Tuesday 27 September 2016

TODAY'S SPORT

Published 25/09/2015 | 02:30

TODAY'S SPORT

  • Go To

RACING

Downpatrick 2.0, Dundalk 5.35, Newmarket (Arab) 1.25, Haydock 1.40, Worcester 1.50, Newmarket 1.55, Wolverhampton 5.10.

GOLF

AIG Ladies Cups & Shields - National Finals, Knightsbrook Hotel & Golf Resort, Trim, Co Meath.

Junior Foursomes SFs: Lee Valley v Bearna, 8.0; Powerscourt v Malone, 8.30.

Junior Cup SFs: Limerick v Athenry, 9.0; Enniscorthy v Lurgan, 9.45.

Challenge Cup SFs: Mount Juliet v Rossmore, 10.30; East Cork v Elm Park, 11.15.

Senior Foursomes Final: Castle v Mallow, 12.15.

Minor Cup Final: The K Club v Portumna, 12.45.

Intermediate Cup Final: Malahide v Lee Valley, 1.30.

EQUESTRIAN

FEI Nations Cup Final

Barcelona, Spain - Rd 1: 1 Belgium 5 faults; 2= Sweden, 2= Germany 8 faults; 3= Great Britain, 3= USA 9 faults. 7 Ireland 13 faults.

GAELIC GAMES

SELECTIONS

Dublin (Ladies SF v Cork): C Trant; O Carey, M Ní Scanaill, F Hudson; S Furlong, S Finnegan, C Barrett; M Lamb, S Goldrick; N Healy, A Connolly, C Rowe; N McEvoy, L Davey (capt), H Noonan.

CORK: M O'Brien; M Ambrose, B Stack, A Barrett; V Foley, D O'Reilly, G O'Flynn; R Buckley, B Corkery; C O'Sullivan (capt), A Hutchings, A Walsh; V Mulcahy, A O'Sullivan, D O'Sullivan.

Kildare (Ladies IF v Waterford): R McGuirk; T Hallinan, A Savage, R Reidy; P Keatley, A Curley, L Furey; A Holton (capt), J Timmons; E Connolly, R Byrne, G Clifford; E Dowling, M Moolick, T Duggan.

Waterford: K Hannon; M Dunford, K McGrath, L Wall (capt); E Murray, E Power, M McGrath; L Ryan, M Wall; H Landers, M Delahunty, A Wall; MK Morrissey, S Ryan, M Foley.

LOUTH (Ladies JF v Scotland): U Pearson; J Kelly, M McMahon (capt), O Brennan; E Murray, E Singleton, M Sullivan; G Lynch, R Carr; P Murray, S Byrne, A McNally; K Flood, C O'Connor, L Collins.

Scotland: S Loftus; S Reynolds, B Hegerty, J O'Loughlin; S McWilliams, O McCafferty, K Mohan; R Heeney (capt), C Newton; S O'Sullivan, H Keenan, A-M Lenihan; C Deeney, S O'Connell, K Feeney.

GOLF

USPGA Tour

TOUR Championship

Coca-Cola, East Lake GC, Atlanta, Georgia, USA

Leading Rd 1 scores (USA unless stated, par 70):

65 P Casey (Eng); 66 R McIlroy (NIrl); 68 S Bowditch (Aus), B Koepka, K Na, B Snedeker; 69 D Berger, D Johnson, D Lee (Aus), H Matsuyama (Jpn), 71 H English; 72 B Haas; 73 SM Bae (Kor).

European Tour

European Open

Golf Resort Bad Griesbach, Germany

Rd 1 (Gbr & Irl unless stated, par 71): 64 B Hebert (Fra), B Wiesberger (Aut); 65 R Bland, R Green (Aus), D Fichardt (Rsa), G Storm; 66 S Kjeldsen (Den), B Langer (Ger), J Parry, C Schwartzel (Rsa), R McEvoy, F Fritsch (Ger), O Fisher, J Edfors (Swe), R Karlsson (Swe), H Mahan (USA), R Finch, D Lipsky (USA).

Irish: 68 G McDowell (NIrl); 69 Peter Lawrie; 70 K Phelan, M Hoey (NIrl); 71 D McGrane; 77 S Thornton.

QUALIFYING SCHOOL - STAGE 1 SEC B

GC Schloss Ebreichsdorf, Ebreichsdorf, Austria

Rd 3 (par 72): 204 KK Estrup (Dnk) 70 71 63, D Kemmer (USA) 68 65 71; 205 J Cafourek (Cze) 68 71 66; 206 C Berardo (Fra) 70 66 70, O Lengden (Swe) 66 72 68, T Sinnott (Aus) 73 64 69; 207 C Blomstrand (Swe) 69 70 68, M Gran (Swe) 70 69 68, O Lieser (Cze) 71 71 65; 208 M Hu (Chn) 68 68 72, P Dunne (Irl) 70 69 69, N Hellberg (Fin) 71 69 68, J Hume (Irl) 68 71 69.

Collingtree Park, Northampton

Rd 3 (Eng unless stated, par 72): Torrential rain led to suspension of rounds 2 & 3.

Irish: 228 C Boggan 76 75 77; JD Guiney Retd.

Galway Bay Pro-Am

Galway Bay Resort

Rd 1 (Par 72): 72 N Murray (Massereene GC); 74 A Hogan (Edmondstown GC), N O'Briain (Old Conna GC); 75 S Cannon (Athenry GC), G Dunlea (Monkstown GC).

Team Pro-Am: 1 H O'Neill (Connemara GC) 90; 2 D Higgins (Waterville GC) 85.

AIG LADIES CUPS & SHIELDS

NATIONAL FINALS

Knightsbrook H&Golf Resort, Trim, Co Meath

Intermediate Cup SEMI-Finals

Loughrea 2 Malahide 3 (Loughrea names first)

S Mooney (17) lost to T Ryan (16) 1up; M O'Neill (17) lost to A Ryan (17) 3&2; R Norris (19) lost to Ann Evans (18) 2&1; A Kelly (19) bt Olive Shannon (18) 1up; G Keely (19) bt O McMahon (18) 4/3.

Shandon Park 2 Lee Valley 3 (S Park names first)

P McAtamney (15) lost to V Fitzgerald (14) on 22nd; M Rooney (16) bt H Hodson (16) 3&1; P Irvine (17) lost to L Guest (16) 3&1; D Sweeney (17) bt C O'Sullivan (18) 4&3; G Harron (19) lost to K Doran (18) 1up.

Minor Cup Semi-Finals

The K Club 3 Mullingar 2 (K Club names first)

M Tighe (22) bt P Davitt (22) 6&5; N Donovan (23) bt M Eighan (22) 2up; G Blake (23) lost to G Walsh (24) 8&7; P Kelly (24) halved with K McKeon (24); E Decies (28) bt C Whitelaw (24) 5&3.

Donaghadee 0.5 Portumna 4.5 (D'dee names first)

J Baker (23) lost to V Curtin (21) 6&5; M Molloy (23) lost to B Kelly (23) 5&3; V Hillen (23) lost to L Graydon (24) 3&1; J Heron (24) lost to M McDonagh (25) 3&2; F McGhee (25) halved with B Kilmartin (25).

Senior Foursomes Semi-Finals

Lurgan 1 Mallow 2 (Lurgan names first)

A Wilson (Scr) & S McStay (14) bt B Clarson (6) & C Kearney (8) 2&1; N McSherry (+1) & O O'Dowd (15) lost to M Dowling (3) & M O'Sullivan (11) 1up; M Cummins (5) & C Hagan (9) lost to S Curtin (5) & C Roche (9) 2up.

Castle 2.5 Enniscorthy 0.5 (Castle names first)

S Heraty (7) & S Lenehan (7) bt J King (5) & H Cosgrave (12) 6&4; R Keating (5) & A Jones (10) bt A O'Leary (1) & L Whitney (17) 5&3; A Murphy (1) & M Jones (14) halved with C Sharkey (5) & L Browne (13).

Junior Cup Quarter-Final

Naas 1 Enniscorthy 4 (Naas names first)

S Crowe (7) lost to C Doyle (8) 2&1; P Cronin (9) lost to M Mooney (9) 1up; P Murray (10) lost to E McGrath (10) 2up; L Rohan (12) bt C Hogan (10) 5&3; E Powell (13) lost to S Sinnott (11) 2&1. ​

Challenge Cup Quarter-Final

East Cork 4 Co. Sligo 1 (E Cork names first)

R Sheehan (28) bt V Booker (27) 2&1; P Codd (30) bt J Demmel (27) 2&1; N Roche (30) halved with J Barr (29); S Hickey (31) bt R Mullan (29) 5&4; R Rea (31) halved with Catherine Frazer (29).

Junior Foursomes Quarter-Final

Powerscourt 2.5 Castlecomer 0.5 (P'ct names first)

J Casey (17) & C O'Neill (18) bt I Madigan (17) & T Manning (18) 1up; S Tierney (16) & S Sherry (20) bt M Furlong (16) & A Ring (21) 1up; N Whelan (17) & T Howe (19) halved with M Norton (18) & N Mahon (19).

RUGBY

SELECTIONS

ULSTER BANK ALL-IRELAND LEAGUE

DIVISION 1A

BALLYNAHINCH (v Clontarf): A Craig; D Busby, R Harte, W Stewart, A Cairns; R Rainey, P Rowley; R Murphy, J Murphy, C Trenier, J Simpson, J Madden, C Joyce, P Pritchard, M Graham.

GARRYOWEN (v Cork Constitution): A Wootton; J Frawley, A O'Byrne, J Purcell, S McMahon; C Doyle, N Cronin; P O'Shea, L McMahon, B Rowley, A McCloskey, P McCarroll, S Buckley, J Coghlan, J Hirstich.

UCD (v Young Munster): B Dardis; A Byrne, S Murphy, D McSharry, B Daly; B Holland, J Glynn; A Porter, J Tracy, J Loughman, B Cawley, E McMahon, J Murphy, M McGroarty, P Timmins.

DIVISION 1B

BALLYMENA (v Dublin University): R McBurney; J Rosborough, C Patterson, K Joyce, J Beattie; R McMaster, D Shanahan; M Lagan, J Andrew, R Kane, A O'Connor, D Whann, C Smyth, C Ross, M Rea.

OLD WESLEY (v Belfast Harlequins): R Stynes; B McLaughlin, B Ngawini, G Finnucane, E Stynes; A Large, A N Other; M Gately, C Telford, O Dervishi, R Morrow, I McGann, J Hinde, S Boyle, M Rowley.

DIVISION 2A

NENAGH ORMOND (v QUB): K Hifo; D Hassey, D Corcoran, W O'Connor, E Maloney; M Fogarty, E Gardiner; F Brislane, J Healy, J Hayes, K O'Gorman, K O'Flaherty, K Seymour, A Kavanagh, L Viapula.

MALONE (v Corinthians): M O'Connor; R Campbell, M Barker, N Brown, A Bryans; J Pentland, S Kelly; P Eadie, D Cave, C Griffiths, C Tipping, R Millar, B McDonald, J McAllister, R Todd.

THOMOND (v Banbridge): J McGarry; C Coady, M Kinsella, N Sheehan, E O'Carroll; J Lillis, M D'Arcy; TJ Relihan, D Fitzgerald, D Murphy, M McMahon, C Liston, D Ryan, L Slattery, W Mullaney.

DIVISION 2B

HIGHFIELD (v Armagh): S Quaid; B Murphy, B O'Hea, P O'Toole, J Daly; D Horgan, C Bannon; J O'Callaghan, D O'Hea, T Ryan, D Kelly, F O'Sullivan, D O'Connell, D Lane, M Cronin.

MU BARNHALL (v Seapoint): R Mullen; D Quinn, D Stewart, L Grimes, S Cody; S Gillespie, R Holt; G Murray, G Reynolds, D Ferguson, B Hennebry, C McDermott, M Ivers, D Harrison, T McKeown.

DIVISION 2C

DUNDALK (v Tullamore): S McGee; U Murphy, C Scully, S Murphy, O McNally; J Williams, D Conroy; C McNally, J Grey, R Farrell, E Murphy, V Ball, T Gonnelly, C Lennon, J McConnon.

TULLAMORE: K Dunne; B Gilligan, T Gilligan, I Scully, J Conroy; A Deverall, J Glynn; C Finnerty, R Connor, G Kelly, I Deverall, L Martin, G Molloy, C Feighery, D Lowry.

NAVAN (v Bruff): R Maloney; S Hogan, P McDonald, R van der Vyver, S McEntaggart; C O'Reilly, R Waters; B McGovern, D Clarke, D King, M O'Regan, D Sheridan, L Jackson, J Whitaker, B McKeever.

KANTURK (v Old Crescent): J Duggan; L McCabe, G Pigott, S Cremin, R O'Brien; M Healy, C Cremin; J Sheehan, D O'Donoghue, R Brodie, B Buckley, J Bradley, C O'Sullivan, J O'Sullivan, D McCabe.

WORLD CUP

ENGLAND (v Wales, Pool A): M Brown; A Watson, B Barritt, S Burgess, J May, O Farrell, B Youngs; J Marler, Tom Youngs, Dan Cole, G Parling, C Lawes, T Wood, C Robshaw (capt), B Vunipola. Replacements: R Webber, M Vunipola, K Brookes, J Launchbury, J Haskell, R Wigglesworth, G Ford, A Goode.

WALES: L Williams; G North, S Williams, J Roberts, H Amos; D Biggar, G Davies; G Jenkins, S Baldwin, T Francis, B Davies, A Wyn Jones, D Lydiate, S Warburton (capt), T Faletau. Replacements: K Owens, A Jarvis, S Lee, L Charteris, J Tipuric, L Williams, R Priestland, A Cuthbert.

SOCCER

UEFA U-17 Championships

Qualifying Round

Tammela, Finland: Finland 0 Republic of Ireland 1 (J Molumby).

SELECTION

REPUBLIC OF IRELAND U-21 SQUAD (U-21 UEFA Euro 2017 Qualifiers): D Rogers (Aberdeen - On loan at Falkirk), I Lawlor (Manchester City), E Grimes (Leeds United), B Lenihan (Hull City), S Griffin (Reading), J Connors (Dagenham & Redbridge), S Kavanagh (Fulham), S Long (Reading), G Rea (Brighton & Hove Albion - On loan at Southend United), T Hoban (Watford), D Lenihan (Blackburn Rovers), J Cullen (West Ham United), A Browne (Preston North End), J Byrne (Manchester City - On loan at Cambuur), C O'Dowda (Oxford United), D Connolly (Ipswich Town), K McEvoy (Tottenham Hotspur), S Fenelon (Crawley Town), R Grego-Cox (Queens Park Rangers), S Maguire (Dundalk), C Wilkinson (Barnsley), S Byrne (Everton).

FIXTURES

Republic of Ireland U-21 v Lithuania U-21, October 9, RSC, KO 5.45; Italy U-21 v Republic of Ireland U-21, October 13, Romeo Menti, Vicenza, KO 4.0.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport