Friday 22 September 2017

Factfile

TODAY'S SPORT

RACING

Clonmel 12.45; Leicester 1.0; Market Rasen 12.20; Wincanton 12.40; Wolverhampton 3.50.

GAELIC GAMES

O Fiaich Cup – Armagh v Down, Athletic Grounds, 8.0.

HIGHER EDUCATION

Fresher FL – Division 1 semi-final: Athlone IT v UCC, AIT GAA Pitch, 7.0.

Fresher HL – Division 2 Final: Galway/Roscommon ETB v TCD, Kinnegad, 7.30.

LEINSTER COLLEGES

Dublin Schools' Juv F 'E' semi-final – Donabate CC v Col Chillian, St Pat's Donabate, 2.45. Quarter-final – CP Setanta v St Kevin's CC, St Brigid's Astro, 10.30.

North Leinster Schools' SF 'D' rd 1 – Bush PP v Col na hInse, Cooley, 12.30.

GOLF

European Tour & Sunshine Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, Sun City, South Africa.

European Tour – Hong Kong Open, Hong Kong GC, Fanling.

USPGA Tour – World Challenge, Sherwood CC, Thousand Oaks, California.

Ladies European Tour – Omega Dubai Ladies Masters, Emirates Golf Course, Dubai, UAE.

SOCCER

COLLEGES AND UNIVERSITIES (2.0)

Division One (Quarter-final): IT Sligo v IT Blanchardstown, Knocknarea Arena, IT Sligo Campus.

Division Two (Quarter-final): Athlone IT 'B' v DIT 'B', Athlone IT All Weather.

GREYHOUND RACING

Shelbourne Park 8.0; Clonmel 8.02; Curraheen Park 7.55; Derry 8.0; Enniscorthy 8.0; Galway 8.22.

BADMINTON

Carlton Irish Open

Baldoyle Badminton Centre, Dublin – Qualifying tournament (Irish interest): Men's Singles: rd 1: L O'Leary w/o A Ivanov (Rus); J Harron lost to S Phillips (Eng) 3-21, 7-21; D Walsh w/o D Grassmueck (Aut) J Magee lost to M Put (Bel) 17-21, 18, 21; K Byrne w/o, M Misbun Shawal (Mas) ; A McKee lost to J Bonsels (Eng) 71-21, 21-14, 11, 21; T Murphy lost to S Eric Kastens (Bel) 14-21, 19-21; S Lightbody bt M Bochat (Pol) 21-14, 21-8; J Dolan bt LR Garrido (Mex) 21-13, 23-21; T Stephenson w/o D Fotn (Wal).

Rd 2: O'Leary lost to S Philips (Eng) 8-21, 21-14, 16-21; Byrne lost to A Khan (Swe) 3-21, 5-21; Lightbody lost to K Lehikoinen (Fin) 10-21, 9-21; Dolan bt (6) Y Turfan (Fra) 15-21, 21-7, 22-20. Rd 3: Dolan bt J Young 22-20, 21-14.

Women's Singles – Rd 1: J King lost to F Vanderhoucke (Bel) 15-21, 12-21; R Darragh lost to (7) K Tomalova (Cze) 22-20, 15-21, 9-21; A Stephenson lost to E Kosetskaya (Rus) 10-21, 5-2.

Men's doubles – Rd 1: C Chambers/R Stewart bt K Jakowczuk/M Biernacki (Pol) 21-15, 21-17; J Magee/D Walsh lost to R Beck/A Heinz (Bel) 13-21, 17-21.

Women's doubles – Rd 1: S Jane Boyle/R Darragh bt J Stanisz/K Magda (Pol) 14-21, 21-14, 21.14. Rd 2: Boyle/Darragh lost to S Guerin/D Lansac (Fra) 10-21, 8-21.

GAELIC GAMES

munster colleges

Dr Harty Cup – St. Flannans, Ennis 1-14 St. Colmans Fermoy 1-7; St Francis Col, Rochestown 5-18 Blackwater CS 1-12.

leinster colleges

Leinster Schools' SH 'A' League semi-final – Kilkenny CBS 1-9 Good Counsel Col 0-7.

North Leinster Schools' SF 'C' rd 1 – Dunshaughlin CC 5-12 Ratoath Col 4-7.

North Leinster Schools' SF 'C' quarter-final – Heywood CS 0-9 Mountmellick CS 1-3.

North Leinster Schools' Juv F 'A' quarter-final – St Mel's Longford 2-13 St Mary's Edenderry 4-12.

Dublin Schools' SF 'D1' quarter-final – Col Chillian, Clondalkin 4-9 St Tiernan's CS 1-5.

GOLF

LADIES EUROPEAN TOUR

Omega Dubai Ladies Masters

Emirates Golf Course, Dubai, UAE – 1st rd sscores: (par 72): 67 P Lindberg (Swe), C Ciganda (Spa), M Prat (Spa); 68 P Phatlum (Tha); 69 C Masson (Ger); 70 S Lewis (USA), C Hull (Eng), V Derrey (Fra), S Kemp (Aus), L Davies (Eng), P Kongkraphan (Tha), M Balikoeva (Rus); Also: 75 R Codd (Ire).

EAST OF IRELAND ALLIANCE

The European Club –32pts P Geraghty (scr Druids Glen); 31 D Mortimer (scr Galway), A Hanrahan (6 Ballybunion); 30 J O'Grady (7 K Club), G Allen (8 Blainroe); 29 L Tracey (9 K Club). Gross: Geraghty, Mortimer. Nett: Hanrahan.

RUGBY

LEINSTER SCHOOLS

McMULLEN SENIOR CUP QUARTER-FINALS

At Wexford Wanderers RFC – CBS Wexford 39 (J Coleman 2, I Moran 2, C Joyce-Ahearne, C Fenlon, E Roche tries; S Stafford 2 cons); De La Salle, Churchtown 8 (K Butler try, pen).

At Naas RFC – CBS Naas 44 (A Coyle, M Russell, S Lackey, D Nugent, J Hanrahan, C Fitzsimons, B Sheridan, R Cleary tries; P Brickell 2 cons); Tullamore CC 14 (A Pierce, H Healion tries; C Dunne 2 cons).

At Wicklow RFC – Gorey CS 17 (JJ Earle 3 tries; M O'Scanaill con); East Glendalough 43 (C McGettigan 2 tries; F Marshall try, 4 cons; M Walsh, N Donnelly, M Buckley, P Itounas try each).

munster schools

Bowen Shield Final

At St. Mary's Grounds, Corbally – Castletroy Community Col 16 (D Rowsome, R McDonnell tries; C Fleming pen; J Hueston dr gl) Crescent Col Comp 13 (C Clifford try, con, 2 pens).

ALL-IRELAND LEAGUE selections

DIVISION 1A

BALLYNAHINCH (v Clontarf) – R Lobb; M Arneill, S Morrow, R Harte, A Ferris; H McAleese, A Cairns; M Cromie, A Harper, C Taylor, J Madden, K Morton, P Pritchard, D Gallagher, N Faloon.

DIVISION 1B

BLACKROCK COLLEGE (v Dublin University) – J-S Byrne; M Scott-Lennon, E van Wyck, R Keogh, D Rowan; D Godfrey, A Griggs; D Lewis, R Fisher, K Haitana, O Cullen, Michael Carroll, S Cooke, P McCague, R Marsh.

DIVISION 2A

NAAS (v Bective Rangers) – D Ahern; E Conran, D O'Shea, H Bryce, J Delaney; P Osbourne, S Sutton; A Shirley, N Carson, J Harney, D Kiely, D Benn, P Monahan, R Casey, J Holmes.

NUIM BARNHALL (v Highfield) – C Winks; K Daragh, M Browne, E Daly, F McManus; S Gillespie, R Holt; B Harrison, G Murray, L Mitchell, J Campbell, C McDermott, B Dunne, S Condon, T McKeown.

QUEEN'S UNIVERSITY (v City of Derry) – C Colvin; D Hall, M McAuley, S McIlwaine, E Devlin; R McMaster, C Spence; B Howard, A Kerr, J Craig, G Bartley, R Whitten, S Hooks, R Clarke, M Clarke.

DIVISION 2B

ARDS (v Tullamore) – P Cox; T Devlin, S Young, S Paul, D Parkhill; M Banford, K Agnew; A Foster, C McClure, J Wylie, G McBurney, J Dowey, P Croan, M Harrison, R McCausland.

INSTONIANS (v Thomond) – N Andress; M McClelland, R Aperehama, R Kirk, R Fegan; R McCarthy, M Keane; J Cregan, P Bell, H Martin, P Stewart, J La Broy, D Lyness, P Marks, A McKeen.

SUTTONIANS (v DLSP) – D Higgins; A Hegarty, C Lennon, A Lawless, A Keenan; A Martin, AN Other; G Connolly, R Kelly, M Amerlynck, K Bracken, S Merrigan, R Delaney, G Predy, J Coyne.

SNOOKER

UK Championship

Barbican Centre, York – 4th rd: St Bingham (Eng) bt D Morris (Irl) 6-1; R Walden (Eng) bt D Junhui (Chn) 6-4; M Allen (NIrl) bt J Trump (Eng) 6-4; M Selby (Eng) bt G Dott (Sco) 6-2; R O'Sullivan (Eng) bt R Milkins (Eng) 6-0; N Robertson (Aus) bt J Perry (Eng) 6-1.

SOCCER

COLLEGES AND UNIVERSITIES

Premier League (Quarter-finals): DCU 2 (D Mahon 2) UCC 1 (J O'Brien); IT Carlow 2 (A Mulligan 2) DIT 1 (B Afolabi).

Division One (Quarter-finals): Colaiste Ide 0 Colaiste Stiofain Naofa 4 (W Buckley 2, K Dennehy, J Stack).

Division Two (Quarter-final): Inchicore College 1 (J Reilly) IT Carlow 'C' 5 (N Foster 4, F White).

Division Three (Quarter-finals): UCC 'B' 1 (R Junior) DCU 'C' 1 (A Walsh pen) (aet DCU 'C' won 8-7 on pens); NUI Maynooth 'C' 0 IT Carlow 'D' 5 (A McCann, D Quinlan, D Conroy, A Houghton, S Byrne).

Colleges FAI Umbro Cup (Rd 2): Belfast Metropolitan College 1 (K Smith pen) IT Tallaght 6 (I Akinade 2, T Adigun 2, M Moody, C Stafford).

Colleges FAI B Team Cup (Rd 1): IT Tralee 'B' 5 (J Weir 2, J Ward, B Mullins, A Albella) Bray Institute 'B' 1 (O Quigley).

TENNIS

ITF MEN'S FUTURES

Doha, Qatar – Singles Rd 2: (4) S Barry (Irl) bt J Sels (Ned) 6-0 2-6 7-6 (10/8).

Irish Independent

Editor's Choice

Also in Sport