Sport Other Sports

Friday 22 August 2014

Rugby Results

Published 10/03/2014 | 02:30

  • Share

WOMEN'S SIX NATIONS

  • Share
  • Go To

Dublin: Ireland 39 (C Molloy, L Cantwell, A Miller, H O'Brien, J Murphy try each, N Briggs 2 pens, 3 cons, N Stapleton con) Italy 0

P W D L F A Pts

Ireland 4 3 0 1 122 23 6

England 4 3 0 1 121 31 6

France 3 3 0 0 74 6 6

Italy 4 2 0 2 57 84 4

Scotland 3 0 0 3 51 67 0

Wales 4 0 0 4 20 88 0

ULSTER BANK ALL-IRELAND LEAGUE

Ballymacarn Park: Ballynahinch 17 (P Pritchard, R McBurney try each; R Lobb pen, con, H McAleese con) Old Belvedere 23 (P O'Dwyer, A Trenier, D Riordan try each; S Crosbie 2 pens, con)

P W D L F A B Pts

O Belvedere 13 10 2 1 272 221 4 48

Clontarf 12 10 0 2 321 162 5 45

Cork Con 13 6 1 6 202 197 7 33

Y Munster 12 7 0 5 229 243 3 31

Lansdowne 12 6 0 6 282 235 6 30

UCD 12 6 0 6 251 232 4 28

St Mary's 12 5 1 6 233 234 5 27

Dolphin 12 6 0 6 163 259 2 26

Ballynahinch 13 2 0 11 198 263 8 16

Garryowen 13 2 0 11 166 271 5 13

Div 1A: Old Belvedere 23 Ballynahinch 17.

P W D L F A PD Pts

Old Belvedere 13 10 2 1 272 221 51 48

Clontarf 12 10 0 2 321 162 159 45

Cork Constitution 13 6 1 6 202 197 5 33

Young Munster 12 7 0 5 229 243 -14 31

Lansdowne 12 6 0 6 282 235 47 31

UCD 12 6 0 6 251 232 19 28

St Marys College 12 5 1 6 233 234 -1 27

Dolphin 12 6 0 6 163 259 -96 26

Ballynahinch 13 2 0 11 198 263 -65 16

Garryowen 13 2 0 11 166 271 -105 13

Div 1B: Shannon 10 Corinthians 5.

P W D L F A PD Pts

Terenure College 13 13 0 0 367 137 230 59

Corinthians 13 11 0 2 267 200 67 47

Buccaneers 13 8 0 5 292 221 71 39

UL Bohemian 13 8 0 5 246 229 17 39

Shannon 12 7 0 5 192 202 -10 30

Blfst Hrlqns 13 6 0 7 205 201 4 28

Malone 13 3 0 10 212 277 -65 19

Dublin University 13 3 0 10 181 250 -69 18

Blckrck Cllg 13 3 0 10 228 303 -75 18

Dungannon 12 2 0 10 142 312 -170 10

Div 2A: Seapoint 32 Bruff 5.

P W D L F A PD Pts

Galwegians 12 11 0 1 330 140 190 51

NUIM Barnhall 12 8 0 4 232 186 46 38

Ballymena 11 8 0 3 214 119 95 37

UCC 11 7 0 4 239 144 95 34

Qns Unvrsty 12 7 0 5 220 191 29 34

City of Derry 12 7 1 4 239 236 3 34

Old Wesley 12 7 0 5 264 204 60 31

Banbridge 12 6 0 6 247 217 30 30

Cashel 12 6 0 6 178 171 7 29

Rainey OB 12 6 0 6 256 295 -39 28

Bective Rangers 12 4 1 7 182 197 -15 25

Seapoint 12 4 1 7 201 230 -29 23

Highfield 12 5 0 7 160 263 -103 22

Naas 12 3 1 8 207 281 -74 17

Old Crescent 12 3 0 9 124 270 -146 15

Bruff 12 1 0 11 170 319 -149 8

CONNACHT

J1A : Connemara 20 Ballina 10; Ballinasloe 23 Castlebar 22.

P W D L F A PD Pts

Corinthians 15 11 1 3 330 254 76 55

Monivea 15 8 1 6 257 217 40 42

Ballinasloe 15 9 0 6 256 244 12 39

OLBC 15 9 1 5 183 197 -14 39

Ballina 16 8 0 8 234 239 -5 37

Westport 15 6 2 7 221 214 7 34

Connemara 15 6 1 8 252 229 23 33

Castlebar 15 6 0 9 231 287 -56 30

Tuam 15 2 0 13 176 259 -83 19

J1B : Galwegians 16 Dunmore 6; Loughrea 16 Buccaneers 3.

P W D L F A PD Pts

Galwegians 12 11 0 1 410 120 290 51

Ballyhaunis 12 6 2 4 212 156 56 33

Loughrea 12 5 1 6 177 150 27 28

Buccaneers 12 5 1 6 235 198 37 26

Creggs 11 5 0 6 153 244 -91 22

Dunmore 12 3 2 7 117 255 -138 18

Corrib 11 3 0 8 127 308 -181 15

J1C : NUIG 47 Portumna 0; Ballinrobe 32 Galwegians '3'rds 5. ElvConSchSenCup: Sligo Grammar 19 Colaiste Iognaid 9. JunCup: CBS Roscommon 16 Colaiste Iognaid 0. SSDC PB: St Endas Galway 24 Athlone CC 0. JDC PA: St Pauls Galway 10 Roscommon 8. JDC PB: St Tiernans Crossmolina 24 Colaiste Mhuire 19. JDC PC: Gallen CS 15 Colaiste Iascaigh 5.

JDC PD: Gortnor Abbey 22 St Attractas 7.

U19 A2 : Sligo 34 Westport 0.

LEINSTER

98FM Metro Cup: Clontarf 29 Terenure College RFC 10. Leinster Lge Div 1A: Cill Dara 17 Wanderers 10; Clondalkin 30 Tullow 30; Enniscorthy 11 Newbridge 3.

P W D L F A PD Pts

Wanderers 14 13 0 1 447 182 265 63

Dundalk 13 7 1 5 318 189 129 37

Coolmine 13 6 0 7 253 279 -26 30

Enniscorthy 14 6 0 8 220 298 -78 29

Cill Dara 14 8 0 6 210 228 -18 27

Clondalkin 14 4 1 9 260 308 -48 27

Newbridge 14 5 0 9 188 289 -101 25

Tullow 14 4 2 8 289 412 -123 24

Leinster Lge Div 2A: North Kildare 18 Mullingar 16; Portlaoise 83 Clane 0; Co Carlow 8 Gorey 8; Railway Union 37 Roscrea 5.

P W D L F A PD Pts

Gorey 14 11 3 0 301 152 149 54

Co Carlow 14 10 2 2 372 170 202 52

North Kildare 14 8 1 5 307 227 80 38

Portlaoise 14 5 2 7 363 266 97 33

Railway Union 14 6 0 8 306 335 -29 32

Mullingar 14 6 0 8 331 258 73 31

Roscrea 14 5 2 7 292 235 57 31

Clane 14 0 0 14 107 736 -629 0

Leinster Lge Div 3: Arklow 18 Midland Warriors 6.

P W D L F A PD Pts

Swords 10 7 0 3 255 163 92 34

Arklow 10 7 0 3 290 117 173 32

Mdlnd Wrrrs 10 6 0 4 191 151 40 27

Guinness 10 5 0 5 217 198 19 27

North Meath 10 0 0 10 80 404 -324 -2

Seconds Lge - Div 1A: Wanderers 34 Cill Dara 17; Coolmine 64 Dundalk 5;

P W D L F A PD Pts

Wanderers 14 11 0 3 265 183 82 50

Coolmine 14 10 0 4 362 173 189 48

Clondalkin 13 8 1 4 343 231 112 40

Dundalk 14 8 1 5 276 297 -21 40

Enniscorthy 14 6 0 8 273 370 -97 28

Tullow 13 4 3 6 215 269 -54 25

Cill Dara 14 4 1 9 227 256 -29 22

Newbridge 14 1 0 13 74 256 -182 -2

Seconds Lge - Div 2A: Mullingar 19 North Kildare 15; Gorey 17 Co Carlow 10;

McCorry Cup: Dublin University 25 Greystones 21; UCD 36 NUIM Barnhall 15; Lansdowne 47 Old Belvedere 17. Purcell Cup : Seapoint 24 Old Belvedere 17; (Semi Final) Naas 18 UCD 8. Towns Plate: Boyne 11 Athy 10. Met Lge Div 2 Final: NUIM Barnhall 20 Naas 5. Met Lge Div 2 Releg: Blackrock College RFC 38 Navan 13. Met Lg Div 5 Relegat: Suttonians 17 Dublin University 17. Metro League Div 1: Old Belvedere 23 St Marys College RFC 19.

Metro League Div 3: Clontarf 39 Skerries 7. Metro League Div 4: Lansdowne 41 Blackrock College RFC 29; Old Belvedere 45 Bective Rangers 14. Metro League - Div 6: Terenure College RFC 21 Wanderers 15; Clontarf 12 St Marys College RFC 0. Metro League - Div 7: Coolmine 26 Clondalkin 9; Old Belvedere 39 Stillorgan 0. Metro League Div 8: NUIM Barnhall 37 Terenure College RFC 0. Metro League Div 10: Railway Union 32 Bective Rangers 10. Metro League Div 11: RCSI 41 Stillorgan 10.

Jim Byrne Cup Playof: Guinness 16 Monkstown 11. McGee Cup: Navan 17 Athboy 10; Balbriggan 24 Ratoath 21; Ashbourne 36 Ardee 17.

MUNSTER

WC: Kilfeacle and District 21 Shannon 0. Sen 2nds Lge Nth: Old Crescent 15 Bruff 13.

P W D L F A PD Pts

Shannon 12 11 0 1 193 109 84 50

Garryowen 16 10 0 6 319 255 64 43

Bruff 11 5 1 5 190 202 -12 27

Thomond 11 6 0 5 100 147 -47 27

Young Munster 10 5 0 5 96 77 19 15

Old Crescent 9 4 1 4 101 93 8 15

Nenagh Ormond 11 4 0 7 106 184 -78 10

UL Bohemian 11 3 0 8 173 159 14 9

Richmond 13 3 0 10 116 168 -52 4

Sen 2nds Lge Sth: Cork Constitution 52 Sundays Well 7.

P W D L F A PD Pts

Cork Constitution 10 8 0 2 287 77 210 39

Highfield 8 7 0 1 215 66 149 33

UCC 10 7 0 3 203 160 43 32

Cashel 9 4 0 5 68 131 -63 17

Midleton 11 3 0 8 68 262 -194 12

Dolphin 11 4 0 7 137 147 -10 11

Sundays Well 11 2 0 9 115 250 -135 2

MJL Div 1: Clonmel 19 Galbally 13; Skibbereen 18 Cobh Pirates 16; Kanturk 7 Muskerry 0; Clonakilty 25 Kilfeacle and District 21; Old Christians 11 Mallow 10; Newcastle West 9 St Marys 8.

P W D L F A PD Pts

Kanturk 12 11 0 1 271 112 159 50

Newcastle West 13 9 1 3 243 196 47 43

St Marys 12 9 1 2 198 119 79 42

Clonmel 12 9 0 3 238 165 73 39

Cobh Pirates 13 6 1 6 216 189 27 32

Tralee 12 6 0 6 252 212 40 30

Klfcl nd Dstrct 13 6 0 7 218 244 -26 30

Clonakilty 12 4 4 4 201 216 -15 27

Muskerry 13 5 1 7 172 220 -48 24

Old Christians 12 5 0 7 198 294 -96 24

Skibbereen 12 4 0 8 152 214 -62 21

Galbally 12 4 0 8 110 151 -41 19

Waterpark 12 1 1 10 171 227 -56 14

Mallow 12 2 1 9 120 201 -81 13

MJL Div 2: Killarney 9 Newport 7; Youghal 18 Killorglin 14; Kinsale 19 Waterford City 13.

MJL Div 3: Ballincollig 17 Douglas 13; Charleville 22 Fermoy 0; Abbeyfeale 30 Dunmanway-Bantry Bay 0.

SJ2Cup: Corca Dhuibhne 76 UCC 0; Highfield 26 Iveragh 10; Dungarvan 26 Muskerry 0; Clonmel 15 Waterford City 11. SJ3LP2:

Gleeson Lge: Thomond 10 Old Crescent 5.

MS JC: Rockwell 10 Castletroy 7. U20 SW Con D1: Cork Constitution 14 UL Bohemian 5.

U20 SW Con D2: Bruff 59 Midleton 3; Nenagh Ormond 27 Dolphin 10.

Jun 1 Friendlies: Presentation 12 Garryowen 5.

NTC TOUCH RUGBY

MXO Spring: Pumas 3 Storm 3; Bears 6 Vikings 2; Celts 5 Raiders 4; Giants 6 Warriors 4.

Indo Sport

Read More

Editor's Choice

Also in Sport