Sport Golf

Friday 28 April 2017

This week's golf notices from around Ireland

Golf notices
Golf notices

Pat Minnock and Gerard Ruddy

Golf notices from right around the country available below.

MENS

A

ABBEYLEIX – Cl 1: M Wallace (12) 31. Cl 2: F Brennan (20) 37, G Dunne(16) 36, F O’Shaughnessy (17) 36.

ARDEE – P Flanagan 41, D Minogue 39, N Murphy 39. Sun: J Loughran 37, P Quigley 37, K Keogh 36. Gross: A McAuley 28.

ARKLOW – League: T Murray (23) 34, T Beggs (18) 31, E O’Neill (5) 31, S Byrne (15) 31.

ASHBOURNE – Cl 1: J McCarthy (9) 26, S O’Grady (9) 24. Cl 2: M Swinburn (14) 27, T Redmond (11) 25. Cl 3: B Patterson (17) 25, D Black(16) 24. Cl 4: T Dorney (20) 23, G Lyons (20) 22. Sun Cl 1: J Tunnah Jnr(6) 26, R Kane (8) 24. Cl 2: A Maguire (14) 28, D Conway (11) 27. Cl 3:J Dowling (15) 25, G Foley (16) 24. Cl 4: A Lonergan (26) 25, B Boxwell(23) 25.

ATHLONE – 13h: E Cunniffe (19) 31. Cl 1: A Kelly (4) 28. Cl 2: J Burns(12) 31. Cl 3: M Lennon (19) 31.

ATHY – Captains Drive In: P Kelly (11) D Bell (11) M Kelly (22) & J Doyle (26) 27, K Holden (10) J Binchy (17) D Valentine (25) & E Hatton(13) 26. League Rd 9: A Brennan (19) 36. Gross: J Kelly 29. Cl 1: C Kennelly (10) 31. Cl 2: T Hawkins (16). Cl 3: J Quinlan (22) 34.

 

B

BALBRIGGAN – 9hole League, 1st 9 Cl 1: F Healy (9) 22, T Dwyer (11) 20. Cl 2: J Scully (13) 19, J Flynn (14) 19. Cl 3: J Curran (22) 22, D Curran (25) 21. 2nd 9 Cl 1: B Callaghan (6) 20, D McClean (8) 20. Cl 2:P Marry (13) 20, P McGrath (16) 17. Cl 3: M Hussey (20) 20, S Doogue(20) 17. Sun, 1st 9 Cl 1: J Roche (3) 23, G D Gallen (5) 20. Cl 2: P O’Brien (13) 20, G O’Reilly (15) 20. Cl 3: J Curran (22) 20, J O’Rourke (19) 19. 2nd 9 Cl 1: F Macken (12) 20. Cl 2: W Maher (14) 20.Cl 3: J Rogan (17) 23.

BALLINA – N Dee 22. 12h: M McElligott 30, D Bourke 30. 12h: J Tuohy 30, E Jones 29. 12h: D Bourke 31, E Harney 31. Officers & Committee,Pres: N McLoughlin. Vice Pres: P White. Capt: N Dee. Vice Capt: T Cooke.Past Captain: M McElligott. Hon Sec: E Harney. Assist Treas: D Sweeney.Committee: J Doherty J Slater K Cunningham  P Moran R Doherty P McLoughlin T Kieran J Horgan & J Kelly.

BALLINASCORNEY – 9h: J Healy (16) 21, J Lynch (9) 21, F Lambert (15) 19. 9h v Par: P Corbett (13) 4up, P Young (14) 2up.

BALLYBUNION – G Flaherty (14) & S O’Keeffe (12) 78, J Leen (18) & J O’Connor (12) 79.

BALLYHAUNIS – B Freeman (12) 42, T Grogan (9) 40.

BALLYHEIGUE CASTLE – Capt: J Lohan. Vice Capt: J Dempsey. Hon Sec: P Dillane. Hon Treas: J McEllistrim. H’cap Sec: M Hayes. Committee: N Gilbride V Linnane J Pierce T Kenny & D O’Connor. Ex-officio: T J Griffin.

BALLYLIFFIN – Glashedy Winter League Cl 1: K Downey (B) (9) 40, B Northey (4) 39. Cl 2: E O’Donnell (20) 42, J Sheridan (16) 40. 2nd 9:S Gordon 22. Old Links Cl 1: P Doherty (c) (3) 39, B Kearney Jnr (7) 38.Cl 2: D Walsh (19) 39, P Doherty (18) 38. 2nd 9: L McLaughlin 19. WedSociety: J Moore 34, S Gordon 29, P Cox 23.

BEAVERSTOWN – C Sherlock (5) E Cassidy (10) G O’Connor (14) & B Lambe (15) 68, C Penrose (20) M Conlon (16) J Conroy (36) & J Mason (11) 65, B Coyne (22) E Maloney (15) F O’Moore (11) & P Carroll (9) 64.Back 6: M Kealy (18) G Donohue (13) P Sullivan (21) & F McKeon (25) 32.Mon Cl 1: W Goslin (12) 26. Cl 2: L O’Brien (26) 27. Sat: J McKenna(9) 28, D Dudley (15) 28. Cl 1: P Ryan (8) 25. Cl 2: W Goslin (12) 25.Cl 3: A Kelly (16) 25. Cl 4: M Colligan (18) 27. Sun: S Tucker (19) & E Coffey (25) 41, J O’Donoghue (28) & D Kelly (17) 40, E O’Reilly (27) & D Comerford (21) 38, N Byrne (17) & P Ryan (8) 37, Joint with D Linehan (17) & P Beausang (13).

BEECH PARK – 12h: D Temple (14) 29, T Fleming (24) 28. Thurs: J Tynan(14) 37. Sun: G Smyth (19) 35, J Kennedy (14) 34, T Cullen (15) 32, A Young (19) 31, T McGowan (13) 31, M Moran (6) 32. Sat Cl 1: J Minihan(20) 34. Cl 2: A Ronan (9) 31. Cl 3: M Kennedy (16) 33. Cl 4: J McGee(24) 33. Thurs: A Ronan (9) 37.

BELLEWSTOWN – League, Sat: A Murphy 20, K Moore 16, J Gogarty 14. Sun:A Kavanagh 29, F McGovern 23, A Overton 22.

BLACK BUSH – Seniors: P Ward (15) 34, B Duggan (11 Forrest Little) 32, J Reynolds (17) 30. Sat: A Whitty (9) 29, D Tighe (14) 28, S Murphy (18) 28. Sun: M Donnelly (17) 31, L Chamberlain (25) 29, S Griffin (19) 29.

BLAINROE – G Geraghty (6) & C Lawlor (16) 40, P Doyle (14) & P Sheehy(27) 40, D Cahalin (11) & L Swan (13) 39.

BORRIS – Waltz: J Byrne (16) K Byrne (13) & M Cowman (14) 71, A Somers(17) M Coady (15) & J Murphy (10) 68.

 

C

CARRICK ON SUIR – 15h: N Long (21) 37, O White (13) 33. Weekly 9h Cl1: J Mahon (9) 21. Cl 2: W Barrett (17) 23. League Rd 4 Cl 1: K Walsh(7) 20, T Tracey (5) 19. Cl 2: T Butler (12) 22, A Fitzpatrick (15) 21.Cl 3: J O’Regan (18) 23, N Long (19) 23.

CARRICKMINES – Cl 1: B Webb (8) 35, R Van Der Lee (10) 34, G Donald(7) 34. Cl 2: F Spain (14) 35, B Levis (12) 32, N Kendrick (12) 31. Cl3: B McCarthy (19) 38, D Hilliard (16) 36, M Smyth (26) 36.

CASTLE – League 1st 9: D Coleman (14) & P Coleman (14) 26, P Scott (8) & B Butler (22) 23, N Kelly (12) & P Lysaght (16) 23. 2nd 9: D O’Dwyer(21) & S Williams (22) 25, P Whelan (7) & M Whelan Jnr (10) 24, W O’Brien (12) & K Devenney (15) 23.

CASTLE BARNA – Sun: M Dunne (19) 39. Cl 1: D Shaughnessy (3) 37. Cl 2:O McGlynn (13) 37. Cl 3: A Geoghegan (17) 39. Cl 4: D Murphy (20) 35.

CASTLEGREGORY – S O’Connor (A) (15) & T Leen (18) 17.

CASTLEWARDEN – 9h Cl 1: N Herterich (8) 21. Cl 2: B McCann (13) 21. Cl3: O Lawlor (16) 21. Cl 4: P Molly (21) 22. Sun Cl 1: B Madden (10) 26.Cl 2: F Whelan (15) 29. Cl 3: O Lawlor (16) 26. Cl 4: J Dwyer (21) 24.

CHARLESLAND – 13h: J Dempsey (20) 30, M Lennon (13) 29, M Whelan (22) 28. 16h: J Darcy (16) 40, M Carolan (13) 36.

CLANE – 9h League: K Doyle (24) 23, M Cuddihy (12) 22, E Howlin (16) 21.

CLONMEL – 12h: B Lambe & A Gartlan 30, P O’Connor & T Flood 29, B Kennedy & T O’Brien 28, D Dougan & T O’Brien 28, G Condon & G Condon 26, J Shanahan & P Brennan 26, C Barter & S Hogan 26, B Hewitt & V Woodlock 25.

CLONTARF – Inaugural Foursomes: M Duignan (18) & A Bradley (27) 32, J White (21) & M McLoughlin (25) 34, K Sheridan (20) & E O’Brien (27) 35.

CONNEMARA – Medal: J Malone (10) 73, D Joyce (10) 73, P Flaherty (10) 78. Wed: S Burke (11) 30, S Heanue (21) 28.

CORBALLIS LINKS – M Reilly (11) & P Reilly (21) 44, P Wright (14) & T Colton (18) 44, J O’Neill (21) & P Kiberd (24) 42.

CORK – Sat: V Twohig (11) 27, D K Higgins (13) 27, E O’Leary (14) 26, J O’Sullivan (3) 26, P Seacy (15) 25. Gross: E Murphy 25. Sun: B O’Connor (20) 30, D Mac A Bhaird (13) 28, B O’Tuama (7) 27, G Breen(15) 26, T Connolly (10) 25. Gross: J O’Sullivan 26.

CORRSTOWN – Charioteers: M Wyer (20) 22, J Martin (15) 21, J Whelan(20) 20. Sun: K O’Carroll (10) 21, A Brien (24) 20. Sat: K O’Connor(17) 22, R Grimes (12) 22. Winter League: J Harvey 107, F Brady 103, A Browne 101, T Jesson 98.

CO. CAVAN – Cl 1: P O’Reilly (8) 22. Cl 2: N Galligan (15) 21. Cl 3:C O’Donoghue (17) 22. Cl 4: P J Farrelly (22) 23.

CO. LOUTH – League No 16 Cl 1: K Morgan (10) 73, F King (4) 74. Gross:G Dunne 73. Cl 2: J Byrne (12) 71, B Reilly (13) 73. Gross: A Kelly 87.Team: S Reilly (10) G Tuite (15) A Kelly (12) & M McAuley (10) 62.Seniors Cl 1: T Morrissey (20) 15. Cl 2: O Cummins (22) 14. New Years Cheer Cl 1: T Collier (7) 21. Cl 2: S Matthews (19) 22.

CO. MEATH – Sat, League Cl 1: F Holden (10) 30, R Dorran (7) 29. Cl 2:E Allen (13) 33, D McLoughlin (16) 32. Cl 3: D Savage (20) 26, S Colgan(22) 26. Sun Cl 1: E Murray (7) 29, M Dempsey (11) 29. Cl 2: D Murray(15) 33, F Lynam (16) 30. Cl 3: J Gaffney (20) 26, E Brennan (23) 24.

CO. SLIGO – 12h: S Underwood (1) 28, C Carr (18) 27.

CO. TIPPERARY – League: J Maher 114. Cl 1: J Canny 106, O Carr 102, M O’Grady 102. Cl 2: M O’Dwyer 107, P Skeffington 104, T Reade 99. Cl3: P Higgins 101, R Fitzgerald 99, L Ryan 97. Cl 4: J Hannigan 99, A Maher 85, M Slattery 84. Seniors: M Slattery T Moloney D Morrissey & O Gleeson.

CRADDOCKSTOWN – 13h Cl 1: P Downey (8) 29, D Breslin (11) 28. Cl 2: P O’Sullivan (18) 28, J P Smith (15) 27. Cl 3: K McIntyre (26) 29, P Keenan (25) 29. 15h v Par Cl 1: J Hammond (5) 7up, S Hughes (12) 4up. Cl2: P Gaffney (14) 6up, G Lanigan (14) 4up. Cl 3: D Curry (28) 8up, M O’Brien (28) 5up. Sat Cl 1: N Crowe (12) 29, P Kavanagh (10) 28. Cl 2:S Byrne (18) 31, S Doyle (14) 30. Cl 3: T Cowzer (20) 29, S Phelan (24) 29. Sun Cl 1: J Byrne (6) 34, J Slaughter (12) 33. Cl 2: M Jeffers (14) 35, G Lanigan (14) 35. Cl 3: M O’Brien (24) 35, S Kelly (24) 34.

CREGMORE PARK – D Hurney (20) 20.

 

D

DELGANY – J Sweeney (19) 32, E Hargadon (21) 31, P Stokes (19) 31, D McCarthy (18) 30, J J Whelan (23) 29, J Codyre (14) 29. Sun: D McCarthy(11) 29, J Osman (22) 29, G McHugh (19) 28, G Doolin (13) 28, S Fitzpatrick (11) 27, D Duffy (25) 27.

DONABATE – O Coyne (9) & J McGillicuddy (13) 32, P Quinn (18) & P Conlon (27) 32, P Bernard (11) & F Stobie (25) 29. Sat Cl 1: M McHale(11) 27, H Hopkins (9) 25. Cl 2: N Kenny (13) 27, D Taylor (15) 27. Cl3: A McCann (18) 29, G Smithers (16) 28. Cl 4: F May (23) 26, E Corcoran(21) 25. Sun: A Thompson (4) & D Sheehan (26) 32, P Bradshaw (8) & D Robertson (6) 31, C Creevy (20) & J Timmons (10) 30.

DRUIDS GLEN – R Smeeton (7) 42. Cl 1: J Donoghue (9) 36. Cl 2: D Temple (14) 39. Cl 3: D Bourke (20) 34. Sat: B Galligan 37. Cl 1: A Hickey 29. Cl 2: C O’Donovan 36. Cl 3: R Keegan 30. Sun: K Corcoran 43, J Beecher 41, P Brown 41, C McGettigan 39.

DUN LAOGHAIRE – Comp 1, Upper 9: B McNestry 21, B P Connolly 21, M O’Connor 20, P O’Loughlin 20, N M Powderly 20, F J Robinson 19, B Begley 19, J Moffit 19, B Lynch 19. Middle 9: M McKenna 22, G Burke 20, J J Nevin 18, P A Dunne 18, K Murray 16. Lower 9: E Shannon 19, N Redmond 19, D McSweeney 18, B Goggin 18, C Burke 17, V Byurne 17, A MacLoughlin 17, M J Morrissey 17.

DUNDALK – 14h: McGuinness (19) 35, J Dwyer (9) 33. Cl 1: S Hession (9) 32, S Lynch (5) 31. Cl 2: D Murden (13) 32, A Brodigan (13) 30. Cl 3: G McDonnell (20) 32, K Carthy (20) 31.

 

E

EAST CORK – 9h: L Long (12) 24, B Cotter (19) 23. 8h: B Cotter (17) 22, P Fitzpatrick (15) 22, C Frazer (15) 22, P Desmond (23) 22, T Lynch(12) 22.

EDMONDSTOWN – Wed 1st 9: E Bedford (28) & W Goode (23) 21, R Brattman(28) & K Harris (17) 20, P Byrne (18) & L O’Toole (10) 19. 2nd 9: P Byrne (18) & L O’Toole (10) 22, J Brosnan (21) & G Staunton (21) 20, J Anderson (14) & F Hanratty (25) 20. 9h 1st 9: P Gorman (26) & A Lowther(15) 22, R Greenlee (17) & K Harris (17) 21, E Mooney (14) & W Torreggiani (14) 21, D Rice (14) & H Block (22) 20.

ELM PARK – League 4: C Kearns (13) 30, F Kelly (13) 30. Gross: A Claffey 26. Group 1: M Turley (2) 26. Group 2: P O’Gaora (13) 28.Group 3: M Spain (14) 25. Group 4: P Wallace (20) 24. Group 5: J Ryan(24) 25. Group 6: J Claffey (27) 25. Group 7: C Cosgrave (6) 26.

ENNIS – 14h: B Pyne (9) & T Gallery (16) 36, M Cummins (14) & F McEvoy(19) 34, E Heaney (12) & K E Ryan (7) 34, R Ryan (13) & K E Ryan (7) 34.Spring League Top 6: Team H (Mick Hally) 172, Team K (Enda Heaney) 176, Team D (Brendan Pyne) 176, Team A (Kieran Fox) 176, Team G (NiallTownsend) 175, Team B (Martin O’Neill) 169.

THE EUROPEAN CLUB - Winter league, N Kelly (10) 37, T Topham (17) 34, F Garland (15) 32. Open: E McDonald (13) 32. Seniors, J O’Grady (8 KClub) 37. Seniors, every Monday. Open Day, everyday. Singles Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

 

F

FORREST LITTLE – Wed: J Browne (16) 30, J Elliott (13) 27, J McAleenan 25. Sat: A Clinton (7) 30, J Scullion (21) 28, S Dooley (15) 28, M Carroll (17) 28, C Rickard (10) 28. Hole in one: A Clinton on 7th. Sun:R Gregan (7) 28, M Matthews (10) 28, A Walsh (13) 27, C Phelan (12) 26, M McDonagh (9) 26.

 

G

GOLD COAST – W Flavin (16) 43. League Rd 5: S Lenihan (13) 39. CL 1: J O’Dwyer (9) 39. Cl 2: I Pericho (11) 39. Cl 3: J Flynn (14) 38. Cl 4:N Power (23) 38.

GORT – 9h: G Donaldson (12) 22, M O’Dell (13) 22, K Mulkerrins (13) 22. Gross: C Cooney 15.

GRANGE – Outer: B O’Donovan (23) 28, P Freyne (12) 27, J Butler (15) 26, C Verso (18) 26, A Horgan (4) 26. Spring Challenge: L Burke (17) 3up, D Furney (17) 2up, R Hennigan (15) 2up, S Glennon (15) all sq, R Benn (15) all sq.

GRANGE CASTLE – F Nugent (20) 37, J McDermott (13) 36. Sun: B Murphy(7) 40. Cl 1: C Gardner (12) 39. Cl 2: D O’Dulaing (15) 38. Cl 3: I Davenport (23) 40. 11h: J Aguilar (11) 25, J A Dunne (18) 23.

 

H

HEADFORT – 12h: P Gallagher (13) 44, D Kearney (12) 47. Junior: D Costello (17) 49.

HERMITAGE – D Gray (21) 30, G O’Grady (15) 29, C McCarthy (23) 29, T Sheridan (6) 29, B Aird (7) 29, V Connellan (14) 27. Sat 1st 9: T Nally(23) 21, P Dowling (12) 21, J Cruise (23) 21, F Butler (17) 20. 2nd 9: P O’Dowd (16) 23, G Gunnigle (9) 22, M Kelly (24) 22, P McGilloway Snr(18) 21. Wed: W Corcoran (20) J Flynn (20) & F Malone (19) 48, J Donovan(19) L Wogan (19) & M Kelly (24) 46, A McCabe (5) T Nally (23) & D Lee(11) 46. Sat League 1st 9: J Curley (18) 22, P Cullen (12) 21, P McLoughlin (15) 21, M Clifford (18) 21. 2nd 9: P Gray (11) 20, B Aird(7) 19, F Butler (17) 19. Sun: F McGrath (11) 28, T Reddy (16) 28, J Byrne (12) 27, N Callanan (9) 27.

HIGHFIELD – Lamb No 4: S Lewis (19) 38, D Farrell (10) 38, M Carley(16) 37, P Kavanagh (12) 36.

HOLLYSTOWN – Sat: J Parker (19) 37, D McKenna (10) 35. Sun: P Quinn(6) 41. Cl 1: T Kane (12) 40. Cl 2: G Shortt (20) 38.

HOLLYWOOD LAKES – K Short (27) 29, R Tobin (11) 28. Cl 1: A Sammon (7) 27. Cl 2: G Morgan (14) 26. Cl 3: G Lawlor (19) 28.

HOWTH – Centenary Winter League: J Costello (13) 23. 1st 9: H O’Neill (15) 20, M Woods (10) 19. 2nd 9: N Carberry (13) 17, G Barry(6) 16. Sun: K Dunne (14) 23. 1st 9: B Nicholson (13) 20. 2nd 9: T Reddy(11) 20, C Carton (11) 19.

 

I

ISLAND – Wed, 1st 9: D Moynihan & D McCabe 25. 2nd 9: G Dowdall & N Rogers 26. Sat 1st 9: P Keane & P Kane 23. 2nd 9: D Gaffney 20. Sun 1st9: B Casey & R O’Hanlon 24. 2nd 9: A O’Halloran 22.

 

K

KILLERIG – 9h: A Gilroy (18) 22, T Holmes (15) 20.

KILMASHOGUE – Cl 1: M Murphy (12) 23, A Egan (18) 20. Cl 2: P J Barry(20) 22, M Stimpson (24) 20.

KINSALE – J A Ward (13) 29, D Hickey (11) 29. Thurs, Front Course: F Fehily (8) 29. Fri, Front Course: R McCarthy (7) 34. Sat Front Course: A Desmond (12) 33, D Pepper (14) 32, J Broderick (15) 31, J McCarthy (7) 31, L Bryan (11) 30. Back Course: M O’Brien (13) 31, J O’Donovan (7) 28, M O’Connell (13) 27. Sun Front Course: B McCarthy (12) 28, B Donaghy (7) 28, E O’Callaghan (6) 27, I Collins (13) 26. Back Course:C Gallagher (10) 30, K Murphy (12) 28, J McCarthy (7) 28.

 

L

LIMERICK – J Keating (12) & J Malone (12) 34, E Enright (14) & J McDonnell 34, S Fitzgerald (12) & T Griffin (18) 33, V Jennings (20) & C Cullinan (21) 32. Fourball: M Galligan (6) & D Meade (14) 38, G Tuite(12) & C McGee (9) 36, A O’Halloran (12) & R O’Halloran (10) 36, T Griffin (18) & P Shaughnessy (18) 36.

LISHEEN SPRINGS – Mixed: P O’Sullivan (10) & P Shortt (20) 42, B Bowe Snr (13) & B Bowe Jnr (25) 42. Senior Members & Guests: D Micks(10) 33, M Jordan (12) 32, C O’Loughlin (19) 31. Open Mixed: G Clancy(9) 29, A Nolan (9) 29, B Duggan (7 Forrest Little) 27. Mixed Single Cl1: C Loftus (6) 25, T Foster (7) 25. Cl 2: O Burke (11) 29, B Bowe (9) 27. Cl 3: P Cullen (15) 26, M O’Driscoll (19) 26.

LISMORE – S Beecher (18) 30, P Kenneally (11) 29, B Ronayne (21) 28.

 

M

MALAHIDE – N Sullivan (5) 28, D McCann (18) 27, B McGeough (21) 27, J Dillon (16) 26, M Gaffney (16) 25, C Kennedy (19) 25, R Doyle (22) 25.

MILLICENT – J Travers (8) 23, B Byrne (14 23, S O’Drona (11) 23. Cl1: W Doyle (4) 20. Cl 2: T Loughrey (7) 21. Cl 3: D Walsh (12) 22.

MOY VALLEY – 14h: P J Doran (12) 33, G Mahon (5) 32, G Kelly (4) 32.

MOATE – 13h Cl 1: R Minagh (7) 30, J Bradley (8) 29. Cl 2: T Shine (9) 32, C O’Rourke (13) 30. Cl 3: K Duffy (17) 32, W Ganly (17) 31. Cl 4:P Molloy (19) 33, K Murphy (19) 32. 13h Club Cl 1: D Fitzpatrick (5) 31.Cl 2: B Daly (9) 30. Cl 3: D Kenny (17) 31. Cl 4: J Kelly (19) 30.

MONKSTOWN – F Fitzgerald (16) 35, J Horgan (8) 34, S O’Sullivan (16) 34, B Montgomery (7) 33, D O’Sullivan (9) 32, J McSweeney (9) 32, E O’Sullivan (12) 31, B Duggan (11) 31. Sun: D O’Callaghan (9) 34, S Cuffe (4) 33, D McCarthy (10) 33, S Faul (10) 33, M Stuart (15) 32, D Grainger (3) 32, S Falvey (8) 31, C O’Sulliva (5) 31.

MOUNTRATH – League Rd 3: P McDonald (18) 35. Cl 1: J Coss (10) 32. Cl2: C Kelly (16) 35. Cl 3: J Lyons (21) 33.

MULLINGAR – Sweepstake: P McGann (17) 36, T Moore (19) 34, E Keegan(14) 33.

MUSKERRY – Sat: M Naughton (7) 31, D Healy (13) 28, F Moriarty (10) 27, C O’Connell (22) 27, S Wallace (16) 27, T Philpott (13) 27.Fourball: D Cronin (21) & P Collins (12) 33, M Dennehy (7) & J Portley(10) 29, M Leahy (6) & D Lenihan (5) 29. Sun: T Gardiner (9) 30, R Fenton (12) 28, M O’Brien (6) 26, B Harte (5) 25, D O’Regan (6) 26.

 

N

NAAS – East Course: C Finan (13) 26, V Norton (28) 23, R Frayne (18) 23, J Keogh (24) 22. Gross: D Prendergast 21. West Course: D Burke (17) 22, C Kennedy (7) 22, G Madden (22) 21. Gross: C O’Rourke 18.

NENAGH – 14h: M Walsh (3) 31, N Murphy (14) 31, E Costello (9) 30.Gross: T Scroope 25. Open: D Devoy (15 Abbeyleix) R Casey (11 Abbeyleix) & P Ryan (13 Heath) 60, T Scroope (5) T Ryan (11) & N Gleeson (12) 57.

NEW ROSS – Seniors: J Furlong (12) S Travis (18) T Wallace (21) & J Wallace (22) 95, E Keher (10) J Ryan (18) L Glasheen (19) & J Murphy(23) 91, J Kennedy (16) M Lee (167) M Long (20) & D Cody (22) 89. 14h; G Freyne (19) 32, R Shannon (15) 31, C Stafford (13) 30. Gross: D Hosey 26. Cl 1: H Behan (5) 27. Cl 2: P Bennett (14) 30. Cl 3: J Wallace (22) 30.

NEWBRIDGE – 9h: N Downes (12) 21. Cl 1:  M Burke (5) 19. Cl 2: L Quinlan (9) 20. Cl 3: I Dunne (13) 21.

NEWCASTLE WEST – Waltz: P Brosnahan B Danaher & E McCarthy 64. Winter Challenge Qualifier: A Gilbert P J Gallinagh T Lawlor & S Enright 87.

NEWLANDS – 9h, 1st 9: P Greene (18) & M Elliott (15) 24, D Gough (17) & P Farrell (15) 23. 2nd 9: P Reilly (13) & J A Nolan (12) 24, B Finn(6) & O Caughey (19) 24. Sun, 1st 9: R Whelan (12) 20, C Faughnan (19) 20. Junior: C O’Reilly (11) 20. 2nd 9: K O’Reilly (17) 21, B Lillis(9) 20.

 

O

OLD CONNA – Stand Alone: M Ryan (25) 20, J Hamilton (16) 18.

 

P

POWERSCOURT – West Course: T Byrne 32, D Carroll 30, B Doyle 30, T Concannon 29, J McAteer 29. East Course: V Hanlon 37, M Logan 35, B O’Toole 34.

 

R

RATHCORE – League: J Reilly (9) 44, C Kavanagh (11) 38. Cl 1: A Kirby(12) 37. Cl 2: D O’Keefe (13) 37. Cl 3: S O’Kelly (19) 36.

RATHFARNHAM – League: C Hanratty (11) 31, S Strong (17) 30, R Crerar(9) 30, S Galvin (22) 30, N Jones (12) 30, L Doherty (18) 30.

ROSAPENNA – D McBride (8) 36, P McBride Jnr (7) 36, E McGroddy (11) 32. Gross: M Bradley 32.

ROSCREA – League Rd 9: I Wright (11) 38. Cl 1: P Carroll (6) 36. Cl 2:T Dynan (12) 37. Cl 3: B Conlon (14) 37. Cl 4: J Groarke (17) 35.

ROYAL DUBLIN – Wed: S Maguire (11) 23. Sat, Outer Loop: K Cairns (22) & R Priestman (18) 32, D Griffin (25) & C Lavin (19) 29, M Hanratty (20) & G McErlean (19) 29. Inner Loop: M Malley (6) 28, C Byrne (7) 27.

ROYAL TARA – Sun: T Boland (16) +8, M Casey (10) +6, J Martin (9) +6.Gross: A Duffy +2. Sat: G Powderly (13) & F Dunne (15) 47, P J McCabe(21) & G McCabe (25) 47.

RUSH – 9h Eclectic Cl 1: A Smith (7) 19. Cl 2: C Fynes (12) 21. Cl 3:J McGuinness (17) 24. Sun 9h Cl 1: I Ryan (8) 22. Cl 2: K Farrell (10) 22. Cl 3: F O’Toole (17) 20.

 

S

SEAPOINT – Sat: P Garvey (15) 23. Cl 1: G Breen (8) 18. Cl 2: C Branigan (11) 20. Cl 3: B McDonnell (19) 20. Sun: M Reilly (8) 25. Cl 1:A Butterly (10) 21. Cl 2: P Cummins (13) 24. Cl 3: D McCann (22) 21.

SKERRIES – P Branagan (12) 21, J Higgins (17) 20. Cl 1: R Brooker (2) 18. Cl 2: C Carroll (14) 19. Cl 3: D Gilmore (18) 19. Cl 4: B O’Keeffe(23) 19. Singles: L Cotter (14) 24. Sun: E McNally (2) 22, G Goss (15) 22. Cl 1: M Ahern (1) 20. Cl 2: M Dockery (15) 21. Cl 3: J McGuirk (19) 20. Cl 4: G Griffin (23) 19.

SLADE VALLEY – K Gibbons (26) 28, N Kane (11) 27. Cl 1: S Feehan (10) 26. Cl 2: J Ryan (16) 26. Cl 3: F Farrell (21) 25. Cl 4: L Somerville(24) 24. Sun Cl 1: D Ellis (9) 26. Cl 2: D Parsons (14) 27. Cl 3: S Manscier (18) 25. Cl 4: J Gately (26) 24.

SUTTON – League Rd 3: G Ormsby (18) 21, R O’Driscoll (11) 21, B Grimes (16) 21. Midweek: B Fitzsimons (8) 23. Cl 1: T Nyhan (13) 18. Cl2: D Nolan (25) 21.

 

T

TRALEE – Seniors: D Lucey (17) 17, D Walsh (11) 12, P Casey (14) 12, J R Collins (13) 12. +24s: R Kilgallen (28) 8.

TULLAMORE – R Ryan (17) & P Nevin (15) 61, S Aherne (16) & T Heery(16) 59, C Twamley (18) & S Mulligan (13) 59.

 

W

WATERFORD CASTLE – L Coady (7) & E Coady (14) 27, S Kelly (19) & S Rochford 15, D Loughnane (17) & N Cosgrave (8) 25.

WEST WATERFORD – League Cl 1: J Murphy (8) 29. Cl 2: B Murphy (14) 35.Cl 3: T Breathnach (16) 30. Cl 4: E Ahearne (20) 29.

WESTMANSTOWN – Cl 1: P Moran (9) 21, D Keyes (10) 20. Cl 2: J Marron(15) 22, A Breslin (15) 21. Cl 3: J A Mahon (19) 21, S Sheehan (17) 21.Cl 4: R Reynolds (21) 22, D Watters (21) 20. League Cl 1: B O’Donoghue(6) 20. Cl 2: I Sheedy (15) 20. Cl 3: J Merrigan (19) 20. Cl 4: P O’Meara (24) 21.

WICKLOW – Thurs Cl 1: C McGettigan 33, T McKeever (11) 28. Cl 2: W Snell (14) 31, T Murphy (14) 30. Cl 3: V Brady (24) 31, A Philips (21) 29. Singles Cl 1: R Dowling (11) 35, J O’Neill (9) 34, L Cleere (11) 32. Cl 2: I Logan (14) 36, B Alexander (15) 35, S Canavan (15) 35. Cl 3:T Cox (19) 36, J Leonard (24) 36, M Dillon (20) 32. Hole in one: R Dowling on 7th.

WOODBROOK – P Moynihan (25) & L Kelly (13 Portlaoise) 31, M O’Callaghan (13) & B Kelly (24) 28. Sat: C Wallace (14) 30, S Bresnan(10) 26, S Wilson (12) 25, J Tyrrell (12) 25. Singles: J J Hughes (22) 29, O O’Sullivan (17) 28.

 

Y

YOUGHAL – Sat: P Quinn (7) 35. Cl 1: C Donoghue (3) 32. Cl 2: M T McCarthy (12) 33. Cl 3: J P Cronin (16) 30. Cl 4: M Keane (19) 30. Sun:T Kenneally (8) 31. Cl 1: T Connolly (5) 31. Cl 2: P Lehane (12) 31. Cl3: N O’Driscoll (14) 31. Cl 4: T Bulman (19) 29. Mixed: K O’Flynn & J Coyne, I O’Callaghan & U Cotter, J Hayes & M Coleman. Gross: T Coyne & S Ormonde.

 

SOCIETIES – M

MIDWEEKERS – T McCarthy & C O’Rourke 27, A Foy & M J Kelly 25.

 

LADIES

A

ASHBOURNE – League, 9h: M McGuirk (36) 19, H Caulfield (12) 19, R Young (20) 17. 12h: P Reilly (25) 22, O Morgan (23) 20. 12h: P Reilly(25) 25, H Caulfield (12) 23.5.

ATHLONE – 12h: K McDonnell (24) 25.

 

B

BALBRIGGAN – F Newcomen (33) 17, D Foran (12) 17. Sat: E Tolan (13) 16, E McConnell (21) 16, R McEvoy (11) 15. Sat: T Gannon (30) 17, S Forsyth (14) 16, C Guildea (12) 15.

BALLYBUNION – N Quaid (12) L Canty (23) & M Keane (29) 50, M O’Donoghue (14) L Griffin (19) & G Gallagher (36) 50, E Kenny Ryan(12) J Liston (26) & J O’Connor (36) 51.

BEAVERSTOWN – 12h: C Goulding (28) 23, A Neville (27) 21. Sat: E Bannon (21) 18, L Murphy (29) 16.

BELLEWSTOWN – League: C Geoghegan Quinn 11, A Gogarty 10, M Ball 9.

BLAINROE – M Redmond (17) 17.

BRAY – 9h: S Doyle (18) 17. Sat: G Connick (12) & S Doyle (18) 59.

 

C

CARTON HOUSE – O’Meara: M Crowley (29) 26, M de Bhulbh (22) 21, L Donegan (14) 21.

CASTLEWARDEN – 1st 9: P Carr (16) 18. 2nd 9: E Gavin (7) 17.

CHARLESLAND – 9h: M Dempsey (10) & P Donohoe (36) 18, L Waddell (21) & S Hughes (30) 18. 13h: M Dempsey (10) 25, J Griffin (13) 22.

CILL DARA – R Conlon 16.

CORK – 12h: C MacKenzie (20) 25, C Coughan Ryan (Scr) 24.

CO. LOUTH – 1st 9 Cl 1: G Weir (21) 22.

CO. MEATH – 13h: A Moran (12) 25, L Tolan (6) 24. Thurs: M Sheridan(26) 24. Cl 1: A Foley (14) 23. Cl 2: M O’Rourke (32) 22. Thurs: O McHugh (14) 26. Cl 1: M Sheridan (22) 26. Cl 2: P Rayfus (29) 23. 9h: B Morgan.

CO. SLIGO – Western Golf Alliance, Cl 1: M Conefrey (14) 23, M Rooney(12) 21. Gross: D Connolly. Cl 2: V Foley (21) 27, P Maguire (22) 25.

CRADDOCKSTOWN – 12h: B Kennedy (17) 23. 11h Cl 1: F Corrigan (14) 17.Cl 2: L Stafford (24) 20. Cl 3: M Kenny (27) 19. 12h: R Treanor (10) 25.Sat Cl 1: A Quinn (16) 21. Cl 2: E O’Connell (23) 19. Sun: S Lunny(11) 24.

 

D

DELGANY – Sun: L Harrington (19) & M Courtney (11) 27. Sat: B Harmon 25.

DONABATE – 9h Cl 1: D Moorhead (22) 16, B McGinley (17) 15. Cl 2: A Rowan (27) 15, A Carroll (28) 14. Cl 3: U Ryan (36) 13, G Daly (32) 13.

 

E

EDMONDSTOWN – 9h: W Neary (16) & M O’Kelly (22) 23, D Murphy (26) & A O’Hara (23) 19.

ELM PARK – Lamb 2: C McArdle (21) 20, M Canty (4) 19. Thurs Cl 1: R Linnane (11) 19, G Kilmurray (16) 14. Cl 2: H Rafter (25) 17, J Twohig(26) 17.

ENNIS – D Burns (16) 27, H Hartnett (27) 27, M Lenihan (18) 26.

 

F

FORREST LITTLE – F Daly (22) 23, M Hampson (21) 22, R McGivern (17) 21.

 

G

GLEN OF THE DOWNS – I Fenelon (12) 19, V Miller (17) 17.

GRANGE CASTLE – 14h: M Fitzpatrick (20) 32. Cl 1: A Mason (19) 29. Cl2: C Evans (25) 26. Cl 3: T Walsh (26) 26.

 

H

HOLLYSTOWN – Thurs: R Kearns (7) 15, M Whelan (15) 14. Sun: A Harford(18) 13.

 

I

ISLAND – Spring League 9h: S Geraghty (28) 20, K Cormican (30) 20. Cl1: M Dinan (14) 18. Cl 2: S McShane (26) 19. Cl 3: A Harkin (28) 18.

 

K

KILCOOLE – M Dundon (31) 17, A Shortt (26) 15. Sun: C Mohan (16) 15.

KILLERIG – 9h: K Keating (27) 13, T Doyle (25) 11.

KILMASHOGUE – E Hickey (34) 18, W Kearon (20) 15.

KNOCKANALLY – M Noone (17) 20, B Dowling (30) 18, E Buckley (19) 17.Thurs: R Fay (12) 21, A Melia (35) 20, J Dougan (18) 19.

 

M

MALAHIDE – 12h: J Minihan (22) 23, M Walsh (30) 23, S O’Connor (11) 22, R Cassin (17) 22.

MILLICENT – 9h Cl 1: U O’Drona (20) 17. Cl 2: K Heffernan (22) 17.Cl 3: M Shanahan (30) 17.

MOUNTRATH - League Rd 4: C Sinnott 25, M Kavanagh 23, B Dunphy 22.

 

O

OLD CONNA – Sun: M Purcell (18) 20.

 

R

RATHFARNHAM – 10h: M Russell (26) 20, G McKee (18) 20, L Meagher (28) 19. Team of 3: D Louth (15) P Scully (18) & S Cullen (20) 30.

ROSSLARE – V Deacon (14) & M Esmonde (26) 27, A Murphy (9) & V Mernagh(14) 25.

RUSH – E McGuinness (26) 16. Sun: M Hartford (24) 25, won on tie with B Barnwall (36) 25. Sun: M Amerlynck (16) 20.

 

S

ST. ANNES – G Keane (14) E Weir (29) & S O’Toole (31) 53, A Headon(17) J Nolan (21) & J Kelly (25) 52. Winter Series: O Keogh (9) 29. 12h:B O’Reilly (12) 23.

SEAPOINT – M Ryan (20) -2, M Cullen (21) -3.

SKERRIES – J O’Brien (25) 15, M Keogh (32) 14.

 

T

TIPPERARY – 10h: R Murphy (10) 16.

 

W

WATERVILLE – 13h: M Lynott (17) 24, M Donnelly (29) 24, E Fitzpatrick(20) 23, K Cronin (27) 23.

WESTMANSTOWN – M Mescall (26) 17. 9h: F McGarrity (12) 15, I Mitchell(21) 14, B McTague (19) 14, R Maguidhir (15) 13.

Online Editors

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport