Saturday 1 October 2016

Today's Sport

Published 17/09/2015 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Listowel 2.15, Ayr 1.20, Yarmouth 2.0, Pontefract 2.10, Chelmsford 5.50.

GOLF

AIG CUPS AND SHIELDS - National Finals, Carton House.

Greyhound Racing

Shelbourne Park 7.58, Enniscorthy 8.0.

BADMINTON

SUPER SERIES

Korea Open

South Korea

Rd 1: S Sasaki (Jpn) bt S Evans (Irl) 21-19 21-14.

Baseball

Major League

Diamondbacks 6 Padres 4, Braves 3 Blue Jays 2, Orioles 6 Red Sox 5 (13 innings), White Sox 6 Athletics 17, Indians 0 Royals 2, Dodgers 4 Rockies 5 (16 innings), Brewers 1 Cardinals 3 (10 innings), Twins 4 Detroit Tigers 5, Mets 3 Marlins 9, Phillies 0 Nationals 4, Pirates 1 Cubs 2, Giants 8 Reds 9 (10 innings), Mariners 3 Angels 4, Rays 6 Yankees 3, Rangers 6 Astros 5.

BOXING

SELECTION

IRELAND SQUAD (World Elite Championships) - Ladies: K Taylor, C Smith. Men: P Barnes, D O'Neill, B Irvine, M Conlan, S McComb, D Walsh, A Nolan, M O'Reilly, J Ward.

CRICKET

SELECTION

IRELAND SQUAD (Tour of Namibia and Zimbabwe, *Zimbabwe leg only): W Porterfield (cpt), (Warwickshire), A Balbirnie (Middlesex), G Dockrell (Somerset), E Joyce (Sussex), J Mooney (Balbriggan), T Murtagh (Middlesex), A McBrine (Donemana), K O'Brien (Railway Union), N O'Brien (Leicestershire), S Poynter* (Durham), M Sorensen (The Hills), P Stirling (Middlesex), S Thompson (Eglinton), G Wilson (Surrey), C Young (Bready).

GOLF

Seniors Home International

Crowborough Beach Club, Sussex

Ireland 5 Scotland 2 (Ireland names first)

M Kelly lost to G Bell 2&1; N Duke bt I Brotherston 4&3; A Morrow bt L Blair 1 hole; T Cleary bt R Stewart 4&2; W Donlon lost to D Gardner 1 hole; D Deasy bt M Reid 2&1; J Mitchell bt J Fraserv 2&1.

Other Match: England 5.5 Wales 1.5.

Qualifying School - Stage One

Rd 2 - Roxburgh, Scotland (Irish scores): 138 A Dunbar 69 69; 140 J Caldwell 69 71; 142 R McNamara 70 72; 143 C Campbell 71 72, G Hurley; 144 R Kilpatrick 73 71; 145 B Casey 75 70; 147 R O'Donovan 72 75; 149 R Bridges 74 75; 152 D McElroy 74 78; 156 S Ward 77 79.

Fleesensee, Germany: 147 S Grant 76 71.

AIG Cups and Shields

National Finals

At Carton House

Barton Shield - Semi-Finals

Singles: Galway 3 North West 1 (Galway names first): J Lyons & S Brady bt K Quigg & R Gribben 3 holes; R Mullarney & C Hughes lost to G Mallon & K McCarron 1 hole.

Singles: Muskerry 0 Royal Dublin 7 (Muskerry names first): N Gorey & D O'Donovan lost to S Carter & J Hopkins 4 holes; D Hallissey & S Whooley lost to I O'Rourke & Barry Anderson 3 holes.

JUNIOR CUP

Dundalk 2 Westport 3 (Dundalk names first)

Singles: C Sheridan lost to T Bree 2&1; E Murphy bt A Browne after 19 holes; R Newell bt D Scott 3&2; J Mackin lost to S Gillivan 4&3; A King lost to F Rothwell 1 hole.

Greenisland 3 Douglas 2 (Greenisland names first)

Singles: A Ervine bt D Hourihan after 19 holes; J Campbell bt A McSweeney 4&3; J Armstrong lost to P Quinn 4&3; D Winning lost to J Boylan 6&5; M Hayes bt B O'Sullivan-Geaney 1 hole.

TEE-OFF TIMES

Pierce Purcell Shield Semi-Finals

Grange v Thurles

8.0: M Darmody & D Costello v P Dwan & J Dwan; D Connolly & B Tuite v M Fahy & G Ryan; W O'Dwyer & N Barry v J McGrath & T Quigley; M Cronin Jnr & R Benn v C Clohessy v J Looby; J Nolan & B P Lehane v S Quigley & S Quigley.

Nuremore v Gort

8.45: S Cassidy & N McNally v P Curtis & M O'Dell; J McGeown & J Hughes v G Connors & D O'Dell; S Finnegan & K Murray v B McHugh & Matthew O'Halloran; C Lane & B Busby v D Daly & M Ryan; S Quigley & P Sheridan v J Moylan & J Tierney.

AIG Junior Cup Final

Westport v Greenisland

10.45: T Bree v A Ervine; A Browne v J Campbell; D Scott v J Armstrong; S Gillivan v D Winning; F Rothwell v M Hayes.

AIG Barton Shield Final

Galway v Royal Dublin

11.30: J Lyons & S Brady v J Hopkins & S Carter; R Mullarney & C Hughes v B Anderson & I O'Rourke

European Boys Team C'ships

Division 2 - Golf Mlada Boleslav

Rd 1 (par 7X): 68 LZ Stirn (Svn); 69 M Boucher (Irl), T Mulligan (Irl), J Girao (Por), J Urbanski (Pol); 70 A Puchmelter (Svk); 71 D Morley (Irl); 72 C Purcell (Irl). Other Irish: 73 K LeBlanc; 76 P Kerr.

PGA Irish Club Professional P-Am

Dunmurry Springs GC (Par 71) Leading scores: 67 E Brady (Clontarf GC); 68 C Moriarty (Drive Golf Performance Ltd), T Rice (Limerick GC); 70 D Mooney (Ballyliffin); 71 H Kavanagh (Carr Golf Services), D Beattie (Deer Park Hotel).

Team Results: 90 L Bowler; 89 T Rice 89.

Senior Ladies British Open Amateur Championship

Prestatyn, Wales - Rd 2 (par 74): 147 J Brown (Trentham) 72 75; 149 G McMullen (The Island) 75 74; 151 H Lowe (Scraptoft) 74 77; 153 G Mellor (Prestbury) 79 74. Other Irish: 156 L Webb 77 79; 160 P Doran 81 79, K Evans 84 77; 166 C Reilly 84 82.

GREYHOUND RACING

TONIGHT'S CARDS

SHELBOURNE PARK (7.58)

525 - Cafe Mambo (4th 5.0L 21.79 MGR), Long Distance (6th 6.5L/sh/hd 18.99 SPK), Abbeyville Ace (3rd 4L 29.01 SPK), Glenbrien Imp (4th 10.5L 29.11 HRX), Quick Vick (5th 6.0L/hd 29.85 HRX), Lefanta Stevie (3rd 6L 18.34 DBP).

525 - Ballintee Gusto (6th 13.0L 28.46 SPK), Bolton Arena (1st 2.5L 29.55 HRX), Lisnakill Dandy (6th 7.0L/nk 18.27 DBP), Young Boss (6th 14.0L 29.05 SPK), Clever Jamie (1st 1L 29.85 HRX), Wagtail Luther (6th 8.5L 29.27 SPK).

525 - Cyprus Avenue (2nd 2L 19.08 SPK), Dandy Jackie (3rd 2.5L/nk 30.1 SPK), Glenbrien Trump (1st 1.5L 29.05 SPK), Oneco Lee (1st 1L 29.01 SPK), Fairway Warrior (5th 6.5L/hd 29.15 TRL), Blue War (2nd 4L 18.99 SPK).

525 - Doonanes Miner (2nd 2L 28.91 SPK), Kingtone Joy (2nd 1L 28.93 CML), All About Pete (1st 1L 29.04 WFD), Whiteys Venture (4th 8.0L 28.68 WFD), Qatar Ruby (3rd 1.0L 30.55 NWB), Incredible Style (3rd 4L/nk 28.64 SPK).

525 - Dog Marley (2nd 4L 28.64 SPK), Time Call (4th 4.25L 19.01 SPK), Scruffs Copper (1st nk 29.05 LGD), Idir An Bheirt (6th 24.25L 28.91 SPK), Creepy King (5th 6.0L 29.27 SPK), Droopys Benz (1st 3L 17.79 LGD).

525 - Meadowview Brook (1st 2.5L 29.08 SPK), Likeable Shaw (5th 9.0L/hd 29.22 HRX), Abbeyville Olly (5th 7.5L 30.55 NWB), Group Thunder (4th 6L 28.79 SPK), Wheres Joe (3rd 4L 28.79 SPK), Reel Slippy (2nd 3.25L 17.81 LGD).

525 - Innfield Sparky (2nd 6L 28.65 SPK), Time To Share (2nd 0.5L 31.53 SPK), Young Romance (1st 7L 28.72 SPK), Moynevilla West (4th 8.0L/nk 28.54 SPK), Master Balboa (1st 5L 28.79 SPK), Intense Tango (1st 29.24 HRX).

750 - Kebab Grace (6th 14.5L 31.3 LMK), Axil Tashadelek (4th 5.0L 30.23 SPK), Ardilaun Lucy (4th 7.5L/nk 28.72 SPK), Liffey Butterfly (2nd 5L 42.73 NWB), Daylens Starship (6th 14.75L 41.65 SPK), Tantallons Rita (5th 12.25L 41.65 SPK).

550 - Pats Diamond (2nd 11L 28.06 SPK), Glenbuck Bill (5th 16.5L 29.65 SPK), Martinstown Diva (1st 0.75L 30.2 DLK), Dingo Will (2nd nk 28.54 SPK), Rappa Jazzer (1st 30.01 WFD), Balline Bolt (1st 28.66 SPK).

525 - Knocktoo Garry (6th 10.5L 28.44 SPK), Past Memory (6th 10.25L 28.53 SPK), Minglers Trio (6th 15.5L 29.07 KKY), Canal View Jenny (6th 14.5L/hd 29.13 KKY), Smurfing Convoy (2nd 1L 28.75 SPK), Rural Maui (5th 7.75L 28.53 SPK).

525 - Swords One (1st nk 28.54 SPK), Lodgefield Todd (6th 4.0L/nk 18.85 SPK), Going To Work (1st 6L 28.65 SPK), Leahs Warrior (4th 4.5L 28.44 SPK), Tain Jack (5th 12.5L 29.61 SPK), Bolton Ramone (6th 14.25L/nk 28.06 SPK).

ENNISCORTHY (8.0)

525 - My Ceili, Lyndseys Oscar, Skyview Rocket, Tinahely Pearl, Scolari Dubh, Ballyboro Anubis. 525 - Elusive Lad, Kingsmill Disco, Bettyshill Mary, Nametab Twista, Rockside Kev, None So Hardy. 525 - Ballinclare King, Lisnakill Piper, Gas Boy, Lord Wonder, Butts Raymondo, Ballybars Puma. 525 - Midland Nina, Gimme Moll, Hangover Dec, Moonveen Scolari, Kereight Splat, Little Bully. 525 - Right So Lucy, Stripe Rory, Tomorrows Sean, Sleedagh Holly, Tory Jimmy Ray, Legacy Boy. 525 - Everlast Floyd, Native Rumour, Edermine Speck, Kingsmill Thrill, Awaiting Credit, Randy Farmer. 525 - Lord Ruso, Metric Nikita, Bing David, Anmima Madam, Papa Duke, An Ocean Bar. 525 - Lifes A Beauty, Dromana Scampi, Toker Lark, Metric Mocha, Rathbally Titan, Queenofthewest. 525 - Ashfield Magic, Ballinabola Ace, Cashen Warrior, Vaz Te, Tanami Annie, Monalee Celt.

LAST NIGHT'S RESULTS

SHELBOURNE PARK

525 - Farloe Joey (Top Honcho-Air Force Ellie) (3), Scary Days (6), Goodtimer (1), Fully Focused (2), Ado Foley (5), Hipower Maserati (4). 8.5L 28.56 (O McKenna). T€1.70 €1.30 €3.40 F €24.10 T €20.50.

350 - Oakvale Papa (Razldazl Rioga-French Katie) (4), Athboy Bound (5), Brewers Concerto (2), Highview Key (3), Domestic Prince (6), Bangor Roy (1). 3L 18.70. T€5.10 €3.40 €3.10 F €60.50 T €113.60.

525 - Farloe Cody (Top Honcho-Air Force Ellie) (2) 1/2, Nikitas Brae (1) 5/1, Cu Na Future (6) 4/1, Blow Me Down (3) 8/1, Hillroad Butch (5) 8/1, Ashford Flyer (4) 8/1. 15L 28.32 (O McKenna). T€1.40 €3.50 €1.30 F €3.90 T €17.70.

350 - Jammin (Kinloch Brae-Jamaica Jane) (4) 6/4, Thorn Brae Quick (3) 5/1, Deerpark Bobby (5) 2/1, Coolavanny Billy (2) 3/1, Prospector Bill (1) 5/1, Lodgefield Zulu (6) 4/1. 3L 18.76 (M Gilbert). T€1.70 €4.20 €2.00 F €16.60 T €152.60.

525 - Meadowview Pet (Ace Hi Rumble-Meadowview Girl) (2) 2/1, Likeable Monica (6) 4/1, Alamo Lone Star (1) 5/4, Abbeyville Spin (5) 5/1, Starting Monday (3) 5/1, Black Chaperal (4) 3/1. 8L 28.57. T€6.70 €2.50 €1.80 F €55.60 T €46.60.

525 - Winorlose (Forest Master-Urney Twins) (1) 2/1, Sound Investment (5) 5/2, Revilo Fox (6) 4/1, Ten Fourteen (3) 3/1, Bling Bling Ben (2) EVS, Maisies Petal (4) 5/1. 1L 28.71 (G Lee). T€10.20 €3.30 €2.50 F €91.50 T €243.30.

525 - Shady Ash (Premier Fantasy-Swift Ash) (3) 2/1, Wheres Ernie (1) 5/2, Blackhall Bound (5) 4/1, Ballymac Selby (4) 6/4, Brewers Tune (2) 4/1, Lifes Queenie (6) 5/1. nk 29.01. T€4.70 €2.60 €1.50 F €22.20 T €64.20.

525 - Belesker Rosie (Royal Impact-Ballina Lady) (1) 7/4, Leamaneigh Frank (3) 4/1, Deerpark Ped (6) 3/1, Go Anywhere (2) 3/1, Coach Chaperal (4) 3/1, Good Ability (5) 4/1. 3.5L 28.51 (M Sweeney). T€3.50 €1.70 €1.30 F €10.70 T €45.00.

525 - Nans Hunter (Scolari Me Daddy-Killure Rd Jodie) (3) 3/1, She My Girl (5) 3/1, Group Player (6) 7/2, Jackies Flyer (4) 6/4, Play For Keeps (2) 3/1, Saxon Jack (1) 6/1. 1.5L 28.49. T€3.60 €3.40 €2.50 F €37.20 T €187.20.

KILKENNY

Grotto Mick 2/1 29.87; Town Gigolo 5/4 30.09; Snow Eva 3/1 29.36; Gortkelly Shane 6/4 16.81; Nametab Twista 5/2 29.60; Noreside Gavin 5/1 29.45; Katies Decision 5/4 29.49; Knockroe Lad 1/1 29.50.

RUGBY

FIXTURES

SATURDAY

Ulster Bank League (4.30 unless stated)

Division 1A

Ballymacarn Park: Ballynahinch v UCD, 2.30;

Temple Hill: Cork Constitution v Lansdowne;

Lakelands Park: Terenure College v Galwegians.

Division 1B

Irish Independent Park: Dolphin v Ballymena, 1.0;

Deramore Park: Belfast Harlequins v UL Bohemian, 1.30;

Donnybrook: Old Wesley v Buccaneers;

Thomond Park: Shannon v Blackrock College RFC.

Division 2B

Hatrick Park: Rainey OB v MU Barnhall, 2.30;

Judge's Road: City Of Derry v Bective Rangers;

Stevenson Park: Dungannon v Seapoint;

Dr Hickey Park: Greystones v Armagh.

Division 2C

Towns Park: Midleton v Dundalk RFC;

Rosbrien: Old Crescent v Navan RFC;

Hamilton Park (Strandhill): Sligo v Kanturk;

Kilballyowen Park: Bruff v Tullamore, 7.30.

SELECTIONS

ULSTER BANK ALL-IRELAND LEAGUE

DIVISION 1B - OLD WESLEY (v Buccaneers): R Stynes; B McLaughlin, B Ngawini, G Finnucane, N O'Brien; A Large, I Cassidy; M Gately, D Rowley, O Dervishi, J Hinde, I McGann, D Horan, S Boyle, M Rowley.

DIVISION 2A - BANBRIDGE (v Corinthians): A Ervine; J Porter, A Morrison, J Little, C McAllister; S Scott, L Steenson; S Cromie, P Cromie, J McCrum, K Martin, C Allen, M Bentley, D Carson, S Irvine.

QUEEN'S UNIVERSITY (v Thomond): J Milligan; D Hall, P Farrell, C McKee, J Wright; A Wright, J Fullerton; J Craig, N Wilson, B Cunningham, A Thompson, C Armstrong, J Atkinson, S Dickson, P Marks.

DIVISION 2B - CITY OF DERRY (v Bective Rangers): A Beckett; N Brown, D Graham, S Simpson, S Logue; N Burns, A Semple; C Shields, C Creggan, S Duffy, D Houston, C Cooper, S Dickey, J Burns, S Corr.

DIVISION 2C - MIDLETON (v Dundalk): D Murray; P Whelan, D O'Keeffe, A Long, R Mitchell; S Lee, R Smyth; K Brierley, A Spillane, C Condon, S White, A McCarthy, R Carey, D O'Sullivan, D Smyth.

SNOOKER

Shanghai Masters

Grand Stage, Shanghai, China

1st rd: M Williams (Wal) bt T Ford (Eng) 5-1, D Grace (Eng) bt M Selby (Eng) w/o, M Allen (NIrl) bt L Brecel (Bel) 5-3, J Cope (Eng) bt N Robertson (Aus) 5-4, M Davis (Eng) bt M White (Wal) 5-1, K Wilson (Eng) bt J Perry (Eng) 5-2, S Murphy (Eng) bt P Ebdon (Eng) 5-4.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport