Tuesday 27 September 2016

Golf Notices

Published 01/09/2015 | 02:30

The man was bitten by a 4ft saltwater crocodile at the Palmer Sea Reef Golf Course in Australia
The man was bitten by a 4ft saltwater crocodile at the Palmer Sea Reef Golf Course in Australia

MEN

  • Go To

A

ASHBOURNE - A Lynam (9 Elm Green) 43. Gross: B Donovan 35. Cl 1: D J Donnelly (6) 40, P Gleeson (6) 38. Cl 2: J Sherman (12) 38, D Braddish (13 Elm Green) 37. Cl 3: A Weston (15) 37, J Halpin (17) 37. Cl 4: L Collins (25) 36, H Baker (25) 33. Sat: E Ward (26) 40. Cl 1: J Foster (5) 39, D McLaughlin (6) 39. Cl 2: I Dowd (13) 37, P English (11) 37. Cl 3: A Weston (16) 39, P O'Dwyer (15) 37. Cl 4: L Collins (26) 38, K Shanahan (21) 37.

ATHENRY - L Minihan (18) 63, I Jennings (18) 65, G Broder (11) 66, O Forde (20) 68, D O'Connor (11) 68. Gross: J Duffy 73.

ATHLONE - Jack O'Sullivan Trophy: T Corry (9) 69, N Broughall (9) 70, T Gilhooly (6) 72. Gross: P Costello 76. AWGS: J Costello 30. Cl 1: K Cunneen 28. Cl 2: R Tierney 27. Cl 3: F Guildea 23. Veteran: E Fayne 21. Wed: M McBrearty (16) 40, N Broughall (10) 40. Plumbers Results: P McCormack (21) 30, P Mulhern (28) 28, P J Martin 24. Sun: N Comber (20) 39, D Fagan (13) 39, A O'Connor (10) 39.

B

BALCARRICK - Seniors Cl 1: K McGill (13 Donabate) 37. Cl 2: J Talbot (21) 39. Cl 3: B O'Hara (14) 40. Cl 4: D Harford (25) 42. Open: A Murray (5 Island) 42. Cl 1: G Prumthep (2 Donabate) 40. Cl 2: K Glynn (13) 39. Cl 3: E Gargan (19) 38. V Par: Q Daly (10) 4up. Cl 1: E Manning (9) 3up. Cl 2: S Keogh (13) 4up. Cl 3: V Carrick (21) 4up. Lady Captain Memorial Day: M Farrell (6) 39, J O'Brien (17) 39. Cl 1: D O'Hanlon (11) 38. Cl 2: S Kearns (13) 38. Cl 3: R Barry (22) 38.

BALLYLIFFIN - Sun: P Devlin (18) 41, D McCarron (15) 40, C Collins (16) 39, S Anderson (6) 39. Gross: B Devlin 38. Classic: C Toland D Deeney J McGrath & C Drislane 100, G Chambers D Milton F Milton & F Milton 95, K Mathews D Doherty D Butler & J J Lafferty 94, J Doherty W O'Doherty M McConologue & O McConologue 91, A Jenkins C McGeoghan N Hegarty & D McLaughlin 90, O Mailey N Craig G McClinchey & B Connelly 90, J Farren D McConologue C McConologue & P McConologue 89. Fri: P Davenport P Toland R McLarnon & R Doherty 24, T Creedon S McKillip P Devlin & T Gill 24, K Mathews D Butler M Mullan & M McGonagle 25. Ladies & Gents Open, Lady: J Quinn 39. Gent: C McDermott 35. Ruth McGartoll 35, G Mullan 35. Gross: Seosamn Gallanagh 23. 1st 9: J Jemphrey 22. 2nd 9: C Gibbons 21. Vis: D Scott 32.

BANDON - Open: K Ryan (9) 41, D Healy (17) 40, B Scannell (17) 39, F Quaid (17) 38. Sun: M Healy 65, G O'Mahony 66, L O'Mahony 68, H Ross 68. Gross: D McCarthy 71. 2nd 9: C Quaid (17) 32. 1st 9: D Hayes (20) 33. Juniors, Mon, 9h: D Barr (17) 29, D Hurley (17) 18. Stroke White: M Tobin 65. Cl 1: R Hoey 65, C O'Sullivan 65. Cl 2: L Daly 66, R Scannell 69. Cl 3: C Walsh 69, S Kelleher 71.

BEAVERSTOWN - Mon, Over 60s: P Ryan (9) 40, R McDonald (18 Slievenamon) 39, C Siew (15) 38, L Staunton (15) 38. Under 60s: R McDermott (18) 42, B Butler (8 Milltown) 41. Captains Prize to 5 Day Members: C Burton (20) 39. Waltz: J McPartlan (14) H O'Brien (13) R Clifford (13) & J Bradshaw (13) 88, C Cooke (18) M Conlon (17) A Penrose (12) & A Canty (7) 87.

BEECH PARK - T Reid (18) 44, E Conneff (28) 44, P Kenny (20) 42, M Kinnerk (18) 41. Sat: P Bradley (21) 42, T Dempsey (24) 42, S King (12) 41. Cl 1: A Vard (7) 36. Cl 2: A McDermott (17) 41. Cl 3: P Kelly (17) 38. Cl 4: P Farrell (22) 37.

BLACK BUSH - Bunnies: J Sheehy (20) 23, K Mason (28) 21, B Hanley (21) 21. Special Prize: T Craven (20) 20. Seniors: J Reynolds (18) 44, T Nelson (11) 42, C Bowler (18 Hollystown) 41, D Roxburgh (14) 40. Open: J Halvey (17) 39, M Donnelly (16) 37, D McDermott (17) 35. Juvenile: C Mooney (2) 39. Swinging Sixties: D Collins (24) 27, M Murphy (21) 25, F Conroy (17) 22.

BLAINROE - A Delahunt Jnr (11) 41, R Herlihy (18) 40, D Woodroofe (14) 39. Gross: C Woodroofe 34. Cl 1: I Kilty (9) 39. Cl 2: M Connolly (12) 38. Cl 3: J Waters (19) 35.

C

CARRICK ON SUIR - Garravonne Cup: B Conway (13) 137, J McNamara (16) 138, K Walsh (7) 138, J O'Regan (18) 138. Gross: K Tracey 152. Best qualifying scores: J J Walsh (9) 66. Student: D O'Brien (13) 139. 9h Cl 2: L Holden (20) 20. Thurs: M Aulsberry (13) 36, S Burke (5) 39. Sat & Sun: S Bourke (18) 43, A O'Brien (13) 43. Summer League Rd 20: S McGrath (11) 23, N Butler (8) 22, D Sexton (17) 21, N Walsh (13) 21. Gross: R Foley 16. Seniors, Knots' Captains Prize: N Butler (8) 32, N Cooney (24) 32, A O'Doherty (21) 31, E Casey (16) 31, J Cotter (21) 31, T Cooney (18) 30, F Bourke (17) 30. 1st 9: N Torpey (17) 22. Back 6: M Kelly (11) 15. Past Captain: L Holden (20) 27. Groucho's Prize: T O'Keeffe (20) 28. Mixed: M & M O'Donoghue 32, F Steel & J Smith 33, J & B White 34.

CASTLEBAR - Captains Prizse: S Haugh 137, F Murray 137, E Mongan 137, P Walsh 137. Gross: S O'Connor 137.

CASTLECOMER - Captains (Michael Curry) Prize: D Buggy (12) 134, M Brennan (16) 137, G Mealy (16) 138, R Ryan (12) 140, G Lawlor (6) 141, C Lynch (6) 141. Gross: M Buggy 142, J Brennan 151. Day 1: D Murphy (11) 65, M Shortall (6) 68. Day 2: J Brennan (12) 68, S Kennedy (9) 70. Over 60s: C Comerford (12) 145. Past Captain: R Boland (17) 149. Student: J Buggy (18) 130, C Holland (16) 135.

CASTLETROY - R O'Connor (13 Shannon) 42, A Browne (20) 41, M Murphy (7) 38. Gross: M Campbell 35.

CASTLEWARDEN - P Charles (17) 45, K Lawlor (9) 43, J O'Neill (9) 39. Gross: V Keogh 38. Captains Prize: N Herterich (11) 135, C Whooley (14) 140, M Cullen (11) 143. Gross: G Dunning 151. Cl 1:A Birthistle 143, C Kellett 144. Cl 2: M Merriman 143, K Macklin 144. Cl 3: B Lynch 146, G Mulkeen 146. Cl 4: N Brewer 144, G Meade 145. Leading scores: M Walsh 69, N Quinn 72. Past Captains: C Dunne 71. 5 Day: S Malcolmson 75. Plate: P Sinnott 71.

CEANN SIBEAL - Exchange with Tralee: A O'Sullivan (26) 43, K Murphy (14) 39, M J Kavanagh (18) 39, D Duffy (5) 38.

CLANE - 18h: L Blanchfield (17) 6up, J Carew (10) 5up. Gross: J Carew 74. The Friday 18: A Dunne (18) 43. Mid Week No 11: B Conlon (11) 22, G Nevin (11) 22.

CORK - Wed: T Connolly (11) & F O'Leary (12) 37, T Quirke (11) & J Murphy (13) 36, A Dwyer (16) & M Bruen (10) 35, P Crowley (13) & S O'Neill (18 Fota Island) 35, P Cowley (4) & D Prendergast (12) 35. Juniors: D Sheedy (13) 38. Fri: M Coughlan (7) 37, K Hurley (11) 36, T Quirke (11) 35. Presidents Prize: T Connolly (11) 40, C Haly (5) 40, D Coughlan (13) 40, D Russell (9) 40, T Meade (19) 39, V Twohig (11) 39, J O'Sullivan (3) 39, K O'Driscoll (10) 39, P Cowley (4) 39, J Russell (5) 38. Gross: M Ford 39. Past President: G Haugh (16) 31. Senior: T Finn (6) 37. Cl 1: P J Murphy (5) 38. Cl 2: P Burke (12) 38. Cl 3: M Smith (17) 38. Sun: N Conneely (9) 40, G O'Flaherty (-1) 40, J O'Sullivan (2) 38, J McCarthy 37, J Ryan (10) 37, J Russell (5) 37, E O'Leary (14) 37, D Hickey (6) 37, M Ford (1) 37.

CORRSTOWN - Medal: P Egan (14) 67, D Feehily (10) 69, J Clancy (17) 69. Gross: C O'Connor 72. Sat Cl 1: J Kenny (12) 70. Cl 2: M O'Reilly (13) 70. Cl 3: T Spratt (28) 74. Sun Cl 1: J Butterly (6) 69. Cl 2: F Dillon (14) 78. Cl 3: L Cullen (20) 80. Charioteers: P Dunne (20) 38, E McGlynn (18) 38, J Fay (10) 37.

COURTOWN - N McCartan (11) 38, D Kennedy (15) 37, M Hempenstall (18) 37. Gross: J Bolger 31.

D

DONABATE - G Byrne (6) 39, J Quinn (9) 37, J Reynolds (15 Clontarf) 37. Mon Cl 1: J Walsh (10) 38, J Branigan (20 Royal Tara) 38. Cl 2: H McMahon (21) 39, K Osborne (13) 38, G King (22 Malahide) 38. Team: G Hannon (21) J Doherty (22) K Beahan (23 Ardee) & D Molloy (27) 95, E Purcell (17) G Bradley (23) M McGowan (26) & P Brennan (24) 91. Past Captains Cl 1: T Flood (9) 39. Cl 2: L Bridgette (15) 39. Cl 3: D O'Hagan (16) 37. Cl 4: D O'Keeffe (21) 37. Past Captain: Mick Fearon (18) 37.

DRUIDS GLEN - M Gunning (8) & G Winters (20) 42, D Cullen (6) & M Heap (6) 41, R Willis (17) & C Willis (11) 39. Sun: J Wrafter (9) P Wrafter (10) D O'Brien (13) & C O'Neil (15) 92, J Donoghue (8) B Donoghue (9) K Fennell (14) & P Doyle (21) 91, O McCann (11) B Fogarty (11) V Lynch (17) & B Buckley (25) 87.

DUN LAOGHAIRE - Comp 4: C Moran (22) 38, M McMahon (21) 29. Comp 3: D Finlay (6) 20, N Wall (23) 19, N Fitzgerald (27) 19, T McGibney (28) 17. Comp 2: P Cleary (7) 39, D Leycock (9) 39, E Hughes (25) 36.

DUNGARVAN - Seniors: S Power (19) 42, J Kearney (12) 39, D Raher (6) 39. Thurs: J O'Donnell (14 West Waterford) 39, C Sheehan (7 W Waterford) 39, M O'Mahony (15) 38, D Williams (4) 38. Gross: R Farrell (New Ross) 37. Presidents Prize: A Lynch (12) 87, D McGrath (12) 81, C Power (28) 79, J Hayes (9) 77, M Terry (15) 77. Gross: A Thomas 76. Best 1st 18: P O'Brien (13) 42. 2nd 18: M Walsh (9) 41. Cl 1: J Reynolds (Scr) 74. Cl 2: F O'Donoghue (9) 74. Cl 3: C Barry (15) 74. Cl 4: B Queally (20) 76. Past Presidents: R O'Connor (17) 66. Plate: E Stack.

E

EAST CORK - Presidents (J J Sheehan) Prize: K O'Brien (7) 79, D Leahy (11) 78, T Cleary (10) 77, J Dunlea (10) 76, G Kelly (16) 75, J O'Callaghan (5) 75, G Johnston (11) 75. Gross: R White 70. Cl 1: N Farry (7) 71, M Daly (7) 70, C Carroll (6) 69, L McCarthy (5) 69. Cl 2: D Cashman (12) 74, M Healy (11) 73, L Hickey (12) 72, P Dowley (12) 72. Cl 3: E O'Mahony (13) 74, J Daly (16) 73, M Dorgan (16) 72, J Murray (15) 71. Cl 4: J O'Sullivan (24) 73, D Burns (18) 72, D Leahy (20) 70, B Kennedy (21) 70. Over 55s: E Cleary (8) 71. Past Pres: K Higgins (22) 69. Past Capta: K Higgins (22) 69. Left hander: P O'Keeffe (18) 68. Vis: E Conway. Presidents Prize to Juveniles: G O'Mahony (12) 43, P Kelleher (20) 41, E De Barra (19) 41, S Connor (21) 40, N O'Mahony (11) 40, E Collins (5) 38. Distillery Cup: T Ahern (24) 62, G O'Sullivan (16) 64, M Collins (6) 65, M Longfield (12) 65, D O'Callaghan (9) 65, T O'Shea (19) 66, R Curtin (11) 66, S Moloney (13) 66. Gross: E Collins 67.

EUROPEAN CLUB - Liam Murphy (10) 35. M Kelly (16) 35. Open: A Campbell (6 Massereene) 34. Open, Thurs & Sunday. GUI Cardholders. Next Seniors, August 31st. Timesheet at 0404 47415.

F

FORREST LITTLE - Sat: J McDonagh (15) 39, D Wilkins (16) 38, K McCabe (7) 38, D O'Keeffe (19) 38. Medal: M Taylor (17) 64. Gross: J McCarthy 70. Cl 1: A Donnelly (6) 68, K McCabe (6) 69. Cl 2; B Wilson (11) 66, A Judd (10) 68. Cl 3: C Whelan (14) 67, P Nolan (15) 68. Cl 4: J Bourke (22) 70, F Lalor (19) 72.

G

GOLD COAST - Seniors: P Vart (24 Dungarvan) 40. Fri: A Travers (14) 35. Gross: D Burke (West Waterford) 29. Presidents (T Sheehan) Prize: J Kiely (9) 78, J Burns (18) 77, C McArthur (9) 75, D Ahern (11) 75, R Ware (10) 73, J Flynn (15) 72. Gross: D O'Connor 67, M White 63. Day 1: S O'Connell (15) 42, R Moloney (12) 40. Day 2: C Meehan (17) 40, B Fahey (10) 38. Past President: K Cullinan (8) 68. High h'cap: M Raynor (21) 74. Guest: D Hayes (0) 35. Junior: M Lenihan (6) 66.

GRANGE CASTLE - Mon: P Van Cauwelaert (25) 43, P McGrath (22) 42. Wed: D Hoare (14) 41, G McCabe (13) 38. Medal: J Bird (14) 62. Cl 1: P Hearns (6) 65. Cl 2: T Hadie (15) 65. Cl 3: P Fitzgerald (21) 68. Gross: J Rickard 72.

H

HEADFORT - D Regan (21) 42, T Nelson (12 Black Bush) 42. Gross: T Tyrell 34. Hamper: C Ratty (16) 41, M McGovern (11) 41, B Lynch (6) 41, B Macken (9) 40. Gross: G Mungovan 37. Junior: R Nevin (3) 39. F'ball: B Smith (22) & T Carroll (10) 43, S McCormack (11) & C Nolan (20) 42.

HOWTH - Medal: A Delaney (10) 67. Gross: C Forde 74. Cl 1: E Hyland (7) 68. Cl 2: D Reville (14) 69. Cl 3: J Richardson (18) 69.

I

ISLAND - J Quinn & Joe Quinn 44, K McDonald & D Smith 41, T McCarthy & L Walsh 40, P Murphy & M Martin 40, J Quigley & P O'Flaherty 40. Club Championship Rd 1: G Moynihan 66, J Quinn 72, J Rawluk 73, K Le Blanc 73, E O'Sullivan 73. Sun: A Murray (4) 40, R Nolan (18) 39, C Thompson (12) 38, J Hanney (5) 38.

K

KILKEE - Presidents Prize: K Argue (13) 42, P Ruschitzko (15) 40, B Muldoon (14) 39. 9s: T Cronin (14) 21. D O'Flynn (8) 22. Gross: M Minihan 31. Glynn Cup Matchplay: J McGuire (10), T Carr (17).

KILLARNEY - Killeen: J Hickey (13) 38, D O'Donoghue (5) 37, N McCarthy (6) 36, J Cahill (11) 36, D MacSweeney (14) 35. Cl 1: M Maher (6) 34. Cl 2: J Curran (11) 34. Cl 3: D Brosnan (16) 33. Cl 4: P Griffin (18) 32.

KILLINEY - Captains Prize qualifying, leading qualifier: C Dennehy (22) 39. Some scores of 26 qualified.

KILLORGLIN - M J O'Sullivan 40, J McCarthy 40, C O'Sullivan 39, M Breen 22. Gross: A Spillane 76. 12h: M J O'Sullivan 28.

KINSALE - Wed: E Rumley (4) 40, S O'Connell (9) 39, F Fehily (11) 38, C O'Riordan (5) 38. Fri: D O'Flaherty (8) 38, H Sheehan (15) 37, D O'Sullivan (21) 34. Sat: M Barr & E O'Sullivan 42, S Nyhan & E Hayes 42, A Flynn & V Walshe 42. Medal: M Fitzgibbon (17) 63, D Bertoletti (15) 67, G Coakley (15) 68, P Shanahan (7) 70, A Barry (6) 71, T Cahalane (17) 71, J Lennon (11) 71, B Matthews (11) 71, K Allen (12) 71. Gross: T Broderick 71. Mixed: M Crowley & M O'Shaughnessy 32, D Hickey & J Hunt 29, E Moore & G Cantwell 27, T Strickland & G Ringsted 26.

L

LOUGHREA - Presidents (Pat Gilchreest) Pirze: J Counihan (5) 61, D Tarpey (11) 60, V Earls (15) 60, J Tobin (18) 62, O Newell (15) 58, K Hynes (16) 57. Gross: A Champion 31. 1st 18: S Gately. Cl 1: K Boyle (7) 51. Cl 2: G Farragher (12) 56. Cl 3: J Horan (21) 55. Past President: M Newell (14) 52. Seniors: P Lawless (16) 56. Veterans: V Leahy (18) 51. Juniors: E O'Doherty (7) 33, O Finn (17) 32.

LUTTRELLSTOWN CASTLE - Sat: J Smyth (16) 41, P Dillon (21) 39, M Crawford (18) 38. Sun: K Fitzmaurice (10) 36, B Hawkshaw (6) 34, E Coghlan (15) 33. Senior Plate: P Tobin (9) 34.

M

MALAHIDE - Blue Monster: N Minihan (15) D McCann (17) T Cummins (20) & E McFadden (9 Donabate) 89, S McInerney (17) J Duddy (18) P O'Driscoll (17) & D Kelly (22) 87, J Mulcahy (22) J Rock (13) B Myers (19) & C Hughes (19) 84, G Rusk (10) J Cullen (13) M Keane (10 R'town) & R Browne (18 Donabate) 84. 9h: J McMahon (17) 19, S Brooks (22) 18, G Smith (12) 18. Yellow/Blue: P Burns (13) 42. Gross: D Smith 37. Cl 1: P Hickey (8) 41, B Farrell (9) 38, M O'Connor (6) 37. Cl 2: M Murphy (13) 37, P Neeson (16) 37, T French (17) 36. Cl 3: O Sheedy (20) 42, J Mulcahy (22) 41, P Minogue (19) 41. Sun: C Faughey (20) 25, L Purdy (9) 25, J McMahon (17) 25, T Henshaw (15) 25, B Haslam (24) 24, M Doyle (17) 24, K Spillane (5) 24, J O'Connell (15) 24. All Ireland Mother & Sons: M Reynolds (Balbriggan) & S Reynolds (Corrstown) 65, N O'Flynn & M O'Flynn (Clontarf) 68, P Coogan & C Coogan (Malahide) 68, S O'Hara & P O'Hara (Mullingar) 70. Gross: W Byrne & C Byrne (Baltinglass) 77.

MILLTOWN - C Lynam (21) J Ryan (16 Slade Valley) L Davis (18 Castlewarden) & B O'Reilly (11) 72, G Beggs (23) J McNeill (24 Malahide) B Seymour (19 Dun Laoghaire) & N Keogh (18 Foxrock) 72, A Butler (7) S Byrne (15 Grange) J Power (18 Powerscourt) & S Sexton (21) 70. Medal: C Cooney (20) 67. Cl 1: C Collins (5) 68, J Moore (5) 68, D Coolican (5) 69. Cl 2: C Owens (16) 68, C O'Higgins (13) 69, J Egan (13) 69. Cl 3: L Hanrahan (17) 69, D O'Sullivan (24) 70, V Nagle (19) 71.

MOUNTAIN VIEW - Presidents (Jimmy Fitzpatrick) Prize: J Maher (10) 43, P J Doyle (10) 38, M Bowden (19) 36, J Rochford (26) 36. 1st 9: M Waugh (13) 20. 2nd 9: J Clarke (17) 23. Past Pres: M Hoyne (17) 32.

MUSKERRY - Medal: P Fenlon (17) 68. Cl 1: S Whooley (1) 68, B O'Neill (5) 68, T Purcell (7) 68. Cl 2: S O'Brien (9) 70, D Barrett (10) 70, D Keane (9) 71. Cl 3: M Lyons (15) 73, B Roynane (20) 73, J Nyhan (16) 73. Lee Valley Exchange: T P Coughlan (10) 38, D O'Donovan 38, L Murphy (13) 36, D J Horgan (10) 35, F Twomey (10) 35, M O'Callaghan (7) 35.

N

NEW FOREST - P Bray (5) 41, S Markey (11) 38, K Connell (20) 37. 13h: M Halferty 28, N Geraghty 27, S Quinn 26. Sat: P Bray (5) 37, P Egan (18) 35, J P Hearnes (15) 33.

NEWLANDS - Cl 1: N Wynne (5) 41, D O'Driscoll (4) 39. Cl 2: D Cripps (12) 36, P Keegan (13) 36. Cl 3: P Greene (18) 35, A O'Reilly (18) 34. Cl 4: P Clune (24) 36, G Murnin (21) 34.

O

OLD CONNA - Lady Captains Prize to Men: B Mohan (14) 68, P O'Brien (17) 68, M Dunne (19) 70. Gross: D McDonald 72. Cl 1: S P Murphy (7) 71. Cl 2: P Dean (13) 71. Cl 3: D Moloney (19) 70. Seniors: T Jermyn (10) 71.

P

PORTMARNOCK - St. Andrews Cup: B Bolger 69, T McCarthy 71. Gross: B M O'Kelly 77.

PORTMARNOCK LINKS - C Reilly (20) 41, B Mulligan (9) 39, A McGrath (6) 39. Sun: B Morris (3) 37, R Hannon (3) 37, D Stevenson (10) 37.

R

RATHDOWNEY - Medal: D Gibbons (20) 42, M J Tobin (12) 39, R Phelan (15) 40. Gross: B Ryan 33.

RATHFARNHAM - Captains (Michael Keyes) Prize: P Whelan (7) 39, N Jones (12) 39, A Egan (16) 39, R Fraser (17) 38, A Blair (13) 38, J Clarke (19) 38. Gross: J Staunton 34. Junior: A Buckley (6) 40. Cl 1: R Crerar (10) 38, A Maguire (11) 38, J Sheehan (11) 38, C Sargeant (12) 37, P Fitzgerald (9) 37. Cl 2: G O'Donnell (17) 37, G Kirk (15) 37, S Robertson (17) 37, R Kinahan (17) 37, L Doherty (18) 37. Cl 3: K Cinnamond (26) 38, D Moore (19) 37, R Williams (19) 36, G Rickards (24) 36, B Shekleton (20) 36. 1st 9: R Farrell 23. 2nd 9: J Dunne 22. Past Captains: R Ballagh (16) 34. Veterans: A Doherty (14) 35. Juvenile: T Dowdall (6) 40, J Killeen (8) 39.

RING OF KERRY - S Stauch (12) 39, M Kirby (10) 39, T Steadman (5) 38, J Goodall (3) 38.

ROYAL TARA - Seniors: E Giles (10) 40, L McNamidhe (28) 39, M Davidson Snr (27) 38. Thurs: E Sullivan (10 Carton Hse) 42, D Beford (14) 42, P Hoey (12) 41. Student: R Conneely (12) 41.

S

SEAPOINT - Sat: G Carter (13) 41, T Tiernan (20) 37. Cl 1: D McDermott (8) 32. Cl 2: M Hatch (13) 35. Cl 3: O Faulkner (19) 35. Medal 9: O Kelly (10) 65, B McGuinness (14) 69. Gross: G Wade 77. Cl 1: P Cooney (8) 71. Cl 2: T Reilly (18) 73. Cl 3: J Moroney (21) 73.

SUTTON - Hamper: C Reilly (13) 44, L White (18) 42, S Campbell (18) 42. Cl 1: C Clinch (12) 41. Cl 2: M McDonald (14) 42. Cl 3: S Bath (19) 38. 2nd 9: B Trayers (15) 22. Midweek 9h: D Cahillane (17) 21, D George (28) 20, T Firth (16) 20, D Firth (25) 20.

SWINFORD - Presidents (Esther Munnelly) Prize: S McNulty 66, D Munnelly 67, G McNeela 67. Gross: E Byrne 75. Cl 1: S Geraghty 68. Cl 2: M Griffin 72. Cl 3: T Mulligan 68. 9h: E Ring 22, E Maloney 23. Scramble: C Quinn M Duggan & C Kelly 24. Hole in one: C Quinn at 17th.

W

WATERVILLE - Presidents (Jim Sugrue) Prize: A Huggard (12) 44, R Murphy (11) 44, G O'Malley (21) 42, S O'Shea (17) 39. Gross: M Murphy 33. 1st 9: T Foley (19) 21. 2nd 9: A Cooke (12) 22. Past Pres: P Huggard (24) 32. Guest: D Doherty (16) 27. Ladies: H Dawson (19) 22.

WESTMANSTOWN - Wed: G Ryan (20) R Heasly (14) E Heary (17) & P Barnes (20) 94, D Gallagher (9) C Reilly (11) W McGee (15) & T McAuliffe (21) 92.5, D Waters (22) D Bonner (21) F McDonagh (8) & M Lynch (24) 92, W Hackett (12) P Davey (17) T Murphy (14) & C Mangan (22) 47.25. Captains Combined Charity: C Parkes (15) J Parkes (19) P V Byrnes (22) & H Kennedy (18) 94, M Fay (18) T Murphy (14) G Clarke (20) & F McDonagh (8) 93, C Haugh (7) T Purcell (19) M O'Connor (25) & A Breslin (15) 93.

SOCIETIES

B

BANBA - Craddockstown: J Nolan 37. Cl 1: S Delaney 34. Cl 2: M Walsh 36. Cl 3: E Lynsky 34. Vis: M O'Reilly 37. Slade Valley, Sept 3rd, cancelled. Next outing, Newlands, 24th Sept.

BLACKROCK COLLEGE UNION - Presidents (David Coen) Prize, Elm Park, September 11th.

D

DUBLIN JOURNALISTS - Mullingar: V Hogan 34. Cl 1: T Conlon, D Doherty. Cl 2: F McDonnell, S Ryan. Cl 3: D O'Shea, J Burns. Sept 7, Killeen. Sept 14, K Club. Timesheets J Burns 086 0653234.

LADIES

A

ASHBOURNE - D McGuire (32) 37. Cl 1: S Mangan (14) 37. Cl 2: J O'Connor (35) 35. Cl 3: M Hanley (36) 34. Captains (Richard) Prize to Ladies: E Doolan (11) 37, M Bannon (22) 37, H Caulfield (12) 37. Sun: M Cuffe (15) 37.

ATHENRY - V Kelly (36) 35, O Bane (29) 34, A Coyne (13) 34.

ATHLONE - I Sheeran (30) 37, A O'Brien (11) 33, A Evans (21) 32, K Vaughan (21) 32.

ATHY - E Hatton 72, H Garry 74, M Hurley 75. Gross: G Kelly 79.

B

BANDON - Medal: A Leonard (11) 72. Silver: N Buckley (18) 73. Gross: M Scriven 89. Bronze: M Dunlea (25) 73, J Murphy (29) 76. Presidents (Michael Tobin) Prize to Ladies: B Canniffe (18) 40, M O'Flynn (20) 37. Gross: M Scriven 28. Silver: K O'Donoghue (19) 37, E O'Leary (16) 36, N Crowley (18) 34, S Fitzgerald (17) 32. Bronze: S O'Leary (21) 34, S Shanahan (22) 34, S Foley (32) 34, M Hernon (21) 33. 1st 9: D Lucey (18) 19. 2nd 9: M Dunlea (25) 19. Senior: N Deasy (27) 30. Beginners: E O'Donovan A Cullinane & T Hannon 27, L Murray L O'Connell & C Breen 26.

BEAVERSTOWN - G O'Connor (24) 38, M McInerney (18) 36, M Nolan (26) 35, J Bohan (22) 35, C Vaughan (21) 34.

BEECH PARK - S Carr (21) 36, S Jennings (36) 33. Hamper: C Carney (29) 66. Cl 1: M MacNamara (15) 70, M Robinson (19) 72. Cl 2: B McNally (28) 70, S Hulsman (26) 72. Cl 3: M Byrne (36) 70, C Brady (32) 71, G Russell (33) 75.

BLACK BUSH - Sen Open: O Laird (29) 34. Open: P Kelly (24) N Donovan (22) & E Decies (28) (K Club) 81, A Malone (26) S Cooke (33) & M Devine (10) 81, M O'Sullivan (18) C Barry (21 Milltown) & A Ferguson (36 Dun Laoghaire) 80. 1st 9: P Walsh (30) A Moroney (33) & P Barry (33) 46. 2nd 9: A Desmond (8 Island) C Hennessy (27 Malahide) & A McDonagh (29 Malahide) 43. Sat: J Malone (23) 35, A Bowen (20) 35.

BLAINROE - E Scott Lennon (33) K O'Leary (12 Powerscourt) & J Duffy (29 Tuam) 89, M McGrath (23) G Nelson (20 Wicklow) & L Cosgrave (31 Foxrock) 81, M Dee (32) S O'Reilly (16) & S Kennedy (28) (Charlesland) 80.

C

CASTLEWARDEN - J Cotter (28) 37. Captains Prize to ladies: A Geraghty (18) 42, N Downes (24) 36, A O'Brien (26) 36. Gross: E Gavin 26. Cl 1: D Sheehy (16) 33. Cl 2: J Cotter (27) 32. Cl 3: B McShane (32) 32. 1st 9: K Cunningham (24) 19. 2nd 9: A Coburn (25) 17.

CEANN SIBEAL - A Moore (18) 70, G Stack (20) 70, A Ni Chiobhain (10) 72, J Sharkey (22) 75. 1st 9: H O'Doherty (34) 34. 2nd 9: E Moran (30) 39. Past Captains & Presidents: N Joyce (21) 38, G Floegel (26) 35, K O'Connor (27) 33.

CILL DARA - Swinging 50s: C Osborne & M Trant (Curragh) 49, M Dunny & M Dunne (Curragh) 47, C Bourke & A Kenna (Edenderry) 46. Tues: R Conlan 38, C Osborne 38, P Murphy 36.

CLANE - Captains Prize: R Fay 134, R Merriman 141, P McCormack 150, C Murphy 154. Gross: K Maguire 189. Day 1: T Merriman 76. Day 2: B Cuddihy 76. 1st 9, Day 1: M Mahony. Day 2: C O'Leary. 2nd 9, Day 1: B Mullins. Day 2: R Duff. 9h: K Maguire (15) 20, M Kernan (27) 16. Medal: K Maguire (15) 73.

CORK - Thurs: A Kenny (13) 36. Silver: M Hickey (13) 36, C Coughlan Ryan 33. Bronze: R Dooley (29) 38, S Shalloe (23) 36, C O'Connor (25) 34, G O'Grady (28) 33, N Quinlan (28) 32, H Roche (36) 32. Sun: M Lowney (9) 41, C O'Connor (25) 40.

CORRSTOWN - M O'Gorman (33) 33. Tues: A Greenough (20) 36, M Cleary (22) 33. Medal: B Martin (28) 73. Cl 1: C Reilly (11) 74. Cl 2: A Williams (29) 73. Cl 3: A O'Donohoe (36) 75. Tues: Y Doherty (36) 39, A Donohoe (28) 37.

CO. MEATH - B Anderson (24) +2, G Murray (12) +1. 9h: A Dempsey.

COURTOWN - Lady Presidents (Laura Funge) Prize: M Sunderland (21) 69, R Maher (33) 73, E Moriarty (29) 75, B Collins (24) 75, P Flynn (26) 75, C O'Riordan (25) 76, S Donnellan (8) 76, B Nolan (35) 77. Gross: S Howell 80. Past President: I Poole (22) 77. Veterans Prize: A Deacon (29) 79. Junior: H Simmons (36) 38, J Holland (25) 29. 1st 9: M Sheehan (30) 34. 2nd 9: P Kinsella (19) 35. 9h: N Ryan (36) 16. Mens 9h: B Sunderland (11) 23, O Quigley (11) 23.

CRADDOCKSTOWN - U Ellard (23) level. Lady Presidents (Eileen) Prize: B Kennedy (18) 39, B Lyons (16) 38, M Bradshaw (19) 38, E O'Donnell (20) 38, M Gorman (20) 38. Gross: S Lunny 26. Cl 1: M Connell (15) 36. Cl 2: A Coventry (27) 37. Cl 3: F Feeney (34) 38. 9h: C Ryan (36) 17.

D

DONABATE - Cl 1: R Jackson (19) 30. Cl 2: B Cuthbert (25 34, A Casey (24) 34. Cl 3: M Breen (33) 34, B White (36) 30. Sun: M C Noonan (18) C Fay (19) M Maher (29) & J McLeod (28) 97, D Bradshaw (6) M McKenna (7) A Hanratty (9) & L Costello (16) 96.

DUNGARVAN - Presidents Prize: T Hayes (20) 82, M Power (17) 79, K McNamara (34) 74, M Harty (30) 73, C O'Keeffe (24) 70. Gross: A Lowry 69. Cl 1: M O'Brien (18) 68. Cl 2: J James 69. Cl 3: A Stack (28) 65. Best nett 18, Day 1: M Phelan (29) 39. Day 2: C O'Mahony (12) 35. Plate: M Mernin.

E

EAST CORK - C Reardon (35) 43, E Kelleher (35) 43, C Coughlan (20) 37. Gross: L Harrington 32.

F

FORREST LITTLE - S Garvey (14) M Duffy (24) & M Robinson (25) 89, E Madden (21) M O'Keeffe (25) & M Hampson (21) 88, J Donnelly (15) C Prior (25) & N McMahon (27) 87, M Collins (29) F Dowling (30) & R McQuillan (35) 84. Sun: R Duggan (23) 37.

G

GRANGE - Hamper Cl 1: T Pierse (19) 39, S Glennon (14) 38. Gross: E Corcoran 28. Cl 2: M Quinn (21) 33, B Hughes (21) 32, S Floyd (23) 30. Cl 3: G Stafford (29) 35, A Lawford (29) 35, D Smith (30) 34. 9h: H Duff (25) 18. Tues: H Duff (13) 18, E O'Nolan (14) 17, M Hanlon (17) 17, D O'Neill (18) 16, H Buckley (16) 10.

GRANGE CASTLE - T Allen (14) 36. Cl 1: A Darby (16) 36. Cl 2: P Bermingham (29) 34.

I

ISLAND - Blood Trophy: G Ryan & M Reddington 39, C Smyth & A Hynes 37, K McAllister & A Desmond 36.

K

KILCOOLE - Cl 1: P McCarthy (22) 34. Cl 2: I Carnegie (28) 28. Cl 3: C Healy (36) 29. Sun: P Doyle (18) 32. 9h: H Cullen (32) 13.

KINSALE - Eileen O'Leary Scratch Cup: M O'Hare 85, L Donnelly 89, M Crowley 92. Nett: B Hickey (23) 71.

L

LEE VALLEY - Lady Presidents Prize: D Lee (25) 41, P Farrell (31) 39. Gross: T Down 22. Silver: L Guest (17) 38, S McGrath (18) 37, K Doran (18) 36, L Klettner (14) 34. Bronze A: B O'Callaghan (25) 37, C Stone (22) 37, J Buckley (21) 37, B Quaid (25) 37. Bronze B: S Donovan (30) 35, U Burke (35) 33, M Sheehan (34) 32, K O'Sullivan (35) 32. Medal: N McDonagh (29) 72. Silver: P O'Sullivan (20) 73, S Browne (16) 74, R Murray (12) 74. Bronze A: K O'Sullivan (26) 74, C Stone (22) 76, G Ni Luascaigh (22) 78. Bronze B: M O'Sullivan (30) 75, M O'Sullivan (35) 78, M Rochford (36) 79. Presidents (Richard Falvey) Prize to Ladies: J Buckley (20) 38, M Quaid (20) 38. Gross: R Murray 37. Silver: V Fitzgerald (14) 37, K Doran (18) 34, S Murray (12) 33. Bronze A: A Corcoran (27) 37, R Lehane (28) 34, A Allen (26) 31. Bronze B: M Lynch (33) 37, P Farrell (30) 34, A Fanning (36) 31.

LOUGHREA - Presidents (Pat Gilchreest) Prize: N Treacy (19) 58, C O'Connor (21) 57, K Newell (32) 53, M Verdon (15) 52, A Kelly (18) 51, B Lawless (15) 51. Gross: C Greally 23. 1st 18: M Cahalan (21) 41. Cl 1: M Cahalan (19) 51. Cl 2: R Fallon (27) 48. Cl 3: S Brady (32) 47. Past Presidents: M Newell 52. Seniors: R McKelvey (26) 43. 18h: M Shaughnessy (27) 38, D Hayes (35) 38.

LUTTRELLSTOWN CASTLE - M Smyth (25) 35. Cl 1: S McGrath (21) 32. Cl 2: N Coughlan (36) 31. Captains Prize to Ladies: G Collins (20) 33. Cl 1: Y Coghlan (23) 32. Cl 2: M Flood (29) 27.

M

MALAHIDE - Medal: V Mahood (19) 68. Silver: K Fleming (19) 74. Bronze: M Wilson (21) 71. Cl 1: C Smith (15) 77, C Fowler (17) 77. Cl 2: E Woods (22) 73, N O'Malley (23) 75. Cl 3: J Brophy (25) 76, B Bourke (30) 76. Cl 4: J Morris (32) 78, F Sullivan (36) 83, H Smith (34) 87. Sat: J Minihan (21) 36, M Walsh (30) 35, M Hughes (28) 35, L Owens (5) 35, B McDonald (13) 34, D McMahon (17) 33.

MILLTOWN - Captains (John Gleeson) Prize: A Ryan (34) 42, G Victory (19) 42. Gross: D Walsh 34. Cl 1: K Cloonan (15) 41, C Kavanagh (18) 41, R Dawson (17) 39. Cl 2: Y Nagle (21) 38, M Shaw (20) 37, R Hedigan (23) 37. Cl 3: E Cotter (36) 40, M Ryan (35) 38, M Prendergast (33) 35. 9h Sweep: P Ledbetter (13) 18.

P

PORTARLINGTON - B Higgins 36, J Bennett 33, M Whelehan 32, M Cannon 31.

R

RATHFARNHAM - Cl 1: V Jones (19) 38, N Sadlier (19) 36. Cl 2: R Ward (20) 38, M Murphy (20) 37, H Taylor (21) 37. Cl 3: R Campbell (28) 39, P O'Neill (29) 39, R Kenny (27) 38. Cl 4: E Mangan (32) 32, B McArdle (36) 31, A McNabb (34) 29. Home Instead, team of 3: D Needham (22) R Campbell (27) & A Bradish (33) 67, M Kelly (23) K White (26) & D Blain (30) 65, R Donlon (20) P Scully (20) & D Matthews (36) 65.

ROYAL TARA - A Gorman (8) & T Keating (21) 42, J McKeigue (13) & F Darcy (26) 42. Lady Presidnets (Irene Giles) Prize: S Kelly (32) 48, C Donnellan (25) 42. Gross: A Gorman 29. Cl 1: M Carter (19) 38, S Magee (14) 36, J Giles (15) 35, K O'Sullivan (19) 35. Cl 2: L Lynch (25) 36, P Browne (25) 36, J Barry (24) 34, M Breen (23) 34. Cl 3: A Fitzsimons (32) 35, A M Clarke (32) 34, S McGrath (36) 34, M O'Halloran (36) 33. Granny: B McGuinness (19) 34. Past President: M Martin (31) 30. 1st 9: P Kennedy (13) 20. 2nd 9: M Madden (12) 19. Seniors: M Tooher (16) 20.

RUSH - H Dunne Barron (33) 63, E McGuinness (29) 67.

S

ST. ANNES - E Farrelly (22) 33, O Keogh (10) 33, B O'Reilly (18) 32. Open: B Aird (28) 37. Team: P Hanratty (17) & P Scully (21) 46. Sun: J O'Driscoll (21) 36.

SWINFORD - C Loftus 76, J Loftus 77, A McNeela.

COMPILED BY PAT RUDDY

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport