Sport Golf

Friday 22 August 2014

Golf Notices

Published 04/02/2014 | 02:30

  • Share

Men

  • Share
  • Go To

A

ABBEYLEIX – 15h: F Brennan (20) 40.

ARDEE – Sat: N Murphy (24) 38. Sun: B McConnell (16) 33, J Travers (7) 32, P Fahy (14) 31.

ARKLOW – C Davitt (14) & P Murphy (20) 47, J Farrell (13) & B Donoghue (19) 45. Sun: N O'Toole (17) 42, I Kaye (5) 40, R O'Neill (16) 39, D MacDonald (9) 38.

ASHBOURNE – League Cl 1: K Fitzpatrick (10) 32, J McCarty (10) 31. Cl 2: N McDermot (13) 33, J Stewart (13) 32. Cl 3: L Fitzmaurice (17) 33, B Patterson (17) 31. Cl 4: G Weston (24) 34, T Keenan (26) 32.

ATHENRY – E Regan (8) 35, J Brogan (20) 35, J Fox (14) 35. Gross: C Waters 31.

ATHLONE – S Connaughton (15) 33, D McGowan (18) 33. Wed: E Higgins (15) 37, G Kelly (10) 35. Wed Golfers: J Costello 36. Cl 1: E Kelly 34. Cl 2: T Carmody 28. Cl 3: M Tallon 30. Veteran: E Dunne 27. Sat & Sun: N Broughall (10) 37, J Gannonn (25) 35.

B

BALCARRICK – M Farrell (7) 30. Cl 1: L Fitzmaurice (6) 29. Cl 2: G Dowling (17) 28. Cl 3: B Fitzpatrick (21) 29. Open: J Talbot (23) 33. Cl 1: J Donnelly (12) 29. Cl 2: V Brereton (16) 30. Cl 3: I Burns (19) 31.

BALLINA – J Horgan 33, R Doherty. Seniors: P Forde 39, D Bourke 37. 12h: J Mulkerrins.

BALLYHAUNIS – Junior: K Kilbride.

BALLYMONEY – S Furlong (13) 43, R Kehoe (11) 42, D Delaney (10) 41.

BALTINGLASS – D Leigh G Foley K McGowan & P Sammon 78.

BANDON – J Minihane (4) & M O'Dell (8) 37, P Coughlan (8) & P Lang (15) 35.

BEECH PARK – T Ryan (10) 44, J Cooke (22) 42, R Bophy (12) 41. Sun: P Kenny (23) 34. Cl 1: A Ronan (10) 30. Cl 2: K Murray (13) 33. Cl 3: D Darcy (15) 32. Cl 4: P Murphy (20) 34.

BELLEWSTOWN – Sat: K Moore 23, J Gogarty 21. Sun: A Whyte 26, N Munnelly 23.

BLACK BUSH – League Cl 1: P Kelly (13) 28, J Fagan (7) 27. Cl 2: D O'Donnell (18) 29, K Smith (15) 28. Cl 3: D O'Sullivan (20) 28, D Keegan (24) 28. Seniors: P Canning (25) 36, B Simpson (19) 35, J Creagh (13) 34.

BORRIS – Seniors: M Murphy (11) 42, M Morrissey (8) 38. Open: J Hickey (15) & G Carroll (13) 61, J Whelan (10) & L Dunne (10) 62.

C

CALLAN – W O'Neill & P O'Keeffe 47, P Doheny & S Greene 44, D Hoyne & T Manogue 44, B Cullen & J Tierney 43, O Murphy & S Malone 43, D Comerford & E Cunningham 41, M Hickey & P M Ryan 40, L Malone & M Murphy 40.

CARLOW – P Kelly (15) & Pl Kelly (24) 37, A Regan (22) & P Brennan (27) 38, P White (10) & B Murphy (13) 39, E Dowling (26) & E Kelly (10) 40, J O'Gorman (13) & S Farrell (18) 40, P Whelan (16) & J McEvoy (21) 40.

CASTLE – 1st 9: G O'Hara (10) & K Banks (20) 19, B J Kane (8) & L Healion (22) 19. 2nd 9: A McEvoy (9) & L Daly (18) 23, J Church (19) & J Sherlock (21) 21.

CASTLE BARNA – A O'Neill (21) 49, T Wright (19) 46, W Daly (20) 44.

CASTLEBAR – D Greaney B Killion P Ryan & K Leonard 45, K Irwin P McDonnell J Jennings & M Kilcourse 46.

CASTLEGREGORY – T King (18) S O'Connor (19 Tralee) & S Hennessy (16) 76.

CASTLEMARTYR – J Burke (8) 41, G Quail (8) 39, P McConnell (17) 39.

CEANN SIBEAL – T Hoare (13) 36, S J MacGearailt (22) 36, D Duffy (5) 36.

CHARLESLAND – K Cronin (18) 40, J Kestell (9) 39, J Butler (19) 38. Gross: T Fitzpatrick 29.

CHARLEVILLE – Seniors: F Murphy M Irwin & T Clarson, J Ryan N Madigan & C Scott.

CILL DARA – League Wk 1: D Doody (21) 27, T Anderson (20) 26, F Archbold (13) 25, G Scully (15) 25, J Molloy (12) 25, A Bell (21) 25.

CLANE – 9h: G Nevin (14) 24, M Cuddihy (18) 24, J Malone (25) 24.

CLAREMORRIS – M Higgins 32, J Prendergast 32.

CLONMEL – Magic 5: L Phelan & J Quinn 5up, M O'Neill & E Lonergan 1up. Magic 15: F O'Keeffe & K O'Gorman 4up, B Hewitt & B Acheson 3up.

CLONTARF – A Cummins (29) B Brady (32) 28, B Chawke (27) & F McDermott (27) 32.

CONNEMARA – J Cosgrove (13) T Hickey (18) & V Cotter (20) 63, P McGettigan (18) J Joyce (13) & M Breen (13) 63.

CORK – T Dwyer (18) & D Desmond (6) 40, C O'Brien (8 Youghal) & E Morrison (12 Mallow) 36, E Dwyer (9) & L Ormond (16 Ballykisteen) 36, J Tuohy (20) & J Donovan (14) 36, F Nixon (16) & K Tracy (4 Monkstown) 39. Sun: J Daly (6) 35, D Clifford (6) 34, D Clohosey (14) 33, V Twohig (10) 33, A Sheedy (7) 33, D Dudley (4) 33, R O'Rahilly (15) 32, T Quirke (9) 32. Gross: G O'Flaherty 30.

CORRSTOWN – Sat: B Bell (22) 21, M O'Connor (28) 21. Sun: P Hall (8) 19, G Davit (8) 19. Charioteers: J Martin (14) P Cleere (28) & T Rigney (19) 49. League: Dead Presidents 188, The 4 of Us 167, The Good Guys 152.

CO CAVAN – E Rice (11) 23, S Galligan (14) 22, J Hewitt (19) 22.

CO LOUTH – 1st 9 Cl 1: S Murphy (9) 35. Cl 2: M Plunkett (21) 35. 2nd 9 Cl 1: O Branigan (8) 18. Cl 2: M Varley (13) 19.

CO MEATH – League Cl 1: D McCarthy (9) 36, F Holden (10) 32. Cl 2: J Dunne (13) 32, P Conway (15) 31. Cl 3: G Dempsey (19) 27, B Fannin (21) 26.

CO SLIGO – League Championship Course: T Hallisey (12) & D Henry (120 4up. Bomore Course: T A Feely (23) & J McHugh (13) 1up.

COURTOWN – M Morris (13) & M Griffiths (14) 34, J Keegan (6) & T Sheriff (14) 34, M O'Shea (14) & M Byrne (18) 33.

D

DEER PARK – D McKenna (14) 36, T Spicer (10) 34.

DELGANY – E Boland (20) 27, C O'Neill (13) 27, J Smyth (20) 27, K O'Connell (10) 26, P McCarthy (12) 26.

DONABATE – K Hamell (25) & I Tiernan (17) 39, J O'Toole (16) & G McIlhagga (16) 37.

DONEGAL – J Meehan 36, P O'Donnell 34.

DOOKS – G P O'Connor (14) M Moriarty (14) & M Flynn (18) 67.

DUNGARVAN – League: L Hansbury (13) 39. Sun: J Harty (15) 40, D Williams (5) 37, D Brennan 37.

E

EAST CLARE – Seniors: T Murphy J Manley & J Fahey, D Collins M Quigney & C Davis, P McNamara M Drew & J Stack.

EDMONDSTOWN – 12h: M Keenan (17) & G Keenan (22) 29, D Swaine (11) & G Hiney (14) 27, D Curran (15) & F McGarry (6) 27, E Walsh (15) & C Kenny (11) 26.

ELMGREEN – D Braddish (9) 35. Cl 1: B Garrigan (8) 33. Cl 2: R O'Kelly (10) 34. Cl 3: P Lawlor (17) 30. Cl 4: A Charles (20) 31.

ENNIS – P Quinn 35, S Ryan 34, S O'Gorman 33, C McEnery 32.

ENNISCRONE – League: A McMahon (5) A Devers (20) C Farrell (23) & T O'Donnell (36) 84, S O'Brien (11) W Doherty (16) M Dodd (21) & D Naughton (27) 83, S Monaghan (1) S Duffy (18) E Rafter (20) & M McCloat 83, J Fleming (12) B Melly (19) A Casey (21) & M Gilroy (24) 83, E Loughran (1) S Brogan (17) T Keane (21) & J Folan (30) 82.

THE EUROPEAN CLUB – N Kilgallon (5) 34pts. Winter League, 1s 9, R Cooper (14) 51; N Kilgallon (5) 51; N Kelly (10) 44; J Fielding (13) 43; G Birch (13) 41; A Nicoll (12) 40; T Topham (16) 40; M O'Donoghue (13) 40. 2nd 9, M O'Donoghue (13) 48; N Kilgallon (5) 47; B McGinn (19) 45; G Birch (13) 45; J Fielding (13) 42; E Allen (22) 40. Open, D Clarke (5 Rathsallagh) 29.

F

FORREST LITTLE – G Eivers (5) 28, P O'Dwyer (14) 27, J F Murphy (13) 27, T Dennis (12) 26, C MacBradaigh (23) 26, P A O'Brien (10) 26.

G

GLENGARRIFF – Captains Drive In: J Holland M Whyte & M Cronin, G Enright N O'Donovan & M Cronin, W Kallenberg J Barron & L Carroll.

GOLD COAST – Seniors: A Travers (14) 34. WL: J Ryan (16) 40, J D Walsh (18) 39. Gross: G Bagge 31. Sun: A Kiely (13) 29, J White (5) 39. Gross: M White 33.

GORT – M Ryan (17) 41, D Keogh (13) 40. Gross: J Greer 33.

GRANGE CASTLE – P Flynn (20) 44. Cl 1: E Murray (10) 42. Cl 2: P Murphy (18) 39. Cl 3: S Sinclair (20) 39.

GREENORE – G Toner (21) 33. 14h: B McBride (27) 29, E Duffy (21) 28. Mon: E Toal (21 Castleblaney) 41.

GREYSTONES – 18h: E McDonald (19) 44, P Pratt (12) 39, M McNulty (20) 38.

H

HERMITAGE – K Dumpleton (22) 30, J Barrett (18) 29, T Kehoe (17) 29.

HIGHFIELD – Lamb No. 5: T Breen (15) 46, P Walsh (13) 45. Cl 1: P Clancy (12) 44. Cl 2: J Kearney (16) 44. Cl 3: T Daniel (20) 40.

HOWTH – 1st 9: J Costello (12) 23, P Cole (21) 21, R Murphy (16) 20. 2nd 9: H O'Neill (15) 21, J Richardson (17) 19.

I

ISLAND – 1st 9: D McSwiggan (11) & H Collier (12) 22. 2nd 9: P Coffey (11) & S Cloonan (9) 20.

K

KILCOOLE – Seniors: J Beirne (24) 24, J Roche (24) 22, S McCann (13) 21. V Par: M Donnelly (18) +4, N Colgan (25) +3, J Garvey (19) +3. 9h: T McGann (14) 22, J Kelly (22) 21, K Byrne (9) 21.

KILLEEN CASTLE – P Redmond (5) 30, J O'Neill (4) 25.

KINSALE – Open: C Heaslip (15) 37, K Murphy (12) 35, E Mathews (18) 32, C Madden (18) 31. Sun Front Course: M Boyles (11) 25, A Flynn (9) 24, J O'Neill (9) 23, J Kelly (12) 22. Back Course: D Elliffe (10) 25, M T O'Shaughnessy (5) 23, D Ryan (7) 23, B Ferguson (7) 22.

L

LEE VALLEY – C O'Sullivan (12) & C O'Regan (8) 33, V O'Sullivan (13) & T O'Driscoll (13) 31, M O'Shea (9) & D Sheehan (19) 31, T Cullinane (12) & A Moynihan (12) 30.

LINKS PORTMARNOCK – C Rushe (5) 33, D Layden (23) 32, J McCarthy (21) 31. Singles: I Ashman (11) 37, P O'Connor (19) 37, J Keegan (13) 37.

LISMORE – 12h: D O'Leary (19) 30, L Power (16) 29, C Scotton (17) 29. League Rd 2, Cl 1: P J Coughlan (10) P Bennett (7) B Rumley (7) J McGrath (3) K Whelan (3). Cl 2: P Morrissey (9) F Roche (9) T O'Leary (6) L Feeney (4) J Rumley (2). Cl 3: P Heaphy (9) R Ormonde Jnr (7) B Hannon (6) J Whelan (4) C Burke (4).

LUCAN – 1st 9: M McCarthy (12) 18, J O'Neill (12) 18. Sun 1st 9: R Hill (13) 23, J A Murphy (11) 21, R Owens (14) 20. 2nd 9: D Molloy (21) 21, N Lally (9) 20, C Lundy (17) 19.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – N Carty (10) 19, M Crawford (15) 18, J Smyth (16) 18.

M

MACREDDIN – League Wk 4: R Byrne (18) 44, D Van Der Flier (12) 42, S Breen (16) 41.

MALAHIDE – 12h, Blue/Red: S Killeen (10) 22. Yellow/Red: M Craddock (13) 26, S Fox (16) 26, J Geraghty (12) 26, E Gleeson (17) 25.

MALLOW – J Gargan (18) 33, N O'Riordan (15) 33, A Daly (5) 32. Gross: D Conway 29. Best Fri: M Leahy (16) 32. Best Sat: M O'Sullivan (16) 29. Best Sun: M Connery (6) 32.

MOATE – 13h Cl 1: K Heavin (7) 28. Cl 2: P J McCormack (9) 29. Cl 3: J Ryan (18) 33. Cl 4: P Scally (23) 30. Seniors Cl 1: J Somers 28, M Carton 27, F Kiernan 26. Cl 2: P Costelloe 31, B Browne 29, J McManus 28.

MONKSTOWN – P Casey (13) 34, J Ryan (14) 34, C Fielding (16) 34, D McCarthy (11) 32, J Quinn (8) 32, B O'Neill (8) 32, T Boyle (9) 32, F Gilligan (15) 31. Sat: M O'Sullivan (8) 33, S O'Sullivan (16) 30, S Falvey (8) 28. Sun: G Buckley (10) 35, K Kenny (12) 34, D Nolan (6) 33, L O'Tuama (5) 33, J Tobin (4) 32, J Long (5) 32, T Kelleher (16) 32, F Murray (5) 32, S Cuffe (5) 32.

MOUNTRATH – League Rd 4: M Collins (26) 36. Cl 1: G Gaughan (10) 34. Cl 2: E Condon (18) 35. Cl 3: P O'Loughlin (22) 34.

N

NAAS – East Course: K Redmond (13) 22, F Phelan (11) 22, D Burke (15) 22. West Course: C Holmes (23) 26, J Kane (19) 25, F Begley (7) 24, L Kennedy (28) 23. Gross: S McCormack 19.

NENAGH – E Byrne (21) 35, M Keogh (13) 31, M Molloy (17) 31.

NEW FOREST – Z Safeanovic 33, J Casey 33.

NEW ROSS – Seniors: J Kennedy (13) J Cullen (18) L Glasheen (20) & M Burke (23) 99, D Kirwan (11) M Logue (16) P Goggin (18) & J Curtis (22) 97, J Furlong (10) A Ronan (14) J Wallace (16) & M Brennan (21) 96.

NEWLANDS – 1st 9: C Connolly (10) 21, S Heffernan (14) 20. 2nd 9: M Norton (17) 21, K O'Reilly (14) 20, P Murray (13).

O

OLD CONNA – Cl 1: L Lynch (7) 20. Cl 2: D Horgan Gaul (14) 21. Cl 3: P McNamee (17) 23.

P

PORTARLINGTON – Cl 1: D Conlon 27, J Jameson 26. Cl 2: D Doody 29, J Shiels 28. Cl 3: P Dempsey 33, J Darley 29. League Teams: Torrance 322, Woosnam 317, Nicklaus 306, Lowry 302, Rafferty 301, Norman 301, O'Connor 301, McGinley 300, Woods 300, Faldo 299, Clarke 298.

PORTMARNOCK – N Rock & L Sex 33, M Morris & P Lawles 32, B Bolger & P Halpenny 32.

PORTUMNA – 14h Cl 1: J Cleary (3) 29. Cl 2: T Hoary (12) 31. Cl 3: P Cahalan (17) 33. Cl 4: D Hourigan (19) 32. Seniors: J Slattery (15) 30. Open qualifiers: D White B Nevin & V White (Newcastle West) 52, D McGrath (Nenagh) J McGrath (Shannon) & P Hogan (Nenagh) 52.

POWERSCOURT – D Smith (16) 41, B Geraghty (7) 40, T McDaid (20) 40, G Fenelon (11) 40.

R

ROSCREA – League Final: S Egan M Carney F Lyons G Delaney M Moloney & J Masterson. 15h: P Tynan (11) 34, P Loughnane (3) 33.

ROYAL TARA – F Murray (10) & T Boland (15) 56, W O'Brien (5) & B Hussey (11) 55, P Smyth (13) & C Dorman (19) 54.

S

ST HELEN'S BAY – 9h: D Sinnott (21) 18, J Brauneisen (15) 18.

ST MARGARET'S – 1st 9: A McDonnell (8) 19, G McCormack (20) 18, T O'Connor (13) 19. 2nd 9: B Moloney (20) 20, E Manning (20) 19, M Hughes (5) 19.

SEAPOINT – 9h: N Kelly (10) & D Farrelly (4) 23, C Reynolds (13) & B Reynolds (18) 23, M Smyth (13) & T Lowry (16) 22.

SILLOGE PARK – P House (17) +7, S Madden (14) +6.

SKERRIES – P O'Donoghue (7) & P Kenny (13) 45, C Durkan (8) & T McDonnell (6) 46. Singles: P Smith (17) 23, C Alcock (8) 23.

SLADE VALLEY – A Maguire (20) 26, T Byrne (10) 25, F Courtney (14) 24.

SUTTON – League: S Ayling (17) 21, N O'Halloran (14) 20, D O'Neill (7) 19. Singles Cl 1: A Levey (10) 21. Cl 2: G Ormsby (17) 21.

T

TIPPERARY – R Walsh B O'Reilly T Ryan & J A Ryan 85, R Dwan W Burns P Hayes & P Duggan 84, P Walsh P O'Halloran M Lynch & J B Ryan 82.

TRALEE – W Goulding (10) 31, B O'Leary (13) 29, J O'Driscoll (13) 26. Seniors: M O'Neill (21) 18, R Barry (13) 16, R Barrett (17) 16, B Morrissey (14) 16. 24s+: R T Kilgallen (28) 12.

TULLAMORE – B Keegan (16) & J Butler (18) 40, M Fox (11) & L O'Reilly (15) 39, R Clarke (20) & L Mooney (7) 38.

W

WATERFORD – M O'Connor (13) & J Treacy (22) 25. Sun: M O'Sullivan (14) & E Fahey (16) 45, M Boyle (6) & J Tobin (9) 45, D Fitzpatrick (13) & R Clark (24) 44.

WATERFORD CASTLE – P Madigan (0) & R Walsh (13) 44, D Colfer (15) & P Murphy 43, P Reid (8) & J McLoughlin (11) 43.

WATERVILLE – M Donnelly (15) 38, A Cooke (11) 36, M Gill (18) 34, G McSweeney (12) 32.

WEST WATERFORD – Cl 1: M Ferncombe (8) 38, L Cummins (5) 37. Cl 2: T Butler (13) 36, L Swayne (10) 36. Cl 3: S McNamara (17) 37, P Carroll (16) 36. Cl 4: J Sinclair (20) 39, N Murray (20) 34.

WESTMANSTOWN – League Cl 1: P Bolger (5) 21. Cl 2: I McGarry (13) 24. Cl 3: P Byrne (20) 23. Cl 4: D McCluskey (21) 22.

WESTPORT – Seniors: J Gavin (18) & P O'Donoghue (24) 39, P Bree (15) & J Gibbons (18) 36, J Dunne (21) & G Dyer (22) 35. League 1st 9: L Walsh 52, P McNally 50. 2nd 9: C McGettigan 46, M Groden 46.

WOODBROOK – Front 12: C Fitzgerald (22) 22, K Murphy (9) 21. Back 12: P Hughes (19) 21.

WOODSTOCK – Cl 1: P Keane (10) 41. Cl 2: D Dillon (17) 42.

Y

YOUGHAL – T Bulman (17) 33, G Shiels (11) 32. 14h: T Bulman (17) 31. Sun: J Hayes (9) & R Dalton (13) 39, P Keniry (13) & E Keniry (6) 37, J Morey (11) & J Smyth (13) 36.

SOCIETIES

H

HEDGEHOGS – Royal Dublin: B Lynch (20) 33, M Kearney (13) 33, D Tansey (20) 32, J O'Rourke (6) 29, L Lynch (21) 29, J Gallagher (22) 27, D Morton (16) 26, M Roe (19) 23, B Morton (19) 23, C Haughton (18) 23. Portmarnock Links, February 6.

d

DUBLIN JOURNALISTS – Feb 18, Laytown and

Bettystown. Timesheet with J Brennan

087-2437391

P

PRESS RADIO & TELEVISION – Malahide, February 17, 10 to 12. AGM, 4.30.

LADIES

A

ARKLOW – E Sinnott & S O'Sullivan 33, S Byrne & D Byrne 33.

ASHBOURNE – Thurs: A Bizzell (22) 23, A McKinney (21) 23. Sat: H Donoghue (17) 16. Sun: P Reilly (28) 31, H Donoghue (17) 31, M Cuffe (19) 30.

ATHENRY – M A Murphy (17) 51, P McCarthy (20) 50, A Pomphrett (16) 50, C Byrnes (30) 48.

ATHLONE – 12h: J McManus (27) 24, O Dolan (25) 24. 97 Club: M Hendrick (23) 21, K Vaughan (21) 20.

ATHY – 13h: J McDonald Hyland (18) 28, B Kehoe (14) 27, K Kirby (19) 17.

B

BALLYBUNION – A Carroll (13) 29, M Lyons (24) 26, T Noonan (34) 26.

BANDON – 15h: M Hennessy (26) 30, K O'Donoghue (18) 30, M O'Sullivan (20) 28, C M O'Flynn (19) 28, M O'Flynn (20) 28.

BELLEWSTOWN – League: A Gogarty 14.

BLACK BUSH – Open: N Kelly (16) 31. 12h Cl 1: L Ludgate (21) 23, B Fallon (20) 23, H Conroy (17) 22. Cl 2: M Kavanagh (23) 30, J Lucid (27) 26, S Lambert (29) 26. Cl 3: J Foran (31) 25, M O'Neill (35) 25, M Finnegan (34) 23.

BLAINROE – P Conway (36) 28, M O'Carroll (17) 28.

BORRIS – M Sheil (19) 33, M Kelly (17) 35, J Byrne (17) 36. Thurs: J Keyes (28) 36, M Collins (9) 37, B Nolan (22) 38.

C

CARLOW – 9h: O Bowden (28) 22. Cl 1: D Gilbert (18) 19. Cl 2: R Tully (20) 17. Cl 3: T Sheehan (36) 18. Tues: C Delaney (11) 20, C Breheny (28) 19, M Russell (36) 21.

CARTON HOUSE – G Colbert (21) 20, P Cox (23) 18.

CASTLE – 9h Cl 1: A Doyle (14) 20, M Jones (12) 18. Cl 2: A O'Hare (27) 26, M Ennis (21) 20. Cl 3: E Kerr (29) 19, B Murray (29) 18. Cl 4: C Lalor (36) 19, N Cosgrove (36) 17.

CASTLEKNOCK – S Lacey (10) 34.

CEANN SIBEAL – 9h: C O'Boyle (17) 14, S Ui She (26) 14, N Joyce (21) 12.

CHARLESLAND – 12h: M Cahill (22) 24, M Hanlon (14) 23, M Harnett (33) 22. 9h: S Gillett (26) 26.

CHARLEVILLE – M Clifford (19) 29, M Johnston (29) 22.

CLONMEL – R Quinlivan 27, A Darmody 26.

CORK – 14h: M Hickey (13) & N Lyden (15) 33, C Coughlan Ryan (Scr) & C B O'Donovan (24) 32, M Purcell (17) & S McKiernan (31) 31, E O'Connor (13) & D McCarthy (25) 31. Sun: A Courtney (11) 31, M Abernethy (7) 31.

CO SLIGO – P Maguire 23, M Durcan 22.

CURRAGH – B O'Donovan (34) 27. Cl 1: P Fullam (18) 26. Cl 2: M McCann (23) 26. Cl 3: C Fitzgerald (35) 25.

D

DEER PARK – Wk 1: B McMullen (17) 17. Wk 2: M O'Donoghue (29) 19. Wk 3: M Barragry (22) 20.

DELGANY – E Bates (11) A O'Loughlin (17) & C McCormack (6) 44. 12h: T Timmons (19) 15, D Reid (28) 15.

DONABATE – 12h CL 1: E Fitzgerald (11) 23. Cl 2: A Brown (26) 22, M O'Neill (28) 21. Cl 3: E Gillespie (33) 21.

DUN LAOGHAIRE – 9h Upper, Cl 1: F Walsh (16) 18. Cl 2: O Caravaousanos (20) 18. Cl 3: M Barry (28) 16, F Macken (27) 15. Lower Cl 1: B Browne (12) 19. Cl 2: S Redmond (24) 17, S Round (21) 15. Cl 3: J Ashmore (36) 16.

DUNGARVAN – R Kiely (24) 28, C O'Sullivan (29) 26, C Elstead (28) 22, M Fitzgerald (23) 22.

E

EAST CLARE – Seniors: P Nugent, T Kerr, B Hayes, M Hogan.

EDMONDSTOWN – J Duffy (22) & D Murphy (29) 27, M Rea (14) & A Cousins (7) 27.

ELM PARK – Cl 1: R Linnane (13) 21, S Barry (18) 20, A Burke (18) 18. Cl 2: H O'Connor (26) 20, I Kirby (22) 19, J Weldon (26) 19. Cl 3: A Maher (29) 18, P Corcoran (28) 17, J Twohig (31) 17.

ELMGREEN – D Brady (23) 27, M Walsh (19) 27.

ENNIS – Seniors: C Ruane J Murphy & M McEnery, M Lenihan U Fitzpatrick & P Costello, A Glynn M Colton P O'Donnell & M McMahon. League, Week 3 – Team 1 Captain M Ryan 236, Team 4 Captain D Byrne 233, Team 6 Captain M Lacheiner 229.

F

FOTA ISLAND – M Quill (26) 21, L McCarthy (32) 20, M Holt (27) 19, B Leahy (30) 19. Silver: V Healy (19) 19. Bronze A: A O'Hourihane (28) 18. Bronze B: M O'Leary (36) 17.

G

GLASSON – M McCullagh (7) 26, O Flynn (13) 25, M Diffley (13) 23.

GLEN OF THE DOWNS – 9h: C Gavigan (23) 17, A O'Farrelly (18) 16, I Fenelon (12) 15.

GRANGE CASTLE – Tues: T Allen (16) 32. 14h: C Monaghan (16) 27, B McGuinness (16) 27, M Spierin (16) 26.

GREYSTONES – F Twomey (24) 24. 9h: A Lawless (28) 19, V Maume (15) 18, D Rolland (34) 17, M Hogan (27) 16, A Crotty (27) 16, Y Clancy (26) 15.

H

HEADFORT – Cl 1: V Armstrong (24) 21, M Kennedy (14) 20, A McGovern (16) 20. Cl 2: J Kenny (34) 20, M Garry (25) 17, C Rooney (26) 17.

HERMITAGE – League: C Allen (27) 27, P Kerr (20) 26, M Mooney (23) 26. F'ball 2nd 9: P Burke (5) & W Corcoran (18) 26, P McGilloway (6) & J Stanley (13) 24.

HIGHFIELD – C Deegan (14) 37, M Murphy (31) 34.

HOWTH – 12h: B Byrne (36) 19, D Magann (22) 19.

I

ISLAND – M Reddington (20) 18, M Keane (22) 17. Cl 1: M Dinan (11) 16. Cl 2: J Nolan (21) 15. Cl 3: M Callaly (28) 16.

K

KILCOOLE – M Dundon (33) 16, S Mohan (26) 16.

KILLINEY – Silver: D Browne (15) 34, B Ringrose (16) 36. Bronze: A Casserly (27) 35, H Tipping (23) 36.

KILLORGLIN – Captains Drive In, 1st 9: K Guilfoyle (9) M Kennedy (13) & M Conway (33) 28, R Gallagher (10) M Ladden (14) & E Courtney (18) 28. 2nd 9: M J O'Sullivan (11) L Daly (16) K Murphy (25) & B Courtney (20) 27, D Bird (7) M A O'Sullivan (14) & A O'Sullivan (18) 29.

KINSALE – 14h: A Mackesy (29) 32. Cl 1: S O'Brien (19) 32. Cl 2: M Heaslip (36) 29. 10h: M O'Hare (17) 22. Cl 1: P O'Brien (19) 19. Cl 2: M Calnan (33) 17.

KNOCKANALLY – 9h: J Dougan (18) 21, M Glynn (21) 20, T Clarke (23) 20.

L

LAYTOWN & BETTYSTOWN – Cl 1: C Wickham 18, M Roche 17. Cl 2: B Durnin 20, B Carthy 18. Thurs Cl 1: B Carthy 19, K Moore 19.

LOUGHREA – M Mahony 25, C Murray 25.

M

MOUNTRATH – League Rd 4: D Kingsley 26, M Morrissey 26, H Meade 26.

MULLINGAR – E McArdle (23) 21, C Talbot (29) 20, A M Conlon (11) 14, P Davitt (23) 20.

N

NAAS – A Downey (30) 21, F O'Neill (27) 21. Cl 1: Y Frayne (17) 19. Cl 2: J Brosnan (20) 19. Cl 3: C Farrelly (26) 17. Cl 4: I Murray (31) 20.

NEW ROSS – M Wall (27) 22, M Burford (20) 18, J Harley (28) 17, P Quinn (27) 17.

NEWLANDS – 1st 9: A Croft (16) 13. 2nd 9: P O'Leary (15) 17, S Byrne (12) 16, G Friel (15) 14. 9h 2nd 9: N McKiernan (14) 14, F Butler (23) 14, P Power (22) 14.

O

OLD CONNA – 9h: M McCann (16) 20, P McGrath (31) 20.

P

PORTARLINGTON – J J McCarthy 30.

PORTUMNA – League Wk 1: Team A 80, Team B 91, Team C 100, Team D 94, Team E 98.

R

RATHCORE – 9h Cl 1: E Donegan (12) 17. Cl 2: J R Kenny 14.

ROSSLARE – C Quinlivan (23) 31, M Fortune (16) 29, K Codd (14) 29.

RUSH – F Gough 20.

S

SEAPOINT – M Ryan (20) 19. Sun: M Nolan (16) 37.

SLADE VALLEY – D Campbell (24) 23.

T

TIPPERARY – N Crosse (24) 23, A Hogan (31) 20.

TRALEE – 9h: S Stack (24) 18, D Murphy (26) 16. League Rd 1: M O'Donoghue (34) 23, V Tierney (15) 22.

W

WATERFORD – 10h: T Ryan (19) 23, D Hughes (21) 21, E Hearn (4) 21, G Hogan 21. Thurs: R Mathews (24) 20, A Glavin (21) 20, M Mahony (24) 19. Long h'cap: P O'Donovan (31) 19.

WATERFORD CASTLE – B Tierney (18) 21, O Greene (31) 20, A Glavin (21) 19.

WATERVILLE – 13h: J Hardy (18) 27, M Corkery (29) 26, E Fitzpatrick (26) 25, S O'Sullivan (17) 25.

WEST WATERFORD – R Landers (28) 39, A Rochford (26) 38, J O'Donovan (31) 36.

WESTMANSTOWN – E Mulhern (20) 17. Cl 1&2: H McCole (16) 16. Cl 3&4: M Coogan (27) 16. Sun: H McCole (16) 17.

WESTPORT – M Drumm S O'Donnell & M Keane.

Y

YOUGHAL – 14h Cl 1: M Lawton (18) 35. Cl 2: M Power (26) 30.

COMPILED BY PAT RUDDY

Irish Independent

Read More

Editor's Choice

Also in Sport