Thursday 30 March 2017

Today's Sport

Today's Sport

Racing

Galway Festival 5.10, Bangor-on-Dee 1.40, Thirsk 1.50, Goodwood 2.0, Bath (Arab) 5.0, Newmarket (July) 5.20, Bath 5.25, Musselburgh 5.40.

Greyhound Racing

Harold's Cross, Galway, Longford, Tralee, Kilkenny, Drumbo Park, Curraheen Park, Waterford, Limerick, Youghal, Newbridge, Dundalk.

ATHLETICS

European Youth Olympics

Tbilisi, Georgia - Irish Results

Girls' High jump: 3 S Lecky 1.80m PB.

400m Hurdles Final: 6 N Malone 63.44secs.

Long jump: 9 A Crossan 5.51m.

Hammer: 7 L O'Keeffe 53.75m.

IAAF Diamond League

Stockholm, Sweden

200m: 1 A Edward (Pan) 20.04secs

400m: 1 M Cedenio (Tto) 44.97secs

1500m: 1 A Souleiman (Dji) 3min 33.33secs

110m Hurdles: 1 O Ortega (Cub) 13.18secs

3000m Steeplechase: 1 H Sigueni (Mor) 8mins 16.54 secs

High Jump: 1 J Duffield (USA) 2.32m.

Long Jump: 1 G Rutherford (Gbr) 8.34 m

Discus Throw: 1 P Malachowski (Pol) 65.95 m

100m: 1 S-A Fraser-Pryce (Jam) 10.93 secs.

800m: 1 R Lamote (Fra) 1 minute, 59.91 secs

3000m: 1 K Mackey (USA) 8 minutes, 52.99 secs.

400m Hurdles: 1 Z Hejnova (Cze) 54.37 secs.

Triple Jump: 1 C Ibarguen (Col) 14.69m.

Pole Vault: 1 Y Silva (Cub) 4.81m

Javelin Throw: 1 B Spotakova (Cze) 65.66m.

CRICKET

ASHES THIRD TEST

England v Australia

Edgbaston. Australia Won Toss

DAY TWO - Overnight: Australia 136 (C Rogers 52; J Anderson 6-47). England 133-3 (I R Bell 53).

England First Innings

J Root c Voges b Starc 63

J Bairstow c Nevill b Johnson 5

B Stokes c Nevill b Johnson 0

J Buttler lbw b Lyon 9

M Ali c Warner b Hazlewood 59

S Broad c Marsh b Hazlewood 31

S Finn not out 0

J Anderson c Nevill b Starc 3

Extras b6 lb4 w4 pens 0 14

Total (67.1 overs) 281

FoW: 1-19 2-76 3-132 4-142 5-142 6-182 7-190 8-277 9-278

Bowling: Starc 16.1 1 71 2 Hazlewood 15 0 74 3 Johnson 16 2 66 2 Marsh 7 2 24 0 Lyon 13 2 36 3.

Australia Second Innings Close

C Rogers lbw b Broad 6

D Warner c Lyth b Anderson 77

S Smith c Buttler b Finn 8

M Clarke c Lyth b Finn 3

A Voges c Bell b Finn 0

M Marsh b Finn 6

P Nevill not out 37

M Johnson c Stokes b Finn 14

M Starc not out 7

Extras b2 lb8 pens 0 10

Total 7 wkts (55 overs) 168

Fall: 1-17 2-62 3-76 4-76 5-92 6-111 7-153

To Bat: J Hazlewood, N Lyon.

Bowling: Anderson 8.3 5 15 1 Broad 14 3 36 1 Finn 13 3 45 5 M M Ali 10 2 37 0 Stokes 8 1 23 0 Root 1.3 0 2 0.

Fixtures

TOMORROW - Leinster Senior Cup Final (11.0): YMCA v Clontarf, Claremont Road.

Sunday - Leinster Senior 2 Cup Final (1.0): Pembroke 2 v Laois, Castle Avenue.

Monday - Leinster League (all 1.0)

Div 1: Malahide v North County, Malahide; Pembroke v Merrion, Sydney Parade; Railway Union v Clontarf, Park Avenue; YMCA v Cork County, Claremont Road.

Div 2: Balbriggan v Leinster, Balbriggan; Phoenix v Rush, Phoenix Park; The Hills v Terenure, Milverton.

Leinster Middle Cup Final (1.0): Clontarf 3 v Pembroke 3, Kenure Park.

GAELIC GAMES

Munster U-21 Hurling Final

Cusack Park, Ennis: Limerick 0-22 Clare 0-19.

Selections

Galway (SF v Donegal): B O'Donoghue; J Duane, F Hanley, C Sweeney; L Silke, G O'Donnell, G Bradshaw; F O Curraoin, T Flynn; G Sice, P Conroy, M Lundy; A Varley, D Comer, D Cummins.

KERRY (SF v Kildare): B Kealy; M Ó Sé, A O'Mahony, S Enright; J Lyne, K Young, P Murphy; A Maher, D Moran; S O'Brien, B Sheehan, D Walsh; P Geaney, K Donaghy (capt), J O'Donoghue.

KERRY (MF v Sligo): B Courtney; D Brosnan, J Foley, J Morgan; G White, M Breen, D O'Brien; A Barry, J M Foley; B Barrett, B Ó Seanacháin, S O'Shea; S O'Sullivan, B Sweeney, C Geaney (capt).

KERRY (MH v Kildare): D Silles; B Lyons, M Leane, G Stackpoole; E Ross, J Diggins, R Collins; J Buckley (capt), T O'Conner; S Conway, J McKenna, D Egan; E Leen, F MacKessy, C Sheehy.

Tyrone (SF v Sligo): N Morgan; A McCrory, R McNamee, R Brennan; R McNabb, Joe McMahon, P Harte; C Cavanagh, M Donnelly; T McCann, M Bradley, C Meyler; D McCurry, S Cavanagh, C McAliskey.

GOLF

European Tour

Madeira Islands Open

Santo da Serra, Madeira, Portugal

First round scores (Gbr & Irl unless stated, par 72): 63 A Hortal (Spa); 64 N Elvira (Spa); 65 S Gros (Fra), R Fox (Nzl);

66 R Santos (Por), S Manley, S Henry, A Harto (Den), C Paisley, P Oriol (Spa), M Schneider (Ger), R Kakko (Fin);

67 S Soderberg (Swe), S Jeppesen (Swe), R Davies, S Walker, D Im (USA);

68 R Gouveia (Por), S Fallon, B Stone (Rsa), C Shinkwin, S Tiley, A Tadini (Ita), A McArthur, M Orrin, B Ritthammer (Ger);

69 C Del Moral (Spa), J-B Gonnet (Fra), Merrick Bremner (Rsa), C Arendell (USA), C Hanson, J Rask (Swe), R McGee, K Phelan.

Other Irish: 72 S Thornton; 73 Peter Lawrie.

European Tour

Paul Lawrie Matchplay

Murcar Links GC, Scotland (Gbr & Irl unless stated) Rd 1:

J Quesne (Fra) bt T Lewis 1 up; S Hend (Aus) lost to J Milkha Singh (Ind) 1 down; M Kieffer (Ger) lost to M Hoey 2 & 1; K Broberg (Swe) bt R Finch 2 & 1; R Ramsay bt S Kapur (Ind) 1 up;

MA Carlsson (Swe) lost to E Molinari (Ita) 5 & 4; M Fitzpatrick bt B Dredge 6 & 4; P Uihlein (USA) bt O Wilson 2 up; C Wood bt Jbe Kruger (RSA) 5 & 4;

J Campillo (Spa) bt J Daly (USA) 2 up;

R Jacquelin (Fra) lost to S Benson 2 & 1; G Havret (Fra) bt D Horsey 5 & 4; A Levy (Fra) bt M Foster 2 up;

M Orum Madsen (Den) bt A Quiros (Spa) 3 & 2; T Hatton bt D Fichardt (RSA) 4 & 3; R Rock lost to M Lundberg (Swe) 3 & 1.

Leinster Boys Championship

Balcarrick GC

Final results (CSS Rd 3 - 73; Rd 4 - 73):

285 Michael Ryan (New Ross GC) 73 75 68 69;

288 Gary Ward (Kinsale) 74 71 69 74;

292 Peter Kerr (Royal Portrush) 79 74 68 71, Reece Black (Hilton Templepatrick GC) 76 73 73 70;

294 Eoin Leonard (Wentworth GC) 74 73 71 76, John Brady (Rosslare) 71 76 72 75;

295 Jack Doherty (Carton House) 74 76 72 73;

296 Eric Doran (Palmerstown Stud) 73 76 73 74;

298 Luke Cummins (West Waterford) 77 76 75 70, Alan Fahy (Bray) 73 75 77 73, John Murphy (Kinsale) 71 79 71 77;

300 Henry Clark (Shandon Park) 77 77 73 73, Brendan Rossiter (Rosslare) 76 76 75 73, Owen Crooks (Bushfoot) 75 76 77 72, Marc Norton (Belvoir Park) 74 76 70 80;

301 Mark Healy (Kinsale) 80 71 73 77, Charlie Mc Donnell (Castleblayney) 76 76 69 80, Nathan McCann (Lurgan GC) 73 80 77 71.

Women's British Open

Turnberry, Scotland

First round scores (Gbr & Irl unless stated, par 72): 65 HJ Kim (Kor); 66 L Ko (Aus), C Kerr (USA); 67 Q Baek (Kor), SY Ryu (Kor). Irish: 74 S Meadow (NIrl).

Mullingar Scratch Trophy

Mullingar GC (Sunday-Monday)

Draw: 6.22/11.22 D Egan (New Forest), R Cannon (Laytown & Bettystown), D Morgan (New Forest); 6.30/11.30 M Kelly (Mullingar), C Slevin (New Forest), E Ryan (Lucan); 6.38/11.38 R Brazil (Naas), C Stone (Carton House), J Swarbrigg (Mullingar); 6.46/11.46 J Dromey (Mullingar), A McCormack (Castletroy), P Behan (St Annes); 6.54/11.54 K Metcalfe (Mullingar), S O'Connor (Carton House), R McKinley (Mullingar).

7.02/12.02 C Kennedy (Forrest Little), D King (Tramore), M Buggy (Castlecomer); 7.10/12.10 R Maher (Mullingar), C Dunphy (Killeen Castle), P O'Sullivan (Bray); 7.18/12.18 J Hood (Galgorm Castle), G McGrane (Royal Dublin), L McMillan (Craddockstown); 7.26/12.26 M Duffy (Naas), D O'Neill (Carton House), J McDonnell (Forrest Little); 7.34/12.34 J Pierse (Portmarnock), C Woodbroofe (Blainroe), B McGarry (Birr); 7.42/12.42 J Sutherland (Galgorm Castle), P Neville (Bearna), S Hogan (Nenagh); 7.50/12.50 J Hickey (Cork), R Symington (Lisburn), C Rafferty (Dundalk); 7.58/12.58 D Reidy (Co Sligo), J Whelan (Newlands), J Walsh (Castle);

8.06/1.06 B Best (Rathmore), S Watts (Cairndhu), G Carr (Mullingar); 8.14/1.14 R Bridges (Stackstown), T McLarnon (Massereene), M Morrissey (Mt Wolseley); 8.22/1.22 E Griffin (Waterford), C O'Rourke (Naas), B Anderson (Royal Dublin); 8.30/1.30 S Flanagan (Co Sligo), R Thomas (Dubai Creek), A Lowry (Esker Hills); 8.38/1.38 C Fairweather (Knock), J Fox (Portmarnock), J Yates (Naas); 8.46/1.46 G Dunne (Co Louth), G Lenehan (Portmarnock), J Hopkins (Royal Dublin); 8.54/1.54 D Holland (Castle), K McDonagh (Royal Dublin), E Arthurs (Forrest Little;

9.02/2.02 K Stack (Dungarvan), R Mullarney (Galway), M Shanahan (Castlemartyr); 9.10/2.10 J Lyons (Galway), S McGlynn (Carton House), S Healy (Carton House); 9.18/2.18 J Greene (Portmarnock), A Grant (Dundalk), A Doran (Ardee); 9.26/2.26 R Walsh (Kilkenny), C Cunningham (Carton House), C Hughes (Galway); 9.34/2.34 C Nolan (Galway), L Grehan (Mullingar), G Nugent (Kilkenny); 9.42/2.42 D Murphy (Portarlington), P Burke (Mullingar), N Pratt (Tascosa); 9.50/2.50 S Barker (Mourne), G Shaw (Mullingar), C Blackmore (Dundalk); 9.58/2.58 C Crowley (Woodbrook), L Ashby (Naas), J Fletcher (Warrenpoint); 10.06/3.06 R Knightly (Royal Dublin), R Pierse (Grange), M Nolan (Delgany); 10.14/3.14 G Lawlor (Craddockstown), T O'Connor (Athlone), B Doran (Palmerstown).

SWIMMING

European Youth Olympics

Tbilisi, Georgia - Irish results

Day 4 Results - Finals

W 100m Breaststroke: H 6 N Coyne 1:13.63; SF 6 1:12.75; F 6 1:12.70

W 100m Butterfly SF: 1 E Walshe 1:01.72 IJR

Day 4 Results - Heats

M 100m Freestyle: 43 R Powell 55.00.

W 100m Butterfly: 1 E Walshe 1:02.04; 21 R Reid 1:05.59.

Mixed 400m Freestyle Relay: 11 Ireland 3:48.61.

TENNIS

ATP Open German Championships

Hamburg, Germany

2nd rd: (5) P Cuevas (Uru) bt J Janowicz (Pol) 6-3 4-6 6-2, (4) A Seppi (Ita) bt F Mayer (Ger) 4-6 6-2 6-3, (1) R Nadal (Spa) bt J Vesely (Cze) 6-4 7-6 (7-2), S Bolelli (Ita) bt (7) J Munar (Spa) 6-1 6-7 (5-7) 6-4.

ITF MEN'S FUTURES

Erzurum, Turkey - Singles Rd 2: (5) D Glancy (Irl) bt A Elia (Isr) 3-6 6-1 1-0 ret.

Doubles semi-final: (1) D Glancy (Irl)/A Igoshin (Rus) bt N-A Arreche (Arg)/B Mousley (Aus) 6-1 4-6 10/5

ITF U-18 CIRCUIT GRADE 5

Windsor Club, Belfast - Boys' Singles semi-finals: (6) C Sarrio-Tamarit (Spa) bt (4) S Bothwell (Irl) 6-4 6-0; (5) A Roglan (Spa) bt J Rose (Gbr) 7-6 (7/5) 6-1.

Boys' Doubles final: (3) S Bothwell (Irl)/A-C Parker (Gbr) bt J Davis (Gbr)/M Summers (Gbr) 7-5 7-6 (10/8).

Girls' Doubles final: (1) G Drummy (Irl)/J Timotin (Irl) bt (2) M Budin (Gbr)/M Davies (Gbr) 6-4 5-7 10/8.

Irish Independent

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport