Other Sports

Friday 1 August 2014

Factfile and Greyhound racing

Published 25/03/2014|02:30

  • Share

today's sport

  • Share
  • Go To

Racing

Chepstow 2.0, Fontwell 2.10, Southwell 2.20

Soccer

Setanta Cup semi-final 1st leg: Sligo Rovers v St Patrick's Athletic, The Showgrounds, 8.0

FAI Schools First Year Boys 'B' Leinster Cup final: Tullow CS v I Connells CBS, Newbridge Town (All Weather), 12.0

FAI Schools Minor Boys All-Ireland Cup semi-final (U-15): St Clare's Col, Ballyjamesduff v Templeogue Col, Dublin, Oriel Park, 12.30

FAI Schools Dr Tony O'Neill Connacht Cup final (U-19 Senior Boys): St Aloysius College, Athlone v Summerhill Col, Sligo, Salthill Devon FC, 1.0

FAI Schools Dr Tony O'Neill Ulster Cup final (U-19 Senior Boys): Scoil Mhuire SS, Buncrana v St Eunan's Col, Letterkenny, Flagpole, Rathmullan, 1.0

Greyhound racing

Harold's Cross 7.45, Tralee 7.55

Basketball

NBA

Atlanta 86 Toronto 96, Phoenix 127 Minnesota 120, Washington 102 Denver 105, Milwaukee 107 Sacramento Kings 124, Brooklyn 107 Dallas 104, Cleveland 106 New York Knicks 100.

Cricket

ICC World Twenty20

Group 1

Chittagong: South Africa 170-6 (J Duminy 86 no) v New Zealand 168-8 (R Taylor 62, K Williamson 51, D Steyn 4-17)

South Africa bt New Zealand by 2 runs

Chittagong: Holland 39 v Sri Lanka 40-1

Sri Lanka bt Holland by 9 wkts

P W L T N/R Pts R/R

Sri Lanka 2 2 0 0 0 4 3.22

New Zealand 2 1 1 0 0 2 0.28

South Africa 2 1 1 0 0 2 -0.07

England 1 0 1 0 0 0 -1.69

Holland 1 0 1 0 0 0 -6.05

ICC Women's World Twenty20

Group B

Sylhet: West Indies 133-7 (S Taylor 56) v England 124-9 (D Dottin 4-12)

West Indies bt England by 9 runs

Cycling

Volta Ciclista A Catalunya

Spain – Final leading positions from Stage 1: Calella - Calella 169.7km: 1 L Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano 4hrs 9mins 13secs, 2 L Howard (Aus) Orica Greenedge, 3 J Alaphilippe (Fra) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team, 4 P Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team, 5 T Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol all at same time

Irish: 36 D Martin Garmin Sharp + 00:00:10

General Classification after Stage 1: 1 L Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano 4hrs 9mins 3secs, 2 L Howard (Aus) Orica Greenedge at 4secs, 3 J Alaphilippe (Fra) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team at 6secs, 4 B Vallee (Bel) Lotto Belisol at 8secs, 5 C Pineau (Fra) FDJ.fr at 9secs

Irish: 36 D Martin Garmin Sharp + 00:00:10

Gaelic games

WEXFORD results

MHPrem: St Anne's Rathnure 1-7 St Mogue's Fethard 1-13; Rapparees(Hurling) 3-11 Shelmaliers 0-13; Glynn-Barntown 2-11 St Martin's 1-13; MHR1A: Ferns St Aidan's 6-16 Shamrocks 5-4; Naomh anna 3-14 Monageer-Boolavogue 0-4; MHR1B: Bargy & Forth Gaels 1-8 Rathgarogue-Cushinstown 2-11; Taghmon-Camross 1-6 Crossabeg-Ballymurn 1-11; Oylegate-Glenbrien 5-14 Gusserane-O'Rahilly's 0-5; MHR213: Clongeen-Askamore (Hurling) W/O; MHR215: Ballyhogue 0-8 St Patrick's 2-12; St Abban's Adamstown 0-13 Liam Mellows 0-6

Roscommon result

AFL Division 3: Kilglass Gaels 1-10 Clann na nGael C 2-6

Schools re-fixture

Dublin Schools Juv HC 'A' semi-final: Col Eoin v Sc Aodháin, Belfield, 2.0, E Walker – moved from today to Wednesday, Apr 2

Golf

USPGA Tour

Arnold Palmer Invitational

Bay Hill Club&Lodge – Leading final round scores & totals (USA unless stated, par 72): 275 M Every 69 70 66 70 ($1,116,000); 276 K Bradley 71 67 66 72 ($669,600); 277 A Scott (Aus) 62 68 71 76 ($421,600);

278 J Kokrak 67 71 67 73 ($297,600); 279 F Molinari (Ita) 67 70 69 73 ($226,300), E Compton 72 68 70 69 ($226,300), H Stenson (Swe) 69 73 69 68 ($226,300);

280 R Ishikawa (Jpn) 65 74 70 71, B Snedeker 67 71 74 68;

282 J B Holmes 68 69 72 73, F Jacobson (Swe) 71 68 70 73, G McDowell (NIrl) 68 77 67 70, S O'Hair 71 75 69 67;

283 K Na 70 71 71 71, G McNeill 71 72 69 71, L Glover 72 74 68 69, K Chappell 71 70 71 71, M Jones (Aus) 71 71 69 72, H English 69 71 75 68;

284 B Steele 68 74 70 72, B Davis (Eng) 70 74 71 69, V Singh (Fij) 72 73 68 71, I Poulter (Eng) 68 71 69 76, G Woodland 73 71 70 70, C Villegas (Col) 71 73 73 67;

285 B Koepka 74 70 72 69, T Immelman (Rsa) 69 72 71 73, D Love III 70 73 69 73, N Thompson 71 73 71 70, C Hadley 69 68 69 79;

286 D Lee (Nzl) 71 72 73 70, C Stroud 73 69 72 72, R Goosen (Rsa) 70 75 68 73, M Leishman (Aus) 72 74 69 71;

287 A Baddeley (Aus) 70 70 70 77, P Hanson (Swe) 75 69 71 72, S Noh (Kor) 72 68 74 73, L Guthrie 71 71 74 71, M Hoffmann 67 71 71 78, B Molder 72 72 69 74, G Fdez-Castano (Spa) 66 77 74 70, C Howell III 68 71 72 76; 288 Z Johnson 71 71 73 73, J Merrick 65 74 76 73, S Saunders 69 71 71 77, C Beljan 72 72 70 74, W MacKenzie 71 75 72 70, J Donaldson (Wal) 67 71 74 76, B Horschel 70 74 69 75, J Vegas (Ven) 70 72 75 71, R Knox (Sco) 71 71 72 74;

289 J Senden (Aus) 72 74 71 72, D Hearn (Can) 70 72 73 74, D Lingmerth (Swe) 75 71 69 74, P Reed 69 73 70 77;

290 Z Olsen 73 71 72 74, L Janzen 72 73 74 71, J Bohn 73 73 72 72, C Tringale 70 74 75 71;

291 C Kirk 69 72 72 78, P Casey (Eng) 67 79 72 73, B Stuard 72 74 74 71, K J Choi (Kor) 70 76 70 75, B Baird 72 71 74 74, R Moore 68 72 78 73;

292 S Cink 71 70 72 79; 293 P Perez 70 70 70 83, R Pampling (Aus) 73 72 71 77, P Harrington (Irl) 70 70 73 80; 294 W Austin 72 71 75 76, M Putnam 70 75 74 75

LPGA Tour

Founders Cup

Wildfire Golf Club, Phoenix, Arizona – Leading final round scores&totals (USA unless stated, Par 72): 269 K Webb (Aus) 66 71 69 63; 270 S Lewis 66 71 67 66; 270 A Munoz (Spn) 68 71 64 67, 270 A Yang (Kor) 67 69 67 67; 270 M Lee (Kor) 64 67 70 69; 270 L Ko (Nzl) 67 66 67 70

World rankings

1 T Woods (USA) 9.48, 2 A Scott (Aus) 8.52, 3 H Stenson (Swe) 8.32, 4 J Day (Aus) 6.95, 5 P Mickelson (USA) 6.41, 6 J Rose (Eng) 6.12, 7 R McIlroy (NIrl) 6.06, 8 S Garcia (Spa) 5.99, 9 D Johnson (USA) 5.89, 10 Z Johnson (USA) 5.84, 11 J Dufner (USA) 5.58, 12 M Kuchar (USA) 5.44, 13 B Watson (USA) 5.33, 14 J Spieth (USA) 5.25, 15 G McDowell (NIrl) 4.74, 16 S Stricker (USA) 4.62, 17 C Schwartzel (Rsa) 4.49, 18 K Bradley (USA) 4.37, 19 I Poulter (Eng) 4.30, 20 B Snedeker (USA) 4.28,

US Tour Money Leaders

Prize money in US dollars: 1 J Walker (USA) 3861680.00, 2 D Johnson (USA) 3346150.00, 3 P Reed (USA) 3023091.00, 4 B Watson (USA) 2913007.00, 5 H English (USA) 2535303.00, 6 R Moore (USA) 2086504.00, 7 W Simpson (USA) 2076016.00, 8 C Kirk (USA) 2023024.00, 9 M Every (USA) 1992626.00, 10 J Day (Aus) 1909200.00,

Irish: 20 G McDowell 1281350.00

Greyhound racing

Tonight's cards

HAROLD'S CROSS (7.45)

525 – Rushwee Impact (6th 9.0L 30.64 HX), Benro Rocky (5th 14.5L 29.76 HX), Angie Thesnapper (6th 13.50L 29.46 SP), Castlegore Sandy (6th 11.5L/hd 30.26 HX), Abbeyville Silva (3rd 5.5L 29.76 HX), Cabinview Lord (3rd 8.5L 18.17 HX).

525 – Rockmount Tilly (5th 11.5L/nk 30.01 KKY), Cool Dilemma (3rd 3.0L 30.05 HX), Plunkett Robyn (5th 7.5L/sh 29.83 HX), Final Bound (2nd 12L 29.32 HX), Anhid Messi (1st dis 30.7 HX), Howdy Boys (2nd 7.5L 29.9 LGD).

325 – Keaveney (4th 9.5L 29.39 HX), Rubys Sparkle (2nd 1.5L 30.28 MGR), Ruso Jaxx Press (5th 6.0L 18.39 LGD), Shaydawnshee (6th 11.5L 29.55 HX), Southbrooke Sid (5th 16.0L/nk 29.61 HX), Mcgintys Goat (3rd 3.5L 19.37 DLK).

525 – Lu Lus Pearl (6th 16.0L/hd/sh 29.96 HX), Glenasmal Ace (5th 5.00L 29.84 NWB), Fantasy Queen (1st 4L 18.51 HX), Maxs Jodie (4th 5.5L 29.76 HX), Piccolina Jaxxon (3rd 1.5L 30.09 LGD), Messi Calneva (6th 14.0L/nk 30.06 MGR).

525 – Monopoly Tim (4th 3.0L 29.75 HX), Castlegore Gerry (3rd hd/sh 29.96 HX), Night Time Crazy (5th 9.0L 29.31 HX), Mayo Gathering (6th 15.0L/nk 29.28 SP), Bunratty Dolphin (5th 13.5L 29.68 HX), Dads Choice (2nd 0.5L 18.17 HX).

525 – Lara Lu Clampett (5th 11.0L/sh 32.15 HX), Blackhall Grace (3rd 6.0L 29.39 HX), Cavani Hay (2nd 1L 29.61 HX), Micks Battle (5th 6.5L/nk/nk 29.18 HX), Moneyhill Pippa (6th 7.0L/sh 29.46 HX), Park Luscious (3rd 6.5L 29.18 HX).

525 – Sliabh Bhi Dawn (2nd 2L 30.3 ECY), Da Vinci Star (5th 11.5L/nk 30.28 MGR), Dornaville Becky (3rd 7.5L 29.34 HX), Starlight Kevin (2nd 4L 19.54 MGR), Theodolite (5th 8.5L 29.55 HX), Morell Minx (4th 6.5L 29.35 SP).

525 – Da Vinci Max (3rd 2L/nk 29.46 HX), Razldazl Adele (1st 5.5L 28.77 HX), Rockmount Puma (3rd 8.5L 28.77 HX), Lefanta Swallow (1st 2L 29.46 HX), Lemon Miley (2nd 2L 29.46 HX), Colmyard Daisy (2nd 5.5L 28.77 HX).

525 – Ropewalk Tina (2nd 7L 18.02 HX), Benro Ginger (6th 13.0L/nk 29.37 HX), Getgoin Lucy (2nd 4.5L 29.18 HX), Veny Vidy Vicy (2nd 0.5L 29.21 HX), Tallow Power (6th 24.5L 29.06 HX), Sliabh Bui Turbo (3rd 2.5L 29.56 HX).

525 – Rockmount Arthur (2nd 2.5L 29.24 HX), Beechview Minx (3rd 7.5L 29.52 HX), Park Argento (5th 5.5L 29.66 HX), Forest Fergie (2nd 6L 16.64 KKY), Beau Frankel (4th 8.5L 29.52 HX), Toryview Breeze (2nd 10L 29.21 SP).

525 – Buchail Rosie (6th 14.25L/nk 29.28 HX), Selinas Turbo (1st 5L 29.84 MGR), Rockmount Twirl (5th 4.0L 30.47 HX), Rushwee Record (1st 1L 29.34 HX), Gilmores Mill (2nd 3L 31.69 HX), Loughisle Lady (6th 8.5L/nk 29.47 HX). Floating res: Weather Is Span, Plunkett Diane, Marys Blossom, Ballymac Dancer, Tantallons Lee, Horray For Max, Two Bens, Unique Girl, Lolos Alexander, Kilara Spark, Massimos Electra, Clarkes Ash, Tags Clampett, Blackhall Willow, Moneyhill Minx, Westmead Pearl, Starshine Angel, Glow Dubh, Flirtinaskirt, Freffans Buzzard, Affane Jewel, Parknahown Betoo, Clydal Nellie, Lodgefield Choc.

TRALEE (7.55)

325 – Skybound Mayo, Wax Bullet, Knock Shift, Jockey Man Joe, Kilcow Blond, Looster Bob. 525 – Rushpool Pearl, Ballymac Pol, Metas Pet, Rocking Jessie, Shaners Choice, Trebel Salila. 325 – Big Tyson, Ballycastle Zak, Coyote Queen, Fiachras Light, Sherry Darling, Jeffs Roany. 525 – Satellite Cause, Tobarmartin Matt, Boxer King, Dainty Lad, Tiernans Choice, Coldwater Aoife. 325 – Afraid To Dream, Albacete, Into The Fire, Millridge Ghost, Goldmine Kisses, Unknown Tornado. 525 – Ruby Cu, Mweevoo Eleanor, Over Grown, Boxer Wally, Send It Caspian, Jons Jeep. 525 – Hows The Bird, Rainham Daisy, Purmac Tidings, Gortshanboy, Grey Soldier, Keen Conor. 570 – Sign On Andy, Millridge Euro, Coolemore Flash, Baltovin Cool, Coolagown Gold, Teachers Pet. Floating res: Will Tashadelek, Saleen Lily, Knockeen Rusty, Duarigle Ardaeo, Neas Choice, Kunu, Offshore Wink, Millridge Benny, Jeffs Tony, Mystery Head, Killahas Mike, Rondo Classic, Oak Time, Hawthorn Head, Riverfield Andy, Par Assassin.

Trap Draw

Gain Cesarewitch 2nd rd

Mullingar – Saturday:

Heat 1: 1 Society St Flyer, 2 Clydal Jack, 3 Kathleens Holly, 4 Cleveland Tebow, 5 Crompaun Jamesy (m), 6 Gizmo Classic (w).

Heat 2: 1 Portumna West, 2 Garryvoe Jet, 3 Royal Diva, 4 Killinan Baby, 5 Priceless Rumble (w), 6 Springwell Dotsy (w).

Heat 3: 1 Ringtown Snowy, 2 Ladywell Bluebell, 3 Springwell Watsy, 4 Olivia Jane, 5 Questoe Per Te, 6 Champagne Ash (m).

Heat 4: 1 Dove River, 2 Work Me Lord, 3 Zoo Two, 4 Sidarian Lisa, 5 Townspark Tucker (w), 6 Highview Thady (w).

LAST NIGHT'S RESULTS

SHELBOURNE PARK

525 – Scolari Flare (Droopys Scolari-Furious Flare) (3) 2/1, Meg Black Hawk (2) 3/1, Sigma Daria (6) 4/1, Icecool Mayo (1) 3/1, Beara West (4) 6/4, Fractions (5) 2/1. 2L 29.48 . T€5.00 €2.60 €2.90 F €41.10.

525 – Hillcroft Lass (Head Bound-Hillcroft Josie) (3) 5/4, Drumcrow Robert (6) 6/4, Ballyhill Stream (1) 6/4, Sparta Candy (5) 5/4, Titan Providence (2) 6/4, Moes Baby (4) 6/4. 2.5L 29.53 . T€5.00 €2.60 €3.20 F €12.60 T €133.80.

525 – Change Of Gear (Tubbertelly Dubh-Toms Delight) (6) 3/1, Gortkelly Bolt (1) 4/1, Complicated (5) 3/1, Barnhill Turbo (2) 1/1, Brewers Concerto (3) 3/1, Drumcrow Kerri (4) 6/1. 2L 28.83 . T€11.30 €2.40 €4.00 F €44.60.

525 – Knockaulin Maid (Tyrur Big Mike-Lady Glenard) (1) 5/2, Mutual Idea (6) 4/5, Gortkelly Amos (4) 3/1, Dean (2) 5/2, Mayo Gathering (3) 4/1, Hashtag Unreal (5) 3/1. sh 29.44 . T€6.00 €2.20 €2.50 F €18.70 T €72.00.

525 – Rushwee Gold (Blackstone Gene-Break For Two) (1) 5/2, Riverside Swift (2) 6/4, De Dixie Chick (4) 2/1, Brewers Trim (6) 6/1, Highview Option (3) 4/1. 4L 29.08 (M Meade). T€2.70 €2.00 €1.70 F €21.40 T €14.20.

525 – Kilara Merc (Vans Escalade-Tyrur Abbie) (1) 1/1, Park Argento (4) 5/1, Vigorous Marly (2) 3/1, Ballinclare May (3) 4/1, Fernhill Dusk (6) 3/1, Badmoonrising (5) 6/4. 13L 28.75 (P Hennessy). T€2.30 €1.70 €3.50 F €24.70.

525 – Highview Alone (Hades Rocket-Blue Highview) (6) 4/1, Brewers Tune (4) 3/1, Spoon Me (5) 3/1, Sparta Katy (1) 6/4, Affane Diva (2) 4/1, Coolronan Chichi (3) 3/1. 0.5L 29.05 (G Merriman). T€5.60 €1.40 €1.80 F €9.30 T €81.00.

525 – Tungsten Shaw (Black Shaw-Monleek Style) (2) 4/1, Crown Champ (5) 5/4, Say Si Si (1) 3/1, Rockburst Beryl (4) 6/4, Highview Man (3) 4/1, Carloway Flame (6) 5/1. 1.5L 28.73 . T€8.00 €3.90 €2.20 F €98.00 T €90.00.

525 – Highview Record (Hades Rocket-Blue Highview) (6) 3/1, Ardera Hawk (3) 4/5, Olympic Money (4) 2/1, Wolowitz (1) 3/1, Starshinespartan (2) 2/1. hd 29.10 (G Merriman). T€6.20 €2.30 €3.00 F €5.20 T €28.40.

ENNISCORTHY

Queenofthewest 3/1 30.18; Silence In Court 3/1 29.92; Grancore Prayer 2/1 29.74; Redrow Fly 2/1 29.58; Whitefort Dell 4/6 29.55; Croghan Mojo 6/4 29.64; Master Todd 3/1 30.71; Glenbrien Sparky 4/6 29.40.

LONGFORD

Saratoga Black 2/1 29.76; Timefortheace 2/1 18.32; Carn Stanley 2/1 29.33; Black Force 1/2 18.13; Drumsna Royal 2/1 29.46; Tintreach Liam 2/1 29.34; Black Hope 2/1 29.60; Leamaneigh Frank 2/1 29.04.

YOUGHAL

Chetwynd Hawk 2/1 30.24; Corrin Joey 4/6 29.56; Corrin Richie 3/1 18.21; Butterbridge Zac 5/2 29.77; Ring Strand 6/4 29.59; Splendid Shadow 3/1 18.09; Reagrove Nidge 6/4 30.06; Whitty Big Jack 5/2 30.67.

Soccer

Selection

Republic of Ireland Women's (FIFA World Cup qualifier squad v Germany) – Goalkeepers: E Byrne (Arsenal), N Reid-Burke (Raheny Utd). Defenders: S Perry (Millwall), M de Burca (Galway WFC), L Quinn (Eskilstuna Utd), D Caldwell (Avaldsnes), M Campbell (Florida State University), K Duggan (Peamount Utd). Midfielders: J A Russell (Peamount Utd), C Grant (Raheny Utd), S Killeen (Raheny Utd), D Gorman (Peamount Utd), S Smyth (Amazon Grimstad). Forwards: F O'Sullivan (SC Frieburg), D O'Sullivan (Glasgow City), S Roche (Peamount Utd), R Littlejohn (Sandviken), A O'Gorman (Peamount Utd).

Schools result

FAI Schools Minor Boys Connacht Cup final (U-15): Calasanctius College, Oranmore 2 Coláiste Einde, Salthill 1

Tennis

ATP Sony Open

Men's 3rd rd: (20) K Nishikori (Jpn) bt (15) G Dimitrov (Bul) 7-6 (7-1) 7-5; (4) D Ferrer (Spa) bt (31) A Seppi (Ita) 6-3 6-2; (12) M Raonic (Can) bt G Garcia-Lopez (Spa) 6-1 6-2

Women's 3rd rd: (11) C Wozniacki (Den) bt (17) S Stephens (USA) 6-1 6-0. 4th rd: (4) M Sharapova (Rus) bt (19) K Flipkens (Bel) 3-6 6-4 6-1, (5) A Kerber (Ger) bt (23) E Makarova (Rus) 6-4 1-6 6-3

Irish Independent

Read More

Classifieds

CarsIreland

Independent Shopping.ie

Meet, chat and connect with
singles in your area

Independent Shopping.ie

Meet Singles Now

Findajob

Apps

Now available on

Editors Choice

Also in Sport