Sunday 25 September 2016

Golf Notes - December 8 2015

Pat and Gerard Ruddy

Published 07/12/2015 | 16:49

A

  • Go To

ABBEYLEIX – 15h Cl 1: M Wallace (12) 36. Cl 2: F Tyrrell (18) 36. Cl 3: J Carroll (19) 35.

ADARE – Medal: J O’Connor 33, G Cosgrave 33, P McNamara 30.

ARDEE – Sun: A Hand 36, O Sampson 34, J Johnston 33. Gross: E Breen Snr 28.

ARKLOW – 15h: D Nugent (19) 36, A Douglas (14) 35, T Carr (16) 35. Gross; J Groome 28.

ATHLONE – Wed: N Dowling (22) 35, P Coughlan (20 Ballinasloe) 32.

AWGS: T Campion 32. Cl 1: J Costello 29. Cl 2: P Ryan 30. Cl 3: N Dowling 31. Veteran: M Tallon 23.

ATHY – League: K Kelly (16) 35. Gross: A Kavanagh 27. Cl 1: K Kelly (10). Cl 2: W Danagher (16) 31. Cl 3: J Rigney (20) 33. Sun League: S Nolan (17) 30. Gross: P J Finnegan 23. Cl 1: P Doyle (12) 29. Cl 2: M Lannigan (18) 29. Cl 3: J Barker (20) 30.

B

BALCARRICK – Cl 1: W Killeen (12) 29. Cl 2: A Seagrave (16) 30. Cl 3: R Mahon (26) 33. Seniors Cl 1: P Brennan (10) 27. Cl 2: A Butler (15) 32. Cl 3: G Singleton (8) 29. Under 50: P Fitzgerald (9) 24.

BALLYBUNION – Hamper: B Stack (12) L Canty (24) T Wall (17) & P J Ryan (21) 50, J O’Connor (12) P Murphy (16) E Clancy (30) & J Maguire (20) 53, C O’Halloran (18) A Walshe (8) R Molyneaux (29) & M Donegan (22) 53, B Slattery (6) F Geary (16) E Fitzmaurice (17) & A Moloney (21) 54, E O’Shaughnessy (12) N O’Sullivan (18) G Rowan (20) & C Moylan (26) 54.

BALLYHIEGUE CASTLE – Hampers: J O’Connor 59, M Slattery 40, T O’Connor 39, J O’Sullivan 37, P O’Carroll 36, C Carroll 32, J Barrett 31, V Linnane 30, B Harty 27, S Neilings 27, M Young 26, N Gilbride 23, J Lohan 22, I Lucid 22, J Slattery 22, P Bunyan 21, E McMahon 21.

BALLYLIFFIN – Hamper on Glashedy: L McLaughlin (9) 42, J McGeoghegan (20) 37. Old Links: H McEleney (14) 41, J Monagle (11) 41.

BEAVERSTOWN – 12h Cl 1: P McMullen (7) 22. Cl 2: D Jackson (12) 27. Cl 3: P Gallagher (25) 26. Sun: E Kelly (20) & O Dunne (16) 37, D Dudley (14) & J Brehony (13) 36, J Quinn (6) & J McKenna (9) 35.

BLACK BUSH – Swinging Sixties: M Murphy (22) 20, J Sheehy (20) 19, J Ward (20) 19. Seniors: M O’Shea (17) 22, T Curran (23) 22.

BORRIS – E Cowman (9) & T Foley (9) 59, J White (8) & F Byrne (16) 58.

C

CARLOW – 13h: P Ahern (10) & J Farrell (13) 35, A Whelan (10) & B Byrne (11) 33, T Fanning (5) & J Fanning (14) 32, B Healy (3) & J Dillon (8) 31.

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: S McGrath (9) 18. Cl 2: S O’Reilly (15) 24. Wed 9h: A Fitzpatrick (24) 22. Best 36: A O’Loughlin (36) 17. Winter League: K Hickey T Dermody & F Power 225. Individual: M Lonergan (26) 106, B Comerford (24) 101, A Fitzpatrick (24) 99.

CASTLE BARNA  - J Lowbridge (15) 43, J Neylon (22) 40, K Bracken (15) 40.

CASTLEGREGORY – 16h: E Hanafin (9) & S Lyons (19) 41.

CASTLEWARDEN – P Young (16) 35, T Maxwell (13) 34, P McDonnell (15) 34.

CEANN SIBEAL – F O hOgain (17) 37, M O’Connor (18) 36, K Murphy (16) 36.

CHARLESLAND – M Lennon (13) 43, M O’Sullivan (11) 41, G Mullins (13) 39.

CONNEMARA LINKS – Sun: D Nee (20) 43, D Joyce (12) 40, S Birmingham (24) 40. Wed: M Higgins (5) 38, J Naughton (18) 38, G Yule (9) 36.

CORBALLIS LINKS – S Stafford (13) 40, G Smith (3) 39, I O’Neill (10) 39, D McAllorum (27) 37.

CORK – 15h: G Keane Jnr (8) & G Keane Snr (22) 40, D Coughlan (10) & P Seacy (15) 39, R O’Rahilly (16) & T Meade (18) 38.

CORRSTOWN – Charioteers: P Naughton (24) 38, J Daly (20) 38, E Price (20) 38. Sat: J O’Neill (22) 14. Sun: J McCadden (19) 17. Winter League: F Brady 54, J Harvey 54, A Browne 52, T Jesson 52, J Dowling 49.

CO. LOUTH – Consolation Day, Cl 1: T Collier (7) 33, F King (4) 34. Gross: D Murray 36. Cl 2: V Rogers (15) 33, G Rock (12) 34. Gross: J P Byrne 41. Consolation Turkeys Cl 1: G Campbell V Smyth P Maher F Gannon N Reilly B Reddan N Barron P Walsh S Keenan P O’Sullivan M McGuirk & M McAuley. Cl 2: B Reilly P McCabe M Plunkett F Byrne B Heraty J Carroll B Reilly O Garvey R Conaghy F Gray M Stringer & S Walsh.

CO. MEATH – Sun  Cl 1: A Brogan (7) 31. Cl 2: D McLaughlin (16) 31. Cl 3: M Heaney (22) 27.

CO. SLIGO – League, Bomore: P Robinson (10) & R Heelan (14) 4up. Main Course: K O’Brien (9) & M Barrett (14) 5up.

D

DELGANY – Sweep: P Hautz (7) 27. Fourball: J Bradshaw (9) & A Coffey (6) 33, M Behan (13) & Mark Behan (0) 31, J O’Riordan (7) & F Rigley (18) 30.

 

DONABATE – P Conlon (27)  & P Quinn (17) 43, P Bernard (11) & F Stobie (25) 40, P Mulligan (18) & G Cooney (19) 39.

 

DUNGARVAN – Seniors: J Fitzgerald (18) 32. Fri: D Kiely (10) 39. Gross: M White 32. Sun: I Pericho (11) 43, D O’Connor (6) 42. Gross: M White 35.

 

E

 

EAST CORK – 9h: J McNamara (13) 25, M O’Callaghan (24) 23.

 

EDMONDSTOWN – 1st 9: J Brosnan (21) 21, D Redmond (9) 21. Cl 1: A McGrath (9) 18. Cl 2: W Devoy (16) 19. Cl 3: C Fallon (21) 19. Cl 4: A Carroll (23) 20. Seniors: V Nicholson (28) 17. 2ND 9: W Devoy (16) 22, O McKeon (18) 20. Cl 1: E Moran (10) 19. Cl 2: K Harris (17) 20. Cl 3: N O’Gorman (21) 19. Cl 4: J Reilly (28) 19. Seniors: S Ruddy (18) 20.

 

ENNIS – B O’Gorman (9) & A Rushe (14) 44, L Pyne (6) & P Lucey (18) 44, M Dempsey (19) & J Dempsey (13) 44, M Butler (15) & B A Considine (15) 43, S Keane (12) & R Keane (13) 43.

 

ENNISCRONE – Sun: E Rafter (16) 7up, J Forde (9) 5up, B Anderson (22) 5up, P Forde (15) 5up, F Gordon (13) 5up.

 

EUROPEAN CLUB - L Murphy (10) 41, R Cooper (15) 37. Open: M McKeon (11 Tulfarris) 36. Seniors, every Mon. Open, Thurs & Sun. Irish Fourball Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

 

G

 

GRANGE CASTLE – T Finn (14) 40, P McGrath (21) 39. Sun: T Tilly (16) 42. Cl 1: F Cruise (10) 42. Cl 2: B McLoughlin (17) 42. Cl 3: J Gray (20) 40. 11h: J Shanley (18) 26.

 

GREENORE – 13h Cl 1: J McKay (4) 28. Cl 2: O Dullaghan (13) 26. Cl 3: B Carroll (16) 33. Cl 4: J McKeown (20) 26.

 

H

 

HEADFORT – 9h: M Clarke (15) 23. Sun, 1st 9: R Byrne (12) 21, C Ratty (14) 20, E Gilsenan (12) 20, T Sheridan (17) 20. 2nd 9: P Gallagher (13) 23.

 

HERMITAGE – Sun Cl 1: N O’Connor (6) 25, A Butler (6) 25. Cl 2: C Fahy (13) 23, V Connellan (14) 23. Cl 3: P Griffin (21) 27, M Clifford (18) 27. Sat 1st 9: A Dowling (+1) & M Cooke (7) 22, A Conlan (9) & J Counihan (12) 19. 2nd 9: A Mackey (18) & D McCarthy (15) 19. Wed: P McGrath (19) 22, J Counihan (12) 21, B O’Sullivan (21) 21, G Beagan (14) 20, N Brannigan (22) 20, H McGonigle (17) 20, S Donnelly (17) 20, M Candon (36) 20, V Connellan (18) 19, R Bishop (19) 19. 2nd 9: V Connellan (14) 19, B Murphy (8) 19, F Butler (17) 18. Sun: C Crowley (27) 22, B Aird (7) 22, J W Barrett (24) 21, T Hayes (5) 21, C Cunningham (14) 20, P Hale (21) 20, M Kelly (14) 20, J Henry (18) 20, D MacDiarmada (23) 19. 2nd 9: D Martin (19) 22, M Kelly (24) 21.

 

HIGHFIELD – Turkey No 8: P Cummins (27) 40, T Farrell (17) 39, S Lewis (20) 39.

 

HOLLYWOOD LAKES – Over 50s: B Finglas (22) 27.

 

HOWTH – White Tees: E Keogh (17) & B O’Connor (22) 30, N Kennedy (17) & D Breen (23) 28, P Meade (18) & S O’Mahony (26) 28.

 

K

 

KILLERIG – 11h: B Hutchinson (25) 22, G Broderick (15) 19.

 

KILLORGLIN – V O’Sullivan 42, J Foley 41, D Commerford 41.

 

KILRUSH – Senior: T Cleary J McSwiggan & T McGrath 68, T Prendeville B Coleman & T O’Dea 61. Hole in one: T Coffey at 8th.

 

KINSALE – Wed: J A Ward, G Hayes, A Barry. Fri: P O’Keeffe (11) 29, J Broderick (15) 29. Sun, Front Course: A Flynn (10) 33, G Buckley (9) 33. Back Course: P Higgins (9) 32, M Treacy (14) 31.

 

KNOCKANALLY – P Lafferty (7) 40, D Powderly (16) 36, T Clyne (15) 36, K Murray (14) 36, F Bolger (16) 34, M Norton (12) 34, A Grogan (15) 31. 12h: A Grogan (15) 30, J Ryan (22) 29, F Bolger (16) 27.

 

L

 

LAHINCH – Seniors: J Foley & D O’Ceallaigh 43, J McEntee & A Curry 41, P J Lee & F Considine 40. Hamper, Old Course: E Glynn (3) 43, D Creedon (8) 40, J Reidy (11) 40.

 

LAYTOWN & BETTYSTOWN – Sat 1st 9: T Weldon (18) 24, M Bowden (8) 21, D Donnery (12) 21, E Winters (24) 21, S Branigan (12) 20. 2nd 9: C Long (18) 21, P Dunne (10) 20, K Crinion (19) 20. Sun, 1st 9: V Cromwell (18) 31, M Reynolds (19) 31, C Crowley (16) 32, F Flynn (2) 32. 2nd 9: A McKeown (12) 31, S Maguire (20) 34, H Barry (18) 35.

 

LEE VALLEY – D Wharton (13) 24, P McSweeney (7) 24, D Sheehan (15) 24, J O’Callaghan (4) 23, V Drinan (7) 23.

 

LISHEEN SPRINGS – Mixed Cl 1: N Carpenter (8) 29, G Kennedy (10) 28, A Nolan (9) 28. Cl 2: D Hetherington (13) 29, M Taylor (13) 27, G Igoe (13) 27.

 

LISMORE – 12h: M O’Driscoll (14) 28. Sun: M Keane (16) 32, A Barden (20) 29, M Power (18) 29.

 

M

 

MALAHIDE – 12h, Yellow/Red: E Hayward (16) 28, O Sheedy (19) 25, T Cummins (20) 24. Blue/Red: K Reilly (8) 22. 9h, Blue: S Byrne (21) 21, P Caulfield (12) 20. Sun, Yellow/Red: R Branagan (22) 29, P Tomsett (8) 28, D Fleming (27) 28, S Rusk (6) 27, D O’Mara (17) 26, C Brooks (18) 26, P MacGiolla-Ri (15) 26. Blue/Red: A Sutton (7) 27, S Fox (14) 26, M Danaher (14) 26, T Henshaw (15) 25.

 

MALLOW – League Rd 5: S Hickey (13) 34, J O’Connell (8) 33, D O’Byrne (9) 32, G F McEvoy (7) 32, D Forrest (12) 32, D Cusack (14) 31, M O’Regan (19) 31, C O’Callaghan (10) 31, A Linehan (11) 31, A Wilson (17) 31. Gross: D Murray 30.

 

MONKSTOWN – Wed: D Harrington (13) 35, V Griffin (17) 34, F Gilligan (16) 35, D Richardson (9) 35, J Harte (6) 34, J O’Mahony (12) 34, P Maher (10) 33. 15h: J Barry (15) 37, D Harrington (13) 37, D Keane (11) 36, P Clohosey (17) 35, L Edwards (20) 34. Sun: J Horgan (8) 34, M Collopy (11) 34, J Long (5) 33, G Moloney (18) 32.

 

MOUNTAIN VIEW – League, Group 1: D Cahill 1190, F Kavanagh 1010, J Dunne 890, M Waugh 840, M Hoyne 820. Group 2: S O’Brien 1180, K O’Sullivan 950, G Fennelly 910, B Walsh 860, J Coffey 790. League Rd Playoff, Group 1: M Hoyne (17) 41, J Clarke (17) 40, F Costello (14) 39. Group 2: S O’Brien (19) 40, G Fennelly (18) 39, B Walsh (18) 36. Seniors: J Coleman (20) 46, J Menton (25) 43, P O’Brien (22) 43, D Grant (21) 41, J Leahy (24) 41.

 

MOUNTRATH – Winter Series, Wk 5: P O’Loughlin (24) 34. Cl 1: J O’Halloran (8) 31. Cl 2: P J Coffey (16) 30. Cl 3: D Delaney (22) 30.

14h: M Brennan (10) 30.

 

MULRANNY – Winter League Final: D Ryder C Pullen B Patten & T Mulloy 110, J J Mulchrone C McDonnell P Rice & E McCormack 108, P Noone P McVann M O’Morain & P Gavin 108. Individual: C McDonald 40, F Barrett 40, P McVann 39.

 

N

 

NAAS – Sun, East Course: R O’Houlihan (11) 23, A Byrne (21) 22, S Horan (21) 22. Gross: S McCormack 18. West Course: E Mulrooney (22) 22, D P Griffin (12) 22. Gross: R Halpin 18.

 

NEW ROSS – Seniors: J Kennedy (16) W Whitty (17) A O’Connor (19) & B Redmond (23) 90, H O’Connor (17) L Glasheen (19) J Murray(20) & S Maher (21) 90, J Murphy (17) L Power (19) D Cody (21) & J Kehoe (23) 90, J Furlong (12) J Ryan (18) F Boyle (22) & G Peters (24) 85.

 

NEWBRIDGE – J Coates (16) 28, S Lee Jnr (7) 28, P Casserly (12) 28.

 

NEWLANDS – 1st 9: T Harmon (22) 3up, J Denvir (8) 2up, K Le Gros (12) 2up, P Halley (12) 2up, B D Jones (10) 1up, D Hickey (4) 1up. 2nd 9: G Kennedy (15) 4up, D Cleary (7) 2up, E Kelly (19) 2up, I Harbourne (6) 2up, P Kackett (20) 1up, E Higgins Jnr (3) 1up.

 

P

 

POWERSCOURT – West Course: D Howe 20.

 

R

 

RATHDOWNEY – Xmas Fare No 6 Cl 1: A Whelan (14) 34, J Moriarty (10) 33. Gross: A Galvin 25. Cl 2: M Webster (17) 34, M McCarthy (27) 33, N Sweeney (15) 31.

 

ROSAPENNA – Michael Bonner Singles Matchplay: S Loughry bt B Connor at 19th.

 

ROSCREA – League Rd 4: P Carroll (21) 37. Cl 1: C Egan (6) 35. Cl 2: J O’Lone (11) 34. Cl 3: M Ryan (13) 36. Cl 4: F Cullinan (17) 35.

 

ROYAL DUBLIN – J J Murphy (21) 29, B Fagan (7) 28, K O’Connell (17) 27.

 

ROYAL TARA – Wed, Blue 9: L Burke (20) & R Keogh (20) 27, T Kennedy (10) & K Geraghty (16) 26. Red 9: D O’Brien (25) & S Clerkin (17) 28, David O’Brien (2) & M Mullooly (17) 28. League Rd 3, Sun: B Maguire

(7) 41, J Connellan (12) 38, V Breen (11) 37. Gross: K McLoughlin 33, J Geraghty Jnr 31. Hole in one: J Connellan at 11th. Sat: D O’Brien (6) 47, P Ward (23) 39, C O’Rourke (5) 36. Sun: G McGovern (11) & T Duffy

(13) 62, P Daly (17) & D Arnold (18) 64, S Duignan (10) & D Quinn (20) 65.

 

S

 

ST. HELENS BAY – N Ellard (4)2 4, P (Buzzer) O’Brien (10) 24.

 

SKERRIES – J Kenny (9) 24, B Andrews (15) 23, S O’Sullivan (11) 22, C Greene (13) 22, D Ward (7) 22, P McNally (18) 21, P Kenny (18) 21. Singles: P Noone (14) 21. Sun: D Bowers (14) 22, I Carron (9) 22, E McNally (2) 22, C Keaveney (13) 22, M Dockery (15) 22, C Toye (14) 21, G Lumsden (13) 21, D Butterly (11) 21, T Malloy (15) 20, K Rock (19) 20, B Crosbie (15) 20, D Graham (12) 19, M Sweeney (17) 19, G Hogan (18) 19, T Hogan (10) 19.

 

SLADE VALLEY – Open: M Loftus (9) 26. 13h: A Flood (9) 24.

 

STACKSTOWN – 12h: T Power (12) 31, S O’Dwyer (14) 31, M Kennedy (14) 30. Sun: S O’Dwyer (14) 32, D Lawlor (14) 30, L Conway (17) 30, S Bruton (19) 29.

 

SUTTON – E O’Hanrahan 23. Cl 1: V Moran 21. Cl 2: V Gibbons 21. Lauder Cup Final: J O’Neill & L Doherty bt R Plunkett & L Plunket 3/2.

 

W

 

WATERFORD – 10h: G O’Keeffe & A Hale 24.

 

WATERVILLE – D Farrell (12) 41, A O’Connell (20) 39, J O’Neill (3) 38, M Murphy (5) 38. 1st 9: M Donnelly (16) 21. 2nd 9: E English (28) 20.

 

WEST WATERFORD – 16h: P Kinsella (14 37, J Spratt (19) 37. Local Bar Captains (Seamus Lambert) Prize: J O’Connell (11) 36, T Morrissey (10) 33, J Kiely (5) 33, N Collenan (16) 33.

 

WESTMANSTOWN – J Savage (15) E Ryan (11) G Mangan (18) & T Scanlon (23) 66, J Mahon (19) M Kelly (22) M O’Donoghue (20) & J Kinsella (18) 66, J O’Neill (15) Concra Wood (14) K McEvoy (17) & E Quinn (21) 65, J McGarrell (16) J Marron (15) B O’Donnell (25) & F McDonnell (18) 33.

9h Cl 1: F Boland (7) 20. Cl 2: P Semple (12) 22. Cl 3: D Brennan (17) 22. Cl 4: M McGarrell (26) 21.

 

WOODSTOCK – G Forde (21) J Duggan (17 Delgany) L O’Rathallaigh (20) & M Spellman (18) 62, T Pitt (15) T Walsh (16) G Lawless (16) & J Dineen (20) 62, D O’Driscoll (20) J Cullen (27) M McLeavey (22) & D McLoughlin (18) 61.

 

Y

 

YOUGHAL – Mixed: J Hayes & M Roche, G Ahern & M Fogarty, J O’Connell & L Morrison, S Cashman & D Fitzgerald, E McCarthy & E Carroll, D McCarthy & A O’Neill Coyne, J Fitzgerald & G Fitzgibbon, D O’Brien & S Ormonde, P Murray & C Hayes, P O’Brien & J Coyne. Gross: I O’Callaghan & V Whyte.

 

SOCIETIES –

 

A

 

AER LINGUS – Christmas Outing, Sutton: M Corbett (33) M Stanley (36) R Lyons (29) & S Gregan (28) 57, N Egan (27) B Wright (28) M Conway (17) & J Bermingham (27) 52, J McKeown (26) M Hickey (9) B Carthy (26) & S Geraghty (23) 45. Hole in one: R Lyons.

 

D

 

DUBLIN JOURNALISTS – Portmarnock Links, Michael O’Hehir Trophy: K O’Shaughnessy 30. Cl 1: J Fogarty, B Coffey, R Hyland. Cl 2: F McDonnell, B Coffey, P Quinn. Cl 3: R Glennon, P O’Hehir, T Gavin. Dec 14, Rush. Draws for teams at 9.45 & 10.15.

 

W

 

WINTER SERIES – Portmarnock Links: S Quinlan (Scr Halpenny Golf) 74.

Gross: M Morrissey (Mount Wolseley) 74.

 

LADIES –

 

A

 

ARDEE – Cl 1: N Caffrey 25, S Corcoran 24. Cl 2: B Rice 29, M Gaynor 24.

 

ATHLONE – 12h: L O’Sullivan (14) 22. 15h: B Kenny (23) 26.

 

B

 

BALLYBUNION – Voucher: M Flannery (25) 23, A O’Riordan (17) 22.

 

BANDON – Wed: R Lynch P Healy & T Burke 40, M O’Flynn A O’Rourke & C McGinley 40, L Walsh T Walsh & J Murphy, S Shanahan E Coleman & M Desmond 39, K O’Donoghue M O’Sullivan & M Walsh. November Continuos:

K O’Donoghue (19) 58, C Lingwood (17) 50, E O’Leary (16) 47, S O’Leary (19) 42.

 

BANTRY BAY – Seniors: T King, G O’Donnell, H Kirchner.

 

BEAVERSTOWN – 12h: M Kidd (23) 18. Tues: H Molphy (28) 25, E Meaney (18) 22, J Scott (24) 20, C Kee (27) 20. Sun: N Murphy (12) 23, N Griffith (30) 20.

 

BEECH PARK – Xmas Fare Cl 1: S Carr (22) 19, J Carroll (16) 18. Cl 2: A Gavin (25) 21, M Nolan (25) 21. Cl 3: M Hegarty (31) 23, K Allen (35) 18.

 

BIRR – 9h: P Rowland (13) 22, K Kelly (26) 21, R Delaney (19) 19.

 

BLACK BUSH – League Wk 5 Cl 1: N Ryan (22) 28, G Hogan (22) 26, L Ludgate (21) 23. Cl 2: S Lambert (28) 23, S Ryan (28) 20, G O’Hanlon

(24) 20. Cl 3: M Macken (33) 27, A Flynn (30) 26, M Bowens (34) 25.

 

 

BLAINROE – 9h 1st 9: B Griffith (9) 16, T Meehan (8) 16, M Redmond (17) 15. 2nd 9: C McDonnell (26) 15, P Billington (29) 14, M O’Donnell (21) 13.

 

BRAY – 15h Cl 1: A Basquille (14) 29. Cl 2: C O’Connor (26) 27. Cl 3: E Doyle (32) 28. 9h: L Baker (18) 19, J Mortell (30) 18. Sun: G Connick (12) 13.

 

BUNCLODY – 12h: L Byrne (12) 21, H Redmond (24) 20, L Galligan (24) 19. 12h: M Moore (11) 24, J Kenny (17) 22, H Redmond (24) 19. Lady Golfer of the Year: L Byrne (12). Matchplayer of the Year: A Steamers (25). Gold Medal Winner: M Moore (11).

 

 C

 

CARTON HOUSE – O’Meara: M Reeves (31) 22, A Webb (19) 21, J Hayden (28) 21.

 

CASTLE – Cl 1: C Walsh (20) 28. Cl 2: A O’Hare (26) 30. Cl 3: C Simpson (29) 26. Cl 4: V Dooley (36) 25.

 

CEANN SIBEAL – 9h: N Joyce (22) 21, S Ui Mhurchu (26) 20, P Ui Shithigh (36) 20.

 

CHARLESLAND – 9h Scramble: D Hayes (16) S Farrell (19) H Brady (28) & S O’Reilly (16) 34, A Lynch (25) M Worrall (10) L Ryan (20) & N Murray (36) 35, D Murphy (19) M Hanlon (12) Y Barry (30) & A Cafferky (9) 35.

 

CILL DARA – E Morris 23, B Fitzpatrick.

 

CONNEMARA LINKS – Sun: M Reilly (13) 35, D Murphy (16) 34. Wed: J Donnellan (18) 33.

 

CO. LOUTH – 1st 9 Cl 1: C Wickham (1) 18. Cl 2: E Garvey (24) 20. V Par Cl 1: D Collins (14) 4up. Cl 2: G Donegan (19) 1up. Cl 3: V O’Sullivan (33) 1up.

 

CRADDOCKSTOWN – 12h: A O’Rourke (27) 27. Tues: K Larrissy (33) 26. Sun: R O’Connor (14) 20. 12h: M Morris (19) 22.

 

D

 

DEER PARK – 9h Cl 1: E Guinan (16) 21. Cl 2: D Lahiff (29) 13. Cl 3: P Costello (34) 13.

 

DELGANY – Bottles Day Cl 1: B Jones (13) 18, G Barry (17) 18, E Jennings (17) 17. Cl 2: M Fogarty (23) 21, T Hodgins (21) 19, S O’Loughlin (22) 18. Cl 3: M Staveley (29) 16, T Kenny (31) 16, D Barry

(34) 16. 12h: L Harrington (19) 23.

 

DONABATE – 9h Cl 1: D Moorhead (22) 18. Cl 2: B Ward (24) 17, C McIlhagga (24) 17. Cl 3: B Rogers (36) 16, E Galvin (35) 15.

 

DOOKS – Hamper: J Pigott (17) 26, J Harmon (12) 25, C O’Donoghue (18) 23. Cl 1: B Fitzgerald (17) 22. Cl 2: C Breen (19) 23. Cl 3: M O’Sullivan (35) 20.

 

DUNGARVAN – League Rd 2: N Darcy (29) 27, G Hallinan (29) 25, B Morrissey (28) 25. Rd 3: R Murphy (17) 28, K Darcy (24) 27, E Goss (25) 26. Rd 4: E Goss (25) 27, M Corkery (21) 25, B Morrissey (28) 23. Ham No

3: M Corkery.

 

E

 

EDMONDSTOWN – 9h: D McCabe (21) 20, B Maher (16) 19. Cl 1: O Daly (14) 18. Cl 2: A Hiney (23) 17. Cl 3: B Rouller (31) 17. Cl 4: S Conway (32) 16. 5 Day Ladies: C Giblin (14) 18, U Duffy (18) 16. Cl 1: P Burns (16) 16. Cl 2: J Kerrigan (18) 15. Sun 9h: A O’Hara (12) 20, M O’Kelly

(11) 19.

 

ENNISCRONE – 13h: K Kent 31, M McNamara 28, L Loftus 27, D Forde 27.

 

F

 

FOTA ISLAND – 9h: R Beamish (15) 20, N Fleming (14) 19, H Reidy (20) 18, V Healy (20) 18. Silver Cat: N Hill (11) 17. Bronze A: M Holt (28) 16. Bronze B: A O’Connell (33) 17.

 

FOXROCK – 9h Cl 1: H O’Herlihy (15) 36, G Stirrat (17) 37. Cl 2: C Murphy (23) 35, S Butler (27) 37. Cl 3: C Liddy (31) 32, M Maher (34) 37.

 

G

 

GOWRAN – E Donnelly (26) 24, J Murphy (25) 19, A Mullins (13) 18.

 

GRANGE CASTLE – Turkey: S Bishop (17) 27. Cl 1: J Keenan (23) 22. Cl 2: M O’Beirne (28) 22. Cl 3: M Maguire (35) 27.

 

GREYSTONES – 14h: S Gaw (20) 26, N Ahern (30) 26, P Sheil (13) 23.

 

H

 

HEADFORD – Old Course 1st 9: O Foley (7) D Hogan (14) & M Clerkin (15) 37, P K O’Reilly (9) M Kidney (17) & M O’Donovan (26) 33, V Armstrong (24) M T Lacy (34) & R Jenkinsons (20) 30. 2nd 9: P Mullan

(27) C McEnroe (8) & J Martin (18) 35, O Clarke (30) P O’Doherty (23) & J McCormack (21) 34, D Corrigan (16) M Scanlan (25) & M Hennessy (28) 34.

 

HERMITAGE – 9h C1 1: M Barry (20) 16, N Acton (9) 15. Cl 2: D Brennan (22) 17, M Nally (23) 16. Cl 3: M Cronin (31) 17, T Curran (30) 16.

 

I

 

ISLAND – D McArdle (21) 15. League 9h: A Short (18) 18, C Smyth (21) 19.

 

K

 

KILRUSH – 12h: J O’Malley (19) 30, M McCarthy (27) 29, A Hogan (31) 28.

 

KINSALE – 13h: H O’Callaghan (16) 23. Cl 1: M O’Driscoll (22) 22. Cl 2: S Long (25) 21.

 

KNOCKANALLY – 9h: T McEvoy (28) 17, B Dowling (30) 17, N Sheehan (27) 17.

 

L

 

LUTTRELLSTOWN CASTLE – P Desmond (15) 17. Cl 1: M Ridge (28) 14. Cl 2: B Ardagh (31) 16.

 

M

 

MALAHIDE – Blue: N Murphy (13) C Gillett (20) M Hickey (27) & M Sheehy (32) 39, M Rock (13) P O’Brien (24) J Morris (31) & A Marmelstein (36) 38. Red: K Murphy (21) E McCann (23) T Martin (29) & J Lambe (34) 42, E Hanrahan (20) A McInerney (25) C Thornhill (30) & M Duffy (34) 41. Yellow: E O’Brien (21) S Wallace (30) & L Lillis (34) 40, C Smith (14) A Kenny (25) A Kavanagh (30) & A Keane (36) 37.

 

MILLTOWN – Medal Cl 1: M Flavin (13) 58, I Nolan (19) 62. Cl 2: L Elliott (24) 63, A Regan (28) 63. 9h Sweep: R Cross (18) 37.

 

MULLINGAR – B Chambers (28) 19, J Garry (27) 19, D O’Keeffe (13) 19.

 

N

 

NAAS – 9h: M Kelly (29) A McCoy (30) & B Barrett (34) 24, M Jones (16) & C Farrelly (25) & M Burns (22) 23.

 

NEWLANDS – 1st 9: E McLoughlin (21) 17, S Keogh (12) 17, B O’Brien (26) 16. 2nd 9: H Quigley (32) 18, V Healy (30) 16, P Curtis (14) 15.

 

O

 

OLD CONNA – 9h: D Keller (19) 19, M Ryan (25) 19, C Hughes (22) 18. Cl 1: E O’Donovan (15) 18. Cl 2: A Parkes (21) 18. Cl 3: M Brawn (33) 17. Sun: E Corballis (25) 18, A Eggars (23) 17.

 

P

 

PORTARLINGTON – M McEvoy 38, H McAlorum 38, A Turley 42.

 

R

 

ROSCOMMON – 9h: B Browne (25) 18.

 

ROSCREA – 12h: P Dooley (23) 24, N Ryan (26) 24, E Farrelly (15) 24, R Cryan Wright (16) 23, J Mann (20) 22.

 

S

 

ST. ANNES – 12h, Winter Golfer: T Flood (25) 24, B O’Reilly (18) 23, B Aird (27) 22. Tues 9h: M Mackey (26) 17.

 

SKERRIES – Hamper: J Price (15) 25. Cl 1: G Jennings (16) 22, Y Daniels (22) 21. Cl 2: D Durkan (27) 22, F Mooney (26) 21. Cl 3: D O’Leary (36) 21, C Noone (31) 21. Singles: M Kenny (11) 15, Y Daniels

(22) 13.

 

STACKSTOWN – 9h: S Murphy (28) 19, S Murray (26) 17, M Murphy (20) 16.

 

SUTTON – 9h Cl 1: B Ennis (19) 13. Cl 2: J O’Donoghue (28) 16. Cl 3: V Short (29) 16.

 

T

 

TIPPERARY – R Murphy H Walsh & C Ryan 29, P Hickey A Dwyer & M Hickey 30, Lady Pres R Bourke Lady Capt A K Creamer & J O’Dwyer 31.

 

W

 

WATERFORD – M Williams (7) 21, D Hughes (23) 18, J Phelan (24) 17.

 

WATERVILLE – A Maher (1) 25, M Clifford (24)2 5, F Everett (28) 25, J Hardy (16) 24.<EP.

 

WEST WATERFORD – 9h: R Landers (28) 37, J Whyte (17) 33, N Flynn (31) 28. 13h: D Nugent (31) 31, J Whyte (26) 27, G O’Connor (36) 24.

 

WESTMANSTOWN – Tues: F McGarrity (13) 21. Cl 1 & 2: S Connolly (19) 18, C Parkes (14) 18. Cl 3 & 4: A Andrews (26) 15, B Hickey (28) 15. 9h: S Hickey (14) 19, B McTague (19) 19, M Carroll (18) 16.5, B Arthur (17) 15.75.

 

WOODBROOK – 12h Cl 1: C Bourke (13) 24, K O’Sullivan (13) 22, G Doherty (14) 21. Cl 2: M Daly (25) 26, A McFadden (29) 25, M Corkery (30) 22.

 

Y

 

YOUGHAL – 14h Cl 1: B O’Donoghue 32, A O’Neill Coyne 31. Gross: T Treacy 28. Cl 2: S Fitzgerald 33, U Cotter 32, L Morrison 30, A Kelly 29, E Cronin 28, B Cotter 28.

Online Editors

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport