Wednesday 22 October 2014

Golf Notices

Published 19/11/2013 | 01:00

MEN'S

A

ABBEYLEIX – J G Carroll (18) 38, F Brennan (20) 38, O O'Callaghan (14) 38, J Kinsella (25) 37.

ADARE MANOR – J O'Hurley & JJ Ryan +14, T Hickey & T King +13, P O'Sullivan & B Moylan +12. Sat & Sun: M Noonan & S Conway 45, F Phillips & J Buckley 45, J O'Keeffe & J Downes 42. Medal: A Feane 38, J Lyons 36, G Cosgrove 35.

ARDEE – A Dowdall 44, P Flanagan 41, M Durnin 41. Sun: M Duffy 33, T Flanagan 31, D Grimes 36.

ARKLOW – J Byrne (15) & B Byrne (16) 48, J Doyle (15) & J Coburn (21) 45. Waltz: P Costello (8) M Hedderman (10) & R Reilly (15) 81, J Kavanagh (11) P Lipsett (18) & S O'Toole (18) 80.

ATHENRY – M Kelly (18) 33, P Kearney (14) 33, M King (18) 33. Gross: J Duffy 28.

ATHLONE – B Nott (24) 32. Hamper: E Gormley 38. Cl 1: C Walsh 35. Cl 2: D Corcoran 35. Cl 3: M Downes 37. Turkey: M Cleary 54, C Walsh 56, K Sheehy 58.

B

BALBRIGGAN – League 1st 9 Cl 1: D Brabazon (3) 22. Cl 2: A Gladwin (14) 20. Cl 3: R McGuinness (17) 19. 2nd 9 Cl 1: P Glavey (12) 23. Cl 2: J Rogan (15) 23. Cl 3: A Mallon (17) 22.

BALCARRICK – H McCann (23) 32. Cl 1: J Rogers (8) 28. Cl 2: M O'Rourke (14) 31. Cl 3: M Coogan (22) 29. Singles: M Connor (9) 31. Cl 1: P Burke (9) 30. Cl 2: V Brereton (16) 31. Cl 3: J Murray (19) 30. Open: P McEvoy (16) 32. Cl 1: J Donnelly (12) 30, D Rafferty (14) 28, C King (28) 30.

BALLINASLOE – T Kelly 41, T Lucas 40. Seniors: J Corbett 37, M Cormican 36, P O'Sullivan 32. Over 24: P Coleman 32.

BALLYBUNION – Seniors, Cashen: M O'Hanlon (24) 36, D D Crowley (18) 28, B Brosnan (19) 27, R Flannery (13) 27. Gross: J McKenna 20. V: F McNerney (27) 25. S.V.: T Dooley (24) 25. Sun: J Fitzmaurice (17) 37, E O'Shaughnessy (13) 37, D Bennett (12) 36, M Purtill (24) 35.

BALLYHAUNIS – J Doyle (7) 39, M Keane (12) 39, W Coyne (18) 37. Junior: A Hickey (5) 41.

BALLYHEIGUE CASTLE – Hampers: D Casey 31, J Dineen 27, M Hayes 27. Top scores after Rd 3: M Young 82, J Dineen 77, J White 73.

BALLYLIFFIN – Sun: K McLaughlin (10) 45, K McKinney (21) 45, P Devlin (17) 43, D O'Connor (17) 43. Gross: B Northy 35. Turkey: L McLaughlin 24. Sat: B Nugent (12) 36, S Mullan (18) 35, B McFadden (27) 35. Gross: G Reddin 25. Wed Society: P Toland 35.

BALLYMONEY – S Greene (22) 41, J Farrell (12) 41, S Duff 41.

BALTINGLASS – League Cl 1: R Danne (5) 44, B Foley (11) 39. Cl 2: S Kavanagh (17) 43, J Burke (18) 40. Cl 3: T Deegan (19) 37, J D'Arcy (19) 36.

BANDON – Turkey: M McSweeney (22) 36, D Fitzgerald (19) 35, F Cunningham (21) 34. Sat: C O'Sullivan (16) 35, B O'Keeffe (22) 34, J Collins (14) 33, P Murphy Jnr (4) 33, J Desmond (13) 33. Sun: S O'Reilly (16) 36, N Noonan (21) 36, D O'Neill (8) 35, D Cronin (13) 35, B O'Neill (20) 35, D O'Donovan (1) 35.

BANTRY BAY - G Conway 36, P Cronin 35, J O'Sullivan 32.

BEAVERSTOWN – P Canning (12) P Collins (13) L Staunton (14) & C Burton (19) 76, C Neville (6) P Neville (20) J Brehony (12) & N Freeney (18) 74. 2nd 9: M Diggin (14) S Keegan (19) C Cooke (17) & P Reynolds (12) 41. 14h: T Masterson (11) 33, J Meade (11) 33, B Haslam (24) 32, P Nimmo (6) 32.

BEECH PARK – 1st 9: S Nolan (15) 22, J Forde (17) 22, P Foley (20) 22. 2nd 9: F Power (28) 24, J Duggan (17) 22.

BELLEWSTOWN – League, Sat: N Kearney 25, A White 25. Sun: A Pereira 25, J Fanning 25.

BIRR – Seniors: T Wright T Kenny & T McTague 80, J Carroll S Coakley & D Kealy 79.

BLACK BUSH – League Rd 6 Cl 1: F Foran (7) 29, P Mee (12) 29. Cl 2: A Genocchi (14) 29, P Holmes (15) 29. Cl 3: B O'Brien (28) 29, M Kane (27) 29.

BODENSTOWN – F Egan (23) 35. Cl 1: F McLoughlin (12) 33. Cl 2: J McCann (18) 30. Cl 3: J Minogue (20) 32.

BORRIS – K Kelly (18) 42, M J Doherty (11) 40, J Lillis (9) 38.

C

CAHIR PARK – D McCarthy 31, P O'Malley 30, S Hughes 29. Gross: M White 20. Seniors: E Keating P Starsfield & S Costello 65, T Ryan T O'Flaherty & J Moloney 63, J Keating B Gardner & R Reidy 63. Wed: B Kennedy 31.

CARLOW – C Dowdall (13 Wexford) 37. Cl 1: A Clifford (15) 37. Cl 2: J Doran (15) 37. Cl 3: T McDonald (14) 35. Gross: R Fitzgerald (Tramore) 31. 13h: J Dempsey (16) & P Robinson (26) 44, D Brennan (16) & J Brennan (27) 44.

CARRICK-ON-SUIR – J Flynn (14) 43, J Elstead (18 Dungarvan) 42, M Grant (9 Kilkenny) 42. 2nd 9: P Landers (14) 24. 9h: M Waters (16) 25, S Dunne (20) 25. 18h: G Foley (16) 44, B Drohan (9) 43, B Sheehan (7) 40. Gross: J Tobin 43. League Rd 1: G Organ (19) 26, S Dunne (20) 25, P Kenny (14) 24, D O'Sullivan (19) 24. Gross: J Tobin 23.

CASTLE – 1st 9: M Bollard P Walsh L Doyle & C Doyle 44, D Leavy Snr T F Kelliher A Duke & A Richardson 43, M Redmond B J Kane G O'Hara & B Kane 42. 2nd 9: F O'Hare T Cullen L Holland & B Butler 44, H Gleeson R Cregan J Whooley & D McAuliffe 43, D Dixon L Healion P McGuire & R Skelly 42.

CASTLEBAR – M Byrne 84, L Deasy 84, T Moylette 83. 15h: J Collins 38. Mixed F'somes: J Prendergast & M Caulfield bt C Muldoon & I Hennelly at 19th.

CASTLEGREGORY – Seniors: M Moloney (27) 17, A Smith (14) 16. Sun: S Hennessy (16) 39, E Hanafin (11) 38, P Mulcahy (18) 37. 1st 9: M O'Connor (16) 23. 2nd 9: M Mercer (24) 20.

CASTLEKNOCK – D Conlon (14) 36. Sat & Sun: J Clarke (14) 34.

CASTLEWARDEN – 9h Cl 1: C Kellett (12) 21. Cl 2: D J O'Gorman (15) 21. Cl 3: K McGoldrick (16) 23. Cl 4: S Malone (26) 23. Sat Cl 1: D O'Neill (12) 23. Cl 2: L McCarthy (15) 23. Cl 3: J Butler (16) 22. Cl 4: D Flood (25) 22.

CEANN SIBEAL – D O'Sullivan (26) 40, C Bambury (12) 39, M Lenihan (21) 36.

CELBRIDGE ELM HALL – Midweek League: J Langan (14) 22. Sat: S Devaney (13) 22. Sun: K Morrin (15) 21.

CHARLESLAND – J Killian (18) 29, D O'Neill (8) 28, D Byrne (19) 27. Gross: R Kennedy 21.

CHARLEVILLE – Tues: J McCourt (12) 40, V Egan (17) 38. 12h: D O'Keeffe (22) & G Howard (14) 32, C Hawe (3) & T Barry (14) 32. Gross: B Horan & D Kiely 26. Sun: P Hartigan (15) & J O'Keeffe (13) 34, G Mullane (15) & D McCoy (16) 32. Gross: C Hawe & P J Greensmith 27. Seniors: B Murphy M Walsh T Treacy & G Heffernan 104, J Ryan D Murphy & H Dore 96.

CILL DARA – J Dowling (22) 27, M Malone (12) 26, T Byrne (25) 25, M Bagnall (9) 25, B Donohue (15) 25.

CLANE – 9h Cl 1: S Carew (15) 26, A Donovan (17) 25. Cl 2: J Coonan (21) 25, D O'Broin (23) 24. Cl 3: T Bryan (31) 26, T Moran (29) 23.

CLAREMORRIS – K Heneghan 33, J Concannon 33, D Garvey 32.

CLONMEL – 12h: T O'Brien (17) 29, M Mullane (9) 28. Sat: S Crosse (18) & N Maher (16) 38, K Condon (13) & G Condon (18) 37, D Foley (15) & L Kennedy (17) 36. Sun: L Flynn (14) 30, B Greene (18) 29, N Lonergan (21) 29. Seniors: P McCarthy (19) T O'Keeffe (20) & S Crosse (18) 62, G Mitchell (15) D Whyte (16) & M Clinton (19) 60, T Renehan (17) L Flynn (14) & T O'Brien (17) 59.

CLONTARF – J McGuinness (6) & E O'Connor (13) 44, C O'Neill (19) & P Gettings (12) 41, G Clerkin (12) & R Moraghan (23) 41.

CONNEMARA – D Joyce (10) 44, M Courcey (18) 40, P Casey (16) 37.

CORK – Wed: V Fenton (13) & F Nixon (16) 39, D Coughlan (10) & J Tuohy (19) 38, J O'Donovan (14) & N Cronin (18) 38. Sat: K Murphy (2) & B O'Tuama (5) 42, J Russell (4) & C Cantillon (12) 39, M McCarthy (12) & M McCarthy (22) 39, E Murphy (Scr) & G O'Flaherty (1) 39, K Sheehan (4) & T Finn (6) 39. Sun: M O'Connell (6) 43, P Seacy (15) 41, J O'Flynn (5) 41.

CORRSTOWN – Sat: G McSherry (18) 22, P Hynes (14) 22, E Chaney (14) 22. M'dow: T Barrett (12) 20, B Conway (24) 19. Sun: T Wilkins (16) 22, D McQuillan (26) 20, A Walsh (18) 20. M'dow: J Tansey (7) 4up, T Jesson (9) 3up. League Table: The Four of Us 40, The Front Runners 33, Alio & The Chipmunks 32.

CO CAVAN – Cl 1: E Rice (12) 29. Cl 2: G Sexton (13) 32. Cl 3: J O'Callaghan (19) 35. Cl 4: M O'Reilly (23) 32.

CO LOUTH – League No. 6 Cl 1: J A McCann (10) 68, F King (5) 69. Gross: F Gannon 74. Cl 2: C Pentony (15) 66, T Brady (13) 66. Gross: L Lynch 80. Team: P Maher (12) J Maher (9) R Conaghy (14) & F Murphy (15) 56. Sat Cl 1: F King (5) 33. Cl 2: T Brady (13) 31. Mid week Turkeys Cl 1: G Lynch (8) 34. Cl 2: F Murphy (15) 32. Sun 1st 9 Cl 1: N Reilly (7) 19. Cl 2: N Reynolds (18) 22. 2nd 9 Cl 1: D Garry (11) 36.

CO MEATH – Sat Cl 1: A Brennan (10) 33. Cl 2: E O'Doherty (16) 35. Cl 3: M Craig (23) 33. Sun Cl 1: M Gaynor (5) 30, S Corrigan (10) 30. Cl 2: J Cooney (12) 34, R MacNamara (14) 31. Cl 3: J Murnin (28) 32, M Lynch (20) 29.

CO SLIGO – E McDonagh (17) 6up, K Savage (21) 3up, J Mulcahy (22) 3up. League, Championship Course: J Barnicle (8) & G Byrne (7) 6up. Bomore Course: D Pugh (16) & E Henry (17) 4up.

CO TIPPERARY – League Wk 2 Cl 1: J Foley 26, M McGrath 25, A Horgan 24. Cl 2: J Gallagher 29, A Mooney 25, T Reade 24. Cl 3: G Ryan 25, M Fahey 23, K McCarthy 23. Cl 4: W O'Gorman 24, E Commins 24, M Slattery 23.

COURTOWN – P Donnellan (12) & S Donnellan (11) 38, P Carmody (19) & R Barnwell (11) 37, P Donohoe (5) & G Horan (9) 37. Weekly Cl 1: N Daly (10) 22. Cl 2: J Kinsella (19) 22.

CRADDOCKSTOWN – Sat Cl 1: B McMahon (11) 32, F McKevitt (12) 29. Cl 2: S Doyle (12) 29, T Beagon (18) 29. Cl 3: G Campbell (23) 29, P Conneely (21) 28. Sun: A McDonald (10) 42. Cl 1: A McLoughlin (11) 35, J Byrne (6) 33. Cl 2: P Charters (15) 34, M Kelly (15) 32. Cl 3: J Gallagher (20) 33, S Doyle (20) 33.

CREGMORE PARK – J P O'Brien 41, S Cloonan 40, S Costello 40.

CURRAGH – P Freeman (16) 33, T Wynne (17) 32, N Magee (16) 32. Gross: G Murphy 30. Cl 1: D Leahy (6) 29. Cl 2: E Heffernan (15) 29. Cl 3: T Cantwell (19) 31.

D

DEER PARK – E Downey 43, P Collins 40, D O'Driscoll 39. 9h: E Downey 22.

DONEGAL – L Walsh (13) 42, P Quinn (16) 41, P Farragher (11) 41. Gross: D McDaid 31.

DOOKS – D George 29, K Cahillane 29, S Shanahan 29.

DRUIDS GLEN – Member/Guest: A Doyle & J Donoghue 44, B Donoghue & K Fennell 43.

DUNGARVAN – Open: S Power (17) 38. Thurs: S Power (16) 38, S Wade (15) 37, P O'Riordan (7) 36. 16h: D Brennan (16) 46, L Hansbury (13) 39, D Dempsey (15) 39. Gross: A Thomas 39. Sun: D Power (18) 39, F O'Riordan (23) 37, P Kennedy (5) 37. Gross: J Reynolds 34.

DUNMURRY SPRINGS – F Hayes (5) 38, M Malone (22) 36. Sat: J Heffernan (6) 41, D Donnelly (16) 40. Singles: J McEvoy (25) 9up, B Flood (13) 6up, B Kelly (14) 6up.

E

EAST CLARE – R Walsh 46, D Constable 42, K O'Flanagan 41. Seniors: W Roche F Cox & M Sheedy, J Manly B Moloney & P Browne, W McLysaght M Hogan & JJ Barton.

EDMONDSTOWN – J Anderson (13) & F Hanratty (26) 29, F Whelan (20) & J Fagan (12) 28, J Fanning (28) & B Coll (17) 27, R Moulton (19) & T Hayes (16) 27, P Branagan (20) & I Shorts (19) 26. Sun: D Darcy & A Byrne 41, B Kernan & J Brophy 42, M McLaughlin & C Davott 42, A Bernstein & T Dunne 43.

ELM PARK – S Healy (10) 27, P Chambers (19) 26, D Brophy (18) 26. Gross: C MacCarvill 19.

ELMGREEN – C Forrestal (27) 40. Cl 1: M Joyce (10) 40. Cl 2: S Murtagh (14) 39. Cl 3: S Walker (19) 39. Cl 4: C Forrestal (23) 38. League: M Tuck (19 Hollywood Lakes) 33, B Gaffney (12) 32.

ENNISCRONE – Pre Xmas League Group 1: M Cawley & J Martin 93, R Basquill & J Rush 90, J Gubbins & L Hallinan 87. Group 2: P Loftus & K Farrell 93, P Dunleavy & J Morrison 86, A O'Connor & T Geraghty 83. Group 3: M Tickle & J Tuffy 87, P O'Dea & A West 87, K Doherty & W Doherty 83. Group 4: A Gray & E Loftus 83, L Tuffy & S Gilhawley 83, S McHugh & M McDonagh 82.

EUROPEAN CLUB – Hamper, F Garland (17) 36pts; W McCarthy (13) 35. Open, B Jacob (8 Wicklow) 38pts, N Smyth (9 Macreddin) 34. Open Singles, Tues, Thurs & Sun. T'sheet 0404-47415.

F

FERMOY – Sat: N O'Sullivan (13) 37, T Hennessy (16) 37, T Collins (9) 36, A O'Shaughnessy (15) 36, D Crowley (12) 36, M F Murphy (13) 36, M O'Connor (13) 36. Sun: T Baylor (9) 38, F Cunningham (13) 37, P Murphy (17) 36, D O'Donoghue (11) 36, W P Walsh (10) 36. Player of the Year: J Cahill. Juvenile of the Year: C Dorgan.

FORREST LITTLE – J Doyle (16) & N Brady (11) 31, J Dunne (19) & A Crowe (18) 31, S Leeson (14) & P A O'Brien (10) 31.

FOXROCK – 9h Cl 1: B Browne (11) 22, A Carroll (9) 20. Cl 2: K Walsh (14) 21, B McKenna (17) 20. Cl 3: D O'Shea (23) 21, M Pratt (23) 21.

G

GALWAY – G Scanlon (18) 29, T McElwain (19) 29, J Shaughnessy (19) 27, M Burke (6) 27. Gross: D McDonough 24.

GLASSON – J Rice (6) 28, J Parker (9) 27, P Gillen (17) 26. Sun: J Parker (9) 26, G Dooley (16) 25, E Murtagh (5) 25.

GLENGARRIFF – J O'Donoghue (9) 45, J Holland (10) 39, D Carney (12) 39.

GORT – P Barry (15) 43, S Brophy (19) 42, G Hanniffy (20) 40, M Moroney (16) 40. Gross: B Murtagh 33. 18h: R Lahiffe (13) 43, J Sinnott (21) 43, B McLoughlin (10) 42, M Flaherty (14) 41. Gross: D Quirke 34.

GRANGE – Inner 12: V Morris (18) 29, R Gibbons (20) 28, A K Ryan (13) 27, P Sherry (4) 26, G Fanning (15) 26. Outer 12: B Johnston (17) 30, D Barker (20) 28, T Creedon (12) 27, H Lennon (21) 27, W Hennessy (15) 27.

GRANGE CASTLE – Re-entry: R Gallagher (20) 22. Sat: J Reid (5) 43. Cl 1: E Freyne (4) 42. Cl 2: K Cummins (18) 39. Cl 3: M Phelan (22) 34. Sun: D Ferris (15) 43. Cl 1: F McCabe (8) 38. Cl 2: J Gregg (18) 36. Cl 3: T Kelly (24) 41.

GREENORE – Sun Cl 1: K Kelly (4) 29. Cl 2: B Carroll (13) 31. Cl 3: B McAllister (18) 31. Cl 4: J Holland (24) 32. Sat: M Keenan (19) 32, L Manning (16) 32. Tues: E Quinn (15) 40, P Mackle (17) 36.

GREYSTONES – Sun: B Herriott (21) 43, M Malone (11) 41, G Kilfeather (12) 39.

H

HEADFORT – 1st 9: M McCormack (15) 20, P Gilbert (25) 20. 2nd 9: P Gallagher (12) 21.

HEATH – J Maher (13) 39, P Heffernan (17) 38. Hamper: A Bland (18) 46, B Kearns (10) 41, P Callanan (17) 41, P Murphy (13) 41. Gross: J Taylor 34.

HERMITAGE – Cl 1: S Blackburn (9) 30, H Cullen (10) 28, B McKenna (6) 26. Cl 2: D McGillicuddy (15) 27, P Maher (17) 27, N Noonan (14) 26. Cl 3: M Candon (36) 28, M Parle (22) 27, F Buckley (22) 27. Sat 1st 9: N Brannigan (20) 22, F Butler (19) 22, M Kelly (24) 22. 2nd 9: C Mahon (12) 20, P Maher (17) 20. Sun: B Murphy (11) & C Murphy (21) 34, S Fleming (6) & S Blackburn (9) 33, N Callanan (7) & B Buckley (12) 32.

HIBERNIAN – C Doyle (23) 37, B Murphy (7) 35.

HIGHFIELD – Turkey: P Clancy (16) 45, P Murphy Jnr (12) 41. Cl 1: E Price (6) 40. Cl 2: P Clancy (16) 41. Cl 3: T Checkley (18) 39. Cl 4: D Reynaud (25) 39.

HOLLYSTOWN – Tues: O Redmond (16) 43. Cl 1: D Hogan (14) 42. Cl 2: D McLoughlin (21) 41. Sat: L O'Callaghan (21) 42. Cl 1: A Kavanagh (10) 41. Cl 2: B Rogers (28) 39. League Wk 2: E Downey (12) 43. Cl 1: L Byrne (16) 39. Cl 2: J Parker (21) 42.

HOWTH – B Smyth (6) & C Collier (13) 30, J Feely (14) & R Murphy (16) 30, P Archer (12) & T Turley (6) 29. Sun 1st 9: R O'Hanlon (19) 21, B McGuirk (25) 21, K Dunne (15) 21, F Newell (24) 20, K O'Riordan (24) 20, B Ward (20) 20. 2nd 9: V Kelly (15) 20, P Mahon (15) 19.

I

ISLAND – 1st 9: T Boland (12) & P Hehir (12) 30, L Colbert (13) & M Casey (14) 32. 2nd 9: A Leonard (27) & D Callaghan (12) 31, P Kane (14) & J Blake (8) 31.

K

KENMARE – B McSwiney Jnr (23) 40, S O'Sullivan Jnr (19) 38, M O'Brien (23) 35.

KILCOCK – E Hegarty 36, E Bell 35. Sat: S Murray 38, J Gore 37, A Slaughter 34, M Cunningham 34. Junior: A Lally 29. Sun: J T Mulligan 35, S O'Toole 35, M Tobin 34, P Miller 33. Junior: S Marks 28.

KILCOOLE – 9h: N McDonald (12) 22. Turkey: B Doyle (6) 43, D Keddy (12) 43, A Ring (16) 40. Sat: V McCaul (19) 21, E Keogh (28) 21. Sun: B

Keddy (20) 43, G Caulfield (11) 41, J Smyth (8) 40. Seniors: S O'Neill (22) 23, B Brien (27) 23, M Coughlan (19) 22.

KILKENNY – D O'Byrne (16) D Butler (21) J Quane (18) & J Bracken (17) 76, N Morrissey (13) G Murphy (19) T Moore (13) & T Lawlor (16) 76, D O'Mahony Jnr (13) D O'Mahony (18) P Dore (14) & R MacEneaney (7) 76. Crosscard: S Rochford (12) B Clarke (15) E Buckley (13) & J Geoghegan (17) 78, D McMahon (8) J McEvoy (18) & D Butler (21) 76, S Boland (9) S Sheehan (9) J Troy (16) & P Kearns (20) 76.

KILLARNEY – Mahony's Point: D J Cahill (18) 41, J Murphy (17) 38, M Lyons (15) 38, M Coleman (19) 37, G Moroney (13) 37, R Ferris (13) 37.

KILLEEN CASTLE – C Dunphy (0) 34, S Markham (11) 33, J Finlay (19) 30.

KILLINEY – S Pigot (11) & R Wilson (14) 26, D Ringrose (14) & G Drum (22) 25, J Byrne (13) & M Barry (13) 23.

KILLORGLIN – A Daly (15) 42, J McCarthy (13) 41, M O'Sullivan (12) 41, K Guilfoyle (9) 40.

KILMASHOGUE – Cl 1: J Healy 23, F McGroarty 23, N Hill 21. Cl 2: J O'Shea 22, P J Barry 20, P O'Toole 20.

KINSALE – Wed: G Barry (5) 34, J O'Connell (15) 32, A Ward (12) 30, D Hurley Snr (8) 30. 10h, Front Course: A Buckley (3) 26, D Hurley Snr (6) 24, B O'Neill (5) 24, K Madden (2) 24, P Creedon (6) 23, G Buckley (7) 23, A Desmond (9) 23, P Creagh (8) 23. Sat & Sun 10h, Back Course: I O'Callaghan (11) 26, G Coakley (9) 26, A Barry (4) 23, F Nugent (5) 23. Sun, Front Course: T Finn Snr (6) 24, T Smyth (6) 23, D Kelly (3) 23, Y Andre (8) 23, F O'Halloran (6) 23. Back Course: L Bryan (18) 24, J Fenny (11) 23.

KNOCKANALLY – T O'Brien (10) 37, P Carmody (12) 36, D Griffin (24) 36. Singles: J Moore (23) 25, B Dooley (10) 24, K Kennelly (15) 24.

L

LAYTOWN & BETTYSTOWN – Course A: T McDowell (16) 22, J Smith (16) 22, P Rooney (5) 22, P Farrell (10) 22. Course B: J Smith (22) 20, P Cashin (26) 20, C Crowley (20) 20. Sun Course A: B Burke (16) 23, D Kelly (18) 22, A Mullen (3) 20. Course B: B Burke (16) 21.

LEE VALLEY – J Dynan (10) 42, G O'Connell (23) 41, T O'Driscoll (13) 41.

LETTERKENNY – M Collum 38, K Ryan 35, K Rafferty 33. Open: G Daly 37, J Terry 37, T Daly 36. Members: C Duffy 41, J Patton 39, M Collum 39.

LIMERICK – C Keating J O'Brien G Browne & T Barry 81, F O'Mahony J Duggan C Fitzpatrick & J Kennedy 73, G Reeves I Morris B O'Kennedy & B Morris 73.

LISHEEN SPRINGS – 9h 1st 9: P Neary (10) 22, I McDunphy (18) 21, G Morrissey (19) 21. 2nd 9: F Anderson (15) 23, J Hutton (20) 23, M O'Connor (17) 22. Singles: D Cassidy (9) 37, T McGrane (16) 36, J Farrell (16) 35, T McSweeney (16) 35. 9h 1st 9: J Grier (7) 21, J Graham (24) 20, K Patterson (19) 20. 2nd 9: B Gallaghan (22) 22, M McCabe Snr (19) 22, F Scolard (13) 21.

LISMORE – 11h: S Daly (14) 30, B Ronayne (20) 28, S Beecher (17) 27. Sun: S Beecher (17) 28, S Buckley (12) 27, B Ormonde (21) 26.

LOUGHREA – League Wk 1: D Craven (14) 39. Cl 1: M Flynn (10) 37. Cl 2: J Lawlor (13) 38. Cl 3: J Byrne (26) 36.

LUCAN – Sat 1st 9: J Thompson (13) 23, J Dowling (17) 21, J O'Sullivan (15) 20. 2nd 9: C E Fitzgerald (11) 23, G O'Brien (11) 21, S O'Carroll (20) 20. Sun 1st 9: T Lakes (20) 22, P Doyle (17) 22, B Carton (13) 22. 2nd 9: M Gallagher (22) 20, B Coffey (21) 20, N Minogue (13) 21.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – S Plunkett (27) 31, T Devitt (18) 30, T Flood (22) 29.

M

MALAHIDE – Blue/Red 12h: J Fearn (9) 27. Cl 1: C Conway (13) 26, M Craddock (10) 24, L Morgan (13) 24, B White (17) 24. Cl 2: A Clarke (21) 24, R Ingle (24) 24, P McBride (19) 23, B McAdoo (19) 23. Mini Hamper: F Hickey (9) 27, L Byrne (19) 26, B Bergan (20) 26. Sun Blue/Red: B Ryan (19) 27. Cl 1: N Barry (12) 26, P Donnelly (12) 25. Cl 2: D Brady (17) 26, D Mooney (22) 24. Yellow/Red: B Melinn (28) 28. Cl 1: L Purdy (7) 26, E O'Reilly (4) 26. Cl 2: J Close (18) 28, M Sheahan (25) 26.

MALLOW – E Cullinane (17) 36, D Butler (9) 35, C B Murphy (14) 34. Gross: A Daly 29. Best Fri: D Cleary (17) 33. Best Sat: J C Collins (12) 32. Best Sun: E J Gardiner (11) 31.

MANNAN CASTLE – Seniors: T Doherty 18, J Baird 17. Open: E Rouiller 28. Night Golf: N Brady R Carville E O'Neill & S Byrne 32, T O'Brien S Larkin R O'Reilly & P Hoey 33. League Wk 4: P Egan 32, C Clinton 31, D MacGuinness 31.

MILLICENT – League: J Canny (15) 30, D Smith (3) 26, W Doyle (5) 26. Open: H Nolan (11) 37.

MILLTOWN – D O'Riordan (13) & J Bouchier Hayes (15) 34, B Murphy (12) & M O'Driscoll (13) 30.

MOATE – Turkey Cl 1: L Cunningham (6) 32, B Greham (8) 28. Cl 2: E Connolly (11) 31, C Farrell (10) 31. Cl 3: J Lennon (18) 31, K Duffy (17) 31. Cl 3: D Fitzgerald (19) 30, G Jordan (19) 29.

MONKSTOWN – R Andrews (13) 34, D Barron (15) 34, K Treacy (4) 33, G Wallace (24) 33, P Clohosey (17) 33. Fri: M Maye (4) 35, G McPolin (15) 35, M Rice (11) 35. Sat: R Dennehy (21) & S Falvey (9) 46, R Kennelly (14) & M Rice (13) 46, L Furlong (11) & D O'Sullivan (10) 45. Sun: P Morrisson (10) 41, T Weit (15) 39, K Lynam (12) 38, G O'Sullivan (7) 38, S Abbot (9) 38, S Falvey (9) 38. 13h: F Coppinger (13) 36.

MOUNT WOLSELEY – E Thornton (24) 36, P Bailey (14) 36, G Kinsella (8) 34, C Whelan (13) 34, E Quigley (10) 34.

MOUNTAIN VIEW – League Rd 5 Cl 1: C Hayes (13) 65, K Kelly (14) 70, E Walsh (12) 71. Cl 2: N Byrne (16) 66, B McGuire (15) 66, T Bookle (16) 67. Cl 3: J Earle (19) 68, P Parsons (18) 72, J Coleman (19) 72. Classic: M Walsh L Maddock J Fielding & J Menton 105, N Mullally M Hoyne JJ Holohan & M Bookle 104, M Hoyne & J Fielding 44.

MOUNTRATH – J Finlay (12) 35, D Scully (5) 34. Cl 1: L Scully (7) 31. Cl 2: A Dunne (13) 34. Cl 3: P McCarthy (21) 34. Open: P Gilmartin (11) J Hill (14) & J Lyons (21) 40.

MULLINGAR – T Moore (20) 35, G Austin (12) 32, P Butterly, J Hand (19) 32, P Duffy (15) 32. Sun: D Lally (Scr) 27, C Geraghty (9) 25, E Keegan (17) 25. Seniors: C McHugh (28) 21, J Hand (19) 21, E Hill (23) 21, M Green (15) 21.

N

NAAS – East Course: N Power (18) 23. Voucher 1: G Holmes (11) 22. Voucher 2: J Mulligan (15) 22. Voucher 3: A Archbold (16) 22. Gross: S McCormack 17. West Course: G Nolan (8) 22. Voucher 1: A Hughes (16) 21. Voucher 2: J Kirwan (21) 21. Gross: M Duffy 17.

NAVAN – Thurs: D Costello (19) 36. Sat: S Kells (14) 42. 9h: S Kells (14) 22. Hamper: S Watters (25) 36.

NENAGH – B Meagher (22) 42, M Cleary (6) 40, T J Kennedy (18) 39, K Collins (18 Ballineety) 39. Senior: P Nugent (20) 36. Gross: S Brereton 33. Christmas Mixed: J & J Hickey 43, M Murphy & M Clear 43, B Kennedy & L Farrell 42. Gross: P Kennedy & W Ryan 29.

NEW ROSS – Hamper: N Cowman (19) 41, M Heaphy (12) 41, M Vaughan (22) 40. Gross: E Dungan 32. Cl 1: C O'Grady (9) 39. Cl 2: C Codd (11) 37. Cl 3: A Saunders (16) 38. Fri: P Whelan (12) 39, M Connell (7) 39, B Whelan (18) 38. Seniors: D Kirwan (12) T Harford (13) J Fitzpatrick (17) & R Byrne (18) 93, W Whitty (17) B Dolan (20) M Wade (21) & T Kent (27) 91, J Ryan (14) N Kehoe (15) P Laffan (18) & O Brennan (27) 89.

NEWLANDS – J McKernan (18) & P O'Leary (16) 31, J Walsh (19) & M Walsh (31) 32. 2nd 9: C O'Brien (13) 4up, R Curran (24) 2up, G McHugh (14) 2up. Sun 1st 9: J Harrington (20) 22, C Faughnan (23) 20. 2nd 9: R Ryan (19) 21, G Swift (17) 21.

NORTH WEST – D Rennick 37, C Doherty 36. League Wk 6: F & P Duffy 176, J McColgan & D McLaughlin 176, S McGinley & E Quigley 172, P Doherty & G Del Pinto 171, C Starrett & J Spence 170, E O'Connell & P Duffy 170, S MacLochlainn & D Robb 167, E Grant & A McDermott 166. Tuesday Meal Deal: P Shields (Portsalon) 39, R McKinley (16) 38.

O

OLD CONNA – 1st 9: M Graham (22) 23. Cl 1: C Cleary (11) 22. Cl 2: T Dutton (15) 23. Cl 3: D Donnelly (18) 21. 2nd 9: M McErerney (16) 21. Sun: F Ryan (13) J O'Dea (16) D Walsh (9) & C O'Mahony (23) 50.

P

PORTARLINGTON – 14h: E Harrison 35. Hamper: K Behan & N Wallace 60, E McAuliffe & M Fletcher 61, P Lanigan & D Hyland 61.

PORTMARNOCK – Red & Blue 9s: C Herlihy 42, M Butler 40, C Hoey 39. Yellow & Red 9s: P Digan 42, M O'Shea 41. Red 9: F McFeeley 23. Blue 9: M F Morris 19. Yellow 9: T Smith 20.

PORTMARNOCK LINKS – F Brennan (5) 40, C Rushe (6) 38, D Duggan (4) 36. Member/Guest: P Byrne (5) 35, P Iqbal (14) 33, D Curran (5) 33.

PORTUMNA – Cl 1: G Lynch (7) 32. Cl 2: P Healy (13) 33. Cl 3: F Hynes (18) 31. Cl 4: B Mulroy (28) 33. Seniors: F Kilkenny (11) 35.

POWERSCOURT – D McGrath (9) 31, P Boyle (10) 30, I Stanley (9) 28, T Melody (5) 28.

R

RATHFARNHAM – R Fraser (17) & D Sweeney (6) 37, G Lambert (14) & I Martin (26) 37, A Campbell (14) & H Dennison (19) 36.

RATHSALLAGH – D Higgins (12) 32, P Kirby (9) 32.

RING OF KERRY – J Kennedy (12) & D Murphy (15) 40, D Casey (25) & J Taylor (25) 40, D McCarthy (17) & B McCarthy (28) 40.

ROSCREA – D Moloney (9) 38. League: M Talbot (15) 37. Cl 1: D Moloney (9) 34. Cl 2: F Murray (19) 35. Cl 3: M Ryan (13) 36.

ROSS – Killarney: G Murphy (22) 41, J Jinikaitis (22) 41, T McSweeney (13) 39.

ROYAL DUBLIN – White Tees: G Walsh (10) 31, C Horgan (24) 31. 12h: H McElhinney (17) & J Horgan (15) 31, K Coughlan (11) & B Coughlan (12) 29, P McGowan (8) & P Lennon (20) 29. Yellow Card 12h: K McKiernan (9) 28, S Lavin (6) 27.

ROYAL TARA – League Rd 3: D Kelliher (10) 47, N Duffy (13) 44, C O'Rourke (5) 44. Gross: D O'Brien 39. P Martin (8) 42, B Mulvey (9) 40, G Leonard (8) 39. Gross: A Duffy 37.

RUSH – 9h: N Durnin (25) 19.

S

ST ANNE'S – G Mahon (12) & M Healy (16) 33, E Toal (5) & T Toal (14) 33. Singles: G Taaffe (10) 34, R Behan (10) 31, C McDermott (10) 31. Sun: A O'Connell (12) M Daly (16) J Clarke (20) & M Morris (23) 68, G Taaffe (10) A Woods (19) F Keogh (19) & A Brady (12) 68.

ST HELEN'S BAY – J Morrissey & E Doyle 47, T O'Brien & N Curran 45, N Hayes & J O'Brien 44. Sat: A McGrane (9) 38, T Stanners (17) 38.

ST MARGARET'S – M Scallan & P Arnold 39. League Rd 6: T O'Connor (13) 29. Cl 1: C Geraghty (9) 27. Cl 2: S Scully (15) 25. Cl 3: S Purcell (16) 26. Cl 4: E Manning (20) 26.

SHANNON – Sun: J O'Dea (15) J Stewart (18) & K McEvoy (17) 64. Fri: L Halpin Jnr (3) A Moloney (12) K Moloney (16) & I Cullen (17) 85.

SILLOGE PARK – A Kelly (15) 40, C Reid (13) 39. Singles: B Doyle (27) 38, T Howard (13) 38. Sun: C Sludds (20) +4, O Redmond (21) +3.

SKERRIES – G Brereton (11) & G Clifford (9) 33, D Neary (6) & K Rock (18) 33, G Goss (19) & M Goss (15) 31, B Dunne (10) & T Kennedy (14) 31. Singles: G Goss (19) 26, F Murray (21) 23.

SLADE VALLEY – 14h: V Callaghan (14) 31, B Jacob (14) 29, O Broughan (12) 29. 14h Cl 1: A Flood (9) 29. Cl 2: B O'Draighneain (18) 29. Cl 3: W Walsh (23) 28. AGM 9h Cl 1: E Walsh (12) 22, D English (12) 20. Cl 2: J Carney (13) 23, H Flanagan (15) 21. Cl 3: P Byrne (18) 21, F Darley (20) 20. Cl 4: J Mulligan (23) 20, B Rowan (28) 19. Sun Cl 1: T Byrne Jnr (10) 28. Cl 2: V Callaghan (15) 27. Cl 3: E O'Connell (17) 31. Cl 4: T McCabe (25) 25.

STACKSTOWN – 14h: G Kennedy (17) 34, B King (15) 33, B Cullen (13) 32, B Maxwell (20) 32. 9h 1st 9: A Power (11) 23, T Kiely (15) 23, P King (21) 21, P O'Connor (14) 21, M A Gorman (14) 21. 2nd 9: A Hartin (16) 22, N Cormican (28) 22, W Ryan (10) 21. Sun: G Kennedy (17) 34, B King (15) 33, B Cullen (13) 32, B Maxwell (20) 32.

SUTTON – P Tierney (23) 24. Cl 1: G McInerney (12) 22. Cl 2: B Dixon (17) 23. Cl 3: D Hunter (20) 21. Mid Week: D Jennings (24) 21. Cl 1: A Levey (10) 21. Cl 2: D Fogarty (15) 21.

SWINFORD – E Ring 40, J O'Donnell 35, J McCallion 35. Seniors: R Howko 21, K Quinn 16.

T

THURLES – 14h: J Nevin (14) & J McGrath (15) 39, D Lawless (10) & M Fitzgerald (17) 37, P Fallon (10) & J O'Keeffe (15) 36. Sun: J McLoughney (17) 37, D Kenny (12) 33, E O'Meara (20) 33, T McGrath (19) 32.

TIPPERARY – L Hynes (17) 44, P Hayes (18) 43. Winter Sweep: B O'Reilly (21) 42, G O'Donoghue (15) 42, T Cosgrove (24) 42. Seniors: L Kelly S English M Murphy & B Kennedy, T Walsh M Collins E Rochford & T O'Donoghue 96, P Hayes N Meachem M O'Grady & G O'Donoghue 95.

TRALEE – A O'Gara (21) 43, F Kelly (11) 42, T G O'Mahony (15) 41.

TRAMORE – Seniors: B Halley 24, J O'Neill 22, T Partridge 22. Super Senior: A Richardson. Open: D Burns (10) 41, M Foley (5 Faithlegg) 39, J K Power (14) 37, E Griffin (Scr) 37. Past Captains/Presidents: C Murphy (18) 43, N Power (17) 41, Past President John Bradley (15) 35. 9h: D Spillane (20) 19, N Jackman (28) 16, E McDonald (26) 14. 9h: B Moore (17) 21, K Bolger (36) 21, A Purcell (36) 20. Sun: J Forristal (6) F O'Sullivan (8) & J Dunphy (16) 88, G Reade (21) J Smiles (19) & J Murphy (12) 87.

W

WATERFORD – E O'Brien & J Gunnip 26. Fri: M Foley T O'Driscoll & J Madigan (Callan) 92. Sun: J Coady 45, J Barry 43, P Kelly 42. Gross: A Feicks 35.

WEST WATERFORD – Cl 1: B McNamara (9) 38. Cl 2: P Higgins (13) 37. Cl 3: M Landers (17) 39. Cl 4: F Gee (19) 39. Open: L Crotty (20 Waterford Castle), M Daly (19).

WESTMANSTOWN – F Doggett (18) L Nolan (20) T Scanlon (22) & A Breslin (16) 76, W Hackett (11) P Davey (17) D Keavney (26) & M Tarmey (10) 74, C Haugh (9) M Killeen (15) K Corcoran (17) & T Purcell (22) 72. Sat Cl 1: D O'Brien (5) 23, A Frawley (10) 20. Cl 2: D Small (15) 21, T Gilleran (13) 21. Cl 3: T McAuliffe (19) 23, J Muldoon (17) 21. Cl 4: M Gargan (26) 24, J Hennessy (25) 19. Juvenile: S Cummins (6) 23. Sun Cl 1: P Bolger (5) 20. Cl 2: S Keogh (12) 20. Cl 3: K McEvoy (18) 23. Cl 4: J Joyce (20) 18.

WESTPORT – League Rd 3 1st 9: M Groden 51, O Hughes 51. 2nd 9: P Coughlan 50, L Walsh 48.

WEXFORD – T Lyons (13) & G Murphy (12) 6up, J Hammon (13) & R Murphy (21) 5up, P Mahon (11) & D Farrell (16) 5up.

WICKLOW – League Cl 1: G O'Donoghue 37, R Wheatley 35, S Wheatley 34. Cl 2: J McDonald 37, J Walsh 35, R Dowling 35. Cl 3: E Sheridan 36, K Healy 36, J Basquille 33. 14h Cl 1: K Clarke (7) 30. Cl 2: W Forster (15) 34. Cl 3: P Smullen (27) 31.

WOODBROOK – 12h: J Geelon (15) 30, K Connolly (7) 30, S Allen (3) 29, F O'Brien (16) 28, G Hanrahan (14) 27, M Spellman (14) 27, M Tyrrell (4) 27.

WOODENBRIDGE – G Fennell (6) & P Corcoran (15) 45, D Murphy (5) & F Ryan (23) 44.

WOODLANDS – M Fennell (17) 30, G Barry (12) 29, J O'Donovan (20) 29.

WOODSTOCK – P Keane (11) 46, B Arthur (18) 43.

Y

YOUGHAL – J Condon (20) 33, D Walsh (11) 33, S Mulcahy (19) 32. Thurs: T Connolly (12) 32, T O'Mahony (14) 32. 18h: J Reid (5) A Brophy (9) & S Cliffe (17) 77, M McSweeney (7) M Kennefick (12) & S Kennefick (12) 72, S Hennessy (13) M Power (15) & F Galvin (22) 70. Sun: T O'Donoghue (12) J Fitzgerald (19) & J Hayes (10) 69, N O'Donovan (13) E McSweeney (13) & M Carroll (22) 68.

SOCIETIES

A

ALLIANCE – East of Ireland at The European Club, every Wednesday, timesheet at 0404 47415.

AWGS – Hamper: B Mahon 36, J Costello 35, M Rock 34. Cl 1: E Kelly 30, J Burns 29. Cl 2: T Shaw 32, C O'Connell 29. Cl 3: F O'Regan 30, F Cleary 24. Veteran: K Murphy 23.

B

BELVEDERE PPU – Royal Dublin Turkey Shoot & Charity Outing: B O'Gorman (11) 27, D O'Shiochain (15) 26, P Daniels (6) 23, E Gannon (20) 23, T Dwane (21) 23, J Carthy (17) 21, M Forde (27) 21. Vis: J J Murphy (18) 24. Golfer of the Year: J Carthy.

D

D.A,G,S, - Portmarnock Links: E Curran 32, F Walsh 31, B McGowan 31, P Power 30, S Farrell 30, P Clarke 30. 9s: J Melvin, P Collins.

DUBLIN JOURNALISTS – Seapoint: K Kenealy 37. Cl 1: N Gavin, R Hyland. Cl 2: C Dervan, F McDonnell. Cl 3: B Linnane, L Flynn. Nov 25, Portmarnock. Timesheet with K Doyle 087 6899668. Dec 2, Portmarnock Links. Timesheet with F McDonnell 087 9107285.

H

HOLLYSTOWN – Cl 1: E Healy (11) 15, U Duignan (7)1 4, P Cowan (8) 14. Cl 2: M Delaney (13) 12, M Brady (13) 12, G Kelly (14) 11. Cl 3: H Palila (18) 8, A Gleeson (15) 8, M Crawford (18) 8.

L

LUDFORD DRIVERS – Glen of the Downs: B McCabe 34, J Ryan 34, B O'Gorman 33. 1st 9: D Madden. 2nd 9: J McGurk. Vis: C Egan. Rathfarnham, November 25, 10.00am.

N

NORTH DUBLIN CAPTAINS ASSOCIATION – Christmas Outing & Dinner, November 29th, St. Anne's, 9am to 1.30pm. AGM at 5.15pm. Dinner at 6pm.

NORTH WESTERN ALLIANCE – Rosapenna (Old Tom Morris): P MacLochlainn (10 Ballyliffin) 37, K Ryan (10 Letterkenny) 35, O McGettigan (24 Strabane) 35, P MacLochlainn (6 North West) 34, P Gallagher (6 Rosapenna) 34, M Houston (12 City of Derry) 34. Gross: M McGeady (North West) 73, D Mooney (Ballyliffin) 75, B McElhinney (Foyle Golf Academy) 77, K Lapsley (Dunfanaghy) 80, C Crossan (Portsalon) 80, S Patton (Portsalon) 81. Resumes, February 1st, Portsalon.

P

PRESS RADIO & TELEVISION – S Smith (13) 32. Cl 1: J Foley (8) 31, P McCarthy (9) 30. Cl 2: P Higgins (15) 31, P Courtney (18) 30. Cl 3: M Dunphy (21) 26, D Green (21) 24. 1st 9: D Richards 19. 2nd 9: M Doherty 15. Visitors: Ml Halligan 27, E Brennan 26. Next, Royal Dublin, Dec 16, 9 to 11.30am. Strict timesheet with P McCarthy 087 2642637.

R

ROSSLARE ALLIANCE – Gross: G Collins (Rosslare) 37, I St. John (Tramore) 37. Nett: J Cullimore (7 Rosslare) 40, R Lewis (5 Rosslare) 38. Team: J Young B Quilty J Bolger & J Hearne 46. Next, Dec 2.

S

SENIOR WOMENS – (Munster Branch) At Water Rock: M O'Donnell (21 Limerick) C Kenny (27 Kinsale) A O'Rourke (28 Bandon) & R Bourke (28 Tipperary) 79, N Fleming (14 Bandon) N Heffernan (16 Mahon) N Lupton (21 Skibbereen) & G Darrer (24 Fota) 79, B Hayes (15 East Clare) A Rochford (26 Youghal) M Banks (28 Bandon) & B Gantley (28 Adare) 79.

SOUTH EAST ALLIANCE – Waterford: V Smyth (7 Castlecomer) 67, G Nugent (1 Kilkenny) 70. Gross: S Alley (Dundrum) 68, A Thomas (Dungarvan) 70. Rosslare, Nov 24th.

SOUTHSIDE – Milltown: G O'Connor (18 Milltown) 34, A Nolan (11 Grange) 33, S Ryan (11 Bray) 32, H Irwin (18 C'mines) 32. Gross: C Shatter (Edmondstown) 21.

LADIES

A

ADARE MANOR – M Shanahan (35) 29, V Ross (25) 26. Seniors: M McGreevy 18, C Collins 17. 12h: D Ward (21) 29.

ASHBOURNE – T Crumlish (19) 26, D Beggan (19) 26, S O'Sullivan (23) 25. Sat: N Somers (23) 31, H Lanigan (36) 30, P Reilly (28) 30. Sun: K Lonergan (17) 32.

ATHY – G Kelly (5) 29, B Myers (12) 25, P O'Flaherty (10) 24.

B

BALBRIGGAN – O Sullivan (22) 24, A Carton (25) 23. Cl 1: I O'Shea (12) 23. Cl 2: F Whelan (24) 22. Cl 3: B Magee (33) 22. Sat: M Behan (21) 21, C Guildea (12) 19.

BALCARRICK – Wed: M McEvoy (20) 28. Sat: J Connolly (29) 30. Sun: C Cluxton (24) 26.

BALLINASCORNEY – O Collins (29) 24, C Plunkett (15) 21, A Seymour (31) 20.

BALLYBUNION – E Ryan (13) 30, C Hurley (28) 25, B Doolan (27) 24, C Corrigan (11) 24. Seniors: C Hurley (28) 20, S Henigan (15) 20, M Whelan (31) 19.

BALLYHAUNIS – L Freeley (16) 35, N Henry (15) 35. BALLYLIFFIN – 9h Cl 1: M McGeoghan 18, M Doherty 18. Cl 2: B Boyle 22, J Doherty 19. Cl 3: R McCrossan 21, G McLaughlin 20.

BALTINGLASS – Open: M McDonagh (19) C Browne (22) & B Slater (25 Carlow) 76, B Hennessy (20) L Flynn (22) & M Deegan (26) 76, M Ross (28) D Naughton (32) & B Kilcoyne (21) 75.

BANDON – 15h Cl 1: C M O'Flynn (19) 31, C Minihane (9) 27, E O'Leary (17) 26, U Eisenring (17) 26. Cl 2: M Desmond (36) 32, M Banks (30) 25, C Muir (30) 25.

BANTRY BAY – Seniors: G O'Connell C Tait & E O'Sullivan, E McGrath H Kirchner & T King.

BEAVERSTOWN – N Murphy (13) 25, R Daly (28) 24, K O'Hare (13) 24. 12h: R Bellew (23) 26. Sun: J Scott (24) 23, H Garrett (21) 23.

BEECH PARK – 12h Cl 1: M Nolan (24) 31, T Smith (17) 24. Cl 2: M Redmond (25) 24, M Russell (29) 23. Cl 3: B Tucker (36) 21, C Ryan (36) 21.

BLACK BUSH – League Cl 1: M Fogarty (13) 28, H Conroy (18) 26, C Quinn (16) 26. Cl 2: G O'Hanlon (27) 26, A Ryan (28) 26, N Boland (28) 26. Cl 3: M Finnegan (35) 31, C Brophy (33) 28, T Devlin (34) 25. Seniors: M Lynch (14) 32. Thurs: A Flynn (35) 22.

BLAINROE – A Ledwidge (26) A Heffernan (16) & M Feeley (18) 56.

BORRIS – M Kelly (19) 34, N Connolly (17) 34, M Collins (12) 36.

C

CAHIR PARK – 12h: B R Hickey (27) 28, H O'Donoghue (13) 27, A McLoughlin (23) 25.

CARLOW- 13h: H Burke (9) 28, J O'Toole (32) 27, P O'Byrne (24) 26, A O'Shea (15) 26, M Grogan (20) 26.

CARRICK-ON-SUIR – K Hickey (20) 20, D Morrissey (24) 22, F Power (31) 19.

CARTON HOUSE – G Collins (21) 21, P O'Reilly (25) 20, K Gallagher (21) 19.

CASTLE – 9h Cl 1: A Vella (14) 19, A Doyle (14) 20. Cl 2: C Carr (24) 20, M Drake (25) 19. Cl 3: E Fitzgerald (28) 20, M Fitzpatrick (33) 18. Cl 4: A McDonagh (35) 18, F Anderson (35) 18.

CASTLEGREGORY – 13h: N Keogan (33) 29, M O'Connor (20) 29, M McCarthy (17) 28.

CEANN SIBEAL – B Firtear (34) 33, B Carroll (15) 30, E McNamara (32) 29.

CHARLESLAND – 13h: J Earley (29) 24, M Harnett (35) 24, K Gogarty (27) 23. 12h: J Earley (19) 26, M Dargan (15) 25, H Gall (11) 25. Mon: L Waddell (22) 24, M Hanlon (16) 24, E Jennings (13) 23, A Kilty (16) 23.

CHARLEVILLE – Young at Heart: P Costello (25) 26, E Fleming (19) 25. Thurs: O Connolly (19) 28, M Lyons (24) 27, A O'Riordan (15) 27. Sun: P Walsh (17) 26, S Clifford (19) 24.

CLANE – M Coonan (27) 15.

CLAREMORRIS – Y Oldham 24.

CLONMEL – M Renehan (17) 28, L Binchy (29) 26, M Shee (17) 26.

CONNEMARA – K Burke (15) 35, L Corless (26) 32.

CORK – League: P O'Leary (14) 31. Silver: M Clarke (9) 28, F Lyden (14) 28. Bronze: G O'Grady (28) 31, M Bruen (25) 29, G O'Connell (26) 26, A Murphy (31) 26.

CO CAVAN – K O'Gorman (29) 31, C Thomas (23) 30.

CO LOUTH – Cl 1: S Nelson 23. Cl 2: A Walsh (19) 20. Cl 3: M McDermott (28) 23.

CO MEATH – 9h: L Tolan (8) 20, M O'Rourke (36) 20, F Curtin (24) 20. Cl 1: A Toner (21) 19, L Elliott (20) 18. Cl 2: F Murray (36) 19, M Sheridan (28) 19.

CO SLIGO – 16h: C Hanley 6up, B McHugh 2up, M McGarraghy 2up. Tues: H Gillen, C O'Rourke, C Armstrong.

CO TIPPERARY – A Murphy, M King.

CRADDOCKSTOWN – 15h Cl 1: U Ellard (25) 33. Cl 2: P Whyte (31) 28. Seniors: E Corrigan (23) 31, M Morris (18) 30, B Kennedy (20) 30. Waltz: E Roche (13) S Stone (13) & A Quinn (18) 45, B Lyons (14) E O'Donnell (21) & K Larissey (32) 44. Sun Cl 1: S Stone (13) 26. Cl 2: M Kenny (29) 28.

CURRAGH – Christmas Fare: P Ryan (34) 29, M Sheridan (21) 28, H O'Malley (19) 28. Cl 1: K Murphy (18) 26. Cl 2: D Jordan (20) 26. Cl 3: A Lynch (33) 23.

D

DEER PARK – Cl 1: M Lowe (24) 20. Cl 2: J Campbell (27) 19. Cl 3: B Bradshaw (35) 16.

DONABATE – Cl 1: P Doran (3) 24. Cl 2: A Joyce (28) 24, J Ormsby (29) 24. Cl 3: E Galvin (36) 24, P O'Brien (32) 24. 12h Cl 1: D Sloan (18) 24, C McAllister (20) 23. Cl 2: A Skelly (30) 24, G Synnott (25) 21, P Byrne (30) 21. Cl 3: L Hennessy (33) 23, O Gray (36) 21.

DONEGAL – Winter Links: B Finn (15) 37, M Walsh (18) 34, A McGlynn (16 North West) 31, M McCann (12 Newtownstewart) 31. 1st 9: M McGonigle (12) 18. 2nd 9: V Vaughan (27 Newtownstewart) 17.

DOOKS – M Shanahan (15) 38, J Piggot (19) 36, A Galvin (20) 36. Cl 1: J Harmon (13) 35. Cl 2: A Holkott (25) 35. Cl 3: N Curran (28) 32.

DUN LAOGHAIRE – Cl 1: K Feeley (12) 18, N Hogan (16) 18. Cl 2: M Penny (26) 21, C McKeon (22) 18, M Geoghegan (23) 17. Cl 3: M Duggan (28) 18, I Murphy (28) 18, M Feeney (36) 18.

DUNGARVAN – R Kiely (24) 27, B McCarthy (6) 22, I H Considine (21) 22. Sat: J Hayes (25) 35, T Hayes (20) 35, M Fitzgerald (23) 31, M O'Brien (18) 31.

E

EAST CLARE – C Murphy, B Bohan. Seniors: P Nugent, C McKenna, P Kerr. Best 36: L Nihil.

EDMONDSTOWN – G Nelson (26) 18, B Heavey (31) 15, B Beirne (30) 14. 9h: M O'Neill (32) 22, M O'Kelly (19) 18. Cl 1: A Fitzpatrick (14) 18. Cl 2: A Haran (27) 16. Cl 3: I Gavin (28) 18.

ELMGREEN – C Quinlan (20) 30, M Bannigan (20) 29, C Kroll (11) 25.

F

FOTA ISLAND – A Deller (32) 33. Silver: V Healy (19) 31, J Anthony (12) 29, N Nathan (20) 26. Bronze A: M Quill (26) 30, K Bambury (21) 27, R Miller (21) 25. Bronze B: M E Cudmore (36) 25, P E McKechnie (34) 25, A O'Connell (31) 24. 9h: J Barry (36) 15.

FOXROCK – J Brennan (29) C Dillon (21) & P Pratt (21) 40, D Dowling (13) A O'Morain (16) & M Ward (25) 40.

G

GALWAY – 9h Cl 1: T Kennedy (12) 21, G McGettigan (17) 20. Cl 2: L Mannion (24) 21, K O'Flynn (23) 19. Cl 3: M Swan (36) 21, D Killeen (26) 18.

GLASSON – P Smith (21) 22, J Fuery (25) 21, A Kelly (11) 21.

GLEN OF THE DOWNS – M Dolan (19) 24. Cl 1: M Madigan (18) 24, A O'Farrelly (19) 23. Cl 2: N Doyle (28) 24, T Hussey (28) 23. Cl 3: L Fitzpatrick (36) 23, P McCabe (29) 22.

GORT – Sun & Tues: A Jordan (29) & R Walsh (29) 31.

GOWRAN PARK – H Dick (17) 23, A Mullins (15) 22, E Walsh (21) 22.

GRANGE – Inner Course Cl 1: P Fair (20) 23, M Vaughan (18) 22. Cl 2: A Quinlan (21) 22, M Winters (25) 21. Cl 3: B Murray (33) 20, A Murphy (36) 19. Outer Course Cl 1: M Hicks (16) 20. Cl 2: V Mahony (26) 23, S Floyd (21) 22. Cl 3: A Groarke (33) 26, M Harrington (33) 21.

GRANGE CASTLE – B McGuinness (16) 30, G Walshe (14) 25, M Thompson (17) 25. 14h: A Carberry (18) 32, B Cribben (19) 28, T Noone (9) 27.

GREYSTONES – A McArdle (30) 29, B Barker (22) 27, M Knapp (22) 27. Thurs 1st 9: I Haughton (11) J Bruton (27) E Doyle (31) & E O'Dowd (33) 38. 2nd 9: U Donnelly (21) B Henry (15) A O'Rourke (25) & G O'Shea (28) 42.

H

HEADFORT – 12h Cl 1: O Foley (7) 23, D Hogan (15) 23. Gross: P O'Reilly 16. Cl 2: B Hession (22) 24, C Foley (22) 25. Cl 3: M Chapman (29) 26, M Hennessy (36) 24. 9h: D McCarthy (24) 13. Sun: M McCabe (10) 15.

HERMITAGE – 9h: D Flynn (19) 19, N Prenderville (7) 19. Tues Cl 1: M O'Gorman (17) 19, D O'Sullivan (11) 16, J Torpay (18) 15. Cl 2: M McDermot (24) 20, C Kelly (25) 20, A Mills (21) 18. Cl 3: L McHenry (30) 20, M Costello (33) 20, A Ward (33) 19.

HOLLYSTOWN – Thurs: C Stapleton (25) 30. League: G Touhy (20) 31, A Harford (17) 25.

HOWTH – 12h Cl 1: F Newport (3) 21, Y Agnew (11) 20. Cl 2: A Jeffares (20) 20, D Magann (22) 20. Cl 3: K O'Neill (28) 26, L Egan (30) 20. Cl 4: L Phelan (36) 17, S Kennedy (36) 18.

I

ISLAND – E Lowe (6) B Reddy (22) & C Smyth (26) 40. 13h: S Geraghty (28) 27, K Culhane (15) 26. Cl 1: P Denvir (16) 24. Cl 2: S Murray (24) 25. Cl 3: C McDonnell (28) 23.

K

KENMARE – N Crowley (13) 35, K Kennedy (18) 33, M Hanley (19) 30.

KILCOCK – League Cl 1: R Ryan (20) 23, C Kenny (19) 21. Cl 2: T Watters (28) 26, F Harlow (28) 23. Cl 3: K McKenna (33) 27, A Fields (32) 24.

KILCOOLE – 9h Cl 1: M Walsh (21) 17. Cl 2: L Corcoran (32) 17, V Byrne (30) 16. Cl 3: F Doheny (35) 15. Sat Cl 1: A Murray (28) 24. Cl 2: Y O'Doherty (34) 18. Sun: B McGowan (25) 21.

KILKENNY – 9h Cl 1: M Leahy (3) 19, M O'Shea (13) 19. Cl 2: H Richardson (23) 18, H Devane (27) 17. Cl 3: F Gray (36) 19, M Lawlor (36) 15. Overall: Y Dore (14) 18, J Cody (13) 18.

KILLEEN CASTLE – M Cooney (20) 27, Y McEntee (24) 26. 14h: A Wolfe (7) 27, K Keogh (20) 23. Turkey Winners: Y Lennox, A Wolfe.

KILLINEY – Cl 1: V Robinson (20) 19, C Brady (18) 17. Cl 2: A Furlong (27) 22, U Davis (22) 18. Cl 3: M Gibson (30) 22, M Hannon (29) 15.

KILLORGLIN – C Kiely (35) 33, C O'Sullivan (26) 33.

KINSALE – M Fitton (27) 23. Cl 1: E Lambe (21) 23, C Deeney (16) 22. Cl 2: S Long (28) 22, M O'Mahony (26) 21.

KNOCKANALLY – P Holmes (34) 25, M Noone (16) 25, J Dougan (18) 23.

L

LAYTOWN & BETTYSTOWN – 9h: C Wickham 21, C McCrink 19, M Leech 18, L Lynch 18. Cl 2: P Power 19, P Delany 19, M Collins 19, C Dunne 18. Cl 3: J McElhinney 22, A O'Brian 20, L Farrell 16, B Carthy 15. 9h Cl 1: M Delany 21, M Leech 19. Cl 2: E Delany 22, P Simpson 18. Cl 3: A Regan 22, G Dunne 21. Cl 4: C Troy 18, E O'Hare 17.

LISMORE – League Rd 3: N O'Sullivan (16) 21, A Bennett (18) 20, H Farrow (16) 19, K Moynihan (18) 19. Teams: Team C 178, Team F & E 171.

LOUGHREA – M Mahony (24) 39, G Keely (19) 37, N Treacy (21) 36, C Murray (19) 34. Gross: C Carty 20.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – 14h: M Ridge (16) 26, A Hawkshaw. 9h: Y Coghlan (22) 18, S Hannon (28) 17.

M

MALAHIDE – L Owens (5) 26, A O'Neill (23) 25. Champagne: N Murphy (11) E Hanrahan (21) & G Ward (29) 65, A Hayes (19) J Doyle (24) & B O'Sullivan (34) 64, M Harrington (20) Y Kavanagh (34) & R Torpey (36) 64. Sat: B McDonald (14) 26, J Carbery (21) 25, M Hickey (27) 25.

MANNAN CASTLE – League Wk 5: B Fitzmaurice 30, T Butler 27.

MILLTOWN – 9h Cl 1: V Rhatigan (15) 19, C Kavanagh (18) 19, A Powell (7) 19. Cl 2: A Dempsey (21) 20, L Elliott (22) 18, M De Vere White (19) 18. Cl 3: S Blessing (35) 17, M Rhatigan (36) 16, E Davy (30) 15.

MULLINGAR – Sat: D O'Keeffe (15) 18, B O'Reilly (36) 18. Gross: M McCauley 10. B Conlon (15) 18. Wed: R Whelehan (17) M Bate (34) & P

Davitt (34) 40, K Browne (24) M Donoghue (21) & E Kelly (27) 40, C Maher (22) B Chambers & T McKenna (27) 38.

N

NAAS – 9h: S Barnett (17) 21, J McNulty (30) 21. Cl 1: D Whyte (14) 19. Cl 2: R Byrne (22) 19. Cl 3: K Moore (27) 21. Cl 4: A Cawley (31) 18.

NEW ROSS – M Wall (28) 36, M Burford (23) 29, M Finn (29) 29.

NEWLANDS – 1st 9: M Harpur (25) 20. Cl 1: A Neill (16) 17. Cl 2: N MacPartlin (22) 16. Cl 3: M Fitzgerald (25) 19. Cl 4: F Thomas (34) 16. 2nd 9: M K O'Mahoney (16) 19, N McKiernan (14) 19, S Johnson (36) 18. Sun 1st 9; B Murphy (25) 15. 2nd 9: S Rothwell (21) 19, P O'Leary (16) 16.

O

OLD CONNA – 9h: C Morris (21) 21, C Lee (30) 20, L O'Kiersey (17) 19. Cl 1: D Keller (19) 18. Cl 2: M Shanley (27) 19. Cl 3: M Farrell (30) 19. Sun Cl 1: A Carey (20) 22. Cl 2: J O'Leary (27) 20. Cl 3: E Gannon (31) 19.

OUGHTERARD – N Maloney (9) 22. Cl 1: M Duggan (20) 21. Cl 2: I Greene (21) 20. Cl 3: M Hogan (33) 21.

R

RATHCORE – 9h League: J Kenny 22. Cl 1: M Brennan 21. Cl 2: C Kennedy 19. Cl 3: H Walsh 17.

RATHFARNHAM – Cl 1: S Heggie (15) 30, J Cole (18) 30.C l 2: H Dunne (25) 33, M Slattery (20) 33, A Large (21) 29. Cl 3: M Casey (29) 30, P Glasheen (26) 29. Cl 4: I White (33) 28, M O'Halloran 28, M Sweeney (32) 27. 9h: M Dunne.

ROSSLARE – D McGovern (13) 31, C Quinlivan (23) 30, E Wardlaw (25) 29, K Codd (14) 29, A Gaynor (21) 28, V Deacon (17) 28.

S

ST ANNE'S – F Kyne (31) 3up, M Mackey (30) 1up, M Wright Goff (34) all sq, A Headon (19) all sq.

SEAPOINT – F Jordan (11) 34, B McEvoy (30) 37, A O Boyle (22) 38. 9h: J Fitzpatrick (36) 17, V Bird (18) 16, C Maddick (13) 16.

SILLOGE PARK – M Lowry (9) 37, M Lindopp (28) 35. Singles: M Lindopp (28) 36, R Glynn (30) 30. Sun: L Gorman (20) +2, A Dunne (31) 0.

SKERRIES – Cl 1: J Grimes (18) 24, B Kiernan (17) 24, C Boylan (15) 24. Cl 2: E Pyke (26) 29, J Lee (25) 25, M Swan (24) 25. Cl 3: C Jones (33) 24, T May (36) 22, A Ahern (35) 21. Singles: A Lane (36) 14, R Berwick (25) 14. Team: J O'Brien (36) & G Carron (34) 37. T Henry (28) & A Humphreys (21) 33.

SLADE VALLEY – Juveniles 14h Cl 1: M Holt (18) 27. Cl 2: O Whelan (22) 29. Cl 3: T Foy (34) 25. 9h: G Russell (31) 19. 14h: J Carroll (15) 29, T Nolan (11) 28, G Mullaney (14) 26.

STACKSTOWN – 14h: K Feeley (12) 29, M McInerney (34) 28, O O'Gorman (19) 25. Sun: M O'Shea (25) 30, A Graydon (18) 24.

SUTTON – 9h Cl 1: K Keogh (20) 36. Cl 2: M Byrne (22) 37. Cl 3: B O'Dwyer Foley (36) 37.

SWINFORD – 9h: D O'Donnell 35, M Doyle 37.

T

THURLES – M Broderick (26) 19, J Ryan (25) 19, D Carroll (25) 19, B Behan (17) 19.

TRALEE – E McCarthy (25) 20, D O'Driscoll (32) 16. Sun: G O'Connor (21) 28, E Morrissey (12) 24.

TRAMORE – A Mitchell (13) 21, M Purcell (14) 20, J Moran (11) 20.

TULLAMORE – Class B, Turkey 5: R Curran (25) 25, F O'Donoghue (27) 25, P Needham (21) 24. Class B, Turkey 6: M Daly (24) 28, C Carty (22) 27, M Fox (22) 26.

W

WATERFORD – M Murphy & M Walsh 26, M Williams & E Millar 24.

WATERVILLE – A O'Shea (20) 41, B Kelly (27) 38, J O'Sullivan (32) 36. 13h: M Fleming (28) 30, M Creedon (11) 29, M Quirke (26) 27.

WEST WATERFORD – Best Lady: A Moran.

WESTMANSTOWN – B McTague (18) 17. Cl 1: Y McBride (20) 14. Cl 2: M Reilly (27) 16. Cl 3: J Mullin (31) 17, B Barnes (29) 16. Cl 3: B Hickey (30) 13, P Noonan (35) 13, M A O'Sullivan (34) 13. Sun: M Murphy (29) 22, M Byrne (29) 20, M Coogan (27) 18, T Muldoon (22) 17.5.

WESTPORT – League Wk 5: M Grimes S Goggins M Jennings J McGreal. Beginners: M Hastings M Moore M Ward G Noonan.

WEXFORD – R Douglas (29) 32, P Hanton (20) 32, H Kinsella (19) 31,.

WICKLOW – B Carroll (25) 28, G Nelson (24) 27. Sun: P Long (24) 31.

WOODBROOK – 12h Cl 1: L Cole McKenna (8) 28, O O'Mahony (9) 26, N Coffey (5) 25. Cl 2: L O'Driscoll (32) 24, S Cronin (27) 24, J Gribben (25) 24.

Y

YOUGHAL – 13h Cl 1: T Treacy (17) 25, F O'Connell (19) 23. Cl 2: A O'Neill Coyne (26) 30, M O'Callaghan (34) 28, M O'Leary (24) 24.

COMPILED BY PAT RUDDY

Irish Independent

Read More

Editor's Choice

Also in Sport