Monday 26 September 2016

This week's golf notices from around Ireland - February 29

Pat and Ger Ruddy

Published 29/02/2016 | 20:33

Golf notices
Golf notices

MEN

  • Go To

A

ABBEYLEIX – O Dunne (15) 45, B Loughman (16) 44, D Delaney (5) 44, J Cummins (25) 44.

ADARE MANOR – J O’Brien & M Cregan 47, R & P Ryan 45, A O’Halloran & J Collopy 43.

ARDEE – Sat: A Conlon 48, D Minogue 43, S Englishby 43. Sun: P Carry 36, K Kerr 36, A McGuinness 35. Gross: A McAuley 29.

ASHBOURNE – Sun Cl 1: P Gleeson (5) 32, G Devine (6) 32. Cl 2: T Martin (13) 34, N Walsh (13) 34. Cl 3: B Caulfield (15) 33, N Malone (16) 29. Cl 4: P Moorehead (23) 33, B Boxwell (23) 27. Special Jnr Prize: C McCormack (5) 34. Sat Cl 1: D McLaughlin (6) 32, K Fitzpatrick (9) 31. Cl 2: J O’Reilly (11) 33, S Morrin (12) 31. Cl 3: E McKeever (16) 30, E Butler (12) 28. Cl 4: B Moriarty (23) 30, S Murphy (25) 28.

ATHENRY – G Broder (10) 38, S J Ward (13) 37, V Forde (12) 37. Gross: J Duffy 33.

ATHLONE – AWGS: J Kinihan 34. Cl 1: J Burns 34. Cl 2: M Cleary 29. Cl 3: M Rock 34. Veterans: T Meagher 25. Wed: A O’Connor (9) 36. 15h: J Carney (16) 34, J Burns (12) 34, D Earley (14) 33.

B

BALBRIGGAN – Sat 1st 9 Cl 1: C Scully (4) 19, J McConnell (6) 19. Cl 2: P O’Brien (13) 20, C O’Connor (13) 19. Cl 3: J Rogan (17) 24, T Coughlan (18) 23. 2nd 9 Cl 1: P Sullivan (10) 22. Cl 2: L Kidd (16) 21. Cl 3: P Harford (21) 20. Sun 1st 9 Cl 1: J Gallagher (11) 20, F Whelan (2) 19. Cl 2: G Lewis (13) 21, W Maher (14) 18. Cl 3: M Dunn (25) 22, T Quinn Jnr (28) 21. 2nd 9 Cl 1: D Rooney (12) 19. Cl 2: C Purewal (14) 19. Cl 3: R McGuinness (17) 22.

BALCARRICK – Seniors, U50: P Horrigan (20) 29. Cl 1: P Brennan (10) 26. Cl 2: A Butler (15) 29. Cl 3: B Saville (15) 28.

BALLINA – 12h: R McGinty 30, P Judge 29. 9h: E Harney 23. 12h: J Cox 29, M Rynan 28. Team: P J Ruddy P Moran B Kiely & R Lane, J Bourke D Christie S Casey & J Warde. Plate: C Doherty A Gallagher H Bourke & S Sweeney, J Doherty V Tomas M Tighe & P Devers.

BALLINASCORNEY – 9h: D Murray (17) 4up, M O’Boyle (12) 2up, G Redmond (7) 1up. Sun: R Campbell (19) 23, M McGlynn (12) 22, J Lynch (9) 22.

BALLYBUNION – Spring League Day 2: Team A (E Hayes) 243, Team B (E O’Shaughenssy) 240, Team N (B Slattery) 235, Team F (S C O’Sullivan) 227, Team D (T O’Connor) 226, Team I (T Keane) 222, Team G (P Mulvihill) 218, Team O (D Bennett) 215, Team E (B Hickey) 213, Team L (C O’Halloran) 209, Team M (D O’Gorman) 208, Team H (P Byrne) 206, Team K (L Carmody) 206, Team C (D O’Donnell) 204, Team J (J Shier) 190, Team P (I O’Mahony) 160. Tues: M Horgan (21) 32, A O’Riordan (16) 28, M Geaney (12) 28, M Whelan (31) 27. Seniors: A O’Riordan (16) 15, N Browne (26) 14.

BALLYHEIGUE CASTLE – 12h: T J Griffin (20) & J Joy (19) 30, M O’Connor (A) (25) & B O’Loughlin (17) 28.

BALLYLIFFIN – Sun Winter Leagu, Glashedy Links Cl 1: R Doherty (5) 39, P Doherty c (3) 36. Cl 2: J Moore (17) 41, B McGonigle (28) 38. Back 9; D Butl;er 21. The Old Links Cl 1: J Gibbons (9) 40, N Quigley (7) 40. Cl 2: P Toland (21) 38, P Mathews (25) 38. Sat Open: T Buckell (20) 44, P O’Donoghue (6) 40, J McLaughlin (12) 40, J McGeoghan (20) 40. Gross: B Devlin 36. Fri: M Kelly (19) 39, E McConigley (12) 34, D Boyle (17) 33.

BANTRY BAY – N O’Connell (9) 32, C Kelly (11) 28.

BEAVERSTOWN – Wed: D Cullen (14) R Aherne (11) J Farrelly (11) & P Fleming (13) 70, H McGovern (9) J Meade (12) H O’Brien (14) & J Reilly (22) 67. Sat: D Wogan (14) & N Byrne (17) 38, D Dudley (15) & J Richardson (17) 38, P Doolan (17) & S Morris (12) 37, P Hayden (10) & J Mason (11) 36. Sun: D O’Hagan (9) 36, J Nolan (10) 34, D Dudley (15) 33. Cl 1: J Greally (6) 32. Cl 2: S Morris (12) 31. Cl 3: P Canning (14) 32. Cl 4: C Penrose (20) 33. Mon: D Russell (9 Elm Green) 30, D MacNally (19) 28, M Kennedy (14 Stackstown) 28.

BEECH PARK – Sat: J Minihan (20) 34, B Daly (9) 33. Cl 1: B Daly (9) 33. Cl 2: M Allen (13) 33. Cl 3: T Kinsella (17) 32. Cl 4: T Fleming (24) 31. Thurs: L McMillan (1 Craddockstown) 36. Wed 1st 9: N Keane (16) S Power (20) P Kenny (20) & D Martin (21) 52. 2nd 9: N Forrestal (12) S Broe (16) & L Rigley (21) 51. Sun: M Connolly (17) 35, F McKenna (14) 34, J McEvoy (22) 34.

BELLEWSTOWN – League Sat: J Foran 19, P Carolan 18, S Griffin 16. Sun: J Donnelly 26, F Smith 26, C Fitzpatrick 23.

BLACK BUSH – League Cl 1: D Hayden (2) 28, T Curtin (13) 28. Cl 2: K Creaner (15) 26, B Hennigan (17) 26. Cl 3: B Beasley (22) 29, G Dobbin (22) 27. Seniors: T Craven (21) 41, P Conlon (8) 37, C Synott (15) 36. Swinging Sixties: R Grainger (21) 25, T Moore (12) 22, D O’Sullivan (21) 22. Sun Cl 1: J Twomey (12) 28, C Walsh (6) 27. Hamper League Rd 13 Cl 1: D Hayden (2) 28, T Curtin (13) 28. Cl 2: O Harrington (19) 28, O Flanagan (19) 27. B Beasley (22) 29, J Ryan (28) 30.

BLAINROE – T Robinson (18) 35, C McGowan (8) 34 & D Smith (3) 34, P Deignan (20) 34.

BORRIS – Winter League Rd 5: J G Foley (12) 40, K Ryan (13) 39, C Geoghegan (8) 37, J J Nolan (19) 37, S Canning (15) 37, J Gorman (10) 37. Gross: J Joyce 34. Wed: L Byrne (10 Wexford) 36. Sat: L Kiernan (10) 36. Sun: N Lacey (17 Wexford) 36. Winter League Best 4 Scores: M McCarthy 146, P Dundon 144, J Foley 143. Seniors: B Redmond (23) 41, J Shalloe (4) 38, S Treacy (19) 36. Hole in one: D Kelly on 4th.

C

CARLOW – L Quinn (5) & J Bolger (18) 6up, T Coakley (13) & J Coakley (22) 5up, P Comerford (10) & P Carroll (12) 4up, K Foley (10) & S Dermody (20) 4up, J Fleming (19) & P Cooney (20) 4up, D Walsh (18) & T M Byrne (19) 4up.

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: R Kelly (4) 21. Cl 2: J O’Callaghan (14) 21. 15h Open: K Walsh (7) 36, N Drohan (9) 35, J Power (13) 33. League Rd 6 Cl 1: M Hassett (9) 21, B Walsh (8) 21. Cl 2: J Kelly (15) 25, J Murray (13) 23. Cl 3: G Organ (18) 23, C Quinton (19) 23.

CARRICKMINES – C Stewart (5) S Walker (10) & N Kingston (20) 86, R Acton (15) C Chapple (17) & D Nelson (18) 84, H Lauder (7) R McCarron (15) & C Lauder (21) 83.

CASTLE – Sat 1st 9: C Gleeson (14) 23, P Mandal (14) 22, D Simpson (18) 21, P Lysaght (16) 20. 2nd 9: J Sheridan (24) 22, A Fogarty (20) 22, M Murray (14) 21, J Jones (16) 21.

CASTLE BARNA – J Dolan (27) 44, D Meredith (22) 42. Cl 1: S Egan (+1) 38. Cl 2: J Mann (15) 41. Cl 3: A Geoghegan (17) 40. Cl 4: M Jordan (22) 37. Winter League Final: A Team 3.5, The Insulators 1.5.

CASTLEGREGORY – Sun: T Ferriter (24) 43, J Mulcahy (10) 39, P Doody (7) 39. 1st 9: M Keane (10) 38. 2nd 9: P Mulcahy (13) 36.

CASTLETROY – Sun: R O’Donnell (9) 32, R Lynch (16) 32, W P Madden (15) 30, J Hadnett (2) 30.

CASTLEWARDEN – Wed: M Cohen (18) 37, T Culhane (21) 36, E Hanly (18) 35. Sat: A Bagnall (8) & C Ryan (12) 34, J O’Brien (15) & P O’Brien (19) 33. Sun Cl 1: J Condon (7) 30. Cl 2: F Whelan (15) 31. Cl 3: D McDonagh (16) 33. Cl 4: J Dwyer (21) 34. Junior: C Dunne (10) 32.

CEANN SIBEAL – D O’Sullivan (28) 41, L O’Hanlon (11) 36, J O’Connor (11) 36.

CHARLESLAND – M Lennon (13) 41, E Ryan Jnr (21) 40, M Madden (12) 39.

CLANE – 9h League: T Carew (14) 23, L Wyer (17) 23, J Maher (18) 22. Captains (Michael Connolly) Drive In: R Reilly (6) J Maher (17) & T Bryan (21) 47, B Conlon (11) L Blanchfield (17) & C Behan (28) 46, M Connolly (16) J McAndrew (12) & D F Connan (15) 45.

CLONTARF – Winter League Final: S Kealy (7) & P Kealy (9) 38, D Corcoran (13) & J Collins (19) 37. Ord Mem: B Doyle (10) & J Joyce (15) 38, G Kelly (5) & P Congdon (6) 38, A Cahill (9) & I Maguire (16) 37.

CORBALLIS LINKS – E Davis (26) 63. Cl 1: P Nolan (6) 65. Cl 2: T Leavey (17) 64. Cl 3: M Quinn (19) 68.

CORK – 15h: T Connolly (10) & F O’Leary (13) 41, J Murphy (13) & T Donovan (18) 38, D Walsh (12) & B Curley (18 Slievenamon) 37, D Russell (14) & L Walle y (12) 37. Sun: G McPolin (21) 38, D O’Flynn (4) 34, D O’Kelly Lynch (21) 32, E Cagney (8) 32, M Hayes (9) 32, K O’Keeffe (22) 31, C O’Brien (9) 30, P O’Connor (20) 30. Gross: T Cleary 32.

CORRSTOWN – Sat: T Connor (28) 21, D Deans (15) 21. Sun: P Fleming (21) 23, B Reilly (6) 19. Final Winter League: D O’Neill J Bourke R O’Neill & F Brady 181, M O’Reilly J Harvey Snr G Kelly & J Harvey Jnr 165, L Browne S Burns M Kelly & I Hooper 147, S Leahy A Browne T Leahy & B Donovan 147, J Holland M Hayden T Jesson & P Hynes 146.

CO. CAVAN – 9h Cl 1: G Cullivan (12) 22, T McKiernan Jnr (11) 21. Cl 2: G Cooney (13) 23, M Gilsenan (16) 21. Cl 3: I Johnston (17) 21, F O’Brien (19) 20. Cl 4: A Smith (26) 25, S Murphy (22) 23.

CO. LOUTH – Winter League No 10, Cl 1: F Gannon (3) 66, C Walsh (10) 68. Gross: A Dignam 73. Cl 2: S Matthews (19) 69, J McLaughlin (13) 69. Gross: P Murphy 83. Team: F Gannon (3) P Walsh (8) P Malone (14) & P Gillen (15) 57. Seniors Cl 1: J Leech (14) 20. Cl 2: O Cummins (22) 18. Sun: J McMahon (12) & P Healy (19) 47, J Campbell (5) & J Carroll (14) 45.

CO. MEATH – Sat, Spring League Cl 1: B Pollock (11) 35, S Goulding (9) 33. Cl 2: T Mulligan (14) 33, M Reilly (14) 30. Cl 3: l Eyres (21) 32, G Dempsey (22) 31. Sun Cl 1: M Lynam (9) 32, D Rayfus (8) 30. Cl 2: B Brennan (12) 29, J Kearney (14) 29. Cl 3: P Blount (24) 29, C Kiernan (21) 26.<EP.  CO. TIPPERARY – Seniors: G Maher P O’Donnell & M Quirke.

CRADDOCKSTOWN – Sat Cl 1: M O’Connor (6) 40, J Micheau (11) 39. Cl 2: M Clarke (17) 40, D O’Keeffe (13) 39. Cl 3: T Larkin (20) 42, D O’Neill (22) 41. Sun Cl 1: P Sheridan (12) 41, G Lanigan (11) 40. Cl 2: P Charters (18) 41, G Fay (16) 41. Cl 3: L Bermingham (27) 42, D Grant (23) 42.

CREGMORE PARK – 13h: G Condon (6) 31, T Concannon (16) 30.

D

DELGANY – P O’Toole (12) 38, T P Smith (14) 37, J Sweeney (19) 37, C Rigley (22) 37, A Hawthorne (15) 36, M Nolan (0) 35. Sat: B Geoghan (15) 41, C Rigley (22) 39, P O’Toole (14) 38, T Smith (14) 37, J Sweeney(19) 37, P Hautz (7) 37. Sun: D Cotter (7) & S O’Toole (14) 40, T Jenkinson (14) & P Craig (15) 39, J Codyre (14) & M Carey (19) 39, I Byrne (6) & P Fitzpatrick (12) 38.

DONABATE – Sat Cl 1: J McGroddy (8) 29, C O’Shea (8) 29. Cl 2: D Bradfield (12) 35, L Bridgette (14) 34. Cl 3: E Dooley (17) 32, D Cullen (17) 32. Cl 4: C Greevey (20) 32, J Hannon (20) 31. Wed: J McGillicuddy (13) & N Comiskey (13) 38, H Caughey (21) & P Douglas (27) 36, T Fetherston (18) & P McDonagh (19) 34. Sun: J Butterly (15) & H McMahon (21) 42, D Bradfield (12) & E Gleeson (19) 41.

DRUIDS GLEN – V Lynch (16) 39. Cl 1: B Donoghue (9) 35. Cl 2: S Murphy (11) 36. Cl 3: D Bourke (20) 33.

DUN LAOGHAIRE  - Comp 1: G Savage (10) 36, P Fanning (12) 31, D J Gray (3) 31, N Maguire (7) 31, R Barry (10) 31, F Long (16) 30, P G Craig (4) 30, D D Walsh (8) 30, V Kavanagh (6) 30. Comp 2: M Murphy (5) 30, G Burke (12) 30, B McNestry (5) 30, P Rushe (14) 30, P G Durning (7) 27, G Ramsay (6) 29, S Wyse (14) 29. Wed: V Ryan (10) 33, B Taite (8) 32, J Halpenny (3) 32, J R Haniver (13) 32, M Brennan (8) 32.

DUNGARVAN – 16h: N Connors (20) 38, J G Moloney (9) 35. Sat: M Walsh (8) 35, E Brackett (10) 33. Sun: J Harty (14) 38, J Hayes 35.

E

EAST CORK – P Cooney (9) & M Healy (9) 40, O Myers (11) & B Black (18) 38. 8h: M Collins (6) 23.

EDMONDSTOWN – 12h: T O’Connor (15) 28, F Ryan (14) 27, P Morrissey (12) 26. Cl 1: P Devlin (12) 26, P Clinton (8) 26. Cl 2: T McGarry (16) 26, M Corway (16) 25. Cl 3: N O’Dea (22) 24, J Simon (20) 24. Cl 4: D Daly (28) 24, F Kerr (26) 22. Seniors: C Kenny (12) 25.

EUROPEAN CLUB – Winter League: N Kilgallon (5) 32, E Boylan (8) 32. Finalists Flight 1: N Kilgallon (5) 170, N Kelly (10) 168, E Boylan (8) 161, F Garland (15) 159. Flight 2: B McCarthy (17) 155, C Duffy (22) 154, T Topham (17) 153, B McGinn (21) 141. Open: J Prinsloo (7 Grange Castle) 35, D Rice (4 Black Bush) 34. Seniors: N Steedman (1 Slievenamon) 34. Open seniors every Monday; open singles every Tuesday-thru-Sunday, offficial Irish handicaps, tel. 0404-47415.

F

FORREST LITTLE – Wed: S O’Laoire (17) 28, M Matthews (10) 27, S Hyland (12) 27. Sat: M Donnelly (5) & S Lacey (13) 29, D McCabe (5) & P McGaley (7) 29. Sun: B Memery (11) 30, F Ferguson (9) 27, J McDonagh (13) 26, P Quaid (10) 26, D Bourke (4) 25.

G

GLENGARRIFF – W Creedon (16) 43, P Darcy (14) 42, S Olden (27) 42.

GOLD COAST – 18h: P Kirwan (6) 43, T Long (12) 42. Gross: M White 37. Sat & Sun: J Maye (17) 43. Cl 1: P Power (6) 41. Cl 2: J O’Dwyer (9) 42. Cl 3: J Burns (17) 41. Cl 4: D J Veale (23) 41.

GORT – C Fennessy (15) 42, J Joyce (20) 41, D Kinsella (15) 37. Gross: E Morrissey 32.

GRANGE – Spring Challenge Final: D Furney (17) 12up, L Burke (17) 12up, P O’Loughlin (7) 10up, S Glennon (15) 9up, D L Connolly (14) 8up, T Moriarty (6) 8up.  Sat Outer 12: F Flannery (13) 29, P Kennedy (10) 28, M Mahony (21) 28, F Brennan (11) 28, P Sherry (5) 28. Spring Challenge: J Moriarty (11) 4up, W O’Dwyer (12) 3up, D Furney (17) 3up, D McCann (20) 3up, C Hennigan (13) 2up.

GRANGE CASTLE – Sun: J Gray (20) 42. Cl 1: C O’Connell (11) 42. Cl 2: R Barry (16) 42. Cl 3: D Muldowney (20) 42. 11h: J Moylan (14) 25. Cl 1: B Dowling (17) 23. Cl 2: T Staunton (18) 23.

GREENORE – Sun Cl 1: M Bagnall (7) 39. Cl 2: D Murphy (10) 40. Cl 3: B Keough (16) 42. Cl 4: G Toner (19) 40. Four Person Mixed: E Quinn D Kilgallon R Hanratty & M Concannon 69, J Renaghan B McCabe G M Gartlan & J McCartan 68.

H

HEADFORT – Sun: S Coyle (5) 51. Old: M Beirne (13) 42, D Knox (21) 40. Gross: B Lynch 33. Junior: J McNulty (23) 40.

HEATH – J B Conroy (9) 38.

HERMITAGE – 9h, Tied 1st: H Daly (25) & W Moloney (36) 26 & T Gray (16) & J Downey (15) 26, M Burnell (18) & P McGilloway Snr (18) 26. Sun: D Marmion (12) & C Lambe (23) 45, P Ennis (15) & G O’Grady (15) 44, T McCarthy (12) & C Deignan (11) 44. Sat, 1st 9: J Walsh (13) 22, M Kelly (24) 22, J G Dowling (19) 20, J O’Reilly (11) 19. 2nd 9: E Dempsey (11) 20, G Beagan (13) 20.

HIGHFIELD – Lamb No 7: C Rentes (6) 42, B Cassidy (17) 41, J Kearney (18) 41, K Tannaka (13) 40.

HOLLYSTOWN – Tues: P McMahon (20) 39. Cl 1: T O’Reilly (14) 38. Cl 2: J Kenny (21) 35. Sat: A McCarthy (26) 41. Cl 1: N Doyle (15) 40. Cl 2: J McGettigan (27) 36. Sun: P Poynton (15) 44. Cl 1: S Fitzpatrick (16) 38. Cl 2: I Flood (17) 44.

HOWTH – Centenary Winter League: R Holden (15) 23. 1st 9: P King (15) 20, P Cooney (15) 20. 2nd 9: T O’Connor (9) 21. Sun: R Collier (16) 21. 1st 9: G Monaghan (16) 21, J Richardson (15) 21. 2nd 9: M Cleary (11) 21.

I

ISLAND – Wed 1st 9: M Martin R Waldron & P Murphy 28. 2nd 9: D Boyle & G Lowe 28. Sat 1st 9: C Fitzpatrick 21, P Savage 20, E Meaney 20, G O’Connor 20. 2nd 9: D O’Connor 21, M Donohoe 20, J Lawless 19, P Corkery 19. Sun 1st 9: M A Halligan 18, D McNamara 18, P Corkery 17. 2nd 9: D Moran 21, J Quinn 19, I Kealy 19.

K

KENMARE – J Barry (15) & J J Mahony (20) 43, S Daly (17) & J Brosnan (14) 42.

KILLEEN CASTLE – 14h: M Dowdall (4) 35, D Collier (17) 34, S Waites (17) 33, G Temple (3) 33.

KILLERIG – A Deering (14) 24, T Hutton (16) 21. Sun 11h: K Johnson (19) 24, T Begley (12) 23. Sun: P Kirby (10) 29, A Deering (14) 26.

KILMASHOGUE – Cl 1: D Meaney (10) 20, S Wilson Moore (12) 19. Cl 2: T Morrisson (22) 23, P Williams (26) 18.

KINSALE – D Hickey (12) 32, J Fahy (9) 31, F Fehily (9) 31, B Doran (12) 31. Thurs: R Studdert (12) 36. Fri Back Course: B Goulding (20) 32, E Hayes (9) 30. Sat Front Course: D P Griffin (20) 33, J Broderick (15) 29, P Dwyer (11) 28. Back Course: B O’Donnell (6) 30, P Flannery (15) 29. Sun Front Course: P Coughlan (4) 32, B Keohane (8) 30, G Hayes (7) 29, A Murphy (11) 29. Back Course: J Kelly (9) 32, J Murray (11) 30, A Murphy (7) 30, P McSweeney (4) 30.

L

LAHINCH – Castle Course: N Sexton (5) 16. Wed, Seniors: M Hennessy T Glynn & T McCarthy 46, P J O’Neill M McDonagh & M Nolan 45, T Saunders J McEntee & S Gallagher 45. Wed: T Saunders & J Daly 26, D Curtin & M Clohessy 26, J O’Flaherty & M Kerins 25. Sat: G Gough (13) 41. Seniors: T Glynn & M McDonagh 39, D O’Shea & J Cooney 38, D Creedon & R Kennedy 36.

LEE VALLEY – T Hayes (8) 30, C O’Regan (6) 30, C Walsh (6) 30, A Dowling (11) 30, M O’Donoghue (12) 30.

LISHEEN SPRINGS – 12h Cl 1: T Bagnall (11) 30, T Pierce (13) 30, D Hetherington (13) 29. Cl 2: J Raymond (15) 31, J Connaughton (14) 30, P O’Toole (17) 30. 16h Cl 1: P Kinsella (11) 38, T Foster (11) 37, K Dobson (10) 37. Cl 2: O Burke (16) 39, B Buckley (13) 38, J Whelan (14) 38. Cl 3: P Ayres (20) 38, M O’Mahony (21) 38, B Callaghan (22) 36.

LISMORE – 12h: D Whelan (10) 32, D O’Leary (28) 31, M Keane (16) 30.

LOUGHREA – League Week 13: D Collins (15) 39. Cl 1: M Kennedy B Duggan (10) 35. Cl 2: N Tierney (11) 38. Cl 3: D O’Flaherty (20) 39.

LUCAN – Sat, 1st 9: P Cotter (19) 24, R O’Hara (24) 22, D J Henry (19) 21. 2nd 9: D McGrath (5) 22, C Downes (6) 21, S Kelleher (11) 20. Sun 1st 9: S Spence (15) 23, S Dowling (9) 22, M Rankin (19) 22. 2nd 9: J Dunphy (16) 21, P Hayes (16) 20, E McSharry (19) 20.

M

MALAHIDE – Sat: B N Kenny (24) 30, N Sullivan (5) 29, J McNeill (20) 29, C Conway (9) 28, P Murray (18) 28, D Byrne (25) 27, R Eakins (28) 27. Blue/Red:  R Daly (14) 26, M T  O’Rourke (23) 25, N Dunne (12) 25.

MALLOW – 14h: M Kenny (19) 36, C Herlihy (15) 36, M P O’Sullivan (20) 34, S Hickey (13) 33, D Forrest (12) 33, P O’Connell (22) 33, S Crowley (13) 34, S Jack (8) 33, S O’Shea (11) 32, C McIntosh (10) 32. Gross: G F McEvoy 28.

MILLICENT – P Fitzgerald (10) 23. I Justice (10) 22, P Hogan (5) 22. Cl 1: J Hunt (3) 21. Cl 2: A Kavanagh (6) 22. Cl 3: T Nason (11) 21.

MILLTOWN – League Rd 6 Cl 1: C O’Reilly (5) 4up, P Banks (11) 1up. Cl 2: C Nagle (15) 6up, M O’Driscoll (14) 3up. Cl 3: T Coman (22) 2up, D McGarry (21) 1up.

MONKSTOWN – P Caffrey (13) 36, D Keane (10) 36, R Dennehy (14) 34, H Dunne (8) 34, T Faul (17) 32, J Ryan (8) 32, B Crowley (11) 32, B Groeger (13) 31. Fri: D Nolan (4) 31. Sun: B Egan (5) 35, J Horgan (8) 35, E O’Mahony (4) 35, B Duggan (12) 34, B Cox (13) 34, D McDonnell (1) 34, S Falvey (8) 34, P Morrison (10) 34, F Egan (10) 34, D Richardson (9) 33.

MOUNT WOLSELEY – 14h: N Curran (20) 34, T Donovan (17) 32, J S Nolan (12) 31.

MOUNTAIN VIEW – Captains (Seamus Nolan & Carmel Fennelly) Drive In: B O’Brien J Dunne & P O’Brien 62, E Malone S Fitzpatrick & T Walsh 63, M Hoyne C Donovan & S Williams 63. 2016 Officers & Committee, Capt: S Nolan. Sec: B O’Grady. H’cap Sec: J Dunne. Pres: J J Holohan. Seniors Captain: B O’Brien. Comp Sec: K Kavanagh. Treas: M O’Neill. Committee: J Coleman F Kavanagh M Dobbyn E Power K Kavanagh & M Waugh. H’cap Committee: J Dunne S Nolan & M Dobbyn.

MOY VALLEY – J Kelly & M Griffin 38, P Farrell & J O’Brien 33.

MULLINGAR – Sweep: E Shaw (6) 35, M Sheridan (19) 33, M Smith (13) 33. Seniors: M Purcell (12) 28, P McKenna (23) 27, B Coady (19) 25, E Dunne (11) 28.

MULRANNY – T Mulloy 37, F Barrett 36, P Hopkins 36.

MUSKERRY – Fri: B Roynane (22) 27, D Lynch (8) 27, J Corcoran (3) 27. Sun: J Chisholm (7) 29, A Martin (19) 28, F O’Suilleabhain (11) 28, J O’Mahony (6) 27, L Harkin (16) 27, A Gray (9) 27.

N

NAAS – East Course: J Christian (7) 24, T Duane (27) 23, R O’Houlihan (11) 23. Gross: M Duffy 18. West Course: P Treacy (21) 24, T Atherton (17) 23, P Magee (10) 23, P Alley (17) 23. Gross: M Curtis 20.

NENAGH – 15h: F Flannery (10) 37, G Richardson (11) 36, D Carey (18) 36. Gross: S Hogan 32.

NEW ROSS – Seniors: J Murphy (17) L Power (19) J Murray (20) & F Boyle (21) 88, R Cuddihy (13) E Delaney (16) P Traynor (19) & M Burke (25) 87, J Furlong (11) N Dunne & W Naddy (19) 87. 14h: J O’Brien (17) 33, R Shannon (15) 30, G Freyne (19) 30. Gross: E Dungan 23. Cl 1: R Hussey (6) 26. Cl 2: J Hackett (11) 29. Cl 3: P Whelan (17) 29.

NEWBRIDGE – 9h: C McCarthy (9) 24. Cl 1: N McGuigan (5) 21. Cl 2: J Russell (9) 22. Cl 3: D Mulholland (12) 22.

NEWLANDS – 1st 9: S Murray (10) C Hannaway (26) G Murnin (21) & N Errity (20) 44. 2nd 9: S Heffernan (13) T Meehan (15) J Long (15) & P Heffernan (20) 47. Sun: J Byrne (13) 34, T C Munroe (23) 31, D Long (6) 31.

P

PORTMARNOCK – Hillery Putter: V Sex (15) & P Byrne (16) 39, T O’Dwyer (11) & E Lynch (8) 37. Winter League Rd 3, Cl 1: E O’Connor (Scr) 38, W Eickholt (4) 38.

PORTUMNA – Captains (Mary McElroy & Mick Keyes) & Club President (Mary Conwell) Drive In: G Madden P Lohan & O Flanagan 61, M Donohue P O’Shea & M McDonagh 62, J P McLaughlin J Cormican & B Treacy 62, V Treacy J McCormack & S Fahy 63, G Lynch P Madden & B Kelly 63, J Gilchrist B Mooney & M Madden 64.

POWERSCOURT – West Course: P O’Mahony 32, D Byrne 31, R Daly 30, J Byrne 30, K Croly 30, B Doyle 29. East Course: D Sherwood (6) 42, D O’Gallagher (5) 40, D Smith (14) 40, K Carmody (20) 39.

R

RATHCORE – Cian Curley Open: C Thompson (21) 41, G Gillespie (8) 40, K O’Sullivan (23) 40.

RATHDOWNEY – Captains Drive In: L Ryan (3) M Quinlan (18) J Ryan (18) & E Ryan (18) 93, M Grace (11) E Whelan (11) P Ryan (c) (12) & C Keogh (12) 93, M Power (9) J Delaney (16) D Dowling (16) & P Delaney (16) 92.

RATHFARNHAM – M Lew (18) 37, A Hood (14) 34, R Kinahan (16) 33, A Taylor (22) 31, L Doherty (18) 31, D Holmes (19) 31.

ROSCOMMON – S Mulryan (15) 38, C O’Connor (9) 36. Non GUI: B Gaddren.

ROSCREA – 15h: M Gleeson 36, A Shanahan 36. Winter League Match-play Final, Winning Team: G Delaney F Lyons S Egan M Moloney J Masterson & M Carney.

ROSSLARE – 16h: N Kinsella (18) 40, D O’Keeffe (13) 39, J Forde (20) 38, C Brett (11) 37, C Callery (6) 36, J Scott (27) 36. 16h: T Connon (21) & D Curran (26) 42, D Hall (11) & J Kelly (4) 38, D Evans (10) & B Scott (19) 37.

ROYAL DUBLIN – Hogan Cup: G Morris (13) & J Hanrahan (24) 46, C Hanratty (15) & M Hanratty (20) 44, S Griffin (21) & S O’Dwyer (24) 44. Wed: D Quigley (25) 33, P J Synnott (17) 32, K McKiernan (13) 32.

ROYAL TARA – League Rd 8: J McGrath (21) 48, D De Lacy (25) 47, V Breen (11) 47. Teams: E Giles J Kirwan & J McGrath 87, V Breen K Barry & J Geraghty Snr 87, M J Moran P Crisham & P O’Brien 81. Seniors: T Boland (16) 43. Sat: V Breen (11) & T Kennedy (15) 49, J Sheridan (9) & P Daly (17) 47. Sun: T Kennedy (15) 43, D Green (22) 42, E Moloney (21) 42. Gross: R Whelan 37.

RUSH – 9h Eclectic League Wk 8, Sat Cl 1: P Doran (8) 24. Cl 2: S O’Brien (11) 25. Cl 3: M Oglesby (28) 22. Sun Cl 1: P Murphy (9) 21. Cl 2: C Hegarty (11) 22. Cl 3: R Barry (18) 26.

S

ST. HELENS BAY – Wed: S Thornton (19) 26, S McCormack (15) 24. Sat, League Rd 7: P Cassidy (19) 27. Sweep 11h: M Tully (24) 28, P Cassidy (19) 28, J Sinnott (7) 27. Sun, League Rd 8: M Phillips (11) 28. Sweep 11h: D Doyle (21) 29, M Phillips (11) 28, D Murphy (14) 26.

SEAPOINT – Sat: M Thornton (9) 33. Cl 1: J Garvey (4) 26. Cl 2: E McGuinness (11) 32. Cl 3: P Brennan (27) 27. Hole in one: E McGuinness (11) at 2nd. Sun: T Branigan (4) 29. Cl 1: R Fahey (5) 26. Cl 2: C Branigan (11) 28. Cl 3: P McCann (20) 28.

SKERRIES – D O’Reilly (21) 28, M Walls (20) 28. Cl 1: J Kenny (8) 27. Cl 2: R Downey (13) 28. Cl 3: P O’Mara (18) 26. Cl 4: J Hogan (20) 25. Singles: H Worthington (16) 22. Wed: K Walshe (17) & E Monks (26) 33, F Rogan (8) & R Hopkins (19) 32, D Dunne (25) & N Keating (20) 32. Singles: E Monks (26) 26, P Riordan (20) 23. Sun: Team 3 Putt 631, Team Scutter 626, Team Shank 620, Team Duff Chip 616, Team Fresh Air 615, Team Wrong Score 581, Team Slice 581, Team Double Bogey 576, Team Snap Hook 509, Team No Signature 506. Sun: L McGinley (14) 29, L Holbrook (18) 29. Gross: J O’Brien 28. Cl 1: I McGloughlin (11) 28, J O’Brien (4) 28. Cl 2: T Phelan (15) 27, J Corrigan (13) 27. Cl 3: S Mulholland (18) 28, C Delaney (19) 26. Cl 4: M Walls (20) 27, D O’Reilly (21) 27. Singles: J Corrigan (13) 20.

SLADE VALLEY – P Maher (19) 30, D Miley (10) 30. Cl 1: N Tallon (8) 30. Cl 2: J Ryan (16) 30. Cl 3: R Byrne (19) 30. Cl 4: P Whelan (24) 29. Thurs Cl 1: A Flood 30. Cl 2: B J Saunders 30. Cl 3: B Rowan 27. Sun: M Martinas (14) 35. Cl 1: A Flood (9) 30. Cl 2: B McCarthy (15) 31. Cl 3: A Campbell (21) 29. Cl 4: A Clarke (23) 30.

STACKSTOWN – 2nd 9 Winter League: J O’Hanlon (19) 25, E Donoghue (21) 23. Wed 2nd 9 Cl 1: E Doyle (9) 24. Cl 2: D Rickard (12) 24. Cl 3: T Hartin (16) 23. Cl 4: J O’Hanlon (19) 25. Sun Winter League 1st 9 Cl 1: P Kingston (9) 18. Cl 2: W Ryan (11) 22. Cl 3: A Curry (19) 19. Cl 4: K Fitzgerald (23) 20. 2nd 9 Cl 1: J McCarthy (0) 20. Cl 2: C Gorman (12) 20. Cl 3: T Tuckey (18) 20. Cl 4: J Stk Ban (21) 19.   SUTTON – S Kelly (7) 21. Cl 1: A Toomey (10) 21. Cl 2: B Curtis (15) 20. Cl 3: O Morton (21) 21. Midweek: D Fogarty (18) 23. Cl 1: B Murphy (7) 21. Cl 2: D Jones (20) 22. Cl 3: D Firth (26) 21.

SWINFORD – Spring League Rd 3: M Munnelly & G Ronayne 62, R Howko & J Biesty 61, R Thornburgh & K Quinn 58, K McHugh & G O’Keeffe 56.

T

TRALEE – Senior: D Mannix (28) 18, D Fitzgerald (17) 17, G Connor (21) 16, D Walsh (11) 15. +24: R Brosnan (24) 15.

W

WATERFORD – 10h: J Gunnip & E Gallagher 24, S Daly & M Hassey 24.

WATERFORD CASTLE – N McGrath & P Reddy 65, D A Butler & D Stenson 64, D O’Connor & V O’Connor Snr 63.

WATERVILLE – Joe O’Mahony Memorial: A Huggard (11) 42, G O’Driscoll (15) 40, D McGillicuddy (7) 37, C Maher (10) 36. 1st 9: J Sheehan (21) 20. 2nd 9: C McCarthy (25) 21.

WEST WATERFORD – Club Cl 1: M Ferncombe (8) 30, C Cooney (7) 27. Cl 2: C O’Callaghan (9) 30, K Foley (14) 30. Cl 3: N Colleran (17) 33, P Griffin (18) 32. Cl 4: P Walsh (19) 30, P Deady (21) 29. Cork Teachers Golf Society: B Cremen D O’Murchu & P Greene 56, T Vaughan A Groarke & F Tobin 57. Winter League Table: Coolcormack 237, Ballyduff 233, Carrigaline 229, Clashmore 229, Abbeyside 227, Killeagh 227, Fr. Twomeys 223, Old Boro 221, Touranore 220, Coolagh 220, Old Parish 216, Mount Odell 215, Silversprings 215, Grange 212, Kinsalebeg 212, Canty 212, An Ghaeltacht 209, Youghal 206, Glenbeg 206, Helvick 204.

WESTMANSTOWN – G Mangan (18) J Brennan (12) E O’Connor (13) & J Walsh (13 Heritage) 82.5, F McDonagh (8) D Bonnar (21) M Lynch (23) & M Foy (20 Hollystown) 81, M Carroll (12) P Hughes (16) M Callinan (20) & B Muldoon (20) 80, J A Doyle (16) J Merrigan (19) C Curtis (11) & E McBride (15 Naas) 43. Spring League Cl 1: D Brazil (12) 22. Cl 2: O O’Leary (15) 22. Cl 3: S Webster (18) 22. Cl 4: P O’Loughlin (24) 18.

WICKLOW – Singles Cl 1: P Kavanagh (8) 34, D Porter (11) 32, K Monaghan (6) 32. Cl 2: S Canavan (15) 33, R Jacob (12) 30, J Lalor (12) 30. Cl 3: F Scott (18) 33, A Newsome (21) 32, D Brady (24) 31. Thurs Cl 1: D Murray (6) 32, D Dempsey (9) 30. Cl 2: K Roache (13) 34, G Murphy (13) 34. Cl 3: J Leonard (24) 34, M McGettigan (230 30.

WOODBROOK – B Callan (20) 27, B Fuller (18) 27, R Quinlan (24) 27, P Lowry (18) 27. Singles: P Lillis (20) 28, S Wilson (12) 28. Wed: J Doody (13) & T Walsh (16) 31, D McGovern (5) & D Butler (22) 30, R Allen (8) & D Sheerin (14) 29.

WOODENBRIDGE – Winter League: M Holden & S McDonald 47, G Fennell & D Tanham 46, J Kavanagh & Jim Kavanagh 45, M Hollingsworth & J Glennane 45, J O’Brien & D Doran 44.

WOODSTOCK – Spring League Wk 3: R Darmody (6) F Landy (12) L McInerney (17) & M Coughlan (21) 59. Club Singles: F McEnery (14) 41, D Grimes (15) 40.

Y

YOUGHAL – Tues Cl 1: T Kearns (8) 24. Cl 2: S Mulcahy (19) 23. Thurs Cl 1: D O’Driscoll (10) 32. Cl 2: E Hayes (17) 35. Sun: M Landers (15) 36, K Lavan (11) 33. Cl 1: I O’Callaghan (2) 31. Cl 2: M Smyth (9) 32. Cl 3: S Hennessy. Cl 4: W Hanley (20) 31. Mixed F’somes: E McCarthy & S Ormonde, M Landers & M Fogarty, A Brophy & B O’Donoghue, F Lane & S Fitzgerald. Gross: I O’Callaghan & C Hayes.

SOCIETIES –   D

DUBLIN JOURNALISTS – March 7, Forrest Little. Timesheet C Dervan 087 2432978. March 14, Carton House. Timesheet J Brennan. Membership now open. Contact John Brennan at 087 2437391 or email him at john.brennan@sundayworld.com.

LADIES –   A

ABBEYLEIX – N Scully (19) 39.

ADARE MANOR – O Gardiner (27) 28, N Dwane (30) 27.

ARDEE – 13h Cl 1: N Caffrey 25, S Corcoran 24. Cl 2: M Watters 25, M Gaynor 25. Cl 3: B Jones 28, M Carry 26.

ARKLOW – 14h: K O’Reilly (18) 29, M Tancred (14) 27.

ASHBOURNE – 9h League: S Mangan (14) 19, M Ellis (32) 18, U Keenan (36) 18. League, 14h: A McKinney (21) 24. 14h: M Cuffe (15) 29, S Mangan (14) 26. Winter League Final Cl 1: H Caulfield (12) 57. Cl 2: O Morgan (23) 44. Cl 3: B O’Keeffe (34) 36. Cl 4: M Murray (36) 42. Sat, Final: H Caulfield (12) 43. Sun: M Cuffe (15) 61.

B

BALBRIGGAN – E Tolan (13) 26, A McEvoy (13) 25. Cl 1: S Forsyth (14) 23. Cl 2: S Walsh (29) 22. Cl 3: M Stillman (32) 24. Spring League, Sat: N Keeling (11) 19, A Williams (14) 18, B Kenny (13) 17. Sun: B Hunt (14) 20, L Fitzsimons (9) 19. Cl 1: G Whelan (13) 19. Cl 3: C Coghlan (28) 18. Cl 3: B Johnston (33) 16.

BALLYBUNION – Seniors: J Culhane (16) & J Hogan (21) 63, J Kinsella (12) & E Moylan (15) 66, P Kindelan (22) & M O’Callaghan (19) 68, M McAuliffe (13) & S Walsh (19) 69, M D O’Sullivan (19) & D Quaid (21) 69.

BEAVERSTOWN – V Egan (23) 23, E Meaney (18) 22. 12h: C Goulding (28) 27, A McGuinness  (24) 22, M Kidd (23) 21, J Kelly (16) 21. Sun: V Egan (23) 26, N Murphy (12) 25, J Kelly (16) 25.

BEECH PARK – 12h Cl 1: M Barnwell (18) 25, A McNulty (24) 21. Cl 2: M Russell (26) 25, A O’Donoghue (25) 25. Cl 3: U Forristal (36) 23, M Dowd (34) 21.

BELLEWSTOWN – League, Sun: G McCullen 14, A Gogarty 12, S Biddulph 12.

BLACK BUSH – Spring League Wk 3 Cl 1: T Fox (22) 27, M Devine (10) 26, D Conlon (15) 24. Cl 2: M Lawlor (24) 29, H Kelly (23) 29, M Horan (26) 27. Cl 3: A Baxter (36) 28, K O’Brien (30) 26, M Ryan (34) 25.

BLAINROE – Rumble: E Morkan (23) B Hopkins (32) & O Redmond (9) 49.

BRAY – 15h: J McDonald (28) & J Mortell (30) 32, R Gunning (12) & H McGoohan (18) 31. 9h: S Martin (16) & L Ronayne (19) 20.

C

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: M Whelan (18) 19. Cl 2: V Foran (28) 19. Cl 3: I English (29) 19.

CARTON HOUSE – O’Meara: R McCarthy (21) 23, A Crofton (15) 20.

CASTLETROY – 14h: A Kilroy (24) 21, M O’Shea (27) 21.

CEANN SIBEAL – Spring League: K O’Connor (18) 25, M Ui Chiobhain (4) 21. Team: A Moore (10) K O’Connor (18) & M O’Driscoll (24) 120, M Ui Chiobhain (4) A Barry (15) & M Murpjhy (18) 117. Singles: K O’Connor (18) 25, M Ui Chiobhain (4) 22.

CHARLESLAND – S Love (30) 23, J Griffin (13) 23, B Cohen (25) 23. 9h: M Upton (33) 16.

CILL DARA – K King 25, R Roberts 24.

CORK – Margaret Buckley Trophy: D Deasy (9) 32. Silver: A Courtney (12) 31, H Lynch (12) 31, M Lowney (7) 27. Bronze: M Griffith (26) 31, C O’Connor (20) 30, A Burkley (20) 30, R O’Donovan (18) 29, R Condon (19) 28. Sun: R Thompson (3) 33. Silver: M Purcell (15) 28. Bronze: C MacKenzie (17) 31.

CO. LOUTH – White Elephant Cl 1: P McAllister (8) 20. Cl 2: G Donegan (24) 20. Cl 3: M Maher (35) 21. Senior Ladies: M Hayes.

CO. SLIGO – Thurs: R Walsh (25) 18, J Harte (23) 18. Sat: V Foley (21) 25, C McManus (16) 23.

CO. TIPPERARY – 9h: J Lawrence 20, A Hunt 15.

CRADDOCKSTOWN – 12h Cl 1: B Kennedy (17) 22. Cl 2: R Doyle (22) 28. Cl 3: C Ryan (36) 22. Sat Cl 1: A Keogh (18) +3. Cl 2: L Laheen (28) -1. Sun: D Brennan (25) 31.

D

DEER PARK – Rumble: B McCrory (17) V Beatty (26) & A Paterson (29) 81, N Moylan (21) J Campbell (24) & L McHugh (27) 76.

DELGANY – 15h Cl 1: R Nelson (18) 27, D McKay (20) 26, A O’Loughlin (10) 25. Cl 2: N Cotton (27) 31, A McGrath (28) 26, A  Nulty (23) 26. Cl 3: C Ruth (32) 26, J Kirwan (360 25, D Somers (32) 25.

DONABATE – 14h Cl 1: P Morris (13) 25, P Neville (14) 25. Cl 2: P Brennan (26) 23, M Holohan (29) 22. Cl 3: P Hughes (35) 19, M Cullen (32) 17. Sat: L Costello (16) 28. Sun Cl 1: U Cherry (18) 22, O Treacy (23) 21. Cl 2: M Doyle (27) 22, P Sweeney (260 22. Cl 3: G Daly (32) 22, M McDonald (33) 20.

DUNGARVAN - Seniors: M Clancy (14 Gold Coast) 32.

E

EDMONDSTOWN – B Rouiller (31) +5, J Bermingham (27) +4. Cl 1: B Horlacher (21) +1. Cl 2: M Kelly (23) +1. Cl 3: G Hanratty (29) +1. Cl 4: E Rae (33) -2. Tues: E Kehoe 1dn, V Scanlon 1dn. Cl 1: F Coll 2dn. Cl 2: M Egan 2dn. Sun: A O’Hara (23) 28, M McNulty (26) 26, B Gallivan (26) 26.

ELM PARK – Spring Lamb Final Cl 1: M Conway (17) 22, A Burke (17) 21. Cl 2: K Lawlor (23) 24, A Cullimore (25) 23. Cl 3: D Gleeson (32) 27, M Redford (34) 22.

ENNIS – A Dunne (28) 24, A Gallery (21) 24, H Gallery (22) 23. Seniors Scramble: A O’Loughlin B Brooks & M Caveney 24, C Verling M Glynn & A White 23, G O’Mahoney A Keogh & M Leahy 23, E McMahon N Courtney & C Ruane 22.

F

FOTA ISLAND – 14h: V Healy (20) 27, M P O’Brien (33) 27, M Stack (15) 26, M O’Brien (19) 26. Silver Cat: D Harte (13) 25. Bronze Cat A: C Pearson (24) 23. Bronze B: A O’Connell (33) 25.

G

GALWAY – 9h Cl 1: P Lillis (13) 17, A O’Donnellan (15) 16. Cl 2: M Parkinson (25) 24, P Molloy (22) 18. Cl 3: E McAnena (340 17, A Murphy (27) 17.

GLEN OF THE DOWNS – Cl 1: A Gavigan (14) 20, M O’Hagan (22) 20, C Gavigan (20) 19. Cl 2: K Rooney (23) 22, S Barnes (28) 20, B McCormack (25) 20. Cl 3: E Young (29) 21, C Torrecilla (31) 19, I Galvin (30) 19.

GRANGE – Inner Course: M Redmond (27) & J MacCann (14) 24. Outer Course: W Moriarty (17) & B Hughes (21) 27, J Langbroek (15) & H Buckley (30) 25. 9h: P Keogh (26) 13. Sat: M Byrne (20) 19.

GRANGE CASTLE – Tues: S Stone (15) 28. Cl 1: A Darby (15) 24. Cl 2: U Fallon (23) 25. Cl 3: P Thornton (34) 25. Sun: M Spierin (15) 29. Cl 1: G Walshe (15) 29. Cl 2: A Taylor (23) 27. Cl 3: O Lucey (33) 28.

GREYSTONES – 9h: P McKenna (32) 14, A Ashe (28) 14. 18h: A O’Neill (9) 35. 14h: M Gavin (22) 27, A Shaw (25) 26. Tues: F Twomey (25) 25, M Gavin (22) 24, N Mahon (22) 23, U Donnelly (22) 23.

H

HEADFORT – 9h Cl 1: P Walsh (5) 19, P K O’Reilly (9) 18, M Kennedy (13) 18. Cl 2: V Armstrong (24) 22, M Scanlon (25) 19, L Gaffney (21) 18. Cl 3: I Cribbin (33) 18, S Reilly (33) 16, M T Lacy (34) 16. Beginners: W Zhao 10.

HERMITAGE – Lamb Cl 1: M Duane (6) 26, M Eustace (6) 24. Cl 2: D Brennan (22) 27, J Duggan (28) 24. Cl 3: M Cronin (31) 21, A Keogh (35) 20.

HOLLYSTOWN – Thurs: P Horan (26) 21, E Dempsey (31) 18. Sun: R Kearns (7) 26, M Cleary (19) 25.

HOLLYWOOD LAKES – 9h: T Costin (35) 20. Sun: P Monaghan (33) 21.

I

ISLAND – 1st 9: J Mahon Gillespie (8) 19, K Cormican (29) 19, E Murray (23) 19. 2nd 9: M Ennis (18) 20, M Calally (30) 20, G Ryan (9) 19. Sat & Sun: A Short (18) & M Ahern (21) 30.

K

KENMARE – 15h: M Murphy 29, N Crowley 29.

KILLEEN CASTLE – 9h: T O’Connor (17) 23, M Callanan (25) 18, Y McEntee (24) 17. 14h: A Donegan (28) 28, M Delaney (15) 26, Y McEntee (24) 23.

KILLINEY – Cl 1: J Savage (14) 17, M Allen (11) 17. Cl 2: J Conway (24) 21, O Cosgrave (23) 17. Cl 3: M Proctor (31) 16, B Mulvin (33) 16.

KILMASHOGUE – N Kennedy (28) 19, B Kearney (12) 18.

KINSALE – C Deeney (16) 29. Cl 1: M O’Leary (21) 28. Cl 2: N O’Sullivan (32) 26, M McGrane (36) 26, E McAdoo (26) 26.

L

LAHINCH – Castle Course: A Vaughan (15) 72, S MacGrath (12) 75. Mon: M M Ahern (9) 22. Mon: A Glynn (20) 27.

LEE VALLEY – 9h Easter Prizes: D Mahony (32) 19, E O’Sullivan (20) 16, H Gough (26) 16, M O’Donoghue (29) 15, B Butler (16) 15, S McGrath (17) 15.

LISHEEN SPRINGS – C O’Loughlin (13) 26, N Phillips (13) 24, M Maher (19) 21.

LISMORE – Rd 2: Team F (P Bolger McCarthy) 116, Team B (F Howard) 107, Team C (J Cahillane) 107, Team D (D Power) 102, Team A (A Power) 101, Team G (P Lonergan) 87, Team E (B Joyce) 84. Sat: J Tobin (20) 21, M Morrissey (24) 21, J Cahillane (15) 21. 9h ongoing: J Tobin (20) 17.

LUTTRELLSTOWN – 14h League: M Black (22) 21. Cl 1: G Collins (20) 21. Cl 2: U Carty (21) 21. Sat: B Fallon (19) 22.

M

MALAHIDE – 12h: J Minihan (22) 23, L Kelly (16) 22, P Maguire (25) 22, S O’Connor (11) 22, V Mahood (17) 22, J Carbery (18) 22. 9h: C Smith (14) 17, M Walsh (30) 17, M Rock (13) 16, M Sheehy (32) 16, N Murphy (13) 15, M Murray (25) 15. Sun 9h: M Fitzpatrick (19) 17.

MILLICENT – Cl 1: C Tutty (19) 19. Cl 2: B Healy (21) 19. Cl 3: I Gorey (36) 20.

MILLTOWN – S Brophy (9) & A M Powell (6) 20, D Tyrrell (21) & M Killeen (26) 19, E Meagher (17) & D Leopold (16) 18.

MULLINGAR – A Hunt (27) 39, J Magan (26) 34, D Liddy (34) 31.

N

NAAS – 9h: J Delahunty (25) 20, F O’Neill (25) 20, M Dowdall Blake (25) 18, B McCarthy (29) 18. Cl 1: R Byrne (19) 17. Cl 2: J O’Rourke (20) 16. Cl 3: N O’Rourke (27) 19. Cl 4: L Dowling (36) 16.

O

OLD CONNA – F Smith (9) 19, E Corballis (25) 18, D Kelly (34) 18. Cl 1: M Melican (8) 17. Cl 2: A Eggers (23) 17. Cl 3: E Collins (32) 16. 15h: A Carey (19) 34, K Harkin (13) 29.

P

PORTARLINGTON – M Foy 36, M Kehoe 39, M O’Donoghue 40.

R

RATHCORE – 9h: C Kenny (21) 20.

RATHDOWNEY – C Molloy (9) K Maher (13) B Maher (13) & K Guilfoyle (16) 91.

RATHFARNHAM – 14h Cl 1: M Doyle (12) 30, S Heggie (13) 29. Cl 2: C McCrann (22) 29, R O’Gorman (23) 29, R Ward (20) 26. Cl 3: R Kenny (26) 28, H Ridgeway (34) 25, K Browning (34) 25, K Carron (35) 24, I Maher (32) 22. Sun 8h: S Hood (15) 14, P Scully (18) 13.

ROSCOMMON – M Brennan (9) 35.

ROSSLARE – 14h: A Gaynor (23) 29, M Geraghty (18) 29, P Stafford (17) 29, K Roche (17) 29.

ROYAL CURRAGH – N Conlon (15) 28. Cl 1: C Condon (11) 25. Cl 2: M Dunny (25) 25. Cl 3: M Donnelly (30) 25.

RUSH – M Amerlynck (16) 19.

S

ST. ANNES – 9h: S Cerasi (33) 17, P O’Siorain (33) 15, A O Dolan (33) 14, A Barry (36) 14. Sun: J Merrey (11) 25.

ST. HELENS BAY – League Rd 7:  N Kavanagh (15) 19. Rd 8: G Darling (21) 19.

SEAPOINT – Thurs: R McGuinness (15) 21, T Pentony (19) 19, M Nolan (15) 18. Sat & Sun: B Moore (18) 33, B McGrane (28) 35, I Kirwan (19) 36.

SKERRIES – D Crookes (31) 24, J O’Brien (25) 23. Tues: M Keogh (32) 24, J O’Brien (25) 24. Singles: M Taaffe (18) 17, M Swan (25) 18, M Browne (31) 19.

STACKSTOWN – 9h: M O’Leary (31) 22, J Constant (20) 19, A O’Brien (29) 18. Tues: R Clarke (22) 19, M White (13) 19, M Cronin (9) 19, S Murray (26) 19.

SUTTON – L Plunkett (32) S Cassidy (19) & M Griffin (31) 55, M Gallagher (31) K O’Kelly (21) & S McInerney (21) 52, P Manning (22) A Horgan (20) & A Navan (22) 51.

SWINFORD – A McNeela 20, P Feeney 18.

T

TIPPERARY – M Walsh (25) 19, N Crosse (24) 19, M Bourke (36) 18. Sun: B Boland (29) 28.

TRALEE – 9h: V Tierney 18, B Reen 17. Spring League Rd 2: B Ringland 23, B Reen 23, M O’Neill 22.

TULLAMORE – S Cullen (26) 33, J Keegan (21) 24.

W

WATERFORD – 13h: A O’Mahony (22) 24, H Nolan (31) 23, M Roles (21) 23. 10h: M Keating (29) 13.

WATERFORD CASTLE – 10h: N O’Dwyer (19) 19, A Kennedy (25) 19.

WATERVILLE – Spring League: Dromid Team (E Fitzpatrick M Clifford S Curran M Berrington & K Moran) 315, Beenbane Team (J Hardy B O’Brien M Shanahan M Donnelly & M F O’Sullivan) 308, Tarmons Team (S O’Sullivan A M O’Shea F Everett J O’Sullivan & O Kavanagh) 299. 13h: S O’Sullivan (17) 28, M Lynott (17) 25, K Cronin (27) 24, S Curran (29) 23.

WEST WATERFORD – League Rd 2: Team 1 New Hampshire (J Nugent) 166, Team 2 Connecticut (R McDonnell) 154, Team 7 New York (R Landers) 145, Team 4 Maine (U Mulligan) 143, Team 5 Vermont (A Rochford) 133, Team 6 Rhode Island ( E Harty) 133, Team 3 Massachussetts (J O’Donovan) 125, Team 8 New Jersey (M Fahey) 72. Rd 2 Winner: R McDonnell (36) 22.

WESTMANSTOWN – Wed: Y McBride (21) 19. Cl 1: B Arthur (17) 17. Cl 2: B Barnes (24) 17. Cl 3: L Dixon (31) 18, J MacDiarmada (26) 16. Cl 4: A O’Reilly (33) 18. Sun: N Heron (36) 19, R Butterly (15) 17, S Connolly (19) 17, B McTague (19) 17, D Curtis (18) 18.

WICKLOW – 14h: A Nichols (30) 29, M Stapleton (24) 26.

WOODBROOK – 12h: C Fitzell (11) & O O’Mahony (8) 29, J Gilligan (17) & M Cassidy (21) 27, G Lyons (18) & M Acton (24) 26.

Y

YOUGHAL – Wed: B O’Donoghue (14) 28, T Landers (11) 28, M Coleman (25) 27, F Cunningham (34) 27, M O’Halloran (19) 27, S Fitzgerald (33) 26, C Cotter (27) 26, V Murphy (20) 26.

Online Editors

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport