Saturday 1 October 2016

Golf Notices

Pat Ruddy

Published 04/08/2015 | 02:30

Golf Notices
Golf Notices

MEN: ARKLOW - B Foran (20 Slievenamon) 38, R Reilly (14) 37, A Hutchinson (19 Nenagh) 36. Gross: P Donegan 31.

  • Go To

ASHBOURNE - Cl 1: P Kane (1) 35, J Dervan (9) 34. Cl 2: P Harrison (13) 37, G Baker (14) 34. Cl 3: T McGowan (17) 35, D Cully (15) 35. Cl 4: M Reilly (20) 34, S Gibney (20) 32.

ATHENRY - G Moscarelli Rizzo (17) 38, B Dunne (5) 38, J Mannion (10) 37. Gross: A O'Donnell 32. Sat & Sun: C Callaghan (15) 40, L Hanniffy (14) 40, A Deacy (8) 39. Gross: J O'Sullivan 35.

ATHLONE - Sun: E Farrell (17) 40, D Earley (14) 39, A Mason (10 Grange Castle) 35. Gross: G O'Kennedy 33. Fri & Sat: T Corry (9) 37, M Brody (21) 36, D Shine (6) 36. Gross: T O'Connor 37. Wed & Thurs: C Kelly (8) 38, P Carolan (20) 38, M Fitzgibbon (9) 37, B Ruane (8) 36. Gross: T O'Connor 35. Vis: P McCormack (9 Mount Temple) 34. Tues: G O'Kennedy (4) 34, A Kelly (5) 34, N Broughall (11) 32, J McDermott (13) 31, P Gilligan (9) 31. Plumbers Comp: T Reape (22) 23, M Rock (23) 21.

ATHY - E Wynne (10) 40, T Foley (21) 40, T Webster (18) 40. Gross: S Og Brennan 30. Tues: J Cuddy (21) 40, S Og Brennan (9) 39, R Martin (20) 39. Gross: B Morrin 31.

B

BALBRIGGAN - P Sullivan (11) 41, W Farrell (4) 40. Gross: D Callaghan 37. Cl 1: T Crowe (9) 40. Cl 2: D Dixon (13) 40. Cl 3: F Bissette (26) 39. Sun: D Mehigan F Byrne F Coghlan & G Quinn 55, J Cody P McNally G Maguire & M White 56. Mixed: D Noone G Copeland O McCann & A McCann 59. 70th Anniversary Singles: P Smith (18) 43, M Reynolds (10) 41. Gross: F Whelan 35. Cl 1: B Callaghan (8) 40. Cl 2: B Roche (14) 40. Cl 3: D McGowan (24) 40.

BALCARRICK - Sun: B Kennedy (13) 44. Cl 1: M Wright Jnr (11) 38. Cl 2: A Butler (16) 40. Cl 3: D Cudden (19) 39. Sat: P Green (23) & P Mulvey (16) 52, N Stirling (14) & L Stirling (30) 51, B O'Neill (23) & P Higgins (19) 50. Singles: M Dennis (15) 37. Fri: S Farrell (11) 40. Cl 1: S Mangan (5) 39. Cl 2: M Cronin (14) 39. Cl 3: J C Talbot (21) 38. Medal: M Bradley (14) 78, M Wright (11) 78. After Comp: D Cranston (13) 29.

BALLINA - Captains (M McElligott) Prize: J Slater 103, P Glancy 104, V Tomas 104, R Doherty 106, K Lawrence 106. Gross: N Dee 117. Categories: K Cunningham 107, T Forde 107, J Tuohy 108. 1st 18: S Walsh 70. 9s: K Bain 33, D Christie 31, M O'Malley 33. Veteran: P McLoughlin 108. Past Captain: E Brogan 112. Beginner: A Kilcoyne.

BALLYHAUNIS - Captains (Alan Henry) Prize: D Burke (9) 139, E Henry (7) 137, T Fanning Jnr (9) 139, J Freeman (8) 139. Gross: C Henry 150. 1st 18: J Mooney (18) 66. 2nd 18: J Doyle (5) 70. Past Captain: K Henry (7) 69. Cl 1: P Cunnane (8) 140. Cl 2: S Swift (11) 140. Cl 3: K Dyer (21) 146. Vis: A Chute (21) 39. Junior: J Meehan 71.

BALLYHEIGUE CASTLE - Lady Presidents (Eileen Cantillon) Prize to Men: P Bunyan (13) 34, E McMahon (6) 34, M McElligott (11) 32, V Linnane (22) 32. GOTY: P Bunyan 98, P Dillane 98, E McMahon 94, D Linnane 81, C Carroll 79, J Donegan 74, E Stack 66, J Dempsey 63, B McGrath 62, M McElligott 56. Fri Scramble: F O'Donovan (13) S Coughlan (18) B Harty (19) & K Hehir (28) 28, K Curry (14) B Sheehan (18) J Bourke (20) & J Manley (20) 28.

BALLYMONEY - E Walsh (12) 41, A Byrne (16) 40, A Smyth (16) 40, J Doyle (20) 39.

BEAVERSTOWN - Mon, Over 60s: M Kealy (19) 40, D MacNally (17) 38. Under 60s: C Fitzpatrick (8) 40. Thurs 9h: T Sheridan (21) 24, P Rock (14 Ashbourne) 21, B Kelly (16) 21, T Rickard (13 Corballis) 21, M Curran (26) 20. Wed: C Murphy (12 Balcarrick) P J Carty (20) D MacNally (17) & P O'Brien (22 Clontarf) 96, A Byrne (10) P Molloy (11) A Byrne (13) & A Kelly (16) 94, S Butler (23) M Farrell (23) T Flood (21) & R Bannon (15) 94. 2nd 9: B Clinton (8) J McPartlan (14) L Farrell (17) & D Stephens (17) 49. Sun: B Kelly (16) D O'Riordain (18) C Penrose (21) & J Kelly (13) 98, P Nimmo (6) B Cullen (11) T Walshe (16) & M Colligan (17) 97. Sat: R Shanahan (10 Clontarf) 41, R Clifford (15) 40, P Molloy (11) 39, P Collins (14) 38. Gross: S Dowling 34.

BEECH PARK - P Carr (17) 41, V Callaghan (16 Ballinamore) 41, E Murphy (19 Trim) 40. Medal: K Monaghan (11) 68. Gross: J Olin 72. Cl 1: D Martin (9) 70. Cl 2: J P Doyle (13) 69. Cl 3: E Nolan (15) 71. Cl 4: P O'Leary (23) 69. Sat: E Nolan (15) 43, S Dunne (15) 42, F Lougheed (14) 42. Cl 1: P Tynan (6) 42. Cl 2: J P Doyle (12) 41. Cl 3: A McDermott (17) 41. Cl 4: C Crean (21) 41. F'ball: C Byrne (22) & G Alcorn (23) 44, H Daly (12) & T Murphy (13) 43, F Lougheed (14) & F McGrath (7) 42. Team: T Ryan (10) S Rowe (12) D Temple (16) & E Hynes (22) 104, G Doyle (24) T McGowan (12) J Phelan (17) & M Kelly (17) 103. Rumble: P Farrell (22) P Smyth (17) & H Sheehan (18) 82, H O'Donnell (8) C Dunne (13) & J McNevin (11) 80.

BELLEWSTOWN - E Ludlow 42, G Keeley 37, P J Faulkner 37. Sun: G F Teelen 43, K Smith 39, L Hartnett Jnr 38.

BIRR - Seniors: M Ashe J Plunkett D Duffy & J Molloy 86, T Wright B Guinan & J Carroll 80.

BLACK BUSH - Bunnies: J Bacon (22) 23, O Doherty (27) 20, D Yearsley (28) 20. Classic 2: J Bacon D Yearsley O Doherty & T Duffy. Classic 3: S Griffin J Ryan M Connellan & L Quinn. Swinging Sixties: D Farrell (15) 21, J Ward (20) 21, G Ross (23 Mannan Castle) 20. Seniors Open: F Conroy (19) 43, F Keane (22) 40, G Devine (17) 40, P Collings (10) 38. Wed: J Hyland (23 Balcarrick) 39, O Kennedy (13 Abbeyleix) 39, J Halvey (17) 38. Juvenile: S Donnelly (13) 39, B Toole (14) 39. Open: T Curran (24) 5up, D Moore (9) 4up, O Harrington (20) 4up. Open Mixed: L Gaffney (22 Headford) & T Gaffney (16) 48, M Kenny (19) & J O'Grady (16) 42, M O'Sullivan (18) & N Walsh (23) 41. Sun: E Kennedy (5) 41, E Hickey (20) 40, M Fogarty (14) 38.

BLAINROE - J Woodroofe (8) 43, D Brown (21) 40, R Herlihy (19) 40, R Pickerill (12) 39, R Fahey (4) 39.

BORRIS - Seniors: D Glynn (15) 41, K Lucas (21) 41, P Murray (16) 39. Golfer of the Year: D Glynn (14) 39, P Muldoon (17) 39, M Hanrahan (21) 39, M Morrissey (11) 38. Gross: G Ronan 31.

C

CAHIR PARK - Medal: N Forsyth 64, D Molden 65, J Shelly 67. Gross: B Frazer 74. Vis: N O'Reilly (Clonmel) 70. Vis, gross: T O'Mahony 71. South Munster Seniors: C Scott (Charleville) 38, J O'Sullivan (Dullich) 37, C Murphy (Mitchelstown) 36. Cl 2: M Stack (Mallow) 43, L Ryan (Tipperary) 39, S O'Connor (Rafeen Creek) 38. Cl 3: N Cooney (Carrick) 35, B Nott (Bandon) 34, L Butler (Fermoy) 34. Wed: T Deady 42, T Shanahan 38, M Maher (Co. Tipp) 37. Gross: T O'Mahony 35.

CARRICK ON SUIR - 9H Cl 1: N O'Brien (10) 21. Cl 2: P Coffey (25) 21. Open Qualifier: T Murphy (11) 44, S McGrath (11) 42. Vis: D Crowley (14 Waterford) 39. Sat: R Kelly (4) 39, E Edwards (18) 38. Captains (Tom Cooney) Prize: R Hawkins (14) 67, S Frisby (17) 68, K Barry (12) 69, M Aulsberry (14) 69. Gross: K Tracey 77. Past Captain: J Brett (14) 70. 1st 9: P Kenny (14) 31. 2nd 9: B Walsh (8) 33. Seniors 9H: M Hickey (16) 18. Students: B Kennedy (14) 71. Juniors: K Guiry (35) 44. Captains Prize to Ladies: M Whelan (18) 18, B Torpey (19) 16. Summer League Rd 15: J O'Regan (18) 25, D Fitzpatrick (14) 23, M Power (16) 23, N O'Brien (10) 22. Gross: J Rochford 22. Captains Tom Cooney Mixed Foursomes: J White & J R Kirwan 31, A O'Loughlin & M Hassett 32, F Steel & J Rochford 32. Gross: B Comerford & K Walsh.

CARRICKMINES - G Tomkin (14) & C Lauder (20) 41, R Fitzsimon (13) & A Wolfe (19) 40, S Stewart (7) & M Maybury (15) 40.

CASTLE - Medal Cl 1: R O'Brien (5) 39, P McKeever (2) 37, D McAuliffe (10) 36. Cl 2: K Garry (13) 46, F O'Dea (13) 41, L Larkin (13) 39. Cl 3: J Bradley (19) 37, E Campion (17) 37, M Redmond (17) 36. Cl 4: T Scannell (24) 40, D Leavy Snr (23) 39, N McAuliffe (21) 39. Gross: P McKeever 71.

CASTLE BARNA - D Meredith (25) 44, T Curley (14) 43. Cl 1: S Egan (9) 35. Cl 2: J O'Meara (14) 40. Cl 3: M Curran (19) 41. Cl 4: M Keating (20) 37.

CASTLEGREGORY - Rumble: F Herlihy (12) Francis Herlihy (13) & Frankie Herlihy (12) 86, K Hennessy (20) T Moriarty (18) & A Collins (27) 69, S Cronin (14) J Mulcahy (10) & P Leahy (12) 68. Mixed: J Dillane (18) A Woods (26) & M Kerins (22) 82, T Rice (21) M R Binchy (15) & S Nyhan (21) 78. Seniors: S Spillane (13) 22, B Stockwell (18) 21. Scramble: T Ferriter (23) S Spillane (16) & M O'Callaghan (36) 28.

CASTLEISLAND - J C O'Connor (16) 39, T Brosnan (11) 38, J Murphy (12) 37. Cl 1: D O'Sullivan (6) 35. Cl 2: J Coughlan (14) 37. Cl 3: B Hickey (20) 33.

CASTLEREA - L Walsh 63, T Mitchell 64. Cl 1: I Hayden 64. Cl 2: P O'Connor Jnr 66. Cl 3: D Tully 68.

CASTLEWARDEN - J Condon (11) 41, J McLoughlin (12) 40, M Fitzpatrick (17) 38. Gross: P Somers 34. Junior: L Minogue (11) 39. Fri: D Kenny (13) 37, M Farrell (6) 36. Junior: C Burke (9) 38. Sat: A Corrigan (13) & A Incrocci (19) 43, B McCann (12) & R Marks (17) 42. Juniors: S Connelly (19) 36, E Dennehy (5) 31, K Robinson (8) 31. Sun: P Andreucetti (20) 41, O Lawlor (16) 39, C Heather (13) 38. Gross: J O'Leary 31.

CEANN SIBEAL - Rumble: E Curran (12) K Clancy (16) & T Curran (17) 82, E Leahy (15) C Brophy (15) & M O'Connor (17) 79, T S O'Muircheartaigh (6) J J Corduff (7) & J Lucey (16) 79. Open: S Desmond (1) 36, T P Murphy (17) 35, M Lenihan (18) 33, K Murphy (12) 31, T O'Muircheartaigh (7) 30. Gross: D Duffy 26. 1st 9: M Murphy (15) 16. 2nd 9: K Clancy(16) 17. Seniors: D O'Loingsigh (20) 32.

CELBRIDGE ELM HALL - J Quinn (23) 41, T McCormack (5) 39, J Larkin (14) 38. Midweek 9h: G Byrne (20) 23.

CHARLESLAND - M Whelan (26) 66, D O'Brien (9) 67. Gross: K Murphy 74. Cl 1: R Vaughan (10) 69. Cl 2: B Forrester (19) 69. Cl 3: P Clancy (23) 71.

CILL DARA - Captains (Paul Ennis) Prize: D Fox (8) 177, P Mullarkey (28) 173, H Kelly (11) 177. Gross: R Whelan 155. Cl 1: P Cullen (11) 140. Cl 2: N Brennan (13) 140. Cl 3: J McAuley (17) 138. Cl 4: J Feane (22) 138. Past Captains: D Corcoran (170 143. Day 1: A Dick (13) 64. Day 2: N Kennedy (9) 71. Seniors: A Quinn (17) 143. Captains Plate: J J Byrne (12) 63, D Kelly Jnr (8) 64, F McMahon (17) 65. Gross: M Cahill 72.

CLANE - Medal: E Howlin (15) 64, P Morrissey (19) 65. Gross: R Reilly 71. The Fri 18: S McCann (20) 37. 9h: M Connolly (17) 22, T Bryan (22) 21. 9h Mixed: B Powell & J Craughwell 30, M Kernan & P Connolly 31, C Quinn & C Blake 33, T Merriman & S Byrne 33.

CLONTARF - T Considine (4) & R Considine (12) 47, F Fitzgerald (11) & T Heron (22) 46, P Duffy (9) & S Kealy (7) 44. Moran Cup: C Sheridan (8) 64. Cl 1: L O'Donoghue (6) 66, D Byrne (10) 67. Cl 2: D O'Keefe (12) 69, K Doyle (14) 70. Cl 3: N Heffernan (17) 64, M O'Flynn (15) 67. Cl 4: S O'Regan (19) 65, A Heron (22) 65. Gross: M Brennan 73.

CONNEMARA ISLES - D Dtandun (14) 40, R de Burca (20) 39, L O'Maolaodha (10) 39, N O'Tiarnaigh (13) 38, M Breathnach (10) 37, C O'Conghaile (5) 37. Gross: M Seoige 34. Singles: A Ui Chonghaile (16) 37, P Ni Fhlatharta (33) 35, B Ui Mhaille (30) 33. 9s: L O'Maolaodha (10) 22, S O'Loideain (18) 20.

CORBALLIS LINKS - T Vaughan (8) & E Murphy (8) 61, J Candon (15) & M Evans (16) 62.

CORRSTOWN - Medal: G Coyle (13) 67, N Lloyd (15) 68, W Madden (11) 69. Gross: E O'Brien 77. Sat Cl 1: M Chaney (11) 69. Cl 2: P Jordan (17) 70. Cl 3: T Power (22) 70. Sun Cl 1: P Doyle (10) 71. Cl 2: S Braddish (15) 75. Cl 3: D Wynne (21) 69.

CO. LOUTH - B Gavin Jnr (6) 42, V McLeer (18) 40. Gross: N Atkinson 29. Hole in one: O Keegan at 5th. Sun: K Morgan (10) A Dignam (3) D Smyth (2) & A Nolan (9) 82, M Kennedy (10) T Bannon (14) C Kennedy (19) & R Foley (12 Townley Hall) 81, J Campbell (4) M Brady (12) J Campbell (9) & M Kelly (21) 80, J Bayley (15) J McQuillan (14 Seapoint) F Walsh (13) & J McElhiney (21) 80.

CO. MEATH - E Brennan (19) B Machin (32) & M Sweeney (36) 100, L Tolan (8) M Darcy (30) & J Crolly (31) 95, S Murphy (31) E Farrelly (18) & E Brogan (8) 89. 9h: T Brennan. Sun: D McLoughlin (16) J Gaffney (22) J Smith (19 Grange Castle) & J Sinclair (19 South Meath) 99, R McNamara Jnr (7) R McNamara (16) A Brennan (11) & T Lodge (12) 97, M Murray (5) M McDonnell (9) C Martin (12) & B McDonnell (12) 92.

COURTOWN - C Quinn (16) A Merrigan (24) S Jones (25) & M Grogan (28) 96, P Donohoe (6) C Sunderland (8) M Quigley (10 Rosslare) & M Carty (16) 95, P Kavanagh (4) V Kavanagh (12) D Kavanagh (13) & E Donnelly (17 K Club) 93. Sat: M Travers (1) & C Sheehan (5) 43, D McArdle (5) & Dermot McArdle (19) 43, D Sheehan (11) & M Ryan (19) 41.

D

DELGANY - P Harvey (21) 42, J Bradshaw (12) 41, J Burnes (20) 40, S O'Sullivan (18) 40. Gross: K Murray 35. Rumble: L Maher (10) & L Hurley (18) 47, S Keogh (10) & B Crean (23) 47. Ladies: M Lambe (25) & B McGrath (33) 42. Scramble: G Flynn D Flynn B Doyle & K Rothwell 54. Ladies: M Williams T Thompson M Courtney & N Noonan 63. Mixed: G Doolan V Hogan M Schutte & M Holden 55.

DONABATE - Seniors Cl 1: A McCann (20) 41, J Quinn (5 Island) 39. Cl 2: J Kelly (22) 38, J Dempsey (11) 37. Wed: P Hanlon (19) L Jennings (16) H McMahon (20) & P Clune (28) 89, O Coyne (8) G Mulhall (13) J McGillycuddy (13) & C Horan (18) 89. Fri: B Fetherston (19) G Singleton (8) M Bermingham (22) & M White (26) 83, P McNeill (12) P Galvin (21) A O'Neill (27) & T O'Shaughnessy (26) 82. Sun: M White (25) J White (20 Clontarf) J White (11 Royal Dublin) & R White (20 Royal Dublin) 93, D Power (13) D Clince (19) S Boland (18) & K Boland (13) 90. AM Singles: C Garry (16) 43, J Cooke (24) 38, S Broe (2 Forrest Little) 37, G Arbuthnot (20) 37. Masters: C Ryan (13) 41, N O'Connell (17) 40, T Harman (13) 38, C Grant (13) 38, C Smyth (21) 38, P Mulligan (18) 37.

DRUIDS GLEN - P Duffy (14) 40. Cl 1: J Donoghue (10) 37. Cl 2: B Fogarty (12) 37. Cl 3: J Conaty (28) 39.

DUNDALK - Captains (Brendan Keane) Prize: P O'Callaghan (13) 135, G Rogers (19) 139, C Sheridan (5) 140, U Herr (15) 141, P Morrison (10) 141. Gross: P Rogers 148. Veteran: P Curran (13) 142. Cl 1: E Rogers (2) 69, M Crosbie (11) 71, D Sheridan (11) 71. Cl 2: B Cunningham (12) 69, C Dunne (13) 69, D Curran (13) 72. Cl 3: H O'Hanrahan (25) 71, D Corbett (22) 71, J Connolly (22) 72.

DUNGARVAN - Seniors: A Dilloughrey (20) 40, G Twomey (25 Gold Coast) 36, S O'Sullivan (20) 36. Thurs: A McSweeney (3 Douglas) 39, D Williams (4) 39, D Raher (5) 39. Gross: A Thomas. Champagne Scramble: M Kavanagh (5) T Wall (14) & R Kavanagh (34) 98. Sat: O Barrett (4 Fermoy) 42, M Power (9 Cahir Park) 41, P Breen (15) 41, J O'Riordan (6) 40, D Ryan (18) 39.

E

EAST CORK - T Healy R White C Carroll & D O'Donovan 51, A Goldspring D Cashman P Crotty & P Hayes 51, J Law J O'Keeffe W Hutch & B McMahon 52, S Cuddigan C Roche T O'Leary & P O'Brien 52, B Whelehan C O'Donnell D Hayes & M Riordan 53. Mixed: M Collins E Murphy D O'Mahony & E Curtin 54.

EDMONDSTOWN - P Lawford (18) & M Corway (16) 44, N O'Dea (21) & D Byrne (10) 43, G Cash (13) & B Smith (10) 41, G O'Flaherty (15) & L Costello (12) 41, P Kearney (16) & B Maguire (13) 41. 1st 9: A Bernstein (6) & J Simon (20) 21. 2nd 9: M Murray (3) & M Lavelle (10) 22. Maxwell Walters Greensomes: F Gorman & P Gorman 65, M White & J White 66, M Kelly & J Maunsell 66. Jackson Cup: J Gilhooly (8) 66, P Gavin (18) 67, M Corway (16) 68. Cl 1: F McGarry (4) 71. Cl 2: G Hiney (15) 70. Cl 3: T McQuaid (19) 69. Cl 4: S Malone (24) 75. 1st 9: C Bolger (20) 34. 2nd 9: K Ellis (14) 33. Seniors: N Obernik (14) 71.

ELM PARK - P Fitzgerald (16) 43, J McCloskey (13) 42. Gross: M Crowe 34. Cl 1: F Gleeson (10) 37. Cl 2: C Kearns (13) 40. Cl 3: J Sheedy (16) 37. Cl 4: F Mooney (23) 39. Cl 5: B Waters (28) 37. Jnr/Std: S Brennan (7) 39.

ELMGREEN - Sun: B O'Shea (12) 1up. Cl 1: M Cranks (12) level. Cl 2: P Asobdong (13) level. Cl 3: B Fennell (20) level. Cl 4: P Gallagher (23) 2dn. Wed: C Gleeson (22) 43, S Murtagh (13) 43, J Kennerk (22) 41, F Donnelly (10) 39, A Browne (9) 39, D Quane (13) 39, F O'Hehir (21) 39, J McGrath (16) 38, D Griffin (18) 38.

ENNIS - Captains (Jason Woods) Prize: A Coote 103, P McMahon 104, L Coote 104, S O'Gorman 104, N Whelan 105, J Fitzpatrick 106, D Murphy 107, O Kennelly 107, N Normoyle 107, L Behan 108. Gross: J J McInerney 73, J Hoey 76. Cl 1: I Myatt 69. Cl 2: E Heaney 70. Cl 3: S Fitzpatrick 69. Leading qualifier: T Timpson 65. Past Captain: G Cunningham 109. Seniors: F Sheedy 109. Guest: M Glenny 71.

ENNISCRONE - D O'Connor (9) 34, R O'Connor (22) 31. Sun: J Donaghty (12) 34, S Monaghan (13) 33, T Phillips (23) 32. Charlie McGoldrick Cup: Jean Creane (27) 39. V McDonnell (21) 37, P McStay (9) 37, J Bowe (16) 37. Juniors: C Kenna (26) 36.

EUROPEAN CLUB - M Kelly (16) 35, K O'Sullivan (14) 32. Open: C Ryan (7 Royal Curragh) 34, J O'Brien (10 Arklow) 33. Seniors: P Hynes (8 Carton Hse) 33. Open, Thurs & Sunday. GUI Cardholders. Timesheet at 0404 47415.

F

FOXROCK - Medal: R Murray (21) 67. Cl 1: P Byrne (8) 69, M Vaughan (13) 70, E McMahon (13) 70. Cl 2: W Hegarty (18) 70, J Lowe (14) 70, A McNicholl (18) 70. Cl 3: B Pierce (21) 68, A Hussey (23) 70, P Rock (20) 70. Gross: G O'Connor 73.

G

GALWAY - Open: T Nolan (1) 43, C Nolan (1) 40, G Cox (9) 38, J Goold (17) 37, R Timlin (5) 36, D Hosty (12) 35, J Joyce (14) 35, M Conroy (5) 35. Gross: B Timlin 34. Wed: G Keogh (16) 41, P McLynn (6) 40, T O'Connor (7) 37, M Crean (16) 37, G Wright (17) 37, G O'Donnell (5) 37, P McGettigan (17) 36, P Fleming (3) 36, B Hayes (13 Augusta) 36, W Faller (12) 36. Gross: R Mullarney 38, C Nolan 36. Thurs: J Lovett (14) 40, G Keogh (14) 39, P Fleming (3) 38, J McGinley (15) 38, B Day (12) 37, S Hosty (6) 37, M Burke (6) 37, J P Rabbit (19) 36. Gross: T Nolan 36. Sat: E Kerin (16) 41, G Smith (17) 38, T O'Toole (26) 38, J Tierney (17) 38, M Hogan (7) 37, M Lalor (21 Visitor) 36, S Cunningham (19) 36, J O'Farrell (8) 36. Gross: M O'Farrell 34.

GALWAY BAY - E O'Ceallaigh (10) 38, S Ryan (13) 35, T Killarney (23) 35. Sat & Sun: M McGath (16) 40, M Kelly (11) 39, C Ruane (6) 36, S Garvey (6) 36. Gross: J Tuohy 72. Captains (Gary Caulfield) Day: J Killeen 137, D Reale 138, M Scanlon 139, L Greally 143, M Comerford 143. Gross: D Glynn 155. Past Captains: M Molloy 144. Best 2nd Day: J Tuohy 70. Best qualifier: G Callanan 71. Qualifier Day, 1st 9: J Connolly 33. 2nd 9: A O'Donnell 30.

GLASSON - P Quigley (26) 38, A Russell (11) 36, O Stronge (10) 36.

GOLD COAST - Seniors: J Beresford (20) 38, E Nugent (18 Waterford Castle) 37. Fri: S Lenihan (14) 38. Gross: M Lenihan 31. Sat: G O'Keeffe (24) 41. Vice Presidents Prize: A Kiely (13) 39, R Moloney (13) 38. Gross: M White 30.

GRANGE - P Cullen (15) & B Heffernan (20) 51, R Sloan (14) & A Walsh (23) 50, M Fox (13) & J Burns (18) 47, S O'Keefe (18) & B Tuite (14) 46.

GRANGE CASTLE - R Eccles (7) 43, J Delaney (12) 38. Wed: T Finn (19) 42, J Kelly (19) 42. Sat: J Dunne Jnr (18) 42. Cl 1: D Doherty (12) 41. Cl 2: D Costello (13) 40. Cl 3: C Redmond (19) 38. Sun: N Marks (13) 41. Cl 1: P Lawless (8) 37. Cl 2: F Cruise (13) 39. Cl 3: D Farrell (19) 39.

H

HEADFORT - A Costello (22) D Costello (19) & R Costello (4) 80, A Cahill (4) L Meade (9) & J Hannigan (3) 79. Sun: E Kelly (3) 42, J Fox (15) 36, F Moore (16) 36. Gross: T Hogan 32. Junior: C McFadden (16) 37.

HEATH - D Rigney (13) 37, N Hearns (2 Mountrath) 36. Medal: S Cleland (9) 70, D Sheeran (14) 70, J Bergin (16) 70, J Cushen (15) 70, D Rigney (17) 70. Wed: D Rigney (13) 37, S Maher (17) 37.

HERMITAGE - G Beagan (14) J Dowling (12) B O'Brien (21) & F Boylan (24) 97, T Sheridan (6) T Connon (12) V Connellan (14) & P Regan (14) 96, K Brannigan (6) A Dunning (6) L Brannigan (13) & M Duggan (23) 95. 9h: B Donnelly 18.

HOLLYWOOD LAKES - A Butler (5) 70, O Twomey (19) 70. Cl 1: A Horan (10) 71, D O'Connor (11) 72. Cl 2: B Dunne (16) 71, M Scully (15) 72. Cl 3: T Dunne (28) 71, S Casey (22) 71. Sun: D Grainger (3) 42, H Chambers (12) 40. Cl 1: B Hunt (6) 38. Cl 2: D Connolly (16) 37. Cl 3: R Timmins (23) 35.

HOWTH - Monday Nighters qualifying: B O'Connor (24) 21, B Dack (22) 20, M O'Connor (19) 18, R O'Hanlon (19) 17, J Tynan (24) 17. Semi Open: G Barry (6) & D Keating (12 Blessington Lakes) 40, B Smyth (2) & R Herssens (11) 39. Mixed: V Kelly (22) & C McEllistrim (20) 42.

I

ISLAND - Wed: D O'Leary & B Farrell 42, U Reilly & T Egan 30, D McCabe & D Moynihan 40. PGA Tankard: C Kealy (9) 39, P O'Doherty (25) 39, D Rochford (5) 38, P Smith (5) 37, S Rogers (6) 37, D Horish (11) 36, D Venables (6) 36. Sun: G Hogan (3) 38, N Wallace (14) 38, B Graham (12) 37, R Stanley (15) 37.

K

KILLARNEY - Captains (Michael Quirke) Prize: P Gammell (12) 41, E O'Donoghue (10) 40, B Morris (11) 40, F O'Mahony (5) 39, D Brosnan (17) 39, P Counihan (25) 38, P Collins (10) 38, F Courtney Jnr (6) 38, E Curtayne (18) 38, R Brosnan (11) 38. Gross: S Horgan 73. Best Senior: H Fitzpatrick (20) 36. Best Vis: L O'Leary (17) 35. Past Captain: C Collins (10) 37. Ballybunion Exchange: B Keogh (8) 36, S Connole (11) 36, D McCarthy (50 35, D Kiely (5) 35, J O'Connor (9) 35. Cl 1: E O'Sullivan (4) 35. Cl 2: C Stack (10) 32. Cl 3: B Duggan (17) 31. Cl 4: T Walsh (21) 34.

KILLEEN - J McCormack (17) 41. Gross: E Stokes 33. Cl 1: T Masterson (9) 39. Cl 2: R Kenny (13) 40. Cl 3: P Murray (17) 39. Cl 4: D Kelly (22) 35. Sat: P Condron (19) 40. Cl 1: S Farrell (9) 37. Cl 2: N Carberry (12) 39. Cl 3: C McClelland (17) 39. Cl 4: L Colclough (22) 38. Sun: J McDonnell (22) 3up. Cl 1: E Doyle (9) 3up. Cl 2: J Howell (11) level. Cl 3: B McDonald (15) 2up. Cl 4: M Ward (27) 3up.

KILLEEN CASTLE - E Curran (9) 40, P White (12) 39, P Gleeson (10) 37.

KILLINEY - Richard Bolton & Michael Thunder Prize: G Beamish 914) 39. Gross: N Duke 37. Cl 1: C Allen (10) 39. Cl 2: B Seaver (16) 34. Cl 3: R MacGiollaPhadraig (18) 36.

L

LEE VALLEY - Sat: L Beale (13) 44, P Harte (9) 42, G Hallissey (4) 40, S Ryan (12) 38. Mon: C Hussey (7) 37, T Wilkinson (13) 34, I Spillane (+1) 34. Thurs: M F O'Leary 24, R Falvey 22, T Murray 22.

LISHEEN SPRINGS - Mixed: J McCormac (25) 40, K McEvoy (16) 35. Seniors: S Strain (26) 40, D O'Brien (19) 39, P O'Conaill (15) 36. Open: T Foster (12) 41. Cl 1: F McGarry (4 Edmondstown) 38, M Ebbs (8) 38, J Gavin (10 Stackstown) 38. Cl 2: G Power (16 Portumna) 37, M O'Toole (17) 37, L Heeran (13) 37. Yellow Tees: K McConnell (21) 39. Cl 1: M Farrell (11) 39, M Murray (14) 39, D Micks (9) 36, L Wilson (22) 39, L Kearns (19) 39, M Taylor (21) 38. V Par Cl 1: C Magee (5) 1up, G Hanney (12), N Carpenter (12). CL 2: M O'Brien (14) 3up, N McKeon (17) 2up, B Buckley (15) 1up. Cl 3: K McConnel (20) 6up, B O'Reilly (22) 1up, C Sharkey (24) 1up.

LISMORE - 9h: M O'Grady (28) 21, F Corcoran (18) 23, C Scotton (18) 23. Jubilee Weekend: J Cahillane (15) N Heffernan (18) & J McGrath (10) 63, J Whelan (8) E Power (14) & D Casey (18) 59, A Henley (31) C Neville (31) & S Neville (22) 59. Past Presidents & Captains 9h: M Pattenden E Hornibrook & M Walsh, S Beecher J McGrath & D Howard, J Cashman P O'Leary & T W Murphy.

M

MACREDDIN - D Malcolm (12) 36, S Breen (14) 34, D Rice (10) 33. Thurs: A Burke (14) 37, J Byrne (13) 37, K Keogh (17) 37. 9h: D Malcolm (12) 21, M Byrne (17) 16, J Byrne (13) 16.

MALAHIDE - Blue Monster: D Morris (13) J Kennedy (14) L McCormack (10) & R Brannigan (22) 87, K Reilly (9) P Fagan (20 Clontarf) D Lowry (20 Hermitage) & K Quinn (26 Milltown) 83, R Burke (10) D Kelly (9 Silloge) K Beary (16 St. Annes) & D Byrne (17 Corballis) 82, G Breen (10) E Keane (6 The Links) E Flanagan (9 St. Margarets) & R Flanagan (11 St. Margarets) 82. 8h: S Brooks (21) 20, S McEvoy (18 Beaverstown) 20, B Cahill (13) 19. Sat: C Boyle (13) 42. Cl 1: M Barrett (9) 40, S Rusk (8) 38, C Kavanagh (10) 36. Cl 2: B Flynn (16) 41, R Kennedy (13 Slievenamon) 40, E Gleeson (15) 36. Cl 3: K Fennelly (18) 39, B Fitzpatrick (18 Westmanstown) 38, P McCartan (28) 38. Sun: J O'Neill (13) R Byrne (15) E O'Reilly (6) & A Cullen (13) 91, L Purdy (9) T Purdy (6) C Darbey (15) & B Sandford (16) 90, D Feeney (9) K Fennelly (18) M O'Rourke (25) & P McCann (17) 89.

MALLOW - J Gardiner (21) 45. Cl 1: I Spillane (+1) 42. Cl 2: P O'Sullivan (14) 41. Cl 3: J Barry (27) 40. Gross: D Murray 37. Best Fri: T Dempsey (15) 40. Best Sat: J O'Leary (10) 41. Best Sun: D Butler (6) 38.

MANNAN CASTLE - Seniors: J Baird 25, P Sloan 22. Thurs: P Connolly 37, A Hanneffy 36. Lady Captains Prize to Men: J Minnock 42, J Branigan 42, E Doherty 42.

MILLICENT - A Glackin (17) 45. Cl 1: P Mooney (5) 40. Cl 2: H Nolan (11) 39. Cl 3: J Farmer (25) 42.

MILLTOWN - M Sheehy (19) 39, E O'Brien (22) 38, K Whelan (13) 38, J Bouchier Hayes (14) 38.

MULLINGAR - Long H'cap: B O'Dowd (17) 33, D Murphy (18) 32, S Casey (17) 32, M Savage (26) 31.

MUSKERRY - Tom Murphy Memorial: P McCarthy (5) 66, B O'Brien (12) 66, B O'Neill (5) 66, M O'Brien (9) 67, B Mullane (10) 67, M Kelly (13) 68, J Chisholm (7) 68, B Kirby (5) 69, B Lougheed (12) 69. Gross: C Riordan 70. Sun: S Cronin (8) 41, T Hegarty (6) 39, B O'Neill (5) 37, J Fitzgibbon (17) 36.

N

NENAGH - B Kelly (23) 43, F O'Halloran (18) 39, M Kavanagh (12 Roscrea) 38. Senior: S Forde (10) 38 & T Hayes (20) 36. Gross: D Reddan Jnr 38. Club Classic: M O'Dwyer C O'Dwyer P Martin & C Martin 56, L Gleeson C Casey J P Jones & S Hogan 57, E Fitzpatrick J Bourke M Ryan & R Hurley 57.

NEW FOREST - S O'Callaghan (22) 39, D Mullally (12) 39, N Davey (13) 37. 13h: C Killeen (13) 31, O Egan (14) 30, J Kirby (7) 29.

NEW ROSS - Seniors: D Kirwan (11) J Watson (15) J Roche (17) & D Cody (20) 83, R Cuddihy (12) J Hanrahan (18) B Redmond (23) & M Burke (24) 83, H O'Connor (16) P Traynor (19) M Long (19) & C Casey (21) 82. Presidents (Seamus Power) Prize: N Conway (15) 73, S Roche (11) 76, N Kehoe Jnr (17) 73, P Bolger (15) 73. Gross: A Furness 63. Cl 1: J Ryan (5) 70. Cl 2: B St. Ledger (11) 71. Cl 3: P Whelan (18) 71. Cl 4: M Hogan (25) 70. Past President: N Cashin Jnr (6) 68. Veteran: W Byrne (14) 70. 1st 18: N Merrigan (12) 42. 2nd 18: B Teague (15) 35. Presidents Mixed: R Hussey J Murphy & J Russell 43, C Delaney T Liston & P Whelan 43, L Bennett J Byrne & A Conway 43. 14h: J McGee (12 Wexford) & J Murphy (22 Ballymoney) 38. Cl 1: G Walsh (12) & J Shallow (6) 37. Cl 2: J Holden (18 Callan) & C Buckley (16 Callan) 37.

NEWLANDS - J Bambrick (9) N Hickey (14) B Fogarty (24) & D Peakin (20) 93, R Byrne (11) R Byrne Jnr (12) D Emanuel (14) & E Mason (28) 93, D Wilson (8) P Murphy (14) T Wilson (25) & L Kinsella (16 Stackstown) 90. Sun Cl 1: M Redmond (6) 38, C Murphy (10) 37. Cl 2: M Lynch Snr (13) 37, D McDermott (13) 35. Cl 3: E T Coffee (18) 38, E Condron (15) 38. Cl 4: A O'Reilly (20) 41, D Ryan (19) 36.

NORTH WEST - Sat: S Bridge (8) 40, J McGonigle (9) 39, M Walsh (12) 38. Captains (Sean Carroll) Prize for Juveniles: S McCloskey (10) 36, M Stainsby (5) 35. J McLaughlin (17) 39, J Quigley (20) 36, M Davis (6) 36.

O

OUGHTERARD - Junior Scratch Cupl M McManamon 74, M Lynch (Tuam) 76. Nett: C Conneely (5) 71, P Leahy (9) 71. Intermediate Scratch Cup: E McGrath (Cregmor) 77, P McEvilly 80. Nett: D Farrell (12) 68, J Carr (11) 70. Tues: D Downey (18) 41, J O'Toole (27) 40, J Greene (23) 39, P Queeney (23) 37.

P

PALMERSTOWN STUD - Medal: M Kinchin (17) 68. Gross: B Doran. Cl 1: C Griffin (3) 69. Cl 2: J Wehrley (10) 71. Cl 3: A Kealy (20) 71. Best Sat: D O'Toole (6) 71.

PORTUMNA - T Mulvihill (18) 40, P Flynn (19) 37, R Lawless (15) 37, M Hoary. Gross: J P McLoughlin 37.

POWERSCOURT - West Course: M Magnier (10) 7up, M Kennedy (17) 6up, J J McCarthy (4) 5up, A Deane Jnr (15) 5up, R Murphy (17) 5up, G Murphy (9) 5up. East Course, Medal 5: R McCarthy (10) 70, L Duckett (21) 70, D O'Reilly (15) 71, D Molloy (7) 71, B Jackson (4) 71.

R

RATHFARNHAM - P Fitzgerald (10) 40, F Casey (16) 36. Rumble: R Williams (21) & K McNamara (19) 54, A McCracken (18) & F Kelly (13 Milltown) 52, S Furlong (10) & G Furlong (22) 52.

ROSAPENNA - Generations Cup: F & C Boyce 63, M & R Gallagher 63, P & T Quinn 64.

ROSCOMMON - Captains (Ken Kearney) Prize: S Fallon (17) 105, F Grehan (6) 106, J Carter (15) 106, T Donohue (13) 106. Gross: E Daly 113, L Casey 115. Past Captains: J Halliday (17) 116. Seniors: M Sharkey (14) 110.

ROSCREA - Wed: J Carroll (10) 39, G Bergin (16) 39, N Ryan (15) 39, D Carter (18) 38. Seniors: J Cummins (19) 36. Fri: Y Sanli (18) 38. Open: P Loughnane (4) 3up, P Kiely (14) 1up, J Kennedy (8) level. Sun: J O'Donnell & J Fitzpatrick 45, A Doran & R Tynan 43, D Hogan & W Delaney 42.

ROSS - J Casey (11) 43, J Smyth (15) 36.

ROSSLARE - P Murphy (Scr) & M Cronin (13) 44, R Deane (6) & A Deane (19) 44, G Reeves (4) & K Maher (11) 41, M Carey (9) & J Dowling (11) 41. Sat: C Menton (17) & S McCarthy (8) 47, J Fanagan (Scr) & M Carey (16) 44, K Maher (11) & N Galloway (15) 44, G Coman (10) & J Forde (8) 43. Fri: J Doyle (7) & V Doyle (10) 67, M Browne (8) & S Browne (16) 70, W Cuddihy (10) & C Morrissey (22) 72. Gross: D Walsh & B Gleeson 78.

ROYAL CURRAGH - Captains Charity: G Maher (11) & L Dempsey (22) 51, M Dooley (10) & I Clarke (15) 51, C Ryan (21) & J Courtney (15) 50.

ROYAL DUBLIN - A Keogh (11) & G Keogh (16) 44, M Murnane (2) & N O'Sullivan (8) 44. Wed: S O'Beirne (8) & M Norton (22) 44, K Knightly (6) & L Walls (16) 42, M Chambers (7) & D Curtin (11) 41.

ROYAL TARA - L O'Rourke (16) 40, N E Ryan (11) 39, M Munnelly (20 Summerhill) 38. Student: P Cunningham (12) 42. Sat: J Ratty (13) & S Monaghan (13) 57, J Higgins (15) & D O'Connell (26) 55, L O'Brien (8) & T Quinn (17) 54.

S

ST. ANNES - L Billings (23) R Creddon (12) E Kidd (19 Royal Dublin) & S Lemon (14 Royal Dublin) 89, R McNamara (13) E Courtney (11) N Breen (21) & G McGrath (16) 86.

ST. HELENS BAY - Wed: P Dunne (17 Portarlington) 44, A Colgan (24) 42, E Redmond (17 Abbeyleix) 40. Sat: G Byrne (13) 40, D Foster (13 Powerscourt) 40, J Gargan (17 Stackstown) 40. High H'caps: F Colley (27) 44, B Dalton (26) 39, T J Sweeney (24 Elm Park) 39, N Minogue (19) 38.

ST. MARGARETS - D Bent (26) 41, M Dorota (9) 38, B Molony (18) 34, J Penollar (17) 34. Team: S Mannion C Sherwin & M Mitchell 78, J Henehan D Leech & A O'Connor 76, N Carroll C Copeland & I Headon 75, T O'Connor P Griffin & C Murphy 75.

SEAPOINT - Sat: D Heron (17) 39, D Walsh (11) 38. Cl 1: R Galligan (6) 37. Cl 2: S Lynch (16) 36. Cl 3: M Reilly Snr (21) 35. Seapoint Cup: C Cooney (12) 70, R Faulkner (15) 70, D Kemp (18) 70, J Kirwan (8) 71. Gross: N Lovie 77.

SHANNON - Medal: E Fanneran 66, R Hynds 67, L Lenihan 67, M J Hickey 68, P T Lynch 68, M Mulcahy 68, D Jones 68, K Considine 69. Gross: E Hickey 73. Open: A Dunlea 41, H Storan 40, B McMahon 40. Gross: L Halpin Jnr 36.

SKERRIES - J Keating (24) & J Wolfe (19) 49, E Thompson (18) & R Forsyth (27) 49, D Branagan (11) & M Branagan (13) 48, R Dunphy (20) & D Robinson (21) 48. Singles: D Halpin (21) 20. Team: H Daniels (11) D Smith (18) D Williams (18) & F Fitzsimmons (24) 98, A Hand (15) M Goss (16) J Corrigan (13) & D Nolan (20) 97. Sat: E Smith (Ardee) 143, P Balfe (Rosslare) 151. Nett: B Lupo (1 Malahide) 74, M Grimes (2) 73. Sat: D Coleman (4) 152, D O'Donavan (4 Charleville) 156, B Christie (4) 157, D Smith (4 Malahide) 158, N Cosgrave (9 Donabate) 143, M Plunkett (7) 144. M Kelly (6 Forrest Little) 75, R Kennedy (4 Island) 78.

SLADE VALLEY - Cl 1: A McCabe (12) 38. Cl 2: B Jacob (16) 36. Cl 3: L Fitzpatrick (19) 36. 1st 9: F Farrell (22) 22. 2nd 9: C Leonard (17) 21. Sun Cl 1: M Kavanagh (9) 38. Cl 2: T Small (14 Grange) 37. Cl 3: P Fagan (20) 39. Cl 4: D McGrane (22) 37. F'ball: C Conroy (5) & N Conroy (9) 62, A Quinn (13) & J Ryan (16) 64, D Moffat (18) & D Holland (24) 64.

STACKSTOWN - G Blake (21) 44, G Sheridan (18) 41, F McKenna (21) 39, A Curry (20) 39, T Fox (19) 39, L Kinsella (16) 39, M McLoughlin (15) 38. Intermediate Scratch Cup: D Fox (13) 79, M Glynn (10) 81, E Doyle (11) 82. Junior Scratch Cup: G Masterson (7) 79, J Joyce (6) 79, N Clancy (5) 80. Minor Scratch Cup: A O'Kelly 93, D Mulligan 95, P Byrne 95. Fourball: M Webster (5) & J Gavin (9) 44, M Howley (14) & D O'Sullivan (26) 44, E Doyle (11) & D Lynch (18) 43, P Wallace (17) & A O'Kelly (18) 43.

SUTTON - The Lyon Cup: K O'Byrne (4) 4up. Cl 1: T Higgins (6) 2up. Cl 2: B Teeling (17) 4up. Cl 3: C Moriarty (24) all sq. 2nd 9: A Russell (17) 4up. Mid Week: B Stenson (27) 23, H Harold (23) 22, V Gibbons (27) 21, R O'Hara (24) 21.

T

TARA GLEN - Vice Captains (Dave Moran) Prize: P Haran (13) +3, G McCarthy (17) +2, S Fay (19) +2, T Phelan (21) +2.

TUAM - J Meehan (23) & R Gilmore (24) 68, C Tighe (18) & L Tighe (20) 70. Wed: C Lynch (12) 39, J Mulryan (18) 38, T Morrissey (15 Elm Green) 38. Gross: R Kelly 33. Sun: J C Davin (8) 36, R Gilmore (24) 36, M Murphy (12) 34. Gross: R Kelly 34. A Donnellan (19) 67, G Fahy (20) 68, J D Burke (10) 70. Gross: N Garvey 78.

TUBBERCURRY - P Severs 40, J Keigher 38, P O'Connell 37.

W

WATERFORD - Mon: P Long (16) D Haberlin (10) & E Rice (12) 65, T Flynn (11) A Flynn (19) & J Hayes 63. Long h'cap: B Knox (18) 23, G Galvin (19) 23, J Barden (21) 21. Wed: J J Ryan (9) & C Connery (15) 46, P O'Driscoll (14) & S Healy (19) 44. Thurs: G Galvin (19) 39, C Rowe (15) 38, A Hanley (8) 38. Fri: E O'Mahony (10) & T Connell (18) 50, L Robinson (19) & T Robinson (26) 49, G O'Keeffe (6) & E Rice (12) 48. Vis: E Kelly (12) & M Torpey (10 Williamstown) 47. Sat: J Ryan & F Manning 46, G O'Keeffe & B Kelly 45, G Rundle & T Gavin 44. Vis: J B Ryan (Tipperary) & M Ahern (Gold Coast) 42. Sun: F Phelan (11) 44, C Connery (15) 40, M Penkert (11) 40. Gross: K Kinsella 34. Vis: J Horan (10 Clontarf) 38.

WATERVILLE - G Galvin (9) 35, M McSweeney (23) 34, G McSweeney (14) 34, R Murphy (11) 33. 1st 9: N Cronin (16) 20. 2nd 9: B O'Shea (13) 17.

WESTMANSTOWN - P Grey (10) T Grey (16) C O'Reilly (15) & T Hickey (18) 92, A Doyle (11) D O'Mahony (11) B Flynn (15) & R Langan (19) 91, S Bourke (22) D McGrath (13) J McGarry (23) & J Kinsella (19) 90. M McGrath (14) L Egan (18) B Brennan (19) & P King (13) 47. Sat: K Eager (10) 41. Cl 1: M Guilfoyle (10) 39, J P Leahy (8) 37, F McLoughlin (10) 37. Cl 2: S Daly (12) 40, S O'Hanlon Juv (13) 39, D Brazil (12) 39. Cl 3: P McCarthy (16) 40, M O'Shea (18) 40, T Fitzgibbon (19) 37. Cl 4: P G Kelly (24) 40, M O'Connor (26) 39, T Purcell (20) 39. Sun: P Nalty (13) 45, J Savage Jnr (5) 41, M D Nolan (20) 41. Gross: F O'Hanlon 41.

WEXFORD - Open Mixed: B Hanton & G Broaders 55, F & P Boyd 55, C Crean & T Morrissey 56. Open: M Whelan (17) 40, D Curtin (18) 40, E Banville (15) 39, T Butler (16) 39. Gross: A Decorde 34. Vet: L Kenny (27) 39.

WICKLOW - Seniors: F McGettigan (16) 39, N Crennan (20) 37. Cl 1: K Roche (13) 37. Cl 2: J Commiskey (11) 34. Cl 3: J McGettigan (15) 35. Thurs: T Manning (14) & D Hennessy (27) 44, J Murley (10) & P Cummins (18) 43, K Jameson (13) & I Feldberg (12) 43. Captains (Gabriel O'Donoghue) Prize: M Kavanagh (7) 139, T C Murphy (14) 139, D Hallihan (8) 140, S Carroll (7) 141, J Quinn (12) 141, J McGettigan (15) 141, C Kennedy (13) 141. Gross: T Doyle 150. Past Captain: C Kavanagh (13) 146. 1st 18: A Doyle (13) 66. 2nd 18: D Kelly (12) 70.

WOODBROOK - J O'Connor (18) 39, J Cullen (28) 39. Club Championship Qualifier, Gross: P McNeill 72. Nett: G Colley (7) 68, J Cronin (4) 68, C Byrne (5) 70, P Lewis (5) 70, S Maher (7) 70. Qualifiers for Brennie Scannell Trophy: J Cronin (4) 72, J Hughes (0) 73, C Byrne (5) 75, S Allen (3) 75, P Lewis (5) 75, G Colley (7) 75, J Adams (4) 76, C Crowley (-1) 76.

WOODENBRIDGE - Dick Fanning Memorial: T Howlett, T Richardson, K Hatton. Gross: D Graham.

WOODSTOCK - Cup: R Horgan (19) 46, B Neylon (10) 44, T Neville (12) 43. Open: J Considine (12 Ennis) 40, N Kelleher (13) 39, J Neylon (19) 38. Gross: T Cleary 36.

SOCIETIES

B

BLACKROCK COLLEGE UNION - Presidents (David Coen) Prize, Elm Park, September 11th.

D

DUBLIN JOURNALISTS - Aug 17, St. Margarets. Timesheet, R Catterson 087 2107868.

H

HIOGS - Ashbourne, August 14. Captains (Des Caulfield) Day, 1 to 2.30. Please arrive in good time. Tee times allocated on arrival.

Y

YELLOW HOUSE - Castle: E Brett 38, G Kyne 32. Cl 1: S Keenan 32, M O'Boyle 32. Cl 2: M Tully 30, A Ryan 29. 9s: S O'Brien 19, V Campbell 17. Vis: N Clarke 33. Next outing, Woodbrook, August 21st.

LADIES

A

ADARE MANOR - M Murphy 40, M Corbett 38, M Ryan 38.

ATHLONE - Open Week. Sun: A Hynes (29) 30. Fri & Sat: K Delaney (28) 32, P Long (28) 31, S Geraghty (19) 31. Wed & Thurs: A O'Sullivan (18) 36, E Wright (18) 35, L O'Sullivan (14) 34, M Kelleher (22) 34, H King (21) 34. Tues: L O'Sullivan (14) 36, A Headon (17 St. Annes) 35, K Delaney (27) 34. Mon: M Diffley (17 Glasson) 36, A O'Brien (12) 36, I Sheeran (29) 36, N O'Rourke (17) 35. Cl 1: S McGrath (11) 33. Cl 2: C McGettrick (26) 34. Cl 3: R Harney (33) 31. 12h: M Geoghegan (23) 26, B Kenny (24) 26.

ATHY - D Stanley 40, E Griffin 39, B Kehoe 37.

B

BALBRIGGAN - Una Donnelly Invitation: C Guildea (12) D Foran (13) & B Kenny (15) 85, P Fraher (29) A Neville (27) & U Donnelly (23) 84. Sun: E Tolan S Forsyth G Whelan & L Staunton 66. Sat: A Brennan (26) 38, A Williams (14) 38. Sun: E Tolan L Staunton G Whelan & S Forsyth 66.

BALLINASCORNEY - Medal: M Fetherston (10) 71, C Plunket (23) 72, A Seymour (32) 74.

BALLYHEIGUE CASTLE - M Hogan (26) 41, L Canty (25) 38, P Mangan (36) 34. Lady Presidents (Eileen Cantillon) Day: L Canty (28) 42, M Gleasure (36) 34, F Mann (15) 34, B Sheahan (18) 33. 1st 9: T Curtin. 2nd 9: M Dowling. 9h: E Herr (36) 14.

BALLYMONEY - M Nolan 37, L Cuddy 34, S Johnson 31.

BEAVERSTOWN - E Murphy (29) 36, B Fitzgerald (36) 35, J Scott (25) 34, S Dunne (21) 34. Open: A O'Connor (36) T Monaghan (32) R Daly (30) & M McCann (29) 83.

BEECH PARK - Medal: K Woods (20) 68. Gross: T Smith 90. Cl 1: K Kavanagh (22) 73, J Carroll (16) 74. Cl 2: A Kelly (23) 74, A Gavin (25) 75. Cl 3: M Byrne (36) 76, M Shannon (31) 77. Open: G Jones (35 Rathfarnham) 38. Sat: K Russell (30) 42, S Hulsman (26) 37.

BLACK BUSH - Sen Open: M Bowens (33) 32, M O'Hagan (21) 31. Sat: B Morgan (33) 34, F Gallagher (27) 33.

BLAINROE - M Redmond (18) 37, N Breen (27) 35, A Sullivan (21) 35. Gross: T Meehan 22. Cl 1: L Dean (15) 34. Cl 2: E Morkan (25) 34. Cl 3: K Sullivan (32) 35. 1st 9: G Cassidy (36) 18. 2nd 9: B Bonus (14) 17. 2nd 9h: F Davy (36) 15. Wed: M Ryan (29) G Mulcahy (36 Greystones) & H Mulcahy (21 Greystones) 77, M McGrath (23) M Delahunt (21) & C Pippet (29) 71. Lady Presidents Prize to Ladies: P Conway (33) 40, A Buckley (21) 42, A Monahan (23) 38, B Griffith (9) 37. Gross: T Meehan 29. Past Presidents Prize: J Molloy (28) 27. Cl 1: D Hoey (9) 36, M Crowe (17) 35. Cl 2: M McDaid (21) 37, M Kavanagh (25) 36. Cl 3: M Ryan (29) 35, E Scott Lennon (33) 34. 9h: M Smyth (32) 13. Lady Presidents Prize to Men: D Feeley (8) 39. 9h: P Deignan (22) 23, M Morgan (25) 20, J Long (27) 18.

BRAY - Rumble: G Connick (13) M Quinn (16) & S Doyle (17) 85, M O'Neill (20) F Walsh (14) & E Murphy (20) 81, U Scollard (23) F O'Connor (23) & G Prendergast (26) 81. 9h: V Darcy (36) S Gallagher (36) F Quinn (36) 38. Sat: G Connick (13) & S Doyle (17) 38.

BUNCLODY - 18h: L Byrne (12) 36, M Moore (13) 35, A Druhan (22) 32. 18h: B St. Ledger (20) 35, M Mernagh (36) 34, F Houlihan (28) 32.

C

CARRICK ON SUIR - Captains Prize to Ladies: B Comerford (25) 39, P Leonard (14) 38, L Foran (270 35, M O'Connell (17) 34. 9h: E Musiol (28) 16.

CARTON HOUSE - Montgomerie Course: E Fox (17) 2dn, N Wallace (24) 2dn.

CASTLE - Cl 1: K Sheppard (20) 70, C Staunton (12) 71. Gross: A Murphy 74. Cl 2: H Kinsella (21) 73, D Reddy (22) 75, E Fitzgerald (22) 75. Cl 3: L Swaine (29) 69, J Byrne (29) 77, D Knocker (34) 79. 9h: B Clarke (29) 18.

CASTLEWARDEN - Charity Day: M Kenna (27) 36, M Lynch (28) 35, K Kevlihan (19) 35. Open: A Walsh (20) & J Healy (28) 38.

CEANN SIBEAL - E Ni Sheaghdha (19) 39, A Ni Chiobhain (10) 36, A O'Donovan (34) 35, A Moore (18) 34. Gross: M Ui Chiobhain 26. 1st 9: C Nic Eoin (17) 21. 2nd 9: M Power (28) 18.

CELBRIDGE ELM HALL - Cl 1: S Timoney (21) 37, C Cusack (32) 32. Cl 2: M Mullery (36) 34, K Mooney (36) 33.

CHARLESLAND - L Waddell (22) 39, M Hanlon (13) 38, G Owens (32) 37. Gross: M Dempsey 25. Cl 1: A Benson (12) 35. Cl 2: T Madden (24) 36. Cl 3: N Murray (36) 34. 9h: S O'Reilly (17) 20, D Hayes (16) 19. Thurs: M McMahon (26) 32, A D'Alton (29) 30, S Archer (31) 30. Cl 1: D Hayes (16) 25. Cl 3: N Murray (36) 29. 9h: J Mooney (36) 18. Sat: A Cafferkey (12) 63, S Donnelly (23) 71, I Flynn (27) 71. Gross: M Hanlon 85.

CILL DARA - Captains (Paul Ennis) Prize to Ladies: L Gorman 70, R Conlon 71, M Gill 71. Gross: D O'Shea 87. 1st 9: C Osborne 34. 2nd 9: R Roberts 34. 9h: A Fitzpatrick.

CLANE - 9h: R Duffy (36) 21, C Murphy (20) 19. 18h: T Merriman (21) 37, M Howlin (20) 36. 9h: D Crowley (19) 19, K Maguire (15) 17.

CLONTARF - Bunnies Pr to Ladies: N Brown (23) 22, B Chawke (28) 21. Thurs: O McClean (22) 36, O Cosgrave (24) 36, A Bradley Coleman (26) 36, P Hyde (27) 36. 9h: M Gardner (32) 18, M McCormack (36) 18. Sun: L Regan (31) 36. Cl 1: M Carroll (19) 32, S Fallon (19) 30. Cl 2: A Billings (25) 34, P Cartin (23) 33. Cl 3: A O'Driscoll (34) 33, P Byrne (32) 33. Cl 4: G Doran (36) 27, M McCormack (36) 26.

CORRSTOWN - A Fleming (24) 37, C McWilliams (16) 36.

CO. LOUTH - Lady Presidents (Eimear Matthews) Prize: A Keane (13) 74, A Landy (21) 75. Gross: D Smith 79. Cl 1: V Reddan (13) 75, L McConnell (12) 75. Cl 2: R Kelly (20) 73, P Clarke (20) 75. Cl 3: M Murphy (29) 79, M McGuirk (36) 79. Senior: L O'Kane. Student: C Russell (9) 82. 9h Comp: E Morgan. 1st 9: A Owens 34.

CO. SLIGO - Downs Cup: M Rooney (11) 72, A McGettrick (2) 74, G Hynes (25) 76, R Walsh (24) 77. Gross: M Conefrey 90. 1st 9: C Roche (25) 37. 2nd 9; A McGee (25) 35. 36 H'cap: M McGillen (36) 89. Sat: I O'Donovan (14) & M Menton (22) 35, P Maguire (22) & E Canning (29) 33, D Connolly (13) & L McDaid (17) 32.

D

DEER PARK - Eileen Bradley Trophy: C Gilette (21) 68, D Lantry (30) 69. Gross: B Grace 89. Cl 1: D Hogan (20) 74, B McMullen (19) 75. Cl 2: J O'Meara (25) 72, A Graham (25) 72. Cl 3: F Withero (36) 69, C Corrigan (36) 73. 9h: B McMullen (19) 20.

DELGANY - Medal Cl 1: P Burke (12) 71, A Rooney (19) 72, E Jennings (16) 72. Cl 2: K DeLoughry (28) 69, N Cotton (27) 70, A Kavanagh (25) 71. Cl 3: M Staveley (29) 71, P McCarthy (30) 72, A McGrath (29) 74. 9h: D Brooks (36) 14. Sat: A Nulty 33.

DONABATE - Medal Cl 1: P Doran (4) 73, M C Noonan (18) 75. Cl 2: B Ward (24) 74, I Fogarty (29) 76. Cl 3: A O'Neill (36) 82, D McCusker (31) 83. Gross: P Neville 90. Sat: M White (26) 34, A Casey (24) 32, C Fay (18) 31.

DUNGARVAN - Seniors: T Hayes (19) 36. Sat: C O'Keeffe (26) 42, A Lowry (3) 40, K McNamara (32) 37, B McCarthy (6) 37.

E

EAST CORK - A Kearney (35) 41, P Crowley (34) 39. Gross: L Harrington 30. Cl 1: M Terry (20) 35. Cl 2: A Cotter (28) 33. Cl 3: C O'Brien (36) 38. C Leonard G McGrath A Ni Thuama & E McGrath 59.

EDMONDSTOWN - Professionals Prize: D Murphy (27) 39, N Barrett (31) 38, E Kehoe (34) 38. Gross: C Shatter 26. Cl 1: C B Daly (15) 37. Cl 2: L Morrissey (23) 38. Cl 3: B Beirne (30) 36. Cl 4: F Coll (33) 34. 1st 9: D McCabe (24) 21. 2nd 9: M Culligan (29) 21. ILGU Strokes: D Coakley (31) 71, C McCarron (30) 74.

ELM PARK - Medal 5 & Scratch Cup 2: A Toole (18) 70, N Collins (22) 68. Gross: D Hogan McGrath 84. Cl 1: P Desmond (17) 70, E Sweeny (13) 73. Cl 2: T Shilling (23) 71, M Fuller (29) 76, D Murphy (21) 77, R Ryan (27) 77. 9h: A O'Driscoll (21) 17.

ENNISCORTHY - 18h: A Bernie (30) 40, M Murphy (25) 38, B Murphy (14 Woodenbridge) 37, H Daly (27) 37, J McCarthy (15) 34. Gross: M Frayne 24. 36 hcap: H D'Eathe (36) 28. No 8: M O'Dwyer (34) 18, V Garry (24) 18, A Delaney (27) 14. No 9: H Cosgrave 21, M O'Shea 21, M Halligan 18.

ENNISCRONE - Charlie McGoldrick Cup: J Creane (27) 39, J McGinley (21) 36, A Higgins (12) 35.

F

FOXROCK - Scramble: G Whelan (20) K Sheridan (20) & S Lennox (34) 69, D Dowling (13) A Madigan (36) & G Brennan (25) 70. Sat: J Frost (23) 36.

G

GALWAY - R Mulholland (27) 39, M Keenan (24) 36, G Lambert (13) 36, M Morgan (20) 34. Tues: K McKnight (29) 43, C Murphy (35) 40, M Griffin (18) 40, C McDermott (32) 40, S Keenan (32) 39, C Timon (25) 36. Wed: F Holland (20) 33, S Kearney (16) 33, P Lillis (12) 32, T Hanbury (27 Bearna) 32. Thurs: T Lydon (26) 39, I McGovern (24) 36, A Ludden (29) 35, T Morgan (25) 34, A Dunne (35) 34. Sat: C Lynagh (11 Visitor) 35, A Murphy (27) 34, J Barkman (9 Vis) 34, C Cunningham (25 Bearna) 32.

GALWAY BAY - Captains (Gary Caulfield) Day: B Hanley (19) 36, C Noonan (17) 36, C Randall (26) 33, E Clasby (23) 33. Gross: M Cosgrave 22. 1st 9: O Shields (13) 18. 2nd 9: A Sheehan (25) 19. 18h: K Sands (28) 38, N Gohery (26) 35, M Kelly (24) 35. Gross: F O'Driscoll 25.

GLASSON - M McCullagh (10) 72, J Groarke (30) 73, M McCormack (23) 75.

GOLD COAST - Seniors: I Noonan (17 Bandon) 30.

GOWRAN - S Kearney (13) 67, A Mullins (14) 69.

GRANGE - Mrs. Watsons Trophy: E Browne (25) & J O'Riordan (23), M Byrne (20) & M Murphy (26) 4up, S McElroy (3) & J Flanagan (28) all sq, B Kavanagh (30) & P Keogh (26) all sq. Sat: K Moloney (13) 39. Ladybird Championship: H Buckley 22, B Kavanagh 19, V Mahony 19, H Wyse 19.

GRANGE CASTLE - E Murphy (23) 38. Cl 1: A Taylor (23) 38. Cl 2: P Green (36) 34. Sun: P Green (36) 42. Cl 1: E Murphy (21) 32. Cl 2: E Smith (25) 38.

GREYSTONES - O Kealy (25) E O'Dowd (34) & F Goodrich (34) 73, M Davis (20) U Donnelly (22) & P Meehan (30) 71. Thurs: N Aherne (30) 34, A Shaw (25) 34, P Meehan (30) 34, M Gavin (22) 33, A O'Neill (9) 33, V Maume (16) 32. 9h: L Burke (30) 13.

H

HEADFORT - Lady Captains Charity Day: L Gaffney (22) B McGuinness (16) & M Callaghan (17) 94, B Lombard (36) M Grennan (33) & J Forsythe (34) 93, M Bird (26) P O'Doherty (22) & J McCormack (21) 91. 9h: E Flanagan (25) P Ball (30) & M Collins (30) 36.

HERMITAGE - Sat: G Rodgers (15) & P Pardy (34) 40, R Prenderville (25) & V Rooney (27) 39. Maeve Hillery Trophy Cl 1: E Mullen (16) 32, M Duane (5) 31. Cl 2: V Rooney (27) 33, O McDonald (22) 30. Cl 3: P Pardy (34) 31, K Keane (34) 30. 9h: F Brannigan (35) 16, R Kinnane (19) 15.

HIGHFIELD - C Deegan (15) 37, M Daniel (23) 36, G Foran (18) 36.

HOLLYWOOD LAKES - T Allen (14 Grange Castle) 35, A Hallinan (11) 34. Midweek 9h: T Smith (24) 18. Sat: N Chambers (14) 41, C Grenham (23) 38.

I

ISLAND - Waltz: A Desmond (8) K McAllister (7) & M Hickey (9) 77, K Cormican (28) D O'Flynn (28) & S Neman (15) 73, M Ahern (23) C Smyth (24) & G Sinclair (31) 72. Singles: M Ahern (23) 36.

K

KILKEE - S Forde 45, M Byrne 42, E Gilligan 30, E Nation 40. Gross: S Rael 33. Category: V McMahon 43.

KILLINEY - 18h Cl 1: C McGovern (13) 37, R Vard (12) 34. Cl 2: H Jordan (28) 36, T Connaughton (28) 33. Cl 3: A Keane (36) 30, M Gleeson (34) 29. Gross: K Sexton 20. 9h: M Murray.

KNOCKANALLY - E McManus (31) 39. Cl 1: V Hanlon (20) 36. Cl 2: M Doran (25) 36. Cl 3: L Carr (31) 35.

L

LAYTOWN & BETTYSTOWN - Medal Cl 1: M Wade 71, C Shortall 74. Cl 2: J Graham 73, E Grimes 78. 9h: C Woods 16. Thurs: M Delany & T Gordon 48, M Leech & C Dunne 47. 9h: B Clinch 28.

LIMERICK - J Scanlon (10) M McAuliffe (6) & A O'Connor (13) 84, C O'Donnell (27) R O'Gorman (23) & M Cunningham (32) 84, F McGann (10) H Pierce (18) & M Mannix (21) 82, M English (24) A Foster (25) & E Donegan (24) 82, A Bradshaw (15) D Carroll (26) & A O'Leary (20) 81.

LISHEEN SPRINGS - K Rothwell (19) 37. Tues: C Cussen (26) 36, E Donnelly (7) 35, L Glenny (22) 34.

LUCAN - M Dowling (2) 41, A Bowler (20) 41, M O'Reilly (28) 40, B Nolan (33) 39, F Madigan (25) 37.

LUTTRELLSTOWN CASTLE - M Smyth (25) 33, Y Coghlan (23) 30. Sat: G Burke (27) 30, B Fallon (21) 30.

M

MALAHIDE - Medal: G O'Sullivan (27) 71, K Murphy (20) 75, M Falvey (30) 73. Cl 1: C Fowler (16) 76, B McDonald (13) 79. Cl 2: T Lenihan (24) 79, P Ryan (23) 81. Cl 3: A Kavanagh (29) 75, A White (28) 77, B O'Farrell (29) 77. Cl 4: S Scott (34) 75, A Macken Conway (36) 75. 9h: M Hickey (28) 19, A Hayes (18) 18, L Stears (26) 17, J Brophy (25) 16, M Corbett (32) 15. Sat: P Costello (32) & A Macken Conway (34) 55, A King (22) & L Stears (26) 53, J Breen (26) & Y Collins (27) 51, D McMahon (17) & F Flanigan (19) 51, L Owens (5) & A Kennedy (15) 50. Sun: N Farrell (13) S Curristan (18) J O'Connor (18) J O'Connor (18) & M Knightly (19) 83, D Geelan (18) J Cassidy (18) R Reid (22) & S O'Donovan (26) 77, B McCormack (17) A Duffy (21) J Kelly (25) & J Morris (33) 76.

MANNAN CASTLE - PGA Tankard: M Crawley 38, M McNamee 36, M Mulvany 36.

MILLTOWN - J Bourke (10) & E Bolger (15) 38, B Griffith (9) & J O'Sullivan (10) 38. 9h Sweep: U Butler (26) & J Reynolds (22) 15.

MOATE - V Colgan (18) 39, M Rohan (14) 39, B Dunne (15) 39.

MOUNT WOLSELEY - Lady Captains (Brede Brophy) Prize: B Campbell 69, A Nash 64, A Duffy 61, B Cunnane 60, E Hanley 59. 18h: A Kenny 39, P O'Byrne 31.

MULLINGAR - P Collier (15) & J Garry (27) 44, A Doyle (36) & S Murtagh (36) 43, M McCauley (12) & M Gillen (19 Edenderry) 27, C McDonnell (21) & S Tormey (25) 43, L Gilleran (22) & M Fay (27) 19.

N

NAAS - J Delahunty (28) 38, F O'Neill (26) 37, C Kerin (22) 37. Cl 1: V Garry (17) 36. Cl 2: S Alley (21) 34. Cl 3: A McWilliams (30) 37. Cl 4: K Redmond (33) 35. 9h: J Ryan (30) 18, P Nixon (26) 17, B Lane (31) 17.

NENAGH - M Gaynor & M Scroope 39, D Hughes & S Tynan 38, M O'Shea & A O'Brien 38.

NEWLANDS - Wednesdays Captains Prize to Ladies: B Murphy (23) 41, C Ryan (18) 39. Gross: R Carroll 29. Cl 1: A Lawley (15) 36, B Sweny (17) 35, L Halpin (15) 33. Cl 2: P Heffernan (20) 35, E O'Driscoll (20) 35, C Donlon (24) 33. Cl 3: A Brennan (32) 35, L Crossan (31) 34, M O'Connor (32) 34. Cl 4: M Dunne (35) 37, M Glynn (36) 35, R Tierney (33) 32.

O

OLD CONNA - Stand Alone: M Melican (10) level, J Hamilton (17) level, A Kelly (26) level. Cl 1: G Piggott (16) -1. Cl 2: S Troy (24) level. Cl 3: B Vines (32) level. 9h: D Doyle (33) 16. Sun: S Drea (24) 39, M McCann (16) 34.

OUGHTERARD - M Loughman (24) 36, L Gore (17) 34, S Coen (22) 33. Gross: M Ni Mhaille 18. Cl 1: R Jordan (18) 30, M Duggan (17) 29. Cl 2: K Dolly (26) 33, M Power (21) 33. Cl 3: B Henry (34) 32, A Hayes (36) 31. 9h: B Clancy.

P

PORTARLINGTON - 9h: R Sheedy 35. Sun 9h: R Sheedy 18. Tues: A Turley 35, M McEvoy 34, A Bates 33, A Lalor 32.

PORTUMNA - B Parnell (26) 36, A McGrath (18) 33.

R

RATHFARNHAM - P Walker (11) & M Shannon (20) 37, S Hood (16) & G Moore (25) 37, D Needham (22) & M Dobey (31) 37, L Meade (21) & A Gillen (24) 36, J O'Byrne (13) & G O'Donnell (25) 36. 9h: L Worrell (29) 14, G Jones (35) 13. 18h: M Lucherini (19) 70, C McCrann (22) 73. 14h: M Crowley (21) & C Dowdall (20) 41, M Lucherini (19) & M Dobey (31) 39.

ROSCOMMON - Cl 1: R Lennon (5) 71. Cl 2: J Hannon (19) 75. Cl 3: M Pender (31) 80.

ROSSLARE - Mon: C O'Brien (17) 41, H Coman (36 Milltown) 38, M McDonald (14) 37,V Gallagher (18 Borris) 37, A Fanagan (23 Millstown) 36. Gross: D Walsh (Milltown) 33. Senior: T Conway (21) 36. 1st 9: M R Mullin (36) 22. 2nd 9: E O'Connor (19) 21.

ROYAL TARA - M Gordon (20) E Leahy (27 Knightsbrook) & J Coughlan (19 Knightsbrook) 83, J Smyth (34) M Byrne (36) & S McGrath (36) 82, V Boyle (25) M O'Halloran (36) & A M Daly (29) 80.

RUSH - R O'Donnell (14) 66, M Amerlynck (18) 69.

S

ST. ANNES - Seniors: B O'Halloran (13) 34. Tues: Y Keaveney (15) 37. Cl 1: M Byrne (20) 36. Cl 2: P Scully (21) 36. Cl 3: M Murran (33) 23. 9h: B Duffy (17) 23. Sat: O Keogh (10) 38, E Rothwell (21) 35.

ST. HELENS BAY - E Masterson (26) 35. Wed: E Murray (29 Milltown) 43, M Farrell (22 Carlow) 38, L Sweeney (20 Enniscrone) 37.

SEAPOINT - Medal 6: E Maguire (25) 71, B Matthews (20) 73, B Kearney (32) 74. Sat: E Greene (30) 41. Thurs: A Pentony (20) 39, M Noonan (21) 38, B Moore (18) 32. Cup: M Kelly 87.

SKERRIES - Medal: T Duggan (12) 69, M Hanlon (33) 75. Cl 1: E Smith (19) 73, J O'Loghlen (16) 75. Cl 2: E McGloughlin (25) 75, R Tolan (24) 75. Cl 3: B Rogan (29) 75, M Browne (31) 77. Cl 4: J Whyte (35) 75, M Moorehouse (35) 78. Singles: H Clarke (27) 16. Singles: Kim Ryan (36) 8.

STACKSTOWN - 18h: C Leech (23) 37. Cl 1: M Horn (10) 36, R Rush (16) 36, I O'Brien (21) 33. Cl 2: S Gillick (23) 36, H Redmond (27) 35, A McCormack (27) 33. Cl 3: A O'Brien (30) 35, A Belton (30) 35, J Kavanagh (33) 34. Cl 4: M McInerney (35) 33, N Kiely (36) 33, M McKenna (34) 32.

SUTTON - 18h Cl 1: S Harrison (4) 36, L Doherty (3) 34. Cl 2: D McCarthy (21) 34, M Clarke (28) 33. Cl 3: M Faller (29) 33, C Murphy (33) 32.

T

TARA GLEN - Presidents (C Murphy) Prize to Ladies: A Parkes (23) 38, G Grehan (22) 38, Y Coghlan (29) 37. Gross: O Fitzgerald 19. Cl 1: M Flynn (19) 36. Cl 2: O O'Duffy (28) 33. Cl 3: L Fitzpatrick (35) 33.

TIPPERARY - A Crotty (19) 39, A English (19) 37, A K Creamer 37.

TUAM - Wed: S Cleary (19) 38, M Mulryan (14) 32. Sun: S Glynn (31) 38, J Cullen (15) 35, B O'Brien (24) 35.

TULLAMORE - F Flanagan (27) 41, R Harney (26) 36, F O'Donoghue (28) 34. Gross: L Dunne 21.

W

WATERFORD - D Hughes (23) & A O'Farrell (32 Tramore) 47, E Hearn (4) & M Dempsey (22 Carrick) 47, D Holohan (16) & E Lee (Waterford Castle) 46, R Matthews (26) & J Phelan (24) 45. Scramble: B Corcoran (9) B Gleeson (17) & N Fives (Waterford Castle) 65, F Leech (14) C J Walsh (15) & D Power (21) 69, S Murphy (11) S Brennan (15 Waterford Castle) & D Holohan (16) 69.

WATERVILLE - B O'Brien (24) 34, M Lynott (19) 33, L Tyrrell (22) 32, K McCann (2) 32.

WESTMANSTOWN - B Cunningham (15) & P Barrett (28) 58, H McCole (15) & G Lynch (16) 57, M O'Toole (21) & J McKelvey (36) 56, F Mahon (15) & M Finlay (23) 55, D Byrne (35) & C Quinn (36) 54, S Hayes (24) & B Hickey (28) 54, G Deignan (18) & B Teehan (22) 54. 9h: A Concannon (36) & S McAuley (29) 21. Mens 9h: D R Byrne (19) 20, J Joyce (21) 18. Sun: E Coleman (23) 43, J O'Callaghan (17) 42, M Kehoe (27) 35.

WESTPORT - A Kelly 32, A Corcoran 30. Open Week Day 1: A Kelly (25) 36, J Doherty (16 Carrick On Shannon) 32, F Mayberry (23 Newlands) 32. Gross: M Keane 25.

WEXFORD - B O'Neill (28) 40, D Dunne (22) 39, M Atkinson (9) 36. Gross: R Kennedy 30. Senior: C Murphy (8) 35. Best 36: M B O'Leary (36) 24.

WICKLOW - Seniors: P Long (21) 33. Wed: E Roche (36) 29. Captains Prize to Ladies: T Scanlan (21) 39, S O'Malley (26) 35, S McEnttaggert (14) 32, P Long (21) 31. Gross: T Porter 24. Best 36: P Laverty (36) 25.

WOODBROOK - 18h Cl 1: N Coffey (3) 37, M O'Raghallaigh (16) 35. Cl 2: M Murphy (28) 35, C Brady (25) 35. Cl 3: B Dwyer (31) 36, M Bruton (35) 34. Gross: N King 28. 9h: S Lawlor (32) 18.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport