Friday 28 July 2017

MEN

MEN

A

ADARE - Medal: A Lynch 39, C Myers 38, J Gleeson 37.

ADARE MANOR - P Fitzgerald 38, P McCoy 37, A Moore 36. Gross: D O'Brien 31. Open: J Byrnes P Hickey & P Derwin 94, E Molloy J Randles & G Doherty 92, D Costello M Costello & E Costello 91.

ASHBOURNE - Intermediate Scratch Cup: S Barrett 83, C O'Neill 84, P English 84. Nett: J Kelly (14 Ardee) 72. Junior Scratch Cup: M Feane 71, E Brennan 76, D Donnelly 77. Sun Cl 1: A Bodkin (6) 30. Cl 2: D Conway (12) 35. Cl 3: S Byrne (18) 34. Cl 4: D Walsh (24) 39.

ATHENRY - R Downes (9) 40, O'Donnell (5) 40, M J O'Grady (17) 38. Gross: M Kennelly 32. Tom Dempsey 18h: G Glynn (12) 43, M Burke (9) 40, G Murphy (13) 39, A Greaney (23) 39, J Hughes (12) 38. Gross: D Glynn 33.

ATHLONE - Kevin Greally Open: J D Joyce (6) 40, L Browne (20) 39, D Shine (5) 38, E Gormley (11) 37. Gross: T O'Connor 40. Vis: L Casey (6 Roscommon) 35. Hole in one: L Casey at 2nd. Thurs: P Brennan (5) & G Brennan (19) 41, J Costello (11) & J Kinahan (19) 39. Tues & Wed: E McGrath (11) 39, P J Harris (21) 38, G Gunning (18) 37. Gross: T O'Connor 40.

ATHY - D Brown (20) 65. Gross: K Bolger 74. Cl 1: J K Kelly (12) 68. Cl 2: J Cunningham (18) 68. Cl 3: K Boyd (20) 66. Tues: P Mallon (17) 40, K O'Doherty (12) 40. J Murray (12) 39. Gross: K Bolger 33.

B

BALBRIGGAN - Mixed: J McConnell (7) P Kinsella (8) E McConnell (25) & E Kinsella (23) 58, J O'Brien (16) M O'Brien (36) A Hannon (22) & A Carmody (16) 60. Singles: J McMenamin (13) 37, C McKenna (13) 37. Gross: D Callaghan 33. Open: A McCann (18) 42, M Carey (20) 38. Gross: J Roche 34. Cl 1: M Brown (12) 38. Cl 2: P Roban (13) 38. Cl 3: N Healy (28) 35. Sun: A Mongey & P Caffrey 41, J O'Shea & G Wilson 40, A McCann & C Purewal 40, K Campbell & E McGrath 38. Sat: E Copeland (10) 40, F Whelan (2) 39. Gross: D Callaghan 34. Cl 1: K Moss (11) 38. Cl 2: M McInerney (13) 38. Cl 3: S Considine (19) 35.

BALCARRICK - N Osbourne (17) & A Seagrove (20) 58, D Kearny (8) & J Reilly (22) 50, S Furlong (7) & R Ryan (13) 50. Thurs: J Kenny (5) 41. Cl 1: S Walsh (5) 39. Cl 2: L Nolan (18) 37. Cl 3: T O'Sullvian (23) 36. Tues, U%): S Mangan (6) 41. Cl 1: M Flood (6) 39. Cl 2: T E O'Brien (13) 44. Cl 3: P Young (22) 39. Medal: E Dunne (5) 75. Cl 1: M Geraghty (10) 75, R Farrell (7) 75. Cl 2: S McKinney (17) 75, M O'Rourke (16) 77. Cl 3: D Cudden (21) 75, D Fynes (21) 77. Aternate Comp: K O'Toole Jnr (20) 44. Gross: P Redmond 83.

BALLINASCORNEY - 9h: P Young (18) 17, F Lambert (16) 17.

BALLYHEIGUE CASTLE - D Linnane (22) 39, L O'Mahony (21) 35, C Carroll (22) 34, J Donegan (20) 33. Open: M O'Brien 45. Fri: M Young P Roche C Carroll & M Leen, T O'Connor B Dineen J Bourke & V Linnane. Top 10, GOTY: D Linnane 62, J Donegan 58, J Sullivan 44, C Carroll 43, P Dillane 42, E Stack 39, J Leen 37, L O'Mahony 33, J O'Sullivan 33.

BALLYLIFFIN - Classic: J McKeever J Grant C Duffy & C Donaghy 93, S Anderson J Foster B Desmond & S O'Keeffe 92, K McKinney L Collins F Collins & D McCarron 91, B Breslin G Toye M Harkin & J McGeoghegan 90, K McLaughlin H McEleney P Grant & E Sweeney 89, S Harkin P Harkin M O'Connor & S Harley 89. Sun: B McNicholl (26) 38, T Gill (16) 34. Gross: R Doherty 25.

BALLYMONEY - Medal: R Wortmann (15) 80, L Gleeson (7) 77, A P Doyle (17) 90.

BANTRY BAY - Scratch Cups, Junior: P O'Riordan 74, P O'Rourke 78, C Cleary (Kinsale) 78, A O'Shea 78. Nett: S Galvin 69. Intermediate: J Casey 81, P Dinneen (Glengarriff) 82, J Cummins 84, P Curran (Macroom) 86. Nett: B Barry 70. Minor: C McCarthy 95, L Condon (Bandon) 96, J O'Riordan 96, P Dinneen 96. Nett: J Cronin 76.

BEARNA - D Geraghty (16) 41, D O'Rourke (17) 40, J Lovett (14) 38. Cl 1: J Collins (11) 37. Cl 2: M Heffernan (16) 38. Cl 3: H O'Donnell (21) 36.

BEAVERSTOWN - J Meade (12) H McGovern (8) G O'Connor (13) & J Reilly (21) 103, P McCann (17) D Kelly (16) M Daly (21) & J O'Donnell (9) 103. 9h: T Rickard (13 Corballis) 20, T Latham (19) 19. Over 60s: L Donnelly (10) 36, B McCormac (24) 36, P Collins (13) 32. Under 60s: A Murtagh (5 Birr) 39, E Byrne (2 Birr) 38. Sun: J O'Donnell (9) & D Jackson (12) 41, C Leonard (5) & B Forsyth (3) 39. Sat: J Darroch (13) 37, P Gallagher (27) 37, W Goslin (13) 37, J Weinman (12) 37, G O'Neill (7) 36, D Calitz (12) 36.

BEECH PARK - Medal: P Carr (20) 65, L Harte (21) 66. Gross: J Olin 70. Cl 1: J Smith (8) 68. Cl 2: L Fayne (14) 68. Cl 3: T O'Donoghue (18) 68. Cl 4: J Minihan (20) 69. Singles: S Flood (24) 45, I O'Keeffe (10) 45. Cl 1: M Moran (7) 38. Cl 2: B Prendergast (12) 40. Cl 3: F Gorman (15) 40. Cl 4: B Bassett (19) 40. PGA Tankard: G Brabston (17) 42, P Carr (18) 42. Cl 1: C Smith (9) 40. Cl 2: E O'Flynn (12) 40. Cl 3: J Kinsella (15) 39. Cl 4: J Flaherty (23) 38. Open: T Hulsman (12) 43, L Curran (14) 40.

BELLEWSTOWN - J Conroy 40, D Nolan 39. Sun: P Carolan 36, A Murphy 34.

BIRR - Seniors: B Guinan E McDonagh & P Byrne 45, T Nestor P Grealy & P Byrne 45.

BLACK BUSH - Seniors: J Creagh (13) 40, J Brophy (19) 38, J Mooney (20) 37. Open: B Pagni (19 Co. Louth) 36, R Kelly (13 Royal Tara) 34, R Coogan (13) 33. Swinging Sixties: S O'Beachain (26) 24, P Moran (20 Castleknock) 21, J Brophy (19) 20. Bunnies: S Griffin (20) 21, T Brady (27) 20, N Foran (22) 20. Blue Cl 1: D Moore (9) 19. Cl 2: D Baggett (13) 17. Open: J Fagan (7) 41, J Foran (20) 40, J Ward (20) 38. Scratch Cups, Junior: A Lynn 78, F Foran 79. Nett: J Fagan (6) 74. Intermediate: P Farrell 86, G Crowley 86. Intermediate: D McDermott (17) 73. Minor: T O'Shea (New Forest) 91, R Coogan 91. Nett: F Page (19) 75.

BORRIS - M Geoghegan (14) J Kelly (9) N Lucas (23) & B McCarthy (24) 88, M Coady (14) A Somers (17) J Murphy (13) & M Sheill (19) 85, G O'Neill (17) R Rowan (12) J Dillon (14) & J Lillis (8) 84. 1st 9: L Quinn (21) J Quinn (18) G Rowan (5) & T Foley (8) 45. 2nd 9: J Kelly (9) J Todd (9) C McCarthy (18) & B Kiernan (11) 43. Seniors: V Lambe (22) 37, C Hughes (13) 36, M Jordan (19) 34. Fri: D Murphy 19, J Moran 18.

BUNDORAN - K McGowan & J McDowell 42, G Kelly & E Stack 39, G McGreal & D McGloin 39.

C

CAHIR PARK - B Halpin 71, B Frazer 71, J Lindy 71. Gross: I Halpin 78. Munster Seniors Cl 1: Martin 40, E Scott 37, D Collins 37. Cl 2: S Hourihan 41, J F O'Leary 38, M O'Grady 37. Cl 3: M O'Sullivan 33, M McElro 33, J Drinan 32. Wed: D Pinfield 37, C O'Gorman 36, R Fitzgerald 36. Gross: M Power 26.

CARRICK ON SUIR - 9h Cl 1: W Power (11) 22. Cl 2: P Stallard (13) 18. Open Qualifier: A Nagle (8) 37, C Dunphy (18) 37, R Kelly (5) 35. Presidents (Martin O'Mahony) Prize: K Barry (13) 42, T Phelan (22) 40, C Johnson (16) 40, N Whelan (18) 39, A Phelan (15) 38. Gross: R Barry 36. Past President: L Daniels (7) 36. Student/Junior: B Power (22) 39. Presidents Mixed: I English & M Hickey 32, A & M Ellis 32, J & B White 33. Gross: B Comerford & K Walsh 41. To Seniors: T Whelan (21) 16. League Rd 7: K Barry (13) 22, D Fitzpatrick (14) 20, M Kennedy (16) 19, D Costello (13) 19. Gross: O White 19.

CASTLE - Professionals Prize: B Foley (26) 68, P Whelan (6) 68, D Simpson Jnr (17) 68, S Murray (19) 69, J Williams (2) 69, R Kinsella (4) 70, D McAuliffe (11) 70. Gross: J Williams 71.

CASTLE BARNA - K Gorman (16) 40, D Conlon (24) 39. Cl 1: S Heffernan (8) 37. Cl 2: M Farrell (11) 37. Cl 3: A Geoghegan (18) 38. Cl 4: P Mitchell (20) 36. Club Championship: L O'Meara 149, D Brazil 152. Nett: C Casey (5) 145.

CASTLEBAR - B Frost 69, J Prendergast 69, S Quigley 71. Gross: K Irwin 78.

CASTLEISLAND - F McAuliffee (26) 67, C Fitzgerald (13) 69, J Manton (12) 69. Cl 1: C McCarthy (9) 71. Cl 2: M Downey (12) 71. Cl 3: M Horgan (22) 71. Seniors: D De Barra 23, P Geaney 21, P Sullivan 19.

CASTLEREA - P O'Connor 38, P Hester 37. Cl 1: T Byrne 36. Cl 2: P Connaughton 33. Cl 3: M Mulligan 36.

CASTLEWARDEN - M Hartnett (22) 37, B Free (17) 37, C McGrath (22) 36. Gross: G Dunning 30. Open: J O'Leary (8) & J Hughes (11) 43, O Carroll (8) & O Cummins (10) 43. Medal: G Dunning (4) 71, F O'Dwyer (17) 72, D Lafferty (8) 73. Cl 1: D Birmingham (9) 73. Cl 2: T Kiernan (13) 78. Cl 3: L McCarthy (16) 73. Cl 4: E Carroll (20) 73.

CEANN SIBEAL - Rumble: T Ashe (6) J Curran (14) & S Guilfoyle (17) 73, K Murphy (16) M O'Connor (17) & S J MacGearailt (22) 73, T O'Muircheartaigh (6) J Lucey (16) & M Lenihan (17) 72.

CHARLESLAND - S McCarthy (12) 39, D O'Sullivan (21) 39, M Elliott (11) 37. Sat: E Ryan (8) 37, S Kehoe (17) 37, W Clingan (12) 36. Rumble: V Kennedy (10) D Archer (12) L Kennedy (23) & S Archer (32) 102, J Brennan (9) K O'Neill (8) T O'Connell (16) & D O'Neill (8) 88.

CHARLEVILLE - M Hehir (19) 39, D O'Sullivan (7) 37. Gross: C Hawe 32. Seniors: T Joyce T Heffernan & J Roche 95, M Walsh G Heffernan P Morrisssey & T Dennehy 92. Charlie Hawe Memorial: E Coughlan (14) 40, J O'Brien (7) 39. Gross: C McCarthy 35.

CILL DARA - Seniors: B O'Neill 44, D Doody 42, C Ryan 42. Thurs: A Cullen & P O'Hara 29, G Morris & G Heffernan 27, D Baynes & J O'Loughlin 26. Open: D Kelly Jnr (15) 42, R Sweeney (11) 38, J Lavin (v) (7) 38. 1st 9: S dePaor. 2nd 9: L Cushen. Team: M Dawson E Loakman & A Ryan 86, P Duggan M Costello & T Friary 84. 18h v Par: J Whelan (3) & R Whelan (8 Heritage) 6up, B Fullam (8) & W Barry (12 Palmerstown) 5up, Sean De Paor (13) & B Cross (20) 5up.

CLANE - S Brilly (14) 44, W Lacey (17) 40. Gross: S Brilly 74.

CLONTARF - P Oonan (20) & T Brennan (22) 61, P Duffy (8) & T Sheridan (13) 63, M Leahy (7) & D Leahy (8) 63. St. Andrew's Cup: K Leech (13) 65. Cl 1: J Horan (10) 67, G Gibbons (9) 70. Cl 2: G Fahy (12) 67, B Foy (12) 68. Cl 3: J Fagan (17) 66, J P O'Brien (15) 67. Cl 4: J O'Connell (19) 70, M O'Rourke (26) 71. Gross: J Hunt 75.

CONNEMARA - Open Cl 1: L O'Neill (5) 40, G Lynch (7) 38, P Joyce (12) 36. Cl 2: P Ryan (15) 44, T Hickey (19) 42, S Langan (22) 39. Hole in one: M Dolly at 11th. Sat: M O'Higgins (16) & C Saunders (13) 38. Sun: A Duffy (17) 39, B Hurson (25) 37, I Griffith (8) 37. Gross: D Stapleton 33.

CORRSTOWN - Medal: J Bennett (5) 67, B Madden (11) 69, M D Kelly (8) 70. Gross: C O'Connr 75. Sat Cl 1: B Conaty (4) 73. Cl 2: A Lane (15) 71. Cl 3: B Bell (23) 72. Sun Cl 1: D Feehily (12) 71. Cl 2: P Hynes (14) 75. Cl 3: M Wyer (19) 70. Fri Night Mixed: C McWilliams (15) & J McWilliams (12) 26, E O'Keeffe (1) & C Reilly (14) 24.

CO. MEATH - Sun: C Dunne (22) 40, N Hickey (17) 40, E Kavanagh (36) 40. Gross: E Kelly 33. Sat: M Milner (12) 41, P Rayfus (7) 40, F Fitzpatrick (15) 38.

COURTOWN - N Murray (13) & D Kennedy (15) 42, V Kavanagh (13) & P Kavanagh (5) 42, B Fagan (13) & J Morgan (26) 41. Team: D Noonan (10) T Smyth (17) A Sheehan (18 Glenmalure) & L Smyth (32) 96, A Halpin (23) C Mountaine (28) M Halpin (30) & O Mountaine (28) 94.

D

DELGANY - A Brennan (9) & T McMahon (15) 43, D Fox (15) & J J Cassells (16) 43, S Holohan (3) & A Kumar (10) 42. 1st 9: G Mason (8) & T Mason (13) 22. 2nd 9: B Wynne (12) & R Scott (15) 23. Intermediate Scratch Cup: D Browne (11) 76. Minor Scratch Cup: S O'Sullivan (19) 89. Medal: J Fitzpatrick (7) 64, D Browne (11) 65, I Byrne (6) 66. Gross: M Behan 70. Cl 1: P Hamill (8) 67. Cl 2: M Byrne (14) 67. Cl 3: P Hawes (25) 68. Rumble: C Lyons (11) & F Young (20) 49, B Gallagher (10) & R Moore (12) 48.

DJOUCE - B Barry (28) 6up, P Fitzgerald (13) 3up, J Kavanagh (12) 1up, E Fitzpatrick (28) all sq, P Bailey (13) 1dn, M Gaffney (16) 2dn. Mid week 9h: J Kavanagh.

DONABATE - Seniors, Cl 1: K McGirl (14) 41, P Quearney (11 Dublin Mountain) 39. Cl 2: K Osborne (14) 38, E McAree (12) 36, D Keogh (20) 35. Scramble: P Bernard (13) B Mullen (14) N Bernard (20) & B Brophy (20) 58, O Coyne (7) J McGillicuddy (15) F O'Neill (15) & P Doyle (21) 59. Singles qualifier Cl 1: D Hanratty (3) 76. All scores to 86. Cl 2: J Reidy (12) 82. All scores to 91. Cl 3: J Moore (19) 85. All scores to 97. Cl 4: K White (20) 91. All scores to 106. Sun: A McGovern (25) 39, P Flood (11) 39, C Horan (18) 36.

DRUIDS GLEN - J O'Beirne (11) & A Keyes (11) 41, K O'Neil (8) & L O'Donnell (12) 39. Sun: J Murphy (15) 43. Cl 1: T Lynch (8) 36. Cl 2: D Dunne (13) 40. Cl 3: G B Dunne (21) 32.

DUN LAOGHAIRE - PGA Tankard: M Mockler (21) 42, K Schuster (11) 42, M Buckley (11) 41, R Giblin (13) 39, D Stephens (6) 38, P Dwyer (8) 38, R Sykes (8) 38, B McGreal (12) 37, N Kavanagh (6) 37, D Gray (3) 37. Sat: J Carey (18) 36, M Doyle (7) 34. 9h: A Doyle (13) 21, P S Daly (16) 21.

DUNGARVAN - Captains Prize: D Walsh (10) 139, M Terry (15) 145, J J Clancy (19) 146, G Leacy (1) 146, J Carroll (10) 148. Gross: P Mullaney 148. Best Nett 1st 18: E Moore (16) 70. 2nd 18: R Virdzek (21) 70. Gross, 1st 18: J Reynolds 74. 2nd 18: E Stack 77. Cl 1: C Barrett (4) 150. Cl 2: A Lynch (12) 150. Cl 3: B Gorman (14) 149. Cl 4: J Colbert (20) 149. Past Captain: J Elstead (17) 151. Best Country/Junior: M McGrath (5) 146. Guest: E Raher (25) 40. Best Lady: J Fitzgerald (16) 38. Best 9h: L Carroll (18) 18.

E

EAST CORK - Captains (M J Roche) Prize: G Kelly (17) 132, P G Horgan (15) 133, P O'Donoghue (17) 134, D Cahill (11) 136, J McCarthy (13) 137, M Ho (17) 137, S O'Brien (11) 137. Gross: C O'Shea 145. Cl 1: M Collins (5) 138, C Carroll (6) 140. Cl 2: J Hogan (11) 139, M Conway (10) 140. Cl 3: D Deehan (14) 137, M O'Dwyer (14) 140. Cl 4: V O'Brien (20) 140, P O'Keeffe (18) 140. Captains Prize to Seniors: R Stevens (13) 61. Past Captain: B Barnes (14) 72. Past President: A Guilfoyle (15) 75. Best Thurs: D Collins (14) 62. Best Fri: P O'Brien (5) 66. Best Sat: S O'Donoghue (16) 67. Best Sun: B Cotter (14) 70. Visitor: L Barry.

EDMONDSTOWN - S Kerr (19) 67, A Denvir (26) 67, F Fernandez (16) 70. Gross: A Bernstein 71. Cl 1: O Coughlan (13) 72. Cl 2: T O'Connor (18) 71. Cl 3: M Redmond (22) 72. Cl 4: J O'Leary (23) 71. 1st 9: A Magrath 34. 2nd 9: E Walsh 34. Seniors: B Coll (16) 77. Alec Wine Trophy: L Deignan (12) 38, L O'Connor (12) 36, P Gavin (19) 34. Cl 1: M Judge (3) 33. Cl 2: K Harris (17) 34. Cl 3: T McQuaid (19) 34. Cl 4: G Keenan (24) 31. 1st 9: K Morris 20. 2nd 9: D Healy 19. Seniors: T Dunne (17) 32.

ELM PARK - P O'Reilly (13) 39, J Crowe (13) 39. Gross: P Hogan 33. Cl 1: D Bergin (6) 38. Cl 2: G Moore (13) 38. Cl 3: V Keegan (19) 38. Cl 4: G Trueick (20) 36. Cl 5: D Burke (26) 35. Jnr/Std/U32: M Morrissey (18) 37.

ELMGREEN - B Smith (18) 38. Cl 1: G Thomas (12) 37. Cl 2: M Daly (14) 36. Cl 3: G Smith (22) 37. Cl 4: A Ignatiev (27) 33.

ENNISCRONE - M Cawley (12) 39, P Higgins (16) 37, S Sweeney (26) 37, E Rafter (17) 36. White Tees: R Cross (4) 33, E Peyton (14) 33.

EUROPEAN CLUB - R Cooper (14) 32. Open f'ball, (GUI cards only) every Thurs & Sun. Timesheet at 0404-47415.

F

FORREST LITTLE - Vice Captains (Vincent Collier) Prize: J Doyle (17) 42, A Crowe (17) 40, C McNamee (16) 40. Gross: S Broe 37. C MacBradaigh (23) 39, P Breslin (13) 38. Sat: N Farrell (13) & S Dooley (17) 64. Sun: P O'Brien (6 Donabate) 39, S Donnelly (17) 39, A Donnelly (7) 39, C Slattery (17) 37. Gross: J McDonnell 36.

FOXROCK - Professionals (D Walker) Prize: P H O'Connor (14) 42. Cl 1: P O'Connor (9) 40, B Browne (12) 39, D Halpenny (10) 38. Cl 2: B Aherne (17) 41, P Osborne (17) 39, S Margetson (14) 37. Cl 3: S McAuley (20) 39, W Hegarty (19) 36, M Hayden (27) 36.

G

GALWAY - M Beatty (20) 40, T O'Reilly (6) 35, M O'Farrell (4) 35, F O'Flaherty (14) 35, A Bundschu (8) 34, G Hession (5) 34, F O'Brien (20) 33, P Fleming (3) 33. Gross: C Nolan 31.

GALWAY BAY - B Callanan (14) 40, K Walsh (17) 37, D Reale (11) 35, G Kearney (18) 35. Gross: R Hennigan 79.

GLENGARRIFF - D O'Sullivan C Tale & S White 24, J Enright P O'Sullivan & A Cronin 24, T Healy A Corbett & A Kelly 25, D Carney M Triggs & P O'Farrell 25. Sun: B O'Sullivan & N Moylan 45.

GOLD COAST - Seniors: F Waters (20) 41. South Munster Seniors Cl 1: B Vaughan (15 Muskerry) 32, P Norris (15) 32. Cl 2: C Tanner (18 Mallow) 37, R Dwane (20 Mahon) 35. Cl 3: J Murphy (23 Mahon) 34, R McSweeney (28 Lee Valley) 33. Fri: F Maher (8 East Cork) 40. Captains Prize: J White (5) 140, G Bagge (6) 142, T Long (12) 142, D Henley (6) 142. Gross: M White 152, M Lenihan 157. Best Day 1: C McArthur (8) 69, T Wall (14) 69. Day 2: N Hayes (13) 71, S Lenihan (16) 71. Past Captain: B Power (11) 152. High h'cap: J Maitland (19) 150. Guest: P Crowley (15) 78. Junior: L Crotty (10) 151. Pre Junior 9h: J Kiely (50) 19, B Kiely (52) 18, D Morrissey (50) 13. Junior 13h: M Kiely (23) 23, J McGrath (24) 23, J Kiely (24) 23.

GRANGE - Clarke Cup: M Kennedy (13) 66, K O'Brien (17) 67, D Costello (15) 68, N Barry (14) 68, R Benn (15) 68. Gross: D Ryan 69. Cl 4: N English (25) 36.

H

HEADFORT - New: J C Daly (14) G Moran (20) D Dennehy (6 Royal Tara) & B Kavanagh (8 Palmerston) 80, J Hannigan (4) L Meade (8) J O'Brien (17 Knightsbrook) & M Brennan (21) 78. New: O Campbell (14) 40. Gross: D Hogan (Killeen Castle) 38. Open: D Henry (14 Summerhill) D McGivern (4 Summerhill) D Kilmartin (9 Corbalis) & A Culleton (18 Donabate) 90. Sun: C Mongey (4) & D Kearney (12) 41. Team: J Reilly (14) D Corrigan (18) A Blaney (9) & G Ryan (22) 91, E McKeever (10 Ardee) M Beirne (13) M Weston (18) & G Daly (18) 87. Junior Scratch Cup, Gross 36h: G Gough 148, A Carry 155, A Cahill 155. Nett 36h: S Crilly (7 Co. Louth) 141, A Monaghan (6) 143, A Coleman (9 Mannan Castle) 144. New Course, Gross: D McGrath (Tuam) 77. Nett: P Carr (7 St. Annes) 70. Old Course, Gross: D Renehan 74. Nett: C Sheehan (5 Corrstown) 69.

HEATH - Medal: L Connell (17) 66, C O'Reilly (17) 70, C Whalley (20) 71, P J Harding (16) 72. Gross: J Kelly 79. Open: D Drennan (11) 36. Junior Scratch Cup: J Kelly 72. Nett: P Conroy (7) 71. Intermediate Scratch Cup: A Kelly 83, A Whalley (17) 68. Minor Scratch Cup: E Bland 93. Nett: G Byrne (21) 73.

HERMITAGE - League: D Burke (8) 28.

HOLLYWOOD LAKES - Over 50s: T Kirwan (11) 39, P Tyrell (10) 38. 18h: J Jago (25) 43, F Carey (9) 41. Cl 1: W Groome (6) 40. Cl 2: S Monahan (15) 38. Cl 3: J Mitchell (21) 39. Medal: K Leonard (15) 69, P Shortall (11) 73. Gross: L Hogan 78. Cl 1: A Sammon (7) 74, A Blanche (7) 74. Cl 2: A Groome (13) 75, D Haughton (14) 75. Cl 3: G Jago (23) 76, G Fallon (23) 77.

HOWTH - R Murphy (15) 39, B Nicholason (14) 39, P Mahon (13) 39. Semi Open: C Kelly (8) & F Kelly (15) 47, J Hanaway (9) & P Tighe (21) 42, A Hurley (7) & D Reville (14) 42.

I

ISLAND - S Cloonan & T McCarthy 41, M Martin & D O'Dwyer 40, J Field & D O'Connor 40, A Cullen & B Harrison 40, U Reilly & L Redmond 40. Professionals Prize: N Smith (10) 39, J Prendergast (8) 39, L Rogers (5) 37, B Murray (6) 37, I McMullen (20) 37, A Crowley (4) 37, P Desmond (13) 36. Sun: F Byrne (7) 35, B O'Brien (6) 35, P Coffey (10) 34, J Hutton (6) 34.

K

KENMARE - A Nagle (14) 39, B Nagle (19) 37. Sun: P O'Connor (8) 41, D Kelly (18) 39, E McSwiney (21) 37.

KILKENNY - Tues: D Daly (10) & L Ryan (5 Rathdowney) 43, J Lawlor (5) & L Kelly (6) 41. Fri: C Allan (16) D Walsh (9) & T Looby (12) (Slievenamon) 88, M Doran (6) B Delaney (12) & G Carey (11) 86. Sat: A McDonald (5) 42, G Dowling (13) 39, M Tynan (24) 38. Gross: R Walsh 34. Sun: P Comerford (13) & A Comerford (18) (Castlecomer) 77, P Butler (7) & M Ryan (12) 73, L Kelly (6) & C Furlong (11) 70, M Walshe (5) & P Walshe (11) 70.

KILLARNEY - John C Cooper Memorial, Mahonys Point: J Mannix (16) 39, D Doona (11) 38, D Mulcahy (9) 37, R Brosnan (12) 37, J Sheehan (15) 37. Cl 1: E O'Sullivan (4) 36. Cl 2: M Tangney (9) 36. Cl 3: E Scanlan (12) 36. Cl 4: P Griffin (18) 36.

KILLINEY - The Robinson Watch: P Allen (22) 67. Gross: K Bardon 71. Cl 1: P O'Neill (11) 72. Cl 2: G Horsfield (11) 73. Cl 3: A Doran (18) 71.

KILMASHOGUE - Cl 1: D Bloomer (13) 43, D Meaney (9) 42. Cl 2: L McCrea (19) 37, N McLean (19) 35.

KILRUSH - S Lillis 39, M Glynn 38, P Shannon (Ksh) 37. Seniors: T O'Dea, M Ryan.

KNOCKANALLY - M Mahony, T O'Brien, J McCormack. Gross: S Stone. Wed: G Kenny, K Murray, C Sheridan.

L

LEE VALLEY - P O'Donoghue & V O'Sullivan 70, T Cremins & M McNally 71, P Mullins & C O'Sullivan 71. Sun: R Curran (5) 41, E Hannon (1) 37, P Kelliher (8) 37. Mon: P Power (1) 36, P Oldam (20) 36, J Galway (3) 35. Thurs: P Browne 23, G O'Connell 23, M Kavanagh 22.

LISHEEN SPRINGS - Professionals Prize: M Fitzgerald (11) 68. Gross: C Magee 78. Cl 1: J Kelly (10) 71, B McManmon (11) 71, C Loftus (8) 72. Cl 2: N Carpenter (13) 71, A McDunphy (16) 75, J Whelan (13) 76. Cl 3: A Byrne (26) 72, F Bishop (23) 74, J Reynolds (25) 75. Hole in one: G Clancy at 5th. 5 Day Members: T Walsh (14) 73, C Kotze (16) 74. Seniors: J Reynolds (25) 39, J V Maher (14) 38, P O'Conaill (14) 37. Singles: J Byrnes (20) 41. Cl 1: J Sargent (15) 40, J Dunne (15) 37. Cl 2: J McNally (26) 36, T Pierce (21) 36. Singles: C Doyle (9) 36. Cl 1: S Bergin (7) 32, E Carron (11) 32, P McCarthy (12) 32. Cl 2: C MacCarthaigh (18 Blessington Lakes) 34, I McKee (16) 33, P J Neary (15) 33. Singles Cl 1: P McCarthy (12) 40, C Doyle (9) 37. Cl 2: S McCaffrey (17) 43, A McGrath (15) 37, J V Maher (14) 36. Cl 3: D Ronan (20) 36, N Kinevane (21) 36, F Bishop (23) 36.

LOUGHREA - Senior Cup: K Daniels 72, D Reddan Jnr 75, M Flanagan Jnr 77. Junior Cup: J Counihan (6) 72, G Bond (6) 76, A O'Donnel (5) 76. Intermediate Scratch Cup: A McNabola 79, M Kennedy 79, M Flynn 80. Nett: M Connell (11) 69. Minor Scratch Cup: J O'Malley 90, J Boyle 92, B Moran 93. Nett: A Callanan (21) 72.

M

MALAHIDE - P A Murray (8) J Geraghty (13) R McDonald (14) & S Whelan (21) 95, F Sheedy (14) M Wright (5) A Keating (5) & C Reale (5) 94, G Bell (20) D Byrne (22) S Egan (23) & B Reynolds 93.

MANNAN CASTLE - Seniors: M Daly 32, C Maloney 23. Open: K Coleman 38. Singles: P Connolly 42, J O'Reilly 41, K Coleman 40.

MILLTOWN - D Phelan (15) & R Nolan (19) 42, D Walpole (3) & N Beale (8) 40, M Quinn (7) & F O'Reilly (9) 36.

MOUNT WOLSELEY - R Mulligan (18) 40, M Quinn (11) 39, M A Carthy (14) 38, D Maher (17) 37.

MULLINGAR - Junior Scratch Cup: R McKinley 148, T Thornton (Moy Valley) 154, R Cahill (Castlerea) 159, P Dubhshlaine (Moy Valley) 76, S O'Brien 78, D Tynan 147. Long h'cap: N Baker (18) 33, P L'Estrange (22) 31, T Hunt (24) 31.

MUSKERRY - Canon Warren Memorial: J O'Shea (23) 68, P Manley (6) 69, R Costello (16) 69, P O'Connell (10) 70, D Keane (9) 70, J A Brophy (5) 70. Gross: E O'Callaghan 74. Centenary Fourball: D Healy (15) & G Walsh (8) 46, A Martin (17) & D O'Regan (5) 39, T Walsh (6) & M Kilcoyne (12) 39.

N

NENAGH - A Warren (11) 36, K Richardson (15) 36, C Kelly (12) 35. Senior: R Chadwick (14) 35 & T O'Donnell (18) 34. Gross: D Reddan Jnr 35. Scramble: B Delaney R Deering E Costello & L O'Gara 57, M Tierney G Clifford T Minehan & J Dunlea 57, R Ward M Cleary M Conway & P Lake (Roscrea) 58.

NEW FOREST - Open: E Gorman (18) 39, J McDonnell (18) 39, E Ruane (18 Mullingar) 32. Sat: P McGann (10) 40, W Digan (5) 34, F Groome (12) 33.

NEW ROSS - Captain's (Rory Hussey) Prize: D Redmond (16) 136, S O'hUiginn (20) 136, L Booth (19) 137, A Ryan (5) 139. Gross: D Ronan 151. Cl 1: A Cashin (6) 139. Cl 2: S Furlong (12) 144. Cl 3: C Collins (17) 143. Cl 4: T Coppola (23) 143. Past Captain: W Kelly (18) 144. Veteran: J Sutton (26) 143. 1st 18: D Tutty (9) 68. 2nd 18: Junior Cashin (7) 68. Hole in one: T Duggan at 9th, J Furness at 9th. Seniors at Tramore: M McGrath W Naddy T Power & D Kinsella (Tramore) 103, J J Murray (20) B Dwyer (20) & M Burke (24) 90, P Goggin (15) P Farrell (17) J French (20) & J Kehoe (22) 89, A Ronan (14) T Murphy (16) S Bradley (20) & T Furlong (23) 88.

NEWLANDS - M Doyle (9) & S Heslin (14) 45. Vice Captains (Tony Brannock) Prize: M O'Toole (11) 68, C O'Brien (12) 68. Gross: M O'Neill 74. Cl 1: L Flavin (5) 70. Cl 2: K Le Gros (13) 70. Cl 3: M Cooke (18) 70. Cl 4: B D Campion (27) 72. Junior: B Fehily (6) 70.

O

OLD CONNA - B Kane (10) 69, H O'Brien (11) 70, A Bartley (12) 70. Cl 1: R Mason (11) 70. Cl 2: P Finn (14) 74. Senior: J L Byrne (9) 72.

OUGHTERARD - P Leahy (11) 39, J Burke (24) 37. Gross: D Morley 33. Cl 1: P Harvey (9) 36, S Concannon (9) 35. Cl 2: T McDonagh (15) 37, C Murphy (17) 36. Cl 3: T Molloy (20) 37, L Carroll (24) 35. Tues: C Power (24) 41, D Byrne (20) 39, D Morley (1) 38.

P

PORTMARNOCK - T Loftus (8) & G Plunkett (4) 40, M Kearney (16) & D Guerin (19) 37. Red 9: C Lynch (10) & N Rock (7) 20. Blue 9: P Fogarty (8) & D Fogarty (17) 20.

PORTUMNA - M Fahy (14) 36, G Power (18) 36, J O'Donnell (11) 36, S Lowry (11) 35. Gross: J P McLoughlin 30.

POWERSCOURT - S McGuinness (17) 40, R McCarthy (10) 36, M Roe (18) 35. Medal: N Kenny (10) 70, R Daly (5) 71, M McGarry (11) 73. Cl 1: B Morrissey (4) 75. Cl 2: H O'Brien (17) 73. Cl 3: G Cullen (19) 77.

R

RATHDOWNEY - Presidents Prize: G O'Brien (14) 76. Past Presidents: B Maher (12) 64. A Sheppard (10) 74, P Phelan (18) 71, M Grace (12) 70, J Hennessy (13) 70, E Delahunty (10) 70, S Laffan (12) 69. Gross: L Ryan 59.

RATHFARNHAM - F Casey (18) 41, P Rowe (10) 39, P Fitzgerald (9) 38, L Burke (13) 37, D Moore (20) 37, A Murphy (15) 36.

RING OF KERRY - Vice Captains Day: T MacGearailt (9) 40, M Harper (15) 39, T O'Driscoll (0) 38, N Moylan (6) 37, B Breslin (9) 37.

ROSAPENNA - Old Tom Morris Links: M Treanor (22) 39, J Casey (8) 38, S Dooey (15) 35. Gross: S Boyce 29. Holmpatrick Cup qualifier: D McBride & S Gallagher 43. Wed: S Boyce (9) 38, H McBride (22) 36. Thurs: J McFadden (13) 33, P McHugh (8) 32. Fri: C McClafferty (10) 73, M Bradley (18) 74. Sat: H Russell & C Barry 44, S Breen & L Breen 42, S Gallagher & O Lenny 41. Sun: H Duggan (13) 38, R Doddy (12) 35, J McHugh (15) 34.

ROSS - J Casey (12) 40, M Courtney (12) 40, R Bendikas (12) 39.

ROSSLARE - Sun: A Duggan (6) 39, E Goggin (17) 38, N O'Brien (7) 37, D Walsh (5) 36. Gross: J Brady 33. Vets: J Goggin 37. Sat: P Callery (7) M Farrell (187) M Dempsey (19) & F Callery (29) 85.

ROYAL CURRAGH - Presidents Prize: G Egan (14) 63, D O'Flynn (8) 67, J Conlon (11) 67. Gross: R Whitty 76. Cl 1: M Doolan (9) 69. Cl 2: C Hartley (12) 67. Cl 3: E Friel (18) 68.

ROYAL DUBLIN - Medal: M Jacob (5) 70. Cl 1: N O'Sullivan (8) 71. Cl 2: C Lavin (12) 70, B Malley (11) 71. Cl 3: A Dorman (14) 71, T Fulcher (13) 73. Cl 4: G Keogh (17) 74, J Creedon (20) 76. B McGrath (18) 47, C Guilbaud (12) 37, G O'Donovan (7) 36.

ROYAL TARA - Seniors: M Mulvaney (24) 39, J McGuinness (18) 37, N G Ryan (21) 36. Open: G Fitzgerald (13 Balcarrick) 35, I Mulrooney (5) 35, D McGivern (16) 34. Student: K Donnelly (7) 38. Team: R Crocock (17) & C Doyle (14) 54, T Kennedy (11) & M J Moran (9) 51, S Carter (12) & J Bannon (18) 51. Dermot Fleming Memorial: R Kelly (20) 32, C Holland (18) 31, J Arnold (26) 30, T Halpin (21) 30, M Keane (21) 29. Gross: L Finlay 18. Club Classic: D Guerin (12) K Macken (20) P Fox (25) & S McKiernan (16) 90, D Dennehy (6) J O'Donoghue (10) C O'Donoghue (31) & M Wright (23 Headfort) 88, P Martin (9) P J McCabe (23) G McCabe (26) & J Rafferty 913) 86, J Connellan (12) J King (12) D Connellan (14) & A Connellan (17) 85. Sat: G O'Brien (2) & G Barron (16) 47, P McCarty (9) & D Hayes (18) 44.

RUSH - P Martin (7) 35, D Cash (16) 35, D Butler (5) 34. Gross: T Fay 33. Sat: G Monks (20) & M McGuinness (19) 52, C Fynes (13) & T McNally (15) 49.

S

ST. ANNES - G Dunphy (22) 39, P Butler (10) 36, B Storey (15) 36, D McNamee (12) 35, M Begley (19) 35.

ST. HELENS BAY - T Duggan (16) 36, T O'Riordan (12) 32, D Dovaston (26) 32. Sat: N Ellard (6) 41, L Mullen (16) 37. N D'Orey (18) 37. Sun: T O'Brien 43, M Conlon (14) 36, S Moore (10) 36.

ST. MARGARETS - M Geraghty (19) 73, J Kearns (11) 74, C Connolly (9) 75. Waltz: G O'Brien (9) D Hennessy (8) & M Walsh (10) 76, N Moran (12) M Horgan (13) & L Ward (13) 75, A Carey (11) L Carey (16) & F Gaynor (26) 72.

SEAPOINT - J Delaney (24) D Kemp (18) P Walshe (36) & V Barron (36) 97, C Pentony (13) S Walsh (13) R Fahey (6) & M McDonnell (18) 97, J Garvey (4) D Levins (12) M Leech (15) & A Garvey (5) 96.

SKERRIES - J P McDonnell (10) & T Dennis (13 F Little) 45, C Carroll (13) & J Melia (19) 41. Singles: B Murphy (16) 21, J Thompson (27) 21. Open: C Carroll (13) & J Melia (19) 41, J Hopkins (2) & R Hopkins (20) 41. Singles; J Thompson (27) 21, B Caffrey (21) 20. Singles: L Cotter (16) 65, B Byrne (6) 68, P Loughman (17) 69. Gross: B Byrne 74. Cl 1: S Davey (3) 71. Cl 2: S Pyke (13) 74. Cl 3: S Mulholland (18) 73. Cl 4: D Murtagh (23) 76. J Beggs (7) 35. T Kennedy (14) 33. Sun: T Molloy (15) & R Richardson (17) 45, B Sherwin (15) & M Neary (17) 44, B Grey (14) & S Carron (20) 44.

SLADE VALLEY - L Boyd (21) 35. 1st 9: B Jacob (15) 22. 2nd 9: B Bermingham (15) 18. Cl 1: C O'Muiri (6) 38, B Ockenden (11) 37. Cl 2: G O'Hanlon (13) 38, M Coleman (16) 36. Cl 3: J Phelan (17) 38, N Larkin (18) 36. Cl 4: B Rowan (25) 33, D Crowley (23) 33. Open Cl 1: A Flood (8) 35. Cl 2: A Quinn (14) 35. Cl 3: V Jordan (17) 34. Cl 4: M Brophy (24) 38.

STACKSTOWN - Open: M Webster (J) (8) 38, G Mullins (15) 37, P Lynam (15) 36, J Ruane (24) 36, B Barry (20) 36, P Melody (24) 35, B Robinson (17) 35. Scramble: P Curran (7) P Clinton (7) F Mairtin (14) & D Moran (19) 52, B Flanagan (4) S Stewart (7) F Connell (16) & I McDonnell (17) 56. Sat: J Conroy (22) 44. Gross: B Flanagan 36. Cl 1: D Walsh (10) 41, C Long (8) 40. Cl 2: B Lynam (13) 42, P Comiskey (12) 38, D Cullinane (11) 38. Cl 3: P Wallace (17) 39, G Maguire (17) 38, A Hayes (16) 37. Cl 4: S Hyland (27) 38, J O'Connor (23) 38, S McDonnell (19) 38.

STRANDHILL - E Byrne (6) 35, C Henry (5) 35, G Henry (6) 34. 18h: P Gallagher (17) 40, D Rooney (10) 40, M Rooney (5) 39.

SUTTON - Centenary Trophy: S Russell (5) 64. Cl 1: R O'Driscoll (12) 66. Cl 2: S Higgins (16) 66. Cl 3: D Carolan (19) 65. Open: D O'Neill (7) 39, T Nelson (23 Newlands), H Seery (25 Corballis) 37, J Heavey (18) 36. Open: E Ryan (5) 40, R Hannon (4 Portmarnock Links) 389, S Bath (19) 38, P McCabe (24) 37. 9h: G Ormsby (18) 20, N Garland (20) 20.

SWINFORD - Lambe Cup: M Griffin 65, R Howko 67, J McCallion 68. Gross: G Ronayne 76. 18+: J O'Donnell 68. Seniors: R Howko 20. Scramble: S Gallagher E Ring & M Sweeney 27, G Ronayne J O'Donnell & B Ormsby 27.

T

TARA GLEN - Chairmans (Declan Lawlor) Prize: M McEvoy (20) 42, A Daly (28) 38, P Mooney (11) 36. Cl 1: C Lewis (14) 36. Cl 2: S Tripp (20) 34. Cl 3: J Hayden (28) 30. Gross: F Brennan 25.

THURLES - N Murphy (15) 40, M O'Gorman (11) 39, E Maher (7) 38, J Kelly (16) 37. Gross: K Kennedy 37. Sun: J Broderick (19) D Corcoran (4) & D Duggan (24) 89, D Maher (14) W O'Mahony (18) & K Walsh (17) 87. Thurs: M Sexton (19) 37, P O'Connell (17) 37, D Coffey (17) 37, J O'Neill (6) 36. Gross: G Fenton (Youghal) 30.

TUAM - S O'Neill (13) 66, B Felicio (20) 67, J Bodkin (5) 70. Gross: R Kelly 73. Waltz: D Hardiman D Quirke M Vahey & M K Henry 98, G Fahy T McGrath J O'Reilly & M O'Connell 93, T Monaghan P Fahy G Donnellan & J Bodkin 92, J J O'Kane M Murphy J McGrath & D Twomey 91.

TULLAMORE - A Quinlan (20) 35, M Cody (Roscrea) 34, K Moylan (11) 33. Open: M Malone (9) E Donegan (9) & M Moore (19 Edenderry) 88, G Butler (8) S McNiff (10) & H Egan (11) 82. Open: G Butler (8) & M O'Brien (10) 38. Mixed: T Martin (12) & U Martin (3) 41. A Wynne (11) 34, B McCarrick (17 Mullingar) 33, I Marsden (3) 33.

W

WATERFORD - Captains (Michael Kelly) Prize: T Byrne (17) 44, K Walsh (11) 40, T Gleeson (19) 39, T Kavanagh (12) 39, W Murphy (1) 38, J Barry (14) 38, P Long (17) 38, A Barden (17) 38, T Flynn (11) 38. Gross: A Feicks 31. 1st 9: E Flynn (17) 20. 2nd 9: F Power (10) 22. Past Captains: J J Ryan. Mixed: M Williams (6) & T Connolly (14) 25, F Leech (13) & E Cleary (15) 24. Long H'cap: K Finnegan (23) 28, B Knox (19) 22. 10h: J & J Daly 25, E O'Brien & J Gunnip 25, D Haberlin & P Long 24, G Fell & E Rice 24.

WATERVILLE - M Murphy (7) 41, S Kelly (21) 37, A Cooke (12) 36, P Maher (10) 36. 1st 9: T Meade (19) 20. 2nd 9: P Fogarty (26) 20.

WESTMANSTOWN - P Greene (17) J O'Brien (12) E Carroll (19) & A Farrell (15) 97, C McHugh (14) B Lawlor (17) C O'Connor (17) & D Curley (19) 92, M Fay (18) T Hughes (19) S Kelly (18) & M Kellett (18) 90. 2nd 9: J Ronan (19) J Corrigan (14) C Foster (15) & H Dowling (18) 47. Medal: D Raythorne (13) 66. Gross: D O'Brien 74. Cl 1: M Doyle (6) 72, P Keogh (4) 72. Cl 2: E Henry (11) 67, P Moran (13) 67. Cl 3: T Malone (16) 70, P Mackey (16) 71. Cl 4: T Purcell (21) 71, M Nolan (21) 74. Juvenile: J Doherty (1) 75.

WEXFORD - B Meyler (15) & N Morrissey (12) 46, F Thomas (9) & N Lacey (16) 42, B Morris (5) & P Carthy (9) 42. Chamber Golf Classic: Liam Hipwell & Co 55.4, Stena Line B 58.6, Team Zurich 58.7.

WICKLOW - Senior: S Ryan (17) 46, T Wolfe (15) 43. Open: N Dempsey (12) & D Murphy (22) 44, P Dunne (12) & D Delaney (7) 42, B Alexander (15) & L Devlin (10) 42. Holmpatrick qualifier: P Dunne & D Delaney. Presidents Prize: G O'Donoghue 5up, T McKeever 5up, A Armstrong 4up, C Kavanagh 3up, L Devlin 3up, P Maguire 3up, S Dowling 3up. Gross: M Doyle. Past President: P Smullen. 1st 18: S Mitchel. 2nd 18: D Porter.

WOODBROOK - S Goldrick (24) 41.Trustees Prize: A Wilson (5) 41, J Mooney (8) 39, G Lawless (18) 39, P Lambert (12) 38. Gross: D Lewis 36.

WOODENBRIDGE - D Lynce (26) 68, C Moran (7) 68, B Joyce (7) 70. Gross: L Burke 76.

WOODSTOCK - D Casey (17) 38, J Greene (10) 34, J Considine (4) 33. Gross: T Cleary 32. Singles: J O'Shaughnessy (18) 46, C O'Sullivan (10) 42, T Kenny (8) 41.

Y

YOUGHAL - Captains (Philip Crowe) Prize: E McCarthy (4) 134, D McCarthy (11) 135, B Curtin (5) 136, T Connolly (8) 136, K Dempsey (16) 137, J F O'Connell (15) 138, S Cashman (15) 139, K Browne (4) 139, J McCarthy (10) 139, K Daly (20) 139. Gross: P Moylan 139, W Jones 148.Best Fri: R Callaghan (9) 62. Best Sat: O O'Sullivan (21) 70. Best Sun: A Bulman (5) 70. Seniors, 65+: B Bennett (24) 142. Best G Snr: D MacSweeney (11) 142. Past Captain: J F O'Connell.

SOCIETIES

B

BANBA - Black Bush: J McElroy 42. Cl 1: N Langan 34. Cl 2: S Farrell 37. Cl 3: E Lynskey 36. Kilcock, June 11.

BOHEMIANS - Clontarf, Jim Gore Cup: A Smyth, T Nolan, T Quinn. Vis: P Mulvey. Captains Prize, Grange, July 2nd.

D

DUBLIN JOURNALISTS - Mt. Juliet: C Dervan 33. Cl 1: B Coffey, G McCarthy. Cl 2: S Ryan, J Brennan. Cl 3: K Mulligan, D O'Shea. Vis: D Walsh. June 8, Powerscourt. Timesheet, J Burns 086 0653234. June 15, Captain's (S Ryan) Prize, Stackstown. Timesheet J Brennan 087 2437391.

H

HIOGS - Castleknock: R Ballagh 40, H Kellegher 36, T Hoban 33. Ladies: M Lynch 34, M Gaughran 33, D Hayes 32. Woodenbridge, June 17. Timesheet with Donal Doherty.

L

LEFT HANDERS - At Tulfarris: T Fitzpatrick (14 Portarlington) 40, G Clifford (11 Nenagh) 35, J Doyle (16 Coollattin) 35, M O'Reilly (15 Craddockstown) 34, H Maher (19 Nenagh) 34. Guest: K Heffernan (12 Nenagh) 36. Ballykisteen, July 4th.

Y

YELLOW HOUSE - at Luttrellstown Castle: C McCarthy 35, B Hudson 35. Cl 1: J Kane 33, N Brennan 27. Cl 2: M Fitzgerald, F McLoughlin 30. Nines: K Ryan 17, A Quinn 20. Visitors: S O'Connell 31. Next Outing: June 12 at The K Club.

LADIES

A

ADARE MANOR - Y Walsh 61, B O'Dea 68, M Nolan 71, V Ross 71, B Griffin 72. Gross: I Desmond 84.

ATHENRY - G Gilligan (13) 36, E Beatty (18) 35. Gross: N Burke 20.

ATHLONE - Kevin Greally Open: M Donohue (23) 37, I Sheeran (29) 35, A O'Brien (11) 34, M C Kelly (27) 34. Thurs: M Byrne (13) & K McDonnell (25) 37, A O'Connor (15) & P McClean (28) 37. Tues & Wed: M Hynes (20) 40, B Stapleton (29) 36, L O'Sullivan (14) 35.

ATHY - B Ryan 73, D Stanley 74, P Brown 74. Gross: A Kelly.

B

BALLINASCORNEY - Medal: R Walsh 72, P Quigley 74, A Clifford 76.

BALLYBOFEY & STRANORLAR - Cl 1: M McConnell & E Boyce 32. Cl 2: K Stewart 32, S Maloney 30. Sweep: A Dillon 36, D McGowan 35, A O'Meara 32.

BALLYHAUNIS - Presidents (Liam Lynksey) Prize to ladies: P Glynn (26) 72, B Folliard (36) 73, N Fitzgerald (26) 73. Gross: M Potgieter 87. Past President: N Dillon (20) 76. Cl 1: K Fanning (16) 75. Cl 2: M Dyer (25) 76. Cl 3: C Keane (31) 77. 1st 9: K Buckley (19) 33. 2nd 9: C Lannon (32) 35. 9h: A Jordan, H Cleary.

BALLYHEIGUE CASTLE - L Canty (28) 32. Cl 1: K Gilbride (21) 31. Cl 2: P Mangan (36) 31.

BALLYLIFFIN - L Glover B McCarron N Gordon & B Doherty 82.

BEARNA - B Davies (25) 38, T Walsh (32) 34, R Gallagher (36) 33.

BEAVERSTOWN - P McCabe (29) 39, E Bannon (21) 36, J Scott (26) 36, M King (29) 34. Sat: M Doolan (23) 30. Fourball: I Molloy (22) & M King (33) 33.

BEECH PARK - M Holt (19) 39. Lady Vice Captains (Kay) Prize to Ladies: M O'Keeffe (27) 42. Cl 1: C Marnane (13) 46, H Nugent (11) 38. Cl 2: L Fallon (23) 37, M Smyth (22) 35. Cl 3: R Thompson (30) 36, M Spillane (36) 34, M Hearty (33) 33. Sat: D Malone (10) 37, A O'Donoghue (24) 34.

BELLEWSTOWN - Spring League 18h: J Gogarty 36. 9h: C Geoghan Quinn 16. Overall, 9h: M Kennedy. 18h: S Biddulph.

BLACK BUSH - Cl 1: M T Murphy (16) 40, C Healy (21) 35, R Garrett (21) 30. Cl 2: N Ryan (23) 38, N Renehan (24) 34, M Lawlor (23) 33. Cl 3: M Buckley (34) 32, P Barry (35) 31, F Simpson (33) 29. 9h: B Morgan (32) 16. Sat: N Kelly (16) 32.

BLAINROE - C Brady (25 Beech Park) 27, M Melican (9 Old Conna) 27, E McDermott (25) 26. PGA Tankard: R Sparks (13) 38, B Bonus (15) 37, A Heffernan (16) 37. Gross: D Hoey 27. Cl 1: P Hudson (12) 35. Cl 2: R McCarthy (22) 36. Cl 3: J Molloy (29) 35. 2nd 9: F Davy (36) 16.

BRAY - Medal: C Dempsey (21) 71. Cl 1: N Power (20) 71, H McGoohan (18) 72. Cl 2: F McKenna (24) 71, A Irwin (25) 72. Cl 3: C Hargan (35) 71. Gross: Y Duffy 85. Tues 9h: B O'Donnell (27) 22, G Dunne (36) 14. Sun: R Gunning (14) 38, A Basquille (16) 37. Sat: G Connick (13) & S Doyle (17) 31.

C

CALLAN - Open: E Cuddihy B O'Donovan & M Comerford.

CARRICK ON SUIR - Classic: K Flynn J Kirwin D Morrissey & D Fitzpatrick 85, D Battye I English J O'Doherty & F Steel 84. Presidents Prize to Ladies: M Whelan 20, E Musiol 20. 19h: M Murray (19) 37, G Walsh (29) 36, J Kirwan (21) 35. Gross: P Leonard 20. 1st 9: K Hickey (20) 21. 2nd 9: M Kennedy (16) 19. 9h: S Keating (23) 17.

CARTON HOUSE - T Kelly (17) & K Gallagher (22) 35.

CASTLEBAR - N Heraty 72, N Sheridan 72.

CASTLEGREGORY - 18h: C Kearney (8) +1, A Rowan (16) -2, M O'Connor (21) -3.

CASTLEWARDEN - Vice Presidents Prize: E Gavin (7) 38, F Quinn (29) 35, H McDevitt (22) 34. Team: T Beirne & G Beirne 46.

CEANN SIBEAL - Exchange with Beaufort: E Curran (12) 35, E Greaney (36) 30, M Ui Chruadhlaoich (22) 27. Singles: M Power (29) 39, B Carroll (15) 38, C McCarthy (22) 34.

CHARLESLAND - Granard Cup: L Waddell & M Hanlon 40, S Meagher & M Sweeney 40. 9h: L Byrne (29) 14. 14h: P Carolan (31) 25, J O'Dowd (1702 4, A C O'Sullivan (19) 23. Sat: R A Kilty (18) 36, M Kavanagh (33) 36, Y Barry (29) 33. Gross: M Worrall 18.

CHARLEVILLE - Charlie Hawe Memoria: R Crowley (18 Lisselan) 33, M Walsh (14) 33. Hole in one: M Walsh (4) at 16th. Young at Heart: A Murphy (36) 28, M Reape (20) 26. Thurs: C McCarthy (32) 34, C White (18) 33. 9h: B Clarson (31) 14.

CILL DARA - A de Bruir 39, A Ryan 38, L O'Conor 37. Gross: R Conlan 23. 1st 9: S Hegarty 22. 2nd 9: K King 21.

CLONTARF - A M Dufficy (13) O McClean (22) & N Brown (23) 77, C Losty (20) J O'Neill (25) & M Lynch (35) 76. 9h: M Gardner (31) 17, C Brennan (25) 17. Medal: R Murphy (33) 71. Gross: A Gardner 87. Cl 1: M Walsh (20) 75, T Cummins (15) 76. Cl 2: E O'Brien (36) 73. 9h: M Donegan (32) 22, M Gleeson (27) 20.

CONNEMARA - Open: M Wyer (16) 34, T Cunningham (17) 33, A Byrne (22) 32. Sat: M Daly (20) & L Daly (9) 36. Sun: A Kitt (26) 37, G Mulally (28) 31, C O'Neill (12) 30.

CO. LOUTH - Presidents (Oliver Tully) Prize: G Weir (24) 73, T Murphy (28) 73. Gross: M Quinn 81. Cl 1: M Duffy (18) 75, J McCabe (12) 75. Cl 2: C Collins (20) 74, J Matthews (19) 76. Cl 3: M McCauley (36) 74, H Maher (29) 75. 1st 9: S McLeer 35. 2nd 9: A Walsh 35. Seniors: E Kelly. 9h: G Collier.

CO. MEATH - L Tolan (9) 36. Thurs Cl 1: O McHugh (13) 33. Cl 2: A Burke (25) 41. Cl 3: B Walsh (35) 39. 9h: M Dempsey (33) 18.

CO. SLIGO - Marjorie Clarke Memorial Cup: M Conefrey (15) 74, G Conefrey (16) 76, G Demmel (17) 77. 36 h'cap: A Harrison 89. Sat: M Rooney (11) 36, D Connolly (12) 35.

COURTOWN - C Barnwell (17) 21, H Mundon (32) 19, C Ledwidge (14) 19.

CRADDOCKSTOWN - E Jones (15) & M O'Connell (14) 49, P Kearney 924 Ballinascorney) & A Purcell (24 West Waterford) 43, H Noonan (30) & M Carmody (23) 43. Rumble: K Larrissy (31) J Brosnan (34) & R Murphy (20) 84, A O'Rourke (27) A Ferns (31) & M Kenny (28) 75.

D

DEER PARK - 18h Cl 1: C Gillette (21) 42. Cl 2: K Carroll (27) 40. Cl 3: A Seagrave (34) 39. 9h: M Barragry (22) 19.

DELGANY - Ria Kenny Memorial: B Clarke (9) 37. Cl 1: E Bates (11) 36. Cl 2: T Hodgins (22) 36. Cl 3: H Mitchell (29) 36. Foursomes: T Timmons (19) & A Rooney (19) 80. Singles: M Lambe (27) 77.

DJOUCE - H Duignan (17) 40, V Brennan (8) 35. 9h: B Murdoch (32) 15, M Donnelly (31) 12.

DONABATE - M McKenna (6) P Morris (12) & P Neville (16) 73, C Fay (18) M C Noonan (18) & E Gillespie (33) 73, R Jackson (18) M Berrigan (29) & D McCusker (31) 70. Sun: A Brown (29) 39, M McGrath (18) 35.

DONEGAL - M Bonner & A Gillespie 39, D Woods & G Gorman. 9h: C Caldwell (23) 15.

DUNGARVAN - Seniors: H Harte (13 Monkstown) 34. Waltz: B Hayes (15) M Morrisssey (17) & M Fahey (24) 80, C O'Brien (14) J Fitzgerald (16) & J James (21) 80, M Lynch (18) H Browne (24) & M T Curran (29) 78. Captains Prize to Ladies: J Fitzgerald (16) 38, B Kiligrew (29) 36, C Whelan (11) 35, D Smith (31) 34.

E

EAST CORK - C Moloney (23) 40, C Coughlan (19) 40. Gross: D O'Mahoney 27. Cl 1: D O'Brien (12) 34. Cl 2: K Hogan (24) 37. Cl 3: N Roche (30) 38.

EDENDERRY - D Pickering 40, V Cummins 39, R Byrne 38.

EDMONDSTOWN - Glickman Cup: M de Courcy (15) 39, P Bonner (31) 38. Cl 1: F de Burgh Whyte (20) 37. Cl 2: E Sheehan (24) 35. Cl 3: G Coburn (29) 32. Cl 4: S Schmidt (33) 36. 1st 9: C Finnerty (22) 20. 2nd 9: A Hiney (18) 19. Semi Open: C MacCrossain (25) U Bruder (34) G Grehan (22) & P McManus (30) 89, B Heavey (30) B Hogan (31) B O'MEara (30) & A Dunne (30) 89, K White (26) C Loftus (9) G Lynch (15) & G O'Neill (18) 88. 9h: J Merrigan (15) 17. Singles: D McCabe (24) 34, A O'Hara (25) 32.

ELM PARK - Lady Vice Captains (M Howard) Prize: E Sweeny (15) 41, U Higgins (19) 39, A Moore (29) 38, R Haugh (23) 36, C Baxter (25) 36, N Ryan (31) 36, I Kirby (23) 34, P Desmond (16) 34. Gross: A Diez 33. 9h: V Lyons (27) 18. 1st 9: G Smith (28) 21. 2nd 9: O Ryan (34) 20. Cl 1: I Butler (7) 34. Cl 2: M Lynch (25) 32. Cl 3: J Tripp (32) 33.

ENNISCORTHY - Medal: E Brown (13) 69, J Kehoe (32) 72, M Frayne (13) 73, B Dempsey (33) 74, M Breen (33) 74. Gross: A O'Leary 77. Senior: K Ryan (34) 75. 36h: A Wall (36) 75. 9h qualifier: P Thornton Byrne (36) 16. 9h ongoing, Number 4: J Dunbar (32) 20, M Breen (33) 19, K Walsh (24) 17. Number 5: H Daly (29) 17, A Delaney (26) 16, T Bailey (15) 15.

F

FORREST LITTLE - C Prior (26) 34.

FOTA ISLAND - S McKnight (20 Cork) P Whitley (27) & N Corbett (30) 59, N Nathan (20) E Lambe (20 Kinsale) & E Pearson (32) 55, Y Barrett (26 Lee Valley) M Keane (27 Muskerry) & N Motherway (31) 53.

FOXROCK - Vice Presidents (Denis McSweeney) Prize to Ladies: S Simmons (17) 38. Cl 1: D Fitzgerald (20) 37. Cl 2: A McEvoy (28) 36, J Brennan (29) 35. Cl 3: J Halpenny (36) 36, P Hobbs (32) 35. Gross: C Bourke 27. Texan Scramble: H Clifford (26) M O'Shea (26 Stackstown) J McAuley (19) & F Murphy (27 Powerscourt) 65, E McGovern (27) C Barry (21 Bray) P Hobbs (32) & G Stafford (22 Leopardstown) 65, C Dillon (20) M Corboy (25 Connemara) A Sommerville (29 Ballymoney) & M Nolan (36 Ballymoney) 66.

G

GLEN OF THE DOWNS - 18h Cl 1: J Beggins (19) 35, M Kelly (21) 34, :J Crean (21) 32. Cl 2: A M Healy (23) 34, G Leyden (28) 33, N Malone (24) 33. Cl 3: M Murphy (29) 35, M Kearns (32) 34, Y Kennedy (36) 32.

GOWRAN - E Byrne (32) 37, S Kearney (13) 36.

GRANGE - Granard Foursomes: N Vaughan (19) & K Heerey (20) 40, A Cassidy (31) & V Mahony (26) 38, G Ryan (27) & M Redmond (29) 37, T McAlister (14) & M Stone (18) 36. Sat: K Moloney (14) 33.

GREYSTONES - 9h: J Devin (19) 14. Thurs: G Madeley (24) 38, C Dunne (30) 37, Y Clancy (24) 34, A O'Neill (9) 33, M Kavanagh (13) 33, O Kealy (25) 33. Gross: J Moore 27. Tues: M Elliott (23) M Smith (25) & J Lowry (28) 65. Hole in one: Mary Lockhart on 14th. Sun: L Caffrey (36) 36, A Darcy (36) 33.

H

HEADFORT - Medal: P Walsh (6) 69. Cl 1: P Black (12) 71, C Farrell (17) 72. Gross: O Foley 83. Cl 2: R Galloghly (27) 73, B Smith (20) 73, B McCann (24) 74. Cl 3: M Cahill (33) 73, K Curtis (32) 76, B Kerrigan 78. 9h: E Flanagan (25) 18.

HEATH - M Delaney (20) 39, H Bergin (23) 37, A Dunne (24) 34, B Aldritt (23) 33, U Horgan (16) 33. Hole in one: H Bergin at 11th.

HERMITAGE - League: A DiMascio (26) 14. Tues Cl 1: O Hemeryck (20) 36, N Fagan (17) 35, P Lacey (20) 35. Cl 2: C Dixon (22) 35, O McDonald (24) 34, G Smallwood (21) 34. Cl 3: B Brennan (29) 39, K Keane (35) 35, P Pardy (34) 32. 9h: N Rooney (30) 19, D Farrell (29) 18. Tues Cl 1: O Hemeryck (20) 36, N Fagan (17) 35, P Lacey (20) 35. Cl 2: C Dixon (22) 35, O McDonald (24) 34, G Smallwood (21) 34. Cl 3: B Brennan (29) 39, K Keane (35) 35, P Pardy (34) 32. 9h: N Rooney (30) 19, D Farrell (29) 18.

HOLLYWOOD LAKES - Medal: N Chambers (15) 69. Cl 1: T Connell (15) 76. Cl 2: S Carpenter (35) 74. Sat: A Walsh (35) 35, P Giltinane (32) 34. Midweek 9h: M Courtney (22) 20.

I

ISLAND - Medal Cl 1: M Hickey (10) 74. Cl 2: M Ahern (25) 79. Cl 3: S Barbour (29) 78. 9h qualifier: P Atkinson (13) 19. Past Captains: M McNamara (32) 35. Pro's Prize: C Smyth (26) 34, G Ryan (8) 33, C Fanning (12) 32.

K

KENMARE - M Kissane (22) 36, N Crowley (14) 34, M Hanley (18) 34.

KILCOCK - Professionals Prize to Ladies: P Weldon (21) 67. Gross: L Downes 94. Cl 1: A Magee (20) 75, A Walsh (23) 77. Cl 2: B Cully (30) 71, Z Lipson (32) 73. Cl 3: A Burns (34) 72, A Cribben (34) 72.

KILCOOLE - G Moore (21) 71, C Mohan (17) 76, D Gill (32) 78. Gross: J Donnelly 78. 18h: M Haughey (30) 35, I Carnegie (28) 30, A Corcoran (36) 30. 9h: O Kelleher (36) 14.

KILKENNY - Rumble: M O'Dwyer (25) A Woodcock (26) & K Murphy (31) 81, I Madigan (17) E Fogarty (20) & E Murphy (16) 78, N Crotty (23) Y Egan (10) & P Cooke (27) 78. Thurs: M Cuddihy (10) 37, N Kelly (11) 35, Y Dore (16) 35, M Naughton (27) 35. Gross: M Leahy Browne 26.

KILLEEN CASTLE - H Close (8) 32, M Delaney (15) 32, T O'Connor (18) 31. Sat: H Close (8) 34, M Keeling (29) 29.

KILLINEY - Cl 1: M McCullagh (19) 37, E Kirwan (5) 35. Cl 2: J Conway (25) 37, M Clarke (22) 34. Cl 3: A Freyne (36) 34, S O'Shea (35) 33. Gross: R McCarron 24. 9h: A Pigot.

KILMASHOGUE - A Doyle (33) 33, A Gildea (23) 32.

KILRUSH - M Bolton (20) 39, A Gallagher (12) 35, M Saunders (28) 35, N Whelan (10) 34. Seniors: T O'Dea M Ryan & L Casey.

KNOCKANALLY - B Dowling (31) 35. Cl 1: E Buckley (20) 32. Cl 2: M Clyne (25) 29. Cl 3: N Sheehan (29) 33.

L

LAYTOWN & BETTYSTOWN - Lady Presidents (Mary McElhinney) Prize: G Dunne 66, R O'Connor 69, D O'Donoghue 69. Gross: C Wickham 74. Cl 1: S Rooney 72, M Leech 73, A O'Neill 74. Cl 2: F Lappin 71, O Dillon 73, H Maher 73. Cl 3: E Grimes 69, M O'Brien 72, A Wickham 75. 1st 9: P Rooney 34. 2nd 9: E Higgins 34. 9h: B Daly. Josephine Connolly Trophy: M Smith 34, M McElhinney 34.

LEE VALLEY - B Butler (18) 37, C Guiney (36) 37, E Long (13) 36, E Lynch (36) 36, A K O'Flynn (30) 35, A Desmond (31) 34.

LIMERICK - Medal: N Kilroy (19) 71, M Moran (29) 71, R Reilly (16) 72, P Kelly (13) 72, O Finucane (33) 72, H Duggan (24) 75, E Donegan (24) 75, A Dilger (14) 76. Gross: G D'Alton 80.

LISHEEN SPRINGS - Professionals Prize to Ladies: P Kinsella (24) 71, S O'Donoghue (33) 72, M Devitt (33) 75.

LISMORE - 18h: P Bolger McCarthy (15) 36. Medal: K Moynihan (19) 69, D Power (13) 69, L Ni Conchubair (31) 72.

LUCAN - Vice Captains: J Hickey (27) 39, P Moore (29) 35, M C Barrett (33) 34, P Tully (34) 34. Fri: S McCaffrey (9) 37, P Fay (27) 37, C McEvoy (31) 36, U Murphy (16) 36.

LUTTRELLSTOWN CASTLE - Champions Cup: S Hannon (26) 32. Cl 1: G Collins (19) 31. Cl 2: M Burns (30) 28. Sat: T Smyth (15) 34, B Fallon (20) 29.

M

MALAHIDE - Medal: M Coolen (27) 71. Silver: L O'Connor (20) 73. Bronze: M Duffy (35) 72. Cl 1: B McDonald (14) 74, O Shannon (17) 75. Cl 2: S Geraghty (23) 74, O McMahon (19) 75. Cl 3: E Caulfield (26) 74, R Clarke (28) 76. Cl 4: P Costello (32) 75, C Pitcher (33) 76. 9h: H Smith (36) 23, A Colclough (33) 22, L Stears (28) 20. Sat: U Carleton (13) & S MacGiolla Ri (22) 64, R Clarke (28) & U Peelo (32) 62, M Wilson (19) & E Caulfield (26) 62, J O'Connor (34) & R Finn (36) 58. Sun: A Carew (18 Elm Park) Y Murray (19) M Coolen (26) & C Thornhill (29) 81.

MANNAN CASTLE - N Mulholland 35, G Rouiller 34, S Larkin 34.

MILLTOWN - L Byrne (36) 66. Cl 1: A Dempsey (18) 71, D Leopold (18) 73. Gross: D Walsh 77. Cl 2: G McCarthy (36) 66, L Nagle (22) 72. Sweep: M Heavey (21) 36, M Shannon (29) 36.

MOATE - Lady Captains (Theresa Cleary) Prize: B Dunne (14) 116, V Colgan (19) 110, E White (23) 117, V McCormack (13) 117, E Keegan (26) 118. Gross: A Farrell 117. Leading qualifier: G Coughlan (13) 73. Wed: C Connolly (11) 36, M Galvin (21) 30, G Coughlan (13) 30.

MULLINGAR - J Magan (27) 74, S Burke (10) 74, M McCauley (12) 89, J O'Carroll (20) 76, K McKeon (23) 83, E Murphy (36) 18, P O'Hara (21) 37.

N

NAAS - Lady Presidents (June Grealy) Prize: K Holmes (6) 39, M Smyth (31) 39, S O'Neill (12) 36, E Sheehan (20) 36. Gross: S Crowe 29. Cl 1: M Jones (15) 35. Cl 2: C Heavey (21) 36. Cl 3: N Kennedy (26) 34. Cl 4: M Farrell (32) 35. 1st 9: M Harris (32) 20. 2nd 9: E Flanagan (33) 18. 9h: D Colman (24) 18, T Walsh (27) 17.

NENAGH - S Baker (15) 41, A Varley (20) 40, T Brophy (22) 39, K Murphy (32) 34. Gross: C Bird 26.

NEWLANDS - Medal: R Duffy (19) 71, O Mountaine (29) 71. Cl 1: D Colgan (11) 73, L Halpin (15) 73, R Cunningham (13) 73. Cl 2: R Keane (24) 73, C Delahunty (21) 74, M Whelan (21) 75. Cl 3: C O'Gorman (28) 73, S Johnson (29) 76, V Healy (29) 77. Cl 4: L Faughnan (33) 73, B Hussey (36) 74, H Quigley (33) 75. Open: A McGarry (23) E O'Connell (24 Craddockstown) P Brady (27 Castle) & M Glynn (36) 100, F Corrigan (13 Craddockstown) B O'Brien (26) A Coventry (26 Craddockstown) & A Chalkley (27 Craddockstown) 98. Sat: B Sweny (16) & L Faughnan (33) 42, W O'Neill (15) & L Keane (23) 40. Vice Captains (Tony Brannock) Prize to ladies: L Faughnan (33) 28. Cl 1: M Renaghan (18) 26. Cl 2: M Fitzgerald (26) 25. Cl 3: M Wims (27) 24. Cl 4: E Tolan (34) 22.

O

OLD CONNA - Past Captains Prize: B Finn (28) 40, M Sudway (7) 38, J Hamilton (18) 38. Gross: V Cotter 30. Cl 1: J Horan (12) 36. Cl 2: A Eggers (26) 37. Cl 3: M Brawn (33) 35. 1st 9: C Murphy (25) 21. 2nd 9: M F O'Brien (17) 22. 9h: B Mangan (36) 12. Stand Alone: M Redahan (22) 37, L O'Toole (14) 34.

OUGHTERARD - Australian Spoons: R Jordan (17) & K Lydon (29) 32, I Greene (20) & K Lee (25) 32, D O'Donovan (23) & M Walsh (24) 30.

P

PORTARLINGTON - Countess of Granard: M Whelehan & P Blanche 36, M Conlan & C Sweetman 33.

PORTUMNA - A McGrath (18) & M McElroy (22) 46, L Graydon (25) & B Kilmartin (28) 43.

R

RATHDOWNEY - K Kavanagh (24) 71, E Dowling (7) 70, J Bourke (13) 66. Gross: K Maher 44. Rd 1: E Dowling (17) 38. Rd 2: E Bourke (18) 37.

ROSSLARE - N Ui Raghnaigh (30) 2up, A Lennon (33) 1up, I Walker (18) all sq, R Kelly (30) all sq. Gross: A Murphy 9dn. Snrs: M Farrel (19) 1dn.

ROYAL CURRAGH - Defence Forces Cup: M Donnelly (32) 39, E Hall (22) 39, R O'Connell (36) 39.

ROYAL TARA - Cl 1: M Watters (19) 38, M Bannon (17) 36. Cl 2: P Browne (26) 40, B Lynch (24) 40. Cl 3: C O'Shaughnessy (28) 42, A M Brady (35) 38. Gross: J McKeigue 22. Seniors: S Collins (26) 20. 9h: M Scannell (33) 14. Club Classic: K O'Sullivan (20) L Hennelly (20) D Davis (24) & L Turley (27) 79.

S

ST. HELENS BAY - A O'Connell (12) 36, J Devitt (22) 33, S Stewart (18) 28.

SKERRIES - S McGloughlin (19) 71, B Rogan (32) 71. Cl 1: T Duggan (13) 74, J Price (17) 74. Cl 2: J O'Brien (27) 76, E Pyke (24) 79. Cl 3: N Giblin (35) 74, A Neary (35) 77. 9h: M Taaffe (19) 20, M Moorehouse (35) 18. Sat: A Guinan (28) 42, D Crookes (32) 38.

STRANDHILL - B Galvin (21) 38, G Henneberry (12) 35, M Rooney (11) 32.

SUTTON - Captains (Tim Nyhan) Prize to Ladies: K O'Kelly (21) 33, O Cassidy (24) 33, M Walsh (12) 32. Gross: E Digan 22. Cl 1: J Doherty (9) 31. Cl 2: H Duffy (24) 29. Cl 3: A Williams (30) 31. Medal Cl 1: J Farrell (17) 69, A Newman (17) 70. Cl 2: I Slattery (22) 69, P Molloy (26) 70. Cl 3: M Faller (29) 70, V Short (30) 71. 9h: N Walsh (34) 18. Festival of Golf: R MacSullivan (20 Killeen Castle) 34, S Cassidy (18) 33, N Cassidy (25) 33.

SWINFORD - Australian Spoons: J Loftus & C Loftus 34, C Timoney & B Walsh 28.

T

TARA GLEN - Medal: S Cowan (32) 75, O O'Duffy (28) 77, H Coffey (30) 77. Gross: D Pain 104. Chairman's (Declan Lawlor) Prize to the Ladies: C Collins (32) 34, T Oliver (22) 31, M Canavan (35) 28. Gross: D Healio 29. Cl 1: L Hayden (24) 27. Cl 2: S Cowan (32) 26. Cl 3: E Gillespie (34) 28.

TIPPERARY - Presidents (Paddy O'Shea) Prize to Ladies: O Mulvihill (28) 67, M Crowe (21) 70, P Mahony (16) 70, Y D Ryan (8) 72, A Crotty (20) 72. Gross: K Rafferty 76. 1st 9: J Kilmartin (18) 35. 2nd 9: U Bohan (21) 32. Seniors: R Bourke N McGrath C Meehan. Mon: T O'Brien N McGrath & K Kavanagh 39, H Walsh B O'Brien & E Carroll.

TUAM - M Gorby (20) 40, R Tierney (23) 39, M McDonagh (26) 38. Waltz: M Casserly K Duggan L Mullally & Y Forde 89, M Mulryan E Ronayne M McDonagh & B Finnerty 88.

W

WATERFORD - 10h Cl 1: H O'Riordan (22) 22, K Walsh (27) 21. Cl 2: M Breen (34) 18, A Finnegan (30) 15. Tues: K Freyne (19) 37, P O'Sullivan (17) 36, A Finnegan (30) 35. 9h: C Farrelly (29) 19, C Barry (34) 15.

WATERVILLE - B O'Halloran (16) 36, M Quirke (22) 34, S Curran (29) 34.

WEST WATERFORD - 18h: C Donnelly (36) 35, A Rochford (23) 35, M T Curran (29) 35. 9h: M T Curran (29) 38, G O'Connor (36) 36, J O'Donovan (28) 34. Sun: M T Curran (29) 19, J Sheehan (19) 18.

WESTMANSTOWN - I Mitchell (21) & K Carroll (33) 51, A Andrews (26) & M Greene (27) 49, M Byrne (23) & J MacDiarmada (26) 48. Sun: F McGarrity (13) 35, C Parkes (18) 33.

WESTPORT - N Hopkins (21) 37, M McDermott (11) 35, A M Kelly (24) 33.

WEXFORD - Tankard: M Murphy (24) 68, M Connell (28) 69, H Kinsella (18) 70, J Brennan (17) 72, R O'Connor (10) 72. Gross: T Dunne 80. Senior: C Murphy (8) 73. 9h: A Kelly (16) 15. 1st 9: T O'Connor (29) 30. 2nd 9: B Devoy (25) 34.

WICKLOW - Senior: G Nelson (22) 34. Valerie Doyle Qualifier: G Nelson (22) 45, U Doyle (20) 37, M Stapleton (29) 36.

WOODSTOCK - Medal: B Power 78. 18h: F Feighery 4dn. Mixed: T Nugent M A Killeen M White & P Nugent 41, B Kilker K McEnery & J Dormer 45. Presidents (Marianne McGough) Prize: M A Killeen, M Gleeson, K McMahon, F Feighery. 1st 9: P Nugent. 2nd 9: B Power. Guest: A O'Loughlin (Ennis).

Y

YOUGHAL - Eileen Murphy Foursomes: B Cronin (27) & E Cronin (29) 43, T Treacy (16) & L Morrison (20) 40, T Landers (15) & M Lawton (19) 40.

Compiled by Pat Ruddy

Irish Independent

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport