Sport Golf

Thursday 8 December 2016

Golf Notices

Published 07/07/2015 | 02:30

Golf notices
Golf notices

MEN

  • Go To

A

ABBEYLEIX - Seniors: J Kinsella (24) 42, N Scully (18) 39. Presidents (Brian Gee) Prize: K Savage (19) 80, D McCabe (12) 80, M Peacock (11) 80, G Bonham (15) 78. Gross: B Murphy. Day 1: N Burke (14) 44, P Monnelly (17) 42. Gross: G Purcel. Day 2: P Peacock (10) 42, L Dunne (11) 41. Gross: D Whelan. 18s & over: J Carroll (18) 69. Past President: M Mahony (15) 69. Vis: R Maloney 30.

ADARE MANOR - L Coughlan 44, L Quinlan 42, D O'Brien 39. Gross: A Moore 34. Rathkeale Cup: A Purcell 40, D O'Curry 38, O Coughlan 38, C Sterritt 37, B Condon 36. Kenneally Cup: W Connery 43, J P O'Sullivan 42, S Kirby 40, J J Browne 40, C Bromell 40. Singles: D Heraty 36, R McDonnell 35, B Rogders 35.

ARDEE - E Farrell C Farrell E Ward & M Durnin 52, D Durnin O Durnin K Grant & E Burke 53, D Smyth O'Flaherty P Devine & R Copus, P McGuinness J McDonald S Corcoran & R Edwards. Sun: M Duffy 43, J Dullaghan 42, A Conlon 41. Gross: D Henry 36.

ATHENRY - P Duane (10) 42, M Brennan (13) 40, C Coughlan (11) 40. Gross: D Conlon 34. Sun: A Mulveen (10) 40, C Maloney (14) 37, K Finn (17) 37. Gross: F Fogarty 27.

ATHLONE - Captains (Des Rushe) Prize: R Fagan (16) 92, M Cunniffe (16) 92, W Brady (22) 92, M Coen (18) 94, T O'Reilly (16) 94, G Kelly (9) 95, C Quilty (6) 95. Gross: T O'Connor 68. Junior: C Cuddy (20) 75. Past Captain: D Corcoran (13) 71. Classic: G Brennan P Brennan C Brennan & D Brennan 98, E Kelly J Fox P O'Farrell & M Downes 97, K Delaney B Stapleton P McClean & S Geraghty 95, M Ryan C Savage D Quinn & E Ryan 94, A Kelly G Kelly K Maguire & D Earley 93. AWGS: P Carolan 31. Cl 1: D O'Donoghue 31. Cl 2: M Healy 28. Cl 3: M Tallon 27. Veterans: J J Hickey 26. Wed: C McBrearty (18) 48, E Lowry (17 Esker Hills) 41, P O'Beirne (5 Athenry) 40. Gross: D Lowry (Corballis) 38. Plumbers Comp: M Coen (18) 36, T McTiernan (26) 33, T Mulhern (22) 29.

B

BALBRIGGAN - Captains (Pat Casey) Prize to Men: J Fitzpatrick (6) 69, B Cannon (5) 72, P O'Connor (13) 72. Gross: D Callaghan 76. Cl 1: P Kinsella (10) 72, R Nugent (11) 72, D Brabazon (5) 73. Cl 2: P Marry (14) 74, B Corcoran (13) 76, J McMenamin (13) 76. Cl 3: T Scully (17) 75, M Marsh (21) 75, P Hogan (22) 76. Sun: D Donnelly (12) 41, D Kenny (14) 39. Gross: B Cannon 31. Cl 1: B Rooney (11) 38. Cl 2: M Geary (16) 39. Cl 3: P Harford (23) 39.

BALCARRICK - B Holt (14) 46. Cl 1: S Kavanagh (6) 39. Cl 2: P McDermott (420 42. Cl 3: F Barry (28) 41. Thurs: P Cluxton (21) 44. Cl 1: K Hutchinson (8) 41. Cl 2: D Dixon (14) 42. Cl 3: A Donohoe (21) 41. Tues, U 50: V O'Keefe (13) 38. Cl 1: J Manning (20) 42. Cl 2: B Langan (19) 43. Cl 3: J Murray (18) 43. Sun: R Woods (11) 39. Cl 1: E Dunne (4) 38. Cl 2: D Cranston (14) 37.C l 3: A Seagrave (20) 37.

BALLINASCORNEY - Captains (Barry) Prize to Men: P Corbett (15) 169, N McDonnell (13) 171, M McGlynn (13) 172. Gross: L Redmond 198. Cl 1: P Boate (17) 145. Cl 2: T O'Neill (19) 138. Cl 3: V Byrne (28) 141. 9h: S Moynihan (28) 33, E Clifford (23) 33, F Duffy (13) 34. Sun: J Archbold (20) 42, D O'Leary (18) 40, P Young (19) 36.

BALLINASLOE - Scratch Cups, Junior: N Higgins 75, M Flanagan (Portumna) 72. Intermediate: P Carty 78, M Barrett 79, E Flynn 80. Nett: D McGrath 68. Minor Scratch Cup: P Seery 92, P Quinn 92. Nett: E Lohan 71. Fri: M Corbett 38. Seniors: W Duthie 44, J Coughlan 44, J Flynn 42, M P'Connell 47.

BALLYBUNION - J Stack (21) 45, J Quirke (13) 40, T Hanley (10) 40, M McAuliffe (14) 40, J McCormack (11) 39, G Condon (13) 38. Gross: N O'Carroll 34. 2nd 9: L Carmody (10) 23. Senior: J Costello (18) 37. Seniors: S Corcoran (11) 34, M Jones (20) 33, B Brosnan (20) 32, E Kennelly (14) 32, M O'Hanlon (24) 32, J Quirke (13) 31, M Costello (21) 31, J Daly (23) 30. Vintage: J Galvin (15) 29. S Vintage: M D O'Sullivan (19) 29. Gross: D Lovett 22. Mixed: C Quilty (6) O Quilty (14) M Jones (20) & M Cronin (29) 43, J Quirke (13) M McEllistrim (15) E Clancy (33) & T Noonan (33) 43, J Gleeson (9) S Kennelly (11) J O'Connell (15) & M O'Connell (15) 44.

BALLYHAUNIS - P Glynn (15) 64, P Cunnane (8) 66, E Kilbride (10) 67. Gross: J Doyle 72. Juniors: J Meehan 65.

BALLYHEIGUE CASTLE - P Dillane (8) 68, J O'Sullivan (12) 68, C Carroll (22) 74, M Slattery (8) 75. Golfer of the Year: P Dillane 88, J Donegan 72, P Bunyan 71, E Stack 65, D Linnane 62, C Carroll 61, E McMahon 57, J O'Sullivan 53, J Leen 48, J Walsh 48.

BALLYLIFFIN - Sun: K Downey (9) 38, O McGonigle (14) 36, L Doherty (7) 36, J Clancy (13) 36. Gross: R Dohery 29. Confined: T Crowley (8) 38, M Boyle (9) 37, C Collins (16) 37, P Mooney (11) 36. Gross: S Gallanagh 31. Sat: V O'Keeffe (14) 67, S Bradley (19) 67, R Glover (12) 68, K Naughton (18) 70. Gross: N Molloy 75. Vis: D O'Donnell (14) 70. Fri: S McGonigle (120 38, D Toland (21) 33, D J McGeoghegan (13) 33, P McElhinney (19) 33. Gross: R Doherty 27. Thurs: P & J Doherty 45, A Jenkins & G McGeoghan 44. Wed: P O'Donoghue (8) 42, B Sheedy (11) 41, D J McGeoghegan (14) 41, T Malley (21) 40. Gross: J McIntyre 32. Vis: G Patterson (7) 38. Tues: P Davenport (12) 43, D Duffy (19) 39, J McHugh (9) 38. Gross: J Farren 30. 1st 9: L McLaughlin (10) 20. 2nd 9: B Grant (10) 22. Mon: J McCarron (8) 39, J Porter (8) 38, B Murphy (10) 38, J Theseire (50 38. Gross: M Reid 33.

BALLYMONEY - A P Doyle (17) 43, M Byrne (17) 42, M Lawlor (9) 38. M'play Rd 1: P Madsen bt K Byrne, R Temple bt A Byrne, E Lysaght bt P O'Brien, P Byrne & D Byrne.

BANDON - Open: F Crowley (16) 43, M Mehigan (9) 43, M O'Brien (12) 40, P White (14) 40. Sat: R Miller (10) 6up, C Quaid (16) 5up, P B McCarthy (11) 4up, T O'Mahony (14) 4up. Sun: J Hennessy Jerry Hennessy & G O'Sullivan 59, P Kehoe H Byrne & M Kehoe 58, B Murray N Sweeney & D Golden 58.

BANTRY BAY - J Endersen 67, B Foley 65, J Cronin 68, C O'Neill 68. 1st 9: l Hovenden 33. 2nd 9: C Ahles 33. Seniors: G Salter Townsend D Lucey & J Harborne, M Sullivan F Schuch & D Payne. Mixed: T & N O'Herlihy 51, P & E Morrissey 52, P & A Sheahan 52.

BEAUFORT - Rd 3: J Bunyan (26) 71, K Cummins (11) 73, B O'Connor (14) 74. 18h: S Mackessy (22) 69, M J O'Connor (10) 69, S O'Sullivan (6) 71.

BEAVERSTOWN - C McGarry (9) 38. Cl 1: S McGarry (9) 32. Cl 2: A Byrne (12) 31. Cl 3: A Davidson (15) 35. Cl 4: J Caverly (20) 36.

BEECH PARK - C Browne (6) T O'Neill (15) J Forde (16) & P Bradley (20) 105, P McCormack (10 Skibbereen) S McGovern (11) A Carolan (13) & B Daly (20) 104, B Conway (17) J Duggan (17) M Gannon (17) & N Murray (23) 99.

BELLEWSTOWN - Race Day: M Phelan 38, K Wilde 38, G Taylor 37. Anniversary Single: C Hanley 37, S Griffin 36, A Overton 36.

BIRR - Seniors: C McGarry M Liffey & E Doorley 80, T Duffy K McDowell & M Dempsey 76. D O'Sullivan T Wright & E Doorley 41, S Ryan C Loughnane & B McGurk 41.

BLACK BUSH - Blue Mondays Cl 1: B Reid (7) 20, D Cantwell (12) 19. Seniors: G Devine (18) 42, J Smyth (9) 41, J Kennedy (19) 41, F Kehoe (13 Rathcore) 40. Bunnies: T McGoldrick (24) 21, B Hanley (21) 20, D Forde (26) 20. Wed: B Kennedy (6 Hollystown) 42, D Daly (6) 41, K Collins (2 Fermoy) 40. Juvenile: L Farrell (20) 44, C Healy (25) 43. Juveniles: A Farrell (21) 40, A Summerville (14) 38. Mixed: D Lambert (17) & B Conway (21) 50, M Murphy (22) & D Yearsley (28) 48, P Flynn (10) & N McGroaty (18) 46. Lady Captains Prize to Men: P Raleigh (12) 68, J Twomey (13) 68, T Curran (26) 68. Gross: L McKay 79. Cl 1: D Cantwell (12) 73. Cl 2: F Marsden (15) 71. Cl 3: G O'Hea (25) 74. Student: S Kennedy (13) 75.

BLAINROE - Medal: J Bouchier Hayes (9) 67, C Woodroofe (1) 71, D Whelan (16) 71. Cl 1: A Kavanagh (5) 72. Cl 2: R Smyth (14) 74. Cl 3: J Waters (21) 72.

BORRIS - S Foley (10) & M Hanrahan (18) 45, M Dundon (18) & M McCarthy (22) 44. Sat: T Kelly (17) E Kelly (14) P Leahy (18) & G Carroll (9) 58, A Somers (18) M Coady (14) P Doyle (15) & C Geoghegan (8) 58. Fri: M Dundon (19) 39, B Kiernan (11) 39, V Sheil (13) 39, M Monaghan (7) 38. Tues: J Lillis (8) 39, V Sheil (13) 36, B Byrne (22) 35. Mon: T Whelan (13) & D Kelly (14) 68, S Hanafin (19) & J Brennan (17) 69, S Foley (9) & M Hanrahan (18) 72.

BUNCLODY - Mulrennan Cup: V Galligan (21) 38, J Bodels (15) 37, L O'Leary (14) 37, A Hendrick (15) 36. Gross: C Murphy 29.

BUNDORAN - Lady Captains (D Mulligan) Prize: E McAleer 38, T Gallagher 37, F Garvin 36. 1st 9: S O'Neill 20. 2nd 9: T Murphy 19.

C

CALLAN - J J Drennan (24) 42, D Dunphy (11) 41, P Griffin (20) 41, R Condon (5) 39, A P Casey (11) 39, M O'Halloran (3) 39, A Needham (8) 38, P Norris (6) 38, M Prendergast (14) 38, M Kealy (13) 38. Sun: J Moroney (11) 43, N O'Brien (19) 41, M Byrne (12) 40, S Donnelly (13) 40, B Butler (16) 39, M Murphy (9) 39, B Gallery (16) 39, J Madigan (18) 39, O Power (15) 38, P Cody (24) 38.

CARLOW - Medal: M Finn (20) 65, G Curtis (12) 68, D A Murphy (6) 68, M Hutchinson (11) 69, V Mahon (24) 69, R Doyle (14) 70, J Webster (7) 70, L Quinn (7) 70, D Doody (14) 70. Gross: B Cox 73.

CARRICK ON SUIR - P Dunne (21) 40, M Hassett (11) 40, J Murray (14) 38. Gross: K Tracey 34. League Rd 11: J O'Regan (18) 21, J McNamara (16) 20, G Foley (15) 20, D Sexton (16) 19. Gross: T Tracey 15. Classic: A Phelan (14) A Byrne (14) S Dunne (19) & S Bourke (18) 102, J Mahon (11) S McEvoy (18) P Murray (19) & N Long (21) 102, J R Kirwan (18) N Long (21) S McEvoy (18) & M Kelly (16) 101. 9h Cl 2: P Stallard (14) 24. Open Qualifier: P O'Keeffe (11 Callan) 44, D Whelan (19) 42, S Murray (16) 40. Sat: S McDonald (24) 42, J Tobin (-1) 40, B Waters (11) 40, C Quinton (20) 40. League Rd 12: A Byrne (14) 23, R Lonergan (17) 23, P Landers (16) 23, C Quinton (20) 22. Gross: T Tracey 17.

CARRICKMINES - S Blair White (17) 38, D Briggs (22) 36, A McCollum (18) 35, N Pickering (13) 35. Gross: A Holland 34. Pickering Bowl: C Lauder (21) 32. Cl 1: D Shirley (11) 35, G Donald (11) 33, H Lauder (7) 32. Cl 2: S De Courcy (13) 35, D Beck (15) 33, C Geary (15) 32. Cl 3: V Harrington (17) 35, J Lavan (17) 33, S Smyth (11) 32.

CASTLE BARNA - Scratch Cups, Senior: T Flanagan 65, S Egan 70. Nett: D Molloy 68, D Murphy 72. Junior: D O'Connell 75, R Sheerin 76. Nett: C Casey 71, G Brady 71. Inter: J Duffy 77, P Keenan 77. Nett: M Farrell 67, D McCann 69. Minor: G Reilly 87, M Furlong 87. Nett: P O'Meara 68, M Dunne 68.

CASTLECOMER - C Fitzpatrick (22) 39, M O'Shea (11) 39. Gross: M Buggy 36. Cl 1: R Brennan (8) 38. Cl 2: J Brennan (12) 37. Cl 3: E O'Shea (20) 34.

CASTLEGREGORY - Founders Cup: K Kelliher (13) 42, S Hennessy (17) 41, P Murphy (15) 38. 1st 9: T Conroy (18) 19. 2nd 9: S O'Connor A (14) 21. Founder Cup Winner: K Kelliher. Founder Member Prize: S Hennessy.

CASTLEISLAND - J Lynch (20) 41, M Horgan (23) 38, M O'Connor (10) 38. Cl 1: L Martin (9) 37. Cl 2: D Walsh (13) 37. Cl 3: T Moroney (24) 34. Seniors; J Raggett 27, J Burrows 26, D De Barra 25.

CASTLEMARTYR - P Kelly (13) 38, M Lee (11) 38, J Mills (15) 37, D Ryan (7) 36.

CASTLEREA - M Doyle 43, R Cahill 41. Cl 1: P Glynn 39. Cl 2: P O'Connor Jnr 38. Cl 3: T O'Keeffe 41.

CASTLEWARDEN - Juniors: E Dennehy (7) 36, R O'Neill (22) 32, L Minogue (13) 31. Wed: G McCormack (18) 43, D Aitken (20) 41, D Butler Snr (24) 39. Gross: V Keogh 31.

CEANN SIBEAL - J Cremin (22) 40, T McCarthy (18 Slievenamon) 39, G Partington (17) 37. Gross: D Duffy 30. 1st 9: M Lenihan (18) 23. 2nd 9: G O'Regan (22) 22. Seniors: D O'Loingsigh (21) 38, S O'Brosnachain (22) 34. Club: C Cotter (18) 35, J Curran (14) 34, K Murphy (16) 34.

CHARLESLAND - M Whelan (27) 41, D Hynes (12) 40, C Hussey (8) 40. Gross: K Murphy 35. Rumble: P Byrne M Elliott J Darcy & L Whiston 90, L Hurley A McDermott A Crowley & C McCabe 88.

CHARLEVILLE - S O'Kelly (15) 41, C Noonan (15) 39, S Moloney (11) 37. Gross: D O'Donovan 31. Seniors: T Dennehy M O'Halloran & T Clarson 103, D O'Connor J Ryan & T Fehin 96.

CILL DARA - G Morris & P Roche 48, D Fox & P Ennis 47, R Nugent & G Corcoran 46.

CLANE - The Friday 18: B Bean (24) 44. 9h: R Bryan (22) 24, B Bean (24) 23.

CLAREMORRIS - F Corbett 37. Cl 1: S McGuinness 38. Cl 2: E Killeen 36. Cl 3: E Prendergast 40. Cl 4: N Hession 36.

CLONMEL - T Morrissey (15) 39, T J Lyons (10) 37, M Kane (4) 35. Gross; G Smyth 35. Tues: N O'Reilly (2) 38, B Byrne (9) 36, P Cahill (16) 34. 12h: J Joy & P Bardon, P McGarry & M McArdle.

CLONTARF - J Higgins (15) & K Duffy (16) 45, D Collins (5) & D Cameron (7) 43, D Heron (5) & M Fahy Jnr (8) 43. Captains Prize: R Gaine (11) 64, F Kellett Jnr (10) 65, B Doyle (10) 65, T Cameron (11) 65, N O'Flynn (5) 66. Cl 1: D Heron (5) 66, B Congdon (2) 67. Cl 2: T Sheridan (12) 66, M Flynn (12) 66. Cl 3: G Wiggins (16) 66, S Smith (16) 69. Cl 4: A Reynolds (21) 66, B O'Mahony (28) 67. Gross: T Considine 74, M Brennan 74. Seniors: J Breen (13) 6, A Treacy (23) 68. Captains Prize to 5 Day: D Soye (28) 68, G Carpenter (18) 69.

CONNEMARA - P McDowell (10) 41, J Sweeney (10) 39, D Powell (10) 38, R O'Connor (13) 37. Gross: L O'Neill 33. Vis: J McGreevy (15) 31.

CONNEMARA ISLES - Mike Hernon Cup: S MacDonnchadha (16) 39, L O'Conghaile (23) 39, P O'Conghaile (14) 38, S Seoige (12) 38. Gross: L O'Maolaodha 29. Singles: M Ui Raghallaigh (14) 36, S Bhreathnach (17) 36, A Ui Chonghaile (16) 35. 9s: C O'Flatharta (9) 21, M Breathnach (9) 20.

CORBALLIS LINKS - M Rowley (24) 42, M Nicoll (9) 36, J Hynes (12) 37, L Laffan (20) 38.

CORK - P Crowley (13) & M Long (17) 40, A Dobson (18) & P Murphy (22) 39, L Walley (11) & P Dwyer (14 Skibbereen) 38, M Hayes (10) & T Foley 918 Waterville) 37, J White (19) & V Fenton (13) 37. Fri: L Doyle (9) 37, K Kelleher (5) 37, L Foley (5) 37, C Cantillon (12) 36, M Finn (12 Lee Valley) 34. Juniors: D Burke (12) 41, P Kennedy (28) 40.

CORRSTOWN - Sat: W McKenna (12) 42, S Grogan (23) 41, F Dromgoole (22) 40. Sun: G MacSherry (19) 41, C Lynch (6) 40, M Maher (10) 39. Hole in one: K Higgins at 12th. Charioteers: B Carty (15) 39, J Murray (13) 39, M Davenport (21) 37.

Co LOUTH - R McGrath (20) 43, R Murray (5) 39, R Godwin (14 Slievenamon) 38, D McLoughlin (17 Hollystown) 38. Gross: G Dunne 36. Thurs: P Connor L Connor Padraig Connor & B Bourke 94, C Feely D Weafer B McEnery & D Lucas 91, A Daly S Douglas S Caine & M Morgan 89. Hole in one: C Feeley at 7th. Junior Scratch Cup, Gross: M Wilson (Castle) 76, D O'Loughlin (Galway Bay) 76, A Gray 76, K Magennis (Banbridge) 77. Nett: G Lynch 77, S Gleeson (Lisheen Springs) 72. Open: K Bowers (20) 38, G Matthews (14) 37, P McSweeney (19) 37, D Rooney (13 Balbriggan) 37. Gross: M Gorham 31. Carbery Cup qualifier: K McCabe (20) 65, J Allen (16) 65. Gross: C Breen. All 73s & better plus one 74 qualified.

Co MEATH - Mixed: G O'Reilly (18) & N O'Reilly (24) 64, P McDonald (13) & R O'Keeffe (20) 65. Terry Martin Memorial: P Reynolds (21) T Heraghty (21) S Heraghty (14 Rathcore) & J J O'Reilly (20) 99, P Giles (10) L Harnan (11) E Fagan (12) & S Cusack (16 Sth Meath) 99. Fri: C J Martin (12) 40, K Moran (10) 40, D Bannon (13) 40. Gross: C Corcoran (Royal Tara) 32. Fri: P Reynolds (19) J O'Reilly (18) J Farmer (25 Millicent) & B Reynolds (17) 98, M Moffatt (19) S McGee (24) C Kiernan (19) & D Smith (19) 98. Sat: J O'Dwyer (17) & M McBride (15) 44, J Hegarty (15) & M Dempsey (15) 43. Sun: A Brennan (11) E Brennan (19) T Lodge (12) & R MacNamara (16) 109, G Dempsey (21) D Dempsey (20) D O'Keeffe (9) & R O'Keeffe (19) 108.

Co TIPPERARY - Stroke: P Connolly (16) 67, J Maher (14) 69. Gross: D Ryan 69. Mon: L O'Donovan (8 Drundrum) 40, D Hayes (12 Dundrum) 40. Gross: D Kennedy (Dundrum) 37. Seniors: O Gleeson D Morrissey & J Hannigan. Juveniles: J Ryan, K Tobin.

COURTOWN - Seniors: P Ryan (15) 42. Cl 1: J Kinsella (17) 41, P Donnellan (12) 38. Cl 2: R Hounslow (14) 38, P Dealey (18) 33. Cl 3: J Bolger (17) 36, D Hayden (17) 34. Captains (Alan Gray) Prize: P Noonan (23) 141, O Quigley (12) 143, E McGrath (15) 144, L Bodger (4) 147, L Symes (14) 147, S Healy (10) 147, S Ryan (13) 147, A Lawlor (17) 148, P O'Dowd (9) 149, D Kinsella (14) 149. Gross: M Travers Jnr 152. Day 1: D Roche (6) 69. Day 2: C White (14) 67. Day 3: P Donnellan (11) 74. Past Captains: P Noonan (23) 64. Veterans: B Long (20) 149. Juniors: A Spencer (5) 69, R Steedman (Scr) 72. Non qualifiers: M Byrne (9) 34, R Steedman (Scr) 34. Hole in one: J Kenny on 14th & B Fagan on 8th.

CREGMORE PARK - K McMahon (23) 42, P Leech (21) 39, R Grier (19) 39, J Corbett (16) 39, M Gleeson (14) 39. Fri 9h: S Kavanagh (27) 20. Thurs: C Lawless 41, C Ruan 41, J Duffy 39.

D

DJOUCE - Medal: C J Doyle (17) 69, M Gaffney (16) 87, L Brady (18) 73, M Bolger (13) 73, J O'Connor (25) 74, J Crabbe (20) 74.

DONABATE - Captains (Brendan Fetherston) Prize: J McGillicuddy 69, K Mulholland 67, R Lynch 70, D Moran 73, M Smithers 69, G Campion 67. Gross: G Prumthep 75. Sun: D Cummins (16 Craddockstown) 36, G Woodhead (11) 36, R Kelly (17) 36, P Tuck (16) 35.

DOOKS - P Bowler (15) 69, G Mahony (10) 70, M Shaughnessy (6) 70, S Curran (7) 70. Gross: J Houlihan 76. Over 65: M J O'Sullivan (11) 72. Fri: D Brennan (19) 38, S Lawney (12 Waterville) 36, V Devlin (9) 34, J Houlihan (6) 34.

DRUIDS GLEN - Mon: G Dunning (5) C McGrath (22) P Flood (5) & D Kelly (7) 87, D Lavin (4) J Lavin (7) B Kavanagh (10) & R Kavanagh (18) 86. Wed: A Condren (+2) & E Lonergan (1) 42, B Coen (7) & J Ferguson (10) 42, A O'Neill (6) & E O'Neill (17) 41. Sun: A Doherty (9) 36. Cl 1: P Dunne (8) 35. Cl 2: M Reid (13) 32. Cl 3: S Murphy (19) 30.

DUNDALK - J Cooney (14) 42, W McKeever (17) 42. Cl 1: O Murray (7) 42, C Grennan (8) 40. Cl 2: V Murphy (16) 40, D Gallagher (14) 37. Cl 3: J Garvey (17) 40, P McCaughey (18) 36.

DUNGARVAN - Seniors: A Houlihan (14 Mallow) 41, B Ramsell (15) 39, G Walsh (16) 39. Best Lady: K McNamara (33) 40. Thurs: M Hanrahan (11) 43, J O'Riordan (9) 43, S O'Ciarba (17) 41. Gross: K Stack 38. Fri: C Murphy B Meade & F Meade (East Cork) 59, T Wall J Carroll & D Fitzgerald 60, M McGrath P Phelan & J Harty 60. Sat: M Drummy (9) 42, P J Kindregan (9) 41, M Leacy (6) 40, L Ryan (10) 40. Gross: K Stack 37. Sun: D Walsh & J Clancy 45, M Drummy & P Breen 45, T & D Considine 43, P Moloney & J Corbett 42.

E

EAST CLARE - W O'Brien 41, M Reddan 38. Yellow: A O'Brien 42. Sun: J Doyle -1, M Crotty -2. Yellow: J Farrell +1.

EAST CORK - B McMahon (9) 44, D Ryan (26) 44, D Manley (7) 43, D Deehan (14) 43, T O'Leary (13) 42, J Curtin (7) 42, T Duggan (11) 42. Gross: R White 37. Best Juvenile: E Collins.

EDENDERRY - Kinsella Cup: N Usher 43, J Hynan 42. Cl 1: R Farrell 39. Cl 2: M O'Connell 42. Cl 3: B Bergin 38. Paddy Abbott Cup: J Wyer 46, D Nyland 39. Cl 1: E McDermott 38. Cl 2: K Murphy 37. Cl 3: J Kelly 37.

EDMONDSTOWN - Pro Prize: K Harris (17) 39, G Teggart (24) 38, R Buckley (11) 38. Gross: B Daly 38, A J Crinion 36. Cl 1: J Forde (10) 38. Cl 2: J O'Dwyer (14) 37. Cl 3: C McAnthony (19) 38. Cl 4: N O'Gorman (24) 37. 1st 9: A McGrath 21. 2nd 9: H Jacobs 21. Seniors: J Glynn (23) 37. Henry Simon Cup: N O'Dea (21) & C O'Donohoe (16) 44, M Murray (3) & M Lavelle (10) 44, S O'Connell (7) & J De Burgh Whyte (14) 42, B Daly (-1) & F McGarry (5) 40. 1st 9: N Walsh (12) & J Forde (10) 22. 2nd 9: T McCarthy (16) & D Brady (15) 23.

ELM PARK - Medal Cl 1: C Barrett (6) 39, P Hogan (4) 38. Cl 2: D Scannell (13) 41, S O'Kelly (14) 37. Cl 3: C Redford (16) 37, L O'Hanlon (17) 37. Cl 4: T Sweeney (26) 39, T Kirby (28) 39. Gross: R O'Donnell 33. Jnr/Std: M Kearns (8) 36.

ENNISCRONE - White Tees: M Gilroy (23) 39, H Caulfield Jnr (5) 39. Yellow Tees: J Martin (17) 45, J Clarke (20) 41, E Peyton (14) 40, S Monaghan (14) 39.

EUROPEAN CLUB - T Topham (18) 29, M Davis (20) 29, B Leahy (25) 29. Open: B Moriarty (20 Lahinch) 34. Open singles, (GUI cards only) every Thurs & Sun. Timesheet at 0404-47415.

F

FOXROCK - Trustees Prize: B McKenna (16) 44. Cl 1: D Maguire (11) 40, K Walshe (12) 39, B Browne (11) 38. Cl 2: G Halpenny (14) 42, B Whelan (16) 15, D Simmons (18) 39. Cl 3: W Hegarty (19) 40, D McSweeney (22) 39, W Saunderson (21) 37.

G

GALWAY - Club Cup: D Joyce (10) 64, B Coyne (13) 67, J Costello (6) 67, J Gibbs (13) 67, B O'Connor (11) 68, B Timlin (3) 68, R Molloy (9) 69, S Burke (5) 69, L Joyce (19) 69. Gross: C Hughes 71, M O'Farrell 73.

GALWAY BAY - Medal: J Clasby (14) 70, R Noonan (6) 70, P Jones (10) 71, K Harte (7) 71. Gross: D O'Loughlin 76. Hole in one: R Nelson at 13th.

GLENGARRIFF - J Holland W Kallenberg & B Yearnshire 58, J Enright W Kallenberg & D O'Sullivan 58, C McElhinney T McElhinney & E McElhinney 57, K Jer O'Sullivan D Carney & P Darcy 56, S O'Conchuir A Twomey & W Creedon 55. Best Vis: B O'Driscoll K O'Sheil & M Crowley 54, B Coakley J Lenihan & O Dineen 54. Senior: P Mulcahy D Keavney & M Galvin 52.

GOLD COAST - Seniors: E Brophy (24 Cahir Park) 41, T Sheehan (11) 41. Lady: J Fennell (21) 39. Fri: J Kiely (10) 38, M Lenihan (6) 38. Gross: E Conway (West Waterford) 34. Scramble: R Ware (10) W Flavin (16) & P Ahearne (16) 61, M O'Donoghue (5) M Hanley (12 Fernhill) & G O'Keeffe (24) 61.

GORT - D Coen (23) 42, I Beatty (6) 36, P McNamara (21) 36. Gross: R Boyle 32. Sat & Sun: N Hoarty & C O'Doherty 45, D Daly & J Williams 42, M Whelan & G Kennedy 42.

GRANGE - Blackhall Cup: H Briscoe (18) 63, T Sheridan (19) 63, W Hennessy (16) 64. Gross: N Conway 70. P McNiff (6) 65, D Hanrahan (15) 65.

GRANGE CASTLE - T O'Doherty (28) 45, I Kelly (18) 43. Medal: J Johnston (25) 65. Cl 1: F Gouldsbury (9) 67. Cl 2: S Dalton (14) 68. Cl 3: P De Burca (19) 68. Gross: F Gouldsbury 76. Mon: B Smith (13) 44, E Francis (21) 40. Wed: M Hennessy (18) 44, P Stafford (16) 42.

GREENORE - K Cohalan (6) 137, S Leathem (15) 143. Gross: C Murphy 157. Cl 1: F McKay (8) 145. Cl 2: C Crawley (12) 146. Cl 3: K Conlon (17) 145. Rd 1: F O'Hagan (21) 72. Rd 2: N Mulvaney (120 69. Sat: M McGahon (13) 38, K McCabe (21) 38. Open: A Gartlan (17) 40, T Cheevers (22 Dundalk) 37, G Byrne (13) 37. Gross: K Cohalan 31. Seniors: S Kennedy (15) 43, I McShane (24 Lisburn) 37, M Mawhinney (12 Lisburn) 35.

H

HEADFORT - Tues: J Halpin (9) 39, K P Murtagh (14) 36. Gross: R Nevin 36. Sat: A Maguire (2) 39, G Mungovan (0) 37. Junior: C Slater (4) 37. Sun: D Henry (14 Summerhill) A Culleton (19 Donabate) D Kilmartin (9 Corballis) & D McGivern (4 Summerhill) 90, K Walsh (12) P Brady (12) P Walsh (5) & P Usher (13) 90. Sun: D Murphy (18) 42, V Keating (10) 42. Gross: R O'Reilly 35. Junior: R Nevin (3) 38.

HERMITAGE - Sun: L Miley (9) 39, S Casey (21) 38, G Fay (6) 36, P O'Dowd (20) 36, J Kennedy (15) 35. Trustee's Prize: P Hamilton (13) 29. J J Bolger Cup: F Buckley (25) 19. Cl 1: B Murphy (9) 37, C Hynes (11) 36. Cl 2: R Doyle (17) 38, V Connellan (14) 36. Cl 3: M Dowling (20) 36, J G Dowling (19) 36. Wed: B O'Connor (6) P Pardy (10) M Burnell (18) & P McGilloway (21) 98, B Murphy (9) M Smith (21 Old Conna) B O'Connell (22) & F Crowe (16) 97. 9h: B Donnelly (36) 20. Hole in one: P Harmey at 13th. Thurs: C Tully (6) 41, G McKeon (18) 40, S Kinch (Scr) 39. Sat: T Sheridan (6) & V Connellan (14) 37, C Fahy (13) & G Fahy (19) 37, A Dowling (+1) & M Cooke (7) 36. Club F'ball leading qualifiers: J O'Reilly (12) & P O'Dowd (19) 42. All scores to 38 plus 2 on 37.

HOLLYSTOWN - Tues, Blue: J Shiels (8) 39, N Fitzmaurice (16) 39. White: N Eglington (14) 42, P McMahon (20) 37. Sat, Blue: K Healy (7) 40, G Treacy (10) 40. White: B Robinson (18) 42, A Lynch (13) 38. Sun: P Reaney (20) 41., D McKenna (10) 39.

HOLLYWOOD LAKES - J Butler (17) 43, J McAuley (13) 43, D Connolly (18) 42. Lady Captains (Ann Hallinan) Prize: P Shortall (10) 42, G McCormack (7) 41. Gross: M Meade 35. Cl 1: R Shortall (10) 40, C Monks (11) 40. Cl 2: D Stubbins (15) 41, C Rogan (18) 41. Cl 3: P B Kavanagh (20) 40, T Walsh (20) 39. Sun: D Byrne (18) 42, P Bridgeman (19) 41. Cl 1: V Brennan (10) 40. Cl 2: A Groome (13) 39. Cl 3: C Fitzgerald (21) 40.

HOWTH - D McKenna (18) T McDonnell (19) M Roe (15) & L O'Reilly (16) 98.

K

KENMARE - D Burke (10) & T Twomey (16) 46, K Brown (17) & P Sutton (9) 42.

KILCOCK - J McFall (11 Knockanally) 42, S Harpur (20) 40, D Deane (17 Knockanally) 38. Gross: R Fitzpatrick (Dunmurry Springs) 32. Sat: S O'Flaherty (17) 40, N Dunne (20) 39, T P Brady (20) 38, P Brennan (21) 38. Gross: D Kelly 29. Sun: N Rowland (16) 40, G McConnell (9) 40, D Gleeson (24) 38, B Marks (9) 38.

KILKEE - P Haugh (7) & M Hoare (14) 47, G O'Flynn (12) & N Higgins (16) 46, B Harte (12) & M Hoare (14) 46, C Tuite (8) & J McNamara (17) 45, C Harte (12) & L Owens (19) 43.

KILLEEN - J Kelly (25) 47. Gross: C Gray 32. Cl 1: J Meleady (7) 37. Cl 2: H Masterson (12) 38. Cl 3: P Murray (13) 38. Cl 4: T Mulholland (20) 38. President Qualifier: S Irwin (8) 38. Cl 1: P O'Connor (6) 33. Cl 2: B Maher (13) 37. Cl 3: P Magahran (15) 38. Cl 4: B McHugh (22) 37. Sun: R Power (20). Gross: S Walsh 34. Cl 1: D Crawford (5) 36. Cl 2: H Masterson (12) 38. Cl 3: A O'Rourke (18) 38. Cl 4: J McDonald (22) 35.

KILLERIG - Junior Scratch Cup: D Dempsey 80, P J O'Leary 81. Intermediate Scratch Cup: C Prendergast 81, E Fingleton 84. Minor Scratch Cup: M O'Neill 92, D Hutton 93.

KILLINEY - David McNamara's Prize: E McNeice (14) 39. Gross: N Duke 32. Cl 1: M Buckley (11) 38. Cl 2: G Beamish (14) 33. Cl 3: D Vaughan (28) 37. Junior: T Wallce (7) 32.

KILLORGLIN - J M O'Sullivan 41, T Murphy 40, C Doyle 40, M Joy 40. Gross: J Kennedy 75. Senior: D Cronin 35. 12h: C Doyle 30. Sun: M J O'Sullivan 5up, J McCarthy 4up, A Spillane 3up, R Kennedy 3up.

KILMASHOGUE - Cl 1: A Hughes (15) 37, V O'Rourke (14) 36. Cl 2: S McGlade (28) 40, M Stimpson (23) 36.

KILRUSH - Patrick Bourke Scramble: T Prendiville Ml Studdert & J Robinson 98. Seniors: T Cleary T McGrath & B Clarke 65. Open: M Shannon 47. Mixed, Rush Cups: G Williams & M O'Sullivan 67, P Brennan & A Brennan 67, J McGrath & M Clancy 69. Gross: D O'Donovan & F Kinsella 83.

KINSALE - J Murray (15) 39, A Barry (6) 38, S O'Sullivan (13) 37, J P Murphy (25) 37. Fri: J O'Keeffe (18) 39. Doocey Cup: C Gillard (11) 40, P Fay (17) 40, C Heaslip (20) 39, P O'Keeffe (17) 39. Gross: J Crean 37. Mixed: L Donnelly & B Donaghy 30, T Strickland & S Shellard 28, M Heaslip & N Lambe 28, D Hickey & J Kennedy 28, F Robinson & J Robinson 27.

KNIGHTSBROOK - Sat: S O'Neill (7) 37, T Byrne (7) 37, R Westphal (3) 36. Gross: C Rayfus 75. Sun: A Farrelly (13) 67, E Brennan (26) 68, S Dorris (15) 70. Senior Medal: E Hoey (9) 67, E Murray (22) 68, B O'Neill (19) 69.

KNOCKANALLY - Lady Captains Prize to Men: F O'Brien (11) 38, J O'Brien Jnr (16) 42, A D'cruz (27) 38. 18h: T O'Brien (7) 44, M Lyons (5) 39, J Malone 39.

L

LAHINCH - Seniors, Castle: M Waters & D Hassett 51, J Condon & A Curry 50, M Hennessy & R Kennedy 49. Medal: F Considine (10) 68, J Wood (12) 68, M Hennessy (6) 70. Gross: B Loftus 74. Sun: G Maher (5) & J Gilmartin (10) 42, P O'Brien (5) & B Whelan (8) 41.

LAYTOWN & BETTYSTOWN - C O'Byrne (5) 41, R Carey (6) 37, M Maxwell (22) 36. Presidents (Tom Delany) Prize: M Bowden (9) 41, K Somers (22) 40, J Curran (12) 39, N Kelly (18) 39. Gross: F Flynn 34.

LEE VALLEY - Sat: B Barry & E Hannon 41, J Hegarty & T Higgins 41, B Dillon & V Nelson 40. Sun: E Clarke (13) 40, P Ryan (20) 39, J O'Callaghan (6) 38. Thurs: P Kelleher & K Cronin 24, L Buckley & V Fitzgerald 24, T Ellard & J Calnan 23. Mon: B Tabb (12) 44, L O'Keeffe (16) 36, P Coleman (6) 36.

LIMERICK - Medal: F Scanlon 66, G Fitzgibbon 67, B Burke 67, R Hanley 67. Gross: G Vaughan 70. Intermediate Scratch cup: S O'Donoghue 80, J McDonnell 80, P Walsh 80. Nett: D Walsh 81, B Burke 85, D Walsh 83.

LISHEEN SPRINGS - Mixed Cl 1: P Neary (9) 38. Cl 2: A Nolan (14) 38, D Kiernan (16) 37. Cl 3: F McGrory (22) 39, B Bowe Jnr (33) 37. Seniors: N Carpenter (13) 43, M Kavanagh (15) 43, T Meagher (19) 42, A Nolan (13) 41. Bushnell White: C Kavanagh (21 Stackstown) 43. Cl 1: G Keville (10) 42, N Carpenter (12) 40, C Coleman (5) 39. Cl 2: J V Maher (15) 40, D Whelan (13) 40, T Foster (13) 39. Cl 3: N Kinevane (20) 43, B Bowe Jnr (28) 43, T Kavanagh (20) 42. Hole in one: P McCarthy. Raymie Burns Open: D Mick (10) 44. G Morrissey (20) 40, T Pierce (20) 40, I Bergin (15) 38. V Par Cl 1: D Whelan (12) +4, P O'Sullivan (10) +1. Cl 2: D Kiernan (16) +2, J Alcock (15) +2. Cl 3: P Farrelly (19) +3, F Bishop (23) +2.

LISMORE - A Whelan (15) 40, J Coleman (20) 38, D O'Leary (17) 38. Tues: D O'Leary T O'Leary & J McGrath 69, J Keating J Cunningham & P O'Flaherty 67.

M

MACREDDIN - Rumble: S Breen M Clarke D Blake & D Malcolm 91, M Kilfoyle M Meagher G Meagher & C Meagher 90. Seniors: C Holohan (24) 41, G Phelan (6) 36, D Byrne (7) 35. Thurs: W Byrne (6) 42, B Ormond (19) 40, F Coughlan (20) 40. 9h: P O'Brien (24) 22, C O'Meara (6) 22, R Hendry (18) 21.

MALAHIDE - Red/Yellow: R Burke (10) K Murphy (19) D Byrne (17) & B Dunne (26) 96, M Lawler (7) J Madden (9 Corrstown) D Mullock (22) & P McHale (23) 95. 9h: L Purdy (9) 21, K Gantley (14) 21, P Hurley (15 Skerries) 20. Capains (Paul Tomsett) Prize: E Henshaw (28) 76, E Sullivan (26) 76, J Muldowney (16) 75, M Barrett (10) 75. Gross: C Shiels 69. Cl 1: J Fearn (8) 74, N Sullivan (5) 74, M O'Connor (6) 72. Cl 2: P Fitzgerald (17) 74, F Geraghty (13) 73, V Ginty (13) 73. Cl 3: R Brannigan (23) 73, B Gaughran (18) 72, D O'Connor (28) 72. Junior: B Gaynor (14) 72. Past Captains: D Hughes (19) 66. Veterans: T Cummins (20) 71, M Dwyer (21) 70. Final Day: E Maclochlainn (7) 38, A J McCabe (2) 38, B Kenny (12) 37. Sat Qualifier: J Rock (14) 39, E Shortall (9) 39, T Woods (1) 37. Sun Qualifier: C Kavanagh (11) 39, A Boothman (12) 38, M A Doyle (18) 38. Mon Qualifier: G O'Connor (14) 39. Non qualifiers: S Egan (23) 35, P McHale (23) 34, C Grogan (20) 34. Scratch Cups, Junior: C Reale 69, D Mooney 73, B Murray (Island) 73, S Breheny (St Annes) 74. Nett: C Rogan 70, M Kennedy (Royal Dublin) 70, P O'Brien (St Annes) 71. Intermediate: A Boothman 76, T Gibney 81, M Dunne 82, K Lawless (Slievenamon) 83. Nett: M Craddock (14) 71, C Hanley (20) 73, R McDonald (14) 73.

MANNAN CASTLE - Presidents (Gill) Prize: F McBride (8) 62, E Rouiller (18) 59, L Corr (17) 58. Gross: R O'Callaghan 38. Senior: J Courtney 23, T Fox 23. Thurs: K Lennon 43, K Grimes 30. 18h: D McSharry 43, F Kelly 43, G Hand 42.

MILLICENT - M Dixon P Ging & F Mahony 90.

MILLTOWN - K Colgan (11 Dundrum) 40, B O'Driscoll (9) 38. Gross: D O'Reilly 34. Vis: M Edward (17 Royal Dublin) 37, R Murphy (16) 37.

MOATE - Presidents (L Cunningham) Prize: T Costelloe 137, T Rosney 138, A Conroy 139, B Hanniffy 145, G Digan 141. Gross: B Burke 148. 1st 18: S Dolan 68. 2nd 18: S McCormack 67. Past President: M O'Brien 146. Seniors: E McNeill 146. Michael Horan Open: B Stanley (20) 42, G McBrearty (25) 42, M Lynch Jnr (22) 40. Gross: D Fitzpatrick 33. Thurs: P Martin (17) 40, J Doyle (13) 39, L Cunningham (7) 38. Gross: T Fox (Mt. Temple) 31. Seniors: V Shelley (6) 39, J Kenny (22) 38.

MONKSTOWN - N Walsh (23) 42, F Egan (13) 41, J Foster (11) 41, S Hourihan (10) 40, C Desmond (11) 40, B Cooney (9) 40, J Kearney (17) 40, J Ryan (10) 40, J Byrne (4) 39, D Newman (11) 39. Sat: M Stuart & E O'Sullivan 46, S Abbott & T Cronin 46. Sun: A Dunne (9) 38, J F Murphy (16) 37, T Jackson (20) 36, H Dunne (9) 35, J Horgan (10) 35. 9h: D Dunlea (12) 24, R Dunlea (9) 19.

MOUNT WOLSELEY - Medal: P Carthy (14) 69, J Murray (21) 71, J Dargan (15) 71, J Byrne (10) 72.

MOUNTAIN VIEW - Open: B Walsh (19) 39, M Waugh (14) 39, B O'Connell (14) 38. Kilmacow Classic, Teams: B Harney 54, T Haberlin 56, B Begley 56, M Grace 60, N Grace 60. Non GUI Teams: J Whelan 60, P Thomas 61, T O'Connor 61, A Walsh 66, D Treacy 66. MV Seniors: M Hoyne (17) 41, J Menton (26) 39, J Earle (19) 38.

MOUNTRATH - Medal: J Conroy (12) 63, G Gaughan (13) 64, M Motts (22) 68, D Scully (6) 69. Gross: S Carter 68. Seniors Captains (Pat Behan) Prize: T Conroy 41, G Gaughan 39, F Glynn 39, J Walsh 37, J O'Connr 36, D McCormack 36, P Behan 36, P O'Dwyer 35. Vis: M "Bunny" Carroll 38. Thurs: A Cronin (19 Kilcock) 41, M Dowling (17) 41, D Scully (7) 40. Gross: K Holland 35.

MOY VALLEY - Sat: S McGarry (15) 37, P Keegan (26) 34. Balyna Cup: P Nolan (13) 67, P Farrell (6) 71, E McCarthy (12) 71. Gross: S Plummer 77. Cl 1: S Seetal (6) 72. Cl 2: D McGarry (13) 72. Cl 3: M Gill (16) 73.

MULLINGAR - Captains (M Duffy) Prize: C Murphy (11) 141, A Cotter (12) 142, B McGinley (17) 142, R McKinley (4) 155, D McEvoy (20) 143, S Devaney (23) 143, C Bennett (14) 144, P Reynolds (19) 145, J Bracken (20) 145, M Gavin (16) 68, P Donoghue (16) 70. Seniors: M Kearns (9) 39, J Regan (20) 38, E Hill (25) 38, T Hunt (19) 38. Open: G Mann (3 Tullamore) 39, R McKinley (4) 39, S Ruane (20) 39.

MULRANNY - M Joyce 40, A Loftus 40, S Heverin 40.

N

NAAS - M Crowley (3) 44, J Grogan (8) 43, V Kelly (13) 41. Gross: L Lynch 35. Cl 1: L Long (4) 39. Cl 2: P Barrett (13) 40. Cl 3: N Swan (15) 41. Cl 4: J Sheerin (21) 40.

NENAGH - M Gavin (20) 42, C Kelly (12) 42, M Varley (17) 42. Senior: P O'Kennedy (20) 42 & T McCann (10) 41. Gross: S Hogan 41. Open: A Warren (11) & K Malone (16) 47, P Callinan (12) & D O'Brien (22) 46, M Fitzgibbon (6) & M Guest (13) 45. Gross: B Duggan & K Walshe 39.

NEW FOREST - J Kirby (7) 30, P McKenna (14) 28, M Halfert (14) 28. Open: S Kirwan (28) 44, C Cushen (28) 40, A Whelehan (28) 40. Sat: R Butler (11) 37, P McGann (9) 36, J Rogers (16) 35.

NEW ROSS - Seniors: R Cuddihy (12) P Traynor (19) M Somers (23) & L Jastrebski (24) 105, S Travis (16) M Long (19) & W Naddy (20) 103, T Murphy (15) J Ryan (17) D Cahill (18) & T Kent (26) 101. Fleetwood Cup: E Wall (9) 69, J Cashin (6) 70, G Foley (15) 70. Gross: R Farrell 73. Cl 1: A Furness (3) 71. Cl 3: N Kehoe Jnr (17) 73. Lady Captains (Mary Dungan) Prize to Men: F Coughlan (19) 40, E Dungan (6) 40, M Wall (14) 39, J O'Brien (18) 38. Gross: M Ryan Jnr 37. 14h: P Whelan (18) & S Murphy (14) 37. Cl 1: D Hosey (5) & C Kehoe (12) 34. Cl 2: M Malone (17) & B Hurley (19) 36.

NEWLANDS - E Higgins Jnr (3) & M Curran (5 Tulfarris) 45, M Shortt (11) & E Price (27 Skerries) 44, D Usher (6) & N Casserley (12 Killeen) 44. Hole in one: M Curran (5 Tulfarris) at 9th. Captains (Dermot Bradshaw) Prize: E Higgins Jnr 76, C McDonald 76. Gross: T Brannock 70. Cl 1: I Harbourn 70, D Dempsey 70, S Van Lon 68. Cl 2: S Brennan 74, D Perry 70, G Bryan 70. Cl 3: T S O'Neill 73, B Hickey 70, M J Elliott 70. Cl 4: G Bradshaw 70, T C Whelan 69, B B Byrne 66. Veterans: A Keogh 31. Past Captains: S McFadden 29. Leading qualifier, Day 1: P Hallahan 36. Day 2: J McNelis 38. Best Nett Final Day: P Firth 36. Plate: A McGovern 20.

O

OUGHTERARD - C Smyth (19) 63, M Donohoe (12) 63. Gross: E O'connor 73. Cl 1: M Power (9) 67, C Conneely (3) 69. Cl 2: J Donnelly (15) 64, J G Walsh (14) 66. Cl 3: T Keane (25) 66, D Leonard (22) 67. Tues: S McDonagh (9) 38, G Burke (8) 38, J G Walsh (14) 38, S Walsh (23) 38, L O'Reilly (5) 38.

P

PORTARLINGTON - Classic: K Kennedy M Kennedy K Kennedy Jnr & J Hanlon 100, J Gordon N F Dunne C Hickey & A Moore 98, B Griffin J Fitzpatrick C Fitzpatrick & T E Fitzpatrick 94. 18h: M Hand 69, N Dunne 70, C Lowry 70. Gross: J Corr 79. Junior: J Hurley 76.

PORTMARNOCK LINKS - F Kelleher (22) 40, G Malone (8) 39, B Lupo (2) 39. Medal: J Ganaza (13) 70, J Ruane (18) 72, B Morris (3) 72.

PORTSALON - S Sandilands (9) J Kelly (18) S Canning (16) & B Keeney (12) 58, T Merritt (18 Otway) S Sweeney (13) S Duffy (13 Otway) & N Kieran (14 Otway) 59. Wed: O Friel (21) 44, S Faulkner (11) 38, A Toland (17) 37. Gross: J Shields 31. Vis: M Murphy (14 Letterkenny) 35. Fri: B Orr (15) 38, P Morrison (12) 38, J McGrath (18) 37. Gross: R McGettigan 27. Vis: R Kenny (11 Letterkenny) 35. Sat: T Griffin (9) & R Griffin (11) (B & S) 41, J McGrath (17) & N McCormick (10) 40, S Connolly (6) & P Crerand (13) 40. Gross: J Patton & S Patton 36. Vis: P Quinn (12) & B McDermott (10 B & S) 37. Sun: B Keeney (12) 40, K McGonagle (5) 37, B Boyle (11) 36. Gross: D Crawford 32. Vis: N Aughey (9 Down Royal) 35.

PORTUMNA - M Kennedy (10) 39, D O'Loughlin (5) 38, C Goode (20) 38. Gross: J P McLoughlin 37. Wed: C Goode (20) 40, D Gibbons (18) 40, L Keane (15) 39. Gross: J P McLoughlin 36. Thurs: V Treacy O Flanagan & T Moloney 68, L Burton A McGrath & M Madden 65. Fri: A McIntyre (13) 68, D O'Meara (20) 68, P Harte (12) 70. Gross: J P McLoughlin 72. Sat & Sun: B Farrell D Mooney J Ryan & G Kearney 99, D Corcoran G Heffernan J Murray & B Noone 96.

POWERSCOURT - Medal: B Morrissey (5) 67, R Corrigan (12) 68, N Love (15) 68. Gross: C Denvir 78. Cl 1: D J Ryan (10) 72. Cl 2: J Spring (13) 72. Cl 3: J Nebenzahl (21) 74. East Course: J Cervenka (15) 41, D Foster (19) 40, N Kilgallon (5) 39, P Creedon (17) 38.

R

RATHDOWNEY - Team: M Daly (16) M Brennan (16) K Hovendon (17 Castlecomer) & P Roberts (19 Mountain View) 106, B Ryan (2) L Ryan (4) M Quinlan (17) & M Flynn (20) 92. Mixed: F Campion (19) & D Campion (28) 44, M Fitzpatrick (18) & K Fitzpatrick (31 Castlecomer) 43. Gross: E Dowling & E Dowling 29. Classic: S Webster (9) B O'Hara (17) & T Webster (17) 94, P Walsh (13) M Daly (16 Castlecomer) & P Roberts (19 Mountain View) 87. Scramble: A Galvin (6) E Kelly (6) & P Russell (16) 57, L Dunne (11) P Dunne (14) & G Alley (14 Abbeyleix) 59. Tues: J O'Malley (6) 38, R Brennan (14) 37, J Maher (15) 37. Gross: B Ryan 33. Seniors: J Kelly Jnr (5 The Heath) 38, G O'Brien (12) 37, M Gibbons (18) 37.

RATHFARNHAM - P Murray (14) 44, G Grehan (10) 40, C McNamara (11) 39, T Ryan (25) 39, N Meredith (16) 39, A Ormsby (15) 38.

RING OF KERRY - J P Fletton (8) & D Roche (10) 46, G O'Dwyer (12) & D O'Dwyer (16) 43, D Taylor (19) & B McCarthy (23) 39.

ROSCOMMON - T Costello (20) 44, A Fullard (20) 44, L Byrne (19) 43, m Corcoran (18) 43. Gross: B Feeley 35. Tues: M Costello (12) 42, D O'Loughlin (5 Castlerea) 41 B Garvin (13) 38, T Higgins (8) 40. Gross: E Daly 35. Thurs: O Hannon (18) 43, E O'Loughlin (14) 42, R Campbell (21 Moate) 42. Gross: D Browne 28. Fri: P Fitzgerald (13) & P Fitzgerald (22) (Craddockstown) 60, J Walker (7) & B Garvin (13) 62. Gross: A Craven & F Ferguson 66. Sat: A O'Connor (12) 41, P Farrell (18) 41, M Roche (18) 41. Gross: A Craven 36. Sun: M Dolan (17) 41, D Burgoyne (16) 41, J Liston (11 St Annes) 41, J McNally (21) 44. Gross: D McDaid (Palmerstown) 32.

ROSCREA - Intermediate Scratch Cup: T Dynan 76, C Bergin 79, J Kennedy 79. Nett: J Moyle (12) 69. Club Comp: T Shanahan (17) 37, M Murphy (17) 37. Wed: D Walsh (22) 38, L Nolan (12) 38, E Parlon (20) 37. Seniors: C Cunningham (18) 35.

ROYAL CURRAGH - Vice Presidents Prize: G Jacob (22) 46, P Fay (5) 43, A Masterson (8) 42. Gross: G Murphy 34. Cl 1: A Carroll (9) 40. Cl 2: M McDonnell (11) 42. Cl 3: S Dillon (18) 39.

ROYAL DUBLIN - Captains Prize for 5 Day: K Mulcahy (12) 40, C McAvoy (13) 40. Singles: C O'Siochain (14) 39, V Clarke (14) 39, S O'Dwyer (24) 38. Presidents (Harry McElhinney) Prize: P Lynch (19) 43, J Ahern (14) 41, K Carey (12) 40. Gross: N McGrane35. Cl 1: M Chambers (8) 39. Cl 2: M Perry (12) 39. Cl 3: J Costelloe (18) 39. Cl 4: D O'Flaherty (15) 38. Over 60: P J Ryan (17) 37. Over 70: A Shiel (20) 37. Over 80s: G Evans (25) 33. 1st 9: L Grogan (11) 23. 2nd 9: G Kennedy (5) 21. Wed: J Reynolds (28) 44, D O'Flaherty (16) 42, M Murnane (3) 41.

ROYAL TARA - C Meade (15) 43, M Fitzgerald (3) 42, J Grant (23) 42. Student: L Carroll (15) 44.

S

St ANNES - B Graham (26) & H Dolan (26) 44, A O'Connell (15) & R O'Brien (17) 43.

St HELENS BAY - Wed: P Conlon (10) 39, M Cooper (16) 39, M Guerin (19 Castletroy) 38. Sat: S Kearns (12) E Doyle (10) J Morrissey (6) & F Morrissey (7) 98, D O'Keeffe (21) K O'Keeffe (32) S Kinsella (9) & J O'Mahoney (25) 97. Medal: D McEvoy (17) 68. Cl 1: T O'Riordan (12) 70. Cl 2: A Furlong (14) 69. Cl 3: T O'Toole (21) 72.

St MARGARETS - Captains (Mark Walsh) Prize: T O'Connor 72, T Cassidy 72, D Burke 71. Cl 1: G O'Brien 71. Cl 2: N Mooney 69. Cl 3: P Kirwan 67. Cl 4: K McSherry 70. Sun: K Gaffney (18) 35, T Atkinson (11) 35.

SEAPOINT - 9h: D Leahy (6) 23, P Cummins (28) 20. Sat: G Wade (6) 39, J Sweeny (18) 38. Cl 1: D McDermott (8) 34. Cl 2: F Curran (14) 36. Cl 3: K McEvoy (14) 36. Medal & Captains Qualifier 6: D Leahy (6) 73, J Breen (8) 74. Gross: P Dyas 77. Cl 1: D Geoghegan (7) 74. Cl 2: J Foley (13) 74. Cl 3: J Nolan (19) 76.

SHANNON - R O'Reilly 44, I Cullen 42, P Downey 41. Gross: J O'Shea 38. Team: B Cadogan R Pino & J O'Connor 59.

SILLOGE PARK - G Higgins (26) 46. Cl 1: S Byrne (14) 43. Cl 2: T Conneff (28) 42.

SKERRIES - Junior: D Cotter (23) 46, E McGarry (22) 45. Mon: O Walsh (14 Tulfarris) 40, B Beggs (12) 40, T Farrell (25) 40, M Dockery (19) 23, D Ward (16) 24. Tues: M Weldon (12) T Dennis (13 Forrest Little) M Plunkett (7) & P Martin (7 Rush) 92, B Barden (16) R Barden (25) K Delaney (25 Laytown) & J Delaney (14 Laytown) 90, C Green (13) D Walsh (9 Dungarvan) C Molloy (17 Ashbourne) & D Meegan (20 Balbriggan) 88. Wed: S O'Sullivan (10) & M Miller (14 Ashbourne) 48, J Keenan (13) & T Scully (17 Balbriggan) 47. Mixed: C Boylan (15) & D Nolan (20) 33, P Cunningham (28) & D McHugh (17) 33. Thurs: M Derham (19) 23, F Rogan (11) 22. Sat: J O'Connor (22) 45, M Walls (19) 41. Mixed: P O'Neill (11) E Mulhall (26) D Lynch (19 Moy Valley) & J Moore (15 St Margarets) 93.

SLADE VALLEY - Cl 1: B O'Meara (5) 40. Cl 2: T Jennings (16) 42. Cl 3: D Crowley (24) 42. 1st 9: J Quinn. 2nd 9: C O'Muiri. Captains Day: T McCabe (28) 77, P McDonnell (23) 75, J Ryan (17) 75. Gross: C O'Muiri 55. Cl 1: E Loughlin (7) 69. Cl 2: M Coleman (16) 73. Cl 3: P Fagan (20) 70. Cl 4: G Coughlan (22) 73. Past Captains Final Day: D Kennedy (15) 69. Committees: O Cassidy (22) 69. Juniors: M Dignam (5). Ladies: D Wilson. Best Score Day 1: T Costello (17) 40. Day 2: R Condren 39. Final Day: P McGouran (26) 38. Sun Cl 1: S McElwaine (11) 35. Cl 2: M Magnier (16) 37. Cl 3: A Maguire (18) 35. Cl 4: J Gately (26) 33.

STACKSTOWN - M Webster (6) 44, P Flanagan (24) 41, T Murray (15) 41, E Byrne (15) 40, J Hogan (18) 40. Sat: J Crosse (20) +8. Cl 1: J McAuliffe (8) +5, L Tyrell (6) +4. Cl 2: M Gorman (14) +4, J Foley (11) +3, D Fox (13) +1. Cl 3: A Thornton (16) +4, F Connell (16) +4, B Fitzpatrick (16) +4. Cl 4: J Halley (20) +4, C Kavanagh (19) +3, S Hyland (27) +3.

SUTTON - Scratch Cups, Senior: A Darbey 72. Junior: G Fitzgerald 78. Intermediate: B McCartan 83. Minor: R Doherty 88. 2nd 9: S Bath (19) 32. Best Nett: W O'Byrne (13) 67.

T

TARA GLEN - F Brennan (10) & J Cronin (13) 44, S Moran (12) & B Buckley (20) 44, M Fearon (18) & C Martin (19) 39.

TIPPERARY - J Ryan B (19) 44, M Maher (21) 42, P J Leahy (15) 41. Open: G McCormack (13) 65, A O'Donoghue (14) 66, P J Raggett (22) 66. Team: T Ryan E Stapleton J Morris & T J Ryan 101. Team of 3: J McGlynn B Murphy & N Crosse 56. Seniors: J Gleeson M Collins J Bourke & J O'Dwyer 104.

TRALEE - Denis Moriarty Singles: D Lyne (11) 4up, D Leen (7) 4up, F Egan (18) 4up, D P Carmody 99) 4up, S MacCarthy (9) 3up, B O'Leary (11) 3up. Gross: E O'Donnell all sq. 18+: Ruttledge (18) 3up. Seniors: R P Barrett (22) 29, M O'Connell (15) 27, B Griffin (17) 23, D Walsh (13) 23. +24s: J Lehane (25) 21.

TUAM - M Ryder (14) 4up, S Quinn (12) 4up, M Connor (19) 3up. Gross: M Lynch 3dn.

W

WATERFORD - J Daly & J Daly 27, R Fenton & S Fleming 25, G Fell & E Rice 25. Fri: M Nevin (20) 40, P Dunne (10) 38, B Collins (14) 37. Sun: G Carew (4) 42, K Ryan (9) 42, E Cusack (13) 41, F Farrelly (19) 40. Gross: D Deasy 39.

WATERVILLE - Jack Mulcahy Trophy: G O'Neill (3) 40, N O'Sullivan (10) 39, P Sheehan (7) 38, H Mullins (25) 38. Gross: J O'Neill 35. 1st 9: D Farrell (12) 22. 2nd 9: S Kelly (21) 19.

WEST WATERFORD - Club Comp: M Morris (9) 39, O O'Keeffe (11) 39, L Kelly (12) 38. Gross: D Burke 29. Tues Treats Cl 1: R Ronayne (18) 34, E Ahearne (19) 32, C Smith (19) 31. Cl 2: S Hanrahan (12) 30, J Keane (15) 28. Cl 3: F Murray (18) 26. Al Eile Open: C Sheehan (11) 43, L McCarthy (6 East Cork) 42, K Brigdale (18 Cahir) 40. Extra qualfiiers: L Kelly (13) 39. Gross: D Curran 33. Society, Sons Of Eireann: W Kearney (39), E Murphy (34). Juniors: C Power (15) 43, J Blackwell (14) 41, S Kelly (10) 40. Gross: M Hanlon 27. Best 36: R Curran (36) 36.

WEXFORD - Open: M Mullen (+1) 41, A O'Brien (9) 40, A Kehoe (11 St Helens) 39. Gross: L Whelan 30. Vis: J Forde (19 Rosslare) 30. Wed: M Scallan, C Edwards, S Moynihan. Gross: M Mullen. Sat: P Hynes (12) 38, L O'Neill (6) 36, N Harpur 34. Gross: P Hore 29. Vets: T Rowe 32. Vis: P Jordan (9 Enniscorthy). Sun: R Murphy (18) 39, T Murphy (18) 39, B Scallan (16) 38. Gross: C Martin 33. Vets: R Buggy (15) 36. Vis: A Doyle (6) 32. Mixed: C Healy & J Duignan 49, T Hynes & M B O'Leary 51, R Bent & B Power 54.

WICKLOW - Seniors: S Ryan (15) 40, J Rice (22) 40. Cl 1: P O'Hagan (5) 38. Cl 2: M McDonnell (14 Seafield) 39. Cl 3: N Crennan (20) 37. Thurs: M Doyle (13) & P Doyle (20) 10up, P Hayden (14) & T Goff (13) 7up, T Reilly (11) & C Reilly (18) 7up. Sun: L Fitzgerald (16) 42, B Misstear (20) 40, P M Doyle (20) 40, M Kavanagh (8) 39, D Brady (24) 36, R Dowling (12) 36.

WOODBROOK - 12h: J Mooney (8) & J Swaine (19) 33, D O'Driscoll (20) & J Cullen (28) 32, P Hopkins (9) & P Murphy (13) 32. 18h: D Galvin (19) & N Stuart (23) 52, P Moynihan (26) & L Kelly (18 Portlaoise) 48. Presidents (Billy O'Riordan) Prize: P Lambert (12) 40, B Devereux (17) 39, C Magee (15) 39, D Brady (12) 38. Committee: S Bresnan (10) 36. Officers Cup: P O'Farrell (6) 36. Past Presidents Prize: T Pitt (16) 35. Gross: J L Hughes 35.

WOODENBRIDGE - T O'Brien (20) 43, A Fogarty (15) 38, M Stedman (11) 38, D Byrne (15) 37.

Y

YOUGHAL - D Walsh (11) 41, T Foley (16) 40, P J Bunyan (6) 40. Gross: P Moylan 35. Best Fri: J D Malone (9) 39. Best Sat: J Dolly (11) 37. Best Sun: J Lordan (11) 40. Mixed: D Hogan & J Coyne, M Landers & K Curtin, J O'Donoghue & U Cotter, A Hayes & M Feely. Gross: K O'Flynn & S Ormonde.

SOCIETIES

B

BOHEMIANS - Grange, Captains Prize: C Montaine, M Sinnott, S Flood. Vis: J Murray. Bridgeman Trophy, Beech Park, July 13th.

BRIDGEWATER LADIES - Killeen: I Downey (23) 35, S Swan (35) 35, D O'Regan (21) 29. Cl 1: K Heffernan (21) 29. Cl 2: M Farrell (28) 29. Cl 3: L O'Connell (34) 18.

D

DONEGAL SENIORS ALLIANCE - Donegal: D Childs (12) 43, P Doherty (15 Rosapenna) 41, J Callan (11 Strabane) 40, P Woods (15) 39, H Coyle (14 North West) 39, D Gallagher (16 Rosapenna) 39, S Cannon (25 B & S) 39, E Harvey (15 Letterkenny) 39, A Henderson (16 B & S) 39, S Gildea (20 Letterkenny) 39. Gross: H Reid (Narin & Portnoo) 29. Cl 1: E Lynch (17 B & S) 37, P Mullooly (13) 37. Cl 2: D O'Carroll (21 Letterkenny) 38, H McBride (18 Gweedore) 38. Cl 3: T O'Farrell (17 Letterkenny) 39, P Kerr (21 Ballyliffin) 37. Cl 4: K Sharpe (25 Portsalon) 38, D Coyle (24 North West) 37. Captains (M Naughton) Prize, Narin & Portnoo, July 16th.

DUBLIN JOURNALISTS - European Club: G McCarthy 29. Cl 1: R Hyland, P Quinn. Cl 2: D Doherty, S Ryan. Cl 3: D O'Shea, T O'Mahony. July 13, Portmarnock Links. July 20, Killeen Castle (Charity Day). Timesheets with J Brennan 087 2437391.

G

GALWAY LAWN TENNIS CLUB - Bearna, Gents: K Geraghty (13) 35, R Timlin (5) 32, P Egan (18) 31. Ladies: P O'Reilly (25) 32, B Lang (27) 28, V Kiely (17) 28.

I

IRISH PROFESSIONAL FOOTBALLERS - Newlands, July 16, Captains (Eamonn Darcy) Day 1, 3pm.

L

LEFT HANDERS - Ballykisteen: B Gaffney (28 Nenagh) 44, T O'Brien (18 Clonmel) 39, G Clifford (12 Nenagh) 38, T Dunne (12 Arklow) 38, D Costello (17 Blessington Lakes) 38. Guest: M Bowman (19 Nenagh) 32. Mt. Juliet, Aug 21.

LADIES

A

ABBEYLEIX - G Cahill (35) 34. K Kavanagh 22, G Murphy 21.

ADARE MANOR - PGA Tankard: K McNamara 39, C Shine 38, C Horan 37. Category Prize: P Mann 37. 1st 9: M R Cremin 21. 2nd 9: M Philips 22.

ARDEE - Lady Captains: E Fahy (28) 132, I Kirkpatrick (24) 137, N Caffrey (19) 139. Gross: J McShane 161.

ASHBOURNE - 18h Cl 1: A Lee (14) 35. Cl 2: M Cassidy (25) 34. Cl 3: A Sheehan (34) 34. Lady Captains (Eileen Doolan) Prize: D O'Keeffe (26) 69, President Carmel (29) 72. Gross: S Mangan 87. Cl 1: H Donoghue (16) 73, R Young (18) 73. Cl 2: A Smith (24) 72, O Morgan (23) 73. Cl 3: H Gormley (31) 73, A Sheehan (34) 74. 1st 9: K Doyle (29) 33. 2nd 9: M White (35) 33. Past Lady Captains: E Kane (16) 74. Strokes: C Pender (16) 74.

ATHENRY - D Waters (24) 41, M Tarmey (20) 37. Gross: N Nally 23.

ATHLONE - Captains Prize to Ladies: L O'Sullivan (28) 70, S McInerney (32) 71, P McClean (24) 73, Y Walsh (17) 73, B Ryan (25) 74. Gross: A O'Brien 87. Cl 1: M Byrne (14) 75. Cl 2: M Hendrick (23) 74. Cl 3: B McDonnell (32) 76. Club Classic: R Rowe O Dolan L Dunn & J McGowan.

ATHY - J McDonald Hyland 40, M Hurley 38, K Lawler 37, M Norton 37, G Kelly 37.

B

BALLINASCORNEY - A Clifford (35) 69, V Delaney (30) 70, P Kearney 924) 72.

BALLYBOFEY & STRANORLAR - Lady Captains (B Kelly) Prize Day: D Kelly (24) 36, K McGowan (18) 36, M McConnell (12) 35, K O'Meara 34. Gross: D McGowan 32. Cl 1: R Russell 34. Cl 2: M P O'Flanagan 34. Cl 3: S A Hamilton 34. Committee: M Hynes 31. Granny: B Faulkner 34. Beginner: M Harvey. 1st 9: I Muldoon 19. 2nd 9: M Larkin 21. Fri: D Kelly. 9h: A Dillon 20. Vis: M Gillespie (Derry) 39. Gent Visitor: F Carroll (Ashbourne). Gents: B Duncan 42. Wed: M Larkin 68, T Mullan (Newtownstewart) 68, M McHugh 68, D Devanney 69. Gross: D McGowan 75.

BALLYBUNION - Newcastle West Exchange Day: M Keane (29) M Whelan (31) M Browne (32) & M McAulliffe (33) 92, A Hill (17) M Horgan (22) A Healy (23) & N Mullane (26) 87, M O'Sullivan (16) A O'Riordan (16) M Lyons (21) & B Moloney (22) 87. Lady Past Captains Day: M Scannell (26) 34, S Henigan (15) 33, A Fahy (25) 30, R Molyneaux (31) 30. 9h: N McKeon (36) 14. Seniors: M Pierse (31) 22, M Whelan (31) 20, E O'Flaherty (33) 17.

BALLYHAUNIS - J Folliard (33) 63, N Dillon (20) 69.

BALLYLIFFIN - Sun: D McConologue 32, J Doherty 34, C Glover 35. Lady Captains (Ruth McGartoll) 9h: F Glover 19, C McCavanna 19, S Grant 19. Gross: C McGeoghegan 10. Fri: T Kelly 20, S Grant 19, V Bannon 19. Gross; M McGeoghan 11. Wed: N Gordon 33, K McKeague 33, R McGartoll 34. Gross: G McCarron 43. Tues: D McConologue (36) 41.

BANDON - Rotary Am Am: C Murphy (25) A Armitage (28) & E O'Leary (27) 55, P Goggins (19 Lisselan) S O'Halloran (19 Lisselan) & B O'Halloran (25) 54, T Roche (15) K Byrne (23) & P Whitley (25) 52, M O'Sullivan (20) M Dunlea (25) & G O'Grady (28 Cork) 51. Sat: C Lingwood.

BANTRY BAY - Lady Captains (G O'Connell) Prize: M Flynn (14) 72, K Cameron (21) 69, G McCarthy (21) 69, C Rothwell (18) 68, G Scully (18) 68, J O'Shaughnessy (27) 68. Gross: C Endersen 38. Past Captain: L Linehan (16) 66. High H'cap: D Laing (36) 49. Rd 1: J McCarthy (29) 33. Rd 2: H O'Leary 16) 39. Vis: M Pattenden. Seniors: H Kirchner & M Cronin, E McGrath A Deicke & J McCarthy.

BEAUFORT - T Clifford (28) 30, N Mackessy (26) 30.

BEAVERSTOWN - M Doolan (23) 30, J Kelly (15) 30. Tues: C Vaughan (23) 39, M Murray (17) 37, M Doolan (23) 35, A McGuinness (23) 35, S Clarke (31) 34.

BEECH PARK - Greensomes: F Murray (32) & M Daly (34) 62, K Russell (29) & M Kennedy (35) 67. Sat: K Russell (31) 40, M Holt (19) 37.

BELLEWSTOWN - Summer League: S Biddulph 39, G McCullen 34.

BIRR - C McCarthy (19) 41, T Fealy (23) 36, S Reidy (10) 36, Y Boland (23) 36. Vis: M Wilkinson (16 Courtown) 30. 2Ball: E Delaney (31) & T Fealy (23) 44, A Hough (20) & L Guinan (32) 44, C Ryan (26) & K Doorley (14) 44.

BLACK BUSH - Sen Open: P Loughran (28) 35. Ria Kenny Cl 1: A Bradley (19) 42, S Cleary (20) 37, P Scully (22) 34. Cl 2: F McGuinn (26) 39, S Browne (25) 36, D Flanagan (29) 37. Cl 3: P Barry (35) 39, F Simpson (33) 37, S Ryan (30) 37. 9h: M Timoney (36) 17, B Gibson (36) 16. Swinging 60s: S Mangan (17) 23, B McCleery (14) 21. Juveniles: C O'Grady (27) 38.

BLAINROE - R McCarthy (20) N Mulqueen (24) & C Pippit (29) 86. Lady Captains Prize: J Bonus (12) 70, R Sparks (12) 70, B Fox Mills (32) 69, M Liston (27) 68. Gross: T Meehan 48. Past Captain: J Molloy (29) 67. Cl 1: M McCarthy (11) 65, M O'Carroll (18) 65. Cl 2: S Whittaker (22) 67, M Kavanagh (25) 66. Cl 3: R O'Caoimhe (29) 67, M Ryan (30) 64. Best Score Day 1: A Ledwidge (27) 38. Day 2: B Nelson (29) 36. 9h: N Geary (36) 15. Mens 9h: P Sheehy (27) 22, J Waters (21) 18, M Browne (25) 18.

BUNCLODY - L Byrne (13) 38, M Moore (13) 35, F Crean (22) 33.

C

CAHIR PARK - B Carroll (16) 37. Thurs: A O'Brien (22) 72, J Connolly (23) 72, P O'Connor (23) 74. Gross: C Morrissey.

CALLAN - Lady Captains (Mary Mannings) Prize: C Davis (12) 41, B McGrath (25) 40. Gross: A Wemyss 26.

CARRICK ON SUIR - Classic: D Battye (27) I English (27) F Steel (35) & A O'Loughlin (36) 97. Wed: M Dempsey (22) 72, F Steele (35) 72, B Torpey (20) 72. Gross: C Walsh 88. 9h: G Walsh (28) 17. Mixed: P Leonard & J Hunt 33, M & M O'Donoghue 33, J Reade & G Everett 35.

CARTON HOUSE - A Mallaghan (25) 40, S Plunkett (28) 32.

CASTLE - Mary Nowlan Cup: M Fitzpatrick (35) 66. Cl 1: A Haughton (17) 70, C Brennan (14) 70. Gross: S Lenehan 74. Cl 2: C Walsh (22) 70, S Elliott (27) 70, W Sheahan (27) 71. Cl 3: M Fitzpatrick (35) 66, M Barnes (32) 70, P Cronin (31) 72. 9h: P Fanning (24) 19.

CASTLEBAR - Lady Captains: S Kenny 70, I Hennelly 71, U Lydon 71, M Tuffy 71, M Kennedy 71, B Flynn 71.

CASTLEGREGORY - R Quilter (27) 38, M Cummins (11) 37, K Hennessy (20) 35.

CASTLETROY - M Keogh 36, G Forde 30. Sun: P Sheehan.

CASTLEWARDEN - P Corby (28) 39. Cl 1: D O'Driscoll (22) 36. Cl 2: K Cunningham (24) 37. Cl 3: P Maguire (35) 32. Sat: S O'Brien (22 Killeen) 37, L McHugh (30) 35.

CEANN SIBEAL - E Curran (12) 38, H O'Doherty (34) 35, A Moore (18) 33. Gross: R Sayers 19. Senior: J Descoteau (32) 33. Singles: A Ni Chiobhain (11) 39, B Carroll (15) 39, M Power (28) 37, A Moore (18) 36. 1st 9: N Fitzgerald (14) 23. 2nd 9: A O'Donovan (34) 16. Best 9h: B Ni Bhric.

CELBRIDGE ELM HALL - Cl 1: M Breen (28) 35, C Cusack (31) 33. Cl 2: M Mullery (36) 37, L Ryan (35) 31.

CHARLESLAND - 18h: A M O'Sullivan (27) 38, M McMahon (27) 37, N Ryan (30) 35. Gross: M Brennan 35. Cl 1: D Hayes (17) 32. Cl 2: L Hurley (19) 35. Cl 3: M Harnett (32) 34. 9h: L Byrne (29) 16. Rumble: L Kelly (32) S O'Kelly (26) G Owens (32) & S Kennelly (27) 104, M Sweeney (25) G Prendergast (26) N Cairns (24) & C Henderson (34) 97. Open: D Nolan (28) 37, I Grehan (26) 37, B Nolan (19) 36. Gross: A O'Neill 26.

CHARLEVILLE - Young at Heart: E Binchy (20) 33, E O'Shea (18) 33, K Finn (27) 32. Thurs Cl 1: C McCarthy (32) 41. Cl 2: I O'Hanlon (10) 39. M Donegan (310 40, S Bowles (25) 39. 9h: M O'Flynn (34) 17.

CILL DARA - B Fitzpatrick 41, H Dawson 40, J Shirran 38.

CLAREMORRIS - N McHugh 36. 9h: M Diskin.

CLONES - O2 Trophy: C McKiernan 40, V Tighe 35, V McGorman 34.

CLONMEL - J Drohan M Quinlan & A Fahey 94, L Barlow A Dougan & M Molloy 92, E Doolin G O'Gorman & H O'Donoghue 91. Vis: G Ryan N Hally & P Mulcahy (Cahir).

CLONTARF - Australian Spoons qual: A Gardner (13) & R Murphy (31) 43, A M Dufficy (12) & P Hetherton (17) 22. 9h: R McMahon (35) 21, D McCarthy (21) 21. Thurs: H O'Neill (34) & E Fetherston (36) 44, R Reagan (27) & R Murphy (31) 41. 9h: J Nic Uaildrich (36) 20, B Delaney (25) 19.

CONNEMARA - Lady Captains (Colette McGrath) Prize: E King (21) 38, C O'Neill (12) 41, N Shaw (32) 39, G McGettigan (17) 38, M Howley (25) 38. Gross: K Kelly 24. Past Captains: J Donnellan (17) 36. 1st 9: E Roche (34) 19. 2nd 9: S Timlin (33) 22. Vis: A Kilty (16) 31. 9h: M Walsh. 9h: E Joyce.

CORK - J Murphy (22 Letterkenny) C McCarthy (26) & M Hayes (36) 58, A C O'Sullivan (27) A Murphy (29) & C Rice (29 Monkstown) 54, D Devane (19 East Cork) M Kelleher (23 East Cork) & A Cotter (28 East Cork) 54, M Bergin (11 Monkstown) O Barry (15) & R O'Donovan (Bandon) 53. Hole in one: L Morrisson (20 Youghal) at 13th.

CORRSTOWN - Medal: A Brennan (18) 70. Cl 1: Y Bedford (13) 73. Cl 2: H Healy (24) 72. Cl 3: E Smith (30) 75. Singles: R McDonnell (31) 38, J McMahon (23) 39, A Fleming (24) 37. Singles: M B O'Briain (24) 34. Lady Captains Prize: M Carty (26) 142, A Shaw (22) 143, M Clancy (23) 144, B Martin (28) 146. Gross: Y Bedford 179. Cl 1: J Nelson (21) 147. Cl 2: E Smith (29) 153. Cl 3: A Rooney (36) 151.

Co LOUTH - Cl 1: A Lee (17 Ashbourne) 42, C Halpin (14) 41, R Howell (8) 34. Gross: D Smith 33. Cl 2: G Colbert (21 Carton Hse) 38, S O'Hagan (22) 37, J Gilroy (28 Elm Park) 36. 1st 9: B Farrell (23 Royal Tara) 24. 2nd 9: G Donegan (24) 20.

Co MEATH - Rumble: G Geoghegan (15) M Daly (12 Beech Park) & G Flattery (36 Co Meath) 91, B Kennesy (18) M Bradshaw (19) & R O'Connor (16) (Craddockstown) 89, M McLoughlin (21 Knightsbrook) M Dempsey (33) & A Dempsey (33) 88. 9h: T Brennan (36) 17.

Co SLIGO - Captains Prize to Ladies: G Demmel (17) 74, C Roche (26) 76, M Conefrey (15) 79, G Hynes (24) 79. Gross: S Brady 92. 1st 9: L McDaid. 2nd 9: J Harte (22) 36. J Coulter (28) 80. 30-36 h'cap: F Sproule (30) 29.

Co TIPPERARY - Claret Jug: K O'Connor 61, T Canny 71, F Boyle 71. 9h: M Maher 20, A Hunt 19. Thurs: M Maher 22, K Connery 21.

COURTOWN - 9h: G Duke (26) 21, J McCartan (21) 20, D Kavanagh (13) 19.

CREGMORE PARK - R Grealish, A Connolly.

D

DEER PARK - Rumble: M O'Donoghue (25) E Madden (29) & C Corrigan (36) 106, A Seagrave (32) B Bradshaw (33) & E Amerlynck (36) 103. 9h: C Gillett (20) 22.

DELGANY - Veterans Prize: H O'Rourke (26) 21, S McGowan (26) 18, E Whooley (27) 17. Sun: M Kola (16) & N Hautz (20) 73. Sat: A Kavanagh (25) 35, C McCormack (7) 35. PGA Tankard: A Lambe (25) 41. Cl 1: A Farrell (14) 37. Cl 2: L Martin (25) 39. Cl 3: C Ruth (33) 36.

DJOUCE - M Schutte (20) 36, B Murdock (32) 36. 9h: A Branigan (17) 14. Midweek 9h: L Brady.

DONABATE - 9h: A Nolan (17) 19, V Farrell (17) 18. Tues Cl 1: F Forde (14) 3. Cl 2: A Skelly (27) 6, J Ormsby (30) 1. Cl 3: E Galvin (36) 1. Sun: M Milner (20) 36, C Doherty (36) 32, F Mackey (34) 32.

DOOKS - Killarney Exchange Day: M Inglis (12) 40, M Curran (21) 38, C O'Connor (22) 37. Cl 1: J Harmon (12) 36. Cl 2: J Forbes (20) 36. Cl 3: D Johnston (34) 30.

DUNGARVAN - N Reynolds (11) 41, O Carroll (34) 41, I Considine (20) 41. Gross: B McCarthy 32. 1st 9: T Keane 22. 2nd 9: B Aherne 22. Best 36: M Kiersey 39. Sat: O Carroll (33) 43, A Fennell (8) 40, M Fives (20) 40.

E

EAST CORK - Scramble: R Evans (22) E Moloney (25) & P Carey (26) 55, J Guilfoyle (25) A Cotter (28) & A Aherne (27) 52.

EDENDERRY - M Gavin 41. Gross: P Martin 28. Cl 1: M Moore 38, D Lawless 37, M Malone 36. Cl 2: M Waters 38, V Cummins 38, J Farrell 36. Cl 3: S Larkin 39, K Abbott 39, J Ennis 38.

EDMONDSTOWN - Lady Presidents Prize: F Duffy (36) 42, P Langan (26) 41, Y Malone (29) 40. Gross: C Shatter 24. Cl 1: B Horlacher (20) 35. Cl 2: M Kelly (26) 40. Cl 3: D Kearney (28) 37. Cl 4: S Conway (34) 40. 1st 9: M O'Sullivan (23) 22. 2nd 9: A O'Hara (25) 20.Sun: R Darcy & P Mangal Spier 39, N Barrett & J Ryan 38.

ELM PARK - R Linnane (12) J Shanahan (14) & D Louth (15) 80, M Hurley (24) R O'Brien (27) & M Smyth (28) 79, A Cooke (26) E Loughnane (21) & J O'Shea (20) 77, M O'Sullivan (32) U Peelo (32) & C Rooney (33) 76. 1st 9: B Fanning (35) N Barrett (31) & C Hynes (28) 48. 2nd 9: H O'Boyle (28) M McDermott (26) & E Laffan (17) 39. Thurs: A Cooke (26) E Hartigan (21) M Bolger (34) & L Dobbin (27) 88, D Murphy (20) B Harmon (12) M Butler (22) & R McSullivan (20) 87, B Grogan (26) C Cullinane (32) D Gleeson (31) & C Mullen (24) 87.

ENNIS - Medal Silver: A Casey 72, Y Keohane 73. Bronze: G O'Mahony 70, A Gallery 71. Seniors: A White P Butler & M Colton, A Kehoe C Verling & G Finn. Fri: P O'Donnell 38. Wed: D Burns +3, R Collins +2, S O'Brien +2, H Harnett +2, M Lenihan +1. Gross: R Lillis. Fri: P Costello 34, M O'Halloran 33. Lady Captains Mixed: K Pyne & B Pyne 64, E Murphy & M Neylon 64, R Collins & C O'Neill 69. Gross: D Burns & S Burns. Lady Captains Prize: M Flanagan +4, M Lenihan +3, M Woulfe +3, S O'Brien +2, E Murphy +2, M Green +2, P Costello +2, M Lacheiner +2. Cl 1: A O'Loughlin 0, B Foley -1. Cl 2: S Hegarty 0, K Vaughan 0. 1st 9: H Harnett +2. 2nd 9: V Hasset +1. Past Captain: N Farrelly 0. Granny: A Daly 0. Best Improver: J Davenport.

ENNISCORTHY - Lady Captains Prize: K Ryan (34) 105, N Dunphy (24) 106, A Delaney (27) 110, D Kenny (21) 110, P Murphy (36) 113, J King (5) 113, J Conville (30) 114. Gross: C Sharkey 80. Playoff 9: E Askins (24) 39. 1st 18: K Walsh (25) 71. 36 h'cap: N Furlong (36) 117. Committee: E McGrath (10) 116. Past Captain: L Healy (12) 115. Senior: B Delaney (24) 116. 1st 9: M Murphy (25) 33. 2n 9: J Dunne (36) 34. 9h: A O'Rourke 13. Tues: M McCauley (17) 39, E Browne (12) 37, B Morrisson (26) 36, J Conville (20) 36, M McCauley (20) 36, D Kenny (21) 35. Gross: C Doyle 28. 36 h'cap: C Ryan (36) 35. 9h: H D'Eathe 17. Ongoing 9h: M Dunphy (19) 21, K Ryan (34) 17, A Cahill (36) 16.

ENNISCRONE - D Moylett (32) 40, C Carney (30) 38, A Hughes (18) 38, C Hughes (19) 35.

F

FORREST LITTLE - M Robinson (24) & M Duffy (24) 40, M Kyne (10) & A Kennedy (14) 40, B Snow (21) & T Shevlin (22) 40. Sun: C Conaty (25) 36.

FOTA ISLAND - 18h: A Griffin (26) M Holt (29) & N Corbett (30) 50, C Pearson (23) A Deller (33) & R Hall (35) 49, G Archer (24) H O'Donovan (28) & S Kearney (30) 48. 9h: M O'Keeffe (27) 13.

FOXROCK - Granard Foursomes: S Simmons (16) & J Cruise (36) 40, D Kaye (33) & S Gillett (27) 39.

G

GALWAY BAY - F Caulfield (14) 71, S Costello (33) 72, K Sands (29) 74. Gross: F O'Driscoll 85.

GORT - Lady Captains Prize: B Browne (32) 69, J Joyce (12) 71, M F Coen (18) 72, M O'Grady (31) 73. Gross: S O'Connor 88. Past Captain: P Mulkerrins (25) 73. M Brennan (18) 74. 1st 9: M Ruane (26) 34. 2nd 9: R Walsh (26) 34. Mon: M Mahoney (24 Loughrea) 34, S Mooney (18 Loughrea) 34.

GOWRAN PARK - Lady Captains Day: M Condon (22) 65, C O'Driscoll (23) 70, G Latchford (26) 73, V McCabe (18) 75. Gross: S Kearney 72. Past Captains: A Mullins (14) 75. 1st 9: M McEvoy. 2nd 9: M Bower. Wed: P Mullins (36) 40, C O'Driscoll (22) 39.

GRANGE CASTLE - Medal: B McGuinness (16) 68. Cl 1: S McNelis (20) 68, C Flannery (19) 69. Cl 2: A Moran (26) 69, T Comerford (32) 71. Gross: L Cullen 83. Singles: L Cullen (5) 37. Cl 1: A Dunne (19) 32. Cl 2: E Smith (25) 37. Tues: P Keane (29) 41. Cl 1: L Cullen (5) 37. Cl 2: N McGeehan (29) 37. Sun: J McDaid (22) 47. Cl 1: G Walshe (16) 41. Cl 2: M Devlin (27) 44.

GREYSTONES - Lady Captains (Jeanne Thorpe) Prize, Day 1: M Hutch (11) 36, E O'Donovan (26) 34. Gross: A O'Neill 25. 1st 9: A Darcy (34) 19. 2nd 9: C Joyce (30) 21. Day 2: E Smith (31) 39, P O'Reilly (19) 37. Gross: A Cafferkey 24. 1st 9: L Smullen (21) 20. 2nd 9: R Norris (18) 19. Sun & Thurs: B Furey (29) 73, P Ryan (36) 72, G O'Shea (25) 72, S Harvey (36) 69. Gross: J Moore 53. Cl 1: L Langrell (19) 64. Cl 2: F Twomey (24) 64. Cl 3: A Ashe (28) 67. Cl 4: D Rolland (34) 68. 5 Day: T Riordan (33 34, R Lee (31) 38. 9h: J Maxwell (36). Committee: M Smith (18) 62.

H

HEADFORT - M McCabe (12) & C Farrell (17) 38, J McMahon (20) & E Dillon (24) 38, P K O'Reilly (11) & L Gaffney (21) 38. 9h: M Cahill (31) 17.

HERMITAGE - Tues: E Mullen (17) & B O'Donovan (23) 37, M Barry (20) & M Cashman (36) 37, L O'Brien (29) & R Blessing (36) 37. 9h: C Kelly (25) 17, F Brannigan (35) 17.

HIGHFIELD - Captains Prize to Ladies: M Daniel (23) 65, C Woods (26) 67, C Deegan (15) 68.

HOLLYSTOWN - Granard Cup: M O'Donnell (20) & M Whelan (16) 40, H Reaney (21) & R Kearns (8) 37. Lady Captains (Grainne Tuohy) Prize: U Duignan (22) 67, D O'Hagan (28) 67, C Hetherington (22) 68. Gross: A Heffernan 84.

HOLLYWOOD LAKES - Lady Captains (Ann Hallinan) Day: P Giltinane (32) 66, R Kiely (25) 64. Gross: S Somers 86. Cl 1: C McCormack (16) 70, L Mateer (21) 72, K O'Leary (17) 72. Cl 2: C Grenham (24) 70, A Walsh (35) 70, D Bell (23) 71. Past Lady Captains Prize: M Courtney (22) 72. Sun: L Mateer (21) 37. Midweek 9h: M Loughrey Grant (36) 22.

I

ISLAND - Lady Captains (Shelia Gergahty) Prize: M O'Reilly (25) 78, C Fanning (12) 77, M Foley (17) 75, J McDarby (25) 75, R Terry (18) 74. Gross: G McMullan 66, A Courtney 57.

K

KILCOCK - Medal: B Cully (30) 62. Gross: A Cronin 91. Cl 1: G Bell (23) 69, B Woulfe (21) 72. Cl 2: K McKenna (31) 70, M O'Brien (25) 73. Cl 3: A Cribben (34) 72, F Dwyer (33) 74.

KILKEE - D Powel (23) 39, Y Sheahan (29) 38, A O'Halloran (28) 36. Open: B Murphy (27) 37, E Blake (20) 37, C Phelan (25) 36. Cat Prize 29-36: Y Sheehan (29) 37.

KILLERIG - 11h: M English (26) 25, P Doyle (19) 25. Singles: D Ashby (20) 44, T Doyle (24) 36.

KILLINEY - Cl 1: M O'Donnell (19) 36, C Towlson (14) 36. Cl 2: A Waldron (23) 41, P Dolan (23) 40. Cl 3: L Martin (30) 39, D Lavelle (32) 35. Gross: Y Airey 20.

KILMASHOGUE - A Moody (21) 42, C Kennedy (26) 37.

KILRUSH - Fr. Pat Malone Singles: M Walsh (21) 42, A M Donnellan (22) 37, J O'Malley (21) 37, A Brennan (11) 36. Cl 1: A Lorigan (16) 34. Cl 2: C Pyne (21) 33. Cl 3: A Duggan (31) 35. Seniors: P Mulqueen T Lyons K Haugh & M McCarthy 63.

KINSALE - Eileen Murphy Foursomes: H O'Sullivan (21) & Y Bane (22) 38, F Robinson (23) & N O'Sullivan (31) 38, C Desmond (15) & A Healy (30) 37.

KNOCKANALLY - M Clyne (26) 42. Cl 1: P McCormack (21) 33. Cl 2: S Cummins (24) 38. Cl 3: D Delahanty (29) 33. Lady Vice Captains (Pauline Grogan) Prize: P Murphy (17) 69, M Doran (25) 73, T McEvoy (27) 73, R Fay (15) 73. Gross: A McCloskey 86. 2nd 9: N Keane (21) 31. 1st 9: B O'Brien (19) 35.

L

LAHINCH - Galway Exchange Day: S Sexton O Lucas S MacGrath & A Cullinan 93, E Chambers M O'Meara M Coen & A Vaughan 88, M Ahern M O'Brien R Frazer & M Hanrahan 87.

LAYTOWN & BETTYSTOWN - M Wade K Moore & C Corry 76. 9h: B Clinch 16. Lady Captains (Maureen O'Brien) Prize Cl 1: M P Delany 37, L McAuley 35, M McGowan 34. Cl 2: H Delany 37, H Maher 36, B Carthy 36. Cl 3: J Graham 34, J Leech 34, M Spellman 33.

LIMERICK - C McMahon H McMahon & A McMahon 88, I Desmond M Scanlon & M Hickey 87, T Murphy M Hannon & E Walsh 84, D Burns J O'Donnell & C Conway 83.

LISHEEN SPRINGS - K Rothwell (20) 37, M Devitt (33) 34, C O'Loughlin (20) 33, N Donnelly (27) 33. Captains Prize: B Meagher (35) 38, K Bowe (18) 37, E Donnelly (7) 33, M O'Rafferty (34) 33.

LISMORE - J Tobin (19) 68, K Moynihan (19) 68.

LOUGHREA - P Long (30) 49, M Shaughnessy (27) 37, A Gilchreest (24) 35, S Mooney (18) 35. Gross: B Lawless 20.

LUCAN - Thurs: M Dowling (3) 39, D McGrath (18) 38, M Quinn (24) 38. Sat: A McHugh (33) & M Flanagan (28) 49. Sun: I Dempsey (28) 33, M B Nolan (24) 33, M Urquhart (5) 32.

LUTTRELLSTOWN CASTLE - Ria Kenny: M Flood (36) 34. Cl 1: S McGrath (21) 33. Cl 2: P O'Sullivan (33) 32. Lady Vice Captains (Anne) Prize; M Smyth (25) 36. Cl 1: G Thompson (26) 36. Cl 2: M Flood (36) 28.

M

MALAHIDE - N Farrell (13) & M Tolan (24) 41, K Murphy (20) & M Whelan (31) 40, S Geraghty (23) & H Magill (24) 38, M Griffin (12) & M Gaughran (24) 38. 9h, Red Course: M Sweeney (27) 24, D Curtin (36) 21, M Corr (30) 19, D D'Arcy (27) 18, J Gallen (36) 18.

MANNAN CASTLE - M Cumiskey 65, J Edwards 67, D McGuinness 67.

MILLTOWN - Scramble: M Logue (10) M Goode (8 Howth) & C Rooppnarinesing (21 Edmondstown) 67, D Walsh (2) E Dunleavy (30) & C Brophy (19) 68, E Meagher (17) E O'Malley (13 Elm Park) & P O'Leary (16 Elm Park) 69.

MOATE - Granard F'somes: M Rohan (16) & P Farrell (24) 38, C Connolly (11) & A Ledwith (28) 38. Presidents Prize: L Boland (22) 143, V Burgoyne (24) 145, M Horan (30) 146, V Colgan (18) 146. Gross: S Healy 176.

MOUNT WOLSELEY - Medal: G O'Reilly 70, M Murray 74, A Nash 75, E Hanley 75.

MOUNTRATH - Medal: D Lane 72, P Clegg 73, H Meade 73. Seniors Captains (Pat Behan) Pirze: M McGlynn 38, R Fitzpatrick 38.

MULLINGAR - Bishop Smiths Prize: A Seery (33) 41, H Collier (18) 41, R Nolan (29) 40, M McCauley (13) 37, A Daly Glennon (27) 40, L Shaw (36) 38, K McKeon (24) 35, M Hunt (36) 15, I Murtagh (21) 21, M Reynolds (30) 23. Gross: M Taaffe 26.

N

NAAS - J Forman (30) & C Grogan (21) 41, N O'Rourke (27) & J Brosnan (20) 38, A Fitzpatrick (28) & C Brogan (27) 36. 9h: M McCann (18) 20, M Herlihy (17) 18, A Freely (19) 17. Sun: M Fitzpatrick (17) 35. Fri: M Fitzpatrick (17) S Hegarty (19 Blessington Lakes) & M Clarke (12 Fota) 66, A McCoy (30) A Walsh (29) & H Kavanagh (24) 64, R Byrne (19) R Doyle (24 Craddockstown) & E Byrne (31) 62.

NENAGH - K Murphy (33) 45, A Atkinson (32) 43, J Hanly (26) 41, P Guerin (31) 39. Gross: J Barkman 25.

NEW ROSS - Lady Captains (Mary Dungan) Prize: M Burford (15) 142, M O'Leary (13) 143, A Whelan (36) 149, A Banville (26) 149, M Maher (14) 151, E Wallace (30) 151, P Quinn (28) 151. Gross: M Dowling 154. Past Captains: T Byrne (21) 154. Committee: M T Wall (23) 152. 1st 18: M Finn (30) 72. 2nd 18: B Duffin (29) 74. 29-36 h'cap: M Wilson (30) 156.

NEWLANDS - Captains Prize to Ladies: M K O'Mahony (15) 41, A Croft (17) 39. Gross: O Heffernan 22. Cl 1: R Duffy (18) 36, A Burke (18) 35. Cl 2: M McRann (24) 37, P Power (22) 36. Cl 3: P O'Dea (30) 37, G Simpson (26) 36. Cl 4: M Dunne (34) 35, B Hussey (36) 34. Hole in one: M Murray (Junior) at 4th.

O

OLD CONNA - Medal: J B Kelly (36) 66, M Glynn (24) 68, M Nolan (36) 69. Cl 1: M Flynn (20) 70. Cl 2: G Prendergast (28) 69. Cl 3: T Burrowes (30) 73. 9h: R Brown (31) 16.

OUGHTERARD - M A Quigley (27) 37, N Smyth (16) 36, L Gore (18) 33. Gross: N Maloney 23. Cl 1: M Ni MHaille (10) 32, U Hernon (17) 30. Cl 2: S Conneely (22) 32, N McAleer (23) 32. Cl 3: M Watson (36) 31, K Lydon (29) 31. 9h: B O'Brien. Lady Captains Day: N McDonagh (29) 65, P O'Reilly (25) 71, L Gore (18) 72, E Garvey (33) 73, T Butler (24) 73, B Walsh (21) 74, U Hernon (17) 75. Gross: N Maloney 81. Cl 1: M Duggan (17) 76, N Smyth (16) 77, B Richardson (19) 77. Cl 2: P Blehein (25) 76, D O'Donovan (24) 77, A Faherty (24) 77. Cl 3: A Kenny Jnr (31) 76, A Hayes (35) 77, M McAlinney (34) 78.

P

PORTUMNA - S Lohan (33) 46, V Curtin (29) 40, A S Carty (33) 38. Gross: A Carey 23. Tues: N Holohan (34) 43, R Walsh (28) 42, V Curtin (22) 41. Gross: A Carey 26.

R

RATHCORE - Lady Presidents Prize: R Merriman 37, A Satchwell 37, E McNally 34. Gross: M Brennan 25. Cl 1: M Pratt 29. Cl 2: M O'Donoghue 32. Cl 3: J R Kenny 32. 1st 9: C Kennedy 19. 2nd 9: S O'Donoghue 18.

RATHDOWNEY - M Duggan (28) 37, B Maher (12) 37, A Russell (8) 36. Gross: H Bourke (Abbeyleix) 29.

ROGANSTOWN - Captains (Aine Derham) Prize: M Norton (26) 41, F Arthurs (19) 41. Gross: B Craig 39. Cl 1: O McGuinness (17) 38, M Greenan (18) 31, P Flood (21) 31. Cl 2: A Doyle (26) 37, B Harrington (26) 33, C McGuigan (22) 33. Cl 3: P Lynam (32) 34, C Nugent (29) 33, E McAdoo (34) 32. Past LC Prize: J O'Shea (20) 38. Committee: S Downes (24) 35. Vis: A Farnan (21) 20, J Evans (16) 17. 1st 9: J Flynn (21) 18. 2nd 9: C Smith (28) 17.

ROSCOMMON - S Kelly (23) 38, C Herward Ryan (21) 37, P Quinn (8) 36. Tues: M Brennan (25) 39, C Herward Ryan (21) 38, N Costello (36) 38. Wed: S O'Farrell (15) 43, R Lennon (5) 41. Gross: S Benedetti 33. Thurs: A Browne (32) 41, J Moran (25) 40. Gross: G Relihan 26. Sat: C Herward Ryan (20) 37, B McCarthy (28) 37, R Thornton (9 Warrenpoint) 36. Sun: C Cherward Ryan (20) 38, R Thornton (9 Warrenpoint) 35, M Croghan (35) 35.

ROSCREA - N Ryan (30) & K Phelan (12) 39, O Egan (6) & C McDonnell (29) 38, P Dooley (23) & N Kennedy (32) 37.

ROSSLARE - V Deacon (15) & G Coghlan (19 Kilmashogue) 42, C Quinlivan (21) & M Dempsey (21 Wexford) 41, J Bowe (10) & R O'Connor (13 Wexford) 40.

ROYAL TARA - M Watters (19) 45, M Keane (24) 41, E Davis (12) 40, C O'Sullivan (17) 39, R Nolan (22) 39, A Fitzsimons (34) 39. Gross: L Greally 27. Seniors: A Lynch (33) 22.

S

St ANNES - A Billings (24 Clontarf) M Buggy (32) & C McGowan (36) 76, B O'Halloran (13) R Plunkett (16) & M Mackey (28) 75, F McKeon (16) B Asquith (24) & S O'Toole (31) 73. Seniors: O Keogh (10) 36. Captains Prize Day, 9h: U Fagan (17) 19, S Purcell (33) 19.

St HELENS BAY - Lady Presidents Prize: A O'Connell (12) 37, T Kilcline (28) 36, F Reid (21) 35. Gross: P O'Leary 33. Secret Prize: P Hudson (28) 39. 1st 9: H Lawlor (33) 22. 2nd 9: M Tevlin (23) 22. Past President: M McCormack. Wed: J Devitt (22) 38, M O'Connor (17) 33.

SEAPOINT - PGA Tankard: I Hoey (30) 40, E McMorrow (19) 34, B McEvoy (31) 33. Team: M Wiseman (12) M Traynor (36) J Mooney (22) & J Traynor (10) 94, D O'Connell (12) J McQuinnan (14) J Shelbourne (20) & P Rice (21) 90, B Moore (18) F Stanley (19) M Ryan (20) & M Upton (26).

SILLOGE PARK - M Caden (14), A Grills (31) 35.

SKERRIES - G Carron (31) 22, J O'Brien (25) 21. Tues: J Lewis (15) 21, A Keane (26) 19. Thurs: H Cussen (22) I Noonan (17) J Gillespie (7) & P Cunningham (28) 92, A Humphreys (21) M Finnegan (36) A Flemming (24) & M Dinnan (30) 90. Fri: H Toye (36) 21. Junior: C Coleman (36) 49.

SLADE VALLEY - Cl 1: A Mangan (17) 34. Cl 2: J Nolan (26) 35. Cl 3: F McHugh (34) 37.

SUTTON - L O'Byrne (20) & P Molloy (25) 35, P Manning (22) & A Beggs (21) 33. Gross qualifiers: M Hickey & M Lennon 21. 9h qualifying: A Morton (27) 14.

T

TARA GLEN - E Bruton (19) 35, V Caulweleart (360 35, T Hodgins (22) 34. Gross: T Twohig 29.

TIPPERARY - J R Ryan O Halloran & M Doherty 46, E O'Sullivan & A Crotty 46, K Rafferty & O Mulvihill 45. Seniors: R Bourke U Madden & K Flynn, C Ryan P Daly & S Hammersley.

TRALEE - D Murphy (24) 41, L Rafferty (36) 40, P Stack (18) 37. Sun: K Finnegan (13) 34, E Morrissey (9) 34, L Peevers (15) 34.

TUAM - A O'Reilly (27) 5up. Cl 1: M Mulryan (14) 2dn. Cl 2: U Molloy (22) 2up. Cl 3: T Halloran (28) 4up.

TULLAMORE - F Flanagan (28) 2up, B Dunne (22) 1up, J Barber (16) 1dn. Team: O Payne (27) T Dixon (22) & T O'Sullivan (30) 91, K Moylan (11) H Wilson (20) & J Keegan (21) 86.

W

WATERFORD - M Sheppard (26) 40, M Murphy (28) 38, B Gleeson (17) 37. 9h: B Hayden (36) 14, B Condon (31) 14.

WATERVILLE - M Quirke (22) 4up, S O'Sullivan (17) 1up, M Creedon (13) 1up, J Bracken (25) 1dn.

WEST WATERFORD - Captains (David Condon) Prize to Ladies: F Butler (23) 37, R McDonnell (35) 36, C Donnelly (36) 34. Gross: J Conway 19. Cl 1: J Whyte (17) 30. Cl 2: J O'Donovan (29) 34. Cl 3: N Flynn (31) 33. Mna Eile qualifier: M T Curran (29) 43, G Coghlan (33 East Cork) 40. 9h: P Kelly (22) 41, M Herlihy (36) 40, M L Carroll (19) 40.

WESTMANSTOWN - T Smith (13) M O'Toole (20) A Kelly (23) & M O'Keeffe (25) 99, B Arthur (17) R Maguidhir (18) J O'Callaghan (20) & M Finlay (23) 97, A Davey (24) M Cusack (29) G Dunne (16) & M Hughes (20) 97.

WESTPORT - G Murphy (31) 38, M McNicholas (19) 35, M Griffin (24) 34. Seniors: M Duffy 26, P Kelly 24. Sun: M O'Farrell (11) 70, M Keane (8) 70, U McGovern (31) 71. Gross: A Corcoran 88.

WEXFORD - M Dempsey (21) 41, D Dunne (24) 40, E Lauhoff (36) 39. Gross: T Dunne 31. Vis: V Swan (34 Enniscorthy) 38. Best 36: M B O'Leary (36) 30.

WICKLOW - Open: A Reynolds (36) 42, M Hennessy (17) 41, M O Boyle (21) 37, B O'Donoghue (21) 37, N Dunne (26) 37, A O'Reilly (21) 36. Gross: M Copeland 39. 1st 9: B Carroll (24) 22. 2nd 9: P Long (21) 18. Vis: S McGrath (15 Milltown) 34. Sun: G Nelson (19) 31.

WOODBROOK - M Towers (22) 39, A Patten (20) 39, C Fitzell (11) 38, L Kelly (31) 37. Gross: N Coffey 33. 1st 9: E Murphy (21) 24. 2nd 9: D Hennessy (20) 21. Lady Captains (Marcella Acton) Prize: P Maguire (26) 74, M O'Raghallaigh (16) 72, M Ambrose (28) 70, M Murphy (28) 69, M Ryan (19) 68, V O'Reilly (20) 68, M Towers (22) 68. Gross: S Cleary 54. Cl 1, Day 1: C Hamilton (14) 37, O O'Mahony (8) 36. Day 2: C Fitzell (11) 34, K McKenna (18) 33. Cl 2, Day 1: C Byrne (23) 38, C Brady (25) 35. Day 2: A Quigley (24) 35, E Murphy (21) 34. Cl 3, Day 1: S Cussen (32) 38, M Blunden (36) 36. Day 2: E Hickey (34) 46, D Mee (36) 38. Nett Day 1: C Costello (18) 35. Day 2: D Flood (35) 34. Gross Day 1: S Lynch 26. Day 2: N Coffey 29. Past Captains: D Dolan (30) 64. Committee: B Lawlor (11) 63. Seniors: H Clancy (23) 66. Inter/Juniors: E Byrne (36) 38. 5 Day: M McCarthy (22) 38, S Ward (20) 37. 9h Day 1: R Kissane (29) 17. Day 2: C Quinlan (31) 12. Day 1, 1st 9: S Kelly (27) 20. 2nd : G Redmond (24) 18. Day 2, 1st 9: A McCambridge (15) 19. 2nd 9: K Dunphy (13) 19. Presidents (Billy O'Riordan) Prize: B Byrne (19) 38, C Ryan (13) 36, S Quinlan (28) 35, R Maguire (24) 35. Gross: C Hopkins 31.

WOODSTOCK - Medal Cl 1: M McGough (19) 70. Cl 2: C McMahon (36) 71. Lady Captains (R Gleeson): M A Killeen (14) 36, C McMahon (34) 42, A Donegan (11) 35, A Burke (18) 31. Gross: M McNicholas.

Y

YOUGHAL - Lady Captains (Breeda Fitzgerald) Prize: P McCarthy (35) 68, B O'Donoghue (15) 68. Silver: M O'Connor (20) 71, J Swayne (16) 71, S Ormonde (13) 72, M T Kelly (16) 73, J Coyne (5) 75. Gross: E Coyne 79. Past Lady Captain: B Curtin (27) 71. 1st 9: P McNamara (18) 35. 2nd 9: P Landers (14) 32. Bronze: V Murphy (21) 69, R Mathews (23) 69, A P Coleman (31) 69, A Coyne (21) 70, A Rochford (23) 73, A O Coleman (27) 74, U Cotter (23) 75, A Leahy (36) 75, A Muckley (21) 75, F Barry (21) 77, B McGee (28) 77, E Carroll (34) 77. Senior: H Waide (36) 71. 1st 9: C Beresford (32) 36. 2nd 9: E Corbett (36) 25. 36 h'cap: M Crimmins, M Kenneally. 11h: J Kelly.

COMPILED BY PAT RUDDY

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport