Thursday 8 December 2016

today's Sport

Published 29/05/2015 | 02:30

today's Sport

  • Go To

racing

Tramore 5.50, Down Royal 5.40, Brighton 2.20, Catterick 6.35, Haydock 6.15, Newcastle 2.10, Newmarket 2.0, Stratford 5.55, Saint-Cloud (France) 2.20.

golf

Irish Open

Royal County Down, Newcastle.

Greyhound Racing

Harold's Cross7.45, Curaheen Park 7.46, Drumbo Park 7.50, Dundalk 8.05, Kilkenny 8.0, Limerick 7.44, Longford 8.0, Newbridge 8.0, Thurles 8.02, Tralee 7.42, Waterford 7.50.

cricket

Leinster League Division 1

Castle Avenue: Railway Union 134 (19.2 overs, R Gaur 31, A Murphy 24, K Carroll 21; A Cusack 4-21, C Kelly 2-28) Clontarf 135-5 (19.4 overs, E Delany 65 not out, A Poynter 34, C Kelly 20; R Gaur 2-14, D Worrall 2-18). Clontarf (23 pts) beat Railway Union 2 pts) by 5 wickets.

Anglesea Road: Merrion 154 (J Anderson 25, L Bester 25, J Cook 2-15, J Little 2-16) Pembroke 144-7. Merrion (22 pts) beat Pembroke (3 pts) by 10 runs.

today

Leinster League Division 2 (6.0): Rush v Terenure, Kenure.

tomorrow

Leinster Senior Cup RD 1 (11.0): Balbriggan v North County, Balbriggan; Clontarf v Leinster, Castle Avenue; Cork County v Railway Union, Mardyke;

Malahide v Rush, Malahide; Phoenix v YMCA, Phoenix Park; The Hills v Pembroke; Milverton.

Leinster League Division 2 (1.0): Terenure v Dublin University, Terenure.

Monday

Leinster League Division 1 (1.0): Malahide v Pembroke, Malahide.

CYCLING

GIRO D'ITALIA

Final leading positions after Stage 18, (Melide - Verbania - 170km): 1 P Gilbert (Bel) BMC Racing Team 4hrs 04mins 14secs, 2 F Bongiorno (Ita)

Bardiani CSF at 47secs, 3 S Chavanel (Fra) IAM Cycling at 01min 01secs, 4 M Busato (Ita) Southeast Pro Cycling, 5 A Moinard (Fra) BMC Racing Team.

Leading general classification after stage 18: 1 A Contador (Spa) Tinkoff-Saxo 72hrs 23mins 09secs, 2 M Landa Meana (Spa) Astana Pro Team at 05mins 15secs, 3 F Aru (Ita) Astana Pro Team at 06mins 05secs, 4 A Amador (CRc) Movistar Team at 07mins 01secs, 5 Y Trofimov (Rus) Team Katusha at 09mins

40secs.

Gaelic Games

Allianz Sciath Na Scoil

Irish Independent Park, Cork

H4 Hurling Final: Carrigtwohill 7-5, St. Joseph's Mardyke 0-6.

C1 Camogie Final: St. Catherine's 4-2, Carrigaline GNS 1-1.

DH3 Hurling Final: Glenville 3-3, Castlemartyr 1-6.

Allianz Sciath na Scol DC3 Camogie Final: Scartleigh 4-5, Glenville 1-1

Golf

Irish Seniors Amateur Open

Roscommon Golf Club

144 R Partridge (England) 75 69, M Stones (England) 70 74; 147 J Mitchell (Tramore) 74 73; 148 G McGimpsey (Bangor) 72 76; 149 T Carter (England) 75 74 , A Morrow (Portmarnock) 74 75, N Evans (Wales) 73 76, T Cleary (Cork) 72 77; 150 M Quirke (Doneraile) 76 74 , A Mew (England) 74 76; 151 I Attoe (England) 77 74 , B O'Malley (The Royal Dublin) 76 75 , A Carman (England) 75 76 , G O'Sullivan (Tralee) 73 78.

GUI

Pierce Purcell Shield

Connacht Section RD 2

North: Ballymote 3 Strandhill 2, Carrick on Shannon 4.5 Ballaghaderreen 0.5, Boyle 3 Castle Dargan 2, Enniscrone 3 Co Sligo 2.

South: Cregmore Park 3 Oughterard 2, Bearna 4 Connemara 1, Athenry 3.5 Galway Bay 1.5, Gort 3.5 Connemara Isles 1.5.

East: Athlone 4 Mountbellew 1, Ballinasloe 3.5 Roscommon 1.5, Curra West 3 Dunmore Demesne 2,

Portumna 4.5 Loughrea 0.5.

West: Castlebar 4 Swinford 1, Ballina 3 Westport 2,

Ballinrobe 4 Belmullet 1, Claremorris 3 Tubbercurry 2.

Rugby

International Challenge

Barbarians 22 (A Cuthbert 2, Z Kirchner try, J Gopperth pen, 2 cons) Ireland 21 (C Gilroy, C Henry, P Jackson try each, I Madigan 3 cons).

SOCCER

SCOTTISH PREMIERSHIP PLAY-OFF

Final 1st Leg: Rangers 1 (D McGregor 82) Motherwell 3 (L Erwin 27, S McManus 40, L Ainsworth 47).

TENNIS

FRENCH OPEN

Roland Garros, Paris, France

Mens Singles Round 2: (15) K Anderson (Rsa) bt YH Lu (Tpe) 5-7 6-4 6-4 6-4 J Chardy (Fra) bt (16) J Isner (USA) 6-4 4-6 6-3 6-3, S Bolelli (Ita) bt (31) V Troicki (Ser) 6-2 6-4 6-3, B Coric (Cro) bt (18) T Robredo (Spa) 7-5 3-6 6-2 4-6 6-4, (7) D Ferrer (Spa) bt D Gimeno-Traver (Spa) 6-3 6-2 6-1,

(1) N Djokovic (Ser) bt G Muller (Lux) 6-1 6-4 6-4, (3) A Murray (Gbr) bt J Sousa (Por) 6-2 4-6 6-4 6-1 ,

(17) D Goffin (Bel) bt S Giraldo (Col) 6-3 4-6 7-5 6-2, A Kuznetsov (Rus) bt J Melzer (Aut) 6-1 5-7 7-6 (7-0) 7-5,

(6) R Nadal (Spa) bt N Almagro (Spa) 6-4 6-3 6-1, T Kokkinakis (Aus) bt (27) B Tomic (Aus) 3-6 3-6 6-3 6-4 8-6, P Andujar (Spa) bt (22) P Kohlschreiber (Ger) 6-1 7-6 (7-5) 3-6 3-6 6-4, (23) L Mayer (Arg) bt J Janowicz (Pol) 6-4 6-4 6-7 (1-7) 6-1, (29) N Kyrgios (Aus) bt K Edmund (Gbr) w/o, (9).

Women's Singles Round 2: A Van Uytvanck (Bel) bt (32) Z Diyas (Kaz) 0-6 6-1 6-4. T Bacsinszky (Swi) bt T Smitkova (Cze) 6-2 6-0, S Stephens (USA) bt H Watson (Gbr) 6-2 6-4 (16) M Keys (USA) bt B Bencic (Swi) 6-0 6-3, T Pironkova (Bul) bt D Allertova (Cze) 6-3 7-6 (7-2), (1) S Williams (USA) bt AL Friedsam (Ger)

5-7 6-3 6-3, (27) V Azarenka (Blr) bt L Hradecka (Cze) 6-2 6-3, F Schiavone (Ita) bt (18) S Kuznetsova

(Rus) 6-7 (11-13) 7-5 10-8, A Mitu (Rou) bt (12) K Pliskova (Cze) 2-6 7-6 (7-5) 6-4, (4) P Kvitova (Cze) bt S Soler Espinosa (Sp) 6-7 (4-7) 6-4 6-2, (10) A Petkovic (Ger) bt L Dominguez Lino (Sp) 4-6 6-4 6-4, (30) IC Begu (Rom) bt A Konjuh (Cro) 6-2 6-0, I Falconi (USA) bt S Karatantcheva (Bul) 3-6 6-1 6-2, J Goerges (Ger) bt (5) C Wozniacki (Den) 6-4 7-6 (7-4).

ITF MEN'S FUTURES

Cherkassy, Ukraine - Doubles semi-final: B Didenko (Ukr)/L Harper-Griffith (USA) bt (2) D Glancy (Irl)/Y Laurent (Fra) 6-4 6-3.

ITF U-18 GdE 2 HUNGARIAN OPEN

Budapest, Hungary - Singles Rd 1: B Thomson (Irl) bt (1) A Aleshchev (Rus) 6-3 6-3.

Singles Rd 2: B Thomson (Irl) bt P Matuszwwski (Pol) 6-4 6-2.

Doubles Rd 1: (3) B Thomson (Irl)/L Caruana (USA) bt V Gillespie (Gbr)/C MacGeoch (Gbr) 2-6 6-2 11/9.N

Doubles quarter-final: (3) B Thomson (Irl)/L Caruana (USA) bt M Bartakovics (Hun)/M Szappanos (Hun) 7-6 (7/2) 6-2.

ITF U-18 GDE 4 ESTONIAN JnR OPEN

Tallinn, Estonia - Singles Rd 1: S Carr (Irl) bt C Klettenberg (Est) 6-7 (5/7) 6-3 6-3.

Singles Rd 2d: (4) R Mednis (Lat) bt S Carr (Irl) 6-3 6-2.

Doubles Rd 1: S Carr (Irl)/J Gschwendtner (Gbr) bt A Gamzin (Ltu)/A Onaitis (Ltu) 6-0 6-1

Doubles quarter-final: (1) C Broom (Gbr)/R Mednis (Lat) bt S Carr (Irl)/J Gschwendtner (Gbr) 6-2 6-2.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport