Sport Golf

Saturday 25 March 2017

This week's golf notices from around Ireland - March 8

Pat Minnock and Gerard Ruddy

Golf notices
Golf notices

Golf notices from right around the country available below.

A

ABBEYLEIX – Scramble: D Delaney (5) J Commins (25) & M Lalor (13) 57.

ARDEE – Sat: M Rooney 46, N Murphy 42, S Mullen 41. Sun: B Daly 37, E Gaffney 36, D Kearney 34. Gross: M Commins 29.

ARKLOW – Sun: T Scott (14) 40, J Farrell (12) 40, P Delaney (1) 39, P O’Keeffe (15) 39.

ASHBOURNE – Cl 1: G Dunne (6) 31, M Callanan (9) 28. Cl 2: J Fitzpatrick (13) 32, T Martin (13) 32. Cl 3: P Horgan (19) 30, E McKeever (16) 28. Cl 4: F Scully (20) 32, C Lucas (25) 29.

ATHLONE – AWGS: J Kinahan 31. Cl 1: V Connaire 30. Cl 2: T Shaw 26. Cl

3: P J Martin 31. Veteran: T Campion 23. 15h: P J Naughton (16) 35. Cl

1: C Walsh (10) 34. Cl 2: C O’Connor (13) 35. Cl 3: B Kennedy (18) 33.

ATHY – A Kelly (17) 43, J S Kelly (17) 42, F Walsh (13) 42. Gross: B Morrin 32.

 

B

BALBRIGGAN – Sun 1st 9 Cl 1: B Corcoran (11) 22, D Brabazon (3) 20. Cl

2: T Kenny (15) 21, J Behan (14) 21. Cl 3: J Keogh (20) 20, K Rooney

(21) 20. 2nd 9: D Brabazon (3) 21. Cl 2: P O’Brien (13) 18. Cl 3: M Doolin (23) 17. Sat 1st 9 Cl 1: D Donnelly (12) 21, S Tracey (7) 21. Cl

2: C Purewal (14) 22, W Rooney (13) 21. Cl 3: B Duggan (20) 20, R Gannon

(27) 20. 2nd 9 Cl 1: D Donnelly (12) 21. Cl 2: D White (16) 22. Cl 3: J Archbold (17) 20.

BALLINASCORNEY – 9h: G Redmond (7) 31, N McDonnell (12) 33. 9h: D O’Leary (16) 21, G Redmond (9) 20, O Martin (21) 20.

BALLYBUNION – Seniors: M Costello (20) 19, M O’Callaghan (19) 18, J Costello (19) 17, F Broderick (19) 16, J Daly (23) 15, S Stack (25) 14, M Fogarty (14) 14, D Moriarty (20) 14. Gross: S Corcoran 9. Vintage: J Galvin (17) 14. S Vintage: S Walsh (19) 10. Spring League: Quarter Final

matchplay: Team O bt Team A, Team B bt Team G, Team N bt Team I, Team F bt Team D.

BALLYHAUNIS – P Hickey (11) 45, L Lynskey (16) 39, A Hickey (2) 37.

BALLYHEIGUE CASTLE – M Egan (16) & S Neillings (12) 39, J Barrett (16) & E McMahon (6) 39.

BALLYLIFFIN – J McEleney (16) 44, P Mathews (25) 44, P Monagle (16) 42, A Gracie (15) 42. Gross: B Devlin 37. Sat: J G Kelly (17) 41, M McElhinney (17) 40, J McIntyre (4) 40, S O’Donnell (8) 39. Gross: B Devlin 33.

BANDON – Spring League: L Coughlan (11) 36, S Gillen (12) 35, D Fitzgerald (16) 34, H Byrne (12) 32, C O Sullivan (13) 32, B Butler (15) 31. Sun: R Creedon (6) 36, J Twohig (13) 36, N O’Connell (13) 35, I O’Donovan (6) 35, N Falvey (23) 34, P White (10) 32, S Minihane (5) 32.

BEAVERSTOWN – P Melvin (21) & R Nolan (8) 42, D Grealy (5) & J Grealy

(6) 40.

BEECH PARK – Sat: B Daly (21) 38, P Murphy (18) 36. Cl 1: M Mehigan

(6) 30. Cl 2: E Nolan (14) 31. Cl 3: D Darcy (16) 30. Cl 4: M Kilduff

(26) 34. Wed 1st 9: C Browne (6) A Ronan (9) T O’Neill (12) & J Forde

(14) 45. 2nd 9: B Carney (8) C Smith (8) K Stephens (14) & C Byrne (28) 50.

BELLEWSTOWN – P McCann 33, A G Overton 32, K Moore 26. Captains Drive

In: A G Overton T Heffernan & E Collins 59, J Hartnett A Kavanagh & G McCullen 61, D Wilson M Filbert & S Cole 61.

BLACK BUSH – Hamper League Cl 1: G Crowley (13) 116, S Chamberlain

(13) 11, C Farrell (9) 110, D Murray (12) 106. Cl 2: J Donnelly (16) 116, C Rogers (19) 113, S Griffin (19) 111, G Hogan (17) 110. Cl 3: E Maxwell (23) 114, M Kane (28) 116, T Duffy (20) 111, J Ryan (28) 111.

Swinging Sixties League Rd 4: A Fahy (21) 22, S Smyth (9) 20, N Horgan

(19) 19. Seniors: B Duggan (11 Forrest Little) 42, T Cummins (24) 40, P Raleigh (13) 38. Sat: J K Smyth (9) 6up, J Keane (19) 5up, S Chamberlain

(13) 5up. Sun: G Crowley (13) 49, R Kelly (14) 48, D McDermott (16) 46.

BLAINROE – J Hurley (16) & M Aylmer (18 36, S McDonald (7) & S McDonald (8) 36.

BORRIS – Captains (Kevin Ryan & Kathleen Quinn) Drive In: B Malone

(17) D Malone (16) & M Murphy (13) 44, S Kerr (22) D Murphy (15) & M Cowman (14) 41, M Bolger (11) R o hEochaigh (17) & S Canning (15) 41.

 

C

CARLOW – C Whelan (10) & J Hogan (20) 45, R Moore (12) & S Motley (18) 43, L Grogan (12) & G Munnelly (18) 43, L Moran (14) & G Murphy (16) 43, D McAssey (12) & B Aylesbury (16) 43, T Malone (9) & P Henry (23) 42.

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: N Drohan (9) 21. Cl 2: F Bourke (17) 22.

15h: S Whelan (6) 35, Martin (14) 34. League Rd 6 Cl 1: A Nagle 86, N Drohan 84, J Mahon 84. Cl 2: B Hartery 88, J O’Reilly 88, J Kelly 86.

Cl 3: J O’Regan 87, N Long 86, D C Power 84.

CARRICKMINES – Cl 1: C Stewart (5) 3up, D Maher (12) 1up, B Groves

(10) 1up. Cl 2: G Tomkin (14) 5up, M Maybury (16) 5up, D Nelson (18) 3up. Cl 3: P Wallis (27) 5up, F Close (19) 4up, L Sharpe (19) 4up.

CASTLE – Winter League Final 1st 9: W O’Brien (12) & J Kelly (13) 23, C Agnew (10) & P Coyne (19) 23, E Garrigan Snr (14) & N Cusack (21) 22, G O’Doherty (14) & M Neary (22) 22. 2nd 9: E Garrigan Snr (14) & N Cusack (21) 22, B McConville (17) & B Moriarty (20) 22, J Kinsella (5) & C Gleeson (14) 22, C McDonald (7) & J Hayden (27) 22.

CASTLE BARNA  - J Gallagher (15) 40, S Egan Jnr (+1) 40. Cl 1: S Egan Snr (10) 39. Cl 2: A Leech (14) 39. Cl 3: C Merrigan (16) 40. Cl 4: J Dolan (27) 36.

CASTLEGREGORY – League Wk 3: J Mulcahy (10) 37, R Greer (6) 36, M O’Connor (18) 32. 1st 9: S Hennessy (16) 20. 2nd 9: M Burrows (10) 18.

Seniors: S Lyons (19) 19.

CASTLETROY – Sun: A Barrett (15) 28, P Condon (13) 28. Seniors: G Cairns C Holmes & E Quinlan 36, E Scanlon J Rael & T Coffey 35.

CASTLEWARDEN – Wed: M Cohen (18) 37, T Culhane (21) 36, E Hanly (18) 35, T Nolan (25) 35.

CEANN SIBEAL – J J Corduff (5) 38, T O Muircheartaigh (7) 36, G Mac Gearailt (13) 36. Hole in one: J J Corduff on 12th.

CHARLESLAND – D Waddell (18) 42, G Kennedy (18) 39, K Cronin (14) 35.

Captains Drive In/Grumble: G Bell W & J Griffin & P Donohue, D George K, R & S Crowe, D Bernie M Hanly M McMahon & R Breen. Fourball: B Rogers

(12) & T McCarthy (11) 44, J Lennon (13) & J McMahon (14) 42.

CLANE – 9h Spring League: J Craughwell (26) 27, L Blanchfield (23) 25, A Dunne (20) 24.

CLONTARF – A Cahill (9) 38, J Carr (23) 37, G T Murphy (18) 37, F Bates (18) 37, G Gallagher (14) 37.

CONNEMARA – Pub League Rd 3: P Joyce (12) 44, M Kearney (19) 40, D Joyce (10) 40. Gross: L O’Neill 32. Pub League after Rd 3: P Coynes 58, Paddy Festys 56, Keoghs 55, Mannions 55, Veldons 48, Tom Kings 36, Olivers 28. Wed: D Joyce (10) 45, S Burke (11) 42, J Cosgrove (14) 41.

Gross: H O’Neill 37. Pub League Final Round: M Casey (18) 41, D Joyce

(10) 40, Bro Kenneth Coyne (23) 39. Gross: L O’Neill 34. Final Round

Winners: Keoghs 78, Mannions 76, Paddy Festys 76, Paddy Coyne’s 76.

Veldons 61, Tom Kings 39, Olivers 35. Sat: L O’Cualain (25) 37, S O’Connor (3) 36, M Higgins (5) 35.<E>

CORBALLIS LINKS – M Dunne (18) 42. Cl 1: A Curry (5) 40. Cl 2: P Ferrari (13) 38. Cl 3: L Laffan (19) 41.

CORK – D Coughlan (12) & B Hegarty (20) 38, T Connolly (10) & B Lenihan (11) 35, T Donovan (18) & B Howley (20) 35. Sa, Green Markers: B Lenihan (11) 42, D K Higgins (13) 40, D O’Kelly Lynch (21) 39, G Dorgan (10) 38, P Burkley (21) 38. Gross: R Turnbull 30. Blue Markers: J A McCarthy (17) 68, D Hickey (6) 69, P J Murphy (5) 73, E Lehane (11) 73, I O’Flynn 74. Gross: P Lhyons 73. Sun White Markers: G McPolin

(21) 35, J O’Donovan (12) 30, W Horgan (16) 30, D Horga (13) 30, J O’Sullivan (3) 29. Gross: G O’Flaherty 29.

CORRSTOWN – Sat: N McGuinness (28) 23, T Dargle (17) 20. Sun: J Tansey

(11) 19, T Wilkins (17) 19. Charioteers: M Wyer (19) 23, C Reilly (22) 22, V Malone (16) 20, W Hogan (16) 20, B Pollard (22) 19, P Kenny (18) 19.

CO. CAVAN – 9h Cl 1: B McDermott (9) 25, D Shiels (10) 21. Cl 2: J Walsh (15) 23, T Duffy (12) 22. Cl 3: J McDermott (17) 23, B Smith (18) 22. Cl 4: M O’Reilly (22) 21, J Fay (22) 20.

CO. LOUTH – Winter League No 21, Cl 1: M McAuley (10) 69, A Dignam (4) 71. Gross: D Murray 73. Cl 2: S Walsh (14) 68, P Gillen (15) 70. Gross:

B Heraty 83. Team: J Byrne (12) P Malone (15) & A Murphy (15) 58.

Seniors Cl 1: J Collins (16) 20. Cl 2: M Doolan (22) 14. Sun: B Murtagh

(13) & G Matthews (14) 45, N Carolan (9) & I Carolan (14) 45.

CO. MEATH – Captains (Dermot & Jackie) Drive In 1st 9: M Moran (31) G Crolly (18) G O’Brien (5) & J Murnin (28) 28, B Judge (23) M Baggott

(16) P Blount (24) & B Goulding (15) 29. 2nd 9: G Dolan (28) R MacNamara

(13) F Holden (10) & B Cantwell (23) 29, L Smith (13) B Heraghty (36) J Kearney (14) & L Eyres (21) 29. Sat: G O’Neill (21) 34, D O’Sullivan

(22) 33, J Moran (18) 31.

CO. SLIGO – N Gaynor (11) 26, A Doyle (9) 25, J Flynn (27) 25.

CO. TIPPERARY – Seniors: T Moloney J Hannigan & O Gleeson.

CRADDOCKSTOWN – Sat Cl 1: P Carey (6) 39, S Doyle (10) 36. Cl 2: O Farrell (15) 43, A Brown (14) 41. Cl 3: S Phelan (23) 45, D Way (22) 40.

Sun Cl 1: T Dalton (10) 36, P Hogarty (11) 39. Cl 2: R McKeon (14) 43, H Marsh (16) 42. Cl 3: M O’Brien (26) 46, D Grant (22) 44.

CREGMORE PARK – G McGrath (18) 31, A Farragher (22) 31.

 

D

DELGANY – R O’Toole (14) & T Conlon (16) 42, P Finley Mulligan (18) & G Lambe (20) 42, T Day (11) & W Kennedy (19) 41, G Doolan (13) & J Smyth (17) 41.

DONABATE – Wed: N O’Connor (17) D Casey (20) J Griffin (21) & J Hennessy (25) 92. Sun: D Bradfield (12) & E Gleeson (19) 47, D Kane (17) & D Robertson (5) 45.

DRUIDS GLEN – Sat: D Bourke F Monks & L O’Kane 94. Sun: D Buckley 39. Cl 1: T Lynch 35. Cl 2: J O’Beirne 35. Cl 3: D Bourke 34.

DUN LAOGHAIRE – Comp 1: D C Round (2) 32, B Taire (9) 32, J Halpenny

(4) 31, R P O’Reilly (13) 31, E McPartling (25) 30, R Abernethy (3) 30, P G Craig (5) 29, J O’Reilly (12) 29, J Moffit (14) 29. Comp 2: C Howley (11) 30, J R Haniver (16) 29, J Killian (19) 27, E Conneely (15) 27, F O’Mahony (16) 27, B Begley (8) 27, D Dolan (15) 26, N M Powderly

(20) 26, T W Igoe (19) 26, L Aherne (15) 26, C O’Connor (22) 26.

DUNDALK – Winter League Final: E McEneaney (17) 36, K Carthy (20) 36.

Cl 1: C Ward (11) 36, A Shaw (9) 34. Cl 2: T Renaghan (13) 35, D Miele

(13) 35. Cl 3: C O’Callaghan (21) 36, J Flanagan (20) 35.

DUNGARVAN – Spring League: J Elstead (19) 41, M Conway (10) 36. Fri/

Sat: J G Moloney (9) 36, F Power (9) 34. Sun: P Morrissey (13) 37, P Flynn (12) 37.

 

E

EAST CORK – P McNamara (8) & J McNamara (17) 24, T Kelly (11) & C Murphy (11) 23, P Horgan (12) & J McGrath (23) 23.

EDMONDSTOWN – Wed: S O’Sullivan (22) 28, T Mooney (14) 27, B Maguire

(13) 26. Cl 1: D Redmond (9) 24, F McGarry (4) 24. Cl 2: R Whelan (16) 25, D Brady (18) 24. Cl 3: C McAnthony (19) 25, H Block (22) 24. Cl 4: I Carter (24) 25, J Hutchinson (24) 23. Seniors: S Ruddy (18) 22.

ELM PARK – Winter League: P Boden (13) 133, F Kelly (13) 130, P O’Gaora (13) 126. Gross: R Tighe 108. 1st in each Group: D Bergin (6) 124, C Lennon (13) 124, M Spain (14) 119, S Gilmor (13) 122, C Collins

(22) 112, M O’Hanrahan (26) 105, H Gleeson (9) 105. Round 6: C Collins

(22) 30, E O’Suilleabhain (14) 30. Gross: P Hogan 24. 1st in each

group: J Kramer (9) 29, J Molony (13) 27, J Slevin (19) 26, Carew (14) 25, F Mooney (21) 25, J McCluskey (28) 25, B McMahon (13) 27.

ENNIS – Scramble: R O’Brien J Kearns & M Dempsey 70, M McMahon C Murphy & R Keane 69, A O’Loughlin N Pyne & J O’Brien 69. 13h: W O’Brien (12) & M Connolly (15) 33, L Pyne (6) & T Gallery (16) 33, G Harnett (14) & T Woulfe (17) 33, C Ryan (9) & T McInerney (15) 33.

EUROPEAN CLUB -  W McCarthy (16) 73, D Downes (16) 74.  League final- E Boylan (8) 34, N Kilgallon (5) 33, B McGinn (21) 33, T Topham (17) 32, N Kelly (10) 32, F Garland (15) 31, B McCarthy (17) 29. Open, J Kestell (10, Powerscourt) 35.  Open seniors mondays; open singles tues-to-sun; Irish handicap cards required; tel-0404047415.

 

F

FORREST LITTLE – Sat: J Crowe (7) 36, M Smyth (15) 35, C Duffy (13) 35. Sun: C Slattery (12) 35, S Heraty (12) 34. Peard Cup: D Bourke (4) & L Molloy (17) 55, P O’Brien (9) & B Snow (21) 55, D Garvey & S Cullen

(24) 56.

FOXROCK – 9h: P H O’Connor (14) A Hussey (22) B Aherne (15) & C O’Toole (15) 53, S Margetson (13) E McCourt (15) P O’Gorman (19) & M Brady (25) 51, N O’Hanlon (22) T Walshe (12) P O’Brien (17) & D Gillett (18) 51.

 

G

GLENGARRIFF – Charlie Brennan Classic: B O’Sullivan (11) J Holland

(11) & M Holland (14) 60, D Carney (11) M Corbett (14) & E Mullins (15) 57, J O’Leary (28) J O’Flynn (22) & D O’Connor (23) 56. Visiting

team: J Nolan (19) K Nolan (10) & A McGurn (19).

GOLD COAST – T White (6) 39, T Long (12) 39. Gross: M Kavanagh 33. Sat  & Sun: B O’Connor (9) 42. Cl 1: N Curran (8) 42. Cl 2: J O’Dwyer

(9) 40. Cl 3: T Wall (15) 41. Cl 4: R Alvarez (20) 39.

GORT – D Breen (25) 38, M McMahon (22) 38. Gross: E Morrissey 33.

GRANGE – Outer: P McNiff (5) 43, S Downer (15) 43, G Nealon (13) 40, D Goode (7) 39, M Pierse (4) 38. Gross: D Dunlop 39.

GRANGE CASTLE – P Daly (16) 22. Sun: L Witter (17) 44. Cl 1: J McNevin

(12) 43. Cl 2: J Kelly (17) 42. Cl 3: B O’Reilly (19) 42.

GREENORE – Sun Cl 1: P Grant (9) 38. Cl 2: J Sheridan (10) 40. Cl 3: K Conlon (16) 37. Cl 4: H Thornton (22) 39. Hole in one: R Murphy at 6th.

Sat: P Quinn (17) 37, D Brassil (21) 35.

 

H

HEADFORT – Sun Cl 1: A Coleman (9) 41. Cl 2: S McCormack 42. Cl 3: W Kiernan (13) 43. Cl 4: S Flood (19) 42. Junior: J McNulty (23) 39.

HEATH – Sat: D Carolan (10) 5up. Sun: L Nolan (19) 40, J J Kirby (25) 38.

HERMITAGE – P Johnston (16) & M McGuirk (16) 68, A McCabe (5) & J Seery (18) 69, J Doyle (15) & B Connellan (20) 69. Sun: L Miley (13) 41, D Gray (21) 41, A Conlan (9) 40, D Sands (20) 40, D Harris (11) 38, C McKeon (14) 38.

HIGHFIELD – Lamb No 9: M Cassidy 42, T Daniel 41, D Stereo 40, T Farrell 40. Junior: S McDermot 43.

HOLLYSTOWN – Tues: O Redmond (16) 37, J Lennon (20) 36. Sat: J Whelan

(23) 39. Cl 1: K Byrne (8) 38. Cl 2: J McGettigan (27) 34. Sun: O Redmond (16) 44. Cl 1: D Crowe (11) 39. Cl 2: K Wolverson (18) 42.

HOLLYWOOD LAKES – H Chambers (12) 44, W Kane (11) 43. Sun: T Conway

(12) 30, M Wilson (7) 29. Cl 1: L Kane (10) 27. Cl 2: G Tobin (17) 27.

Cl 3: B Morgan (20) 26.

HOWTH – 12h: R McLoughlin (26) 26, R Maguire (17) 26, J Costello (13) 25, J Cremen (15) 25. Sat: M Cleary (11) & S Cleary (5) 33, N Carberry

(13) & J Griffin (21) 33.

 

I

ISLAND – J Duggan (14) 36, D Gaffney (14) 32. Sat: L Delaney & P Corkery 47, I McMullen & S Craig 45, J Cuffe & B Farrell 42. Sun: U Reilly & N Wallace 46, M Whyms & D Whyms 46.

 

K

KENMARE – J Barry (13) 35, J Maye (10) 35. League Rd 1: J Maye R O’Sullivan S Daly & C Vaughan 98, J Sweeney L Kelly D Crowley & P Cronin 96.

KILLEEN CASTLE – Captain & Lady Captains Drive In 1st 9: C Ryan (5) D Tyrell (13) J Phillips (21) & C Pearson (25) 26, J Moriarty (11) D Murphy (13) P J Courtney (18) & R Tighe (25) 27. 2nd 9: K Barr (10) T Dillon (14) T Weldon (14) & A Donegan (28) 26, P Kenny (12) N Lord (25) R Devine (9) & H Close (8) 26.

KILLERIG – J Alcock (13) 41, P O’Connor (13) 40, P J Harte (11) 39.

KINSALE – Wed: J Dumigan (10) 30, B Keane (5) 29. Fri: K Cummins (9) 27. Sat Front Course: D Madden (7) 30, J McCarthy (7) 29, J Ward (7) 29, G Waldron (10) 28. Back Course: A O’Shea (9) 29, J G Horgan (11) 28, P Coughlan (4) 28. Sun Front Course: D Fitzgerald (9) 32, M Young (4) 31, D O’Donovan (12) 30. Back Course: K O’Shea (9) 32, K Coakley (9) 29, R Wolfe (4) 28.

 

L

LAHINCH – Medal: D Gleeson (4) 69, T Neenan (0) 69, A Clohessy (9) 69, R Meaney (14) 70. Gross: F Deasy 74. Sun: G Lavelle (5) & P Glynn (5) 42.

LEE VALLEY – Easter Hamper: D J Kelliher & A O’Callaghan 34, A Cashman & R McSweeney 34.

LIMERICK – J McGuigan (19) & N O’Riordan (22) 32, K T Donohue (7) & M Rea (15) 32, D Murphy (11) & A O’Donnell (14) 31, C Fitzpatrick (12) & J Kennedy (16) 31. Club Fourball: S Fitzgerald (12) & J O’Donohue

(15) 32, S Carroll (8) & D Murphy (11) 32, D O’Gorman (18) & L White

(11) 31, S Cross (22) & G Cross (19) 31.

LISHEEN SPRINGS – 16h Cl 1: D Walsh (11) 6up, P O’Conaill (14) 6up, P Kinsella (9) 5up. Cl 2: A Downer (26) 5up, B White (15) 5up, P O’Toole (24) 4up.

LISMORE – 12h: P Morrissey (12) 30, P Curley (18) 30, A Barden (20) 30.

LUCAN – Sat, 9h: B Cogan (28) 25, B Hudson (22), A Murphy (17) 19, E McSharry (19) 22. Sun 18h: T Nolan (19) 40, D McGrath (9) 40, M Downes

(2) 39, J McKeown (16) 39, P Arnold (9) 38, E Downes (3) 38.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – Winter League 10: E Finn (15) 28, J Lawlor (8) 27, D Bergin Jnr (15) 27.

 

M

MALAHIDE – 9h, Blue/Red: S Ganaza (10) 20, J McMahon (16) 20, P Canning (12) 20, M Cahill (10) 20, E MacLochlainn (6) 20. Yellow: C Brooks (18) 24. Sun, 12h Blue/Red: E O’Reilly (6) & L Egan (13) 43, T Henshaw (15) & B Phelan (12) 45. Yellow/Red: D Byrne (25) 33, P McCartin

(15) 32, P Nolan (14) 28, J Duffy (25) 27.

MILLTOWN – 14h: N Patterson (5) 32, M Boyle (15) 31, R Coleman (9) 31.

MOATE – Adrian Kennedy Memorial Cup: W Ganly (17) 44. Cl 1: P Coughlan

(+2) 40. Cl 2: M O’Hanlon (13) 37. Cl 3: J Buckley (18) 42. Cl 4: L Donaldson (21) 41. Seniors: P Fox (18) 39.

MONKSTOWN – Wed: J Murphy (14) 34, L O’Rourke (17) 33, T Cooney (17) 30, P Caffrey (13) 30, D Keane (10) 30. Fri: J Kearney (14) 33, D McCarthy (11) 32, A Horgan (18) 32, M Rice (9) 31. Sat: F Coakley & N Miller 37, D Coakley & J Quinn 37, P Cotter & O Collins 37, B Duggan & G Buckley 36, D Hayes & D Hayes 36. Sun: E Nolan (20) 37, L O’Tuama (7) 32, S O’Sullivan (18) 32.

MOUNTAIN VIEW – Captains (Seamus & Carmel) Drive In: B O’Brien J Dunne & P O’Brien 62, E Malone S Fitzpatrick & T Walsh 63, M Hoyne C Donovan & S Williams 63. 2016, Officers & Committee: Capt: S Nolan. Sec:

B O’Grady. H’Cap Sec: J Dunne. Pres: J J Holohan. Seniors Captain: B O’Brien. Comp Sec: K Kavanagh. Treas: M O’Neill. Committee: J Coleman F Kavanagh M Dobbyn E Power K Kavanagh & M Waugh. H’cap

Committee: J Dunne S Nolan & M Dobbyn.

MOY VALLEY – G Mahon & A Mahon 33, N Slater & W Kavanagh 32.

MULLINGAR – T McCormack (22) 40, A Mulligan (19) 36, P Dunne (4) 33.

MULRANNY – Open: M O’Farrell 34, C Cooney 30, T Mulloy 30.

MUSKERRY – Fri: T Philpott (13) 27. Sat: B Murphy (16) 30, P J Harrington (10) 27, B O’Brien (11) 27, T Porter (13) 27, R Costello

(14) 26, D Linehan (5) 26, A Riordan (3) 26. Gross: H O’Leary 24. Sun:

M O’Callaghan (6) 4up.

 

N

NENAGH – P Farrell (6) 35, D Reddan Jnr (+1) 33, S Hogan (+2) 32.

NEW ROSS – Seniors: P Farrell (16) L Power (19) G Freyne (19) & B Redmond (21) 98, M Lee (16) J Murphy (17) P Laffan (20) & M Hartley (22) 97, B Doyle (9) J Watson (18) & W Naddy (19) 97. F’ball: L Booth (18) & H Doran (11) 48, A Ronan (14) & K Irwin (21) 44, T Wallace (21) & R O’Grady (16) 43.

NEWBRIDGE – Spring Lamb: S Sheridan (9) 21. Cl 1: T O’Riordan (6) 20. Cl 2: F Morris (9) 19. Cl 3: E Keegan (13) 20.

NEWLANDS – 14h: P Green (18) 36, G Walsh (18) 36, M O’Neill (4) 33.

Sat: D Bradshaw (9) & B Raymond (10) 44, M Redmond (6) & G McHugh (13) 45, C Murphy (10) & P Kiely (13) 45.

 

O

OLD CONNA – K Harkin (13) 35, L O’Toole (14) 30.

 

P

PORTMARNOCK – League Rd 4 Cl 1: M O’Donoghue (5) 40, B Bolger (5) 39. Cl 2: P Feeney (13) 38, P Crean (15) 35.

POWERSCOURT – East Course Cl 1: B Finn (11) 40, C O’Neill (8) 38, J J McCarthy (3) 37. Cl 2: J M Prendergast (15) 38, W Barry (14) 38, A Bolton (12) 37. Cl 3: D Byrne (24) 42, E Casey (19) 38, M McDermot (20) 37.,EP>

 

R

RATHCORE – I Dixon (12) 44, S Crily (3) 40. Cl 1: G Clavin (4) 38. Cl

2: B McGrath (16) 40. Cl 3: S O’Kelly (19) 40. Gross: G Fagan 78.

RATHFARNHAM – D J Ryan (20) 35, J Robertson (14) 32, P De Lacy (11) 32, J Dunne (20) 32, P Rowe (11) 31, G Beirne (19) 31.

ROSAPENNA – Sun, Sandy Hills Links: P McGinty Jnr (21) 35, G Toye (15) 31. Sat, Mulroy Links: S Nicholl (21) 40, T Kingston (12) 35, P Boyce

(6) 34, M Carr (6) 33. Gross: J McBride 32, N Carroll 29, M McDermott 27, C McMenamin 27. Sandy Hills: C Boyce (5) 39,  M Bradley (6) 38.

Mulroy Links, Portsalon: S Gibbons (12) 36, N Nicholl (15) 35, J Friel

(16) 35, D Sweeney (18) 34. Gross: B McMenamin 28, E McDermott 27, C Connolly 25, C McMenamin 23.

ROYAL DUBLIN – Wed: G Morris (13) 28. IPGA Tankard: K Marley (12) 40, K Knightly (6) 39, T Halligan (20) 38. Gross: C O’Donovan 32.

ROYAL TARA – Wed League Final Day: P Martin (9) 35, V Breen (11) 33, S Clerkin (17) 32. Overall Singles: V Breen (11) 169, P Crisham (14) 165, P Martin (9) 160. Overall Teams: V Breen K Barry & J Geraghty Snr 324, M J Moran P Crisham & P O’Brien 322, E Giles J Kirwan & J McGrath 310.

RUSH – 9h Eclectic, Sat Cl 1: R O’Rourke (6) 21. Cl 2: P Farren (13) 22. Cl 3: M Oglesby (28) 24. Sun Cl 1: K Murphy (5) 23. Cl 2: N Burke

(13) 23. Cl 3: P Flynn (19) 23.

 

S

ST. HELENS BAY – Winter League Q 1: Rosslare Harbour (Maurice Cooper) 64, Killinick (Hilda Cooper) 58. League Q 2: Murrintown (Jim Brauneisen) 73, Kilrane (Russell Burke) 70, Tagoat (Fran Anderson) 65. Sweep: D Sinnott (12) 26, P Murphy (17) 26,  N Patten (14) 26.

SEAPOINT  Sun: D Kemp (16) 44. Cl 1: D McNamara (3) 42. Cl 2: J O’Reilly (16) 42. Cl 3: D McCann (22) 41. Captains (Jim Nolan & Deirdre Brennan) Drive In 1st 9: J Kierans (19) B Kierans (17) D Noer

(17) & M Brisco (19) 29, B Mathews (20) G McMorrow (19) K O McDonnell

(16) & D Duffy (18) 31, C McDonnell (28) M McDonnell (18) J Brett (20) & A Miller (7) 31. 2nd 9: G Lynn (20) S Lynn (13) T Wall (18) & G Reilly

(15) 30, M Delaney (10) F Gannon (3) P Higgins (19) & M Cullen (21) 31, M Lambe (11) D Farrelly (6) N Kelly (10) & M Winters (16) 31.

SKERRIES – C Keaveney (13) 29, J Mitchell (19) 29. Cl 1: M Plunkett

(6) 28, L McGinley (14) 28, P Delaney (17) 27, G O’Neill (25) 27.

Singles: C Keaveney (13) 23. Sat: D Dunne (25) 31, E Mulhall (24) 30. Cl

1: D Butterly (10) 29. Cl 2: C Barker (14) 28. Cl 3: D Ward (16). Cl 4:

P Kelly (21) 29. Singles: R Forsyth (28) 21.

SLADE VALLEY – 12h Cl 1: M Loftus (9) 26. Cl 2: B Cuffe (18) 25. Cl 3:

P Flanagan (20) 30. Cl 4: J Cully (25) 27. Sat 12h: B Cregg (23) 27, T Lilly (6) 26, M Dignam (2) 26.

STACKSTOWN – League 2nd 9 Cl 1: P O’Mahony (10) 20. Cl 2: B Lynham

(12) 23. Cl 3: B Tuckey (18) 23. Cl 4: P Jenkinson (21) 22. 1st 9 Cl 1:

S Stewart (8) 18. Cl 2: B Fitzpatrick (14) 23. Cl 3: P Wallace (16) 22.

Cl 4: S Bruton (20) 23. Sun 1st 9 Cl 1: M Quirke (6) 21. Cl 2: C Moriarty (14) 23. Cl 3: K O’Meara (18) 23. Cl 4: E Donoghue (21) 24.

2nd 9 Cl 1: P Murphy (5) 19. Cl 2: C Griffin (14) 20. Cl 3: L Hyland

(17) 21. Cl 4: J Noonan (20) 20.

SUTTON – Spring Foursomes: D Cahillane (16) & F O’Neill (19) 36, D O’Neill (5) & A Toomey (10) 36, R O’Driscoll (11) & B Nevin (16) 35.

Wed Cl 1: J Comyn (13) 21. Cl 2: M Green (16) 20.

 

T

TRALEE – Spring League Qtr Final: M Laide bt C Stack, W Goulding bt J O’Driscoll, M O’Connor bt J O’Halloran, L Nolan bt D McMahon.

Singles: K Dinan (18) 37, M Leahy (8) 35, N Barrett (17) 35.

 

W

WATERVILLE – M Murphy (6) 36, G O’Driscoll (14) 33, K Moran (13) 33, G Galvin (9) 32. 1st 9: B O’Shea (12) 16. 2nd 9: N O’Sullivan (110 17.

WEST WATERFORD – 16h Cl 1: M Ferncombe (8) 38, J Murphy (8) 33. Cl 2:

R Dalton (11) 39, S Spillane (12) 38. Cl 3: R Ronayne (15) 39, M Lawlor

(17) 36. Cl 4: P McCarthy (22) 36, M Stack (20) 35. South East Junior

Alliance: M Fehilly (13) 40, P Kinsella (15) 34, J Lennon (11) 33, T Sloyan (8) 33, P McCarthy (21) 33. 2nd 9: B Kennedy (20) 17. The Local Bar Society: J Kiely (7) 33, N Colleran (17) 31. 1st 8: S Lambert. 2nd

8: S Phelan.

WESTMANSTOWN – 9h Cl 1: G O’Brien (12) 22. Cl 2: P King (13) 23. Cl

3: P McGovern (20) 24. Cl 4: P Rooney (21) 21.

WICKLOW – M Doyle (14) 43, F Roche (16) 41, T Murphy (14) 41, J O’Neill (9) 41, G Carroll (14) 41. Gross: K Monaghan 32. Thurs Cl 1: S Carroll (7) 33, T McKeever (11) 27. Cl 2: G Carroll (14) 34, K Jameson

(14) 32. Cl 3: E Ronan (20) 34, S Ryan (19) 32.

WOODENBRIDGE – League: P Kenny (8) & P Corcoran (16) 51, M Hollingsworth (18) & J Glennane (20) 47, S O’Neill (10) & J Harper

(19) 47, G G Fennell (5) & D Doran (14) 46, D Bryan (27) & P Shortfall

(15) 45.

WOODSTOCK – League Rd 4: L O’Connor (14) & D Brogan (14) 50, T Neville (11) & J Fahy (20) 48, A Sherlock (8) & R Breen 46. Club

Singles: P Cosgrove (19) 47.

 

Y

YOUGHAL – 14h  Cl 1: J Hooley (5) 30. Cl 2: P O’Regan (19) 35. 14h Cl 1: I O’Callaghan (5) 25. Cl 2: S Mulcahy (19) 33. Sat Cl 1: B McDermott (7) 31. Cl 2: M T McCarthy (12) 29. Cl 3: S Hennessy (15) 33.

Cl 4:  S O’Sullivan (21) 32. Sun: J Lordan (9) S Murphy (19) & S Lordan (20) 70, M Walsh (12) S Cashman (13) & N Leahy (21) 70.

 

SOCIETIES –

D

DUBLIN JOURNALISTS – March 14, Carton House. Timesheet J Brennan.

March 21 (Refixed), Black Bush. Timesheet F McDonnell 087 9107285.

Membership now open. Contact John Brennan at 087 2437391 or email him at john.brennan@sundayworld.com.<EP>

L

LUDFORD DRIVERS – Milltown: P Ward, M Sheehan, A Tubbert. Edmondstown, March 21st, 11.00am.

M

MIDWEEKERS – Clontarf: C O’Neill (18) 28, B Walsh (25) 27, B Pocock

(22) 27.

S

ST. MUREDACHS – Lisheen Springs: E Melvin 30, T Carroll 28, G Lally 25. 1st 9: K O’Hanrahan. 2nd 9: J Fergus. Killeen, Sat, March 12 at 12.45. Timesheet with Captain B Hennessy 086 8269712.

 

LADIES -

 

A

ASHBOURNE – 9h: M Carey (21) 21, E Moriarty (32) 18, M Mellett (23) 18. 13h: M Power (22) 26, M Mellett (23) 25, M Cuffe (15) 23.

ATHLONE – White Elephant Comp: M Madden (6) 25. 12h: A Farrell (20) 25, L Dunn (24) 24.

ATHY – M Hurley (17) 24, M Kelly (30) 24, H Garry (13) 24.

 

B

BALBRIGGAN – N Keeling (11) 19, O Campbell (23) 18, M Finucane (33) 17.

BALLYBUNION – L Canty (23) 25, M Woulfe (36) 24, M Benn (26) 24.

Seniors: J Hayes (33) 9, P O’Malley (28) 8.

BALLYHAUNIS – M Potgieter (11) 34.

BALLYLIFFIN – Glashedy Cl 1: M D’Urso 20, Y McGonigle 20. Cl 2: M Mullan 19, S Grant 19. Cl 3: C Harkin 19, R McCrossan 18.

BANDON – Easter Hamper Cl 1: C O’Sullivan (11) 28, A Leonard (9) 25.

Cl 2: A Ni Shuilleabhain (26) 27, A Armitage (21) 26, M O’Regan (20) 23, B O’Crowley (23) 22.

BEAVERSTOWN – Tues 14h: M Rainey (20) 28, M Kidd (23) 26, T Monaghan

(31) 25, E Murphy (29) 24. 14h: N Murphy (12) 30, R Buckley (23) 27.

Sat: G O’Connor (22) 26, R Bellew (24) 25.

BEECH PARK – K Kavanagh (23) & A O’Donoghue (25), H Nugent (12) & T Brady (15). Sat: T Nolan (12) 26, P Muldowney (27) 24.

BLACK BUSH – League Cl 1: M Murray (7) 25, S Cartuir (9) 24, N Ryan

(21) 22. Cl 2: P McNamara (25) 25, F McGuinn (24) 24, S Lambert (28) 22.

Cl 3: M Macken (32) 22, A Baxter (36) 21, P Barry 20. Spring League

Winners: Team 3: P Duffy (9) V Marsden (17) G Hogan (22) H Kelly (23) M Kavanagh (25) S Ryan (28) K MacDonald (32) A Baxter (36) & S Lucid (36), Team 1: M Murray (7) A Bradley (17) M Kenny (19) T Dillon (19) M Lawlor

(24) P McNamara (24) K O’Brien (30) M Marnane (30) & J Murphy (36).

Individual Team Winners: Team 2, N Ryan (21) 85. Team 4: M Greene (26) 89. Team 5: T Fox (22) 91. New Members: P Creagh. Sun: B Fagan (31) 43.

BRAY – 18h Cl 1: M Lalor (19) 33. Cl 2: C Barry (22) 35. Cl 3: E Doyle

(32) 36. 9h Cl 1: M O’Neill (20) 17. Cl 2: M Driver (28) 16. Cl 3: E Devitt (32) 16. Sun: K Fahy (17) 28, R Gunning (12) 27, A Basquille (14) 27. Sat: M O’Connor (20) 28.

 

C

CARTON HOUSE – O’Meara: S Plunkett (25) 30.

CASTLE – 18h: F Casey (14) 37, C Gleeson (16) 34, S McCarthy (17) 33.

Gross: A Murphy 31. Cl 1: H M McCarthy (15) 31, E Jennings (14) 30. Cl

2: C Lenehan (21) 32, P Dineen (21) 31. Cl 3: C Keogh ( 34) 33, L Brady

(29) 29. Cl 4: C Lalor (36) 28, M Bourke (36) 27.

CASTLEGREGORY – A Rowan.

CASTLETROY – Tues: S Vaughan (10) 18. Winter League Final: Team F (B Doheny B Murphy K Burns A O’Dwyer F Ryan & M Callanan, Team I (K Butler M Byrnes M Quinlan M Reynolds A Hodgers & M McCarthy), Team G (D Tobin M Cummins J Cunneen M Ingerton B O’Hanrahan & M Ryan).

CASTLEWARDEN – 14h: J Fleming (29) 31.

CHARLESLAND – 13h: M Brennan (15) 27, M Cahill (24) 25, L Ryan (20) 23. Cl 1: D Hayes (16) 22. Cl 2: L Waddell (21) 21. Cl 3: S Love (30) 22. 9h: M Upton (33) 18.

CONNEMARA – Pub League Rd 3: J Donnellan (18) 39, P Godwin (23) 34.

Wed: J Donnellan (18) 39, K Kelly (14) 33. Sun: C Murphy (24) 37.

CORK – 15h: C Grandon (21) 29. Silver: R Thompson (4) 28, D Deasy (11) 27,  I Rafferty (11) 26. Bronze: S McKnight (21) 28, R O’Donovan (21) 27, M Bruen (24) 27, M Griffith (31) 25, S Shalloe (23) 24.

CORRSTOWN – J Nelson (21) 36, C Devitt (15) 32.

CO. SLIGO – Tues: M Rooney (12) 21. Thurs: M Sherlock (23) 18, V Booker (27) 17. Sat: R Mullan (29) 24, M Rooney (6) 23, C Murphy (13) 22.

CO. TIPPERARY – Autumn League: J Lawrence (Team Captain) T Canny K O’Neill & T Moran, A Murphy (Team Captain) M O’Connor M Crowe C Morrissey & V Heffernan.

CRADDOCKSTOWN – 16h Cl 1: M Walls (16) 28. Cl 2: L Flood (20) 28. Cl

3: F Feeney (34) 34.

 

D

DEER PARK – L McHugh (27) 31. Spring 3: R McDunphy (21) 15.

DELGANY – 15h Cl 1: M Lavelle (19) 33, M McDarby (20) 30, R Nelson

(18) 28. Cl 2: R Cooney (23) 28, T Hodgins (21) 26, L Martin (23) 26. Cl

3: J Kirwan (36) 32, C Wyse (29) 30, D Somers (32) 26.

DONABATE – 14h Cl 1: A Casey (22) 21. Cl 2: B Ward (24) 22, M Holohan

(29) 20. Cl 3: B White (36) 20, P Hughes (35) 20. Sun Cl 1: B McGinley

(17) 27, U Cherry (18) 23. Cl 2: C Crummey (25) 19, E Manton (25) 18. Cl

3: M Breen (32) 19, G Daly (32) 19.

DUNGARVAN – 11h: M Kiersey (35), C O’Keeffe (24) 22, J James (20) 21. Sat: M Walshe (35) 30, P Flanagan (21) 30, B O’Brien (13) 28.,EP>

 

E

EAST CORK – 8h Cl 1: S O’Brien (8) 19. Cl 2: A Cotter (28) 20. Cl 3:

C O’Brien (33) 23.

EDMONDSTOWN – M Torreggiani (16) W Neary (16) & C O’Neill (25) 42, R Darcy (14) B Horlacher (21) & P Mangal Spier (30) 45, C Burke Daly (16) G O’Carroll (28) & F McCullagh (29) 45. Sun: G O’Carroll (19) 30, C O’Neill (17) 29, P Bonnar (19) 27.

ELM PARK – Cl 1: N Brennan (6) 25, P Desmond (15) 25. Cl 2: N Collins

(20) 25, K Lawlor (23) 25. Cl 3: M Copelan (33) 20, P McNulty (29) 20.

Sun: R McDonnell (5) 37, A Burke (17) 35.

ENNIS – 12h: A Kelly (21) 26, B Foley (21) 24, P Costello (24) 24.

 

F

FOTA ISLAND – A M Horgan (16) 36, R Miller (20) 34, T Roche (15) 34, C Lane (15) 33. Silver Cat: P O’Sullivan (17) 33. Bronze A: M Quill (23) 33. Bronze B: C O’Connor (29) 32.

FOXROCK – 9h Cl 1: L Maher (18) 34, M Fennelly (16) 35. Cl 2: A MacMahon (26) 30, M Cullen (24) 30. Cl 3: J Sweeney (36) 33, C Liddy

(31) 33. Sun: J Rowland (28) 23, D Paffrath (23) 20. Gross: H O’Herlihy 11.

 

G

GLEN OF THE DOWNS – Cl 1: J Beggins (16) 27, D Ahern (11) 23, K Peters

(17) 22. Cl 2: B McCormack (25) 25, B Dowdall (25) 22, G Leyden (27) 20.

Cl 3: M Kearns (31) 25, J Conniffe (36) 20, N Deegan (30) 20.

GRANGE – 18h Cl 1: P Hogan (14) 31, P Pierse (17) 28. Cl 2: B Hughes

(21) 34, J O’Riordan (23) 30. Cl 3: A Cassidy (32) 25, K O’Rourke

(29) 18. 12h Cl 1: J Moloney (16) 18. Cl 2: A O’Mahony (26) 16. Cl 3:

M O’Brien (35) 13. 9h: M Coghlan (35) 16. Sat: J Moloney (16) 25, M Murphy (24) 21.

GRANGE CASTLE – S Bishop (17) 40. Cl 1: B McGuinness (16) 38. Cl 2: M Fitzpatrick (20) 37. Cl 3: P Thornton (34) 34.

GREYSTONES – 9h: I Taylor (26) 16, C Joyce (28) 15, T O’Riordan (33) 15. 18h: K Purcell (19) 33, T Shiel (13) 31. Tues: A O’Neill (9) 37, T Riordan (33) 35.

 

H

HEADFORT – 12h Cl 1: D Corrigan (15) 25, M McCabe (11) 25, O Foley (7) 25. Cl 2: M Brennan (22) 26, M Farrelly (26) 26, M Scanlan (25) 26. Cl

3: B Lombard (36) 22, O Clarke (29) 22, H Stafford (32) 21. Beginners: J Ju. Sun 9h: M Cahill (32) 20.

HOLLYSTOWN – Thurs: B Wall (36) 21, A Heffernan (13) 21. Sun: G Tuohy

(19) 31, J Fogarty (16) 28.

HOLLYWOOD LAKES – K Toland (20) 22, K O’Leary (18) 20. Sun: M Shortall (26) 27, K O’Leary (18) 24.

 

I

ISLAND – S Newman (16) 36, E Lowe (8) 36. Cl 1: E Knight (11) 36. Cl

2: G Smillie (23) 33. Cl 3: S Barbour (27) 34. Sun: M Cunneen & G O’Leary 45. 9h: A Courtney (2) 20, J Nolan (10) 18. 9h: A O’Flaherty

(34) 17.

 

K

KENMARE – D Long 26, N Crowley 24.

KILLINEY – Eclectic Cl 1: K Morgan (17) 32, C Towlson (15) 32. Cl 2: T Airey (22) 34, D Heavey (23) 34. Cl 3: C Kelly (32) 34, K Tracey (30) 34.

KINSALE – 13h: N Mason (16) 26. Cl 1: F Power (17) 24, L Donnelly (12) 24. Cl 2: N O’Sullivan (32) 23, T Strickland (34) 21.

 

L

LISMORE – League Rd 3: Team F (P B McCarthy) 166, Team D (D Power) 162, Team C (J Cahillane) 158, Team B (F Howard) 154, Team A (A Power) 152, Team G (P Lonergan) 130, Team E (B Joyce) 120. 9h: N O’Sullivan

(17) 22, D Power (14) 19, A Power (11) 17.

LUTTRELLSTOWN – M Ridge (18) 20, B Fallon (19) 19. Sat: M Ridge (18 24, A Hawkshaw (17) 18.

 

M

MALAHIDE – 9h: A Magill (27) 18, J Minihan (22) 18, N Murphy (13) 17, C Smith (14) 17, E Hanrahan (20) 17. Sat: O McMahon (16) 18, S Geraghty

(23) 15, L Mahony (18) 15, J Allen (26) 15, U Peelo (30) 15. Sun: C Hennessy (25) 21.

MILLICENT – Cl 1: R Grainger (15) 17. Cl 2: J Hutton (23) 15. Cl 3: E Dunne (30) 18.

MILLTOWN – 9h Cl 1: K Cloonan (14) all sq, M Gleeson (17) 1dn. Cl 2: M Killeen (26) 1dn, P Butler (19) 2dn. Cl 3: J Burke (35) 1up, K Bolger

(32) 3dn.

MOATE – B Dunne (15) 34.

 

N

NEWLANDS – 12h: S Rothwell (16) & R Morley (16) 45, F Ryan (14) & C Ryan (16) 47. Sun: P Heffernan (20) 31, V Mullen (15) 30.

 

O

OLD CONNA – 12h: M Flynn (19) 26, D Meade (19) 25, B Finn (27) 25. Cl

1: C Hutchinson (15) 25. Cl 2: A Kelly (26) 24. Cl 3: D Kelly (24) 23.

9h: N Ring (33) 10.

 

R

ROSSLARE – T Devereux (21) & A Gaynor (23) 30, E Doyle (20) & P Breen

(25) 27.

RUSH – M Lambe (27) 21.

 

S

ST. ANNES – C Walsh (15) 26. Sat:B O’Reilly (18) 26.

SEAPOINT – 9h: B Kearney (30) 18, B Matthews (20) 16, C Maddick (14) 16. Sun: M Cullen (21) 15.

SKERRIES – J McDonnell (21) 26, M Kenny (11) 25. Singles: M Kenny (11) 16.

STACKSTOWN – 9h 1st 9: M Grogan (16) 19, S Gillick (22) 19, T Small

(26) 18. 2nd 9: A O’Brien (29) 17, K O’Mullane (31) 17. Sat: M Croke

(36) 19, C Timlin (21) 18, I O’Brien (21) 18.

SUTTON – 3 Club Cl 1: A Moran (20) 17. Cl 2: K Petherbridge (24) 16.

Cl 3: V Short (29) 16.

 

T

TULLAMORE  - C Cooney (18) 31, A McCarthy (18) 29, J Joyce (26) 28.

Monthly: O Payne (20) T Dixon (23) & J Coen (30) 64, M Spollen (18) T Dixon (23) & F Campion (26) 63.

 

W

WATERVILLE – 18h: M Corkery (24) 39, P Gibson (12) 38, J Hardy (16) 35, E McAuliffe (20) 33.

WEST WATERFORD – R McDonnell (36) 39, M D French (36) 37, M Donnelly

(20) 34.

WESTMANSTOWN – 9h: V Dalton (26) 20. Cl 1: A White (18) 18. Cl 2: E Mulhern (20) 17. Cl 3: M Brady (30) 19, M Dunne (31) 19. Cl 4: S A Gilligan (35) 16. 9h: G Lewis (23) 21, C Fitzgerald (19) 19, L Dixon

(31) 17.

WICKLOW – M Cahill (11) 34, M Stapleton (24) 33.

WOODBROOK  - Cl 1: K O’Sullivan (13) 23, J Gilligan (17) 22, L Murphy O’Connor (5) 21. Cl 2: D Murphy (22) 23, A Gribben (32) 21, J Gribben

(21) 21.

 

Y

YOUGHAL – Daffodil Day: B O’Donoghue P Brennan & M Coleman 55, M Fenton J Tobin & B Henerby 54, T Treacy L Morrison & S Fitzgerald 51, V Murphy A O Coleman & C Harnedy 51, D Quill R Mathews & R Evans 50.

Spring League Team Standings after Wk 1: Team 7 (B O’Donoghue A O’Neill Coyne M Fogarty A Kelly & E Carroll) 80, Team 8 (P Byrne M O’Halloran U Cotter J Coyne & E Cronin) 79, Team 4 (T Landers P Brennan A Rochford V Whyte & M Feely) 75.

Online Editors

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport