Sunday 4 December 2016

Today's Sport

Published 09/06/2015 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Roscommon 5.40, Fontwell 2.10, Lingfield 5.30, Salisbury 1.55, Southwell 4.50

Soccer

SSE Airtricity League Premier Division: St Patrick's Ath v Bohemians, Richmond Park, 7.45

SSE Airtricity League First Division: Wexford Youths v Athlone Town, Ferrycarrig Park, 8.0; UCD v Shelbourne, The UCD Bowl, 7.45

Greyhound racing

Harold's Cross 7.47, Curraheen Park, 7.50, Tralee, 7.52

Cricket

Inter-provincial Championship

Bready - Day 2: Northern Knights 1st Innings 167 (54.5 overs, G Thompson 43, L Nelson 26, C Dougherty 25; S Thompson 3-23, J Frylinck 2-12, G McCarter 2-37) North West Warriors 1st innings 98-6 (36.4 overs, K Vardhan 36 not out, S Campbell 22; J Cameron-Dow 4-19).

No play on day 1 - Continues today, 11.0 to 6.30

Cycling

Criterium du Dauphine

France - Final leading positions after Stage 2: (173km Le Bourget-du-Lac - Parc des Oiseaux Villars-les-Dombes): 1 N Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 4hrs 23mins 46secs, 2 S Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale, 3 S Modolo (Ita) Lampre-Merida all ast

Irish: 103 N Roche Team Sky, 107 D Martin Cannondale-Garmin Pro Cycling Team, 117 P Deignan Team Sky all ast

General Classifcation after Stage 2: 1 P Kennaugh (Gbr) Team Sky 7hrs 30mins 27secs, 2 S Modolo (Ita) Lampre-Merida at 02secs, 3 N Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits at same time

Irish: 54 N Roche Team Sky at 12secs, 73 D Martin Cannondale-Garmin Pro Cycling Team ast 140 P Deignan Team Sky at 4mins 28secs

Gaelic Games

Cumann na mBunscol

CORN AGHAIS

Scoil Chrónáin 4-6 St Attracta's 2-6

Scorers - St Cronan's: C Ó Laoire 1-3, D Ó Dúlaing 1-1, C Ó Luasa, S Dálaigh 1-0 each,S Ó clochasaigh 0-2. St Attracta's: C Boyle 1-4, R O'Connor 1-0, R Callanan, E Hosey 0-1 each

Scoil Chrónáin - C Mac Ailile, B Ní Mhaolthuile, É Ó Nualláin, S Ó Laoire, D Ó Donnagáin, C Ó Luasa, T Ruiséil, C Ó hIcí, C Ó Laoire, D Ó Brádaigh, D Mac Briain, L Nic Bhriain, D Ó Dúlaing, S Dálaigh, S Ó Clochasaigh, C Donadoni, C Ó Muanáin, S Mac Cearbhaill, A Mac Cionnaith, L Ó Nuáin, C Ní Chearbhaill.

St Attracta's - C Mackay, M Naughton, J Clair, M Gardener, P Keyes, L Walsh, R Colgan, R Callanan, D Reinhardt, D Coughlan, C Boyle, R O'Connor, E Hosey, R Garvey, O McHugh, P Bates, L Lane, L Ryan, D Buggle, A Dorgan, E McDonnell.

CORN PÁDRAIG MAC GIOLLA BHEARRAIGH

Gaelscoil Míde 5-12 Gaelscoil Bhaile Brigín 2-3

Scorers - Gaelscoil Míde: T Ó Muirthile 2-8, P Ó Ghallchóir 2-2, B Ó Cathail 1-0, T Ó Coileáin, S Breathnach 0-1 each. Gaelscoil Bhaile Brigín: T Ó Greacháin 1-1, R Mac Anna 1-0, R Ó hAilpín, E Ó hAllarúin 0-1 each.

Gaelscoil Míde - C Ó Tighearnaigh, J Ó Daghnain, C Mac Domhnaill, A Céiteann, D Ó Dugain, D Mac Aogáin, S Ó Dugain, E Ó Cearúil, T Ó Muirthile, A Stiobhard, S Ó Tuathail, B Ó Cathail, T Ó Coileáin, P Ó Ghallchóir, S Ó Scanaill, R Mac Giolla Fhiontain, S Ó hAoláin, S Breathnach, J Mac Gualraic, P Ó Smolláin.

Gaelscoil Bhaile Brigín - A Ó hEachtargain, S Houshadari, R Ó hAilpín, O Ó Tuacaigh, K Ó Fearnáin, B Mac Thairrnain, T Ó Greacháin, P Mac Eochaidh, J Ó Nualláin, R Mac Anna, J Ó Cléirigh, E Ó hAlluráin, S Ó Fearnáin, C Houshadari, R Mac Giolla Chailin, J Ó Murchú, R Mac Tiomain.

CORN HAUGHEY

St Vincent De Paul Marino 3-11 St Fiachra's Beaumont 2-5

Scorers - St Vincent de Paul: A Sullivan 1-9, M Lambe, M Reynolds 1-0 each ,J Gleeson 0-2. St Fiachra's Beaumont: É Ní Cheallaigh 2-0, A Noonan 0-3, C Finn 0-2.

St Vincent de Paul Marino - R Gilmore, J Brady, C Ryan, A Murray, E Hughes, C Kavanagh, N Keogh, E Murphy, M Reynolds, J Murray, J Gleeson, A Lambe, A Sullivan, M Lambe, A O'Reilly, R Fitzpatrick, E Kelly, S Gunnigan, O Costello, C O'Leary.

St Fiachra's Beaumont - A Brady, R Fitzgerald, E Brady, S Costigan, A Burke, R Fitzsimons, R Boland, A Noonan, A Cullen, C Finn, I McGarry, A Nolan, C Cummins, E Ní Cheallaigh, A McDonald, C Power, K Kelly, A Treacy, S Forrestal, N Bergin, N Whelan.

CORN UÍ NÉILL

ST MARK'S 2-7 SCOIL LORCÁIN 1-8

Scorers - St Mark's: J Kielthy 1-6, R Byrne 1-0, L Mayo 0-1. Scoil Lorcáin: R Ó Maoileoin 1-7, C Ó Gráinne 0-1.

St Mark's - L mills, D Doyle, L Doyle, M Chidi, M Musodi, C Burke, A O'Leary, R Byrne, J Kielthy, L Maher, L Mayo, O Kendrick, J O'Connor, S Loughlin, R Hyland, J Reilly, R Barry, A Sharpe, G Mahon, T Kielthy.

Scoil Lorcáin - J Mac Searraigh, C Nuinseann, L Ó Riain, A Ó Ceallaigh, B Ó Donnchú, C Ó Floinn, R Ó Muirí, J Ó Tóibín, R Ó Maileoin, A Mac Reanncháin, C Ó Gráinne, D Ó Conaire, F Breathnach, K Ó Sé, A Ó Ciardha, P Crotty, M Tempany, H Mac Aodh, C Ó hAonghusa, D Ó Cofaigh, L Ó Síocháin, S Ó Corcoráin.

SCIATH NURI

ST HELEN'S 4-3 ST MARNOCK'S 4-1

Scorers - St Helen's: R Cooke 2-0, Z Kane, S Grouse 1-0 each, C Mullin 0-3. St Marnock's: O McGarry 3-1, E Crean Lynch 1-0.

St Helen's - N Costello, A Foley, L Ford, A Gleeson, O Kiernan, A Keenan, C Mullin, S Myers, R Gaynor, R Cooke, C Whyte, Z Kane, S Grouse, S Kennedy, N Keenan, L Hughes, K Mooney, K McCarthy, S Keogh, K Crosby, B Flynn, A Carroll, A Foran, H Murray, L O'Hare, S Coogan, A Carr.

St Marnock's - E O'Shea, R Wall, R Lenihan, L McCullagh, L Power, S Tighe, O McGarry, A Byrne, A Crean-Lynch, C Brogan, G Downes, E Heary, E Crean-Lynch, R Callery, N McCullagh.

SCIATH HAUGHEY

RUSH NS 4-2 CORPUS CHRISTI DRUMCONDRA 4-1

Scorers - Rush NS: S Mackey 1-2, H Austin, H Campbell, L Hand 1-0 each. Corpus Christi: A Mangan 3-1, A McLaughlin 1-0.

Rush NS - G Finnegan, H Morley, A Brady, E Etherson, K Austin, N Moran, C Hackett, S Mackey, H Austin, E Manning, C Hackett, H Hughes, H Campbell, A Casey, L Hand, Z Thorne, A Comiskey, A Bissett, E Clarke, D Cullen.

Corpus Christi - M Tierney, C Mulvey, M Griffin, M Cassidy, A Taylor, M Bennett, A McDonagh,S Rogers, A Mangan, C Fitzgerald, C Cregan, I Glynn, S L'Estrange, M Barrett, A Hannon, F Lambe, A McLaughlin, A O'Donovan, G Kelly, N Thornton, I Cryan, E Cryan, S Beausang, J Butler, S Nyhan.

SCIATH INTO

SCOIL LORCÁIN 2-0 ST BRIGID'S PALMERSTOWN 0-0

Scorers -Scoil Lorcáin: H Ní Nualláin 2-0. St Brigid's Palmerstown: N/A

Scoil Lorcáin - S Nic Amhalaí, M Reddin, F Kamel, E Beddoe, S Ní Cheallaigh, É Nic Lochlainn, S Ní Fhlannabhra, E de Paor, E Ní Chaoilte, F Von der Decken, C Ní Earchaí, E Ní Dhochraigh, S Breathnach, I Ní Nualláin, H Ní Nualláin, S Ní Chlaffaigh, S Scollard, E Ní Raghallaigh, A Ní Bhriain, I Ní hÓgáin.

St Brigid's Palmerstown - N Byrne, M Leonard, A Gilbert, E Brophy, L Ryan, A Measey, A Silver, N Pinkasevich, E Collendar, A Cullen, M Agbonahor, L Kennedy-Murray, A McAuley, M Higgins, C Moore, A Amadasun, O Akinfolarin, Y Powell, A O'Neill, A Ryan, C McNally, J Grendon.

SCIATH DUBLIN TROPHIES

SCOIL MOBHI 6-10 SCOIL AN TSEACHTAR LAOCH 2-6

Scorers -Scoil Mobhi: C Pugh 3-1, S Ó Cathasaigh 1-4, E Ó Cianáin, B Ó Conchúir Ó Murchú 1-0 each, J Ó Laitheasa 0-3, F Pagel 0-2. Scoil an tSeachtar Laoch: B de Rosfort 1-4, C de Róiste Ó Meachair 1-0, C Ó Ceallaigh 0-2.

Scoil Mobhi -F Ó Cuana, M Mac Aogáin, D Coen, O Farley-Ó Nualláin, T Mac Gabhann, A Mac Brádaigh, C Mac Lochlainn, J Ó Laitheasa, E Mac Eachrain, B Ó Conchúir-Ó Murchú, S Ó Cathasaigh, E Ó Ceallacháin, D Scott, C Pugh, K Freir, F Farley-Ó Nualláin, D Mac Aonghusa, L Mac Reamainn, F Pagel, E Ó Cianain, O Ó Feinneadha, C Ó Reachtaire, C Ó Cathasaigh, C Mac Raghnaill, C Ó Laoire, J Mac Raghnaill, N Ó Caollaí, F Ó Gaibhin.

Scoil an tSeachtar Laoch - J Dáibhís, S Ó Cionnaith, S Ó Taidhg, L Ó hIorua, S Ó Braonáin, F Ó Murchú, R Mac Fhionnghaile, B de Rosfort, D Ó Nuadháin, C Mac an Crosáin, C Ó Ceallaigh, D de Róiste, F Ó Fionnalláin, C de Róiste Ó Meachair, A Ó Broin, M Ó Ruairc, J Ó Murchú, A Ó Croimín, T de Burdún, A Ó hAlpín, N Ó Tuathail, L Ó Mealláin, C de Brugha, D Ó Broin, A Ledwidge.

CORN NA MUMHAN

LUCAN EDUCATE TOGETHER 5-0 GAELSCOIL INSE CHÓIR 1-0

Scorers - Lucan Educate Together: A Sharkey 4-0, C McNamara 1-0. Gaelscoil Inse Chóir: A Lunn 1-0.

Lucan ET - R Cummins, E Dedeckova, R Fox, O Otsu, A Scott, A Sharkey, E Akanascenko, C McNamara, C Day, A Bobiet, S McIntyre, S Browne, H Nolan, R Geoghan, A O'Regan, A Cooney, J Byrne, E Carr.

Gaelscoil Inse Chóir - A Ní Cholmáin, E Ó Snodaigh, S Ní Chathasaigh, R Brook Ní Riain, M Ní Chaomhánaigh, R Nic an tSaoir, S Ní Cheannannain, D Mistéil, G Nic Chormaic, C Ní Chonchúir, A Ní Chochlain, A Ní Fhearghail, R Nic Domhnaill, A Lunn, S Ní Mhairtín, S Ní hAiris De Nortúin, E Ní Chonbhuí, I Nic an Cheart, A Whitaker, A Delsart De Búrca, F Nic Aoidh Ní Shiadhail, A Puirséil, C Ní Dhubhshláine, C Ní Chuana Nic Fheartaigh, E De Búrca, E Ní Chionnaith, E Nic Eachach, E Nic Annain.

CORN OIDEACHAS

BELMAYNE EDUCATE TOGETHER 1-9 OUR LADY'S BALLINTEER 1-3

Scorers - Belmayne ET: C Rock 1-5, F Rock 0-3, D Lennon 0-1. Our Lady's: C Minogue 1-1, B Kirwan, J Quirke 0-1 each.

Belamyne ET - A Arag, J Hansen, DJ Keyes, F Rock, L McSharry, C Rock, J Lopez, J Murray, J McCarthy, D Lennon, S Conroy, C Watt, D Cummins-Cobos, A Rochford, E O'Toole, L Keyes, N Lennon.

Our Lady's Ballinteer - B Kirwan, J Quirke, P Quirke, J Quirke, C Murphy, D Cleary, C Minogue, C Gibbons, T O'Brien, D Bannon, S Millist, S Emmanuel, H Grant, M McNally, B Lawlor, J Finn, T Sheridan, J Reddan, J O'Leary.

SCIATH PÁDRAIG MAC GIOLLA BHEARRAIGH

ST JOSEPH'S 7-2 FRANCIS STREET 1-2

Scorers - St Joseph's: L Ralph 4-1, E White 1-1, C Brazil, K Gavin 1-0 each. Francis Street: P Petruit 1-2.

St Joseph's - T McCabe, B Gaskin, D Popa, C Fay, D Mullen, C Byas, L Kelly, E White, L Cahill, D Doyle, L Ralph, L Ronan, S O'Neil, C Brazil, K Gavin, T Cadwell, E Boyle, S Quillinan, C Kelly, C Brady, R Maher.

Francis Street - D Chibulkas, A McMahon, A Hendrick, L Flood, J Donegan, L Waterhouse, P Petruit, B Curtis Moran, S Killalee, S Nolan, S Salinger, P Twomey, P Mongan, D Donegan, V Santos, D Androchini, J McNevin, C Kelly, L Gabrielle, F Hannify, R Sharif, J Browne, S Cumberton Farrell.

SCIATH NA MUMHAN

ST JOHN THE EVANGELIST 6-3 ST BRIGID'S BLANCHARDSTOWN 1-0

Scorers -St John's the Evangelist: P Faroye 2-2, F Afolabi 2-0, T Panda, S Shittabey 1-0 each, K Dempsey 0-1. St Brigid's Blanchardstown: T Opesusi 1-0.

St John's the Evangelist - S Johnson, F Afolabi, K Dempsey, T Panda, P Faroye, C Birhiray, E Palmer, G Akpaloo, M Fulton, W Adamu, A O'Driscoll, S Shittabey, S Agyemang, B Aigbirio, A Agbede, J Rodrigo, I Mag-aso, A Birhiray, P Formin, W Adamu.

St Brigid's Blanchardstown -M Sobayo, S Opesusi, M Datario, P Faderin, T Opesusi, K Brazionyte, A Imadojemun, S Chandra, T Talan, C Abiode, C Flynn, F O'Donovan, A Lynch, H Ali.

CORN MHIC PHIARAIS

ST JOHN BOSCO 1-7 SCOIL OILIBHÉIR 2-3

Scorers - St John Bosco: G Ryan 0-7, D McSweeney 1-0. Scoil Oilibhéir: S Mac Fhearchair, E Ó Curráin-Ó Fágáin 1-0, J Ó Loinsigh, O Ó Flanagáin, F Woodger 0-1 each.

St John Bosco - B Curran, O Ward, J Maher, L Brady, N Clerkin, C Foley, D McSweeney, L Keating, G Ryan, J Ryan, C Delaney, J Simpson, S Cummins, I McCormac, C O'Rourke, P Coughlan, D Murray, A Boland, B Loftus, R Fitzsimons, C Duffy, C O'Driscoll.

Scoil Oilibhéir - J Ó Loingsigh, F Mac Giolla Odhrain, C Mac Domhnaill, R Tiriail, I Ó Cearrbhaill, G Ó Murchú-Ó Catháin, F Mac Giobúin, O Ó Flanagain, F Ó Sioraidhe, D Mac Ghiolla Phoil, S Mac Fhearchair, T Ó Conaill, E Ó Curráin-O Fágain, C Ó Murchú, A Ó Broin, D Ó Caoimh, F Woodger, I Schulz, T Ó Ceallaigh, E Mac Domhnaill, C Mac an Phriora, S Ó Buaigh, O Ó Greachain, I Searle, A Ó Ceallaigh, C Ó Briain, A Ó Gamhna, D Le Noach.

SCIATH UÍ NÉILL

ST BRIGID'S FOXROCK 6-8 ST MARY'S BOOTERSTOWN 5-4

Scorers - St Brigid's Foxrock: J Mynes 4-7, S Barron, C Stuart 1-0 each, D Walsh 0-1. St Mary's Booterstown: A O'Meara 1-4, D Mackey, O Molloy, D Purcell, M Dempsey 1-0 each.

St Brigid's Foxrock - C Hurley, S Hamilton, H Ross, B Malone, C Ross, D McCaul, R Cahill, C McCaul, D Murray, J Long, D Walsh, J Mynes, C O'Brien, S Barron, C Stuart, H Lavelle, M Dunnion, K Sharazi, C Daly, M Foley, D Keeley, K Walsh.

St Mary's Booterstown - D Mackey, S Patterson, O Molloy, J Quane, B O Flaherty, E Burns, J Ballance, A O'Meara, H McLaughlin, E McElroy, B Hardiman, C Woodcock, A English, W Dineen, D Purcell, D Schwer, C Moriarty, M Dempsey.

CORN MARINO

BAYSIDE SNS 3-11 ST PATRICK'S HOLLYPARK 4-8

Scorers - Bayside SNS: J Flanagan 2-2, S Gallagher 1-3, E Baldwin 0-5, D Furlong 0-1. St Patrick's Hollypark: B Hayes 3-2, P Van Zuydam 1-1, L O'Kelly, P McDermott, C Mac Sweeney, D Stewart-Lord, D Crowley 0-1 each.

Bayside SNS - T Cleary, J Flanagan, C McKenna, R Cantwell, O Bennis, C McHugh, M Dodd, E Baldwin, S Watts, D Furlong, M Forbes, C Flynn, E Fitzpatrick, J McCormack, S O'Reilly, S Gallagher, O Mulcahy, R McDonald, H Nolan, D Connolly, S McCormack, M Coulter,

St Patrick's Hollypark - D Daly, M O'Reilly, J Reddy, D Geraghty, J De Patoul, B Wolahan, H O'Neill, L O'Kelly, P McDermott, M Mulvey, C Mac Sweeney, D Harrison, R Holmes, P Van Zuydam, S McMahon, J Becker, G Stewart-Lord, R Kenny, D Crowley, R Holmes.

Greyhound racing

Tonight's Cards

HAROLD'S CROSS (7.47)

525 - Puffawaypatsy (4th 10L/nk 29.84 HX), Confey Lady (5th 9.5L 29.93 HX), Anns Gift (4th 8.5L 29.93 HX), Affane Molly (5th 14.75L 30 HX), Ya Little Dancer (3rd 10L 29.84 HX), Scart Brae (6th 15.25L 30 HX).

525 - Boundtobefreddie (2nd 0.5L 30.41 HX), Dromana Scampi (1st 6L 18.51 HX), Delmonte May (1st 2L 30.79 HX), Freffans Ash (2nd 4L 18.47 HX), Chip Wood (1st 2L 18.81 HX), Bellinter Rickie (2nd 6L 30.35 HX).

525 - Unlikely Speedy (2nd 2.5L 30.1 HX), Suirview Danny (2nd 3L 30.12 HX), Amazing Maestro (1st 6L 30.35 HX), Shake It Off (1st 6L 30.52 HX), Rye View Lady (2nd 5L 29.93 HX), Moynevilla Chic (5th 20L 29.03 NWB).

525 - Linn Dubh Kitty (1st 1.5L 18.4 HX), Abbeyville Spin (3rd 6.5L 29.93 HX), Shes Our Star (3rd 2.5L 30.09 HX), Likeable Legend (6th 13.0L 29.56 HX), Confey Mags (4th 8.5L/nk 29.5 HX), Getgoin Jenny (5th 10.5L/nk/hd 29.79 HX).

525 - Copper Donal (2nd 1L 29.71 HX), Native Scholar (1st 5L 29.69 HX), Cloran Chucky (1st 3L 29.66 LGD), Liskillen Sarah (2nd 8L 29.31 HX), Bainisteoir (2nd 2L 18.05 HX), Tycoon Archie (1st 30.48 HX).

525 - Getgoin Jill (5th 7.5L/nk 29.59 HX), Coonough Yvonne (5th 8.5L 29.34 HX), Unique Girl (5th hd/nk 30.15 HX), Bolton Crash (6th 8.25L/nk/nk 29.69 GLY), Kilruddery Pine (1st hd 29.94 HX), Breakin The Bank (4th 5.75L 29.66 HX).

525 - Burnt Oak Bruno (5th 5.0L 29.39 NWB), Master Willie (1st 2L 18.05 HX), Slaneyside Aloha (1st hd 29.71 HX), Clonsast Lee (4th 8L 33.75 MGR), Kildalkey Wind (6th 6.25L/nk 29.49 HX), Delmonte Olly (6th 15.5L 29.34 HX).

525 - Midnight Park (3rd 3.5L 29.49 HX), Gortlum Tiny (3rd 2.5L 29.56 HX), Dela Rue (6th 10L 29.3 WFD), Extortionist (2nd 8L 29.18 HX), Areurightmay (5th 15.25L 29.66 HX), Slaneyside Falls (2nd 10L 29.37 KKY).

525 - Lapari Girl (3rd 7.5L 29.29 HX), Farran July (4th hd/nk 29.71 HX), Extreme Scholar (4th 8.5L 29.49 HX), Darbys Rose (2nd hd 29.71 HX), Cosy Nan (1st 5L 29.64 HX), Cara Namara (4th 6.5L 29.42 HX).

525 - Moynevilla Fire (1st 2L 29.39 NWB), Mylerstown Mia (4th 3.0L/sh 29.21 NWB), Killourney Spy (4th 7.75L 17.61 HX), Burnt Oak Beano (5th 14.50L 28.47 SP), Ballymac Selby (1st nk 29.48 HX), Gods View (6th 9.0L 29.32 HX).

525 - Corrin Alex (5th 7.0L/nk 29.58 HX), Slaneyside Mink (3rd 10L 29.49 THR), Bolton Bound (6th 11.0L 29.18 SP), Knockanree Royal (2nd 2L 29.31 HX), Feed Me Scampi (5th 21L 28.4 WFD), Tanners Eirke (4th 9.5L 29.4 ECY). Floating res: Kilruddery Beech, Feed Me Eclairs, Delmonte Maggie, Infrontboy, Cosy Time, Diamond Brae, My Jemma, Take A Bus, Qatar Lucy, Boherna Bel Air, Flag Alley, Moynevilla East, Awesome Becks, Areurightda, Liam Star, Penskey Light, Paradise Cavani, Gortkelly Spud, Burrow Rocket, Mun Montana, Fane Veekayee, Runaway Lexi, Slaneyside Trixi, Starshine Angel, Abbeyville Silva.

CURRAHEEN PARK (7.50)

525 - Shlow Down Jack, Tuosist Siobhan, Kilted Queen, Blue Sea Hawk, Sleek Doll, Boola Abbey. 330 - Chilly Miss, Kiel Bigfoot, Posh Jessie, Pennys Tyrell, Rossroe Lady, Toumpane Twiggie. 525 - Coolykereen Trim, Southwind Ella, Tuosist Sheila, Fainne Si, Gowlane Puma, Curryhills Bound. 330 - Broken Door, Droopys Bologna, Latest Edition, Firestone Roxy, Sophie Ran Away, Clongeel Flame. 525 - Dims Champion, Cottage Heather, Ferryforth Orla, Your Call, Danielles Dazl, Ferndale Val. 330 - Kilmoney Lilly, Sunshine Cathy, Best Option, Rockforest Laura, Matts Berry, Gortown Dasher. 525 - Burley Babe, Blackicemidland, Lissycasey Jim, Dizzy Brae, Sunoak Spice, Curryhills Leah. 525 - Weighbridge Ella, Kiln Anabel, Rovers Bride, Scala May, Under Wraps, Knockraha Jet. 525 - Marketsfield Bar, Big Hoss, Lahana Dynamo, Chinook Turbo, Lads Millie, Daffadowndilly. 525 - Mucky Diva, Weighbridge Edel, Bet Bill, Dunbullogue Dan, Fox Valley, Watch Out Sands. Floating res: Ballyboy Mister, Derragh Snowdrop, Bengour Spirit, Were Only Human, Midian Mink, Knockrour Sparky, Asboldasbrass, Cooly Castle, Muskerry Mona, Coolykereen Day, Ashgrove Jet, Partners Rebel, Laurens Jay, Applause, Highview Robin, Lahana Amber, Curryhills Max, Coolowen Winner, Lissycasey Elsie, Master Ace, Curraleigh Swift, Kilbarry Tiger, Travara Megan, Scarriff Crash.

TRALEE (7.52)

325 - Ardbeg Holly, Giveittome, Marinas Spark, Ardrahan Elzie, Kilgulbin Head, Hawthorn Shadow. 525 - Millabbey Alice, Upward Mario, Knocknaboul Rose, Bowline Noah, Randy Farmer, Cubisan. 325 - Feora Sean, Ufigureitout, Dubai Magician, Ardrahan Izzy, Payyaway Sadie, Teevee Missie. 525 - Dromore Sally, Fermoyle Ali, Maureens Ace, Sheilas Gamble, Boherlode Kewell, Duns Outcast. 325 - Broad Daylight, Russmur Blaze, Lahard Poppy, Geelo Brenny, Scart Jet, Millridge Nico. 525 - Spa Star, Mr Biscuits, Discovery Apollo, Knocknaboulpaddy, Rosetown Jill, Lybes Legacy. 525 - Send It Jonteddy, Glendale, Cruzin Ben, Dungara Well, Misty Survivor, Jeffs Kate. 525 - Spa Tom, Miss Baltovin, Rustys Heart, Grecian Craft, Madam On Theway, Ragna.

LAST NIGHT'S RESULTS

ENNISCORTHY

Rosie Chirp 2/1 29.83; Countrys Call 5/2 29.79; Bogtown Fay 5/2 30.01; Neamstown Sam 2/1 29.93; Metric Ceasar 5/2 29.86; Kilpatrick Betzy 2/1 29.74; Tomahurra Sue 3/1 29.92; Mustang Bing EVS 29.72.

LONGFORD

Bective Starlet 3/1 29.45; Racecourse Tea 2/1 18.26; Newdown Charlie 2/1 17.91; Shaneboy Freddie 6/4 29.29; Big Virginian 2/1 18.61; In Too Deep 3/1 18.39; Strike Plan 4/6 18.07; Harbour Molly 5/1 30.53.

YOUGHAL

Tourig Black 6/4 29.82; Corrin Emma 2/1 29.68; Monopoly Tim 2/1 18.15; Cavies Jay Jay 6/4 29.78; Conna Huntsman 5/2 29.80; Top Speed 2/1 29.45; Drive On Cheeky 5/2 29.40; Rock Of Minane 3/1 29.66.

Golf

Barton Shield

Connacht Section

Galway GC - Semi-finals: Galway bt Oughterard 5 Holes; Galway Bay bt Westport 1 Hole

Final: Galway bt Galway Bay 9 Holes (Galway names first) R Mullarney & C Hughes bt J Fenlon & G Rainsford 3 Holes; J Lyons & C Nolan bt J McLynn & A Kerins 6 Holes

Dr William Flynn Memorial Pro-Am

Shannon GC - Leading scores (par 72): 68 C Moriarty (Drive Golf Performance Ltd);70 D Ryan (Cahir Park GC); D McGrane; L Bowler (Wexford GC);71 E Brady (Clontarf GC); N Murray (Massereene GC); C Molloy (Blackwood GC); M McDermott (Pure Golf Leopardstown) 72 J Bolger (Kilkenny GC); D Higgins (Waterville GC); N O'Briain (Old Conna GC); D Sugrue (Killarney Golf & Fishing Club)

Soccer

All-Ireland Kennedy Cup

University of Limerick - 1st rd: North Dublin 3, South Tipperary 0, Athlone 4 Sligo-Leitrim 1, DDSL 13 Longford 0, Kilkenny 2 North Tipperary 2, limerick District 6 WWEC 0, Kerry 2 West Cork 0, Kildare 2 Drogheda 0, Mayo 3 Cavan-Monaghan 2, Galway 2 Clare 1, Roscommon 2 Limerick County 0, Cork 3 Wicklow 0, Limerick Desmond 1 Donegal 0, Waterford 1, Inishowen 1, Dundalk 2 NEC 0, Midlands 5 Wexford 1, SDFL 2 Carlow 1.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport