Sunday 20 August 2017

Today's Sport

Today's Sport

Racing

Leopardstown 5.25, Downpatrick 5.45, Catterick 1.40, Market Rasen 1.50, Epsom 2.0, Bath 5.55, Goodwood 6.10.

CRICKET

InterContinental Cup - Day 4: Ireland v UAE, Malahide 11.0.

ATHLETICS

IAAF Diamond League

Rome, Italy

Men

400m Hurdles: 1 J Dutch (USA) 48.13secs, 2 M Tinsley (USA) 48.34, 3 J Culson (Pue) 48.65, 4 T Barr (Irl) 48.65 (New national 400m Hurdles record).

CRICKET

InterContinental Cup

Ireland v United Arab Emirates

Malahide - Day 3

Ireland 1st Innings 492 (E Joyce 231, P Stirling 146; Amjad Javed 4-117)

UAE 1st INNINGS

(overnight 207-8, Asif Iqbal 43)

S Anwar c Mooney b Young 57

M Guruge c Porterfield b Dockrell 13

M Naveed not out 0

Extras (4b 2nb 2w) 8

Total (71.3 overs) 213

FoW: 1-18 2-75 3-76 4-127 5-130 6-147 7-162 8-162 9-213

Bowling: T Murtagh 11-4-32-0, C Young 16-4-51-4, J Mooney 12-1-36-3, K O'Brien 10-2-32-0, G Dockrell 19.3-7-48-3, P Stirling 3-0-10-0.

UAE 2nd INNINGS

A Iqbal c Porterfield b Dockrell 12

A Ali c N O'Brien b Dockrell 28

S Ali c K O'Brien b Young 51

K Khan c Joyce b Stirling 10

S Patil st Wilson b Dockrell 63

S Anwar c Balbirnie b Dockrell 0

F Ahmed c Wilson b Murtagh 21

A Javed lbw b Stirling 36

M Tauqir lbw b Young 8

M Guruge not out 18

M Naveed not out 0

Extras (2lb 2w) 4

Total (9 wkts, 100 overs) 251

FoW: 1-40 2-47 3-65 4-165 5-165 6-188 7-188 8-217 9-246

Bowling: T Murtagh 16-9-22-1, C Young 17-5-57-2, J Mooney 10-3-32-0, G Dockrell 34-13-93-4, K O'Brien 6-2-14-0, P Stirling 17-4-31-2

Fixtures

TOMORROW

Irish Senior Cup Rd 2 (12.30): Clontarf v Strabane, Castle Avenue; Malahide v The Hills, Malahide; Leinster v Muckamore, Rathmines; Lisburn v CSNI, Wallace Park; North County v Bready, Balrothery; Pembroke v Ardmore, Sydney Parade; Waringstown v Co Galway, The Lawn; YMCA v Merrion, Claremont Road.

CYCLING

Elite Men's Europe Tour

Tour de Luxembourg

Leading positions after Stage 1 (Luxembourg-Clemency 212.6km): 1 A Greipel (Ger) Lotto - Soudal 5:25:07, 2 E Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert, 3 D Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling Team, 4 A Petit (Fra) Cofidis, Solutions Crédits, 5 K Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka at same time. Irish: 106 M Brammeier +0:02:15.

General Classification after Stage 1: 1 A Greipel (Ger) Lotto - Soudal 5:29:04, 2 A Petit (Fra) Cofidis, Solutions Crédits 0:00:01, 3 B Coquard (Fra) Team Europcar 0:00:04, 4 A Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement 0:00:05, 5 J Engoulvent (Fra) Team Europcar ast. Irish: 110 M Brammeier +0:03:35.

Equestrian

St Gallen

1.40m Speed: 1 MHS Automatic (G Broderick) IRL 0/56.41; 2 Lucky Luke (P Weishaupt) GER 0/58.59; 3 Butterfly Chavannais (I Phillips) BEL 58.61.

Spruce Meadows

1.50m Speed: 1 Rosana (E Lamaze) CAN 0/61.06; 2, Grafton (C Swail) IRL 0/61.13.

1.50m Speed: 1 Fifty Fifty (A Rodriguez) USA 0/63.29; 2 Simba de la Roque (C Swail) IRL 0/64.31.

Sopot

1.50m Speed: 1 Rahmannshof Before (S Lambre) MEX 0/63.76; 5 Antello Z (C Hanley) IRL 0/65.76.

GAELIC GAMES

Christy Ring Cup Final

DERRY (Kerry, tomorrow, Croke Park, 5.30): D McDermott; M Warnock, C Quinn, S McCullagh (capt); A Rafferty, C McSorley, K Hinphey; S Mc Guigan, B Quigley; P McCloskey, P Cleary, P Henry; A Kelly, R Convery, A Grant.

Ulster SFC quarter-final

DERRY (Down, Sunday, Celtic Park, 2.0): T Mallon; O Duffy, B Rogers, D McBride; K Johnston, C McKaigue, C McFaul; N Holly, F Doherty; S Leo McGoldrick, M Lynch (capt), E Lynn; B Heron, E Bradley, D Heavron.

MUNSTER SHC

Cork (SH v Waterford, Sunday, Semple Stadium, 4.0): A Nash; S O'Neill, S McDonnell, B Murphy; D Cahalane, M Ellis, C Murphy; D Kearney, A Walsh; C Lehane, S Harnedy, B Cooper; A Cadogan, L O'Farrell, P Horgan.

Golf

EUROPEAN TOUR

Nordea Masters, PGA Sweden International

Malmo, Sweden - Rd 1 (Gbr & Irl unless stated, par 72): 67 J Dantorp (Swe), M Kinhult (Swe), C Paisley (Eng); 68 M A Carlsson (Swe), M Kieffer (Ger). Irish: 69 P Lawrie; 72 G Maybin (NIrl); 74 M Hoey (NIrl); 76 K Phelan; 78 D McGrane.

EUROPEAN SENIOR TOUR

Acorn Jersey Open

La Moye GC, St Brelade, Jersey - Rd 1 (Par 72): 68 J Quiros (Esp), A Bossert (Sui); 69 R Gibson (Can), M Davis (Eng). Irish: 73 D Smith, D OSullivan, P Walton; 76 R Rafferty (NIrl).

USPGA Tour

Memorial Tournament

Muirfield Village GC, Dublin, Ohio

Rd 1 (USA unless stated, par 72): 64 B Van Pelt; 67 K Reifers, B Todd, K Duke, D Lingmerth (Swe), K Kisner, H English, R Moore; 68 K Bradley, F Molinari (Ita), B Stuard, P Perez, J Rose (Eng), J Spieth. Selected Others: 71 B Koepka; 72 J Day (Aus); 73 T Woods.

CHALLENGE TOUR

Swiss Challenge, Golf Sempachersee

Lucerne, Switzerland - Rd 1 (Par 71): 66 J Senior (Eng), G Boyd (Eng); 67 A Ahokas (Fin), J Kunzenbacher (Ger), O Stark (Swe), H Porteus (RSA), S Brown (Eng), O Bekker (RSA), J Doherty (Sco). Irish: 70 R McGee; 71 G Shaw (NIrl), C Selfridge (NIrl); 72 S Grant, M McGeady.

WEB.COM TOUR

Greater Dallas Open

Dallas, Texas - Rd 1 (Par 72): 63 T Gainey (USA); 64 M Walker (USA); 65 M Weibring (USA); 66 DH Lee (Kor), C Sainz Jr (USA).

LPGA

Manulife LPGA Classic

Cambridge, Ontario, Canada - Rd 1 (Par 72): 63 C Woods (USA); 64 L Beck (Isr), S Gal (Ger); 65 SY Kim (Kor), A Nordqvist (Swe), B Lang (USA). Irish: 77 S Meadow (NIrl).

GUI Irish Mixed Foursomes

Connacht Section Second Round

North: Ballina 4 Ballinamore 1; Boyle 3 Strandhill 2; Carrick on Shannon 3 Enniscrone 2; Co Sligo 4 Castle Dargan 1. South: Gort 3 Connemara Isles 2; Oughterard 4.5 Connemara 0.5; Galway Bay 4.5 Cregmore Park 0.5; Galway 4 Bearna 1. East: Castlerea 3 Mountbellew 2; Roscommon 3.5 Athlone 1.5; Portumna 4 Ballinasloe 1; Dunmore Demesne 3 Tuam 2. West: Ballyhaunis bt Ballinrobe DQ; Westport 4 Tubbercurry 1; Claremorris 3 Achill 2; Swinford 3.5 Belmullet 1.5.

SNOOKER

Australian Open Qualifiers

K2, Crawley, England - Day 4: D Morris (Irl) bt F Patrick (Sco) 5-3.

TENNIS

French Open

Roland Garros, Paris - Women's Singles Semi-Finals: (13) L Safarova (Cze) bt (7) A Ivanovic (Ser) 7-5 7-5, (1) S Williams (USA) bt (23) T Bacsinszky (Swi) 4-6 6-3 6-0.

Men's Doubles Semi-Finals: (1) B Bryan (USA) & M Bryan (USA) bt (6) S Bolelli (Ita) & F Fognini (Ita) 6-3 6-3, (3) I Dodig (Cro) & M Melo (Bra) bt (5) J-J Rojer (Ned) & H Tecau (Rom) 6-3 7-5.

Mixed Doubles Final: (2) B Mattek-Sands (USA) & M Bryan (USA) bt L Hradecka (Cze) & M Matkowski (Pol) 7-6 (7-3) 6-1.

Irish Independent

Editor's Choice

Also in Sport