Friday 2 December 2016

This week's golf notices from around Ireland

Pat and Gerard Ruddy

Published 25/01/2016 | 20:07

The dog became ill after having swallowed several golf balls
The dog became ill after having swallowed several golf balls

Golf notices from right around the country available below.

  • Go To

MEN

A

ABBEYLEIX – Cl 1: M Wallace (12) 31. Cl 2: F Brennan (20) 37, G Dunne

(16) 36, F O’Shaughnessy (17) 36.

ADARE – Members Drive Out: T Treacy V Treacy B Roche & S O’Brien, P McNamara P Niland D Hickey & T O’Connor Snr. Medal: M Collins 42, J Gleeson 39, G Cosgrave 37. Golfer of the Year, Joint Winners: P Barriscale & P McNamara

ADARE MANOR – T King & S Hickey 51, J Hickey & P Butler 51, M Ryan & E Ahern 51.

ARDEE – Sat: O Durnin 43, K Carry 43, T Hawkins 43. Sun: F Mullen 36, L Taaffe 35, T Goslin 34. Gross: D Henry 28.

ASHBOURNE – Cl 1: P Skelton (10) 28, A Kenny (9) 26. Cl 2: P Hale (14) 29, T Martin (13) 27. Cl 3: E McKeever (16) 26, B Ward (18) 25. Cl 4: G Weston (24) 24, H Baker (23) 23. Sat Cl 1: S O’Grady (9) 26, P Baxter

(7) 25. Cl 2: D Moore (14) 25, A Weston (14) 25. Cl 3: B O’Brien (18) 25, B Patterson (17) 25. Cl 4: L Collins (24) 28, G Weston (24) 22.

ATHLONE – 9h: P Ryan (21) 23, E Geoghegan (18) 22, G Gunning (17) 22.

AWGS: J Burns 32. Cl 1: V Connaire 28. Cl 2: B Connolly 30. Cl 3: F Guildea 31. Veteran: M Ward 28.

B

BALBRIGGAN – 1st 9 Cl 1: D Noone (8) 22, D Murphy (10) 22. Cl 2: A McCann (14) 19, N Falvey (14) 18. Cl 3: J Curran (22) 22, R Kelly (18) 21. 2nd 9 Cl 1: M Reynolds (9) 23, J Roche (3) 20. Cl 2: J Behan (14) 21, J P McKenna (15) 21. Cl 3: B Duggan (20) 25, E O’Brien (17) 21.

Sun, 1st 9 Cl 1: P Slevin (9) 21, J O’Shea (11) 20. Cl 2: P McPartlan

(13) 21, C O’Connor (13) 20. Cl 3: D Barron (23) 23, J Curran (22) 20.

2nd 9 Cl 1: D Donnelly (12) 21, P O’Connor (11) 20. Cl 2: P McGrath

(16) 19, B Finnegan (15) 19. Cl 3: F Coghlan (19) 20, P Ward (17) 19.

BALLINASCORNEY – G Lawlor (21) 22, D O’Leary (16) 21, N McDonnell

(12) 21. 9h: P Young (18) 21,  V Byrne (27) 20, F Duffy (10) 19.

BALLYBUNION – P Murphy (14) & D Sheehan (16) 49, K O’Callaghan (13) & A O’Neill (14) 47, P J O’Sullivan (13) & S C O’Sullivan (14) 47.

Seniors: B Houlihan (13) 35, P Murrihy (18) 34, M Jones (20) 32, E Moylan (15) 32, T O’Malley (12) 31, J Shier (19) 30, D Moriarty (20) 29, D F O’Brien (11) 29. Gross: A Casey 23. Vintage: D Eggleston (25) 29. S Vintage: S Walsh (19) 29.

BALLYHAUNIS – D Hannon 38, T Prenty 38, P Hickey 38.

BALLYHEIGUE CASTLE – P Bunyan (13) 25, J Maunsell (18) 24, D Glavin

(16) 24.

BALLYLIFFIN – Sun Confined: J Moore (17) 45, D McFeeley (10) 41, V McLaughlin (15) 41, J Clancy (12) 40. Gross: R Doherty 33. Sat Open: C McLaughlin (20) 42, D McFeely (10) 39, H Hunter (13) 39. Gross: C McGeady 30. Wed Society: T Gill 40, M Butter 39, N Bates 39.

BEAVERSTOWN – P Molloy (10) A Byrne (10) J Kendellen (11) & A Kelly

(16) 62, J Hender (19)  N Cooke (12) P Chambers (19) & R MacDermott (16) 61. Back 6: C Sherlock (5) G O’Connor (14) B Lambe (15) & E Malone

(21) 33. Open Cl 1: P Ryan (8) 29. Cl 2: T Henshaw (15 Malahide) 33. Cl

3: B McCormac (24) 33. Sat: B Sommerville (20) 32, D Jackson (12) 30, D O’Riordan (19) 29. Cl 1: P Molloy (10) 27. Cl 2: D Relihan (12) 28. Cl

3: O Dunne (16) 28. Cl 4: A Smith (20) 29. Sun: H McGovern (9) & J Reilly (22) 37, J Meade (12) & A O’Kennedy (9) 37, C McCarry (8) & E Byrne (18) 36, J McKenna (9) & G Dowling (9) 36.

BELLEWSTOWN – League Sat: A Overton 24, G Flaherty 22, K Moore 22.

Sun: A Kavanagh 26, A Whyte 24, F McGovern 23.

BLACK BUSH – Swinging Sixties: D Collins (23) 23, J Maguire (10) 22, T Kennedy (15 Royal Tara) 21. Seniors Open: R Grainger (21) 36, P Ward

(15) 35, J Reynolds (17) 34. Sun: P Kinsella (15) 31, L Chamberlain (25) 29, M Donnelly (17) 29. Sat: E Hickey (20) 29, P Reilly (15) 29, B Beasley (21) 28.

BLAINROE – League Rd 5 & Fourball: R Moran (18) & G Lang (19) 36, T Ryan (5) & S Hopkins (11) 34, C Sheehy (6) & P Sheehy (27) 34.

 

BORRIS – Seniors: R O hEochaidh (17) 36, J Manning (12) 34. Open: M Coady (15) & B Dunne (20) 55, J Dillon (15) & R Rowan (10) 55.

 

C

 

CAHIR PARK – Senior: D Runacres & B McNally 27, S Tierney & M Watkins 26, F Davis & B Callinan 25, B Nash & J Mackey 25, A O’Donnell & J Cantwell 25, J Moloney & M Cullinan 24. Winter League: P O’Connor D O’Reilly T Shanahan C O’Reilly & C O’Flaherty 110, P Mulcahy J English T O’Riordan A Cullinan & D Collins 106, N Hally E Quirke M Barrett P J Noonan & M Fogarty 98.

 

CARRICK ON SUIR – 15h: D O’Donovan (15) 33, J Glascott (15) 26. 9h Cl 1: S McGrath (9) 21. Cl 2: D Lonergan (17) 25.

 

CARRICKMINES – F Spain (14) & B Fleming (19) 45, R Acton (15) & N Pickering (15) 43, A Sinclair (24) & J Butler (24) 43.

 

CASTLE – League, 1st 9: M Byrne (13) 23, M Murray (14) 22, N McEneff

(17) 22. 2nd 9: J Fleming (19) 23, M Russell (11) 23, J O’Flanagan

(12) 22.

 

CASTLE BARNA – P Rogers (14) 41. Cl 1: D Rogers (7) 38. Cl 2: J Gallagher (15) 40. Cl 3: T Wright (18) 40. Cl 4: D Meredith (22) 38.

 

CASTLEGREGORY – T Moriarty (12) A Rowan (12) & M O’Connor (T) (13) 66.

 

CASTLEWARDEN – E Doyle (26) 38, D Swanton (14) 36, B Tighe (24) 35.

Sun Cl 1: J O’Leary (8) 27. Cl 2: L Jordan (15) 27. Cl 3: T Sexton

(19) 30. Cl 4: M Ryan (21) 29. Sat Cl 1: C Kellett (10) 20. Cl 2: T Glennane (13) 22. Cl 3: E Hanly (18) 23. Cl 4: P Molloy (21) 21.

 

CHARLESLAND – 9h: M Madden (12) 22, D Waddell (18) 22, G Mullins (13) 22. Rumble: P Byrne (13) E Clear (22) & W Griffin (13) 45, K Murray (1) J Mitchell (16) & S Evans (20) 44.

 

CLANE – 9h League: J Malone (18) 22, G Nevin (11) 21, D F Coonan (15) 21.

 

CLONMEL – Week 1 qualifiers: D Conway Jnr & K Norris 33, J Butler & P Kenrick 31, P Ryan & T Horne 31, A Gartlan & N Lonergan 31, K O’Gorman & J Meehan 31, A Casey & N Darmody 30, B Hewitt & T O’Dwyer 30, T Horne & N Lonergan 30. Week 2: T Byrne & J Bolger 3up, A Fox & N Walsh 2up.

 

CLONTARF – Mixed, 1st 9: C Murphy (6) & M Quinn (28) 23, R Bergin (18) & J O’Neill (27) 23. 2nd 9: C Walshe (20) & R Walshe (26) 21, L O’Donohoe (5) & A Gardner (13) 19. Sun: P Duffy (9) & J O’Connell

(18) 39, J Horan (10) & B Murphy (22) 38, J McGuinness (6) & M Fahy Snr

(18) 38.

 

CONNEMARA – J Flaherty (4) 37, D Joyce (10) 37, J Cosgrove (15) 36.

Sat: D Scully (3) 37. Wed: J O’Donnell 37, P King 36.

 

CORBALLIS LINKS – P McParland (21) 43, P Farrell (9) 38, M Dwyer (12) 39, D McAllorum (22) 41.

 

CORK – Wed: P Montgomery (11) & D Callanan (10) 34, D Russell (14) & F O’Mahony (21) 33, V Fenton (14) & F Nixon (17) 33. Sat: M Ford (1) 29, J O’Sullivan (3) 28, E Murphy (1) 28, T Connolly (10) 27, J McGowan

(7) 27, D Wallace (5) 27, A Harrington (2) 27, V Twohig (11) 26. Gross:

G O’Flaherty 27.

 

CORRSTOWN – League: Titanic 90, Rivervalley Four 86, Tractor Boys 85, Weapons of Grass Destruction 82, The Coconuts 79, JC & The Apostles 74.

Sun: A Brien (24) 23, N Shoukat (14) 23. Charioteers: J Davenport (18) 20, M Treacy (16) 20.

 

CO. CAVAN – 9h Cl 1: M Maguire (7) 23. Cl 2: N Johnston (12) 22. Cl 3:

B Smith (18) 22. Cl 4: J Smyth (21) 21.

 

CO. LOUTH – Winter League No 15 Cl 1: F Gannon (3) 67, M McGuirk Jnr

(6) 68. Gross: G Dunne 68. Cl 2: G Tuite (15) 67, J McLaughlin (13) 70.

Gross: A Murphy 85. Team: M Walsh (22) K Walsh (14) P Nelson (18) & J McLaughlin (13) 58. Seniors Cl 1: W Reilly (18) 20. Cl 2: M Plunkett

(22) 17. Sun Cl 1: F Ronan (4) 22. Cl 2: J McMahon (12) 22.

 

CO. MEATH – League, Sun Cl 1: F Holden (10) 32, M Byrne (11) 31. Cl 2:

H Donovan (14) 31, J Dunne (16) 30. Cl 3: J McNally (23) 31, M Clemenger

(20) 28. Sat Cl 1: B Giles (11) 28, M Dempsey (11) 28. Cl 2: G Ennis

(13) 32, D Kavanagh (14) 31. Cl 3: M Craig (22) 29, C Kavanagh (19) 29.

 

CO. SLIGO – Sat: S McGinty (25) 30, M Barrett (14) 28, A Leonard (14) 26.

 

CO. TIPPERARY – Seniors, Mixed: D O’Neill D O’Connor M O’Connor & A Hunt, M Knightly T Landers K O’Neill & T Moloney.

 

D

 

DELGANY – M Fitzpatrick (18) 31, C O’Riordan (15) 30, P O’Neill

(16) 30, R Power (18) 29, D Healy (18) 29. 12h: T Jenkinson (14) & G McHugh (19) 34, C Lyons (11) & D Browne (11) 34, T Day (11) & T Conlon

(16) 34.

 

DONABATE – Cl 1: M Lawlor (5) 26, G Woodhead (11) 25. Cl 2: F Moore

(13) 27, M Grimes (12) 26. Cl 3: G Smithers (16) 29, B Brophy (18) 27.

Cl 4: N Bernard (20) 29, E Corcoran (21) 26. Sun: P O’Brien (7) & S O’Malley (17) 35, J Griffin (21) & G Gaskin (27) 33.

 

DRUIDS GLEN – S Ryan (19) 39. Cl 1: H McKeon (3) 39. Cl 2: D Temple

(14) 39. Cl 3: D Bourke (20) 34. Sun: D McGettigan (24) 40. Cl 1: J Donoghue (9) 33. Cl 2: D Temple (14) 39. Cl 3: D Reid (21) 33.

 

DUNDALK – D Ward (12) 36, A Shaw (9) 36. Cl 1: S Hession (9) 35, U Gaughran (8) 35. Cl 2: N Connolly (17) 34, D Brennan 913) 34. Cl 3: B McCarthy (19) 35, S Quigley (19) 33.

 

E

 

EAST CORK – S O’Breasail (15) 23, S Cahalane (15) 22. Gross: E Walsh 17.

 

EDMONDSTOWN – D Crossan (17) F Gallen (19) M Barron (21) & P Crotty

(17) 51, T McCarthy (15) D Casey (16) P Creighan (28) & G Mellotte (27) 49, S Given (14) L McGill (19) J Maunsell (16) & D O’Donnell (22) 47.

 

ELM PARK – T Reid (18) 28, P Chambers (18) 27, A Johnston (19) 27.

Gross: A Claffey 25. Std: C Poland (5) 22. League No 3: R O’Neill (19) 28, S Gillmor (18) 27. Gross: M Crowe 25. Group 1: R Pryce (10) 27.

Group 2: P Boden (13) 26. Group 3: T Danaher (14) 25. Group 4: G White

(18) 25. Group 5: C Collins (22) 23. Group 6: J Claffey (27) 25.

 

ENNIS – Sat: R O’Brien J Kearse & M Dempsey 53, D Burns C Ryan & W Delaney 54. 14h: E Murphy (13) 35, J Horgan (17) 35, T Fox (17) 35, R Keane (13) 35, C O’Neill (20) 34, T Gallery (16) 34, A Cregan (14) 34, S Ryan (11) 34, B Pyne (9) 33, S Keane (12) 33.

 

THE EUROPEAN CLUB - Winter league, Flight 1, E Boylan (8) 99, N Kelly

(10) 97, F Garland (15) 95, R Cooper (15) 91, K O'Sullivan (14) 87.

Flight 2, C Duffy (22) 98, B McCarthy (17) 91, B McGinn (21) 86.   Open,

D Walpole (4 Milltown) 35, S McDowell (10 Lisheen Spings) 35. Seniors, J O’Grady (8 K Club) 37. Seniors, every Monday. Open Day, everyday.

Singles Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

 

F

 

FORREST LITTLE – Wed: N O’Hara (6 Island) 27, D Farren (16) 26, D O’Hara (10) 25. Sat: J Doyle (16) 29, D O’Connor (10) 29, M Barry

(8) 28, D Farren (16) 27, S Hyland (12) 27. Sun: C Duffy (13) 29, A Crowe (16) 29, S Dooley (15) 29, M Watts (13) 29, B Duggan (11) 29.

 

FOXROCK – 9h: B Saunderson (20)  M Conlon (14) B Meagher (15) & M O’Shaughnessy (15) 47, P Casey (21) D Jackson (17) D O’Shea (23) & M Hayden (27) 46, T Walshe (12) P Osborne (16) G O’Connor (2) & K Walshe

(12) 46.

 

G

 

GALWAY – P Bree (18) 30, C Murray (17) 30, J O’Sullivan (16) 30, P Donnellan (12) 29, T McHugh (14) 29, G O’Sullivan (5) 28, S McDonagh

(6) 28, P McCloskey (8) 28. Gross: T Nolan 28.

 

GOLD COAST – J White (5) 44. 18h: B O’Connor (9) 41, A Landers (15) 39. Gross: M White 35.

 

GORT – T Kelly (16) 22, G Broderick (15) 21.

 

GRANGE – Inner 12h: G Fanning (15) 31, E Heather (17) 29, J Bollard

(24) 28, J Kelly (12) 28, P Horgan (16) 27. Spring Challenge: P O’Loghlen (7) 5up, B Harman (19) 4up, D Farrell (16) 4up, L Burke (15) 4up, A P Ryan (13) 4up.

 

GRANGE CASTLE – Sun: P Carpenter (15) 40. Cl 1: J Morris (11) 39. Cl

2: M Hennessy (15) 40. Cl 3: S Condon (23) 40. 11h: R Kennedy (13) 25, D Costello (11) 25, P Hayden (14) 24.

 

GREENORE – 14h Cl 1: F McKay (8) 31. Cl 2: G Gartlan (15) 32. Cl 3: M Rogan (16) 32. Cl 4: G Savage (19) 30. Sat: P McParland (14) 35, P Harnett (19) 32.

 

H

 

HERMITAGE – B Murphy (8) & F Crowe (15) 24, N Stanley (28) & F Buckley

(25) 24, J O’Donnell (20) & E Doyle (26) 24.

 

HIGHFIELD – Lamb No 3: T Checkley (19) 42, S Lewis (20) 41, C Nolan

(15) 40, A Duggan (7) 40.

 

HOLLYSTOWN – Tues: O Redmond (16) 41. Cl 1: D Craig (10) 40. Cl 2: K O’Loughlin (25) 38. Sat: S O’Connor (4) 41. Cl 1: S Trimble (12) 39.

Cl 2: D Holland (28) 37. Sun: D Hogan (16) 44. Cl 1: P Nolan (13) 41. Cl

2: P Ryan (20) 40.

 

HOLLYWOOD LAKES – 12h: R Elliot (12) 27. Thurs: J Morris (6) 39. Sat:

B Fox (8) 30, P B Kavanagh (20) 29. Cl 1: W Kane (11) 27, R Tobin (11) 26. Cl 2: P Power (16) 26, G Tobin (17) 26. Cl 3: E McGee (22) 29, M Byrne (19) 27. Sun: T Dolan (18) 28, W Grimes (22) 28. Cl 1: J Pidgeon

(3) 27, C McGuirk (11) 27. Cl 2: G Connolly (17) 27, G Morgan (14) 27.

Cl 3: J Bouchier (Captain) (21) 27, J Timmins (24) 27.

 

HOWTH – Centenary Winter League: C McEllistrim (19) 22. 1st 9: M Haugh

(19) 21, D May (16) 21. 2nd 9: M Woods (10) 20, E Keogh (17) 19. Sun: J Clancy (7) & M Boyle (16) 44, M Woods (10) & M O’Connor (19) 45.

 

I

 

ISLAND – Wed, 1st 9: M Fitzpatrick 21, M Maycock 21, M Gillen 20. 2nd

9: D Constantine 21, M Kelly 21, J Campion 20. Sat 1st 9: S Farrell N Taplin & K Lowther 28. 2nd 9: C Fitzpatrick A Cullen & K LeBlanc 27. Sun 1st 9: J Quinn S Reynolds & D McBride 27. 2nd 9: L Ryan D O’Dwyer H Collier & J Gartland 29.

 

K

 

KILLEEN CASTLE – H McNicholas (23) 36, D Murphy (13) 35, E Connaughton

(10) 33, D Collier (17) 32.

 

KINSALE – Wed: D Hickey (11) 31, P Higgins (9) 30, D Allen (9) 30, C Heaslip (14) 30. 13h Front Course: F Fehilly (8) 31. Sat Back Course: D O’Sullivan (15) 27. Sat Front Course: D Murphy Jnr (6) 28, B Lynch (5) 28, J McCarthy (7) 27. Sun Front Course: G Buckley (9) 29, M O’Regan

(7) 28. Sun Back Course: K Murphy (12) 32, E O’Callaghan (6) 30.

 

L

 

LAHINCH – Sun: J O’Gorman (15) 43, E Glynn (2) 41. Medal: R Cooney

93) 63, E Ryan (13) 65, B Cooney (12) 65. Wed, Senior: J Daly & M McDonagh 48, J Foley & T Brennan 47, G Gough & T J Kerins 46.

 

LIMERICK – J Keating (12) & J Malone (12) 34, E Enright (14) & J McDonnell 34, S Fitzgerald (12) & T Griffin (18) 33, H Shier (14) & J Coonety (17) 32.

 

LISHEEN SPRINGS – Mixed Cl 1: J McGann (7) 30, P O’Sullivan (7) 29, P McConnell (6) 27. Cl 2: F Bagnall (10) 30, F Scolard (9) 27, J Pidgeon

(11) 26. Cl 3: P Shortt (13) 29, G Byrne (17) 28, J O’Carroll (18) 27.

12h Cl 1: M Jordan (8) 29, F Bagnall (10) 27, N Carpenter (8) 27. Cl 2:

T Bagnall (11) 32, J Doyle (17) 29, K O’Hara (17) 28. 16h Cl 1: P Slane (11) 39, S Wilde (12) 37, C Coleman (6) 36. Cl 2: P Malone (14) 34, G Clancy (14) 33, S Nolan (18) 33. Cl 3: M O’Mahony (21) 37, P Cullen (23) 35, B Counihan (20) 35.

 

LISMORE – P J Coughlan (11) 30, P Kenneally (11) 29, S Beecher (18) 28.

 

LUCAN –Fri: D Doyle (18) 19, D McGrath (5) 19. Sat 1st 9: E Field (4) 20, N Carroll (23) 20, S Carney (11) 20. 2nd 9: J Barry (18) 20, P Nevin

(19) 19, P Gaffney (17) 19. Sun 1st 9: B Coffey (25) 24, J McCormack

(12) 22, B Millar (24) 21. 2nd 9: B Dowling (4) 21, A Byrne (23) 19, P Edwards (22) 19.

 

M

 

MILLICENT – T Clinton (11) 23, J Foley (12) 22, N O’Brien (11) 22.

Cl 1: D O’Brien (3) 20. Cl 2: S Kelly (8) 21. Cl 3: B Byrne (13) 21.

 

MILLTOWN – League Rd 4 Cl 1: M Cole (6) 3up, J Hayes (9) 1up. Cl 2: E O’Donnell (13) 4up, P Magee (15) 2up. Cl 3: F O’Gorman (17) 4up, N Shannon (21) 4up.

 

MONKSTOWN – Wed: D Keane (9) 30, T Faul (14) 29, F Gilligan (14) 29, S Cuffe (4) 29, J Harte (5) 28, B Cox (11) 28, J O’Mahony (10) 27. Fri:

C Fielding (14) 30, P Clohosey (14) 28, B Crowley (9) 28, D Hayes (7) 28, M O’Sullivan (4) 28. Sat: J O’Sullivan D Hayes & J Buckley 41, J Harte D Dunlea & J O’Mahony 40.

 

MOY VALLEY – 14h: S Sutton (22) 35, T Griffen (25) 34, S McGarry (15) 33.

 

MULLINGAR – Seniors: J J Garry (12) 21, B Carroll (21) 21, A Glover

(28) 20, J Lynch (21) 22, S Tormey (20) 17. Sun: P Curran (15) 40, A Mills (18) 34, G Austin (13) 34.

 

MUSKERRY – Sat: B Harte (5) 27, J Corcoran (3) 27, D Barry (12) 27, D Hartnett (4) 26, S Cronin (8) 26. Sun: L Harte Jnr (4) 26, D O’Regan

(6) 26, M Naughton (7) 25.

 

N

 

NAAS – East Course: J Jones (16) 27, E McCrory (24) 24. Gross: M Duffy 19. Hole in one: P C Kelly. West Course: K Redmond (16) 22, J Fearon

(19) 21, V Kelly (11) 21, N Begley (7) 21, C Waldron (12) 21, B Grehan

(12) 21. Gross: M Crowley 19.

 

NENAGH – T Scroope (5) & F Flannery (10) 37, B Morgan (18) & S Quinn

(18) 36, H Maher (18) & E Byrne (20) 34. Gross: B Duggan & K Walshe 30.

 

NEW ROSS – P Ryan (12) 31, M J Cullen (17) 30, P Harrington (8) 29.

Gross: A Ryan 25. Cl 1: T Liston (7) 25. Cl 2: C Stafford (13) 27. Cl 3:

L Booth (18) 28.

 

NEWBRIDGE – J Kiely (5) 24. Cl 1: M Burke (6) 21. Cl 2: S Leeson (9) 21. Cl 3: F Martin (10) 22.

 

NEWCASTLE WEST – D Murphy N Harnett & R Collins 66.

 

NEWLANDS – 1st 9: K Bennett (24) & T Meehan (15) 24, L Branigan (13) & S McEvoy (25) 23. 2nd 9: C Carroll (7) & D Harpur (15) 33, L Flavin (5) & J Healy (17) 34. Sun, 9h, Junior: D Harbourne (16) 22. 1st 9: P Nalty

(19) 25, B Byrne (23) 21. 2nd 9: J Denvir (8) 23, L Fagan (22) 22.

 

P

 

PORTSALON – Wed: M Wilson (28) 40, S Friel (26) 37, N Blaney (27) 37.

Gross: B Keeney 28. Sat: K O’Neill (11) 37, S Harris (15) 35, K Sharpe

(26) 34. Gross: J Coyle 30. Sun: D Sweeney (18) 40, J Logan (17) 39, S Shields (14) 38. Gross: J G McBride 32.

 

PORTUMNA – Cl 1: M Hoary (8) 34. Cl 2: G Power (14) 33. Cl 3: S Darcy

(17) 34. Cl 4: D Hourigan (19) 32. Senior: J Hynes (17) 30.

 

POWERSCOURT – West Course: J O’Donovan (12) 44, S F O’Sullivan

(15) 41, W Barry (14) 41, G Huet (11) 40.

 

R

 

RATHFARNHAM – R Needham (19) R Williams (18) & T Manning (21) 34, S Galvin (22) I Martin (24) & I Jones (26) 33, L Doherty (18) A Taylor

(22) & T Dalby (19) 33.

 

ROSCREA – Winter League Rd 8: J Moyles (13) 37. Cl 1: D Hogan (6) 36.

Cl 2: B Wright (12) 35. Cl 3: M M Ryan (13) 37. Cl 4: F Cullinan (17) 37.

 

ROYAL DUBLIN – Sat: J Caffrey (15) T Coade (16) & D Crowley (20) 61, C Hanratty (15) P Haran (12) & J Creedon (17) 58, A McClean (5) P Duff

(18) & D Nolan (17) 57. Singles: L Walsh (10) 30, K Knightley (6) 29.

Wed: J Byrne (10) 27, S Griffin (21) 26.

 

ROYAL TARA – League Rd 3: P Crisham (14) 48, G McGovern (11) 46, P Hyland (19) 45. Teams: M J Moran P Crisham & P O’Brien 91, E Giles J Kirwan & J McGrath 83, V Breen K Barry & J Geraghry Snr 81. Sat: E Moloney (21) 43, G McNally (7) 41, G McGovern (11) 41. Gross: M O’Rourke 36. Sun: E Govern (16) D Arnold (18) G McGovern (18) & B Conroy (26) 98, A Foley (8) B O’Dwyer (10) V Breen (11) & J McGrath

(21) 95.

 

RUSH – 9h Electic League Cl 1: J McManus (8) 21. Cl 2: J Shanahan (12) 22. Cl 3: O Sweetman (28) 23. Sun Cl 1: N Hegarty (7) 22. Cl 2: J Amerlynck (11) 22. Cl 3: C Billingsley (18) 24.

 

S

 

SEAPOINT – 9h: A Conlon (9) 22. Cl 1: T Branigan (4) 19. Cl 2: D Walsh

(11) 21. Cl 3: P Higgins (19) 20. Sun: J Branigan (8) 23. Cl 1: J Cullen

(10) 22. Cl 2: S Connell (14) 22. Cl 3: B McDonnell (19) 20.

 

SKERRIES – W Prendergast (12) 21, T D’Alton (20) 21. Cl 1: B Beggs

(11) 20. Cl 2: C Toye (14) 20. Cl 3: P Counihan (Captain) (18) 20. Cl 4:

P Riordan (20) 20. Sat: J Cronin (23) 21, K Lewis (0) 21, E Mooney (8) 21, P Branagan (12) 21, L McGinley (14) 20. Singles: C Barker (14) 22, H Worthington (16) 22. Sun: K Rock (19) 22, B Beggs (11) 21. Cl 1: B Concannon (12) 20. Cl 2: J Carroll (15) 20. Cl 3: M Hanrahan (19) 21. Cl

4: B Cloonan (21) 21. Singles: M O’Donohue (6) 22, L McNally (19) 20.

 

SLADE VALLEY – 12h Cl 1: M Loftus (9) 28. Cl 2: J Phelan (14) 25. Cl

3: B Cuffe (18) 27. Cl 4: J Cully (25) 27. Cl 1: P Lynch 26. Cl 2: N Larkin 27. Cl 3: J Cully 30. Sat: B Keenan (13) 30, H Flanagan (16) 28.

Cl 1: P Lynch (8) 27. Cl 2: M Davy (13) 27. Cl 3: G Larkin (20) 26. Cl

4: W Walsh (24) 25. Sun: B Foy (17) 27. Cl 1: D Ellis (9) 25. Cl 2: V Callaghan (15) 26. Cl 3: E O’Connor (18) 25. Cl 4: P Kirwan (22) 27.

 

STACKSTOWN – League 1st 9: B Lynam (12) 25, J Manley (20) 22, T Kiely

(16) 22. League 1st 9, Cl 1: B Flanagan (4) 20. Cl 2: C O’Rourke (11) 21. Cl 3: A Curry (18) 22. Cl 4: S O’Connor (28) 20. 2nd 9 Cl 1: R Clancy (10) 20. Cl 2: M Kennedy (14) 21. Cl 3: B Carroll (16) 20. Cl 4:

J Dowling (19) 21. Sun 1st 9 Cl 1: L O’Connor (6) 20. Cl 2: J Reynolds

(12) 19. Cl 3: B Barry (17) 21. Cl 4: C White (23) 23. 2nd 9 Cl 1: P Neary (7) 20. Cl 2: C Gorman (12) 19. Cl 3: M Howley (14) 21. Cl 4: F Keavey (21) 22.

 

SUTTON – Wed: V Wallace (23) 23. Cl 1: F Kennedy (10) 20. Cl 2: D Carolan (16) 20. League Leaders Rd 2: J Comyn 44, S Halpin 44, J O’Neill 42, A Darbey 41, L White 41. Sat: M Hanway (6) 22, A Darbey

(3) 22, S Halpin (13) 22.

 

T

 

TRALEE – Captains Drive In, 2nd 9: W Goulding (9) J O’Brien (10) J McCarthy (15) & K Callaghan (20) 27, A Kelly (8) P Williams (12) J P Enright (19) & G Kelly (20) 28, K Lucey (6) D O’Keefe (6) P O’Driscoll (14) & M Laide (16) 28. 1st 9: J Keane (12) B Keane (15) P Stack (18) & A Keane (17) 26, L Hussey (14) D Lyne (10) M O’Halloran

(13) & P Stack (11) 28, J O’Donovan (9) C Sheehy (16) J O’Connor

(18) & G O’Connor (21) 28. Seniors: T Egan (20) 16, S O’Connor (18) 16, N Walsh (16) 16, S O’Sullivan (17) 16. 24+: B Costello (25) 5.

 

TULLAMORE – C Malone (17) 35, A Clarke (12) 34, R Molloy (13) 33. Cl

1: J Fox (9) 31, S Lynch (5) 31. Cl 2: J Curry (11) 32, J Morris (11) 31. Cl 3: T Cleary (18) 33, F Ryan (20) 33.

 

W

 

WATERVILLE – J B O’Shea (1) 34, G Galvin (8) 32, D Courtney (9 32.

 

WESTMANSTOWN – P Roache (17) D Roache (16 Clonmel) A Spillar (21) & P Malone (23) 66, F McDonnell (18) T Carew (16) J McGarrell (16) & B O’Donnell (25) 63, J Savage (15) V Ferguson (16) G Mangan (18) & S Cummisn (5) 62, O’Neill (14) P O’Meara (24) V Eiffe (19) & T Foley

(15) 17.25. Sat Cl 1: P Semple (12) 22, M Doyle (5) 20. Cl 2: T Foley

(15) 24, K Higgins (13) 19. Cl 3: M Doyle (20) 22, J Horgan (18) 22. Cl

4: D McCluskey (23) 22, J Joyce (21) 22. Sun, League Cl 1: D O’Hanlon

(8) 21. Cl 2: T Hemp (16) 21. Cl 3: S Webster (18) 22. Cl 4: T O’Neill

(25) 19.

 

WICKLOW – Cl 1: T McKeever (11) 34, D O’Brien (7) 34, L Cleere (11) 34. Cl 2: G Garland (17) 35, D Cullen (15) 34, P Dunne (13) 34. Cl 3: W Kelly (26) 35, J McNamara (22) 33, S Ryan (19) 33.

 

WOODBROOK – H O’Donnell (13) R Argue (15) A Mahony (10) & P Cremin

(25) 57, V Holden (11) C McGlynn (5) M Flynn (12) & D Holden (8) 57.

Sat: R O’Hagan (24) & M Johnson (19) 33, D Ennis (14) & J Sheerin (19) 31, M McLeavey (22) & S McLeavey (6) 30. Club Fourball: J O’Dwyer (13) & J Cleary (5) 31, T Foley (14) & P Cremin (25) 31.

 

WOODENBRIDGE –  C Brennan (28) M Doyle (24) & P Phelan (6) 100, G Fennell (5) J Moran (20) & D Fagan (22) 96, T Williams (10) V Shaw (22) & M Altman (26) 92. Rumble: P Phelan (6) M Doyle (24) & C Brennan (28) 100, G Fennell (5) J Moran (20) & D Fagan (22) 96, T Williams (10) V Shaw (22) & M Altman (26) 92, J Kavanagh (8) D Tanham (14) & D Tracy

(16) 90, T J Mernagh (10) M Flood (26) & D Lynch (25) 89.

 

WOODSTOCK – Cl 1: R Pyne (7) 43. Cl 2: P Meehan (11) 42. Cl 3: B Arthur (19) 37.

 

Y

 

YOUGHAL – J Hayes (12) A Hayes (12) & J Fitzgerald (17) 65, J O’Donoghue (15) N Leahy (21) & R Hallinan (21) 65.

 

 

 

 

SOCIETIES –

 

 

 

H

 

HOLLYSTOWN LADIES – 9h Cl 1: C Stapleton 10. Cl 2: M Walsh 8. Cl 3: M Collins 6.

 

W

 

WINTER SERIES – B Walton (Island) 67, N Carbery (Malahide) 68, C Smith

(Longford) 69. Gross: N O’Brian (Old Conna) 68, N McGlynn (Old Conna) 69, B Casey (Unattached) 69.

 

 

 

 

 

LADIES

 

 

 

A

 

ARDEE – 13h Cl 1: S Corcoran 25, G Woods 23. Cl 2: M Gaynor 27, M Watters 26.

 

ASHBOURNE – M Caulfield (26) 23, L Rooney (24) 22, M Phelan (19) 20.

League: H Caulfield (12) 25, H Donoghue (16) 24. League: H Donoghue (16) 26, A Smyth (14) 26, M Cuffe (15) 25.

 

ATHLONE – 9h: B Ryan (24) 22, S Geraghty (19) 21.

 

B

 

BALLYBUNION – Tues: A Fahy (26) 32, M Keane (29) 30, J O’Donnell

(15) 29, A Sexton (23) 28. Seniors: N Browne (26) 16.

 

BALLYHAUNIS – M Kelly 32, A Freeley 29.

 

BALLYLIFFIN – Confined Cl 1: G McCarron 16, C McGeoghegan 14. Cl 2: S Moore 16, G Monagle 15. Cl 3: G McLaughlin 16, A McElhinney 16.

 

BEAVERSTOWN – 12h: N Murphy (12) 24, J Melvin (19) 22, E Meaney (18) 22. Sat: J Scott (24) 22, J Kelly (16) 22. Sun: K O’Hare (16) 23, A Neville (27) 21.

 

BEECH PARK – Cl 1: T Brady (15) 24. Cl 2: G Campbell (27) 25. Cl 3: M Dowd (34) 25. 14h: M Holt (18) 26, D Malone (12) 26. Sun: G Russell (31) 27, M Barnwell (18) 25.

 

BLAINROE – Wed: M Reilly (28) 12. Mon: B Griffith (9) 14, M Crowe (17) 14.

 

BRAY – 15h: G Connick (12) & S Doyle (18) 35. Rumble: E Walsh (28) & M O’Reilly (12) 26. Sun: M Conway (27) 46, F Richardson (18) 48.

 

C

 

CARTON HOUSE – Montgomerie: S Taffe (18) 23.

 

CASTLE – 9h Cl 1: A Doyle (13) 20, J McWeeney (17) 18. Cl 2: C Lenehan

(21) 23, F Norris (21) 22. Cl 3: C Simpson (28) 20, L Brady (29) 20. Cl

4: A Barnes (36) 24, M Bourke (36) 19.

 

CASTLETROY – 12h: A O’Dwyer 24, J Cunneen 21, A Bowles 20. 6h: M Fogarty. Sun: J Moran (14) 22, M Byrne (16) 22.

 

CHARLESLAND – 9h: S Fitzpatrick (14) 17, G Henry (17) 17. 9h: B Cohen

(26) 17, M Wolfe (16) 17. Mon: L Waddell (21) 17, R Sheil (15) 16, G Henry (17) 14.

 

CILL DARA – L Gorman 19, C Norris 16.

 

CONNEMARA – J Donnellan (18) 28.

 

CO. LOUTH – Cl 1: L McConnell (13) 2up. Cl 2: M Dwyer (27) 4up. Cl 3:

B Grant (28) 2up.

 

CO. SLIGO – 9h: M Rhatigan 19, M Rooney 19, M Sherlock 19. Sat: C McManus (16) 23, M McGarraghy (20) 22. 9h Bomore: M Kennedy 15, K Hegarty 15, M McGowan 15, J Coulter 15. Members Alliance: M Kennedy (31) 18, R Mullan (29) 17, C O’Rourke (27) 16.

 

D

 

DELGANY – 12h Cl 1: N Hautz (17) 24, A Boyle (16) 23, P Burke (11) 23.

Cl 2: H Kane (22) 22, K DeLoughrey (27) 22, P McCarthy (27) 18. Cl 3: M Donnelly (29) 21, C Bennett (35) 20, M Coghlan (35) 20. Sun: J Dowling 22, T Mulholland 21. 9h: A Kavanagh 23.

 

DONABATE – 9h Cl 1: P Morris (13) 16, A Casey (22) 16. Cl 2: A Brown

(28) 21, C de Lacy (29) 17. Cl 3: M McDonald (33) 16, C Doherty (36) 15.

 

E

 

EDMONDSTOWN – M Finn (15) 18, O Daly (14) 18. Cl 1: A Fitzpatrick (14) 17. Cl 2: C O’Riordan (25) 17. Cl 3: C McCarron (30) 17. Cl 4: J Holt

(34) 15. 9h: O Allen (14) 17, S McNally (16) 16. Cl 1: F McCullagh (15) 15. Cl 2: J Kerrigan (18) 13. Sun: J Bermingham (27) M Millar (28) C O’Riordan (25) & L Peacock (22) 43.

 

ELM PARK – Spring Lamb 1, Cl 1: C O’Donnell (17) 19, N Brennan (6) 19. Cl 2: C McArdle (21) 21, J Bergin (19) 20. Cl 3: M McDonnell (29) 19, B O’Mara (27) 17.

 

ENNIS – D Burns (16) 27,  N Courtney (20) 26, M Glynn (29) 25.

Seniors: M Walshe M Murray & P Butler, B Keane M Woulfe & K Pyne, E McMahon J Moloney & A White, A McMahon C Verling P Ryan & A D’Arcy.

 

F

 

FORREST LITTLE – M Denihan (29) 25, F Daly (22) 24, P Shearan (16) 24.

Tues: M Hampson (21) 24, P Gregan (26) 20.

 

FOTA ISLAND – 9h: C Pearson (24) 18, A Coughlan (28) 17, U Scally (28) 16.

 

FOXROCK – 9h Cl 1: L Cauldwell (13) 18, J McAuley (17) 18. Cl 2: S Butler (27) 22, Y Deeney (26) 20. Cl 3: B Goggin (31) 17, E Maloney (35) 16. Re-entry: A MacMahon (26) 21, M Connell McCleary (16) 18.

 

G

 

GLASSON – C Nally (12) 21, A Kelly (9) 20, M McCullagh (6) 18.

 

GLEN OF THE DOWNS – Cl 1: A Healy (20) 19, C Gavigan (20) 18, C McCullagh (15) 18. Cl 2: E Fitzpatrick (26) 19, B Mohan (23) 17, M O’Morain (26) 17. Cl 3: A Duff Griffin (34) 20, M Kearns (31) 18, C Torrecilla (31) 16.

 

GRANGE CASTLE – 14h: A Hannigan (18) 34. Cl 1: A Darbey (15) 29. Cl 2:

A Moran (24) 30. Cl 3: J Murphy (36) 25. Sun: L Cullen (4) 29. Cl 1: G Walsh (14) 25. Cl 2: A Taylor (23) 25. Cl 3: H Fitzgerald (33) 22.

 

GREYSTONES – Sun: L Smullen (21) 36, G Dempsey (26) 35. Tues: A O’Neill (9) 30, O Delaney (29) 27, A Lawless (22) 23.

 

H

 

HEADFORD – Cl : P Black (12) 23, M Moran (18) 20, A McGovern (16) 18.

Cl 2: M Connolly (23) 18, M Scanlan (25) 18, E Conneely (21) 18. Cl 3: L Macken (36) 21, B Allen (34) 18, M Grennan (34) 17. Beginners: M McGovern (36). Sun 9h: J Martin (18) 13.

 

HERMITAGE – Tues Cl 1: P Lacey (19) 19, G Rodgers (16) 19. Cl 2: C Hillery (26) 18, M MacDiarmada (22) 17. Cl 3: U Cunningham (31) 15, A McMahon (29) 14.

 

HOLLYSTOWN – Thurs Cl 1: A Heffernan (13) 16. Cl 2: C Carroll (25) 15.

Cl 3: A Cooney (36) 15. Sun: G Tuohy (19) 29, R Kearns (7) 27.

 

HOLLYWOOD LAKES – 9h: D Murtagh (33) 16, K O’Leary (18) 16. 9h: S J Farrell (18) 21, S Lambe (20) 21.

 

I

 

ISLAND – A Desmond (8) M Hickey (9) A Short (18) & R Terry (17) 57.

 

K

 

KILCOOLE – 9h: M Dundon (31) 15. Sat: J Donnelly (18) 14, P Adam (27) 13. Sun: A Prior (36) 15.

 

KILLEEN CASTLE – 9h: T Ledwith (29) 20, M Cooney (21) 16, Y McEntee

(24) 26. 14h: M Cooney (21) 25, T Ledwith (29) 25.

 

L

 

LAHINCH – Castle Course: A Glynn (20) 1up, J Cavanagh (31) level.

 

LISHEEN SPRINGS – 12h: L Lawlor (20) 27, C O’Loughlin (13) 22, A Scolard (18) 20.

 

LUTTRELLSTOWN CASTLE – A O’Sullivan (33) 17, M Black (22) 14. Sat: P Danaher (9) 19, L Ferris (36) 18.

 

M

 

MALAHIDE – 12h Cl 1: U Carleton (13) 25, L Kelly (16) 23. Cl 2: L O’Connor (20) 23, E Hanrahan (20) 20. Cl 3: U Peelo (30) 24, A McInerney (25) 23, A McDonagh (28) 20. Cl 4: R Finn (36) 20, J Lambe

(34) 18. Sat: L Owens (5) 24, P McGuire (25) 23, D Dowling (26) 23, B Kelly (24) 23, S O’Connor (11) 21. 9h: M Hughes (28) 14.

 

MILLTOWN – 9h: L Ensor (13) & M Flavin (13) 20, M Byrne (14) & L Heavey (12) 19, T McDowell (16) & S Sheehan (25) 17.

 

MULLINGAR – A O’Neill (27) N Lawlor (30) D O’Keeffe (13) M Layde

(36) S O’Donnell Murphy (12) & M McCauley (13) all on 24.

 

N

 

NAAS – 9h: J Conran (13) 21, G Conway (21) 21, J Kilduff (18) 20. Cl

1: S Ennis (14) 20. Cl 2: M Sharkey (25) 18. Cl 3: L Quinn (27) 18. Cl

4: E Dowling (36) 18. 12h: Y Traynor (20) 32. Sun: M O’Reilly (26) 21.

 

O

 

OLD CONNA – A Collins (19) 19, A Carey (19) 18. 9h: E O’Donovan (15) 20, M Doran (29) 19, A McHale (28) 19. Cl 1: S Stubbs (15) 19. Cl 2: C Hughes (22) 19. Cl 3: P Caulfield (36) 17. Sun 9h: J Mulcahy (24) 20, Y Moore (20) 19.

 

P

 

PORTARLINGTON – Officers & Committee. Lady President: M Foy. Lady

Captain: M Kehoe. Lady Secretary: M Byron. Treas: R Sheedy. Comp Sec: A Holland & M Moran. H’cap Secretary: M Whelehan assisted by N Savage & P Blanche. Junior Golf: M Whelehan. House Manager: C Rice. PRO: A Turley. Ex officio: A Galvin.

 

R

 

RATHFARNHAM – Cl 1: O Gibbons (12) 21, L Keartland (6) 20. Cl 2: J O’Regan (24) 21, G Carmody (23) 20. Cl 3: M Sweeney (30) 22, L Byrne

(26) 21, B Murphy (30) 20, P O’Neill (28) 18. Cl 4: G Redmond (32) 18, T Moran (35) 16, M Mowles (36) 15, G Jones (32) 15. Sun, 8h: G McKee

(18) 19, J Burke (24) 18. Sat 10h: M T O’Neill (35) 19.

 

ROSSLARE – M F Codd (20) T Devereux (21) & M Barry (23) 49, N Byrne

(10) S Crosbie (13) & V Deacon (14) 48.

 

ROYAL TARA – 9h: A Davis (24) 22, C O’Sullivan (16) 20, L Turley

(29) 19.

 

S

 

SEAPOINT – 9h: D O’Farrell (25) 17.

 

SKERRIES – F Mooney (26) 19. Tues: M Finnegan (36) 16, E Pyke (24) 14.

Sat: J Price (15) 19, G Carron (31) 18.

 

STACKSTOWN – 9h: S Gillick, M O’Shea, T Small. Sat: M O’Shea (27) 23, S Murphy (28) 20.

 

SUTTON – 9h, League Cl 1: E Digan (11) 21. Cl 2: G McDermott (22) 19.

Cl 3: M Gallagher (31) 23.

 

T

 

TIPPERARY – 10h: A Dwyer (22) 16. Sun: Y D Ryan (8) 18.

 

TRALEE – Wed: M Underwood (29) 18.

 

W

 

WATERVILLE – 13h: S O’Sullivan (17) 30, P Gibson (12) 25, E Fitzpatrick (20) 25, K Cronin (27) 24.

 

WESTMANSTOWN – 9h: D Curtis (18) 18, M Byrne (24) 18, B McDonnell (18) 17, J McKelvey (35) 17.

 

WICKLOW – U Doyle (20) 27, M Cahill (11) 26.

 

WOODBROOK – 12h Cl 1: S Lynch (8) 22, L Murphy O’Connor (5) 21, A Crowley (9) 20. Cl 2: S Mulligan (23) 25, J McArdle (25) 22, D Sainsbury

(28) 22.

 

Y

 

YOUGHAL – 13h Cl 1: T Landers (11) 26. Cl 2: U Cotter (22) 22, S Fitzgerald (33) 20, L Morrison (21) 20.

Online Editors

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport