Sport Golf

Tuesday 28 February 2017

This week's golf notices from around Ireland

Golf notices
Golf notices

Golf notices from right around the country available below.

GOLF NOTICES FOR TUESDAY, DECEMBER 15th, 2015 From Pat & Gerard Ruddy

 

A

 

ABBEYLEIX – Cl 1: L Dunne (10) 36. Cl 2: D Devoy (15) 38.

 

ARDEE – L Taaffe 36, N Scott 35, K McDonald 34. Gross: A McAuley 26.

 

ARKLOW – J Tancred (12) & T Tancred (14) 47, P Murphy (13) & C O’Neill (14) 45, W Nolan (11) & S Redmond (14) 44.

 

ATHLONE – Turkey: F O’Regan 55, M Downes 57, P Kenny Jnr 57. Club Comp: P McCormack (20) 40. Cl 1: A O’Connor (9) 35. Cl 2: T O’Brien (13) 38. Cl 3: F O’Regan (26) 36. AWGS: T Shaw 26. Cl 1: E Kelly 26. Cl 2: P McNamara 21. Cl 3: J Kinahan 21. Veteran: V Connaire 18.

 

B

 

BALLYBUNION – Mixed: J Enright B Gildea J O’Donnell & P J O’Sullivan 52, J Cox S C Kennelly M P Murphy & J O’Connell 53, L Carnody C Carroll P Neville & B Stack 54. Seniors: S Corcoran (9) B Brosnan (20) & M O’Connor (28) 40, T Hanley (10) N Ahern (22) M O’Callaghan (19) & M O’Hanlon (24) 41, S Hanley (11) D O’Connor

(17) F Mawe (25) & E Moylan (15) 41, H Costello (11) P D Harnett (16) M Jones (20) & D O’Rourke (21) 42, B O’Neill (14) M O’Connell (15) J Costello (19) & D Eggleston (25) 42, B Houlihan (13) P Murrihy (18) F Broderick (19) & J Daly (23) 42.

 

BALLYLIFFIN – Glashedy Links: N Grant (16) 46, P Houghton (15) 44, E O’Donnell (20) 39. The Old Links: S Fox (20) 44, K McLaughlin (H) (12) 44, J McDermott (24) 40. Sat: T Concannon (18) 40, P McDermott (12) 38, C McGeady (4) 37.

 

BEAUFORT – Hamper: P Quill (17) 28, P Tagney (19) 28, G Keating (19) 26. Turkey Cl 1: C Moriarty (12) 26, T O’Brien (11) 23. Cl 2: J McMahon (13) 25, P Coffey (17) 25. Cl 3: D Carroll (20) 26, F Kennedy

(22) 24.

 

BEAVERSTOWN – Over/Under 60s: B Kearns (15) 32, A Foy (19) 32. Sun Cl

1: R Nolan (8) 26, P McMullen (7) 26. Cl 2: J Richardson (14) 29, D Rogan (14) 28. Cl 3: D Linehan (17) 28, J McLaughlin (19) 28.

 

BELLEWSTOWN – League: C Fewer 22, T Heffernan 18, E O’Rourke 15.

 

BLACK BUSH – Swinging Sixties: D O’Sullivan (22) 23, D Ross (28) 23, K Mason (28) 21. Seniors: S Smyth (9) 36, S Mangan (11) 33, B Tully (15

Strandhill) 32.

 

BORRIS – S Nolan (12) & C Geoghegan (8) 62.

 

C

 

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: L Daniels (6) 20. Cl 2: M O’Mahony (14) 21. League Rd 2 Cl 1: P Kelly (9) 21, N Butler (8) 21. Cl 2: R Foley

(11) 23, J O’Reilly (15) 23. Cl 3: J O’Callaghan (17) 25, T Walsh

(19) 20.

 

CASTLE BARNA – N Munroe (13) 34, T Curley (12) 34.

 

CASTLEGREGORY – Classic: T Ferriter (24) M O’Connor (13) & G Dowling

(17) 73. Seniors: T Conroy (18) 22.

 

CASTLEMARTYR – L O’Callaghan (10) 46, D Murphy (15) 44.

 

CASTLEWARDEN – T Nolan (25) 34, M Coleman (19) 33, J Collier (19) 33.

9h Cl 1: P Rafferty (10) 21. Cl 2: C Coughlan (15) 21. Cl 3: B Lynch

(17) 24. Cl 4: P Ganly (26) 24.

 

CEANN SIBEAL – C Brophy (15) 5up, F Buttimer (17) level, M Lenihan

(16) level.

 

CHARLESLAND – 18h: E Ryan (9) 38, M Elliott (11) 37, M Lennon (13) 37.

 

CLONMEL – 12h: A Casey (12) 27. Seniors: L Flynn B McGuinness & P O’Connor 50, J Kennedy T Gough & T Renehan 49, T Byrne T O’Keeffe & M Carey 49. Juniors: J O’Reilly C Shanahan & C Deely 40, J Hawkins S Hawkins & D Barry 44, D Hanrahan S Ryan & M Buckley 46.

 

CONNEMARA – Hamper: D Nee (20) 85, D Joyce (12) 80, L Shannon (19) 78, P Higgins (4) 76, M Egan (21) 74, G Tucker (27) 74. Sun Wk 1: T J Redmond (20) 39, J McDonagh (16) 39, M Higgins (5) 38. Wk 2: S Birmingham (240 40, K Walsh (9) 39, J Malone (10) 38. Wk 3: S King (18) 40, J Jeffries (14) 38, J Roche (14) 36. Sat: G Mulholland (24) 39, M Gibbs (9) 36.

 

CORBALLIS LINKS – E Murphy (7) 40, M Worth (8) 38, P Farrell (10) 37, M McCabe (19) 38.

 

CORK – P J Murphy (5) & D Prendergast (13) 35, D Callanan (8) & S O’Brien (10) 33, F Deasy (+2) & M Kiernan (12) 33.

 

CORRSTOWN – League: F Brady 69, A Browne 68, J Harvey 68, J Dowling 66, T Jesson 64. Sat: J Walsh (12) 18. Sun: E Buggle (25) 21, K O’Carroll (12) 21.

 

CO. LOUTH – Presidents Mixed F’somes, 1st 9: C Collins (16) & G Bohill (+1) 22, E Matthews (24) & K Walsh (14) 21. 2nd 9: A Keane (13) 7 D McAllister (13) 19, S McCann (31) & J McCann (9) 18.

 

CO. MEATH – Sun Cl 1: M Byrne (11) 30. Cl 2: B Reynolds (17) 31. Cl 3: P Blount (22) 30. Additional Prizes: J Kennedy (25) 30.

 

D

 

DONABATE – Mon, Cl 1: B Callaghan (15) 36. Cl 2: P Brennan (24) 38, A Baker (23) 34. Wed: K Osborne (13) & A Baker (23) 37, S Ryan (18) & J O’Neill (25) 37, S Ryan (18) & B Kirwan (26) 36.

 

DOOKS – J Hickie (10) & S O’Sullivan (17) 37, J Noonan (12) & D O’Sullivan (23) 35, V Broderick (9) & T Byrnes (9) 35.

 

DUNDALK – 14h: L Mernagh (12) 33, E Hanratty (18) 33, M Kelly (13) 31, B Crombie (12) 31, S O’Sullivan (18) 30, L O’Mahony (18) 30, D McAdam (22) 30, P Donaghy (12) 30.

 

DUNGARVAN – D O’Neill (7) 38. Fri: J hayes (7) 37. 16h: S O’Ciabra (16) 38, C Power (28) 37.

 

E

 

EAST CORK – 9h: D Leahy (19) 24, C Hickey (9) 23. Hole in one: C Hickey at 5th. Golfer of the Year: C O’Shea.

 

ENNISCRONE – Hamper: J Forde (8) 44, L Hallinan (15) 40, K Farrell (23) 39, J Clarke (16) 39, M Cawley (11) 38, J Kennedy (19) 38.

 

EUROPEAN CLUB – S O’Brien (11) 33, L Kelly (11 European Club) 37. Seniors: M O’Donoghue (11 European) 28. Seniors, every Mon. Open, Thurs & Sun. Irish Fourball Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

 

F

 

FORREST LITTLE – 9h: C Slattery (12) 21, J Doyle (16) 20, M Murphy (13) 18.

 

G

 

GOLD COAST – League Rd 4: N Curran (8) 40. Sun, League Rd 4: R Alvarez (20) 44, C Watt (5) 41. Gross: M O’Donoghue 35.

 

GRANGE CASTLE – J Gray (20) 39, R Corbally (18) 32.

 

GREENORE – Cl 1: J McKay (4) 28. Cl 2: O Dullaghan (13) 26. Cl 3: B Carroll (16) 33. Cl 4: J McKeown (20) 26.

 

H

 

HEADFORT – 9h: J Doyle (17) 23. Sun, 1st 9: N Walsh (10) 22, P Smith (25) 22. 2nd 9: S Romedahl (19) 19.

 

HERMITAGE – Wed: J O’Donnell (20) & I Kehoe (28) 20, D Lee (11) & L Miley (13) 20, H McGonigle (17) & S Gardiner (20) 19.

 

HIGHFIELD – Turkey No. 9: B Killen 46, S Holmes 39, P Kelly 38, K Tanka 37. Turkey Shoot: P Clancy, A Kavanagh, C Kane, A O’Sullivan, P Kelly, M Ring, N Flood, J Walsh, R Bradley & J Spollen.

 

HOWTH – 9h, 1st 9: M Haugh (19) 21, C Dooley (24) 21, J Cremen (15) 20, J Clune (25) 20, K McLoughlin (13) 20. 2nd 9: H O’Neill (15) 18.

 

I

 

ISLAND – Wed 1st 9: D Moynihan (20) 21. 2nd 9: G Lowe (12) & C Lowe (11) 22. Sun 1st 9; P McGee (13) 21, J Gartland (6) 18. 2nd 9: C Kealy (8) 20, S Rogers (6) 20.

 

K

 

KENMARE – T Twomey (20) 37.

 

KILLERIG – J Curran (15) 23, T Curry (24) 23.

 

KINSALE – A Ronayne (9) 29, F Fehily (9) 29. Fri, Front Course: P Dunlea (8) 31, G McCarthy (5) 31, A Barry (4) 28, J O’Sullivan (12) 28, D Creagh (9) 28, G Ringsted (11) 28.

 

KNOCKANALLY – K Kennelly (14) 28, J Cushen (20) 28, P Lyons (12) 27.

 

L

 

LAHINCH – Sun: D Byrnes (15) & J Collins (10) 46.

 

LAYTOWN & BETTYSTOWN – 9h 1st 9: J Riordan (17) 20, M Metcalfe (21) 19. 2nd 9: T Power (12) 20, H Barry (18) 20.

 

LISMORE – 12h: C Scotton (17) 30. Sun: M O’Driscoll (14) 33, M Power (18) 28, K Foley (17) 28.

 

M

 

MACREDDIN – League Wks 5, 6 & 7: D Malcolm (12) 38, K Rooney (21) 35, D Blake (13) 35.

 

MALLOW – 14h: G McSweeney (13) 34, S O’Shea (11) 32, I Foley (9) 31, P  O’Sullivan (13) 31, B Cronin (16) 31, D Lyons (10) 31, A Linehan (11) 31, C O’Flynn (16) 31, G Meade (14) 30, B O’Sullivan (18) 30. Gross: D Conway 29.

 

MONKSTOWN – Wed: J Maher (18) 33, A Horgan (18) 32, F Gilligan (16) 30, P Byrne (18) 29, N Millar (5) 28, G Butler (19) 28, P M Carr (21) 28. Fri: P O’Dwyer (13) 36, P Cooney (13) 36, J Maher (18) 35, S Roche (5) 35, K Keane (11) 34, C Murphy (10) 34, D McCarthy (11) 34, I Fleming (14) 34, N Hartigan (11) 33, J Doyle (18) 33, T Maye (9) 33, L Cronin (11) 33. Sun: D Dunlea (10) 36, S O’Mahony (13) 35, D Keane (11) 35, J Long (5) 34, L Furlong (8) 34, E O’Sullivan (13) 34, J Ryan (8) 34, N Millar (5) 33, K Treacy (5) 33, I O’Leary (13) 33. 13h: O O’Sullivan (7) 21, A Doyle (5) 19.

 

MOUNTRATH – Winter Series, Wk 6: W Lynch (15) 33. Cl 1: N Culleton (9) 30. Cl 2: J O’Connor (18) 32. Cl 3: S Delaney (20) 29. Open: J J Farrell (17) 33.

 

MULLINGAR – Seniors: J Regan (17) 61, K Barry (16) 60, M Duffy (14) 60, B Begley (21) 57, E Dunne (14) 59, L Martin (22) 59, B O’Dowd (17) 43, M Purcell (12) 59, T Ferguson (15) 59, M Delaney (12) 58, P McGrath 57, P McGann (16) 57.

 

N

 

NENAGH – Mixed: R Deering D Reddan & F Murnane 29, C & M Middleton 29, D & J Reddan 29. Gross: K Walshe & M Powell 17.

 

NEW ROSS – Seniors: R Aylward (18) R O’Dwyer (19) & M Somers (24) 93, T Reid (16) J Ryan (18) T Wallace (21) & J Murphy (23) 91, J Roche (17) W Kelly (18) J Watson (18) & T Kent (26) 89.

 

NEWBRIDGE – G Behan (15) 25.

 

NEWLANDS – 1st 9: P Finlay (22) 20, P Young (9) 19, D Errity (6) 19.

 

P

 

POWERSCOURT – West Course: A Winkelmann (13) 33, K Flanagan (19) 32, D Joyce (2) 30, D Kernan (22) 30, K Carmody (20) 29, B O’Regan (16) 28.

 

R

 

ROSAPENNA – Mini Hamper, Sandy Hills: E McGroddy (11) 35, C McClafferty (10) 34, H McBride (22) 34, P Travers (12) 33. Gross: M Bradley 26.

 

ROYAL CURRAGH – J Harrison (23) 30, G Moran (9) 29, S Leahy (18) 29. Gross: D Anderson 26. Cl 1: F C Kenny (8) 27. Cl 2: M Ryan (12) 28. Cl 3: P Freeman (16) 28.

 

ROYAL TARA – Blue 9: T Kennedy (10) & K Geraghty (16) 29, E O’Brien (14) & W Kane (20) 25. Red 9: V Breen (7) & J Harold (10) 28, P Daly (14) & T Boland (16) 26.

 

S

 

SKERRIES – J O’Callaghan (13) & T Lacey (19) 22, J McInerney (11) & N Keating (19) 21, C Sherlock (9) & P Counihan (21) 21. Singles: L Sheils (18) 21, J McInerney (11) 21, P Counihan (21) 20. Thurs: P Sloan

(8 Skerries) 37. Sun: K Lewis (2) 22, P Branagan (12) 21, B Shanahan (15) 21, L McGinley (13) 20, T Carroll (19) 20. Singles: P Grimes (12) 20, A MacMahon (20) 19, T Lacey (19) 19.

 

SLADE VALLEY – 13h Cl 1: B Kavanagh (9) 27. Cl 2: M Mansfield (15) 30. Cl 3: G McGrane (19) 29. Cl 4: B Cregg (23) 28.

 

SUTTON – T Beggs (19) 22. Cl 1: M Hanway (6) 20. Cl 2: N Garland (20) 21. Golfer of the Year: S Higgins.

 

T

 

TRALEE – J P Enright (18) 30, K Ruttledge (18) 30, C Sheehy (16) 30.

 

W

 

WATERFORD – G O’Keeffe (5) & A Hale (14) 25. Open: T Cummins (8) 39, T Flynn (11) 38. Gross: E Griffin 35.

 

WATERVILLE – M Flaherty (24) 39, D O’Mahony (17) 38, G McSweeney (13) 36, D Dwyer (18) 36. 1st 9: P Fitzgerald (18) 20. 2nd 9: A O’Connell (20) 19.

 

WESTMANSTOWN – M Mulhern (24) J Fitzpatrick (17) T O’Meara (25) & J McGarry (22) 62, C Haugh (7) M Killeen (14) K Corcoran (17) & T Purcell (20) 59, T Foley (14) F O’Neill (14) P O’Meara (24) & V Eiffe (19 Rathcore) 58. R Heasley (14) M Peelo (23) C Murphy (20) & E Heary (15) 30.

 

WOODBROOK – Rumble: D O’Driscoll (20) J Cullen (27) M McLeavey (22) & D McLaughlin (18) 59, D Ennis (14) J Kirby (15) B O’Riordan (17) & H Madden (24) 59.

 

Y

 

YOUGHAL – 14h: D Walsh (9) 33. Thurs Cl 1: P J Bunyan (6) 31. Cl 2: L Dunne (17) 35, C Heaphy (11) 33.

 

SOCIETIES –

 

D

 

DUBLIN JOURNALISTS – Royal Dublin, Bob Hyland Trophy: B Coffey 35. Cl 1: J Fogarty, W O’Connor, R Hyland. Cl 2: A O’Sullivan, D Doherty, C McKeon. Cl 3: J Burns, P O’Hehir, D O’Shea. GOY: V Hogan 331, B Coffey 330, G McCarthy 325.  matchplay: G McCarthy, E Haughan. Twos: B Coffey 7.

 

E

 

ENGINEERS IRELAND, DUBLIN REGION – Roadbridge Christmas Outing at Grange: T O’Grady (19 Clane) 24, D Mulcair (17 Dun Laoghaire) 23, P Fagan (21 Clontarf) 23, D Blair (24 Woodbrook) 22, K Hurley (6 Royal Curragh) 22. Vis: B Carty (23 Dublin Mountain) 24, J Fahy (13) 16. Matchplay: R Somers (Castledargan), B Moore (Tramore). GOY: K Hurley (Royal Curragh).

 

G

 

GALWAY LAWN TENNIS CLUB – Christmas Theme Team event. Jan 9, Athenry, 10.00am to 11.30am.

 

LADIES –

 

A

 

ARDEE – G Woods 27, N Caffrey 25.

 

ASHBOURNE – M Mellett (23) 17, C Walsh (32) 17.

 

ATHLONE – 12h: A O’Connor (16) 21. 15h: M Holmes (14) 20.

 

B

 

BEECH PARK – Cl 1: T Conway (21) 23, T Brady (15) 22. Cl 2: L Fallon (24) 23, M Smyth (23) 18. Cl 3: K Lynch (36) 20, G Russell (33) 19.

 

BLACK BUSH – League Wk 6 Cl 1: N Kelly (17) 26, P Curtin (18) 23, L Ludgate (21) 20. Cl 2: D Flanagan (28) 24, M Kavanagh (25) 22, J Ludid (27) 20. Cl 3: B Fagan (32) 23, R O’Donovan (33) 22, I McCauley (34) 18. League Winners Team 3 (N Kelly L Ludgate M Horan R O’Donovan N Ryan B Gibson S Ryan & M Finnegan) 40.5, Team 1 (M Lynch G Hogan E Collins G O’Hea C Grimes P Pierce B Fagan & G Cosgrave) 38. Individual: L Synnott 134, E McDermott 134, S Lambert 102, G O’Hanlon 126, M Kenny 122, S Ryan 119.

 

BRAY – 15h Cl 1: S Carroll (16) 28. Cl 2: J McDonald (28) 21. Cl 3: M O’Leary (36) 19. 9h: P Kelly (33) 19, C Finnegan (36) 19. Sun: M Conway (27) 20, L Baker (18) 20.

 

C

 

CASTLE – 1st 9: G Moran (10) J Smyth (12) A Thornton (14) & C Horgan (17) 32, L McDonnell (21) D Reddy (22) A O’Connor (24) & B Cullen (26) 35, S Elliott (23) A Bollard (27) N Cosgrave (30) & P Cronin (30) 35.

2nd 9: D Hoey (8) C Daly (20) C Walsh (22) & P Dineen (22) 34, D Healion (15) N Casey (18) M Ennis (21) & J Byrne (29) 34, M T Fitzpatrick (16) S Harkin (17) E Fitzgerald (22) & G Magrane (25) 35.

 

CASTLEGREGORY – C Kearney (9) 37, M O’Connor (21) 33, K Hennessy

(21) 27.

 

CASTLEWARDEN – Yuletide 9s: C Kenny (18) 16. Cl 1: M O’Connell (17) 15. Cl 2: M Lynch (24) 15. Cl 3: G Hughes (32) 14.

 

CHARLESLAND – 12h: K Gogarty (28) 21, D Hayes (16) 20.

 

CLONMEL – M O’Dwyer (18) 24. Hampers: R Quinlivan (10) 56, A Darmody (20) 53, H O’Donoghue (13) 52, E Winston (28) 52, D Ronan (12) 51, K Morrissey (11) 51, A Moloney (10) 49, J Ronan (14) 48, A Morrissey (36) 48, T Terry (27) 47. Gross: G Murphy 39.

 

CLONTARF – Mon: G Dunne (34) 23, D Fogarty (36) 18.

 

CONNEMARA – Sun: D Murphy (16) 33.

 

CORK – 14h: J Lynch (11) 34. Silver: C MacKenzie 27, H Lynch 27. Bronze: M Shorten 29, G O’Grady 26, C Jordan 25, F Tobin 23.

 

CO. LOUTH – 1st 9 Cl 1: S Nelson (14) 18. Cl 2: T Murphy (25) 22. Cl 3: I Murphy (31) 17. Seniors 9h: M Hayes. Consolation Turkey/Senior Lady: L O’Kane. Consolation Turkeys: O McGuirk (19) 17, R Kelly (22) 16, J McCabe (12) 16, J McAvinue (26) 15.

 

D

 

DEER PARK – Laura Sayers Trophy: C Kavanagh (36) 18. Cl 1: P Molloy (23) 17. Cl 2: L McHugh (27) 13. Cl 3: P Costello (34) 11. Player of the Year: C Gillette (20). ILGU Medals, Silver: E Guinan (16). Bronze: A Seagrave (30). Spoon: C Gillette (20). Birdie Tree: E Guinan (16).

 

DELGANY – Christmas Spirit: A Dowley (8) E Broderick (17) & M Lavelle (19) 30, J Dowling (19) B Clarke & M Donnelly (29) 32, R Jenkinson (15) M Courtney (11) & C Ball (22) 32, A O’Loughlin (10) P Burke (11) M Coghlan (36) 34, P McCarthy (27) H Mitchell (28) & A Graham (31) 34. Sun: P Wyse (12) & T Thompson (6) 25. 12h: R Cooney (23) 18.

 

DONABATE – 9h Cl 1: L Costello (16) 17. Cl 2: E Copeland (29) 14. Cl 3: J Ormsby (31) 15, M Breen (33) 15.

 

DUNGARVAN – C O’Keefe (24) 23.

 

E

 

EDMONDSTOWN – S O’Connor (35) A O’Hara (23) & H Harnett (14) 32, A Hanratty (20) D Burns (30) & S McNally (31) 32, B Maher (16) A Hiney (23) & C O’Riordan (25) 32.

 

ELM PARK – 9h Cl 1: A Toole (17) 17. Cl 2: K Lawlor (23) 16. Cl 3: H O’Connor (29) 16.

 

F

 

FOXROCK – Sun: J Halpenny (34) 20, K O’Connor (16) 18. Gross: J O’Carroll 13. Tues: L Slattery (20) E McGovern (26) & L Caulfield (13) 30, J Halpenny (34) V Hickey (31) & J Rowland (28) 30.

 

G

 

GLEN OF THE DOWNS – 12h Cl 1: J Graham (13) 18, A O’Briain (10) 16. Cl 2: B McCormack (25) 17, A Osborne (27) 14. Cl 3: P Cahill (34) 10, N Barnes (29) 10.

 

GOWRAN – A Mullins (13) 20.

 

GRANGE CASTLE – D Synnott (26) 25. Cl 1: L Cullen (5) 25. Cl 2: U Fallon (23) 23. Cl 3: G Wallace (29) 22.

 

GREYSTONES – Sun: A Darcy (35) 40. Tues: H Lush (23) 23.

 

H

 

HEADFORT – 9h Cl 1: D Corrigan (15) 24, M McCabe (11) 19, P K O’Reilly (9) 19. Cl 2: M Scanlan (25) 22, S Reilly (33) 17, P Tyrrell (31) 16. Beginners: I Cribbin (36) 13. 9h Sun: M McCabe (11) 13.

 

HERMITAGE – 9h Cl 1: D Flynn (20) 15, N Acton (9) 14. Cl 2: J Duggan (28) 17, M Borton (21) 16. Cl 3: U Cunningham (31) 19, M Candon (36) 14.

 

K

 

KENMARE – N Crowley 26, J Bhamvra 24, L Hatton 19.

 

KILLINEY – Mini Hamper Cl 1: J Ni Shuilleabhain (19) 19, C Towlson (15) 19, O Fitzgerald (17) 18. Cl 2: A Furlong (26) 17, M O’Donnell (21) 16, P Hayes (25) 16. Cl 3: M Gibson (31) 17, V Hand (30) 15, M Hickey (29) 13.

 

KINSALE – 13h: M O’Hare (15) 29. Cl 1: L Donnelly (13) 29. Cl 2: T Strickland (35) 23, L Kiely (25) 21, M Harte (36) 20.

 

M

 

MALAHIDE – 12h: J Lambe (34) 17, L O’Connor (20) 17, J Carbery (18) 16.

 

MOUNTRATH – Bonanza 9h: B Beere 23, J Cooper 20.

 

MULLINGAR – Talbot (25) 20, R Nolan (28) 18, A Doyle (35) 17.

 

N

 

NAAS – 9h: D Moran (32) 18, J McNulty (24) 17.

 

NEWLANDS – 1st 9: M Fitzgerald (26) 16. Cl 1: A Croft (17) 17. Cl 2: E Furey (24) 16. Cl 3: D Kellett (32) 16. Cl 4: S Devlin (33) 13. 2nd 9: V Mullen (15) 15.

 

O

 

OLD CONNA – 9h: A Eggers (23) 22, M Sudway (8) 19, K Overend (7) 17. Cl 1: D Keller (19) 16. Cl 2: H Kohnstone (13) 17. Cl 3: P Caulfield

(36) 16.

 

R

 

RATHFARNHAM – 10h Cl 1: N Mullen (19) 18, C Cahill (13) 17. Cl 2: M Kelly (24) 16, G Coe (20) 16, D Carswell (20) 16. Cl 3: A Dunne (27) 20, M Sweeney (30) 19, B Sargeant (26) 15. Cl 4: S Sparks (34) 16, K Browning (36) 16, M Walsh (34) 13.

 

ROSSLARE – T Cowman (13) 25, A O’Leary (18) 24, D McGovern (12) 23.

 

S

 

SEAPOINT – Scramble 1st 9: M Wiseman C McDonnell R McDonnell & K McDonnell 27, Capt J Nolan M McDonnell P McCann & R Fahey 28.9, V Flanagan E McGuinness F Stanley & F Curran 29. 2nd 9: P Moore T McKennan D Sullivan & A Martin 29, T Doyle R Sullivan D Smith & S Kelly 29.5, A Cosgrove J Meegan A Kirwan & N Bannon 30.8.

 

SKERRIES – J Price (15) 16, A Humphreys (22) 16, C O’Donoghue (36) 16.

 

SUTTON – Hamper Cl 1: S Silvetta (19) 16. Cl 2L Balbirnie (21) 16. Cl 3: N Walsh (34) 17. Non Turkey Winners, Cl 1: J Mahony (18) 14. Cl 2: L Balbirnie (21) 16. Cl 3: N Walsh (34) 17.

 

W

 

WATERVILLE – 13h: S Curran (29) 26, B O’Brien (24) 26, P Gibson (12) 25, M Lynott (17) 24.

 

WESTMANSTOWN – 9h: Y McBride (21) 19. Cl 1 & 2: B Arthur (17) 17, E Mulhern (21) 17. Cl 3 & 4: B Woods (28) 15, P Nolan (31) 15.

 

WEXFORD – Seniors: A Sullivan (20) 24, C Murphy (9) 19. Reverse Waltz: M Hearne (14) M Connell (23) & B Devoy (24) 56.

 

WOODBROOK – 12h Cl 1: E Banim (14) 24, G Magee (15) 22. Cl 2: I Darcy (25) 23, M Cassidy (21) 20.

 

Y

 

YOUGHAL – K Curtin (22) A Kelly (28) & S Fitzgerald (34) 32, M Pomphrett (12) J Coyne (26) & C MacSweeney (28) 30, B O’Donoghue (14) A Galvin (27) & B McGee (29) 30, M Sweeney (10) U Cotter (23) & C Beresford (33) 29, T Treacy (13) M Coleman (25) & P Kearney (28) 29.

Online Editors

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport