Saturday 23 September 2017

Factfile 14/5

TODAY'S SPORT

RACING

Naas 5.45, Chepstow 5.25, Perth 6.05, Uttoxeter 1.55, Worcester 2.05, York 1.45

CYCLING

Giro d'Italia – Stage 5: Taranto – Viggiano, 203km

GOLF

Munster Senior Amateurs Open Championship – Thurles GC.

GREYHOUND RACING

Shelbourne Park 8.0, Kilkenny 8.0

ATHLETICS

JOHN BUCKLEY SPORTS/CORK GRADED T&F LEAGUE

Cork IT Track, Cork – 400m (Race 1): 1 C McSweeney (Leevale, F) 58.76; 2 R O'Shea (West Muskerry, F) 60.72; 3 L Carr (Leevale, F) 64.71.

400m (Race 2): 1 D Colbert (Midleton) 50.49; 2 L O'Brien (Togher) 51.95; 3 D Coughlan (St Finbarrs) 52.75.

400m (Race 3) 1 D Dennehy (Rising Sun) 61.08; 2 M Dennehy (Rising Sun) 64.06; 3 G Leahy (Liscarroll) 71.16.

One Mile (Race 1) 1 J McCarthy (East Cork) 4.22.0; 2 P Hanrahan (Togher) 4:22.1; 3 C Lynch (Togher) 4:24.6.

One Mile (Race 2): 1 C Tierney (East Cork) 4:51.2; 2 D Lyons (St Finbarrs) 4:51.8; 3 C Harrington (Togher) 4:58.9; 5 C Finn (Leevale, F) 5:01.9.

One Mile (Race 3): 1 C Teahan (St Finbarrs) 5:16.24; 2 M Murphy (St Finbarrs) 5:19.79; 3 J Walsh (100 Marathon Club) 5:21.60; 8 K Teahan (St Finbarrs, F) 5:37.68.

One Mile (Race 4): 1 S Geoghegan (St Finbarrs) 5:30.83; 2 M Dinan (St Finbarrs, F) 5:52.95; 3 M O'Leary (St Finbarrs, F) 5:53.04; 4 G Cotter (St Finbarrs, F) 5:55.08.

Long Jump: 1 L Carr (Leevale, F) 4.73; 2 D Kennedy (St Finbarrs) 4.73; 3 B Dennehy (Rising Sun) 4.20.

Shot Putt: 1 N Murphy (Blarney-Inniscarra, F) 12.25; 2 A Hallahan (Midleton, F) 8.32; 3 D Merrick (St Finbarrs) 7.69.

Discus: 1 N Murphy (Blarney-Inniscarra, F) 37.01; 2 A Hallahan (Midleton, F) 26.02; 3 T O'Brien (St Finbarrs) 18.97.

INTERNATIONAL SELECTION

REP OF IRELAND SQUAD (European Youth Olympic Trials, Azerbaijan, May 30-June 1) – Men: A King (Iveragh), J Williams (Shercock), E Sheridan (North Westmeath), A Barkley (City of Lisburn), D Mahon (Gowran), W Crowe (North Sligo), P Murchan (Celtic DCH).

Women: E Morland (Cushinstown), L Shanahan (Leevale), P Murphy (Clonmel), R McGuckian (City of Lisburn), M Walsh (Swinford), A Vaughan-Witts (Borrisokane), A-M Torsney (Fingallians).

CRICKET

INTERNATIONAL SELECTIONS

ENGLAND – T20 squad (v Sri Lanka) – E Morgan (captain), M Ali, I Bell, R Bopara, T Bresnan, J Buttler, M Carberry, H Gurney, A Hales, C Jordan, J Root, J Tredwell, C Woakes.

ODI squad (v Sri Lanka) – A Cook (captain), J Anderson, G Balance, I Bell, R Bopara, T Bresnan, J Buttler, M Carberry, H Gurney, C Jordan, E Morgan, J Root, J Tredwell, C Woakes.

cycling

Giro D'Italia

Results after Stage 4 (Giovinazzo-Bari, 112km): 1 N Bouhanni (Fra) (FDJ.fr) 2hrs 22mins 6secs; 2 G Nizzolo (Ita) (Trek Factory Racing); 3 T Veelers (Ned) (Team Giant-Shimano); 4 R Ferrari (Ita) (Lampre-Merida); 5 E Viviani (Ita) (Cannondale); 6 M Montaguti (Ita) (AG2R La Mondiale); 7 K De Haes (Bel) (Lotto Belisol); 8 L Mezgec (Slo) (Team Giant-Shimano); 9 B De Backer (Bel) (Team Giant-Shimano); 10 F Chicchi (Ita) (Neri Sottoli - Yellow Fluo).

Irish: 138 N Roche (Tinkoff-Saxo) same time; 170 P Deignan (Team Sky) at 31 secs.

General classification after Stage 4: 1 M Matthews (Aus) (Orica Greenedge) 12:28:43; 2 A Petacchi (Ita) (Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team) 0:00:08; 3 D Oss (Ita) (BMC Racing Team) 0:00:10; 4 L Durbridge (Aus) (Orica Greenedge) 0:00:14; 5 I Santaromita (Ita) (Orica Greenedge).

Irish: 26 N Roche (Tinkoff-Saxo) at 37secs; 39 P Deignan (Team Sky) at 49secs.

GAELIC GAMES

LEINSTER COLLEGES

Tom Quinlan Shield semi-final: Col Cois Life 5-8 St Paul's Col 4-14

Tom Quinlan Cup semi-final: Col Eoin 4-12 Ardscoil Rís 3-10

GOLF

MUNSTER SENIORS AMATEUR OPEN

Thurles GC – leading Rd 1 scores: 72 M Darcy (Oughterard GC); 75 A Pierse (Tipperary), B Whitaker (Elm Park), T Cleary (Cork), M Eager (Lucan); 76 D Walpole (Miltown), P Harrington (Muskerry), M Quirke (Doneraile); 77 M Galvin (Limerick), I Smyth (Clandeboye).

Connacht GUI SNRS Inter-Club

Rd 1 – North: Ballymote 3 Strandhill 2; Castle Dargan DQ Co Sligo DQ. South: Tuam 3.5 Gort 1.5; Bearna 3.5 Cregmore Park 1.5. East: Portumna 4 Curra West 1. West: Westport 3 Achill 2; Ballina 3 Swinford 2

GREYHOUND RACING

TONIGHT'S CARDS

SHELBOURNE PARK (8.0)

525 – Bolton Special (5th 9.75L 19.56 GLY), Sligo Princess (3rd 0.5L/nk 30.36 MGR), Aunty Valerie (2nd 5.5L 29.22 SP), Sid House (4th 7.5L 29.18 SP), Rockburst Louis (1st 11.5L 29.6 SP), Contango (3rd 14L 29.58 MGR).

525 – Arbour Star (2nd 7L 29.85 SP), Uncle Rooney (1st 2L 19.91 SP), Lisdhu Blue (1st 0.5L 30.36 SP), Highview Treve (2nd 3L 29.93 SP), Wheres Ernie (2nd 5L 29.39 SP), Bohard Bash (6th 11.0L 29.55 HX).

525 – Whisht A Mhic (1st 10L 29.81 SP), Master View (5th 12.0L 28.99 SP), Highview Ranger (1st 9L 29.45 SP), Hightown Hill (3rd 4.75L 21.66 DLK), High Bolt (1st 10L 19.3 SP), Coolronan Bigmac (3rd 3.0L 29.51 SP).

525 – Quick Blaze (1st 10L 29.45 SP), Sadhbh The Yank (1st 0.5L 29.51 SP), Cookies Bolt (1st 0.5L 29.32 SP), Calzaghe Mags (2nd 0.5L 29.32 SP), Highview Apollo (3rd 2.5L 29.32 SP), Nushkas Cailin (2nd 3.5L 29.5 NWB).

350 – Pennys Garcia (1st 2L 18.32 DBP), Forest Vic (1st 1.5L 17.98 NWB), Bolton Steel (6th 11.50L/dis 29.34 GLY), Lemon Miley (4th 13.5L 29.2 KKY), Loose Reign (4th 3.5L/nk 30.06 MGR), Shinrone Pops (5th 14.5L/sh 28.83 HX).

350 – Cat Girl (1st 5L 18.26 THR), Piercestown Sean (2nd 2L 29.09 WFD), Driving Seat Dan (6th 8.5L 17.63 HX), Glow Dubh (4th 3.00L 28.98 DLK), Musketeer Man (1st 17.91 TRL), Aussie Talk (6th 7.25L 19.26 SP).

525 – Highview Premier (2nd 3.5L 28.94 SP), Beaming Impact (1st 2.5L 18.19 DBP), Gaytime Hawk (2nd hd 29.26 TRL), Local Student (1st 20L 29.1 SP), Crackling Jack (5th 13.5L 29.31 KKY), Black Force (1st 0.5L 18.23 LGD).

525 – Not So Scottish (3rd 4.0L 29.08 SP), Strawberry Rover (2nd 8L 28.77 SP), Reethi Fantasy (1st 1.5L 29.08 SP), Highview Man (2nd 1.5L 29.08 SP), Lughill Isabel (1st 8L 28.77 SP), Afternoon Tea (3rd 9L 28.77 SP).

525 – Totos Tank (4th 11.0L 28.83 SP), Bang Bang Bang (4th 4.5L 18.08 DBP), Hip Hop Harry (1st 0.5L 29.02 SP), Zero To Ten (1st 1.5L 28.96 SP), Highview Grace (2nd sh 29.47 SP), Work Me Lord (3rd 5.5L 30.82 MGR). Floating res: Night Smoke, Maggies Chips, Freffans Eagle, Leos Coco, Viadolorosamayo, Rattoo Liz, Sunrise Rumble, Blackabbey Flos, Forest Ralph, Featherneen Lass.

KILKENNY (8.0)

525 – Abs Of Steel, Maggienail, Deejays Lad, Salubrious Kate, My Miss Molly, Chums Legacy. 525 – Kilcloney Sue, Kinloch Kate, Morning Tango, Chums Fiver, Scotts Sasha, Pelican Brief. 525 – Kilfane King, Fantasy Lass, San Miguel, Pops Sandie, Rockmount Gene, Triangle Heather. 525 – Kylenoe Zoey, I Know Josh, Irey Marie, Gurtlug Zig, Go Sam, Jumbo Steps. 525 – Kilkenny Arms, Asea Deesea, Kilara Lightning, Ascot Millar, Tolerton Twister, Badminton Tyche. 525 – Aislings Turbo, Hedge Your Bet, Ballydaniel King, Old Road Henry, Domingo, Feed Me Chillies. 525 – Ascot Rory, Amber Light, Doobear, Mister Fantasy, Rock Maggie, Black Winter. 725 – Messageinabottle, Hoi Ann, Woodsgift Diva, Chaotic Sultan, Feed Me Peaches, Gimme Babs. Floating res: Bourbon Kate, Condor Tammy, Kishlawn Warrior, Max Or Harry, Baileys Target, Head Up, Cooladerry Rock.

LAST NIGHT'S RESULTS

HAROLD'S CROSS

525 – Quick Scarper (Slip The Lark-Springwell Kiely) (1) 4/6f, Keev Alert (6) 2/1, Areurightbid (3) 2/1, Cheap Skate (5) 2/1, Cashen Savanna (2) 3/1, Phoenix Ruby (4) 6/4. 12L 29.96 . T€2.70 €2.10 €2.70 F €7.90 T €37.00.

525 – Twilight Warrior (Hondo Black-Baby Run) (6) 2/1, Laytown Express (2) 1/2f, Clonminch Flyer (1) 3/1, Kylenoe Hippy (5) 5/1, Bohard Bash (4) 5/1, Areurightabbi (3) 4/1. 1.5L 29.59 . T€3.80 €1.10 €1.10 F €5.80 T €11.20.

525 – Droopys Dorothy (Blonde Snapper-Droopys Lotto) (6) 6/4, No Comment (5) 5/2, Marys Blossom (4) 5/2, Two Strokes Back (3) 5/2, Bray Town Flyer (2) 4/1, Baytown Engel (1) 4/5f. 2.5L 29.17 (I Reilly). T€2.30 €2.80 €3.40 F €10.20 T €77.90.

525 – Ballymac Streaky (Aero Ardiles-Sue Lee) (5) 6/4, Cappakeel Tulip (6) 6/4, Sparkling Maisie (3) 7/4, Massimo Maverick (2) 20/1, Confey Road (1) 12/1, All Right Paddy (4) 25/1. 5.5L 29.38 (L O'Rourke). T€4.20 €2.20 €2.00 F €12.50 T €34.90.

525 – Rathglass Rocky (Droopys Scolari-Dixies Model) (5) 2/1, Leos Coco (1) 4/5f, Gortlum Tiny (6) 5/1, Shanlish (2) 3/1, Saunders Savanna (3) 3/1, Ballinlough Lady (4) 4/1. sh 29.72 . T€3.20 €1.90 €2.30 F €27.90 T €55.70.

525 – Hi Henry (Hondo Black-Catunda Gillian) (4) 5/1, Curtistown Scram (2) 4/6f, Castlegore Holly (6) 5/1, Riona (3) 6/4, Gilroy Betty (1) 8/1, Speed Steed Mayo (5) 8/1. 1.5L 29.47 (T Lynch). T€6.50 €1.30 €1.10 F €18.90 T €50.00.

525 – Abbeyville Minx (Shaneboy Lee-Lisgreen Pride) (2) 5/2, Highview Option (5) 7/4, Ciao Kerrieanna (6) 7/4, Farran Frankie (1) 2/1, Miss Barbers (4) 6/1, Maybe Minnie (3) 10/1. 3.5L 29.54 . T€5.80 €1.60 €2.70 F €22.10 T €75.00.

525 – Black Eyed Vieri (Droopys Vieri-Black Eyed Boss) (5) 2/1, Lu Lus Pearl (1) 7/1, Ravenswood Patch (3) 6/4, Tantallons Rita (6) 2/1, Park Luscious (4) 2/1, Native Dancer (2) 3/1. 3.5L 29.61 (K Losty). T€3.70 €6.30 €4.50 F €95.30 T €111.40.

525 – Wisteria (Makeshift-Hula Baloo) (1) 2/1, Rumble Clever (3) 6/4, Margarets Ryan (6) 10/1, Curtistown Pearl (5) 5/2, Likeable Bob (4) 2/1, Tractor George (2) 7/2. 3L 29.35 (K Losty). T€3.40 €5.00 €2.30 F €41.40 T €84.30.

525 – Sigma Daria (Blackstone Gene-Mojave) (6) , Doorock (5) , Lodgefield Choc (2) , Rushwee Record (4) , Icecool Mayo (1) , Imaal Allsorts (3) . sh 29.58 (L O'Rourke). T€3.80 €4.40 €4.40 F €23.80 T €75.00.

525 – Flimsy Truth (Hondo Black-Cailin Liath) (6) 2/1, Curtistown Jewel (5) 5/2, Parknahown Betoo (1) 7/4, Parnell Jack (4) 8/1, Buchail Rosie (2) 6/1, Park Argento (3) 3/1. 0.5L 29.47 . T€4.10 €3.60 €1.40 F €26.60 T €34.40.

525 – Ravenswood Buck (Forest Jack-Forest Maggie) (3) 6/4, Unlikely Ash (5) 8/1, Ballymac Button (6) 4/6, Darbys Hollow (2) 5/1, Montys Dream (1) 3/1, Abbeyville Champ (4) 10/1. 2.5L 29.46 (G Barber). T€2.70 €5.10 €1.50 F €21.20 T €70.30.

TRALEE

West House 1/1 17.80; Go Katie Go 2/1 28.99; Ballinglanna Jet 2/1 17.99; Knocknaboul Hero 2/1 29.55; Ballycastle Zak 2/1 18.07; Russmur Mickjer 2/1 29.10; Some Officer 6/4 28.86; Tiernans Choice 6/4 28.61.

HOCKEY

Men's Four Nations

Barcelona (Day 1) – Russia 3 Ireland 5 (T Cockram 3, A Sothern, M Elliott).

MOTORSPORT

WEEKEND FIXTURES

SATURDAY & SUNDAY

Brennan's Pit, Derry Villa, Portarlington, Co Laois:

Laois Rallysport Club 4x4 Trial, Sat 11.0, Sun 11.0

Campion Concrete, Kilcotton, Borris-in-Ossory, Co Laois: Birr & District MC Autotest, Sat 4.0, Sun 11.30

SATURDAY

HQ: Glendalough Hotel, Glendalough, Co Wicklow: ALMC Forestry Stages Rally (FR), 12.30

SUNDAY

Saehan Media Factory, Hazelwood, Sligo: Connacht MC Autocross (LS), 11.0

Whiteriver Park, Collon, Co Louth: Irish Karting Club Kart Race Meeting, 11.0

Naul, Co Dublin: Northeast MC Autocross (GS) (A), 11.30

RUGBY

FIXTURES

Friday

Pro 12 play-off – Glasgow v Munster, Scotstoun, 7.35

Top 14 semi-final – Toulon v Racing Metro, Lille, 6.45

Saturday

Pro 12 play-off – Leinster v Ulster, RDS, 7.0

Top 14 semi-final – Montpellier v Castres, Lille, 2.30

SOCCER

UEFA U-16 Dev Tournament

Magglingen: Austria 2 (S Lovric 2) Republic of Ireland 2 (J Stafford Lacey, C Davis) *Austria won 4-1 on penalties

International Friendly

Tallaght Stadium: Republic of Ireland U-19 0 Mexico U-20 3 (A Diaz 18, D Rios 44, D Pineda 89).

REP OF IRELAND – Grimes (Leeds Utd); Baba (Fulham), Long (Reading), Heaney (Shamrock Rovers), Mosley (Birmingham City); Dimaio (Sheff Utd) (Crowe 85), Mulroney (St Patrick's Athletic); O'Halloran (Fulham), O'Hanlon (Liverpool) (Kelly 68), Hallahan (West Brom) (Barnett 61); Byrne (Manchester United) (O'Sullivan 73).

TENNIS

ATP&WTA Internazionali d'Italia

Rome, Italy – Men's Singles Rd 1: M Cilic (Cro) bt S Giraldo (Col) 6-4 2-0 ret, K Anderson (Rsa) bt V Pospisil (Can) 7-5 7-6 (7-4), A Golubev (Kaz) bt F Verdasco (Spa) 6-4 7-5; E Gulbis (Lat) bt (10) A Falla (Col) 6-1 0-0 ret; (15) T Haas (Ger) bt A Seppi (Ita) 6-1 4-6 6-3, D Tursunov (Rus) bt R Bautista-Agut (Spa) 6-0 7-6 (7-4)

Rd 2: (2) N Djokovic (Ser) bt R Stepanek (Cze) 6-3 7-5

Women's Rd 1: G Muguruza (Spa) bt N Burnett (Ita) 6-1 6-3, (10) S Errani (Ita) bt C Scheepers (Rsa) 7-5 6-3; C Mchale (USA) bt S Cirstea (Rom) 6-3 4-6 6-1, B Bencic (Swi) bt A Pavlyuchenkova (Rus) 6-3 3-6 6-3; M Puig (Pue) bt D Hantuchova (Svk) 6-0 4-6 6-0, (13) C Suarez-Navarro (Spa) bt M Barthel (Ger) 6-2 6-2, C Giorgi (Ita) bt (9) D Cibulkova (Svk) 6-4 7-6 (7-2)

ATP CHALLENGER

Samarkand, Uzbekistan – Doubles Rd 1: H Podlipnik-Castile (Chi)/A Sikora (Svk) bt (1) J Cluskey (Irl)/S Myneni (Ind) 7-5 6-4.

ITF MEN'S FUTURES

Akko, Israel – Singles Rd 1: (1) S Barry (Irl) bt D Tamir (Isr) 6-3 6-3.

Irish Independent

Editor's Choice

Also in Sport