Sport Golf

Thursday 17 August 2017

Golf notices from around the country

The dog became ill after having swallowed several golf balls
The dog became ill after having swallowed several golf balls

A breakdown of results from every corner of Ireland.

Men

A

ADARE MANOR – Niland Cup: M Hourigan 69, L O’Brien 71, M Quish 71.

ARKLOW – N McDonald (12) 38, P Donegan (4) 38, J O’Brien (9) 37, S Murphy (13) 36. Mixed: P Canavan (14) 43, D Walker (14) 37, J Doyle (13) 36. Tues: J Lacey (17) & E Howlin (19) 54, E Lee (15) & T Weadick (18) 50.

ASHBOURNE – Cl 1: D Francis (6) 39, J McCarthy (9) 37. Cl 2: F Bodkin (11) 37, J Caffrey (14) 37. Cl 3: M Reilly (19) 38, J Keogh (16) 37. Cl 4: M Hussey (20) 36, G Lyons 35. Cl 1: N Byrne (6) 39, G Dunne (6) 37. Cl 2: P English (11) 37, I Dowd (12) 36. Cl 3: L Tormey (16) 40, G Verschoyle (18) 38. Cl 4: N Doogan (23) 40, G Kidd (23) 36.

ATHENRY – L Fox (15) 41, D Burke (14) 40, J McSweeney (21) 39, A Samuels (20) 36, D Flaherty (8) 36. Gross: C Lawless 34.

ATHLONE – AWGS: B Dunne 28. Cl 1: M Gibson 26. Cl 2: B Connolly 28. Cl 3: J Higgins 24. Cl 3: J Higgins 24. Veteran: B Nott 19. Wed: M Costello (10 Moate) 39, G McConnell (15 Moate) 37. Gross: A Craven (Roscommon) 34.

ATHY – Sun: C Brown (6) & P Brown (17) 44, J Dempsey (18) & C Dempsey (25) 42, M Manogue (16) 41. Tues: B Spring (21) 43, F Darling (18) 42, H McDermott (19) 40. Gross: S McGovern 28.

B

BALBRIGGAN – B Corcoran (13) 44, L Kidd (17) 42. Gross: D Callaghan 38. Cl 1: B Kenna (10) 42. Cl 2: M Kavanagh (14) 41. Cl 3: P Ring (19) 41.

BALCARRICK – Sun Cl 1: B Bermingham (11) 39. Cl 2: J Dunleavy (16) 37. Cl 3: M Coogan (21) 37. Sat: N Osborne (18) & T Conroy (14) 46, J Robertson (10) & D McGrath (15) 44, S Furlong (18) & W Killeen (11) 44. Thurs: S Mangan (5) 38. Cl 1: B Fitzpatrick (11) 38. Cl 2: C Bowler (15) 36. Cl 3: T O’Connor (22) 35. Seniors, Cat U50: J Sheeran (12) 33. Cl 1: T Griffin (7) 45. Cl 2: M Ashe (17) 42. Cl 3: J Murray (16) 41.

BALLINA – P Devers 42, J O’Connor 42, K Desmond 40. Juniors, 6h, Blue: S Clarke. Yellow: D Sweeney.

BALLINASCORNEY – 9h: F Duffy 21, E Culbert 20. Sat: C Duffy (26) 38, J Kennedy (12) 38, P Boate (17) 36.

BALLINASLOE – J Mulvey (17) 45, F Finneran (6) 41, A Creaven 40. Gross: N Higgins 33. Seniors, Wed: V Brooks (18) 41, C Shine (17) 41, J Coughlan (17) 39, I Colohan (15) 39.

BALLYHEIGUE CASTLE – Hamper Top 15: J O’Connor 27, M Slattery 20, P Bunyan 17, P Dillane 16, J Barrett 15, T O’Connor 14, I Lucid 13, C Carroll 12, J Leen 11, E McMahon 10, L O’Mahony 9, B Kenny 8, M Hehir 7, J P Leahy 7, J Horan 5.

BANTRY BAY – Sun: A O’Sullivan R Aylmer & A Kelly 57, A Walsh J Walsh & N Walsh 58, T Coakley J Endersen & J O’Riordan 59. Rd 3: A O’Sullivan (12) 44, J Endersen (10) 41, J O’Riordan (19) 38.

BEAVERSTOWN – Over 60s: B McCormac (25) 39, F McCabe (10) 38. Under 60s: B Kearns (15) 38. Wed: C Neville (5) J Brehony (13) P Neville (21) & H Keegan (23) 103, P McCann (18) B Kelly (18) D Murray (16) & J O’Donnell (8) 101. 2nd 9: M Diggin (17) S Keegan (19) P Reynolds (13) & D Relihan (12) 51. Sat: D McCarthy (15) 38, D O’Riordan (19) 37. Cl 1: R Nolan (8) 36. Cl 2: P Wilson (13) 37. Cl 3: P Doolan (17) 37. Cl 4: K Jinks (24) 36.

BEECH PARK – G Alcorn (21) 44, L Harte (20) 40, M Mehigan (6) 37, R Naughton (7) 36, J Tynan (14) 36. Turkey 9h 1st 9: M O’Reilly (19) 23, J Minihan (20) 22, P Gray (19) 21. 2nd 9: C Dunne (13) 23, J McCrory (23) 22, W McCann (15) 21.

BELLEWSTOWN – S Donnelly 39, K Smith 38, K Moore 37. Sun: K Finnegan 69, P Huff 70, J A Torr 71.

BELMULLET – D Parsons 33, S Lavelle (Junior) 43.

BIRR – Seniors: D Hanniffy O O’Neill E Doorley & T Rosney 41, T McTague S Bergin & S Ryan 43.

BLACK BUSH – Seniors: S Fitzpatrick (12) 42, P Conlon (8) 40, K Keenan (13) 38, D Maher (12) 38. Wed: P Connor (14 Delvin) 40, L Chamberlin (25) 36. Swingings 60s: E Maxwell (23) 22, I Duggan (26 Mannan Castle) 20, T Craven (21) 20. Mixed: T Craven (21) P Kenny (20) & B Murray (17) 81, M Murphy (22) P Raleigh (12) & A Fahy (21) 79, E Hickey(20) E Hughes (19) & T Curran (23) 78. Sun: N McGivney (11) 38, C Keavey (18) 37, G Keating (11) 36.

BLAINROE – P Stapleton (19) 39, A W Smith (7) 38, G Geraghty (6) 36, D Collins (27) 36.

BUNDORAN – E Deeny 39, E McFadden 38, A McFadden 37. Gross: L Bresnahan.

C

CALLAN – Open: J Healy 39, P Norris 38. Gross: I Cough 33.

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: S McGrath (10) 20. Cl 2: F Bourke (17) 21. 18h: D Sexton (17) 40, S McGrath (10) 39. Gross: S Walsh 30. Scramble: L Byrne & P Byrne 52, J Tobin & J Flynn 52, J Tobin & T Fitzgerald 51.

CARRICKMINES – C Geary (15) & R Van Der Lee (9) 41, H Hamilton (15) & P Varian (21) 40.

CASTLE – J Leonard (15) & M Smith (13) 43, A Clarke (20) & T Hopkins (14) 42, D O’Brien (12) & P O’Doherty (17) 42, B Cunningham (18) & A Richardson (10) 41, J Pender (7) & P Lysaght (16) 41, J Jones (16) & A William (18) 40, H Gleeson (5) & N Hogan (15) 40.

CASTLEGREGORY – Seniors: S Lyons (18) 19. Sun: A Rowan (12) P O’Donnell (21) & M Burrows (10) 76, P Ahern (28) J Madden (9) & S O’Connor (19) 75.

CASTLEISLAND – Fundraiser at Tralee: P O’Sullivan M Downey J Murphy & T McGillicuddy 89, J Manton S Flynn M Mitchell & Martin Mitchell 88, D DeBarra D McLeod E Lindsey & A Wilson 87. Seniors: T Brennan 24, D DeBarra 24, P Walsh 22.

CASTLEREA – T Mitchell 40, P Casey 39.

CASTLETROY – Wed: B Hanrahan (3) 38, J Hadnett (3) 35, N Birmingham (7) 33.

CASTLEWARDEN – L Jordan (16) 40, T Bean (19) 40, J Brewer (15) 39. Gross: N Kinsella 32. Fourball: O Cummins (8) & O Carroll (8) 44, J Corbett (20) & J O’Neill (8) 43.

CEANN SIBEAL – J O’Connor (11) 36, D Duffy (4) 35, J Casey (26) 35. 1st 9: D Carey (13) 22. 2nd 9: T O’Muircheartaigh (7) 16.

CELBRIDGE ELM HALL – J Farrell 37. Ronnie Warren Challenge Cup: J Corrigan 70.

CHARLESLAND – Hamper: M Butler (14) 40, D Dunne (6) 37, D O’Sullivan (19) 37.

CHARLEVILLE – D O’Sullivan (6) 37, B Buckley (11) 35. Seniors: K Owens M Fitzgibbon P O’Farrell & M Walsh 102, M O’Halloran T Weeks F Maher & J Crowley 99.

CILL DARA – Captains Finale: S De Paor & E Loakman 32, D Kelly & D Kelly 33. Singles Matchplay: D Loakman, P Hopkins. Fourball Matchplay: R Mackey & D Horgan, C Ryan & F Kelly. GOY: J McAuley. Turkey: P Ennis 28.

CLANE – 18h: A Donovan (10) 41, M Cuddihy (11) 39. Gross: A Donovan 73. The Friday 18: L Wyer (13) 36. 9h Cl 1: P McDonnell (15) 23, P Connolly (19) 22. Cl 2: T Moran (25) 23, M Byrne (22) 22.

CLONTARF – Turkey: J Joyce (15) J Collins (19) B Doyle (10) & B D’Arcy (9) 78, T Stanley (10) M Corcoran (16) T Wall (18) & N Doyle (25) 77. Hamper: D Drennan (20) & T O’Toole (19) 40, D Congdon (2) & N O’Flynn (4) 38.

COBH – R Malone (24) 43, N O’Riordan (6) 39, M Foley (6) 38. Gross: G Dunlea 34. Best Fri: A Walsh (6) 35. Best Sat: N McMahon (11) 37. Best Sun: L Hegarty (18) 38. Best Senior: M Stout (13) 35. Best Student: J Bates (13) 35. 2nd 9: J Hardie (10) 19.

CONNEMARA – Medal Final: M O’Neill (19) 74, P Keane (15) 76, M O’Higgins (17) 76. Gross: K Aspell 85. Sat: T O’Reilly (6) & A Glynn (19) 38, T Morrissey (8) & D Connaughton (14) 36. Wed: S King (18) 30.

COOLLATTIN – J Earle (14) 38, L Brennan (5) 38, B Cahill (15) 36. Gross: K Walsh 25.

CORBALLIS LINKS – Wed: D Hamilton (10) 38.

CORRSTOWN – Sat: P Comerford (12) 39, C Grehan (18) 38, B McChesney (14) 37. Sun: P Doyle (8) 39, N Lloyd (13) 39, P A Donnelly (14) 39. Charioteers: V Malone (14) 39, C Rooney (19) 38, M Treacy (16) 37.

CO. LOUTH – 1st 9: L Fallon (9) 33. 2nd 9 Cl 1: S Murphy (9) 17. Cl 2: J Brennan (19) 21. Winter League No 4 Cl 1: N Beirth (1) 71, N Barron (10) 71. Gross: P O’Brien 75. Cl 2: C Kennedy (17) 70, T Garry (12) 73. Gross: P Farrell 86. Team: M Kennedy (10) T Bannon (15) C Kennedy (17) & T Garry (12) 55. Seniors 9h Cl 1: W Reilly (18) 18. Cl 2: B Kierans (25) 18. Midweek Turkey Cl 1: L Fallon (9) 35. Cl 2: J McLaughlin (13) 34. Sat Turkey Cl 1: C Walsh (11) 34. Cl 2: A Murphy (15) 34.

CO. MEATH – Sat: E Lynam (10) 40, E O’Carroll (8) 38, C Shortt (6) 36. Gross: M Gaynor 33. Sun: T Hannon (13) R O’Keeffe (20) J Kearney (14) & M Clemenger (20) 81, C O’Reilly (17) B Manning (23 Kilcock) O Gannon (17 Kilcock) & P Christy (22 Hollystown) 80, P Blount (24) L Geraghty (15) M Baggott (16) & P J Townsend (7) 80. Hole in one: A Barron on 12th.

CO. SLIGO – Embassy Masters: D O’Hara (14) 35, E Gaughan (1) 31, J Gilmartin (11) 30. Non qualifiers: J Mulcahy (17) 36, K Dufficy (5) 35.

CO. TIPPERARY – Hamper: T J Ryan (16) 43, M O’Connor (17) 41, D Slattery (12) 41, R McDonnell (6) 40. Tues: P O’Donovan (17) 45, T Sheehan (10) 39, J Heelan (10) 39. Seniors: J Bourke M Kenny C Hayes & L Ryan 94, J Crosse S English J Foley & J O’Dea 94, M Crotty V Gilligan P Kelly & J Ryan B 93.

COURTOWN – N Ivanoff (7) & J Byrne (12 Arklow) 60, M Forde (5) & T Crehan (10) 61, P Mitchell (13) & L O’Reilly (5 Oughterard) 61, E Byrne (14) & J McDonald (10) 64. Weekly Turkeys Cl 1: T Crehan (10) 20. Cl 2: S Harford (19) 22.

D

DELGANY – F Stokes (24) 41, D Lyons (8) 39, E Davy (15) 37, J J Synnot (13) 37. Gross: K Lewis 33. Jun Prize: D Topham (6) 37. Rumble: L Maher (11) & P Hawes (25) 50, P Lennon (7) & P Fahy (19) 49, B Gallagher (10) & J Hurley (18) 49.

DONABATE – Wed: B Mullen (12) N O’Connell (17) P Cummins (21) & J Hogan (21) 95, M Hamell (18) P Brennan (21) G Byrne (6) & M Galvin (20) 94. Senior Cl 1: T Prumthep (1) 39, K Joyce (12) 38. Cl 2: P McNeill (12) 44, S Ryan (18) 39, D McQuillan (20 Mannon Castle) 38. Sat: J Walsh (8) 40. Cl 1: M Lawlor (6) 37. Cl 2: C Kirwan (12) 36. Cl 3: C Whelan (16) 37. Cl 4: J Hannon (22) 39. Sun: G Byrne (6) & C Ryan (12) 42, M McStay (14) & C O’Brien (24) 42.

DRUIDS GLEN – A Doherty (9) & P Costello (8) 30, A Buckley (19) & A Costello (24) 29. Wed: A Doherty (9) L O’Donnell (12) J Sommers (12) & S Minogue (13) 59, G Byrne (11) C Willis (10) R Willis (15) & P Dunne (6) 58. Mexican Scramble: R Willis (15) C Willis (10) & L Willis (30) 94, D McGettigan (24) B McFadden (13) & P Dunne (6) 92. Sun: J Murphy (13) 40. Cl 1: P McNaughton (8) 37. Cl 2: D Whelan (12) 36. Cl 3: L O’Kane (17) 36. Golfer of the Year: A Cunningham 21, J Donoghue 18, G B Dunne 17, J Murphy 15, M Fabre 14.

DUN LAOGHAIRE – 13h: V Kearney (12) 32, K Knightly (10) 30, F Fahy (10) 30, P Craig (5) 29, P Mulvey (16) 28, D McDermott (10) 28, J Corrigan (14) 28, D Jordan (17) 28, D Clark (25) 27, P McCormack (7) 27. Comp 2: P Rushe (21) 28, D McSweeney (13) 26, M Doyle (7) 23. Comp 3: H Murdock (22) 20, C O’Connor (23) 19, B Goggin (14) 19, G Curry (21) 18, R Phelan (23) 17.

DUNGARVAN – Seniors: D Cronin (9) 39, R Fitzgerald (5 Tramore) 37, T Considine (9) 37. Best Lady: M Keating (22) 35. Thurs: Ml Mehigan (17) 38, J Kavanagh (12 Williamstown) 38, J O’Donnell (7) 36. Gross: D Walsh 29. David Hayes Monthly Medal: P Mullaney (1) 68, F O’Donoghue (8) 69, M Raher (11) 70, D Ryan (17) 70, E Brackett (10) 71. Sun: J Kiely (12) 41, J O’Donnell (7) 37, J G Moloney (9) 37, L Crawford (19) 37.

E

EAST CORK – Race to the Stables Final: C Murray (9) 40, P Murphy (14) 39, K Crowley (13) 39, D Collins (12) 39, J Barrett (20) 38, J Fitzgerald (19) 37, G Scanlon (8) 37, B Crowley (15) 37, B McMahon (8) 37, D Devlin (13) 37. Gross: N O’Mahony 38. 3Ball: S Cuddigan (22) P Bowden (22) & R Butler (22) 51, A O’Brien (12) T Crotty (21) & J O’Sullivan (22) 51.

EDENDERRY – F Callagy J Maguire & A Maguire 94, P J Carew P Reilly & J Connolly 92.

EDMONDSTOWN – Wed: G Nolan (12) & P Morrissey (12) 29, T Dowling (7) & L O’Connor (10) 29, R Sutton (26) & W Devoy (16) 29, J Coghlan (7) & Jack Coghlan (25) 28, G Coughlan (23) & G Keenan (21) 28. 12h: E Mooney (14) W Torreggiani (14) G Mellotte (27) & V Maher (20) 66, J Lynham (15) D Ryan (21) T O’Dowd (20) & M Tynan (23) 66, L Ellison (13) F Hanratty (25) K Morris (24) & J Patchell (16) 63.

ELM PARK – P Chambers (18) 33, C Murphy (10) 33, J O’Connor (9) 32. Gross: M Brennan 24.

ENNISCRONE – Sun: B Casey (8) 38, V McDonnell (18) 38, M Kearns (23) 38, E Peyton (12) 37, S Duffy (17) 36. Scurmore Course: J Lancaster (10) 36, T Kelly (18) 35.

EUROPEAN CLUB – C Cullen (21) 37, K Mullen (17) 37, E Boylan (9) 36. Seniors, every Mon. Open, Thurs & Sun. Irish Fourball Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

F

FERMOY – Halloween Singles: F Fenlon (9) 40, B K O’Callaghan (22) 39, J McGinty (13 Fernhill) 39. Best Sat: P Riordan (8 Fernhill) 39. Best Sun: K Burns (9) 39. Fourball: M O’Connor (13) & N Meaney (18) 41, G Murphy (6) & M Riordan (9) 41. Wed: P Leahy (20) 40, M Brennan (16) 39.

FORREST LITTLE – Sat: M O’Reardon (25) 40, M Timmons (9) 40, N Keting (5) 38, P Lawlor (19) 38, M Smith (6) 38. Sun: B Howe (18) & J Lonergan (20) 58, T Gaffney (16) & L Gaffney (21) (Headfort) 53, S McNally (14) & M McDonagh (9) 51.

G

GALWAY – 18h: P Higginbottom (19) 41, C Friel (5) 39, D Hosty (12) 36. Gross: J Moreton 29. Sat: G Glynn (7) 38, F Forde (6) 35, S Fahy (9) 35. Gross: S Burke 30. Sun: P Sheehan (14) 40, G Burke (13) 39, D Lalor (10) 37, M Ruane (5) 37, W Kelly (13) 36, R Molloy (9) 36, T Kavanagh (18) 35, T O’Toole (26) 35. Gross: C Nolan 34.

GOLD COAST – Seniors: P Byrne (21 Williamstown) 42, J J Fitzgerald (19 Williamstown) 40. Best Lady: G Ruddock (21) 33. League R 1: J Kiely (8) 37, J Hughes (12) 37. Gross: M White 29. Fri: R Rochford (14 West Waterford) 28. WL Round 1: L Crotty (11) 41, M White (4) 41. Gross: D Power 32. Sun, WL R1: M Lenihan (5) 42, D Power (17) 38. Gross: J Hallinan 31.

GRANGE – N Conway (1) 38, P M Ryan (7) 37, M O’Keeffe (18) 34, J Ryan (16) 34, J O’Meara (16) 33. Gross: J F Nolan 27.

GRANGE CASTLE – Mon: J Ward (7) 39, P Gough (18) 38. Wed: N McGrath (24) 41, B McCaffrey (24) 38. Sat: T Russell (11) 38. Cl 1: D Keeley (7) 37. Cl 2: G Murphy (14) 37. Cl 3: E Kirwan (20) 37. Sun: J Morris (12) 43. Cl 1: J McNevin (12) 38. Cl 2: C O’Brien (18) 40. Cl 3: G Fitzpatrick (19) 37.

H

HEADFORT – Turkey 9h: A Sheils (19) 21, Z Reilly (18) 18. Sun: B J O’Reilly (24) 37, A Maguire (3) 37. Gross: T Hogan 34. Junior: J Cooke (8) 38.

HEATH – J Farrell 33, J Maher 38, G Fennell 38. Sun: T Tyrrell 38, J Bergin 36, P Ring.

HERMITAGE – P McDermott (16) & A McCabe (5) 43, B Sexton (13) & A Cullen (16) 41, D Ryan (20) & A Conlan (9) 41.

HOLLYWOOD LAKES – A Horan (11) B Dunne (15) J Elmes (19) & K Smyth (28) 90, J Duff (7) P Mongey (13) D Connolly (17) & E Kiely (18) 86, W Halpin (13) L Kane (10) R Shortall (9) & P Shortall (9) 86. Sun: B Moore (14) 30, A McGrath (13) 29. Cl 1: S Kiernan (12) 29, C Wilson (6) 26. Cl 2: D Timmins (18) 29, G Connolly (17) 28. Cl 3: B Geoghegan (20) 29, B Minnock (24) 28.

HOWTH – T MacRory (22) 35, M Cronan (18) 33, P King (17) 31, R Carberry (8) 31. Sun: A Delaney (10) & B Melia (10) 51, C Collier (5) & R Collier (16) 49, B Smyth (2) & R Herssens (12) 49.

K

KILLEEN CASTLE – P Redmond (1) 39, C Curran (12) 37, P Connolly (1) 35.

KILLERIG – J Hayden (22) & P Doran (20) 61, P J Harte (12) & P O’Connor (14 Athy) 63.

KILLINEY – J Airey (16) 39. Gross: K Bardon 34. Cl 1: T Wallace (7) 39. Cl 2: P O’Brien (13) 35. Cl 3: A Doran (18) 38.

KILMASHOGUE – Cl 1: L McCrea (18) 38, A Hughes (15) 38. Cl 2: E Hayes 36, P McNamara (21) 34.

KILRUSH – Seniors: T Prendeville N Thornton & B Murphy 68, T Coffey T Cleary & D Hayes 67, F McMahon T O’Dea & S Moran 66.

KNOCKANALLY – 18h: D Findon & P Hogan 41, B Finlay & J Glynn 40, N Lane & P Carmody 38. Wed: P Ryan (8) 35, A Agular 34, J Glynn (16) 32.

L

LEE VALLEY – S Brady (16) 41, L Buckley (13) 40, A Cashman (5) 40, G Kirby37, T Higgins (14) 37. Mon: I Bohane (2) 39, P Bohane (14) 38, D Nelson (15) 37.

LISHEEN SPRINGS – Mixed Cl 1: P Malone (15) 40, A McDunphy (12) 40, J Byrne (13) 39. Cl 2: P Farrelly (19) 39, F McGrory (22) 38, R O’Neill (19) 38. Seniors Cl 1: R Kelly (13) 42, F Bagnall (16) 39. Cl 2: M Mahon (20) 40, E Glenny (22) 39. Yellow T: D Crimmins (22) 36. J Griffin (28) 35, P O’Toole (25) 34, T McGrane (19) 34. White T: B Jones (6 Blessington Lakes) 37. Cl 1: M Dunne (2) 37, P Slane (11) 34. Cl 1: P White (13) 36, C MacCarthaigh (16) 32. Cl 3: C O’Loughlin (19) 36, K Rothwell (19) 31. Mixed Cl 1: N McKeon (14) 39, A Godden (13) 38, J Bates (8) 35. Cl 2: P Kinsella (21) 41, B Donohoe (21) 37, B Callaghan (22) 35.

LISMORE – B Hannon (9) 42, D Prendergast (11) 39, C Scotton (17) 39.

LOUGHREA – D Hardiman (25) 41, J O’Neill (5) 39, G Sweeney (11) 37. Gross: K Daniels 35.

M

MALAHIDE – 12h, Yellow/Red: R Fowler (10) 29, G Carey (14) 29, A Doyle (14) 27, P Canning (12) 27, P Conlon (19) 26, M Craddock (10) 26, L Craddock (5) 26, P McHale (22) 25. Blue/Red: R Morris (15) 27, B Sandford (16) 25, T Ryan (8) 25, P C Power (8) 22.

MILLTOWN – Hamper Cl 1: C Collins (4) 36, M Cole (6) 36. Cl 2: J Maher (15) 41, J McDonogh (14) 34. Cl 3: D Martin (27) 34, R Palmer (17) 33.

MOUNTAIN VIEW – J Earle (19) 40, T Walton (13) 39, St. John Donovan (18) 36.

MULLINGAR – Sun: S Nulty (13) 40, L Grehan (Scr) 37, D Tynan (6) 36, J Swarbrigg (32) 32, J Martin (23) 36, B Reidy (6) 30. Seniors: E Galligan (20) 28, P Swords (14) 27, A Glover (28) 26, J Baker (14) 29, S W Casey (20) 27.

N

NENAGH – M Armshaw (19) 42, P J O’Connor (6) 38, B Collins (24) 37. Senior: J Darby (14) 36 & B Kelly (21) 35. Rumble: R Deering M McMahon & G Robinson 80, M Tierney M Fahey & J Dunlea 77, F Quane M Molloy & A Quane 77.

NEW ROSS – Seniors at Faithlegg: R Roberts (10) J Murphy (17) D O’Shea (21) & M Burke (24) 105, D Kirwan (11) R Hill (16) A Mahon (17) & J Murphy (23) 102, S Condon (14) L Power (19) S McCrum (21) & F Boyle (22) 98.

NEWLANDS – Cl 1: G Byran (9) 32, M O’Toole (10) 28. Cl 2: J Pearce (14) 31, D McDermott (12) 30. Cl 3: E Higgins Snr (16) 30, B Sheridan (16) 29. Cl 4: M Donovan (24) 32, M Walsh (19) 31.

O

OUGHTERARD – J Ferris (8) 39, M Concannon (15) 39, M Darcy Snr (6) 38, P Conroy (18) 37, C Kavanagh (18) 37. Gross: M O’Cearra 28. Cl 1: M Lee (11) 37. Cl 2: P Dennehy (16) 36. Cl 3: P Folan (26) 35. Tues: L O’Reilly (6) 40, T Butler (17) 38, J Greene (21) 38.

P

PORTUMNA – Sun: S Robinson (7) 42, S Dagg (11) 39, J O’Brien (8) 37, G Larkin (11) 35. Gross: S Hogan (Nenagh) 38.

POWERSCOURT – West Course: T Maher (10) 41, D Murtagh (16) 40, D Sherwood (6) 39, A Lincoln (11) 39, K Ryan (24) 39, V Finn (15) 38. East Course: D Shanley (20) 42, M Magnier (9) 41, M Hutch (13) 40, P Creedon (15) 39, C Glennon (16) 39, N Kilgallon (5) 38.

R

RATHFARNHAM – I White (19) A White (6 Spanish Pt) & K Gill (Spanish Pt) 65, P Fitzgerald (7) G Beirne (19) & P Rowe (11) 62, A Bailey (18) A Egan (16) & A Wiseman (22) 60.

ROSCOMMON – D Kearney (8) 40. Singles: C McCormack (16) 40, N Sharkey (8) 40, G Bannon (17) 39. Gross: B Feeley 33.

ROSS – Killarney: J Jonikaitis (11) 41, R Bendikas (9) 40, J Spillane (21) 39.

ROYAL CURRAGH – M Walsh (22) 30, M Brennan (16) 30, T McConnell (18) 30. Gross: K Maxwell 22. Cl 1: M Doolan (9) 28. Cl 2: S Duggan (13) 29.C Cl 3: D O’Brien (21) 29.

ROYAL DUBLIN – Wed: P O’Daly (17) 40, B Fagan (8) 39, K Nagle (18) 38. Christy O’Connor Sen & Special Comp: B O’Malley (3) 37, L Bergin (15) 37, J Bergin (16) 37. Veterans: M Moore (8) 36. Veterans Plus: F Lyon (22) 27. Special Comp: S McCarville (15) 38, K McKiernan (13) 37.

ROYAL TARA – T Kennedy (10) 37, P Tuite (17) 37, G Finegan (11) 36. Seniors: V Breen (11) 41, J Meade (18) 39, P Fitzsimons (15) 39. Hamper No 6 Cl 1: P Hoyne (11) 42, D McCabe (8) 41, P Kinsella (6) 41. Cl 2: C Meade (14) 42, G Mulligan (13) 41, T Kennedy (15) 40. Cl 3: N G Ryan (21) 42, S Davis (18) 39, B Turley (18) 39. 9h 3 Club: E Gallagher (23) 23, T Kennedy (10) 19.

S

ST. HELENS BAY – Wed: B Buttimer (14) 38, T O’Toole (22) 36, C Dowling (21) 35. Sat: J Kelly (9) 40, P Bail (16) 40, P Tiernan (13) 39.

ST. MARGARETS – Sat: D Ivory (26) 39, G O’Brien (8) 38, A O’Connell (15) 37, E Byrne (21) 37. League Rd 1: K Beatty (17) 38. Cl 1: J Higgins (10) 35. Cl 2: A O’Neill (13) 36. Cl 3: G Whelan (16) 38. Cl 4: T Healy (24) 34.

SEAPOINT – League Wk 3, Sat: K Baker (8) 39. Cl 1: G MacFadden (4) 39. Cl 2: D Brady (12) 34. Cl 3: S Boylan (23) 34. Sun: P McGrory (10) 39. Cl 1: J Garvey (5) 38. Cl 2: A Kirwan (12) 38. Cl 3: H Reilly (19) 39.

SKERRIES – J Maguire (18) & P Keane (27) 43, D Coleman (2) & D Robinson (19) 42, K Hickey (8) & J Clinton (8) 41. Sat: G Dunphy (6) 41, T Maher (12) 40, D Nolan (20) 23. Gross: G Dunphy 35. Cl 1: R Gaffney (11) 39. Cl 2: C Barker (14) 35. Cl 2: C Barker (14) 35. Cl 3: D Robinson (19) 36. Cl 4: L Heffernan (20) 40. Singles: R Gaffney (11) 21. Sun: F Gallagher (28) & D Gilmore (18) 45, S Mulholland (18) & J McLoughlin (13) 43, F Rogan (8) & F Lynch (14) 43, D Ward (7) & R Downey (14) 42, A Courell (10) & C Lawless (12) 41.

SLADE VALLEY – Mon: T McCabe (28) 21, B Jacob (14) 17. Wed Cl 1: M Morrissey (10) 33. Cl 2: J Mulvey (14) 35. Cl 3: D Crowley (22) 28. Sat Cl 1: M Dignam (2) 36. Cl 2: J Smith (13) 36. Cl 3: P Byrne (19) 32. Cl 4: D Holland (23) 33.

STACKSTOWN – M Gorman (12) 44, J Hayes (16) 42, S O’Flanagan (27) 40, G Mullins (13) 40. Greenkeepers Revenge: U Monks (27) 36. Cl 1: C Long (7) 28, D Carey (10) 27. Cl 2: J Doyle Jnr (14) 36, G Moylan (12) 35, D Lawlor (14) 34. Cl 3: F Mairtin (15) 30, G Kennedy (18) 30, T Tuckey (18) 29. Cl 4: B McCarthy (20) 35, D Kelly (19) 34, P O’Brien (25) 33. Sun: P O’Brien (25) 28, W Ryan (12) 27, E Smith (28) 26.

SUTTON – T McGreevy (10) 24. Cl 1: A Darby (3) 21. Cl 2: J Dickson (13) 21. Cl 3: D Nolan (25) 22. Midweek Turkey: R Sinnott (20) 24. Cl 1: T Nyhan (13) 20. Cl 2: N Duffy (27) 22. Gold Medal: B Nevin, D Jennings. Sibley Cup: D Fogarty, D Jennings. Mixed Foursomes: M & C Logan 21, I W Hansen & A Feher 19, B & D McDonnell 19, G Foley (Ashbourne) & N Cassidy 18, L Ennis (Royal Dublin) & B Ennis 18. Gross: J & C O’Neill 15, R Hannon (Portmarnock Links) & S Harrison 15.

SWINFORD – M Duggan 30, R Howko 28. Garda Golf Society Open: T P Loftus 41, P Moore 39, R Ingham 39. Annual Town & County Match: Town 13, Country 12.

T

TARA GLEN – Medal: D O’Doherty (11) 38, B Timlin (25) 38, A Doyle (19) 37, J Oliver (17) 36.

TUAM – D Burke (6) 36. Sun: M Cullen (11) 37, J Bodkin (5) 36, A Leufer (12) 36.

TUBBERCURRY – C P Scanlon (18) 38, B Price (15) 36, R Forkin (5) 35.

W

WATERFORD – Wed: P Wall (19) & B Knox (9) 24. Fri: J Meaney (11) 40, A Ryan (9) 38.

WATERVILLE – J O’Connell (17) 37, G McSweeney (13) 36, M Murphy (6) 34, D Dwyer (18) 34. 1st 9: T Foley (19) 19. 2nd 9: P Fogarty (24) 18.

WESTMANSTOWN – J Savage Snr (15) V Ferguson (16) B Hobbins (10 Mountrath) & J Walsh (13 Hermitage) 92, M Donoghue (14) L Tighe (13) D Treacy (17) & D Brazil (12) 89, A Clarke (14) D Barrett (10) P Hegarty (16) & E Beatty (19) 89. C Reilly W McGee P O’Loughlin & I Byrne 46.

WOODBROOK – J Keogh (15) 40, P O’Flanagan (11) 39, C McCarthy (20) 38, P Murphy (13) 38, J Hughes (23) 38.

WOODENBRIDGE – M Dunne (13) 41, J Fitzmaurice (18) 40, W Jarrett (6) 39, T Howlett (14) 38.

Y

YOUGHAL – D O’Driscoll (11) 33, F Galvin (23) 32. Thurs: I O’Callaghan (5) 29, T Bulman (19) 29. Hampers: L Desmond (15) 42, E Ryan (9) 41, B O’Shea (9) 40. Cl 1: K O’Flynn (2) 40, P Moylan (-1) 39. Cl 2: F Carey (8) 39, J O’Regan (12) 39. Cl 3: J P Cronin (16) 34. Cl 4: J O’Gorman (21) 35, O O’Sullivan (19) 35.

SOCIETIES –  D

DUBLIN JOURNALISTS – Portush: J Givens 38, S Ryan 31, D Curtain 29. Vis: P Conway 39. Nov 2, Baltray. Nov 9, Seapoint. Timesheets J Brennan 087 2437391.

G

GALWAY LAWN TENNIS CLUB – Portumna, Ladies: J Geraghty (36) 35, B Lang (28) 35, A Treacy (26) 33. Mens: D Stout (11) 37, N Bolger (26) 37, D Geraghty (15) 36.

K

KIELY’S – Citywest: J Mahady 35, P Byrne 34, D Sheeran 32, F Govan 32, V O’Brien 31, D Jackson 30, P Butler 28, W Deans 27, L Byrne 27, B McDermott 23. Vis: F Donelan 23.

L

LUDFORD DRIVERS – Grange: N Fitzgerald 32, B Coleman 31, M Sheehan 24. 1st 9: F O’Rourke 14. 2nd 9: M Hogan 15. Newlands, November 9th, 10.00am.

M

MONDAYS – Hermitage: G Morris & J Hoyne 44, T Lawless & J Downey 43.

W

WINTER SERIES – Portmarnock: M McDermott (Scr Pur Golf) 67, L McMillan (2 Craddockstown) 69, J Hanney (5 Island) 69. Gross: G Moynihan (Island) 68, J Yates (Naas) 69, J Hume (Naas) 70.

YELLOW HOUSE – Rathfarnham: B Hudson 34, F McLoughlin 33. Cl 1: T Brew 28, V Campbell 28. Cl 2: J Kane 32, M Dunne 28. 9s: T Cotter 18, E Brett 15. LADIES –  A

WOMEN

ATHENRY – M Carr (8) 37, C Boland (25) 34. Sat & Sun: M Conlon (16) 39, M A Murphy (17) 37. Gross: M McNamara 22.

ATHY – K Kiby 36, G Kelly 35, M Hurley 34.

B

BALCARRICK – Wed: N Tierney (36) 41.

BALLINA – Junior 6h: A Greham.

BALLINASCORNEY – Turkey Cl 1: M Fetherston 20, L Walsh 20. Cl 2: M T Kelly 19, F Murphy 19. Cl 3: P Delaney 21, J McKiernan 16.

BALLYBOFEY & STRANORLAR – Hampers: M Boyle. Player of the Year: S Maloney. Singles Matchplay: D Kelly, E Reilly. Raitt Cup: J Stewart & M McGee, M McCrossan & A Dillon.

BEAVERSTOWN – C Vaughan (22) 35, P Burton (33) 34. Sat: N Murphy (12) 25, J Scott (24) 23, V Eagan (23) 23.

BEECH PARK – Cl 1: M Robinson (19) 29, M McNamara (15) 22. Cl 2: M Redmond (25) 27, I Doyle (26) 27. Cl 3: A O’Reilly (35) 27, B Tucker (36) 26, M Daly (32) 25. Sat: M Holt (19) 33. Sun: I Doyle (26) 16.

BELLEWSTOWN – C Geoghegan Quinn A Fanning & B Mooney 17, A A Quinn M Darragh & M Howard 16.

BIRR – 18h: V Smyth (10) 37, D Dempsey (25) 35, S Brennan (16) 35. Hamper: S Tynan (17) 37, M Sullivan (19) 35. 9h: V Smyth (10) 20, E Hanniffy (10) 17, P Guinan (24) & C Ryan (27) 17.

BLACK BUSH – Seniors: M Lynch (15) 31, N Kelly (17) 29.

BLAINROE – Mon Cl 1: A Lally (18) 34. Cl 2: C Coleman (26) 36. Cl 3: M O’Connell (29) 34. Rumble: D Levingstone (36) M O’Connell (29) & M Delahunt (21) 63, D Curley (19) A Hannigan (26) & J Burke (24) 61.

BRAY – Tues Cl 1: S Monks Martin (19) 35, H McGoohan (18) 29. Cl 2: E McConnan (22) 31, B O’Sullivan (21) 30, F McKenna (22) 29. Cl 3: E Devitt (32) 29, C Hargan (33) 26. 9h: B Potter (32) 16. Sun: F Sheehy (13) & M Lalor (20) 30. Sat: C Finnegan (36) 31, A Basquille (14) 30.

BUNCLODY – A Redmond (24) E Deacon (33) & A Cowman (36) 79, M Moore (11) L Byrne (12) & R O’Neill (19 Coollattin) 78, F Bodels (21) F Crean (23) & I Redmond (23) 78. Weekly: M Moore (11) 37, M Mernagh (36) 33.

C

CARRICK ON SUIR – 18h: S Keating (21) 34, M Lundergan (26) 32, T Dermody (29) 30. Gross: P Leonard 17. 9h: B Comerford (24) 20. Best 36: A Shanahan (36) 18. Bridge Results: B Skelly & A Ellis, P Cooney & K Bourke.

CARTON HOUSE – M de Bhulbh (23) 40, K Gallagher (21) 37, G Collins (21) 36.

CASTLEWARDEN – B Foran (28) 33.

CEANN SIBEAL – M O’Farrell (19) 36, A Barry (22) 33, S Ui Mhurchu (26) 32.

CHARLESLAND – M Upton (34) & S Love (30) 23, S O’Flynn (36) & P Kinsella (25) 22, D Hayes (16) & M O’Loghlen (27) 21. Sun: M Dempsey (12) 35, A Lynch (26) 35, P Barrett (20) 33.

CHARLEVILLE – Young at Heart: M Noonan (18) 29, M O’Mahoney (28) 28. Thurs: L Curtin (35) 40, A Lyons (17) 34. 9h, Best Card: M O’Mahony (30) 15.

CILL DARA – C Doyle 40, D O’Shea 37, L Gorman 36. 1st 9: M Howard 20. 2nd 9: E Hanley 19. 9h: M Healy.

COBH – Hanper: R Stack (16) 39, J O’Regan (22) 37, E O’Driscoll (17) 36, M O’Shea (16) 35. Gross: C Forrest 23.

CONNEMARA – Medal Final: Z O’Reilly (11) 31, B Glynn (17) 29. Gross: M Lavelle 17. Sat: B Glynn (17) & A O’Byrne (22) 35, A Kitt (24) & A Waldron (23) 34. Wed: D Murphy (17) 30.

CORRSTOWN – S Reynolds (26) 33. Tues: S Staunton (15) 38, M Kelly (25) 36. Sat: P Groarke (28) 40, C Devitt (15) 35.

CO. LOUTH – 9h Cl 1: C Collins (16) 21. Cl 2: E Tully (26) 22. Cl 3: S McCulloch (28) 18.

CO. MEATH – A Moran (14) 37. Thurs: A Burke (21) 31. Cl 1: A Moran (14) 29, O McHugh (14) 27. Cl 2: M Jordan (21) 29, N O’Reilly (24) 29. Cl 3: A Keane (28) 30, J Crolly (29) 26. 9h: M Gorry.

CO. SLIGO – D Connolly (11) 32. Tues: J Coulter (27) 42, C McGrath (24) 40, M Rooney (12) 40, C Roche (24) 37. 1st 9: U Howley (23) 22. 2nd 9: L O’Toole (35) 20.

CO. TIPPERARY – Sun: K Rafferty (6) 36. Seniors: O Mulvihill E Carroll & M Martin, G Gilligan T O’Brien & B O’Brien.

D

DEER PARK – 18h Cl 1: B Saville (18) 35. Cl 2: S Bryan (30) 39. Cl 3: A Seagrave (33) 42. Turkey 3, Cl 1: B McMullen (19) 18. Cl 2: D Lantry (28) 18. Cl 3: R Browne (34) 16.

DELGANY – 15h Cl 1: J Browne (19) 30, L Harrington (19) 29. Cl 2: S O’Loughlin (22) 31, N Cotton (27) 28. Cl 3: E O’Hara (36) 30, M Black (29) 29. 9h: D Forde (28) 12. Fourball: T Timmons (19) & M Black (29) 40. Singles: M O’Conor (26) 38, R Cooney (23) 33.

DONABATE – P Morris (13) L Costello (16) & H Shortt (28) 95, C McIlhagga (24) P Byrne (30) & G Daly (32) 92. Presidents Turkey To Ladies: M Maher (30) 27. Cl 1: N McGavisk (6) 26, O Treacy (23) 24. Cl 2: A Joyce (28) 24, A Nealon (28) 24. Cl 3: W Goulding (36) 24, A Nolan (33) 22.

DONEGAL – B Finn (16) 28, M McCormack (20) 27, M Canney (27) 27. 1st 9: M Trimble (28) 21. 9h: M Bennett (15) 19.

DUNGARVAN – M Phelan (23) 42, J Hayes (22) 40, M Fahey (22) 39, O Carroll (32) 38. Sat: M Power (16) 75, B Hayes (17) 77, C O’Brien (14) 78.

E

EAST CORK – Bottle Day: V Vaughan (25) 35, C Coughlan (19) 35, P Carey (25) 35, C Coughlan (20) 34. Gross: D O’Mahony 26. Cl 1: M B Walsh (15) 32, E Dorgan (17) 32, C Hartnett (19) 31, C Adams (19) 29, C O’Connor (15) 28. Cl 2: J Guilfoyle (26) 33, M Devlin (26) 33, G Kinnerk (27) 33, T Murray (25) 31, A O’Shea (25) 31. Cl 3: P Codd (30) 32, S Hickey (31) 31, C Reardon (31) 31, F Fitzpatrick (33) 31, M Geary O’Sullivan (36) 31.

EDMONDSTOWN – 12h: N Swaine (14) 27, S Schmidt (21) 27. Cl 1: F Forde (13) 26. Cl 2: A O’Hara (15) 23. Cl 3: A Kearney (19) 23. Cl 3: G Grant (24) 24. Sun: J Bermingham (27) M Rea (18) L Morrissey (23) & V Doyle (34) 60.

ELM PARK – Cl 1: H Sheehan (10) 34, M Conway (17) 29, M Mansfield (14) 27. Cl 2: K Lawlor (23) 30, B Claffey (23) 27, A Cullimore (25) 27. Cl 3: H O’Boyle (29) 32, N Barrett (36) 28, D Gormley (29 26. 9h: A Roseingrave (36) 16.

F

FERMOY – Ina Fitzgerald Memorial: P Morrison (21) 42, M McInerney (25) 42, M Brennan (16) 39, S Feehan (27) 38. Gross: D Butler 30.

FORREST LITTLE – Sat: L Dennis (15) 33.

FOTA ISLAND – Killeen Trophy 1: S O’Herlihy (7) 32, A Morrissey (23) 29, C Lane (16) 28, S Kearney (31) 27. Silver Cat: H Reidy (20) 27. Bronze A: C Hennessy (24) 27. Bronze B: M A O’Leary (35) 26.

FOXROCK – Sat & Tues Cl 1: J Frost (21) 37, J O’Carroll (11) 37, C Barry (15) 34. Gross: G Stirrat 32. Cl 2: A McGonigle (22) 34, A Maye (26) 34. Cl 3: E Cosgrave (30) 35, A Ui Nualain (36) 34. Sun: J Halpenny (34) 19. Gross: M Hayden 11. Sat: M Heneghan (30) 30. Sun: S McFarlane (20) 21, L Slattery (20) 20. Tues: A Brady (27) H Fahy (26) & E Kelly (34) 80, J Halpenny (34) A O’Hanlon (28) & G Berry (25) 78.

G

GALWAY BAY – O Shields (12) 36, C Randall (26) 35, K Cahill (21) 34. Gross: H O’Flaherty 19.

GLEN OF THE DOWNS – Hamper: M Power (13) 40. Cl 1: S Hackett (22) 36, E Costigan (14) 34, I Fenelon (12) 34. Cl 2: S Smyth (23) 37, O Byrne Kelly (24) 36, M O’Morain (26) 34. Cl 3: N Deegan (31) 36, C Blennerhassett (35) 34, I Galvin (31) 33.

GOWRAN – M Bower (27) 26, G Latchford (23) 23.

GRANGE – 18h Cl 1: L Corcoran (16) 40, P Hogan (14) 31. Cl 2: S Cooke (22) 33, L Byrne (21) 30. Cl 3: D Smith (29) 26, O Benn (35) 26. 12h Cl 1: M Tracey (11) 21, P McCarthy (15) 21. Cl 2: M Downer (23) 18, A Donovan (27) 17. Cl 3: M Coghlan (35) 15, A O’Loghlen (34) 13. 9h: B Hughes (21) 19. Sat: E Browne (25) 29, D Rowe (21) 28.

GRANGE CASTLE – N McGeehan (29) 39. Cl 1: E Murphy (21) 38. Cl 2: G Tedford (28) 35. Cl 3: A Sandweni (34) 36. Hole in one: M McDonald at 11th. Sat: T Noone (6) 38. Cl 1: M Fitzpatrick (20) 32. Cl 2: M Thompson (23) 35.

GREYSTONES – J Moore J Kirby J Lowry & A Darcy 62. Thurs: A O’Neill G Madely P Kilfeather & A Costello 67, O Delaney A Lawless G O’Shea & G Mulcahy 64. 9h: N Van Der Lee 16. Thurs: H Mulcahy (21) 35, B Barker (23) 35, A Lawless (22) 34. Sun: J Kirby (21) 37, M Dodd (30) 35.

H

HEADFORT – Cl 1: D Hogan (14) 34, M Kennedy (13) 33. Gross: M O’Reilly 26. Cl 2: P O’Doherty (23) 33, B Smith (21) 31, M Garry (26) 30. Cl 3: O Clarke (30) 34, M Hennessy (29) 34, S Reilly (33) 32. 9h: O O’Rorke (36) 21, R Tevlin (36) 19, L Macken (36) 16. Beginners 9h: B Reilly (36). Sun 9h: U MacCann (29) 18. Repeater No. 11: P K O’Reilly (9) 18.

HERMITAGE – 14h Cl 1: L Donnelly (17) 24, A Murray (11) 24. Cl 2: C Hillery (26) 26, C Cunningham (24) 25. Cl 3: C Cullen (33) 27, M Candon (36) 24. 9h: M Fitzsimons (36) 13, C Keenan (36) 12.

HOWTH – 12h Cl 1: M Beddy (18) 25, D Magann (16) 24. Cl 2: L Lynch 921) 23, R Fitzgerald (20) 21. Cl 3: G Howard (27) 20, C Carberry (27) 20. Cl 4: N Maynard (33) 23, J Pitcher (36) 20.

I

ISLAND – M Cahill (25) 40, K McAllister (8) 36, E McFerrin (24) 34. Singles: M Ahern (22) 37, M McNamara (33) 33.

K

KILCOCK – League Cl 1: E McNally (16) 39, P O’Callaghan (20) 39. Cl 2: B Shinnors (24) 39, A Goodwin (25) 38. Cl 3: G O’Hurley (36) 45, A Burns (34) 34.

KILCOOLE – Wed Cl 1: K Horsfall (16) 32. Cl 2: P Adam (29) 32. Cl 3: M Weymes (36) 28. 9h: A McConville (36) 13. Sat: P Adam (29) 37, C Cunningham (20) 33. Sun: D Gill (30) 20.

KILLINEY – Cl 1: E Kirwan (5) 34, O Fitzgerald (17) 33. Cl 2: M Noble (23) 32, M Clarke (23) 31. Cl 3: F Hayes (36) 34, M Kavanagh (36) 31. Gross: S Waldron 21.

KILMASHOGUE – W Kearon (20) 35, C Hill (10) 35.

KILRUSH – Seniors: M Hehir L Browne & M Young 38, M Clancy F Moran & A Cooper 40, L Blake A Hogan & M McCarthy 41.

KNOCKANALLY – C Burns (28) 24, P McCormack (25) 20, M Ryle (24) 25.

L

LAYTOWN & BETTYSTOWN – Thurs Cl 1: L McAuley 36, L Davis 35. Cl 2: A O’Flynn 42, J Kierans 33. 9h: S Molloy 17. 18h Turkey Cl 1: P Rooney 38, O Dillon 37. CL 2: P McGoldrick 40, N Morris 37. 9h: H Downey 17. Thurs Cl 1: P Power 38, J Smith 36. Cl 2: J Lenehan 36, A Regan 34. 9h: C Troy 12.

LISHEEN SPRINGS – P Kinsella (22) 38, S O’Donoghue (34) 34, C O’Loughlin (19) 33.

LISMORE – C Neville (29) 33.

LOUGHREA – S Mooney (16) 36, H Cloonan (30) 35. Sun & Mon: B Farrell (17) 36, J Beatty (17) 33. Gross: B Lawless 19.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – Hamper: M Brosnan (20) 39. Cl 1: Y Coghlan (24) 38. Cl 2: A O’Sullivan (33) 32. Sat: T Smyth (16) 31, B Fallon (20) 30.

M

MALAHIDE – L Kelly (18) 40. Cl 1: N Farrell (13) 35, J Carbery (18) 33. Cl 2: O Shannon (19) 35, Y Power (22) 34. Cl 3: C Hynes Roche (27) 37, P McGuire (25) 36, H Magill (25) 35, C Moran (25) 34. Cl 4: U Peelo (31) 35, A Macken Conway (34) 33, P McGee (36) 32. 9h: K Daniel (28) 18, A Murray (34) 17, A Feeney (27) 16, C Rooney (33) 14. Sat: A Roche (21) 29, M McCabe (20) 27, U Carleton (13) 25, L Owens (5) 25, M Walsh (30) 23, A O’Neill (23) 22, F Monahan (24) 22.

MILLTOWN – Cl 1: R Coman (18) 35, M Gleeson (17) 33. Gross: D Walsh 32. Cl 2: E Woods (23) 35, P Butler (19) 34. Cl 3: S Walsh (32) 30, V Browne (29) 28. Sweep: F Moriarty (30) 20, M Ryan (33) 19.

MULLINGAR – Greensomes: D Casey (22) & V Moran (20) 35, K Cullinane (27) & A Hannon (14) 32, A M Conlon (10) & S Ruane (19) 19, K McKeon (24) & C Monaghan (29) 31.

N

NAAS – 12h: B Lane (32) 27, F O’Neill (25) 26, B Barrett (34) 26, H Kavanagh (24) 25. Cl 1: D Whyte (12) 24. Cl 2: A McMahon (21) 25. Cl 3: M O’Reilly (26) 25. Cl 4: S McSweeney (31) 23.

NEWLANDS – 14h: M Wims (27) 37. Cl 1: R Duffy (18) 29, F Croskerry (14) 29. Cl 2: B Flynn (22) 30, A McGarry (23) 26. Cl 3: B O’Brien (26) 30, L Faughnan (28) 30. Cl 4: E Tolan (33) 24, M Walsh (34) 23. Sat: R Morley (17) 36, M Wims (27) 35, L Colgan (12) 32.

O

OLD CONNA – L Gavin (19) 32, F Smith (10) 31, E Kelly (19) 31. Cl 1: Y Moore (20) 31. Cl 2: A Eggars (23) 31. Cl 3: C Murphy (31) 31. Stand Alone: M Ryan (26) 36. Sat: S Drea (21) 27. Sun: K Harkin (13) 33, K Overend (7) 32.

P

PORTUMNA – M McElroy (22) 37, S Corcoran (3) 36, C Dunne (30) 35.

R

RATHFARNHAM – J Cole (20) R Ward (20) & R Burgess (21) 65, L Keartland (8) D Louth (15) & H Dunne (21) 62. 14h: G McKee (18) & D Baynes (21) 25. Turkey Cl 1: N Sadlier 38. Cl 2: N Squire 39. Cl 3: L Mangan 41. 5 Day 12h: M O’Sullivan (34) 27, M Griffin (36) 36.

ROSCOMMON – M Cunningham (24) 29. 9h: K Ruane (18) 21, M Mullen (29) 21.

ROYAL TARA – 9h 3 Club: M Bannon (14) 20, L Farrell (13) 19, N Maguire (30) 19, A Gorman (7) 18, A Ward (27) 18, M Tooher (17) 17, C O’Donoghue (30) 17.

S

ST. ANNES – Senior: O Keogh (10) 38, M R O’Flaherty (15) 37. Winter Golfer: C Dwane (23) 31, J O’Beirne (13) 31, M McGrath (18) 29, M Wright Goff (32) 29, B O’Reilly (28) 28, M Sinnott (32) 28. Sun 14h: P Hanratty (17) 31, E Weir (29) 29.

ST. HELENS BAY – S Stewart (19) 29. Hampers: G Darling (21) 36, S Stewart (19) 36.

SEAPOINT – M McDonnell (23) 33, B McGrane (29) 29, E Gough (36) 27. Sat & Sun: L Temple Lang (12) 37.

SKERRIES – Hamper: S McGloughlin (18) 34. Cl 1: B Kiernan (15) 33, G O’Connor (9) 32. Cl 2: B Rogan (28) 31, D Durkan (27) 30. Cl 3: C Noone (31) 33, D Crookes (33) 32. Singles: M Frazer (31) 11. Sat: A Ahern (35) 35, M Browne (31) 31.

SLADE VALLEY – Cl 1: A Rath (13) 34. Cl 2: A McNamara (23) 36. Cl 3: S Murphy (34) 30. Sun: M O’Neill (25) 37, J Clarke (18) 36.

STACKSTOWN – Cl 1: J Constant (20) 30, J Shields (12) 26, C Timlin (21) 25. Cl 2: B Cleary (27) 30, H Young (24) 28, S Murray (26) 27. Cl 3: S Kearney (28) 30, J Evans (30) 30, A O’Brien (31) 27. Cl 4: C Power (35) 28, A Smyth (35) 27, A Bolger (36) 25.

SUTTON – 9h Cl 1: M Walsh (12) 21. Cl 2: K O’Kelly (21) 22. Cl 3: L Plunkett (32) 22.

SWINFORD – Garda Golf Society Open: A King 19, C Loftus 17, C Redding 15. Turkey Shoot: D O’Donnell 18, A McNeela 16.

T

TIPPERARY – K Rafferty (6) 36. Seniors: O Mulvihill E Carroll & M Martin, G Gilligan T O’Brien & B O’Brien.

TUAM – S Glynn (31) 40, U Molloy (22) 35.

TULLAMORE – O Payne (23) 37, E Devery (15) 36, L Flynn (25) 36. Gross: U Marsden 34.

W

WATERFORD – Tues: P O’Sullivan (18) 40, M Roles (23) 38, M Brannigan 36.10h: L Molloy (34) 18.

WATERVILLE – 13h: S Curran (29) 32, A O’Shea (23) 30, A O’Malley (28) 26, E Fitzpatrick (20) 25.

WESTMANSTOWN – M Higgins (23) 40. Cl 1: C Parkes (15) 36, H McGauley (13) 35. Cl 2: M Kelly (25) 32, M Finlay (21) 31. Cl 3: M Mescall (27) 33, M Cusack (28) 30. Cl 4: B Bowler (35) 27, M Keegan (34) 27. Sun: M Cusack (28) 40, F McGarrity (13) 38, E Mulhern (21) 36, B McDonnell (17) 35, C Parkes (14) 33.

WEXFORD – M Connell (24) 39, L Friel (8) 37, J Brennan (17) 36. Gross: H Lacey 27. Senior: M Lambert (28) 32. Best 36: E Byrne (36) 21.

WOODBROOK – Cl 1: L Murphy O’Connor (6) 38, D Mathews (12) 36, C O’Conner (13) 32. Cl 2: S O’Dwyer (20) 34, E Murphy (21) 31, C Brady (26) 29. Cl 3: M Corkery (32) 32, M Bruton (35) 30, L O’Rourke (30) 29. Gross: B Lawlor 31. 9h: A Gribben (33) 17.

Y

YOUGHAL – Hamper Cl 1: A O’Neill Coyne (20) 39, B Fitzgerald (20) 36, S Ormonde (14) 35. Gross: M Sweeney. Cl 2: A Rochford (23) 36, C Cotter (27) 34, D Fitzgerald (21) 34, S Fitzgerald (34) 33, C Harnedy (23) 33. Silver Best Back 9: M Troupe Kelly (16) 19. Bronze Best Back 9: L Morrison (21) 21. Best 36: A McCarthy.

Online Editors

Editor's Choice

Also in Sport