Thursday 29 September 2016

Today's Sport

Published 02/06/2015 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Brighton 2.10, Ripon 2.25, Southwell 5.05, Wolverhampton 6.20.

CRICKET

Intercontinental Cup - Ireland v UAE, Malahide 11.0.

RUGBY

World U-20 Championship - Ireland v Argentina, Parma, 3.30 (Irish time).

Greyhound Racing

Harold's Cross, Curraheen Park, Tralee.

BOXING

SELECTION

Irish Squad - European Games, Baku, Azerbaijan

Male - 49kg: B Irvine (St Paul's Antrim); 52kg: M Casey (St Francis); 56kg: K Walker (Canal); 60kg: S McComb (Holy Trinity); 64kg: D Walsh (St Josephs/St Ibars); 69kg: A Nolan (Bray); 75kg: M O'Reilly (Portlaoise); 91kg: D O'Neill (Paulstown); 91kg+: D Gardiner (Clonmel).

Female - 51kg: C Smith (Cavan); 54kg: M Walsh (Holy Family); 60kg: K Taylor (Bray).

CRICKET

SELECTIONS

Ireland World T20 Qualifier Squad (July 6-26)

W Porterfield (capt) (Warwickshire), A Balbirnie (Middlesex), A Cusack (Clontarf), G Dockrell (Somerset), T Kane (Merrion), A McBrine (Donemana), G McCarter (Coleraine), J Mooney (Balbriggan), N O'Brien (Leicestershire), K O'Brien (Railway Union), S Poynter (Durham), P Stirling (Middlesex), S Thompson (Eglinton), G Wilson (Surrey), C Young (Bready).

Ireland Squad T20 International Series (v Scotland, June 18, 19, and 21, Bready CC)

K O'Brien (capt) (Railway Union), A Balbirnie* (Middlesex), A Cusack (Clontarf), G Dockrell* (Somerset), T Kane (Merrion), A McBrine (Donemana), G McCarter (Coleraine), J Mooney (Balbriggan), A Poynter (Clontarf), S Poynter* (Durham), M Sorensen (The Hills), P Stirling* (Middlesex), S Thompson (Eglinton), C Young (Bready). *All county contracted players are subject to release by their respective counties, and some will be available for one or two matches only.

Leinster League

Division One

Malahide v Pembroke - postponed.

Second Test Match

Headingley Carnegie

New Zealand 350 (L Ronchi 88, TWM Latham 84, SCJ Broad 5-109) & 454-8 dec (BJ Watling 120, MJ Guptill 70, MD Craig 58 no, BB McCullum 55) v England 350 (A Lyth 107, AN Cook 75, TG Southee 4-83) & 44-0. Play abandoned due to rain.

EQUESTRIAN

Mullingar EC

TRM/Horseware Premier Grand Prix: 1 VDL Cassius (J Coyle) 0/34.74; 2 Go For It (G O'Neill) 0/35.49; 3 Derryinver Luxury Cruise (C Thornton) 0/37.65.

GOLF

East of Ireland Amateur Open

Baltray - Final 3rd Rd scores (4th Rd cancelled due to weather): (Par 72 CSS 77): 212 S Grehan (Tullamore) 67 69 76;

217 C Fairweather (Knock) 68 76 73; 218 A Gleeson (Castle) 72 71 75; 219 J Sutherland (Galgorm Castle) 73 74 72, M Shanahan (Castlemartyr) 70 76 73; 220 E Arthurs (Forrest Little) 76 70 74; 221 R Bridges (Stackstown) 72 77 72, J Hopkins (The Royal Dublin) 71 75 75, J-R Galbraith (Whitehead) 71 71 79; 222 M Morrissey (Mount Wolseley) 73 73 76, K McCarron (North West) 73 73 76; 223 C Rafferty (Dundalk) 77 71 75, P Murray (Limerick) 74 73 76, G Smyth (Clonmel) 73 75 75, S Bleakley (Shandon Park) 73 72 78, C O'Rourke (Naas) 72 75 76, A Lowry (Esker Hills) 69 76 78;

224 S Ryan (The Royal Dublin) 78 72 74, R Cannon (Balbriggan) 75 74 75, G Mungovan (Headfort) 72 74 78, J Fletcher (Warrenpoint) 71 73 80, S Carter (The Royal Dublin) 70 76 78, E McCormack (Galway Bay) 70 74 80; 225 J Lyons (Galway) 76 71 78, M McClean (Balmoral) 73 76 76, G Dunne (Co. Louth) 71 78 76;

226 C Crowley (Woodbrook) 77 73 76; 227 J Pierse (Portmarnock) 78 70 79, A Grant (Dundalk) 75 71 81, P McCarthy (Mallow) 73 77 77, G Lenehan (Portmarnock) 73 75 79, I Lynch (Rosslare) 70 78 79, T McLarnon (Massereene) 69 77 81;

228 J Hood (Galgorm Castle) 79 73 76, T Coffey (Slieve Russell) 77 73 78, S Watts (Cairndhu) 76 75 77, S Healy (Carton House) 73 78 77, M Boucher (Carton House) 73 77 78, J Hickey (Cork) 73 76 79, L Hutchinson (The Royal Dublin) 70 77 81; 229 S Coulter (Warrenpoint) 78 73 78, R Symington (Lisburn) 74 76 79, J Yates (Naas) 72 78 79, G Lappin (Belvoir Park) 72 72 85, A Dowling (Hermitage) 70 81 78, S Flanagan (Co. Sligo) 69 80 80; 230 N Gorey (Palmerstown Stud) 74 76 80; 231 M Reid (Galgorm Castle) 78 73 80, S Brady (Galway) 74 76 81; 232 G Collins (Rosslare) 78 74 80; 233 D Reddan (Nenagh) 74 77 82.

Heritage Challenge Pro-Am

Heritage Golf & C Club, Killenard, Co Laois

Final round scores: 143 D Higgins (Waterville) 68 75; 145 C Moriarty (Drive Golf Performance) 69 76; 147 D Lernihan (Elm Park) 73 74; 148 D Gleeson (Old Conna) 75 73, N Murray 75 73; 150 M McGeady (Foyle Golf Centre) 77 73, J Quinlivan (Mullingar GC) 78 72; 151 E Brady (Clontarf) 76 75; 152 M McDermott (Pure Golf Leopardstown) 79 73, H Kavanagh 77 75.

Connacht GUI Seniors Inter Club

Second Round - North: Carrick on Shannon 3 Ballaghaderreen 2; Ballinamore 3 Strandhill 2; Boyle 3 Enniscrone 2; Strokestown 3.5 Co Sligo 1.5. South: Galway Bay 3.5 Oughterard 1.5; Galway 3.5 Bearna 1.5; Tuam 3.5 Athenry 1.5; Gort 3.5 Cregmore Park 1.5. East: Athlone 3.5 Mountbellew 1.5; Roscommon 3 Ballinasloe 2; Portumna 4.5 Dunmore Demesne 0.5; Loughrea 4 Curra West 1. West: Ballina 3 Ballinrobe 2; Castlebar 4 Tubbercurry 1; Claremorris 4.5 Mulranny 0.5; Westport 4 Swinford 1.

Official World rankings

1 R McIlroy (NIrl) 12.99pts, 2 J Spieth (USA) 9.06, 3 B Watson (USA) 6.88, 4 H Stenson (Swe) 6.78, 5 J Furyk (USA) 6.73, 6 J Rose (Eng) 6.15, 7 R Fowler (USA) 5.94, 8 D Johnson (USA) 5.91, 9 S Garcia (Spa) 5.90, 10 J Day (Aus) 5.89.

Race to Dubai Rankings

1 R McIlroy (NIrl) 2665169.00, 2 D Willett (Eng) 1823656.00, 3 B-H An (Kor) 1148456.00, 4 J Rose (Eng) 1037717.00, 5 B Wiesberger (Aut) 1003339.00, 6 T Jaidee (Tha) 939402.00, 7 L Oosthuizen (RSA) 927563.00, 8 B Grace (RSA) 909739.00, 9 M Angel Jimenez (Spa) 886590.00, 10 R Fisher (Eng) 834249.00.

US Tour Money Leaders

1 J Spieth (USA) 5704238.00, 2 J Walker (USA) 4102257.00, 3 R McIlroy (NIrl) 3912533.00, 4 D Johnson (USA) 3332710.00, 5 JB Holmes (USA) 3116200.00, 6 C Hoffman (USA) 3049871.00, 7 B Watson (USA) 2838174.00, 8 B Snedeker (USA) 2811110.00, 9 R Fowler (USA) 2758848.00, 10 P Reed (USA) 2558311.00.

Greyhound Racing

TONIGHT'S CARDS

HAROLD'S CROSS (7.47)

525 - Spyinthesky (5th 10.0L 30.09 KKY), Shes Got Grit (3rd 14.5L/hd 30.19 HRX), Giveitsocks Lily (2nd 8L 18.04 HRX), Meister Lady (5th 12.5L 29.89 HRX), Reynolds Bramble (2nd 3L 30.48 HRX), Take A Bus (4th 20.5L/nk 29.26 HRX).

525 - Tuckers Touch (5th 10.00L 22.31 DLK), Reynolds Badger (1st 3L 30.48 HRX), Girlonbike (2nd 13L 29.53 HRX), Qatar Storm (4th 12.0L 29.94 NWB), Lifes Queenie (4th 10.00L 22.02 DLK), Doc Mc Shauna (4th 13.5L 17.5 HRX).

525 - Fancy That Trap (3rd 5L 30.35 HRX), Light Foot Rojo (1st 18.42 HRX), Philidolly (6th 8L/sh/hd 30.18 HRX), Rushwee Passage (6th 17.0L 17.5 HRX), Coonough Yvonne (6th 4.0L/nk 22.48 MGR), Fane Veekayee (4th 14.5L 29.74 HRX).

525 - Areurightda (2nd 3L 29.9 HRX), Mun Montana (3rd 3L/hd 29.94 HRX), Whatcatch (1st 1L 30.09 HRX), Copper Donal (1st 3L 30.12 HRX), Ballymac Misus (1st 3L 18.3 HRX), Floodys Robert (1st 3L 22.88 MGR).

525 - Darbys Rose (4th 15.25L 28.99 DLK), Farran July (1st 2.5L 30.1 HRX), Starshinenemisis (6th 15.0L 29.56 HRX), Penskey Light (2nd 0.5L 18.26 HRX), Slaneyside Aloha (3rd 8L 29.37 KKY), Brazil Brae (3rd nk/hd 29.79 HRX).

525 - Walkabout Katie (6th 15.75L/dis 29.71 HRX), Highview Hand (4th 8.0L 42.5 NWB), Unlikely Jo Jo (2nd hd 29.94 HRX), Reef Rambo (3rd 5.5L 29.93 HRX), Smurfing Mary (6th 6.25L/nk 29.62 DLK), Stapleton (3rd 2.5L 29.67 HRX).

525 - Benro Ginger (6th 16.25L 29.5 HRX), Tommie Zoom (5th 8.0L/nk 29.61 NWB), Glenasmal Hawk (4th 6.0L 29.6 HRX), Titanic Lass (6th 10.5L 29.6 HRX), Glown Clara (5th 8.5L 29.6 HRX), Ciao Kerrieanna (4th 7.75L 29.5 HRX).

525 - Lefanta Swallow (5th 7.0L/sh 29.62 HRX), Abbeyville Class (3rd 4.0L 29.44 HRX), Slaneyside Fox (4th 5.5L 29.63 KKY), Lightsome Leader (6th 15.0L/dis 30.9 HRX), Cumann Jet (1st 17.91 HRX), Iceroad Trucker (1st 1L 21.94 MGR).

525 - Ravenswood Rory (3rd 7.5L 29.22 HRX), Big Donegal (6th 7.0L/hd 29.43 KKY), Monamolin Tank (1st 5L 29.5 HRX), Lapari Girl (5th 8.0L 29.42 HRX), Paradise Cavani (4th 6L/sh 29.2 HRX), Slade Tammie (2nd 2L 43.16 SPK).

525 - Cant Believe It (5th 9.5L 29.5 KKY), Flame Of Wisdom (3rd 5.00L 29.2 DLK), Slaneyside Fayre (1st 0.5L 29.6 HRX), Starshinecalypso (2nd 2L 29.18 SPK), All About Now (4th 4.5L 29.44 HRX), Doonanes Dazzle (4th 9.5L 29.22 HRX).

525 - Slaneyside Kitty (1st 1L 29.41 THR), Beechview Girl (4th 8.0L 29.11 SPK), Cuil Geisha (3rd 9L/sh 30.06 HRX), Starshineverona (6th 14.5L/hd 29.26 HRX), How Ya Creator (2nd 4L 28.73 SPK), Westlink Katie (2nd 1L 29.32 HRX).

CURRAHEEN PARK (7.50)

525 - Ballyboy Legend, Run China Girl, Kathrynsrubyfern, Fairyfield High, Leemount Daisy, Curraleigh Wren. 525 - Uasal, Hi Jack, Baby Ronan, Jims Glory Pick, Araglen Blue, Caltra Lucy. 330 - Araglen Impact, West End Lady, Glenbowen Tess, Reagrove Mel, Ellies Machine, Bally Citizen. 525 - Jims Classy Pick, Black Uzi, Mamaknowsbest, Skiproe Master, Come On Vic, Anfield Panther. 330 - Knopfler, Gunger Deen, Lahana Bound, Spider Bay, Ze Fifth Element, Asgoodasus. 525 - Cissies Ronan, Mumhan Alainn, Southwind Tip, Gringos Star, Valentine Spot, Madgies Wish. 525 - Avas Diamond, Deran Hawk, Lahana Gamble, Iroko Tina, Runalong Puma, Gowlane Georgie. 525 - Sportsmans Ok, Chetwynd Fawn, Clyda Tom, Steragel Lee, Lasses Charm, Cyclers Mia.

TRALEE (7.52)

325 - Sheilas Gamble, Droumeragh Tina, Rushpool Denzel, Mystery Fly, Kiltowmey Kesha, Jeffs Force. 525 - Killahas Brae, Black Chief, Trip Tothe Hill, Smearla Federal, Knocknaboul Hawk, Teemore Lass. 325 - Millridge Cutie, Tokenfire Laura, Christys Pearl, Lahard Poppy, Neas Choice, Callaway Wedge. 525 - Rolex Lady, Manhattan Steve, Hatfield Bucko, Dark Villa, Mileheight Pirlo, Leitrim Middle. 325 - Suzie Bluebelle, Broadmill Tommey, Oak Time, Christys Storm, Kahara Storm, Big Tyson. 525 - Ravilello Sky, Rubys Jules, Coom Black, Jasons Gorgie, Ballycowen Judy, Tokenfire Model. 570 - Bound Tobe Shaw, Ever So Handy, Conaic View Gem, Coolagown Rose, Payyaway Missy, Ballyhar Bride. 550 - Send It Gannet, Bosses Guarantee, Mullpoole Patsy, Jeffs All Star, Massey, Gallarus Ruby.

LAST NIGHT'S RESULTS

ENNISCORTHY

Bettyshill Mary 3/1 30.01; Norristown Katie 5/2 29.89; Neamstown Sam 4/1 29.96; Metric Ceasar 6/4 29.79; Hipower Taylor 6/4 29.86; Farran Frankie 5/2 29.58; Bound To Tell 4/1 29.71; Leigh Oslo 5/2 32.07.

LONGFORD

Budders Patch 2/1 18.02; Shaneboy Bindy 4/6 29.25; Shaneboy Reg 6/4 29.38; Welcome Stranger 3/1 18.15; Scourge 1/1 29.17; Drumsna Lee 2/1 29.53; Newdown Charlie 2/1 17.92; Clydal Fred 2/1 29.11.

YOUGHAL

Myleens Luck 3/1 30.60; Fairwell Popular 3/1 30.59; Fairy Popular 3/1 30.71; Patient Exile 3/1 30.29; Coris Share 5/4 18.05; Yahoo Perlena 3/1 29.64; Expert Jess 5/2 29.90; Creamery Bale 5/2 31.03.

Pitch & Putt

National Matchplay C'Ships

Lakeside, Templemore

Gents Semi-Finals: J Walsh (Collins) bt J Cahill (Fermoy) 5&4 and B Delaney bt E Walsh 8&7.

Final: J Walsh bt B Delaney 1up.

Ladies Semi-Finals: T Dillon (St Bridgets) bt S Elmes (Portmarnock) 3&2 and C Byrne (St Bridgets) bt G Ward (Portmarnock) 6&4.

Final: C Byrne bt T Dillon 5&3.

RUGBY

WORLD CUP

SELECTION

Wales Training Squad

Backs: G Davies (Scarlets), M Phillips (Racing Metro), R Webb (Ospreys), Lloyd Williams (Cardiff Blues), G Anscombe (Cardiff Blues), D Biggar (Ospreys), J Hook (Gloucester Rugby), M Morgan (Bristol Rugby), R Patchell (Cardiff Blues), R Priestland (Scarlets), C Allen (Cardiff Blues), J Dixon (Newport Gwent Dragons), T Morgan (Newport Gwent Dragons), J Roberts (Racing Metro), S Williams (Scarlets), H Amos (Newport Gwent Dragons), A Cuthbert (Cardiff Blues), L Halfpenny (Toulon), T James (Exeter Chiefs), G North (Northampton Saints), E Walker (Ospreys), Liam Williams (Scarlets).

Forwards: R Evans (Scarlets), T Francis (Exeter Chiefs), P James (Bath Rugby), A Jarvis (Ospreys), G Jenkins (Cardiff Blues), R Jones (Scarlets), S Lee (Scarlets), N Smith (Ospreys), S Baldwin (Ospreys), K Dacey (Cardiff Blues), R Hibbard (Gloucester Rugby), K Owens (Scarlets), J Ball (Scarlets), L Charteris (Racing Metro), D Day (Bath Rugby), B Davies (Wasps), A Wyn Jones (Ospreys), R Thornton (Ospreys), D Baker (Ospreys), T Faletau (Newport Gwent Dragons), J King (Ospreys), D Lydiate (Ospreys), R Moriarty (Gloucester Rugby), J Tipuric (Ospreys), S Warburton (Cardiff Blues, capt).

Soccer

FAI CUp

Replay - Finn Park: Finn Harps 0 Longford 0 AET (Longford won 4-3 after penalties).

International friendly

Eamonn Deacy Park: Ireland U-21 1 (S Maguire) England C 2 (M Pearson, J Roberts).

TENNIS

French Open

Roland Garros, Paris

Men's Singles 4th rd: (2) R Federer (Swi) bt (13) G Monfils (Fra) 6-3 4-6 6-4 6-1, (7) D Ferrer (Spa) bt (9) M Cilic (Cro) 6-2 6-2 6-4, (3) A Murray (Gbr) bt J Chardy (Fra) 6-4 3-6 6-3 6-2, (6) R Nadal (Spa) bt J Sock (USA) 6-3 6-1 5-7 6-2, (1) N Djokovic (Ser) bt (20) R Gasquet (Fra) 6-1 6-2 6-3.

Women's Singles 4th rd: (21) G Muguruza (Spa) bt (28) F Pennetta (Ita) 6-3 6-4, (13) L Safarova (Cze) bt (2) M Sharapova (Rus) 7-6 (7-3) 6-4, (17) S Errani (Ita) bt J Goerges (Ger) 6-2 6-2, (1) S Williams (USA) bt S Stephens (USA) 1-6 7-5 6-3, A Van Uytvanck (Bel) bt A Mitu (Rou) 6-1 6-3.

Connacht senior open finals

Galway - Men Grade 1: M Clarkson, Galway, bt CJ Kelly, Limerick 6-2 6-0.

Grade 2: T Judkowisk, Monaleen, bt JP Savy 6-4, 3-6 10-8.

Ladies Grade 1: S Dunne, Limerick, bt D Roe, Claremorris, 6-3 6-1.

Grade 2: D O'Brien, Mount Pleasant, bt A Mazgelyte, Nenagh, 6-1 6-0.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport