Saturday 3 December 2016

Today's Sport

Published 04/09/2015 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Kilbeggan 4.35, Newcastle 1.20, Haydock 1.30, Ascot 2.10, Musselburgh 4.45, Kempton 5.55.

Greyhound Racing

Harold's Cross 7.55, Clonmel 7.49, Curraheen Park 7.46, Drumbo Park 8.02, Dundalk 8.05, Kilkenny 8.0, Limerick 7.44, Longford 8.0, Newbridge 8.0, Tralee 7.42, Waterford 7.50, Youghal 8.03.

ATHLETICS

IAAF DIAMOND LEAGUE

Zurich, Switzerland

400m Hurdles: 1 K Hussein (Che) 49.16, 3 T Barr (Irl) 49.79.

CRICKET

FIRST One Day International

The Ageas Bowl

Australia 305-6 Innings Complete (M Wade 71 no, D Warner 59, A Rashid 4-59) v England 246 (J Roy 67). Australia beat England by 59 runs.

FIXTURES

Tomorrow

Irish Senior Cup Final - Waringstown v Merrion, The Lawn, 11.0.

Sunday

Leinster League (all 12.0)

Division 1: Clontarf v North County, Castle Avenue; Malahide v YMCA, Malahide; Pembroke v Cork County, Sydney Parade; Railway Union v Merrion, Park Avenue.

Division 2: The Hills v Phoenix, Milverton, YMCA II v Balbriggan, Claremont Road.

National Cup Final - Drummond v Rush, Strabane, 11.45.

Minor 2 Cup Final - Carlow v Clontarf VI, Druids Glen, 12.30.

CYCLING

Vuelta a Espana

Leading final positions after Stage 12 (Andorra-Lleida, 173km): 1 D Van Poppel (Nld) Trek Factory Racing 4hrs 02mins 11secs, 2 D Impey (RSA) Orica GreenEdge, 3 T Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal at same time. Irish: 116 N Roche Team Sky at 27secs.

General classification after Stage 11: 1 F Aru (Ita) Astana Pro Team 47hrs 14mins 30secs, 2 J Rodriguez (Spa) Team Katusha at 27secs, 3 T Dumoulin (Nld) Team Giant-Alpecin at 30secs. Irish: 21 N Roche (Irl) Team Sky at 13mins 30secs.

GAELIC GAMES

SELECTIONS

Kerry (All-Ireland Minor B Hurling Final v Roscommon, Limerick, tomorrow, 2.0): D Silles; BLyons, M Leane, G Stackpoole; E Ross, J Diggins, R Collins; J Buckley (capt), T O'Connor; S Conway, J McKenna, D Egan; E Leen, F Mackessy, C Sheehy.

LADIES

Dublin (All-Ireland Snr S-F v Armagh, tomorrow, Parnell Park, 2.0): C Trant; O Carey, M Ní Scanaill, F Hudson; S Furlong, S Finnegan, C Barrett; M Lamb, S Goldrick; N Healy, A Connolly, C Rowe; N McEvoy, L Davey (capt), N Owens.

Armagh: K Daly; M Tennyson, C Morgan, T McCoy; S Reel, S McCleary, N Marley; C Malone, C O'Hanlon (capt); A McCoy, K Mallon, L McConville; S Marley, F McKenna, A Mackin.

Offaly (All-Ireland Intermediate S-F v Kildare, Parnell Park, Donnycarney, tomorrow, 12.15): L Devery (capt); A Byrne, S Flannery, M Guinan; A Norris, R Egan, N Farrelly; E Dalton, T McManus; O Heavey, L Keena, K Furey; M Daly, L Sullivan, E McEvoy.

Kildare: R McGuirk; T Halligan, A Savage, L Furey; P Keatley, A Curley, R Reidy; J Timmins, A Holton (capt); E Connolly, E Dowling, T Duggan; M McKenna, R Byrne, M Moolick.

Golf

European Tour

M2M Russian Open, Skolkovo GC, Moscow

Collated first round scores (Gbr & Irl unless stated, par 71, * denotes amateur): 65 D Gaunt (Aus), S Jamieson; 66 B Dredge, L Slattery; 67 B Evans, C Lee, Panuphol Pittayarat (Tha), D Horsey, S Hutsby, T Chuayprakong (Tha), T Murray, K Horne (Rsa). Irish: 70 D McGrane, N Kearney; 71 Peter Lawrie, K Phelan; 72 B Casey*.

Irish Mixed Foursomes

All-Ireland Semi-Finals

Dooks Golf Club

Malahide 3 Ballyclare 2 (Malahide names first)

A Hogan (1) & V Mahood (18) bt D Brady (8) & C Rawson (16) 2 & 1; C O'Rourke (3) & C Fowler (16) lost to S McConnell (0) & A Anderson (22) 6 & 5; L Craddock (5) & C Smith (14) lost to N McClintock (1) & H McCrea (23) 5 & 4; P O'Connor (1) & O McMahon (19) bt C Beggs (6) & C Donaldson (15) 4 & 3; G O'Connor (1) & R Cassin (19) bt C Jenkins (2) & L Boyd (18) 3 & 2.

Dooks 3.5 Castlerea 1.5 (Dooks names first)

E Curtayne (18) & T Eakin (3) bt D Kelly (7) & M Creaton (20) 4 & 3; D McGillycuddy (5) & J Pigott (19) bt L Walsh (5) & M Gunning (17) 1 hole; P Griffin (7) & J Harmon (12) bt K Kenny (8) & M Colleary (12) 6 & 4; P Riordan (11) & M Shanahan (13) lost to D Bruen (3) & V Callaghan (20) 4 & 3; K Falvey (4) & E Breen (16) halved with J Joyce (7) & C Mulligan (17).

European Senior Men's Team Championship

Pravets GC, Bulgaria

Quarter-finals - Ireland 3.5 Switzerland 1.5 (Ireland names first) Foursomes: T Cleary and J Mitchell bt M Grass and P Magistretti 4&3. Singles: A Pierse lost to Y Hofstetter 3&2; M Kelly bt T Murphy 2&1; A Morrow bt B Stutz 1 hole; G McGimpsey halved with M Frank. Other QFs: France 3.5 Sweden 1.5; Italy 3.5 Spain 1.5; Scotland 3 England 2.

European Senior Ladies' Team Championships

National Golf Resort, Lithuania

Quarter-finals: Ireland 4.5 Belgium 0.5 (Ireland names first) Foursomes: S McElroy and M Mackaren bt V Roberti De Winghe 5&4. Singles: G McMullen bt L Vanderlinden 2&1; S Corcoran bt M Trussart 2 holes; C Wickham bt I Dumont 2&1; L Webb halved with A Riff. Other QFs: Germany 4 Switzerland 1; England 3.5 Spain 1.5; France 3 Sweden 2.

Rowing

World Championships

WCH Aiguebelette, France

DAY 5 - Men

Lightweight Pair - Semi-Final One (First Three to A Final; rest to B Final): 1 Britain (J Cassells, S Scrimgeour) 6:43.55, 2 Italy 6:46.22, 3 Australia 6:47.58; 5 Ireland (M O'Donovan, S O'Driscoll) 6:53.82.

Lightweight Double Sculls - Semi-Final Two (First Three to A Final; rest to B Final): 1 Britain (W Fletcher, R Chambers) 6:15.21, 2 Norway 6:16.71, 3 Germany 6:17.98, 5 Ireland (P O'Donovan, G O'Donovan) 6:23.83.

Pararowing - Arms and Shoulders Single Sculls - C Final (Places 13 to 18): 1 China 5:10.71, 2 Belarus 5:13.35, 3 Lithuania 5:14.86: 4 Ireland (K Doherty) 5:24.46.

Women

Double Sculls - C/D Semi-Final Two (First Three to C Final; rest to D Final): 4 Ireland (H Hannigan, L Dilleen) 5:17.41.

Lightweight Double Sculls - Semi-Final Two (First Three to A Final; rest to B Final): 1 Canada 6:57.02, 2 South Africa 6:57.83, 3 Denmark 6:58.98; 4 Ireland (C Lambe, S Jennings) 6:59.51.

Lightweight Single Sculls - C/D Semi-Final (First Three to C Final): 3 Ireland (D Walsh) 8:03.55.

RUGBY

SELECTIONS Pro12

LEINSTER (v Edinburgh, Murrayfield, 7.45, TG4): I Nacewa; F McFadden, B Te'o, N Reid, D Fanning; C Marsh, L McGrath; M Bent, A Dundon, J Hagan, T Denton, M McCarthy, K McLaughlin (capt), D Leavy, J Conan.

CONNACHT (v Newport Gwent Dragos, The Sportsground, 7.30): T O'Halloran; D Poolman, R Parata, B Aki, M Healy; J Carty, K Marmion; D Buckley, T McCartney, R Ah You, Q Roux, A Browne, J Muldoon (capt), N Fox-Matamua, E Masterson.

ULSTER (v Ospreys, Kingspan Stadium, 7.35): L Ludik; A Trimble, L Marshall, S McCloskey, C Gilroy, P Nelson, P Marshall; A Warwick, R Herring (capt), W Herbst, D Tuohy, F Van der Merwe, R Wilson, W Faloon, N Williams.

TENNIS

US Open

Flushing Meadows, New York, USA

Selected Men's Singles 2nd rd: (8) R Nadal (Spa) bt D Sebastian Schwartzman (Arg) 7-6 (7-5) 6-3 7-5, (1) N Djokovic (Ser) bt A Haider-Maurer (Aut) 6-4 6-1 6-2, (5) S Wawrinka (Swi) bt H Chung (Kor) 7-6 (7-2) 7-6 (7-4) 7-6 (8-6).

Selected Women's 2nd rd: (1) S Williams (USA) bt K Bertens (Nld) 7-6 (7-5) 6-3, (23) V Williams (USA) bt I Falconi (USA) 6-3 6-7 (2-7) 6-2, (20) V Azarenka (Blr) bt Y Wickmayer (Bel) 7-5 6-4, J Konta (Gbr) bt (9) G Muguruza (Spa) 7-6 (7-4) 6-7 (4-7) 6-2.

ITF MEN'S FUTURES

Roehampton, London - Doubles final: (1) D O'Hare (Irl)/J Salisbury (Gbr) bt N Pauffley (Gbr)/D Rice (Gbr) 6-2 4-6 10/5.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport