Sunday 11 December 2016

GAELIC GAMES FIXTURES

Published 03/03/2010 | 05:00

FRIDAY

  • Go To

Fitzgibbon Cup Sh Semi-Finals

(Extra-time if necessary)

Dangan: NUI Galway v Limerick IT, 12.0, B Gavin (Offaly).

Dangan: Waterford IT v UL, 2.0, J Ryan (Tipperary).

LEINSTER Cols SH 'B' play-off

Athy Gaa Club: Colaiste Eanna v Heywood CS, 1.0

Leinster Sch SF 'C' final

Blessington: Cross & Passsion Kilcullen v Clonkeen College, 1.0.

Munster VS SF Final (Replay)

Clonakilty: St Brogan's Bandon v Clonakilty CS, 7.0.

Saturday

NFL

Division 1

Páirc Ui Rinn: Cork v Galway, 7.30, M Condon (Waterford), Setanta Ireland.

Division 2

Portlaoise: Laois v Armagh, 7.30, R Hickey (Clare).

Páirc Esler: Down v Tipperary, 7.30, J Curley (Meath).

Páirc Tailteann: Meath v Westmeath, J White (Donegal)

Division 3

Casement Park: Antrim v Fermanagh, C Reynolds (Down)

NHL

Division 3A

Crossmaglen: Armagh v Mayo, 2.30, G Duffy (Antrim).

Swords: Fingal v Wicklow, 2.30, D Connolly (Kilkenny).

Division 4

Pearse Park: Longford v South Down, 2.30, T Ryan (Tipperary).

Leinster U-21 FC

(Extra-time if necessary)

Tullamore: Offaly v Carlow, 2.30, P Kneel (Louth).

Dowdallshill: Louth v Dublin, 2.30, F Kelly (Longford).

Mullingar: Westmeath v Meath, B O'Shea (Dublin).

Aughrim: Wicklow v Laois, 2.0, G McCormack (Dublin).

Fitzgibbon Cup Sh final

(Extra-time if necessary)

Pearse Park: NUIG/LIT v WIT/UL, 3.0, D Kirwan (Cork), live TG4.

All-Ireland VS JH Final

(Extra-time if necessary)

Killmallock: St Brigids, Loughrea v Causeway Comprehensive, Ref: Jason O'Mahony (Limerick), 2.0.

All-Ireland VS SF 'B' Final

(Extra-time if necessary)

TBC: Leitrim v Limerick/Laois Ref: TBC, 2.0.

Leinster VS SF 'A' Final

Pearse Park: Ballymahon SS v Cnoc Mhuire Granard, 2.0.

Munster Cols Dr Harty Cup SH final

Nenagh: Thurles CBS v Ardscoil Rís Limerick, 3.0

Connacht Cols SF Final

Venus TBC: Summerhill College Sligo v St Geralds College Castlebar, TBC.

Connacht cols SHC final

Athenry: Gort CS v Presentation Athenry, 1.0.

Sunday

NFL

Division 1

Castlebar: Mayo v Dublin, P Fox (Westmeath).

Tralee: Kerry v Derry, 2.30, G O Conamha (Galway), live TG4.

Inniskeen: Monaghan v Tyrone, 2.30, M Higgins (Fermanagh). TG4 deferred.

Division 2

Newbridge: Kildare v Donegal, 2.30, M Collins (Cork).

Division 3

Wexford Park: Wexford v Sligo, 1.0, D Brazil (Offaly).

Tullamore: Offaly v Roscommon, 2.30, G McCormack (Dublin).

Drogheda: Louth v Cavan, 2.30, G Walsh (Antrim).

Division 4

Fraher Field: Waterford v Longford, 2.30, R Moloney (Limerick).

Nowlan Park: Kilkenny v London, 1.0, M Collins (Cork).

Aughrim: Wicklow v Carlow, 2.30, S Doyle (Wexford).

Cusack Park: Clare v Leitrim, 2.30, P Sheehy (Kerry).

NHL

Division 1

Thurles: Tipperary v Kilkenny, 2.30, B Kelly (Westmeath), Setanta Ireland.

Division 4

Corduff: Monaghan v Fermanagh, 12.45, D Magee (Down)

Munster cols Corn Ui

Mhuiri SF Final

Knocknagree: DLS Macroom v St Brendan's, Killarney, 2.30.

Leinster Cols SF 'A' final

Parnell Park: St Pat's Navan v Colaiste Eoin, 2.0.

Tuesday

NHL

DIVISION 2

Portlaoise: Laois v Kildare, 8.0, D O'Driscoll (Limerick).

CAMOGIE

SATURDAY

National League -- Division 1

Group 1 -- Parnell Park: Dublin v Clare, A Lagrue (Kildare), 1.0; St Patrick's Park: Wexford v Galway, O Webb (Cork) 1.30.

Group 2 -- Mullinavat: Kilkenny v Cork, Mullinavat, E Browne (Tipperary), 4.0.

DIVISION 2

Group 1 -- St Patrick's Park: Wexford v Galway, K O'Brien (Dublin), 3.0; Kilmallock: Limerick v Waterford, J Dolan (Clare), 1.0.

Group 2 -- Mullinavat: Kilkenny v Cork, A Monahan (Clare), 2.30; Creggan: Antrim v Derry, C Coulter (Down), 2.30; Banagher: Offaly v Tipperary, A O'Brien (Wexford), 2.30.

DIVISION 3

St Laurence's: Kildare v Meath, J Heffernan (Wexford), 2.0; Laois venue: Laois v Armagh, E Mansfield (Kilkenny).

DIVISION 4

London venue: London v Tyrone, B Collins (Clare), 1.0; The Downs GAA: Westmeath v Carlow, ref: TBA, 1.0.

SUNDAY

NATIONAL LEAGUE -- DIVISION 3

Athleague: Roscommon v Dublin, O Elliott (Antrim), 2.0.

U-16 'C' Championship

Group 1 -- Donegal venue: Donegal v Cavan, M McToal (Derry), TBA.

Group 3 -- Westmeath venue: Westmeath v Kildare, ref: TBA; Meath venue: Meath v Carlow, G McGough (Dublin).

LADIES FOOTBALL

SATURDAY

NFL DIVISION 2

Saval: Down v Tipperary, S O'Neill (Antrim), 4.0.

SUNDAY

NFL Division 1

Naomh Mearnog, Portmarnock: Dublin v Kerry, E O'Hare (Down), 2.0; Emyvale, Monaghan: Monaghan v Mayo, J Murray (Dublin), 2.0; Stradbally: Laois v Tyrone, K Tighe (Dublin), 2.0; Buttevant: Cork v Galway, K Delahunty (Tipperary), 3.0.

DIVISION 2

Cullaville: Armagh v Meath, T McSorley, 2.0; Eadestown: Kildare v Clare, P Swift (Monaghan), 2.0; Tir Chonaill Park: Donegal v Sligo, G McCrystal (Derry), 2.0.

Division 3

Kingspan Breffni Park: Cavan v WExford, G Devlin (Tyrone), 2.0; Westmeath: Westmeath v Fermanagh, M Farrelly (Cavan), 2.0; Dr Hyde Park: Roscommon v Wicklow, J Niland (Sligo), 2.0; Fraher Field: Waterford v Longford, P Kehoe (Carlow), 4.0.

DIVISION 4

Shamrocks, Mucklagh: Offaly v Antrim, S Duane, 2.0; Mungret: Limerick v Kilkenny, S Joy, 2.0.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport