Saturday 21 October 2017

Factfile 7/12

AMERICAN FOOTBALL

NFL

Jacksonville Jaguars 27 Houston Texans 20.

BADMINTON

CARLTON IRISH OPEN

Baldoyle

QUARTER-FINALS (Irish interest) – Men's Singles: L Schmidt (Ger) bt (4) S Evans (Irl) 16-21 21-19 21-19.

Men's Doubles: F Holzer/M Lamsfuss (Ger) bt J Dolan/S Magee 21-8 16-21 21-19.

Women's Singles: (4) C Magee bt (5) S Vignes Waran 17-21 21-15 21-18.

Mixed Doubles: (5) J Arends/S Piek (Ned) bt (4) S Magee/C Magee 21-16 21-15.

SEMI-FINALS – Men's Singles: (5) D Domke (Ger) bt P Abian (Esp) 21-10 21-10; (2) M Ramdan (Mas) bt L Schmidt (Ger) 21-15 16-21 22-20.

Men's Doubles: (2) A Cwalina/P Wacha (Pol) bt (4) C Coles/M Nottingham (Eng) 21-17 21-11; (3) J Arends/J Maas (Ned) bt F Holzer/M Lamsfuss (Ger) 21-9 21-17.

Women's Singles: B Zhang (Mas) bt (4) C Magee 21-12 21-4; (3) B Corrales (Spa) bt A Thea Madsen (Den) 18-21 22-20 21-9.

Women's Doubles: (2) H Em Ng/H Lin Ng (Mas) bt (q) I Bankier/K Gilmour (Sco) 12-21 23-21 21-17; (4) E Muskens/S Piek (Ned) bt (1) E Lee/P Lynn Obanana (USA) 21-10 21-7.

Mixed Doubles: (5) J Arends/S Piek (Ned) bt (1) N Ruponen/A Hogstrom (Swe) 21-11 21-18; (2) R Blair/I Banker (Sco) bt (6) R Smith/R Veeran (Aus) 19-21 21-18 21-12.

BASKETBALL

NBA

Brooklyn Nets 83 New York Knicks 113, Chicago Bulls 107 Miami Heat 87, Memphis Grizzlies 81 LA Clippers 101.

COURSING

GLANWORTH

Judge: B Goold. Slipper: N Flynn.

Fitzgerald Cup (16) – Semi-finals: Storming 1l. bt Knockrour Jazz; Cuddly Man 2L bt Seaside Chaser.

Final: The Jammy Dodger Syndicate's (Dromina) bk.w.d. Cuddly Man (Johnny Casanova-Maughera Time) j.u bt. N. Murphy's (Mallow) bk.d. Storming (March Is On-Beautiful Smile).

Derby Trial Stake (32) – Semi-finals: Sand Dune 2L bt Percys The Red; Power of Peace 3l. bt Tennesse Lad. Final: Exors. Of The Late P Byrne (Duagh & London) w.bd. Power of Peace (Kingsmill Dynamo-Polar Lights) L bt Mrs. N. & K. McManus' (Kilmallock) w.bd. Sand Dune (Sandy Sea-Walk Away).

Oaks Trial Stake (32) – Semi-finals: Turning Pace 3L bt Ever Stardust; Ballyverry Snowy 2L bt Nemos Millie. Final: D Cashman's (Little Island) w.bk. Ballyverry Snowy (Soundmanpaddy-Ballyverry Jess) 1L bt. Mrs R Lyons' (Lixnaw) bd. Turning Pace (March Is On-Big Maggie)

Glanworth Stakes (16 Three Course Duffers) – Final: Mrs. S O'Neill's (New Inn) bd.b. Heavens Quevega (Johnny Casanova-Two For Two) 1L bt C Lucey's (Ballymackeera) bk.d. Sullane Glamour (Kingsmill Dynamo-Bower Sign).

Harbour Stakes (16 Two Course Duffers) – Final: T O'Sullivan's (Glanworth) bk. d. Ardjeff Breeze (Mafi Magic-Westport Witch) 6L bt J & D Fitzgerald's (Mitchelstown) dk.bd.b. Mountroe Hollie (Rambling Max-Foidinn Meala).

Newcastle West

Munster All Age Bitch Stake (16) 8 Survivors – Misty Herris, Lady Casanova, Kilty Millie, Stonepark Dilemma, Pretty Stranger, Flushing Thick.

Duarigle Magic Pup, Five TreasurDerby Trial Stake (64) 16 Survivors – Top Half: Lisahane Adio, Big King Puck, Carrigview East, Architect Castle, With Grim Intent, He's Flown, Five Past, Winter for Fun.

Bottom Half: Where's the Fellow, Chubbys Rock, Isle of Dreams, Sallinger, Tribunal Theme, Farewell Martin, Duarigle Mystic, Hazors Wood.

CRICKET

SECOND ASHES TEST

Adelaide: Australia 570-9d v England 35-1

AUSTRALIA FIRST INNINGS (CONTINUED)

C Rogers c Prior b Swann 72

D Warner c Carberry b Broad 29

S Watson c & b Anderson 51

M Clarke c Anderson b Stokes 148

S Smith b Panesar 6

G Bailey c Swann b Broad 53

B Haddin c Prior b Broad 118

M Johnson c Broad b Swann 5

P Siddle c Prior b Stokes 2

R Harris not out 55

N Lyon not out 17

Extras 14

Total (9 wkts dec, 158 overs) 570

FoW: 1-34 2-155 3-155 4-174 5-257 6-457 7-474 8-483 9-529

Bowling: Anderson 30 10 85 1; Broad 30 3 98 3; Swann 36 4 151 2; Panesar 44 7 157 1; Stokes 18 2 70 2.

ENGLAND FIRST INNINGS

A Cook b Johnson 3

M Carberry not out 20

J Root not out 9

Extras 3

Total (1 wkt, 21 overs) 35

FoW: 1-9

To Bat: K Pietersen, I Bell, B Stokes, M Prior, S Broad, G Swann, J Anderson, M Panesar.

Bowling: Johnson 7 3 9 1; Harris 5 4 3 0; Lyon 5 1 17 0; Siddle 4 2 5 0.

FIRST TEST MATCH

Dunedin: New Zealand 609-9d (L Taylor 217 no, B McCullum 113) v West Indies 213 (T Southee 4-52, T Boult 3-40).

West Indies lead by 47 runs with 4 wickets remaining.

GAELIC GAMES

O'Fiaich Cup

Athletic Grounds: Derry 3-11 Louth 2-10.

SCHOOLS AND COLLEGES

North Leinster SF 'D' Rd 1: Gormanston College 8-12 Athboy CS 1-2.

Dublin Juv F 'E' (Sec 2) quarter-final: St Paul's, Raheny 6-7 Adamstown CC 0-2.

Leinster SH 'B' quarter-finals: St Fergal's, Rathdowney 4-20 Col. Mhuire, Mullingar 0-5; Heywood CS 4-13 St Joseph's, Rochfortbridge 3-13.

GOLF

European Tour & Asian Tour

Hong Kong Open

Hong Kong GC – leading Rd 2 scores and totals (GBr & Irl unless stated): 133 J Kruger (Rsa) 67 66; 134 S Manley 67 67; 135 S Kapur (Ind) 69 66, W Ormsby (Aus) 67 68, A Cejka (Ger) 68 67; 136 R Jan Derksen (Ned) 69 67, E Kofstad (Nor) 68 68, A Dodt (Aus) 66 70, B Ruangkit (Tha) 69 67, P Meesawat (Tha) 66 70, A Que (Phi) 69 67, C Doak 68 68, D Kataoka (Jpn) 68 68.

137 L Bjerregaard (Den) 70 67, S Webster 71 66, R Kakko (Fin) 71 66, D Im (USA) 71 66, U Park (Aus) 71 66, S Shankar Prasad Chowrasia (Ind) 68 69, R Karlberg (Swe) 69 68, J Manuel Lara (Spa) 69 68, A Pavan (Ita) 65 72, M A Jimenez (Spa) 70 67, R Finch 70 67, D Lipsky (USA) 69 68, M Fraser (Aus) 68 69.

138 J Colomo (Spa) 72 66, B Paolini (USA) 70 68, B An (Kor) 69 69, J Campillo (Spa) 73 65, J Hahn (USA) 70 68, W Lin (Tpe) 74 64, C Lam (Sin) 66 72, J Morrison 71 67, O Fisher 68 70, S Benson 66 72, J Sjoholm (Swe) 68 70, J Makitalo (Fin) 67 71, D Higgins 64 74, A Lahiri (Ind) 68 70.

Irish – Did not make cut: 142 K Phelan 70 72.

European & Sunshine Tour

Nedbank Golf Challenge

Gary Player CC, Sun City, South Africa – collated Rd 2 scores and totals (GBr & Irl unless stated): 133 J Donaldson 67 66; 136 H Stenson (Swe) 69 67, R Moore (USA) 71 65; 137 T Bjorn (Den) 67 70, M Kaymer (Ger) 71 66; 138 B De Jonge 70 68, D A Points (USA) 71 67, C Schwartzel (Rsa) 68 70; 139 P Uihlein (USA) 70 69, S Garcia (Spa) 66 73, L Donald 68 71, G Fdez-Castano (Spa) 67 72, D Fichardt (Rsa) 71 68, T Jaidee (Tha) 69 70.

140 J Rose 73 67; 142 J Luiten (Ned) 74 68; 143 L Oosthuizen (Rsa) 74 69; 144 D Lynn 73 71; 145 V Dubuisson (Fra) 73 72; 146 F Molinari (Ita) 76 70, E Els (Rsa) 75 71, B Grace (Rsa) 75 71, M Manassero (Ita) 72 74, K Streelman (USA) 75 71, R Sterne (Rsa) 73 73; 147 G Woodland (USA) 74 73, T Wiratchant (Tha) 71 76, M Orum Madsen (Den) 76 71; 148 P Senior (Aus) 80 68; 149 D Van Der Walt (Rsa) 77 72.

USPGA Tour

Mutual World Challenge

Sherwood CC – Early leading scores (US unless stated, par 72): 143 K Bradley 75 68, I Poulter (Eng) 75 67; 144 J Day (Aus) 76 68; J Dufner 74 71; 149 J Spieth 77 72, S Stricker 75 74

Japan Tour

Golf Nippon Series JT Cup

Tokyo Yomiuri Country Club, Tokyo – collated Rd 2 scores and totals (Jpn unless stated): 131 K Lee 67 64; 132 Y Miyazato 66 66; 134 A Wu (Chn) 67 67, S Katayama 69 65; 135 H Tanihara 67 68.

Ladies European Tour

Omega Dubai Ladies Masters

Emirates GC, Dubai, United Arab Emirates – leading Rd 3 scores and totals: 205 S Lewis (USA) 70 65 70; 207 P Phatlum (Tha) 68 70 69; 210 D Luna (Ita) 73 68 69, C Ciganda (Spa) 67 70 73, V Laing (Sco) 71 70 69; 211 P Lindberg (Swe) 67 69 75, L Larsson (Swe) 72 71 68; 212 L Davies (Eng) 70 71 71; 214 S Feng (Chn) 76 67 71, S Kemp (Aus) 70 72 72.

HOCKEY

Munster Schoolgirls

Senior Cup

Thurles: Presentation Secondary School, Thurles-4 (L McCormack 2,N Sweeney, H O'Dwyer) Scoil Mhuire, Cork 0.

FIXTURES

TODAY – Leinster Men's League – Rathgar v Fingal, Danum, 12.30; Railway Union v Monkstown, Park Avenue, 3.0; Three Rock Rovers v Pembroke Wanderers, Grange Road, 3.0; UCD v YMCA, Belfield, 4.15.

ICE HOCKEY

NHL

Buffalo Sabres 1 New York Rangers 3, Edmonton Oilers 8 Colorado Avalanche 2, Florida Panthers 5 Winnipeg Jets 2, Minnesota Wild 4 Chicago Blackhawks 3, Montreal Canadiens 2 Boston Bruins 1, Nashville Predators 2 Carolina Hurricanes 5, Pittsburgh Penguins 5 San Jose Sharks 1, St Louis Blues 5 New York Islanders 1, Tampa Bay Lightning 3 Ottawa Senators 1, Toronto Maple Leafs 3 Dallas Stars 2 (OT).

RUGBY

AMLIN CHALLENGE CUP

Pool 2 – Rodney Parade: Dragons 40 Bordeaux Begles 24.

Pool 4 – Stade Jean Dauger: Bayonne 63 Arix Viadana 7.

British and Irish Cup

Pool 4 – Brickfields: Plymouth Albion 17 (Matavesi, Bowen try each, Mugford con, pen, Cusack con) Munster 'A' 7 (O'Mahony try, Holland con).

All-Ireland League

Division 2B

New Ormond Park: Nenagh Ormond 41 Richmond 8.

Towns Park: Midleton 14 Sundays Well 22.

P W D L F A B Pts

Nenagh Ormond 7 7 0 0 221 70 4 32

Greystones 6 5 0 1 171 99 4 24

Thomond 6 4 1 1 150 89 4 22

Skerries 6 4 0 2 136 58 4 20

Armagh 6 4 0 2 117 84 3 19

Navan RFC 6 3 0 3 101 116 3 15

Midleton 7 3 0 4 112 108 2 14

Ards 6 3 0 3 67 151 1 13

Sligo 6 2 1 3 106 107 2 12

Sundays Well 7 2 1 4 126 135 2 12

Boyne 6 3 0 3 101 140 0 12

Tullamore 6 2 1 3 95 141 2 12

Instonians 6 2 0 4 89 113 3 11

DLS Palmerston 6 2 0 4 83 138 3 11

Richmond 7 2 0 5 94 155 3 11

Suttonians 6 0 0 6 79 144 3 3

LEINSTER SCHOOLS

DUFF JUNIOR CUP QUARTER-FINALS

At Longford RFC: Moyne CS 20 (R Hawkins, T Hoffman try each; M Hughes 2 pens, 2 cons); East Glendalough 15 (K Law, H Noonan, E Wallace try each).

all-ireland league selections

DIVISION 1A

CLONTARF (v Ballynahinch) – D Fitzpatrick; M McGrath, E Ryan, K Lett, M McFarland; D Joyce, S Cronin; I Hirst, C Culleton, R Burke-Flynn; B Reilly, C O'Keeffe; M Garvey, A D'Arcy, T Ryan.

ST MARY'S COLLEGE (v Cork Constitution) – G Dunne; S Toal-Lennon, R O'Loughlin, R Hudson, C Hogan; P Brophy, M D'Arcy; C McMahon, D Fawsitt, B McGovern; D Frawley, C Ruddock; G Austen, B O'Flannagan, K Sheahan.

DIVISION 1B

DUNGANNON (v Terenure College) – C McCartney; J Finlay, C Henderson, M Faloon, C Cousens; G McGonigle, J Bates; S Sinnamon, M McAllister, G Sinnamon; P McCallan, M Dunleavy; B Davidson, S Todd, T Smith.

MALONE (v Shannon) – P Henderson; R Benade, M Barker, M Gribben, T Acheson; J Creighton, M Rainey; R Kane, D Maxwell, P Eadie; M Ferguson, R Millar; A Kelly, R Falls, T Patton.

SHANNON – D O'Donovan; G O'Shea, R Mullane, A Finn, S Horgan; T Bennett, D Evans; C Glynn, L Cronin, A O'Brien; P Kearns, E McLoughlin; C Power, J Shine, D Quinlan.

UL-BOHEMIAN (v Buccaneers) – D Johnston; T Rafferty, P Bolger, M Lawlor, R Burke; S Airey, D Farrell; K Flanagan, K O'Byrne, G Walsh; E Kelly, E Sweeney; K McManus, I Condell, J O'Donoghue.

DIVISION 2A

BECTIVE RANGERS (v Naas) – R O'Beirne; F Kenny, C Treacy, A Kelleher, P Gardiner; B Lynn, A Dalla Riva; E Ferron, M Keay, S O'Shea; P McMahon, N O'Brien; J Byrne, I Cullinane, A Mulligan.

BRUFF (v Ballymena) – B Carroll; B Burke, R Finn, B Cahill, C Tierney; D Bannon, W Casey; D Horan, C O'Regan, T Quirke; B Morrissey, B Laffan; D Keogh, A White, M Carroll.

GALWEGIANS (v Old Crescent) – G Tynan; J Cleary, C Conroy, J Harimate, R Moore; R Shaughnessy, B Lee; J Naughton, C Muldoon, J East; A Ryan, B McClearn; E Rooney, E Earl, D McCabe.

OLD CRESCENT – K Meade; S Cunningham, L Hanly, W Hanly, A Curtis; S Mullally, A Bennie; B Rowley, M Cunningham, D Murphy; T Toia, P Monaghan; S Monaghan, E Cross, J O'Dwyer.

SEAPOINT (v Cashel) – D Ruddock; C Byrne, S Hanley, G Foley, R Conway; B Keegan, S Carroll; B Lyons, C O'Higgins, A Jeffers; E Beatty, B Turner; S Verso, D Green, M Kerr.

DIVISION 2B

GREYSTONES (v Skerries) – C Rowden; J Egan, P Geoghegan, S Malone, R Spillane; A Kealy, A Roberts; B Clancy, B Wojnar, M Douglas; B Norman, B Armstrong; R Smith, A Dempsey, N Cooper.

TULLAMORE (v Ards) – D Corbett; J Conroy, B Geraghty, I Scully, T Gilligan; A Deverell, R Hughes; D Lowry, C Feighery, G Molloy; M Tormey, I Deverell; C Cornally, K Browne, L Martin.

Soccer

Serie A

Bologna 0 Juventus 2 (Vidal 12, Chiellini 89)

Ligue 1

Marseille 0 Nantes 1 (Bedoya 16)

SNOOKER

UK Championship

Barbican Centre, York, England – Quarter-final: M Selby (Eng) bt B Hawkins (Eng) 6-5.

Irish Independent

Editor's Choice

Also in Sport