Sunday 11 December 2016

Golf notices from around the country - November 24

Pat and Gerard Ruddy

Published 23/11/2015 | 18:17

The dog became ill after having swallowed several golf balls
The dog became ill after having swallowed several golf balls

A

  • Go To

ABBEYLEIX – 15h Cl 1: P Dunne (11) 34. 13 Up: J Kinsella (22) 41, S Hamm (14) 37, M Daly (16) 35.

ADARE MANOR – E Mackessy & T Davern 45, S Hickey & T Kelly 42, E Kelliher & T Sheehan 42. F’ball: N Alfred & B Smith +11, J J Brown & J Davern +9, P Hayes & D Barry +9.

ARDEE – Sat: K Carry 45, B Woodward 42, L Brien 41. Sun: D Minogue 35, P Clarke 34, D Murtagh 33. Gross: E Breen 25.

ASHBOURNE – Cl 1: S Hogan (9) 33, J Roche (8) 32. Cl 2: R MacManais (14) 33, D Moore (14) 31. Cl 3: F Kavanagh (17) 32, D Rigney (18) 32. Cl 4: J Brennan (27) 28, D Kelly (26) 28. Cl 1: A Kenny (9) 32, J Tunnah Jnr (6) 31. Cl 2: T McParland (12) 34, F Bodkin (11) 31. Cl 3: M Reilly (19) 29, G McClean (15) 28. Cl 4: D Kelly (26) 29, T Kellegher (22) 28.

ATHENRY – P Somers (6) 34, L Higgins (13) 33, J Whelan 33. Gross: A Hill 25.

ATHLONE – Hamper: K Maguire (14) 38. Cl 1: P Egan (7) 34, T O’Connor (+3) 34. Cl 2: T Dolan Jnr (12) 35, D Earley (14) 33. Cl 3: N O’Carroll (21) 34, H McElroy (24) 34. AWGS Hamper: M Healy 33, T Shaw 31. Cl 1: E Kelly 31, T Campion 31. Cl 2: P McNamara 29, T Carmody 28. Cl 3: J Martin 30, B  Nott 28. Veteran: E Moloney 23.

ATHY – P Hennessy (16) 32, B Martin (8) 31, B Mageean (14) 31. Gross: J Moylan 27. Sun, League: N Williamson (12) 33. Gross: R Kelly 24. Cl 1:

K O’Doherty (12) 30. Cl 2: M Butler (13) 32. Cl 3: M Dunne (23) 32.

B

BALBRIGGAN – 9h Turkey, 1st 9 Cl 1: J Cody (5) 22, R McGovern (7) 21. Cl 2: C Harford (16) 20, G Lewis (13) 20. Cl 3: P McNally (17) 24, C O’Connell (19) 22. 2nd 9 Cl 1: A Cashell (12) 22, P Nally (12) 22. Cl 2: P McGrath (16) 19, D White (16) 17. Cl 3: P Harford (21) 22, I Keeling (21) 20. Sun, League 1st 9 Cl 1: F Byrne (9) 22, P Glavey (12) 21. Cl 2: M Geary (15) 23, J Scully (13) 20. Cl 3: J Curran (23) 21, S McCormack (20) 18. 2nd 9 Cl 1: P Cummins (12) 20, K Healy (9) 20. Cl 2: N Falvey (14) 20, P McGrath (16) 17. Cl 3: R Devane (25) 18, F Ivers (20) 17.

BALLYBUNION – Cashen Course: B McKeon (12) 5up, E Fitzmaurice (17) 4up, S Downes (7) 3up, J Carroll (11) 3up. Seniors: P Harnett (16) 31, A Casey (13) 30, F O’Keeffe (18) 30, D F O’Brien (11) 28, E Condon (16) 27, J Quirke (13) 27, R Flannery (14) 26, F Broderick (19) 26. Gross: F Dore 19. V: N Morkan (20) 25. SV: D Moriarty (20) 25.

BALLYLIFFIN – Sun, The Old Links: V Lynn (20) 43, E McCallion (20) 42, S McElhinney (10) 41. Gross: D Kemmy 34. Hole in one: T McEleney on 7th, S McElhinney on 17th. Sun: P Doherty (20) 42, P O’Donaghue (7) 40, N McCusker (19) 40. Gross: B McCarroll 33. Sat: T Logue (13) 41, J Gibbons (10) 40, B Hutchman (12) 36. Gross: G McGeoghegan 30.

BALLYMONEY – C Dodson 42, P Grainger 40, D Somers 40.

BANDON – Sat: L Horgan & J J O’Riordan 37, D Mulvihill & D Fitzgerald 35, B Butler & B Madden 35. Sun: B Owens (16) 37, G O’Mahony (8) 35, G O’Halloran (14) 35, S Casey (18) 34, B O’Driscoll (8) 33, P Coughlan (7) 33, D Whelton (13) 33, B Murray (16) 33, B O’Connell (3) 33.

BEAVERSTOWN – Over 60s: T Dwyer (15) 33, C Penrose (20) 32. Under 60s:

C Sherlock (5) 30, S Hoare (22) 30.

BEECH PARK – Open: C Byrne (19) 44, B Bassett (19) 40. 9h, 1st 9: D Darcy (16) T Donegan (10) W Grant (9) & J Minihan (20) 42. 2nd 9: J McNevin (11) M Allen (13) T Curran (28) & J Curran (10) 47 Sat 1st 9: P Tynan (5) 22, B Jones (11) 21, M Mehigan 19. 2nd 9: N Shannon (20) 23, K Murray (12) 23, C Molamphy (17) 22. 18h: A Carolan 38.

BELLEWSTOWN – Turkey League: F Smith 27, A Whyte 25, J Donnelly 25. Sun: E O’Rourke 27, N Kearney 23, A Overton 22.

BLACK BUSH – Swinging Sixties Rd 9: D Bellew (9) 20, J Sheehy (20) 20, J Healy (12) 19. Seniors: A King (19) 36, J Hayden (13) 32, T Craven (21) 32. League Rd 8 Cl 1: L McKay (9) 32, D Cantwell (11) 28. Cl 2: A King (19) 31, A Genocchi (16) 30. Cl 3: P Flynn (21) 29, L Chamberlain (25) 28. League Rd 7, Cl 1: B McCleery (12) 28, F Foran (7) 27. Cl 2: J Brophy (18) 28, J Donnelly (16) 30. Cl 3: T Murphy (24) 29, E Maxwell (23) 29.

BLAINROE – League Rd 4 & 15h: D Conway (15) & B Conway (21) 40, R Moran (18) & G Lang (19) 38, J Woodroofe (6) & C Nagle (13) 37.

BORRIS – 9h Waltz: C McCarthy (19) K Lucas (19) & A F Mitchell (17) 44, N O’Donnell (11) J Butler (11) & J Moran (20) 43, J Dillon (15) R Rowan (9) & J Lillis (9) 43.

BUNDORAN – Hamper: I McDaid 45, F McGloin 48, J Cassidy 48, R Sheerin 48.

C

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: M Hassett (9) 21. Cl 2: T Cooney (17) 24. 15h Open: M McGrath 917) 33, M Whelan (17) 32. Gross: K Tracey 29. League Rd 1 Cl 1: A Nagle (9) 23, N Drohan (9) 21. Cl 2: J Mahon (12) 26, J O’Reilly (15) 24. Cl 3: D C Power (21) 23, J Skehan (18) 23. Seniors, Knots: J Glascott (19) 23, N Walsh (19) 22, F Bourke (17) 21, C Quinton.

CARRICKMINES – Cl 1: R Harris (9) 39, R Van Der Lee (7) 38. Cl 2: D Maher (12) 39, R Fitzsimons (14) 36. Cl 3: D Hilliard (16) 43, P McGowan

(28) 36. 9h: C Bailey (24) 16.

CASTLE – 1st 9: G Byrne (17) & P Sheridan (22) 22, K Mooney (21) & P Sutton (19) 21, D Leavy (22) & D Leavy Jnr (18) 20. 2nd 9: N Kelly (12) & C McDonald (8) 22, D O’Beirne (15) & D O’Beirne (17) 20, K Garry

(11) & L Daly (19) 20.

CASTLE BARNA – Sun: M McAvinney (17) 41. Cl 1: D Hanon (0) 38. Cl 2: K Bracken (15) 40. Cl 3: J Thornton (16) 38. Cl 4: G Reilly (20) 39.

CASTLEGREGORY – Seniors: T Lyons (20) 21. Mixed Classic: P Doody (7) M Burrows (10) & T Cosgrove (12) 77.

CASTLEISLAND – Hampers: D O’Shea (12) 39, S Crookes (5) 35, B Hickey (19) 34. Seniors: D DeBarra 27, C Murphy 26, M O’Connor 22.

CASTLEMARTYR – C Moroney (21) 39, R Kelleher (10) 38, V Morrison (9) 37.

CASTLEWARDEN – Seniors: T Dowling (23) 38, N Walsh (14) 37, T Murray (17) 36. Sun Cl 1: B Devereux (9) 30. Cl 2: G Joyce (13) 32. Cl 3: J Collier (19) 33. Cl 4: S Chetty (25) 31. Sat Cl 1: K White (7) 23. Cl 2: T Maxwell (13) 22. Cl 3: M Coleman (19) 22. Cl 4: N Brewer (20) 20.

CEANN SIBEAL – E Leahy (16) 38, J O’Connor (15) 36, D Ball (21) 34.

CHARLESLAND – 12h: P White (18) 26, K Cronin (15) 24, D Archer (12) 23. Sun: A Maher (8) 37, G Kelly (13) 36, E Ryan (9) 36.

CHARLEVILLE – 12h: J Chawke (15) 26, M O’Connor (13) 25. Sun: D Deady (13) & T Collins (16) 33, P Dwane (17) & H Dore (14) 32. Gross: C McCarthy & D McCoy 25.

CLANE – 9h Cl 1: J McAndrew (19) 23, L Wyer (19) 22. Cl 2: S Byrne (23) 26, J Mahoney (27) 24.

CLONMEL – L Phelan (3) 25.

CLONTARF – 1st 9: M Fahy (18) & B O’Byrne (24) 22. 2nd 9: P Gethings (12) & B O’Brien (20) 23. 1st 18: P Gethings (12) & B O’Brien (20) 43. 2nd 18: S Smith (16) & J Hynes (28) 43. Sun: T Considine (5) 34, G Clerkin (12) 33, T Blake (13) 33, J Horan (10) 33, P Kealy (9) 32, F Fitzsgerald (11) 31.

CONNEMARA – Hamper: D Nee (20) 42, D Joyce (12) 40, L Shannon (19) 40. Sat: T Kelly (16) 33, D Morley (1) 31.

CORBALLIS LINKS – S Kearns (13) 37, M Baumgart (6) 35, S Stafford (13) 33, M Quinn (20) 29.

CORK – Wed:  T Finn (7) & J Murphy (12) 36, D Murphy (19) & P McHale (19) 35. Hole in  one: T Finn at 7th. Sat: E Murphy (1) & P J Murphy (5) 39, T Cleary (Scr) & P Cowley (3) 39, J Daly (5) & J McCarthy (7) 39, M O’Connell (5) & S Broderick (17) 38, M Purcell (10) & J Murphy (10) 37. Sun, Hamper: V Twohig (11) J Cusack (16) C Coughlan Ryan (Scr) R Condon (23) & D O’Sullivan (24) 57, L Walley (12) P O’Flynn (10) N Tobin (7) A Burkley (24) & M Power (35) 59, F Deasy (1) R Turnbull (8) K O’Kelly Lynch (15) A Kos (28) & T Breen (23) 59, D O’Kelly Lynch (21) J McGowan (7) P McHale (19) L Dinan (25) & A Courtney (14) 60, T Finn (7) M Lee (24) P Corkery (20) M O’Sullivan (26) & M Clarke (12) 61.

CO. LOUTH – Winter League No 7 Cl 1: T O’Reilly (8) 70, F King (5) 70. Gross: J O’Sullivan 74. Cl 2: C Murphy (12) 66, S Winters (17) 69. Gross: D Levins 81. Team: C Murphy (12) N Beirth (1) P Murphy (13) & J Murphy (10) 56. Sat Turkey Cl 1: J Murphy (10) 36. Cl 2: N Kerbey (12) 33. Midweek Turkey Cl 1: M Sweeney (14) 33. 9h Seniors Winter League Cl 1: M Doolan (21) 22. Cl 2: B Kierans (25) 15. Sun, 1st 9 Cl 1: F Caine

(7) 21. Cl 2: G Rock (12) 20. 2nd 9 Cl 1: J Givens (13) 21.

CO. MEATH – Sat Cl 1: S Cunningham (11) 31. Cl 2: J Farrell (15) 33. Cl 3: L Eyres (21) 32. 14h: J Kearney (14) & C Kavanagh (19) 36, J Cooney (11) & G Ennis (13) 35. Sun Cl 1: S Cunningham (9) 36. Cl 2: D O’Sullivan (17) 36. Cl 3: J Gaffney (20) 34. Additional Prizes: M Clemenger (20) 34, D Sweeney (7) 34, J Losty (12) 32.

CO. SLIGO – 16h: D Murray (18) 35. League Bomore Course, 9h: P Heelan & T Heelan 5up. League Championship: D Pugh & V McGee 2up.

COURTOWN – O Quigley (12) 31, S O’Brien (13) 31, T Kinsella (16) 28. Gross: B Breen 24. Turkey 9h Cl 1: O Quigley (12) 25. Cl 2: P Dillon (23) 20.

D

 

DELGANY – T Jenkinson (14) & G McHugh (19) 30, K O’Connell (11) & D Egan (14) 29. Fri & Sat: E Hargadon (21) 30, J Blake (21) 29, W F Kennedy (19) 28, D O’Callaghan (12) 27, R O’Toole (14) 27.

 

DJOUCE – E Harkin (22) 36, J O’Connor (24) 34, M Bolger (13) 32, R McCarty (23) 32, P Bailey (14) 32, D Verscoyle (8) 31.

 

DONABATE – Mon Cl 1: K McGirl (13) 42. Cl 2: B Murphy (17 Hollywood Lakes) 43, B Mullen (13) 36. Sat Cl 1: J Quinn (7) 32, T Murphy (10) 31. Cl 2: P Ferrari (13) 35, M Smithers (12) 33. Cl 3: L Jennings (16) 31, E Dooley (17) 31. Cl 4: N Bernard (20) 32, G P Fullam (20) 30. Sun: G Woodhead (11) & G O’Reilly (21) 40, O Coyne (9) & G Mulhall (13) 40, S Howard (18) & J Hennessy (25) 38.

 

DOOKS – J Carroll (12) 41, A Shaughnessy (12) 40, F O’Connor (13) 38.

 

DROMOLAND CASTLE – 18h: T Bennett 42, R Healy 40, C Sheils 40, J O’Neill 39.

 

DRUIDS GLEN – O McCann 39. Cl 1: R Smeeton 36. Cl 2: J Reilly 33. Cl 3: A Garvey 39.

 

DUNGARVAN – Seniors: S O’Ciabra (16) 38, K Croke (13) 36. Winter League: M Fennell (17) 39, D Buckley (5) 38. 16h: R Slevin (9) 38, J Kiersey (19) 37, P Fitzgerald (21) 36, M Drummy (8) 35. Sun: M Terry (11) 40, P Power (21) 36. Gross: D Williams 30.

 

E

 

EDMONDSTOWN – 12h: D Darcy (18) P Byrne (19) K Maguire (19) & S French (19) 64, H Block (22) M O’Briain (13) N O’Gorman (21) & I Davis (28) 64, G Lynch (25) D McFeely (28) M Sheehan (25) & T Dowling (7) 63.

 

ELM PARK – D Lyng (28) & G Lyng (9) 32, P Boden (13) & J Gormley (18) 29, P Weldon (12) & D Duberry (15) 29.

 

ENNIS – Turkey CL 1: L Pyne (6) 38, I Myatt (8) 37, D O’Connor (6) 37. Cl 2: A Rushe (14) 44, R O’Connell (15) 42, M Vaughan (18) 42, L Barry (15) 42, N O’Connor (17) 40, P McMahon (10) 39, B Dilleen (15) 39, R McMahon (15) 39. Cl 3: N Ryan (20) 41, F Sheedy (20) 40, K F Ryan (19) 40, M Flynn (20) 40, J Coleman 38.

 

EUROPEAN CLUB – Hamper: E Boylan (9) 40, L Murphy (10) 34, T Topham (17) 32. Open: D Byrne (14 Woodenbridge) 34. Seniors: Leo Costelloe (13 Rathfarnham) 32. Seniors, every Mon. Open, Thurs & Sun. Irish Fourball Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

 

F

 

FORREST LITTLE – Sat, 1st 9: J Gash (6) 4up, M Foster (20) 3up, P McMahon (15) 3up, M Murphy (13) 3up. 2nd 9: M Matthews (10) 3up, C Rickard (11) 2up. Sun: J Gash (6) & V Dunne (11) 38, J Doyle (16) & N Gregan (9) 36, B Greene (11) & S Heraty (12) 36.

 

G

 

GALWAY BAY – 13h: M Scanlon (10) 31, G Hogan (13) 30, I McLynn (8) 30.

 

GLENGARRIFF – D O’Connor (27) 49, D O’Shea (26) 46, D O’Sullivan

(6) 45.

 

GOLD COAST – D Ahern (11) 38.Gross: J  White 30. Sat & Sun: M O’Donoghue (5) 41. Turkey Cl 1: M White (3) 38. Cl 2: E O’Donnell (5) 38. Cl 2: B O’Connor (9) 39. Cl 3: K Cullinan (9) 38. Cl 4: J Moore (17) 38. Cl 5: J Burns  (16) 38. Cl 6: T Lonergan (21) 37. Cl 7: D O’Brien (20) 35.

 

GRANGE – Inner 12: E Russell (21) 26, M Berkery (19) 25, P Kennedy (10) 25, J Donovan (16) 24, P Byrne (18) 24. Outer 12: D Dunlop (4) 28, J Brennan (14) 28, S Glennon (15) 27, N Caulwell (17), W Lett (21) 27.

 

GRANGE CASTLE – Mon: D Marlow (12) 41. 11h: K Downes (9) 27, M Cashin (13) 25. Sun: B Murphy (7) 43. Cl 1: P Hearns (5) 41. Cl 2: P McCarthy (17) 42. Cl 3: D McCarville (24) 39.

 

GREENORE – Sun: J McKay (4) C McKeever (18) B McGrath (7) & K Cohalan (5) 54, P Crilly (6) M Bagnall (7) P Kelly (5) & S McVerry (5) 56, P Casey (17) T Curtis (16) J Coburn (20) & K Conlon (16) 57. 14h: S McVerry (5) 31, D Duffy (21) 29. Sat: P Casey (17) 29, S McParland (3) 26. Tues: P Casey 30.

 

H

 

HEADFORT – Sun, 1st 9: B J O’Reilly (23) 21, B Mason (13) 21, G Morgan (14) 19, G O’Rorke (16) 19, A Burns (13) 19. 2nd 9: M Sheridan

(13) 21. Mon to Sat: D Costello (17) 21, M McCormac (15) 19, J Kelly

(13) 19.

 

HEATH – D Rooney (13) 40, D Carolan (10) 37.

 

HERMITAGE – 12h Cl 1: C Ruane (4) 25, D Marmion (12) 25. Cl 2: T Reddy (16) 28, G Martin (13) 26. Cl 3: D Gray (21) 27, J Carney (21) 27. Sat 1st 9: L Belton (11) & H Daly (25) 24, C Bradshaw (11) & E Kennedy (28) 23, R Lester (+3) & C Tully (4) 23. 2nd 9: D Groarke (8) & S Murray (16) 21, M Kelly (24) & F Butler (17) 21.

 

HIGHFIELD – Turkey No 6: D Reynaud (24) 41, P Kavanagh (13) 41, S Donoghue (19) 38, C Kane (19) 38. Hole in one: R Cusack at 16th.

 

HOLLYSTOWN – Turkey: S O’Laoire (17) 41, T Kane (2) 40. Sat: I Wilkinson (15) 42, B Robinson (17) 41. League: C Culloty (9) 44, D Clifford (14) 40.

 

HOLLYWOOD LAKES – J Stacey (13) 38. Sat: S McDermott (20) 30, J Keogh (17) 29. Cl 1: J Duff (7) 27, M Wilson (7) 27. Cl 2: P Mongey (14) 26, K Farrell (17) 26. Cl 3: B Daly (20) 27, L Nolan (19) 26. Sat: G Jago (22) 30, B Dunne (15) 30. Cl 1: A Daly (7) 29, L Hogan (7) 28. Cl 2: M Walsh (15) 30, M Tuck (18) 27. Cl 3: B Geoghegan (20) 28, J Breen (26) 27.

 

HOWTH – 9h 1st 9: P Grimes (19) 20, T Turley (6) 20, C McEllistron (19) 19. 2nd 9: G Romeri (13) 19.

 

I

 

ISLAND – Sat 1st 9: J Cuffe 19. 2nd 9: A Mulligan (15) 20.  Sun 1st 9: T Buckley 20, D Venables 20. 2nd 9: M Halligan 21, F Leahy 18.

 

K

 

KENMARE – B Kelly (20) 39, D O’Dwyer (16) 38, D Burke (11) 37.

 

KILLARNEY – Mahony’s Point: B Holden (18) 40, V O’Doherty (26) 38, D MacSweeney (14) 36, P Favier (15) 35, T Walsh (20) 35, T Jones (13) 34, A Brady (18) 34, E Brosnan (13) 34, B Cronin (12) 34. Killeen: B Clarke (11) 40, D G O’Sullivan (8) 39, S Horgan (2) 38, F O’Mahony (5) 37, T Long (9) 37, P Sweeney (8) 37, B English (7) 37.

 

KILLEEN CASTLE – S Boland (9) 34, C Finlay (11) 33, D Murphy (13) 33.

 

KILLERIG – Sun: D Hutton (15) 59, J Curran (15) 60.

 

KILLINEY – P O’Neill & D Murphy 40, K Bardon & J Ballard 39, R Airey & J McNeice 39.

 

KILMASHOGUE – Cl 1: F McGroarty (18) 22, B Sheahan (18) 22. Cl 2: R Molloy (22) 23, L Halpin (20) 23.

 

KINSALE – 13h Front Course: B Coleman (13) 29. Sat Front Course: A Desmond (12) 34, J Broderick (15) 31, B O’Neill (7) 30, D O’Donovan (12) 29, A Kiely (9) 29. Sat Back Course: A Broderick (5) 31, M T O’Shaughnessy (9) 30, G Hayes (7) 29. Sun Front Course: A Buckley (6) 31, B Fitzgerald (7) 29, G McCarthy (5) 28, S Shellard (4) 27, C Cleary (4) 27. Sun Back Course: G Cantwell (7) 30, J O’Sullivan (12) 30, J Robinson (9) 30.

 

L

LAHINCH – Medal: K Toomey (6) 70, J Madden (17) 71, C Toomey (7) 71. Sun: D Gleeson (3) & R Cooney (3) 36. Mixed Hamper: M Ahern (10) & P Hayes (8) 44, N Meaney (30) & R Meaney (15) 34.

 

LAYTOWN & BETTYSTOWN  9h 1st 9: T Weldon (18) 24, M Bowden (8) 21, D Donnery (12) 21, E Winters (24) 21, S Branigan (12) 20. 2nd 9: C Long (18) 21, P Dunne (10) 20, K Crinion (19) 20. Sun 1st 9: V Cromwell (18) 31, M Reynolds (19) 31, C Crowley (16) 32, F Flynn (2) 32. 2nd 9: A McKeown (12) 31, S Maguire (20) 34, H Barry (18) 35.

 

LEE VALLEY – Sat: J Manning (15) 29, M Long (9) 29, B Casey (9) 28, M Aherne (12) 28, J Marsh (9) 28. Sun: J Byrne & D Ryan 32, W Lynch & S Ryan 31, M F O’Leary & D O’Sullivan 30.

 

LIMERICK – J Duggan (6) & G Tuite (13) 39, R Fleming (15) & G Madden (10) 38, S Carroll (8) & M Whelan (14) 36, D O’Brien (6) & N Nash (7) 36.

 

LISHEEN SPRINGS – Cl 1: T Foster (11) 40, E McCarthy (7) 39. Cl 2: S McDonnell (17) 42, D Conroy (15) 41. Cl 3: B Conroy (19) 38, C Sharkey (24) 38.

 

LISMORE – 12h: P Morrissey (12) 28, N McNamara (15) 28, C Scotton (17) 27. Sun: K Foley (17) 29, P Moore (16) 26, P O’Donoghue (11) 26.

 

LUCAN – Sat 1st 9: G Long (21) 22, M J Doyle (19) 21, J Reilly (21) 21. 2nd 9: J Dowling (18) 22, B Mugan (11) 20, T Nolan (19) 19. Sun 1st

9: J Reilly (15) 23, P Hennessy (23) 23, J Linnane (19) 22. 2nd 9: N Rankin (14) 23, C Lundy (17) 22, B P Kane (5) 20.

 

M

 

MACREDDIN – League Wk 4: M Clarke, J Byrne, I McDonald.

 

MALAHIDE – 12h, Yellow/Red: P O’Brien (18) 28, C Cremin (11) 27, P Nolan (14) 26. Blue/Red T Cunningham (17) 28, J Kennedy (13) 25, N Carberry (6) 25, P McHale (18) 25, T Ryan (8) 24. 9h, Red: M McMahon (20) 22. Sat, Yellow/Red: J Wallace (18) 29, J Dillon (16) 26, P Walsh (20) 26, A Roche (27) 26, S Ganza (10) 26, P Minogue (18) 26, J Kennedy (13) 25, M Reilly (5) 26. Blue/Red: M O’Rourke (23) 27, E Gleeson (16) 23, D Kelly (22) 23.

 

MALLOW – League Rd 3: R T Lotty (12) 37, L Clarke (10) 35, G McSweeney (13) 34, T Kenny (17) 34, M Sheehan (11) 34, T Morris (14) 34, R O’Brien (13) 33, P Aherne (18) 33, G O’Brien (12) 32, T Hodkinson (6) 31. Gross: K Aherne 27.

 

MILLICENT – J Byrne (6) 23. Cl 1: A Kerin (4) 21. Cl 2: C Brady (6) 22. Cl 3: C Carey (13) 22.

 

MILLTOWN – League Rd 1 Cl 1: J Moore (5) 2up, T Stuart (10) 1up. Cl 2: M Sheehy (13) 1up, B A O’Reilly (12) 1up. Cl 3: N Shannon (21) 1up, F O’Gorman (17) 1up.

 

MONKSTOWN – C Fielding (16) 36, F Coakley (13) 35, K Treacy (5) 34, B Twomey (12) 34, G McGovern (11) 34, P T O’Sullivan (7) 34, P Morrison (10) 34. Wed: D Keane (11) 34, A McCarthy (14) 34, G Hayes (6) 32, J Hayes (8) 32, D McCarthy (11) 32. Fri: F Gilligan (16) 37, S Cuffe (4) 34, K Healy (19) 34, J Byrne (3) 33, B Montgomery (8) 33, P Cooney (13) 33. Sat: C Barry & P Cotter 44, B Higgins & A Collins 33, R Dennehy & J McSweeney 44, D O’Sullivan & J Quinn 44. Sun: K Grainger (6) 32.

 

MOUNTAIN VIEW – League Rd 4, Group 1: M Hoyne (17) 41, J Clarke (17) 40, F Costello (14) 39. Group 2: S O’Brien (19) 40, G Fennelly (18) 39, B Walsh (18) 36.

 

MOUNTRATH – 14h: M Brennan (11) 32. Winter Series: M Brennan (11) 32. Cl 1: N Maher (6) 27. Cl 2: J Cooney (15) 32. Cl 3: M Kennedy-Motts (19) 26. Above 4 qualify for grand final in March. Winter Series: D Telford (18) 41. Cl 1: P Dunphy (7) 39. Cl 2: J Finlay (13) 41. Cl 3: C Dunne (23) 40. Open: M Lawlor (13) 32.

 

MULLINGAR – Sweep: D McEvoy (19) 31, P Dunne (23) 29, J Ahern (18) 27.

 

MUSKERRY – Sun: B Loughreed (11) 47, D O’Sullivan (16) 49, R Cahill (6) 50. Fri: J O’Connell (12) 40, C Browne (15) 42, J Quinlan (22) 42. Gross: O O’Leary 48. Fri: J Flavin (27) T O’Brien (22) & D Shanahan (19) 52, R Cahill (4) T Finn (5) & N Kennefick (7) 53.

 

N

 

NAAS – East Course: J Fearon (19) 24, P Conway (11) 22, P Delahunty (12) 22. Gross: J McWilliams 18. West Course: P Foley (14) 24, T Flanagan (17) 22. Gross: D Prendergast 20.

 

NENAGH – 14h: B Morgan (19) 34, T Ryan (12) 32, K Walshe (5) 31. Senior: M Molloy (18) 30. Gross: P Carey 30.

 

NEW ROSS – Seniors: P Farrell (17) R Dwyer (19) F Boyle (22) & M Somers (24) 92, T Reid (16) S Travis (17) W Kelly (18) & T Kent (26) 90, J Cullen (18) W Naddy (19) B Dolan (21) & O Brennan (25) 90.

 

NEWBRIDGE – 12h: B Malone (16) 28. Cl 1: R Hall (7) 28. Cl 2: F Wilson (9) 24. Cl 3: D McLoughlin (17) 28.

 

NEWLANDS – Sun 1st 9: K Perry (11) & M Croft (18) 24, D Cripps (11) & D Byrne (20) 24. 2nd 9: K Johnston (15) & M Kenny (17) 22, J A Nolan (12) & R Nolan (18) 21. Sat 2nd 9:C McIntyre (21) 23, A Wynne (20) 19.

 

O

 

OUGHTERARD – M Kerrisk (10) 36, P McEvilly (12) 36, G Carroll (13) 35, A Kenny (22) 35, P Harvey (10) 35. Gross: D Morley 31.

 

P

 

PORTSALON – Wed: G Horkan (21) 37, E McDermott (4) 34. Sat: J Coyle (7) 40, K O’Neill (11) 37. Sun: S Strain (14) 41, J Coyle (6) 40, B Boyle (15) 36. Gross: S Connolly 32.

 

POWERSCOURT – West Course: H O’Brien 30, W Barry 29, T Concannon 28, S Meagher 28, S Curtin 28, A Munnelly 28.

 

R

 

RATHDOWNEY – Xmas Fare Cl 1: W Claxton (9) 31, B Ryan (2) 31, B Stokes (14) 30. Cl 2: P Delaney (18) 33, B McHugh (24) 29, M Mockler (18) 28.

 

RATHFARNHAM – A Blair (12) & R Kinahan (16) 32, R Hopkins (10) & G Grehan (10) 31, H Harrison (9) & J Symmons (14) 31.

 

ROSAPENNA – Old Tom Morris Links: C McBride (15) 39, G Toye (14) 33.

 

ROSCOMMON – 16h: E Smyth (20) 35, C Farrell (9) 35.

 

ROSCREA – League Rd 3: T O’Connor (16) 36. Cl 1: G Delaney (4) 35. Cl 2: J O’Donnell (11) 33. Cl 3: D Maher (16) 35. Cl 4: D Dooley (18) 35.

 

ROSS – Killarney: R Bendikas (19) 41, J Scanlan (24) 40, S Moynihan (8) 39, J Casey (9) 37, T McSweeney (14) 37.

 

ROYAL CURRAGH – S J Schwer (21) 32, R Rogers (16) 31, P Flood (15) 30. Gross: A Egan 25. Cl 1: F Curran (9) 29. Cl 2: C Hartley (11) 29. Cl 3:

M Kennelly (19) 30.

 

ROYAL DUBLIN – Sat: S Prendergast (1) & J McDevitt (12) 29, N Lavin (3) & A O’Connor (14) 29, T Judge (6) & P Garvey (17) 29. Singles: K McCullagh (8) 28, W Gillen (3) 26.

 

ROYAL TARA – League Rd 2: T Kennedy (14) 39, J Kirwin (14) 37, B Crookes (13) 37. Gross: K McLoughlin 33, C Curtis 32.

 

S

 

ST. HELENS BAY – League Rd 3: M Kearney (18) 31. 11h: M Kearney (18) 31, P Conlon (9) 27, E Lawlor (14) 27. Sun: N D’Orey (14) & S Moore (8) 29, J Murphy (12) & S McCormack (15) 28, T Duggan (17) & P Bail (16) 27.

 

SEAPOINT – 9h League Wk 7, Sat: S Kierans (20) 24. Cl 1: P Dyas (2) 21. Cl 2: V Flanagan (16) 23. Cl 3: D McCann (21) 21. Sun: N Bannon (13) 24. Cl 1: R Caffrey (8) 21. Cl 2: R McCann (17) 23. Cl 3: N Moore (20) 22.

 

SKERRIES – B Duff (20) & J Duff (12) 32, T Malloy (15) & P O’Connor (23) 29, C Toye (14) & M Neary (17) 29, J Connolly (16) & D Bowers (14) 29, J O’Brien (4) D Butterly (11) 28. Singles: B Sherwin (5) 20. Sat: D Joyce (28) 30, J Carroll (15) 27, P Boyd (12) 26. Singles: D Joyce (28) 21.

 

SLADE VALLEY – 14h Cl 1: B Fitzsimmons (11) 34. Cl 2: H Bates (14) 33. Cl 3: J Long (19) 32. Cl 4: D Warde (23) 27. Sat Cl 1: D Miley (10) 30. Cl 2: D Clancy (15) 31. Cl 3: W Bollard (21) 32. Cl 4: C Brophy (23) 25.

 

SUTTON – A Toomey (10) 24. Cl 1: M Coates (5) 22. Cl 2: M McDonald (13) 21. Cl 3: D Callihane (18) 21. Midweek: F O’Neill (19) 22. Cl 1: J Taylor (11) 19. Cl 2: J Hurley (28) 20.

 

T

 

TIPPERARY – G O’Donoghue (16) 36. Cl 1: J Ryan (8) 34. Cl 2: C Carroll (14) 34. Cl 3: J Morrissey (19) 34. Seniors: J Foley W O’Connell S Ryan & E Rochford 68, C Hayes P O’Halloran & B O’Reilly 63, J Crosse J Gleeson W Hyde & T O’Connor 62.

 

TRALEE – J O’Connell (21) 33, G Power (9) 31, J W Murphy (14) 31. Seniors: D O’Callaghan (19) 20, J Sexton (19) 19, P Corcoran (28) 19, D Lucey (17) 18, R P Barrett (22) 18.

 

TULLAMORE – 14h: J Dolan (18) 30, M Spollen (18) 29, S McNiff (10) 29, O Payne (22) 28, M Daly (24) 28, P Geraghty (19) 27.

 

W

 

WATERFORD – Sun: J Hayes (14) 42, T Flynn (11) 41, F Phelan (9) 40. Wed: G O’Keeffe (5) & A Hale (14) 25. Fri: T Kavanagh (13) 39. Gross: E Griffin 33.

 

WATERVILLE – Sun: V O’Sullivan (22) 40, D Brosnan (16) 39, J Sugrue (11) 38, G Galvin (9) 38. 1st 9: E McGillicuddy (15) 21. 2nd 9: S O’Shea (13) 20.

 

WEST WATERFORD – 16h Cl 1: G Fenton (5) 32, Ck 2L K Swayne (11) 41. Cl 3: P Kinsella (15) 36. Cl 4: M Davenport (23) 32. Mini Pro-Am: S Power & A O’Rourke.

 

WESTMANSTOWN – Sun 1st 9 Cl 1: F O’Neill Jnr (4) 22. Cl 2: J W O’Neill (15) 23. Cl 3: D P Smith (17) 21. Cl 4: M Nolan (20) 20. Sat 9h Cl 1: P Fitzgerald (7) 19, B O’Donoghue (6) 18. Cl 2: P Davey (15) 22, D Small (14) 20. Cl 3: J Fitzpatrick (17) 21, J O’Rourke (19) 20. Cl 4: R Reynolds (21) 23, J Brennan (21) 20.

 

WESTPORT – League, North Division: T Bree (5) N Keogh (9) M Gallagher (18) & R Hoban (25) 50, J Kennedy (6) C McGettigan (12) M McGovern 914) & P Kennedy (20) 49. South Division: E Lavelle (10) T Joyce (12) J G Moran (13) & B Kettrick (20) 47, J F O’Malley (13) A O’Toole (16) P McNally (17) & S Curran (26) 47.

 

WEXFORD – Seniors: B Devoy (24) 25, M Dempsey (20) 22, C Murphy (9) 22.

 

WOODBROOK – R Cantrell (18) 28, B Callan (20) 26, T Fannin (10) 26, P Lillis (20) 26, R Fitzgerald (16) 26, A Devon (16)2 5, M olley (9) 25. Turkeys: H O’Connor (6) 29, S Wilson (19) 27, C MacIntyre (13) 27, O O’Sullivan (17) 27.

 

WOODENBRIDGE – Hamper: L Canning (4) & J Kavanagh (14) 44, D Galbraith (13) & J Walsh (26) 40.

 

WOODSTOCK – L O’Connor (14) 44, F McEnery (14) 43, E Conroy (18) 42.

 

Y

 

YOUGHAL – Mon Cl 1: S Hennessy (15) 34. Cl 2: M Byrne (27) 34. Thurs Cl 1: T Connolly (7) 30. Cl 2: J Smyth (11) 36, M Landers (17) 36. Fri Cl 1: I O’Callaghan (2) 30. Cl 2: G Shiels (11) 34, C Heaphy (12) 34. Sat Cl 1: D McCarthy (10) 31, A Beatty (10) 30. Cl 2: C Heaphy (11) 32, M O’Connell (19) 31, J Corbett (11) 31. Sun Cl 1: G Ahern (4) 29, E Ryan (6) 29. Cl 2: K Lavan (11) 29, F Kennaghan (11) 29, J Fitzgerald (18) 29.

 

SOCIETIES –

 

D

 

DUBLIN JOURNALISTS – Nov 30, Portmarnock Links. Dec 7, Royal Dublin. Timesheets: F McDonnell 087 9107285.

 

E

 

ENGINEERS IRELAND – Roadbridge Christmas Hamper, 12 hole, Grange, December 10th. Shotgun start 12.30pm. Contact Domhnall Blair, dblair@indigo.ie.<EP>

 

K

 

KERRY SENIOR LADIES – Tralee Outing: U Daly (13) N Meade (20) & S Crowley (24) 51, N Lordan (33) H O’Doherty (35) & M O’Donnell (29) 48, I Clifford (13) K Wall (24) & N O’Callaghan (13) 46. Next, Dooks, December 11, team of 3.

 

P

 

PRESS RADIO & TELEVISION – Royal Dublin, December 14, 9.30 to 11.30am. Dinner, 7.30pm. Strict timesheet with P McCarthy 087 2642637.

 

W

 

WINTER SERIES – Portmarnock: D O’Neill (+1 Carton House) 74. Gross: S Quinlan (Halpenny Golf) 77.

 

LADIES –

 

A

 

ARDEE – J Travers 15.

 

ASHBOURNE – 9h: D McEntee (25) 20, E Kane (17) 20, E Doolan (11) 18. League: C Walsh (32) 28. W Morris (30) 31, M Cuffe (15) 28.

 

ATHENRY – N Burke (12) 29, K Reilly (23) 27, A Pomphrett (15) 26, N Nally (12) 24.

 

ATHY – 13h: B Ryan 27, M Gregory 26, J Chambers 25.

 

B

 

BALLYBOFEY & STRANORLAR – Singles Matchplay: D Kelly, E Reilly. Doubles Matchplay, Raitt Cup: J Stewart & M McGee, M McCrossan & A Dillon.

 

BEAVERSTOWN – 12h: J Kelly (16) 24, N Murphy (12) 24, M Murray (17) 23.

 

BEECH PARK – M Barnwell (18) 21, M Dowd (34) 20. Sat: K Russell (29) 18, D Malone (12) 16. Sun: G Russell (34) 20, K Kavanagh (23) 20.

 

BELLEWSTOWN – J Gogarty 14, C Geoghegan Quinn 14, B Mooney 8. Sun: C Geoghegan Quinn 19, M Kennedy 19.

 

BLACK BUSH – League Wk 3 Cl 1: E McDermott (21) 27, M Lynch (15) 26, V Marsden (18) 24. Cl 2: M Greene (26) 24, S Browne (24) 23, P Crimmins

(23) 22. Cl 3: M Bowens (34) 24, P Barry (33) 22, K O’Brien (31) 22.

 

BLAINROE – M R Delahunt (21) 30, O Redmond (9) 30, B Griffith (9) 29, R Deignan (20) 28.

 

BRAY – 15h: R McAlinden (17) 28. 9h: J McDonald (28) 18. Sun: G Connick (12) & F Sheehy (13) 34.

 

C

 

CARTON HOUSE – O’Meara: S Taaffe (18).

 

CASTLE – 13h Cl 1: J McWeeney (17) 25. Cl 2: G Magrane (25) 25. Cl 3: D McGill (32) 24. Cl 4: P Leavy (36) 22.

 

CASTLEWARDEN – 9h 1st 9: E Sharkey (31) 20. 2nd 9: R Harpur (28) 16.

 

CEANN SIBEAL – 9h: E Ni Sheaghdha (19) 14, E McNamara (34) 13.

 

CHARLESLAND – 13h: M Dempsey (11) 17. 9h: J Copplestone (20) 17, D Gaskin (27) 16, L Waddell (21) 15. Mon: M Wolfe (16) 26, S Fitzpatrick (14) 24, D Gaskin (27) 23. Cl 1: A Benson (13) 23, L Ryan (20) 23. 12h: A Flynn (19) 23, S Archer (29) 21. 12h: M Upton (34) 25, K Gogarty (28) 25, D Hayes (16) 25. Cl 1: J Griffin (13) 24. Cl 2: L Waddell (21) 22, Y Barry (30) 23. Thurs: J Glynn (21) 25, L Waddell (21) 25, N Mullins (21) 24.

 

CHARLEVILLE – 12h: M Walsh (15) 19. Thurs: M Noonan (18) 23.

 

CONNEMARA – D Murphy (17) 39, M Kelly (27) 37.

 

CORK – 18h: C O’Grady (28) 38. Gross: C Coughlan Ryan 37. Silver: B O’Callaghan (17) 36, K Walsh (18) 35, I Rafferty (11) 34, M Hickey (12) 34, J Lynch (11) 34, M Abernethy (7) 33. Bronze: A Burkley (24) 35, C Jordan (31) 34, C Sullivan (27) 31, P Quinlan (33) 31, C O’Connor (24) 31, R Condon (23) 31.

 

CO. LOUTH – 1st 9: R Kelly (18) 19.

 

CO. MEATH – 14h: A Foley (16) 28. Cl 1: L Tolan (7) 27. Cl 2: N O’Reilly (24) 27. 9h: E Jordan.

 

CO. SLIGO  - 9h: E Canning (30) 19, A Kenny (28) 16, A Hurley 934) 15, P O’Connell (33) 14. Junior Alliance: V Booker (27) 21, P O’Connell (33) 18, H McNamara (26) 17, C Frazer (28) 17. Bronze Medal & Silver Spoon: C Armstrong. Birdie Tree: D Connolly. Golfer of the Year & Silver Medal: M Conefrey. Scratch Cup: M Rooney.

 

COURTOWN – C Hewitt (8) 24.

 

CRADDOCKSTOWN – 12h: M Carmody (24) 23. Sun 12h Cl 1: R O’Connor (14) 25. Cl 2: D Brennan (25) 21. Sat 11h Cl 1: R Murphy (20) 19. Cl 2: A O’Neill (23) 21. Cl 3: F Feeney (34) 18.

 

D

 

DEER PARK – 9h Cl 1: S Priestman (23) 17. Cl 2: C O’Rourke (30) 20. Cl 3: C Kavanagh (36) 16.

 

DELGANY – Sun: A O’Loughlin (10) & P Burke (11) 28, S O’Loughlin (22) & J Dowling (19) 26. Fri: N Noonan (23) 22.

 

DJOUCE – V Brennan (5) 25, A McGee (19) 18. Midweek 9h: L Brady 33.

 

DONABATE – 12h Cl 1: R Jackson (19) 20. Cl 2: A Carroll (28) 20. Cl 3:

D McCusker (32) 17, H Bradley (36) 16. Sun Cl 1: K Bowe (15) 28, L Costello (16) 23. Cl 2: C Crummey (26) 23, P Byrne (30) 23. Cl 3: G Daly

(32) 22, M McDonald (33) 21.

 

DOOKS – R Lane (17) 34, J Harmon (12) 34, A Holkott (26) 34.

 

DROMOLAND CASTLE – Turkey: J Ryan, J Hudson. Sun: J Ryan, C O’Toole.

 

DUNGARVAN – J Hayes (21) 36, M Fahey (22) 32, M O’Brien (18) 31.

 

E

 

EAST CORK – Cl 1: C O’Riordan (21) 27. Cl 2: M Murphy (26) 28. Cl 3:

N Walsh (36) 31.

 

EDMONDSTOWN – N Barrett (29) M O’Kelly (22) M Ni Chochlain (16) & C Ni Chochlain (13) 67.

 

ELM PARK – Lady Members & Associates Turkey Final, 4th Tee: C McArdle (22) 20, M Redford (34) 20, S Barry (17) 20, C Morrissey (20) 20, G O’Gara (18) 19. Gross: C Langan 12. 7th Tee: I Kirby (24) 19, P MacNicholas (12) 19, C Baxter Brick (25) 18, C Bergin (22) 18, A O’Neill (29) 18. Gross: F De Lacy 10. 5 Day Turkey Final: A Cooke (23) 16, B Fanning (35) 12.

 

F

 

FOXROCK – 9h: A McEvoy (27) 18. Sun: H O’Herlihy (15) 19, E McInerney (28) 19. Gross: J McAuley 8.

 

G

 

GRANGE CASTLE – Tues: S Oglesby (20) 29. Cl 1: S McNelis (19) 28. Cl 2: A Moran (25) 26. Cl 3: M Coughlan (29) 25. Sun: M Doyle (28) 29. Cl 1: M Spierin (15) 23. Cl 2: A Mason (19) 26. Cl 3: A O’Mahony (36) 19.

 

GREYSTONES – G O’Shea (22) 34, J Moore (8) 28. 9h: B Barker (23) 21, H Lush (23) 19, R Norris (18) 17, A Shaw (25) 17, A O’Neill (9) 16.

 

H

 

HEADFORT – 9h Old Course Cl 1: D Corrigan (16) 18, A O’Reilly (13) 18, C McEnroe (8) 16. Cl 2: M Davis (31) 18, O O’Rorke (36) 19, J Forsythe (35) 17.

 

HERMITAGE – Sat: C Dixon (22) & A O’Dowd (24) 20, C Glennon (23) & M Nally (23) 20.

 

HOLLYSTOWN – League: C Stapleton (26) 18, G Tuohy (19) 17. Sun: C Cavanagh (27) 29, A Heffernan (13) 28.

 

HOLLYWOOD LAKES – Hamper: G Kenny (36) 21, S Farrell (18) 18, M Loughrey Grant (35) 17.

 

I

 

ISLAND – Winter League: P Atkinson (19) 33. Cl 1: S Newman (12) 25. Cl 2: M Keogh (19) 27. Cl 3: B O’Mahoney (26) 27. Sat & Sun: C Smyth (21) 19, L Delaney (34) 17, A Short (18) 17.

 

K

 

KILCOCK – League 12h Cl 1: C Kenny (21) 23. Cl 2: G Lyons (26) 30. Cl

3: F Fagan (36) 20.

 

KILCOOLE – 9h: K Garvey (17) 16.

 

KILLINEY – v Par Cl 1: J Ni Shuilleabhain (20) 3up, D Browne (14) 3ip. Cl 2: E Desmond (24) 2up, D Heavey (23) 1up. Cl 3: F Hayes (36) all sq, M Kavanagh (36) 2dn.

 

KILMASHOGUE – A O’Dea (33) 19, J Hayward (24) 18.

 

KINSALE – 13h: R O’Brien (26) 27. Cl 1: B Hickey (22) 25, P O’Brien (18) 25.

 

KNOCKANALLY – 9h Hamper: T McEvoy (28) 18, B O’Brien (20) 18, A O’Connor (31) 17.

 

L

 

LAYTOWN & BETTYSTOWN – Sun 9h Cl 1: S Clarke 19, C McCrink 18, A Wickham 17, P McAllister 17. Cl 2: P Power 19, H Cremin 19, O Dillon 18, A Berney 18. Cl 3: B Durnan 21, B Weir 20, C Corry 21, D O’Donoghue 19. Thurs Cl 1: M McLoughlin 34, M Savage 36. Cl 2: A Regan 34, S Rogers 33.

 

LISMORE – Autumn League Rd 4: C Neville (30) 21, D Power (14) 19, P Bolger McCarthy (16) 18. Teams: Team A (J Cahillane) 217, Team C (D

Power) 216, Team D (B Joyce) 216.

 

LOUGHREA – 12h: A Leahy, J Beatty, C Carty.

 

LUCAN – 9h: C Brennan (36) 21, D McGrath (18) 18, H McAuley (25) 18, F Madigan (24) 17, Y Barry (17) 17. 9h: P Collins (13) 20, N Keane (11) 19, E Leech (20) 19, F Harlow (23) 19, O Kelly (27) 17.

 

LUTTRELLSTOWN CASTLE – M Ridge (18) 23. Sat: T Smyth (16) 23. Cl 1: M Brosnan (19) 22. Cl 2: A O’Sullivan (33) 16.

 

M

 

MALAHIDE – Sun: P Sheahan (19) 20. Tues: A Macken Conway (34) 24, A Conlon (18) 24, A McInerney (25) 23. 9h: A Evans (16) 14. Sat: L Lillis

(34) 27, L Newman Matthews (18) 24, S Geraghty (23) 23, N Murphy (13) 22, N Farrell (13) 22, P Sheahan (19) 22.

 

MILLTOWN – 9h: E Carton (15) & S Appleby (27) 4up, E O’Halloran (22) & A Dempsey (17) 3up.

 

N

 

NAAS – 9h: M Lawlor (26) 18, B McCarthy (29) 16. Sun: M O’Reilly

(26) 16.

 

NEWLANDS – 9h, 1st 9: P Heffernan (20) 18, A McGarry (23) 16. 2nd 9: H Quigley (32) 16. Sat Cl 1: N McKiernan (14) 18, G Tracy (13) 17, A Croft (17) 17. Cl 2: C Delahunty (20) 16, M Harpur (21) 15, V Maher (24) 14. Cl 3: M Wims (27) 17, G Simpson (26) 16, O Mountaine (29) 15. Cl 4: E Tolan (34) 11, A Binley (34) 11, P MacArthur (35) 8.

 

O

 

OLD CONNA – A Rath (35) 19, G Hutchinson (15) 19.

 

R

 

RATHFARNHAM – S Heggie (14) K Blennerhassett (24) & P O’Neill (29) 56, A Dunne (27) M Sweeney (30) & R Dignam (31) 56, A Mangan (17) R Ward (20) & A Gibson (33) 55, M O’Carroll (20) L McCarthy (18) & S Gray (19) 54, R Burgess (21) M Kelly (24) & M Dobey (32) 54.

 

S

 

ST. HELENS BAY – League Rd 3: A Byrne (23) 19. Sweep 11h: A Byrne (23) 19, J Devitt (22) 18. Long Leggie Winner: A Byrne 19. Short Leggie Winner: A Murphy 16.

 

SEAPOINT – M McDonnell (23) 20, M Wiseman (12) 18, C McDonnell (28) 18. Turkey: E McMorrow (19) 35, M Upton (27) 36, M Ryan (20) 37.

 

SKERRIES – F Farrell (5) 24, A Ryan (21) 23.

 

SLADE VALLEY – 14h: M Murran (17) 25. 14h: H Leigh (23) 31, S Stone (15) 30, C Edan (26) 28.

 

STACKSTOWN – 9h: M O’Shea (27) 22, B Cleary (27) 20, M White (14) 18.

 

SUTTON – 9h: E Digan.

 

T

 

TIPPERARY – E O’Sullivan (20) 28. Sun: K Tess (22) 23, F Lally (16) 23.

 

W

 

WATERVILLE – 13h: M Donnelly (29) 26, A O’Shea (23) 24, M Lynott (17) 24, E Fitzpatrick (20) 23. Sat: B Kelly (24) 35, J Sutton (21) 33, A Maher (19) 32, M Martin (14) 32.

 

WESTMANSTOWN – 9h: C Fitzgerald (19) 21. Cl  1: B McTague (19) 18. Cl 2, 3 & 4: M Kelly (25) 18, E Mulhern (21) 17. Sun 9h: H McCole (15) 20, M Finlay (21) 18, M Carroll (18) 17, F McGarrity (13) 16, E Arthur (17) & G Dunne (18) 16 (Joint fifth).

 

WESTPORT – League Wk 5, 1st 9: P Kelly U McGovern N Reddington & S O’Donnell 30. Beginners Scramble: A Gallagher, N Jennings & A Joyce 47.

Online Editors

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport