Saturday 24 June 2017

TODAY'S SPORT

TODAY'S SPORT

RACING

Gowran Park 1.55, Dundalk 5.35, Hexham 2.0, Fontwell 2.10, Ascot 2.20, Wolverhampton 5.45.

GOLF

Irish pga Championship - Dundalk GC, Blackrock.

Senior Ladies Home Internationals - Elm Park G&S Club, Dublin

GREYHOUND RACING

Harold's Cross 7.55, Clonmel 7.49, Curraheen Park 7.46, Drumbo Park 8.02, Dundalk 9.30, Galway 7.52, Kilkenny 8.0, Limerick 7.44, Longford 8.0, Newbridge 8.0, Tralee 7.42, Waterford 7.50, Youghal 8.03.

BASKETBALL

FIXTURES

Saturday

Men's Premier League

UCD Marian v Belfast Star, UCD Sports Centre, Dublin, 7.0; Templeogue BC v C&S UCC Demons, Oblate Hall, Inchicore, 7.30; UL Eagles v DCU Saints, UL Sport Arena, Limerick, 7.30; Pyrobel Killester v SSE Airtricity Moycullen, IWA Clontarf, Dublin, 8.0.

Men's Division One

Kestrels v Maree BC, Colaiste Iosagain Portarlington, 6.0; JM&L Auctioneers Titans v KUBS, Colaiste Iognaid, 7.0; BFG Neptune v Fr Mathews, Neptune Stadium, 7.0; Keane's SuperValu Killorglin v ITC Basketball, Killorglin Sports Centre, Kerry, 7.15.

Women's Premier League

Team Montenotte Hotel v UL Huskies, Upper Glanmire Sports Centre, Cork, 5.0; Pyrobel Killester v Courtyard Liffey Celtics, Irish Wheelchair Centre, 6.0; Maxol WIT Wildcats v DCU Mercy, Mercy SS, Waterford, 7.0.

Women's Division One

NUIG Kingfisher Mystics v Marble City Hawks, NUIG Kingfisher, 2.0; Fr Mathews v Longford Falcons, Douglas Community School, Cork, 5.0.

Sunday

Men's Division One

C&S Blue Demons v Team Kilkenny, Mardyke Arena, Cork, 3.15.

Women's Premier League

Singleton's SuperValu Brunell v Meteors, Parochial Hall, Cork, 2.45.

Women's Division One (1.30)

Oblate Dynamos v Ulster Rockets, Oblate Hall, Inchicore; ITC Basketball v Team Garvey's Tralee, IT Carlow.

GOLF

EUROPEAN TOUR

Alfred Dunhill Links Championship

St Andrews*, Carnoustie** & Kingsbarns"

Rd 1 (par 72): 64 K Broberg* (Swe), J Mullen" (Eng), P Dunne" (Irl); 65 S Kjledsen" (Dnk), R Bland" (Eng), A Wall" (Eng); 66 M Fraser" (Aus); 67 Peter Lawrie" (Irl), A Levy" (Fra), F Aguilar* (Chl).

Other Irish: 68 G McDowell** (NIrl); 70 D McGrane"; 71 K Phelan", D Clarke** (NIrl); 73 G Hurley*; 74 S Lowry**; 75 P McGinley**, P Harrington**.

European Tour

qualifying school

First Qualifying Stage, Section C

Ribagolfe, Lisbon, Portugal

Rd 3 (par 72) - Irish only: 208 G Moynihan 72 68 68; 217 B McCarroll 71 70 76; 220 T Rice 71 72 77.

Missed cut: 221 D Carey 76 75 70; 228 J Mallon 79 76 73.

Golf d'Hardelot, Hardelot, France

Rd 3 (par 71) - Irish only: 212 M McGeady 71 68 73.

CHALLENGE TOUR

EMC CHALLENGE TOUR

Olgiata GC, Rome, Italy

Rd 1 (par 71): Play suspended due to waterlogged greens, round 1 will re-commence this morning.

irish pga championship

Dundalk GC, Blackrock, Co Louth

Rd 1: 65 E Brady (Clontarf GC), N Kearney (Royal Dublin GC); 66 J Quinlivan (Mullingar GC); 67 C Moriarty (Drive Golf Performance Ltd); 70 M O'Sullivan (Piltown Driving Range), M Staunton (Delgany GC), R Kilpatrick (Banbridge GC), S Thornton (Team Ireland).

Senior Ladies Home Int'nationals

Elm Park G&S Club, Dublin

Day 2: Ireland 6 Wales 2 (Ireland names first)

Foursomes: G McMullen & M Maclaren halved with P Fernon & C Harries; S McElroy & P Doran lost to A Lewis & S Roberts 5&3; L Webb & S Corcoran bt J Rees & D Richards 8&6.

Singles: McMullen bt Roberts 3&2; Corcoran bt Lewis 2&1; Webb bt Harries 8&7; M Dowling halved with Rees; P Doran bt Fernon 4&3.

Other result: England 6.5 Scotland 1.5.

MOTORSPORT

FIXTURES

Saturday

Munster CC - Cork 20 International Rally (TROA), Radisson Blu Hotel, Little Island, Co Cork, 8.0.

Leinster MC - Sporting Trial, Rathbawn, Kilteel, Co Kildare, 11.30.

500 MRCI - Race Meeting: Kirkistown, near Portavogie, Co Down, TBA.

Co Monaghan MC - Navigation Trial, Carn Resource Centre, Aghabog, Co Monaghan, 9.0.

Sunday

Munster CC - Cork 20 International Rally (TROA), Radisson Blu Hotel, Little Island, Co Cork, 9.30.

Connacht MC - Autocross (LS), Lagan Asphalt, Aughamore, Carraroe, Sligo, 11.0.

Tipperary MC - 4x4 Trial, Corcoran's Pit, Dualla, Cashel, Co Tipperary, 11.0.

Galway MC - Autocross (LS) (A), Castlearmstrong, Ballycumber, Co Offaly, 11.30.

RUGBY

SELECTIONS

WORLD CUP

England (v Australia): M Brown; A Watson, J Joseph, B Barritt, J May; O Farrell, B Youngs; J Marler, T Youngs, Dan Cole, J Launchbury, G Parling, T Wood, C Robshaw (capt), B Morgan. Replacements: R Webber, M Vunipola, K Brookes, G Kruis, N Easter, R Wigglesworth, G Ford, S Burgess.

AUSTRALIA: I Folau; A Ashley-Cooper, T Kuridrani, M Giteau, R Horne; B Foley, W Genia; S Sio, S Moore, S Kepu; K Douglas, R Simmons; S Fardy, M Hooper, D Pocock. Replacements: To be confirmed

SCOTLAND (v South Africa): S Hogg, T Seymour, R Vernon, M Scott, Tim Visser, D Weir, G Laidlaw (capt), G Reid, F Brown, W Nel, R Gray, J Gray, J Strauss, B Cowan, D Denton. Replacements: R Ford, A Dickinson, J Welsh, Tim Swinson, R Wilson, S Hidalgo-Clyne, P Horne, S Lamont.

ULSTER (v Benetton Treviso): L Ludik; A Trimble, L Marshall, S McCloskey, C Gilroy; P Nelson, P Marshall; (1-8): A Warwick, R Herring (capt), W Herbst, P Browne, D Tuohy, R Diack, S Reidy, R Wilson. Replacements: P Jackson, C Black, B Ross, Lewis Stevenson, C Ross, D Shanahan, S Arnold, R Scholes.

Benetton Rugby: J Hayward; L Nitoglia, T Iannone, A Pratichetti, S Ragusi; S Christie, Cs Smylie;

R Barbieri, D Budd, M Barbini; T Palmer, D Naude; R Harden, R Santamaria, M Zanusso. Replacements: L Bigi, A De Marchi, S Ferrari, J Montauriol, A De Marchi, A Steyn, A Lucchese, J Ambrosini.

ULSTER BANK ALL-IRELAND LEAGUE

DIVISION 1B

BALLYMENA (v Shannon): R McBurney; J Foster, C Patterson, M Irwin, K Joyce; R McMaster, J Creighton; M Lagan, A McAndrew, R Kane, A O'Connor, C Smyth, M Shiels, M Harkness, M Rea.

DUBLIN UNIVERSITY (v UL-Bohemian): C Kerins; M McFarland, S Fromme, P Lavelle, T Maupin; J McDermott, A Lloyd; E O'Sullivan, J Boland, T Collis, J Burke, R Tyrrel, N McCarthy, P du Toit, T Ryan.

OLD WESLEY (v Dolphin): R Stynes; B McLaughlin, B Ngawini, G Finnucane, E Stynes; A Large, A Kennedy; M Gately, C Telford, D Henshaw, J Hinde, I McGann, D Horan, S Boyle, M Rowley.

DIVISION 2A

MALONE (v UCC): A Bryans; R Campbell, M Barker, N Brown, A Liddell; M O'Connor, S Kelly; G Crawford, T King, C Griffiths, C Tipping, R Millar, N Alcorn, R Todd.

NENAGH ORMOND (v Banbridge): K Hifo; AN Other, D Corcoran, W O'Connor, E Maloney; M Fogarty, E Gardiner; F Brislane, J Healy, J Hayes, K O'Gorman, K O'Flaherty, K Seymour, A Kavanagh, L Viapula.

THOMOND (v Corinthians): C Coady; F O'Loughlin, J McGarry, N Sheehan, E O'Carroll; J Lillis, M D'Arcy; TJ Relihan, D Fitzgerald, D Murphy, W Mullaney, D Payne, S McGrath, L Slattery, C Liston.

DIVISION 2B

CITY OF DERRY (v Armagh): A Beckett; N Brown, D Graham, S Simpson, S Logue; N Burns, A Semple; C Shields, C Creggan, S Duffy, A Bratton, C Cooper, S Dickey, J Burns, S Corr.

HIGHFIELD (v Dungannon): S Quaid; J Sheehan, B O'Hea, P O'Toole, J Daly; D Horgan, C Bannon; J O'Callaghan, D O'Hea, D O'Callaghan, D Kelly, F O'Sullivan, D O'Connell, D Lane, M Cronin.

DIVISION 2C

DUNDALK (v Wanderers): S McGee; R Shields, C Scully, S Murphy, O McNally; U Murphy, D Conroy; C McNally, J Grey, R Farrell, E Murphy, V Ball, T Gonnelly, C Lennon, J McConnon.

KANTURK (v Bruff): J Duggan; L McCabe, G Pigott, S Cremin, R O'Brien; M Healy, C Cremin; J Sheehan, D O'Donoghue, R Brodie, B Buckley, J Bradley, C O'Sullivan, J O'Sullivan, D McCabe.

NAVAN (v Tullamore): R Maloney; S Hogan, P McDonald, R van der Vyver, S McEntaggart; C O'Reilly, R Waters; B McGovern, D Clarke, D King, M O'Regan, D Sheridan, L Jackson, J Whitaker, B McKeever.

TULLAMORE: K Dunne; B Gilligan, T Gilligan, I Scully, A Deverall; M Brazil, R Hughes; D Lowry, C Feighery, G Molloy, C Martin, I Deverall, C Finnerty, R Connor, G Kelly.

SNOOKER

INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP

QUALIFIERS

Burnsley, England - Irish results

Rd 1: S Lam (Eng) bt D Morris 6-3.

SOCCER

SELECTIONS

ENGLAND SQUAD (Euro 2016 qualifiers against Estonia and Lithuania)

Goalkeepers: J Butland, J Hart, T Heaton.

Defenders: R Bertrand, G Cahill, N Clyne, K Gibbs, P Jagielka, P Jones, C Smalling, J Stones.

Midfielders: D Alli, R Barkley, M Carrick, A Lallana, J Milner, A Oxlade-Chamberlain, J Shelvey, R Sterling.

Forwards: D Ings, H Kane, W Rooney, J Vardy, T Walcott.

Wales squad (Euro 2016 qualifiers against Bosnia-Herzegovina and Andorra)

Goalkeepers: W Hennessey, D Ward, O Fôn Williams.

Defenders: A Williams, B Davies, J Chester, J Collins, C Gunter, N Taylor, A Richards, A Henley.

Midfielders: J Allen, A Ramsey, D Edwards, A King, J Ledley, E Huws, J Williams, D Vaughan.

Forwards: H Robson-Kanu, S Church, D Cotterill, T Lawrence, S Vokes, G Bale.

TENNIS

ATP

Malaysian Open Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, Malaysia - 2nd Rd: (8) V Pospisil (Can) bt M Baghdatis (Cyp) 7-6 (7-2) 3-6 6-3, M Kukushkin (Kaz) bt R Albot (Mol) 6-3 6-2, (2) F Lopez (Spa) bt M Zverev (Ger) 6-3 7-6 (7-4), (4) G Dimitrov (Bul) bt J Sousa (Por) 2-6 6-3 6-4, (1) D Ferrer (Spa) bt R Stepanek (Cze) 7-5 6-3.

ITF MEN'S FUTURES

Danderyd, Sweden - Singles Quarter-Final: I Arvidsson (Swe) bt (5) S Barry (Irl) 6-4 3-6 6-1.

Doubles Semi-Finals: (1) D O'Hare (Irl)/J Salisbury (Gbr) bt (3) I Arvidsson (Swe)/M Eriksson (Swe) 6-7 (1/7) 6-4 11/9; (2) S Barry (Irl)/D Rice (Gbr) bt D-N Madaras (Rom)/M Sekulic (Swe) 6-4 6-0.

Irish Independent

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport