Sunday 24 September 2017

Factfile 4/1

ATHLETICS

IBU World Cup 4

Oberhof, Germany -- leading final positions after Men's 10km Sprint final: 1 E Hegle Svendsen (Nor) 26mins 44.3secs, 2 O Einar Bjoerndalen (Nor) 26:44.7, 3 M Fourcade (Fra) 27:60.

Women's 7.5km Sprint final: 1 D Domracheva (Blr) 23mins 6.700secs, 2 K Makarainen (Fin) 23:36.5, 3 O Pidhrushna (Ukr) 23:43.1.

BASKETBALL

NBA

Chicago Bulls 94 Boston Celtics 82, Cleveland Cavaliers 87 Orlando Magic 81 (OT), Miami Heat 114 Golden State Warriors 123, Oklahoma City Thunder 93 Brooklyn Nets 95, Phoenix Suns 91 Memphis Grizzlies 99, Portland Trail Blazers 134 Charlotte Bobcats 104, Sacramento Kings 104 Philadelphia 76ers 113, San Antonio Spurs 101 New York Knicks 105, Utah Jazz 96 Milwaukee Bucks 87.

COURSING

MILLSTREET

Judge: T Reddan. Slipper: D O'Connor.

Rebel Fitz North Cork Cup (16) -- First Round: Son of Steel 1l. bt Colossal Impact; Jonnie One 2l. bt Austerity; Cracking Lord 3l. bt Skellig Eoin; Storming 3l. bt Lahard Leader; Loch bo Zola 8l. bt Chetwynd Amy; Chow Chow ½l. bt Shanavullin Eva; Come On Bella 2l bt. Jeru Melody; Notgivetopaddy j.u. bt Oilean Smile.

Derby Trial Stake (32) -- Second Round: Kingsmill Encore j.u. bt Bigsam Maccord; Echo Johnny 1l. bt Tryingtocodme; Ballybunion Sean 1l. bt Power To Deliver; Knockrour Nash 2l. bt Connors Tom Joe; Shift Johnnycash a bye. Worldwide Swank (withdrawn); Fhink Fast Fred 5l. bt Acres Gold; Millridge Dynamo 1l. bt Fortfield King; Winter For Fun 4l. bt Ross Razor.

Oaks Trial Stake (32) -- Second Round: Sweetest Moment 8l. bt Leictreach; Barrack Eile bt Rock The Boat (loser injured); Quarttro Suzie 2l. bt Dee Tops; Madam Magoo long lead. bt Bitofashunt; Crafty Apollo 3l. bt Sunbeam; Clyda Princess 3l. bt On The Line; Mad For Fun 1l. bt Dynamic Kanu; Aghaburreen Bird 3l. bt Sli Eile.

CRICKET

FIFTH ASHES TEST

Sydney -- England won toss

Australia First Innings

C Rogers b Stokes 11

D Warner b Broad 16

S Watson lbw b Anderson 43

M Clarke c Bell b Stokes 10

S Smith c Sub b Stokes 115

G Bailey c Cook b Broad 1

B Haddin c Cook b Stokes 75

M Johnson c Sub b Borthwick 12

R Harris c Anderson b Stokes 22

P Siddle c Bairstow b Stokes 0

N Lyon not out 1

Extras 20

Total (76 overs) 326

FoW: 1-22 2-51 3-78 4-94 5-97 6-225 7-269 8-325 9-325

Bowling: Anderson 21 3 67 1; Broad 19.5 5 65 2; Stokes 19.5 1 99 6; Rankin 8.2 0 34 0; Borthwick 7 0 49 1

England First Innings (CLOSE)

A Cook not out 7

M Carberry c Lyon b Johnson 0

J Anderson not out 1

Total (1 wkt, 6 overs) 8

FoW: 1-6

To Bat: I R Bell, K P Pietersen, G S Ballance, B A Stokes, J M Bairstow, S G Borthwick, S C J Broad, W B Rankin.

Bowling: Harris 3 1 5 0; Johnson 3 1 3 1

FIRST TEST MATCH

Abu Dhabi: Sri Lanka 204 & 420-5 (A Mathews 116 no, L Chandimal 89, J Silva 81) v Pakistan 383 (Y Khan 136).

Sri Lanka lead by 241 runs with 5 wickets remaining.

GAELIC GAMES

McGRATH CUP SELECTION

KERRY (v IT Tralee) -- B Kelly; P Murphy, M Griffin, S Enright; M Geaney, J Sherwood, B Maguire; A Maher, D Moran; J Lyne, B Sheehan, D Walsh; S O'Callaghan, A Fitzgerald, S O'Brien.

ICE HOCKEY

NHL

Boston Bruins 3 Nashville Predators 2 (OT), Colorado Avalanche 2 Philadelphia Flyers 1, Dallas Stars 4 Montreal Canadiens 6, Minnesota Wild 4 Buffalo Sabres 1, New York Islanders 3 Chicago Blackhawks 2 (OT), Ottawa Senators 4 Winnipeg Jets 3, Phoenix Coyotes 0 Columbus Blue Jackets 2, San Jose Sharks 5 Edmonton Oilers 1, St Louis Blues 5 Los Angeles Kings 0, Washington Capitals 3 Carolina Hurricanes 4 (OT).

MOTORSPORT

WEEKEND FIXTURES

TODAY

Motor Enthusiasts' Club: Sporting Trial, Hogg's Farm, Greenan, Co Wicklow, 11.30.

TOMORROW

Midland MC: Autocross (LS), Ballyfeeny, Scramoge, Co Roscommon, 10.0.

RUGBY

ALL-IRELAND LEAGUE SELECTIONS

DIVISION 1A

BALLYNAHINCH (v UCD) -- D McIwaine; M Lawton, M Arneill, S Morrow, A Carins; R Lobb, B McIlroy; K McCall, J Murphy, M Cromie, J Madden, K Morton, P Pritchard, D Gallagher, N Faloon.

DOLPHIN (v Old Belvedere) -- D Sweetnam; E Moloney, C Bohane, E Mills; R Scannell, C Bannon; B Scott, N Scannell, C Condon, R O'Herlihy, D O'Shea, D O'Callaghan, J Quill, M Cronin.

OLD BELVEDERE -- D Riordan; R Dunne, J Kennedy, P Robb, M Corballis; S Crosbie, A Sheehan; P O'Regan, C McDonald, D Lavery, D Moore, J Eden-Whatiri, J Slattery, K O'Gorman, J Conan.

ST MARY'S COLLEGE (v Garryowen) -- D Hudson; D Fanning, R O'Loughlin, R Hudson, C Hogan; G Dunne, M D'Arcy; C McMahon, D Fawsitt, B McGovern, D Frawley, C Ruddock, G Austen, B O'Flannagan, K Sheahan.

DIVISION 1B

DUNGANNON (v Belfast Harlequins) -- C McCartney; D Simpson, S McCloskey, M Faloon, C Cousens; P Nelson, J Bates; G Sinnamon, P Jackson, A Macklin, P McCallan, M Dunleavy, S Todd, M McAllister, B Davidson.

MALONE (v Corinthians) -- P Henderson; A Liddell, M Barker, M Gribben, T Acheson; J Creighton, S Kelly; R Kane, D Maxwell, P Eadie, M Ferguson, C Tipping, R Millar, B McDonnell, N Alcorn.

UL-BOHEMIAN (v Blackrock College) -- P Bolger; S Sterling, M Lawlor, R White, A Enright; R Buckley, D Farrell; M Lynch, J Sutton, G Walsh, E Kelly, E Sweeney, S Boyle, I Condell, J O'Donoghue.

DIVISION 2A

GALWEGIANS (v Banbridge) -- J Cleary; C Conroy, R Parata, B Murphy, J Harimate; R Shaughnessy, C Blade; J Naughton, C Muldoon, J East, A Ryan, B McClearn, E Rooney, E Earl, D McCabe.

TENNIS

ATP & WTA Brisbane Int'l

Brisbane -- Men's quarter-finals: (2) K Nishikori (Jpn) bt M Cilic (Cro) 6-4 5-7 6-2; L Hewitt (Aus) bt M Copil (Rom) 6-4 6-2; (8) J Chardy (Fra) bt S Groth (Aus) 7-5 6-4; (1) R Federer (Swi) bt M Matosevic (Aus) 6-1 6-1

Women's semi-finals: (2) V Azarenka (Blr) bt (4) J Jankovic (Ser) 1-6 6-3 6-4; (1) S Williams (US) bt (3) M Sharapova (Rus) 6-2 7-6 (9-7).

ATP Qatar Open

Doha, Qatar -- Semi-final: (1) R Nadal (Spa) bt P Gojowczyk (Ger) 4-6 6-2 6-3; G Monfils (Fra) bt F Mayer (Ger) 6-3 6-2.

ATP Aircel Chennai Open

Chennai, India -- Quarter-finals: (7) E Roger-Vasselin (Fra) bt D Sela (Isr) 7-5 6-7 (6-8) 6-0; (1) S Wawrinka (Swi) bt A Bedene (Slo) 6-2 6-1; (5) V Pospisil (Can) bt Y Bhambri (Ind) 6-3 6-3; (6) M Granollers (Spa) bt (4) B Paire (Fra) 6-2 3-6 7-6 (7-5).

ITF Hopman Cup

Perth, Australia -- Round Robin

Group B

France bt Spain 3-0 (Fra players first)

Men's Singles: (3) J Tsonga (Fra) bt (8) D Munoz-De La Nava (Spa) 6-4 6-7 (7-9) 6-2.

Women's Singles: (3) A Cornet (Fra) bt (8) A Medina Garrigues (Spa) 6-2 6-2.

Mixed Doubles: (3) A Cornet (Fra) & J Tsonga (Fra) bt (8) A Medina Garrigues (Spa) & D Munoz-De La Nava (Spa) 8-3.

Czech Republic 3 United States 0 (Cze names first)

Men's Singles: R Stepanek (Cze) bt J Isner (US) w/o

Women's Singles: P Kvitova (Cze) bt S Stephens (US) 6-3 ret.

Mixed Doubles: P Kvitova & R Stepanek (Cze) bt J Isner & S Stephens (US) w/o.

WTA ASB Classic

Auckland, New Zealand -- Semi-finals: (2) A Ivanovic (Ser) bt (3) K Flipkens (Bel) 6-0 7-6 (7-3); V Williams (US) bt (5) J Hampton (US) w/o.

WTA Shenzhen Open

Shenzhen, China -- Semi-finals: (5) S Peng (Chn) bt V King (US) w/o; (1) N Li (Chn) bt (8) A Beck (Ger) 6-1 6-3.

ATP CHALLENGER TOUR

Noumea, New Caledonia -- Singles semi-final: S Diez (Can) bt J McGee (Irl) 6-7 (2/7) 7-5 6-4.

Irish Independent

Editor's Choice

Also in Sport