Tuesday 19 September 2017

All-Ireland league Division 1A

Aviva Stadium: Lansdowne 48 ( M Healy 2 tries; C Butterworth, S Carey, R Mc Carron, J Coleman try each, C Ronaldson 4 pens, 3 cons) Shannon 7 (J Shine try; R Gueran con)

Musgrave Park: Dolphin 21 (H Fleming, C Bohane try each; B Keeshan 2 pens, drp gl, con) Old Belvedere 15 (D Mongan 2 tries, J Gly pen con)

Castle Avenue: Clontarf 13 (M Garvey try; R Lane 2 pens, con) Garryowen 20 (C Doyle 2 tries, J Gavin pen, dp gl, 2 cons)

Clifford Park: Young Munster 16 (Pen try, B Haugh 3 pens, con) St Mary's College 14 (K Sheehan try, R Crotty 2 pens, M O'Driscoll dgl)

Annacotty: UL Bohemian 23 (M Lawler, M McPhail try each, pen try, JJ Hanrahan 2 pens, 1 con) Cork Constitution 15 (D Lyons, R Clune try each, S Deasy pen, con)

P W D L F A B Pts

Lansdowne 2 2 0 0 64 16 1 9

Y Munster 2 2 0 0 52 17 1 9

Garryowen 2 2 0 0 42 16 0 8

UL Bohemian 2 1 0 1 36 32 1 5

St Mary's 2 1 0 1 31 29 1 5

Cork Con 2 1 0 1 37 43 0 4

Dolphin 2 1 0 1 24 34 0 4

O Belvedere 2 0 0 2 24 37 2 2

Clontarf 2 0 0 2 33 45 1 1

Shannon 2 0 0 2 10 84 0 0

Division 1B

Stradbrrok: Blackrock College 14 (Byrne, Carroll try each; Godfrey 2 cons) Buccaneers 23 (Henshaw, Satchwell try each; Carty 3 pens, 2 cons)

Eaton Park: Ballymena 3 (N Marti, pen) Malone 60 (G Moore 3 tries, N Alcorn 2 tries, M Gribben, C Joyce, M Creighton, C Leathem try each, J Creighton con, N O'Connor pen, 5 cons)

Ballymacarn Park: Ballynahinch 13 (M Lawton try; M Lawton 2 pens, con) Belfast Harlequins 11 (A D'Arcy try; R Scholes 2 pens)

Belfield: UCD 42 (B Daly, S Grannell, Mark Mc Groarty, A Kelly, S Coghlan-Murray, J Coughlan try each; J Thornton 3 pens, 2 cons) Bruff 10 (M O'Callaghantry; B Carroll pen, con)

Stevenson Park: Dungannon 16 (C Cochrane 2 tries, P Nelson, G Mcgonigle pen each) Dublin University 22 (B du Toit, N Adeolukan, P Lavelle try each, C Marsh 1 pen, 2 cons)

P W D L F A B Pts

Malone 2 2 0 0 96 16 2 10

UCD 2 2 0 0 90 30 2 10

Dublin Uni 2 2 0 0 51 27 1 9

Ballynahinch 2 2 0 0 40 28 0 8

Buccaneers 2 1 0 1 40 41 0 4

Bruff 2 1 0 1 35 47 0 4

Dungannon 2 0 0 2 29 58 1 1

Belfast H 2 0 0 2 31 61 1 1

Blackrock C 2 0 0 2 25 52 0 0

Ballymena 2 0 0 2 8 85 0 0

Division 2A

Woodleigh Park: Highfield 23 (S Qiaid, pen try, P O'Toole 3 pens, 2 cons) Greystones 26 (B Kennedy, B Clancy, B Armstron try each, A keally 3 pens, con)

Mardyke: UCC 17 (C Barry, D Horgan, D Sweetnam try each, S Og Murphy con) Midleton 19 (J Holland try, drp gl, P Daly 3 pens, con)

Rifle Park: Banbridge 54 (A Finlay, J Porter, M Johnston 2 tries each, G Taylor try, J Pollock con, I Porter 3 pens, 4 cons) Old Wesley 21 (S Harvey, R Jermyn try each, B McLaughlin try, 2 pens)

Dub Lane: Queen's 28 (E Bowden, R Stewart, S Hooks, C aSpence try each, R McMaster 2 pens, con) Corinthians 29 (A Connolly, F Geraghty, J Buckley, K O'Byrne, C Murphy try each, M O'Flynn 2 cons)

Cashel: Cashel 29 Old Crescent 16

Crowley Park: Galwegians 22 Bective Rangers 13

Kilboggot Park: Seapoint 25 City of Derry 36

P W D L F A B Pts

Banbridge 2 2 0 0 82 38 2 10

Corinthians 2 2 0 0 62 43 2 10

Terenure 2 2 0 0 57 17 1 9

Cashel 2 2 0 0 50 27 0 8

UCC 2 1 0 1 62 34 2 6

Highfield 2 1 0 1 56 52 2 6

C of Derry 2 1 0 1 51 70 1 5

Galwegians 2 1 0 1 30 32 0 4

O Crescent 2 1 0 1 43 46 0 4

Greystones 2 1 0 1 43 51 0 4

Midleton 2 1 0 1 30 38 0 4

Old Wesley 2 1 0 1 46 72 0 4

Queens Uni 2 0 0 2 45 56 2 2

Bective R 2 0 0 2 39 55 1 1

Seapoint 2 0 0 2 43 61 1 1

DLSP 2 0 0 2 24 71 0 0

Division 2B

Drogheda: Boyne 41 (K McCleery 2 tries, Pen try; P Muldowney, H Kennedy try each; N Kerby 2 pens, 5 cons) Sligo 0

Fitzgerald Park: Thomond 14 (K O'Mahony try, con, F Gallett try, J Lillis con) NUIM Barnhall 40 (S Gillespie try, 5 cons, J Nolan, B Dunne, P Holt, R McGrath, K Conroy try each)

Hamilton Park: Ards 8 (J Beggs try, P Cox pen) Rainey 27 (A Campbell 2 tries, D McMurray try, M O'Connor 2 pens, 3 cons)

Armagh: Armagh 45 (A Smyth, J Morton, R Reaney, T McNeice, J Morton, M Riddle try each, D Ferreira 3 pens, 3 cons) Sundays Well 7 (R O'Mahoney try, S O'Riordan con)

Belreask: Navan 27 (S Hogan 2 tries, L Jackson, T Geraghty try each; D Sheridan pen, 2 cons) Instonians 14 (A McCarthy, J Martin t ry each; G Mullany 2 cons)

Forenaughts: Naas 78 Connemara 9

Ormond Park: Nenagh Ormond 41 Clonakilty 14

P W D L F A B Pts

Boyne 2 2 0 0 65 6 2 10

Navan 2 2 0 0 54 26 2 10

Naas 2 2 0 0 99 28 1 9

Rainey 2 2 0 0 49 24 0 8

Armagh 2 1 1 0 58 20 1 7

Barnhall 2 1 0 1 59 35 2 6

Nenagh 2 1 0 1 57 36 2 6

Skerries 2 1 0 1 41 34 1 5

Suttonians 2 1 0 1 33 33 0 4

Instonians 2 1 0 1 36 47 0 4

Sunday's W 2 1 0 1 40 73 0 4

Clonakilty 2 0 1 1 27 54 0 2

Thomond 2 0 0 2 42 73 1 1

Ards 2 0 0 2 20 48 0 0

Sligo 2 0 0 2 12 68 0 0

Connemara 2 0 0 2 15 102 0 0

U-18 CLUBS INTERPROVINCIAL

Thomond Park: Munster 7 (E O'Carroll try; F McGibney con); Leinster 10 (R Vallejo try; J Carbery pen, con)

connacht

JLD1A: Loughrea 13 Corinthians 8; Tuam 13 Westport 12; Monivea 16 OLBC 7. J1B 2012/13: Buccaneers 26 Ballinrobe 15; Ballyhaunis 27 Corrib 25. J1C 2012/13: UCG 24 Carrick 12; Monivea '2'nds 26 Galwegians '3'rds 3. J2: Buccaneers 47 Ballina 7. Snr Sch Prem: Sligo Grammar 9 Marist College 7.

leinster

Leinster Lge Div 1A: Newbridge 23 Cill Dara 15; Wanderers 13 Enniscorthy 6; Dundalk 25 Coolmine 18; Tullamore 100 Garda 0. Leinster Lge Div 1B: Tullow 43 Portarlington 23; Ashbourne 13 Wicklow 13; Longford 9 Monkstown 3; Clondalkin 22 Co Carlow 0. Leinster Lge Div 2A: Roscrea 62 Clane 12; Portlaoise 22 New Ross 15; Malahide 32 Mullingar 13; Kilkenny 24 Gorey 22. Leinster Lge Div 2B: Arklow 25 Swords 0; Railway Union 22 North Kildare 10. Leinster Lge Div 3: Wexford Wanderers 57 Tallaght 7. JP Fangn Prem Pool 1: Dublin University 47 Greystones 17; UCD 76 Terenure College RFC 3; Lansdowne 76 Old Wesley 10. JP Fangn Prem Pool 2: NUIM Barnhall 22 Blackrock College RFC 5; Clontarf 21 Old Belvedere 18. Pennant - Pool 1: Seapoint 26 Wanderers 13; Naas 34 UCD 0. Pennant - Pool 2: Old Wesley 23 Bective Rangers 10; Old Belvedere 45 Coolmine 0.

Pennant - Pool 3: Lansdowne 55 Blackrock College RFC 0. J1 League - sect A: Old Belvedere 32 Greystones 28; St Marys College RFC 41 UCD 17. J1 Lge Sect B Pool 1: Terenure College RFC 74 Navan 13; NUIM Barnhall 40 De La Salle Palmerston 14; Boyne 21 Bective Rangers 19. J1 Lge Sect B Pool 2: Old Wesley 37 Blackrock College RFC 32; Seapoint 47 Skerries 18. Seconds Lge - Div 1A: Newbridge 24 Cill Dara 21; Coolmine 48 Dundalk 28; Wanderers 43 Enniscorthy 18. Seconds Lge - Div 1B: Ashbourne 22 Wicklow 17; Monkstown 57 Longford 15; Clondalkin 50 Co Carlow 0.

2nds Lge - Div 2A: Malahide 41 Mullingar 17; Gorey 17 Kilkenny 16. Seconds Lge - Div 2B: Enniscorthy 20 Birr 11; J2/J3 TOP 12 Pool 2: Bective Rangers 35 UCD 9; Lansdowne 29 Clontarf 29; Blackrock College RFC 38 Old Wesley 10. J2/J3 TOP 12 Pool 1: Stillorgan 30 Old Belvedere 29; Terenure College RFC 50 Greystones 8; St Marys College RFC 52 Lansdowne 19. J2/J3 LOWER Pool 1: Dublin University 25 Suttonians 21; De La Salle Palmerston 52 CYM 3. J2/J3 LOWER Pool 2: Malahide 43 Clontarf 14; NUIM Barnhall 27 Monkstown 11; St Marys College RFC 31 Naas 0. McGee Cup: Ratoath 46 Balbriggan 15; Navan 29 Ashbourne 0.

J4 League Section A: Clontarf 19 Blackrock College RFC 17; St Marys College RFC A 41 NUIM Barnhall A 0; Terenure College RFC A 36 Wanderers 19. J4 League Section B: Parkmore 10 Guinness 10; Coolmine 31 Clondalkin 15. J4 League Section C: De La Salle Palmerston 17 Terenure College RFC B 12; Seapoint 18 UCD 13. J4 League Section D: RCSI 17 Millmount House 10; Gorey 9 Unidare 8; St Marys College RFC B 22 CYM 14. J5 League Pool 1: Tallaght 7 Normans 0. J5 League Pool 2: Railway Union 46 Stillorgan 10.

LEINSTER SCHOOLS

Sen Lge Sct A: Wesley College 17 St Gerards 8; Newbridge College 37 Pres Bray 0; Castleknock 81 High School 5. Sen Lge Sct B: CBC 15 Kings Hospital 8; Gonzga 13 St Andrews 9. Jun Lge Sct A: St Gerards 34 Wesley College 12; Newbridge College 30 Pres Bray 3; Castleknock 56 High School 0. Jun Lge Sct B: Kilkenny College 32 CUS 19; CBC 33 Kings Hospital 17; Gonzga 53 St Andrews 7.

LEINSTER YOUTH

LSY19: Skerries 23 Malahide 13.

munster

MJL Div 1: Clonmel 22 Old Christians 10; Skibbereen 27 Galbally 18; Kanturk 26 St Marys 25; Waterpark 25 Clanwilliam 7; Cobh Pirates 14 St Senans 11; Richmond 44 Newcastle West 5; Kilfeacle and District 20 Crosshaven 15. MJL Div 2: Presentation 13 Carrick-on-Suir 5; Ennis 23 Killarney 18; Mallow 42 Bandon 24; Newport 33 Dungarvan 10; Youghal 12 Kinsale 8; Thurles 12 Muskerry 12. NM2Lge: Young Munster 22 Thomond 15. SthM2Lge: Highfield 36 Dolphin 3; Midleton 37 UCC 11; Cork Constitution 15 Cashel 10. MJMOSC: Fermoy 22 Charleville 11; Killorglin 15 Abbeyfeale 15. SJ2LgeSB: Cashel 36 Dungarvan 12; Waterpark 9 Waterford City 3. SJ2LSA: Tralee 15 Iveragh 5; Castleisland 37 Killarney 25; Listowel 17 Kenmare 3.

Gl Lge Div 1B: Kilfeacle and District 20 Newcastle West 6. SJ2LgeSC: Carrigaline 31 Skibbereen 5; Kinsale 27 Clonakilty 7. SJ2LgeSD: Mitchelstown 15 Cobh Pirates 8; Dolphin 35 Mallow 13. SJ2LgeSE: Cork Constitution 51 Shandon 6; SJ3LgeSA: UCC 41 Carrigaline 33. SJ3LgeSB: Midleton 27 Charleville 3; Fermoy 11 Muskerry 10. U21SWC: Cork Constitution 44 Corinthians-NUIG 8; Garryowen 27 Dolphin 17; Shannon 13 Thomond 11; UCC 14 UL Bohemian 10. Bowen Shield: Rockwell 20 PBC 8; St Munchins 23 Ard Scoil Ris 18. McCarthy Cup: PBC 29 Rockwell 7. NU19LS2: Tralee 45 Young Munster - Ennis 5. NU17LS2: Shannon-St Marys 28 UL Bohemian 3; Garryowen 32 Young Munster 17. WDevLge: St Marys 5 Bruff 0.

Irish Independent

Editor's Choice

Also in Sport