Wednesday 29 June 2016

EURO 2016 LATEST Visit Euro 2016 Hub

Fri 10th June

Sat 11th June

Sun 12th June

Mon 13th June

Tue 14th June

Wed 15th June

Thu 16th June

Fri 17th June

Sat 18th June

Sun 19th June

Mon 20th June

Sat 25th June

Sun 26th June

Mon 27th June

Thu 30th June

Poland POL

Portugal POR

20:00

Fri 01st July

Wales WAL

Belgium BEL

20:00

Sat 02nd July

Germany GER

Italy ITA

20:00

Sun 03rd July

France FRA

Iceland ISL

20:00


Factfile and greyhound racing 19/3

Published 19/03/2014 | 02:30

TODAY'S SPORT

RACING

Haydock 2.10, Kempton 5.30, Lingfield 2.0.

CRICKET

ICC World Twenty20 Group B – Ireland v United Arab Emirates, Sylhet, Bangladesh.

RUGBY

Connacht Schools Senior Cup final – Garbally College v Sligo Grammar, Sportsground, 4.0.

Connacht Schools Junior Cup final – St Gerald's v Roscommon CBS, Sportsground, 2.0.

GREYHOUND RACING

Kilkenny 8.0.

BASKETBALL

All-Ireland Sch League Finals

National Basketball Arena

U-19 'C' Boys: Ashbourne CS 48 (17) (S Dermody 14, C Hickey 13, O Gryson 6) Colaiste na Sceilge 38 (25) (M O'Shea 17, J Lynch 14, S O'Connor 5)

U-16 'C' Boys: O'Carolan College Nobber 35 (11) (C O'Neill 17, S McCormack 7, P Meade 7) Colaiste na Sceilge 21 (13)(J Lynch 9, C O'Shea 7, J Murphy 2)

U-19 'C' Girls: St Enda's Salthill 43 (13) (S Keady 18, M Davoren 14, A Davoren 5) Glenamaddy CS 23 (15) (N Ward 7, M Heneghan 6, L Ward 6)

U-16 'C' Girls: Colaiste Chroi Mhuire Spideal 49 (23) (A Ní Dhonnacha 26, N Ní Chuinn 8, S Ní Fhrighil 4) St Joseph's Ballybunion 28 (15) (M Bronchud 7, N Miravet 6, C O'Mahony 4)

CRICKET

WORLD TWENTY20

GROUP A

Chittagong: Hong Kong 153-8 (M Nabi 2-27) v Afghanistan 154-3 (M Shahzad 68). Afghanistan won by 7 wickets

Chittagong: Nepal 126-5 (A Hossain 2-17) v Bangladesh 132-2 (A Haque 42). Bangladesh won by 8 wickets.

GROUP A TABLE

P W L T N/R Pts Net RR

Bangladesh 2 2 0 0 0 4 +2.686

Nepal 2 1 1 0 0 2 +1.213

Afghanistan 2 1 1 0 0 2 -1.271

Hong Kong 2 0 2 0 0 0 -2.424

WORLD T20 WARM-UP TESTS

Fatullah: England 131-7 (K Santokie 3-24) v West Indies 132-3 (C Gayle 58). West Indies won by 7 wickets

ENGLAND INNINGS

M Lumb b Santokie 14

A Hales lbw b Badree 9

M Ali c Narine b Cottrell 22

E Morgan not out 43

J Buttler c D R Smith b Russell 14

R Bopara c Charles b Cottrell 15

T Bresnan c Fletcher b Santokie 0

C Jordan b Santokie 8

Extras 6

Total (7 wkts, 20 overs) 131

FoW: 1-14 2-46 3-48 4-81 5-114 6-115 7-131

Bowling: Santokie 4 0 24 3 Badree 4 0 19 1 Cottrell 2 0 23 2 Sammy 3 0 17 0 Narine 2 0 12 0 Russell 3 0 16 1 Samuels 2 0 17 0

West Indies Innings

D Smith c Dernbach b Tredwell 36

C Gayle not out 58

J Charles b Bopara 7

M Samuels b Parry 2

L Simmons not out 15

Extras 14

Total (3 wkts, 16.1 overs) 132

FoW: 1-78 2-104 3-107

Bowling: Tredwell 4 0 23 1 Jordan 1 0 7 0 Bresnan 2 0 29 0 Dernbach 1 0 9 0 Bopara 4 0 20 1 M M Ali 2 0 23 0 Parry 2.1 0 15 1

Fatullah: Bangladesh 'A' 116 (D Steyn 2-10) v South Africa 122-5 (T Islam 3-12). South Africa won by 5 wickets

CYCLING

TIRRENO-ADRIATICO

Leading results after Stage 7 (San Benedetto del Tronto (ITT), 9.1km): 1 A Malori (Ita) (Movistar) 10mins 13 secs, 2 F Cancellara (Swi) (Trek) at 6secs, 3 B Wiggins (Gbr) (Team Sky) at 11secs, 4 T Martin (Ger) (Omega Pharma - Quick-Step) at 15secs, 5 T Dumoulin (Ned) (Giant) at 19secs

Irish: 73 N Roche (Tinkoff-Saxo) at 0:56; 116 S Bennett (Team NetApp - Endura) at 1:13; 118 D Martin (Garmin Sharp) at 1:14.

General classification after final stage – leading finishers: 1 A Contador Velasco (Spa) (Tinkoff-Saxo) 25hours 28mins 45secs, 2 N Alexander Quintana Rojas (Col) (Movistar Team) at 2mins 5secs, 3 R Kreuziger (Cze) (Tinkoff-Saxo) at 2:14, 4 J Peraud (Fra) (AG2R La Mondiale) at 2:39, 5 J David Arredondo Moreno (Col) (Trek Factory Racing) at 2:54.

Irish: 40 N Roche (Tinkoff-Saxo) at 20:47; 55 D Martin (Garmin Sharp) at 29:37; 137 S Bennett (Team NetApp - Endura) at 1:04.58.

GAELIC GAMES

LEINSTER COLLEGES

PP Juv H 'A' (Dr Barry Cup): St Peter's, Wexford 1-15 Dublin North 3-8.

SELECTION

Limerick (U21F v Cork) – J O'Mara; R Meagher, K Brosnan, A Finnegan; S Cahill, K Larkin, T McCarthy; G Hegarty, S O'Dea; R Glynn, D Neville, M Fitzgibbon; K moore, J Mullins, S McSweeney.

GREYHOUND RACING

TONIGHT'S CARDS

KILKENNY (8.0)

325 – Galmonian Nedzer, Fawny Billa, Different Grove, Catunda Anabelle, Rosie Time, Cousins Benjy. 325 – Carlsbush James, Hiphip, Mowlers For One, Clomantagh Time, Hes Up, Tangmalangmaloo. 525 – Blackstone Polo, Kildrenagh Mali, Hedge Your Bet, Totos Boss, Run Angel Run, Miss Late Show. 325 – Kilbreedy Abbey, Black Mistic, Shillingdunsilly, Lyreen Patricia, Capetown Ruby, Galmonian Cat. 525 – Random Megan, Gash Tom, Dysert Kitty, Micks My Mammy, Parknahown Blue, Tentore Snowey. 325 – Seldom Calls, Asgoodasme, Clarabelle, Snowys Babe, Meltdown Dolly, Gripwell Mars. 325 – Smokey Luke, Honeycomb Jean, Hey Mia, Heavens Legacy, Lixnaw Layla, Bright Sweet. 525 – Paulstown China, Outlier Student, Ascot Fiona, Knockaulin Maid, Head Up, Dean. Floating res: Cracking Diva, Loud Rascal, Lagganstown Boy, Turning Belle, Handsome Bunny, Bobs Rambling, Farkland Bernie, Another Penny, Heavens Temple, Ascot Dynamo, Old Road Henry.

LAST NIGHT'S RESULTS

HAROLD'S CROSS

525 – Massimos Electra (Ballymac Maeve-Keiles Blossom) (3) 6/4, Thunder Cracker (1) 3/1, Ballymac Danu (4) 3/1, Areurightmay (2) 2/1, Culabula Jack (6) 2/1, Rabbit Catcher (5) 3/1. 3.5L 29.63 . T €3.80 €1.70 €4.20 F €13.50 T €37.50.

525 – Noirs Passion (Head Bound-Ecks Girl) (6) 4/7, Miss Cavani (2) 5/2, Two Bens (5) 3/1, Penskey White (1) 5/2, Ballymac Dancer (4) 5/2, Mild Tremor (3) 2/1. 10.5L 29.34 . T €1.30 €1.50 €1.80 F €11.80 T €20.10.

525 – Off The Rocker (Sheepwalk Mac-Downland Cayla) (1) 6/4, Swift Ben Arfa (2) 6/4, Starting Monday (5) 3/1, Terrors Hawk (6) Evens, Power Of Kate (4) 2/1, Aislings Blondy (3) 5/2. 3L 29.70 . T €6.20 €1.80 €2.00 F €41.60 T €150.00.

525 – Parade Ring (Sheepwalk Mac-Downland Cayla) (3) 4/7, Ravenswood Buddy (6) 5/2, Nathans Rocket (4) 3/1, Sunhill Sunny (2) 4/1, Toto (5) 5/2, Mayos A Knockout (1) 4/1. 5.5L 29.57 . T €3.40 €1.50 €2.30 F €13.20 T €41.70.

525 – Tipp Jodie (Ballymac Tipp-Massimos Jodie) (1) 2/1, Power Jack (5) 4/5, Kitty Anne (2) 5/2, Likeable Alanna (3) 6/4, Native Prancer (4) 2/1. 0.5L 29.92. T €5.00 €1.50 €6.80 F €80.20 T €42.70.

525 – Flirtinaskirt (Westmead Hawk-Greedy Bridie) (2) 6/4, Glown Climate (1) 3/1, Tantallons Flame (6) 6/4, Hi Henry (3) 3/1, Lisgreen Eve (4) 5/2, Arsenal Jack (5) 8/1. 6L 29.30 (W White). T €2.90 €1.60 €1.30 F €12.00 T €48.60.

525 – Rushwee Record (Eskimo Jack-Selecta Venus) (1) 5/2, Lady Marion (6) 7/4, Dornaville Becky (5) 7/2, Tantallons Lee (2) 7/2, Tracys Daisey (4) 7/4, Curryhills Taby (3) 7/2. 1L 29.34 . T €4.80 €2.10 €1.60 F €5.20 T €28.30.

525 – Razldazl Adele (Razldazl Billy-Razldazl Pru) (4) 11/10, Colmyard Daisy (5) 16/1, Rockmount Puma (2) 4/5, Westmead Pearl (6) 5/1, Glow Dubh (3) 7/1, White Rose Lass (1) 4/1. 5.5L 28.77 (D Ruth). T €2.70 €1.40 €1.10 F €8.90 T €45.00.

525 – Lefanta Swallow (Allstar Jack-Dromore Swallow) (4) 12/1, Lemon Miley (2) 4/5, Da Vinci Max (1) 6/4, Starshine Angel (3) 4/1, Freffans Buzzard (5) 4/1, Rockchase Elijah (6) 4/1. 2L 29.46 . T €8.00 €2.40 €2.80 F €16.30 T €176.40.

525 – Inch Perfect (Premier Fantasy-Monnchhichhi) (3) 3/1, Rockmount Arthur (6) 5/1, Florence (1) 5/4, Myleens Pearl (2) 5/2, Effernogue Diva (4) 5/2, Nairobi Dancer (5) 4/1. 2.5L 29.24 (K Losty). T €5.80 €4.20 €4.70 F €37.80 T €109.20.

525 – Sigma Daria (Blackstone Gene-Mojave) (6) 2/1, Coppeen Beauty (1) 6/4, Parknahown Betoo (2) 7/4, Rushwee Hawkeye (4) 10/1, Aislings Molly (3) 4/1, Farran Frankie (5) 7/2. 2.5L 29.35 (L O'Rourke). T €5.10 €1.60 €2.00 F €8.80 T €93.70.

TRALEE

Afternoon Lady 3/1 29.41; Carmac Dahlia 6/4 18.12; Slipalong Daisy 2/1 29.09; Gentlemen Farmer 6/4 29.82; Payyaway Sonia 3/1 29.59; Steeple Rd Trap 2/1 29.13; Valhalla Lady 2/1 29.19; Glendale 5/2 29.48

MOTORSPORT

FIXTURES

SATURDAY & SUNDAY

McDermott's GAA Centre, Threemilehouse: Co Monaghan MC Navigation Trial (NT), 9.0pm

SUNDAY

Latton Quarry, near Cootehill: Co Cavan MC Autocross (LS), 10.30.

Scarriff Quarry, Ballinacurra, Midleton, Co Cork: Munster CC 4x4 Trial, 11.0.

Barna Transport, Barna, Newcastle West, Co Limerick: Limerick MC Autotest, 12.0.

RUGBY

FIXTURES

Friday

Pro 12 – Leinster v Zebre, RDS, 7.15 *LIVE RTE2

Edinburgh v Ulster, Murrayfield, 7.45

Saturday

Pro 12 – Munster v Treviso, Thomond Park, 7.15 *LIVE TG4

Sunday

Pro 12 – Dragons v Connacht, Rodney Parade, 3.05 *LIVE TG4

SOCCER

U-16 INTERNATIONAL FRIENDLY

Arnhem: Netherlands 4 (J Dilrosun 45, 69, J Konings 48, 56) Republic of Ireland 1 (Z Elbouzedi 73).

REPUBLIC OF IRELAND – D Coffey (Springfield Ramblers), S Nolan (BT Harps). J Lunney (Malahide United), D Leahy (St Kevins Boys), T Hosmann (Mullingar Athletic), C Levingston (Wolverhampton Wanderers) (A Ganiyu 76), J Yves Poame (Corduff) (D Mandareu 40), J Stafford-Lacey (St Brendans Park FC) (L Dunne 78), M Buckley (Corinthians Boys) (R Fowley 55), G Doherty (Letterkenny Rovers), Z Elbouzedi (Malahide United).

TENNIS

ITF MEN'S FUTURES

Antalya, Turkey – Doubles Rd 1: M Linzer (Ger)/M Meigel (Aut) bt (4) S Barry (Irl)/J Marsalek (Gbr) 6-4 6-4.

ITF WOMEN'S CIRCUIT

Heraklion, Crete, Greece – Singles Rd 1: A Bowtell (Irl) bt P Melounova (Cze) 7-5 4-6 7-6 (7/3).

Davis Cup SELECTION

Europe-Africa Zone Group Two

Relegation play-off – Ireland team (v Egypt, Castleknock Club, Dublin, April 4-6): S Barry (Limerick), J Cluskey (Dublin), D Glancy (Castlebar), J McGee (Dublin).

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport