Sport Other Sports

Thursday 21 August 2014

Factfile Plus Greyhound Racing

Published 15/01/2014 | 02:30

  • Share

Today's Sport

  • Share
  • Go To

Racing

Kempton 4.25, Lingfield 12.30, Newbury 12.50, Newcastle 12.40

Gaelic games

North Leinster SFC 'B' Rd 1: St Ciarán's Kells v Col Rís Dundalk, Kells 12.0, M McAdden (Westmeath)

Dublin Schools' SFC 'D1' semi-final: St Joseph's Rush v Col Chillian, Ballymun Kickhams Astro, 1.30, F McGreevy

Soccer

Colleges and Universities Premier League quarter-final: UCD v Waterford IT, Belfield (2.0).

Division 1 quarter-final: IT Carlow 'B' v Sallynoggin College of FE, IT Carlow Campus All Weather (12.0).

Gaelic games

All-ireland club FIXTURES

February 8 (extra-time if necessary)

Senior Hurling Championship semi-finals -- Mt Leinster Rangers (Carlow) v Loughgiel Shamrocks (Antrim), Páirc Esler, 3.0, *TG4

Portumna (Galway) v Na Piarsaigh (Limerick),

Semple Stadium, 5.0, *TG4

February 15 (Extra-time if necessary)

Senior Football Championship semi-finals --

Castlebar Mitchels (Mayo) v Dr Crokes (Kerry),

O'Moore Park, 3.0, *TG4

St Vincents (Dublin) v Ballinderry (Derry),

Páirc Esler, 5.0, *TG4

Colleges results

North Leinster

JHC 'C1' semi-final: St Peter's Dunboyne 1-25 St Finian's Mullingar 4-4; Juv FC 'C' final replay: Cnoc Mhuire Granard 0-10 Ardee CS 0-5; Juv FC 'D' semi-final: St Fergal's Col 4-5 St Fintina's/CP R'Cairn 4-8

South Leinster

JFC B' semi-final: Scoil Dara, Kilkock 3-13 Heywood CS 1-6; Juv FC 'C' semi-final: Wexford CBS 3-7 Ardsc, Rath Iomghain 1-12

Dublin Schools

SFC 'C' quarter-final: Confey Col 4-11 St McDara's CC 1-3; Juv FC 'C' final: Portmarnock CS 3-10 St McDara's CC 5-5; JFC 'A' semi-final: St Benildus Col 0-7 Sc Aodháin 4-15 JFC 'B' semi-final: Col Eanna 3-11 Malahide CS 0-4; JFC 'B' semi-final: Col Choilm 3-11 Salesian Col 2-9; Juv FC 'D' semi-final: St Vincent's CBS 6-10 St Finian's CC 0-2; Juv FC 'D' quarter-final: G C Reachrann 7-10 Marian Col 2-1

Greyhound racing

HAROLD'S CROSS results

525 -- Established Ruby (Droopys Scolari-Kilbriens Pearl) (1) 5/4, Tipp Jodie (2) 6/4, Leggy Lucy (4) 5/1, Dig It Up (5) 5/1, Stevens Whitesox (3) 3/1, Cabinview Lord (6) 2/1. 3.5L 30.01 . T€2.40 €1.30 €1.60 F €6.00 T €75.30.

525 -- Belfry Girl (Hondo Black-Kilmessan Beauty) (1) 2/1, Matthews Pal (6) 2/1, Castlegore Ellie (2) 6/4, Ballymorefin Ted (3) 2/1, Wortheverypenny (5) 2/1. 7L 29.69 . T€7.50 €2.40 €4.60 F €12.50 T €30.00.

525 -- Icecool Pirlo (Crash-Icecool Queen) (5) 1/2, Clonminch Flyer (3) 5/1, Swift Martini (4) 4/1, Plunkett Robyn (1) 5/2, Castlegore Jet (6) 5/1. 3L 29.50 . T€2.00 €1.20 €2.30 F €19.10 T €49.70.

525 -- Sophies Curls (Scolari Me Daddy-Bellmore Ruby) (3) , Knockduff Lily (1) , Hashtag Unreal (6) , Ballinroe Rocket (2) , Spot Hill (4) , Plunkett Diane (5) . 6L 29.70 (M McCormack). T€5.00 €3.90 €2.40 F €13.40 T €25.60.

525 -- Park Luscious (Yeah Man-Park Halo) (5) , Dads Choice (6) , Pauls Gem (4) , Abbies Smile (1) , Castlegore Holly (2) , Mons Lady (3) . 2L 29.61 . T€3.70 €1.90 €7.00 F €47.00.

525 -- Slaneyside Cody (Forest Master-Westmead Naomi) (2) 5/2, Curtistown Lace (6) 4/7, Crinkill Girl (5) 3/1, Poplar Tree Blue (1) 8/1, Castlegore Bob (3) 8/1, My Music (4) 5/2. 3.5L 29.24 (D Kehoe). T€3.70 €1.70 €2.00 F €11.60 T €134.00.

525 -- Black Frankel (Kinloch Brae-Superstar Pearl) (2) 5/4, Slaneyside Colm (4) 2/1, Park Argento (1) 4/1, Effernogue Diva (6) 7/2, Rockview Swallow (5) 5/2, Shenick Chico (3) 6/1. 3.5L 29.34 (P Kennick). T€2.80 €2.30 €1.60 F €23.50 T €75.00.

525 -- Sandymount Gent (Hondo Black-Acela Express) (6) 1/3, Saving Jody (1) 3/1, Wilard (2) 4/1, Beechview Minx (4) 8/1, Kinloch Boy (5) 4/1, Glown Climate (3) 8/1. 6L 29.45 (L O'Rourke). T€1.40 €1.10 €2.80 F €14.60 T €34.40.

525 -- Curtistown Jewel (Royal Impact-Countess) (1) 2/1, Lady Marion (2) 3/1, Benro Ginger (3) 3/1, Bisto Will (5) 3/1, Fuller (4) 5/4, A Step Ahead (6) 2/1. nk 29.56 . T€20.90 €2.70 €21.20 F €25.00.

525 -- Abbeyville Perl (Hades Rocket-Danmar Pudsy) (3) 4/1, Selinas Turbo (5) 5/1, Tanners Eirke (6) 5/2, Ballinahown Boy (4) 4/6, Vito Buzz (2) 3/1, Floodys Pinto (1) 3/1. 2L 29.30 . T€4.70 €2.80 €3.20 F €51.60 T €51.60.

525 -- Complete Pete (Westmead Hawk-Automatic Show ) (1) 4/1, Moneyhill Minx (4) 5/2, Theodolite (2) 2/5, Express Lee (3) 6/1, Abbeyville Champ (5) 6/1, Dairyland Girl (6) 14/1. 1.5L 29.75 (J A. Hand). T€6.70 €2.10 €2.30 F €33.70 T €24.30.

Hockey

Senior Women's international

Terrassa: Spain 0 Ireland 0

Motorsport

Weekend Fixtures

Saturday

Garda Siochana MC: Sporting Trial, Bohernabreena, Tallaght, 11.30

Saturday/Sunday

Carrick-on-Suir MC: Autotest (H), Industrial Park, Brown's Road, Waterford, 11.0/10.30

Cork MC: Navigation Trial (NT), Community Hall, Dromtariffe, Co Cork, 11.0pm

Rugby

Weekend fixtures

Friday

Heineken Cup: Leinster v Ospreys, RDS. 8.0

British & Irish Cup: Ulster Ravens v Cornish Pirates, Deramore Park, 7.30; Ealing v Leinster 'A', Vallis Way, 7.45

Saturday

Heineken Cup: Saracens v Connacht, Allianz Park, 1.35; Leicester v Ulster, Welford Road, 6.0

British & Irish Cup: Connacht Eagles v Llanelli, Sportsground, 2.0; Stirling v Munster 'A', Bridgehaugh, 2.0

Sunday

Heineken Cup: Munster v Edinburgh, Thomond Park, 12.45

FR GODFREY JUNIOR CUP 1st rd

Castleknock: Wesley College 14 (N Morris, G Gibney try each; B Corrigan 2 cons) Maynooth PP 3 (R Cahill pen).

North Kildare RFC: St Andrew's College 42 (P Sullivan 2 tries, 2 cons, pen; B Ryan 2 tries; W Hennessy, D Burns, D Davy try each) Moyne CS 0.

High School: Templeogue College 12 (A Wedick, J Ntoni try each; D O'Shea con) St Columba's College 0.

Arklow RFC: The High School 38 (T Dolan 3 tries, 4 cons; R O'Byrne, S Killeen, R McWilliam try each) Good Counsel, New Ross 0.

NUIM Maynooth: Cistercian Roscrea 14 (A Murphy try; C Kelly 3 pens) St Fintan's HS 12 (J McCourt try, con; J O'Connor try).

Cill Dara RFC: The King's Hospital 14 (D Bowles, Z Hinde try each; H Pitt 2 cons) Wilson's Hospital 3 (J Shekleton pen).

Ashbourne RFC: St Patrick's Classical School 13 (D Fox try; M Farrell 2 pens, con); Skerries CS 10 (E McLoughlin try; J Ferguson pen, con).

Connacht Junior Cup

Pool A: Sligo Grammar 56 (N Gray try, 8 cons, J Wojkowicz 2 tries, C Nielsen, A Miller, D Dixon, G Kerr, B Martin try each) Gort CS 0

Snooker

The Masters

Alexandra Palace, London -- 1st rd: S Murphy (Eng) bt D Junhui (Chn) 6-4; R O'Sullivan (Eng) bt R Milkins (Eng) 6-1

Soccer

Colleges FAI Umbro Cup Q/final

Galway Technical Institute 2 (D Tully, C Burke pen) IT Carlow 7 (D Broaders 3, S Skelly 2, M Keeley, A Mulligan)

Tennis

Australian Open

Melbourne Park -- Men's Singles 1st rd: B Rola (Slo) bt F Del Bonis (Arg) 6-4 6-2 7-5, (18) G Simon (Fra) bt D Brands (Ger) 6-7 (4-7) 6-4 3-6 6-3 16-14, Y Lu (Tpe) bt J Wang (Tpe) 6-3 6-2 6-1, M Klizan (Svk) bt (13) J Isner (USA) 6-2 7-6 (8-6) ret, (5) J M Del Potro (Arg) bt R Williams (USA) 6-7 (1-7) 6-3 6-4 6-4, (25) G Monfils (Fra) bt R Harrison (USA) 6-4 6-4 6-4;

(4) A Murray (Gbr) bt G Soeda (Jpn) 6-1 6-1 6-3, (6) R Federer (Swi) bt J Duckworth (Aus) 6-4 6-4 6-2, (24) A Seppi (Ita) bt L Hewitt (Aus) 7-6 (7-4) 6-3 5-7 5-7 7-5

(16) K Nishikori (Jpn) bt M Matosevic (Aus) 6-3 5-7 6-2 4-6 6-2, M Cilic (Cro) bt M Granollers (Spa) 4-6 4-6 6-3 6-3 6-2, (11) M Raonic (Can) bt D Gimeno-Traver (Spa) 7-6 (7-2) 6-1 4-6 6-2

(1) R Nadal (Spa) bt B Tomic (Aus) 6-4 ret, (10) J Tsonga (Fra) bt Filippo Volandri (Ita) 7-5 6-3 6-3, (22) G Dimitrov (Bul) bt B Klahn (USA) 6-7 (7-9) 6-4 6-4 6-3, (26) F Lopez (Spa) bt S Devvarman (Ind) 6-4 6-4 7-6 (7-2), (27) B Paire (Fra) bt F Dancevic (Can) 7-6 (14-12) 6-3 6-4, (31) F Verdasco (Spa) bt Z Zhang (Chn) 5-7 6-3 6-2 6-3, T Bellucci (Bra) bt J Reister (Ger) 4-6 6-3 7-6 (7-5) ret

Women's Singles 1st rd: (5) A Radwanska (Pol) bt Y Putintseva (Kaz) 6-0 5-7 6-2, (11) S Halep (Rom) bt K Piter (Pol) 6-0 6-1, (32) M Rybarikova (Svk) bt A Petkovic (Ger) 6-2 6-3, (10) C Wozniacki (Den) bt L Dominguez Lino (Spa) 6-0 6-2, (20) D Cibulkova (Svk) bt F Schiavone (Ita) 6-3 6-4, (25) A Cornet (Fra) bt P Hercog (Slo) 1-0 ret, E Svitolina (Ukr) bt (19) S Kuznetsova (Rus) 6-3 6-3, (16) C Suarez-Navarro (Spa) bt V King (USA) 6-3 6-2,

(2) V Azarenka (Blr) bt J Larsson (Swe) 7-6 (7-2) 6-2, M Erakovic (Nzl) bt (21) S Cirstea (Rom) 6-4 7-6 (8-6), (33) B Jovanovski (Ser) bt J Cepelova (Svk) 6-7 (1-7) 6-1 6-3, (29) A Pavlyuchenkova (Rus) bt T Pereira (Bra) 7-6 (9-7) 6-4, G Muguruza (Spa) bt (24) K Kanepi (Est) 6-2 2-6 6-2, (13) S Stephens (USA) bt Y Shvedova (Kaz) 7-6 (7-1) 6-3,

(3) M Sharapova (Rus) bt B Mattek-Sands (USA) 6-3 6-4, O Govortsova (Blr) bt Y Duan (Chn) 6-0 7-6 (8-6), (8) J Jankovic (Ser) bt M Doi (Jpn) 6-1 6-2, M Minella (Lux) bt C Witthoeft (Ger) 6-1 6-4

Irish Independent

Read More

Editor's Choice

Also in Sport