Sport Golf

Tuesday 28 March 2017

Golf Notes - December 22 2015

Pat Minnock and Gerard Ruddy

Men’s

A

ABBEYLEIX – Cl 1: R Casey (11) 35. Cl 2: S Kavanagh (18) 36.

ARDEE – Sat: I Gartland 41, P Hackett 40. Sun: P Clarke 34, A Carroll 34, A Gorham 34. Gross: J McArdle 28.

ARKLOW – Seniors: S O’Farrell (28) 34. Cl 1: D Robinson (9) 29, C Magee (8) 25. Cl 2: J O’Driscoll (17) 32, D Galbraith (13) 32. Cl 3: L Dunne (18) 30, L McGrath (16) 29.

ASHBOURNE – Cl 1: R Kane (8) 18. Cl 2: J Sullivan (14) 19. Cl 3: F Kavanagh (17) 21. Cl 4: K Ryan (22) 19. Sun Cl 1: D Donnelly (5) 19. Cl 2: T Redmond (11) 21. Cl 3: M Wright (15) 18. Cl 4: P Curtis (23) 20.

ATHLONE – E Kelly (24) 36. Cl 1: G O’Kennedy (4) 33. Cl 2: E Higgins (16) 35. Cl 3: J Kinahan (21) 35. Turkeys: E Kelly 53, P O’Boyle 54, P Gilligan 54. Wed: P O’Connor (14) 35, J Duggan (20) 35. Club Comp: N O’Carroll (21) 35. Cl 1: P Kenny Jnr (6) 32. Cl 2: D Kenna (13) 32. Cl 3: P Carolan (19) 31. Turkeys: G O’Kennedy, T Connaughton.

ATHY – C Dempsey (25) 37. Gross: J Kelly 30. Cl 1: A Kavanagh (10) 35. Cl 2: I Clarke (16) 36. Cl 3: M Judge (23) 37. Sun: K Kenny (16) 37. Gross: B Morrin 29. Cl 1: F Kelly (12) 34. Cl 2: S Nolan (17) 34. Cl 3: C Bracken (25) 35.

B

BALBRIGGAN – 9h 1st 9 Cl 1: J O’Shea (11) 21, M Farrell (6) 19. Cl 2: C Harford (16) 19, J Moloney (15) 18. Cl 3: J Kearns (20) 19, J Curran (22) 18. 2nd 9 Cl 1: B Byrne (9) 18. Cl 2: T Clarke (15) 17. Cl 3: D McGarrigle (21) 16. Sat 1st 9: C Guildea (12) 20, J O’Shea (11) 19. Cl 2: G Quinn (15) 18, L White (14) 18. Cl 3: J Marry (17) 22, J Shine (17) 19. 2nd 9 Cl 1: P Roban (10) 23.C l 2: D White (16) 21. Cl 3: M Kearns (22) 18.

BALLINASCORNEY – 9h Cl 1: J Kennedy (12) 21. Cl 2: C Keenan (19) 19. Cl 3: P Byrne (26) 15.

BALLYBUNION – John J Galvin Hamper, Sat: E Grimes (9) 40, G Murray (12) 37, E Moylan (15) 36, M Jones (20) 36, P Murphy (10) 36, D Kearney (12) 36, E Walsh (15) 35, V Moloney (13) 35. Gross: P Sheehan 30. Sun: H Sheehan 18) 37, N Morkan (20) 36, D O’Donnell (8) 36, J McCormack (11) 35, J Quirke (12) 34, C O’Donoghue (16) 34, F Geary (16) 34, M Sugrue (19) 33. Gross: S Downes 31.

BALLYLIFFIN - Sun, The Old Links: A McGonagle (19) 37, C Doherty (21) 35. Glashedy: J McGeoghegan (20) 39, C Collins (15) 38. Sat: J McGeoghegan (20) 37, L Walsh (10) 35, S Bradley (19) 34.

BANDON – J Hennessy (10) 33, M McSweeney (19) 32, S O’Donoghue (8) 32, L O’Mahony (13) 31, J Desmond (12) 31.

BEAVERSTOWN – Cl 1: J Nolan (10) 28, G O’Brien (10) 26. Cl 2: D Murray (16) 25, W Goslin (12) 24. Cl 3: E Byrne (18) 27, J B Murphy (28) 27. Sun: J Kelly (14) & B Kelly (16) 36, D O’Riordan (19) & G Lawlor (17) 36, E Coffey (25) & J Hanley (32) 36. Wed: C Neville (5) N Freeney (18) J Brehony (13) & P Neville (21) 55, J Meade (12) H McGovern (9) H O’Brien (14) & J Reilly (22) 55, P King (15) N Carroll (11) K French (14) & P Ryan (18) 55. Back 5: P McCann (18) B Kelly (18) D Murray (16) & J O’Donnell (8) 28.

BEECH PARK – Bottle 9h 1st 9: G Stack (20) 23, W Grant (9) 22, E Barnwell (22) 21, B Conway (18) 21. 2nd 9: H Caulfield (21) 23, N Shannon (20) 22, R Perry (11) 22. Sun 1st 9: F Reid (10) 22, D Temple (15) 22, C Smith (19) 20, B Cashin (7) 20. 2nd 9: T Fleming (24) 22, M Connolly (17) 20, P O’Donoghue (19) 20. Wed 1st 9: P Tynan (5) J Tynan (14) E Burke (16) & J Caulwell (17) 50. 2nd 9: J Delaney (18) J Holt (19) J McNally (18) & D Kavanagh (13) 49.

BELLEWSTOWN – C Hanley 22, P Huff 21, D Nolan 20. Sun: A Kavanagh 25, J Broughton 23, K Moore 22.

BLACK BUSH – League Rd 10 Cl 1: J Healy (12) 26, A Lynn (5) 26. Cl 2: P Ward (15) 28, S Griffin (19) 28. Cl 3: E Maxwell (23) 29, M Kane (28) 30. Seniors: P Ward (15) 34, J Maguire (10) 31.

BLAINROE – D Doyle (14) 37, P Baker (9) 36, D Woodroofe (13) 34, D Kavanagh (15) 34, P Sheehy (27) 33, R O’Neill (17) 32, A Armstrong (15) 31, C Sheehy (6) 31, M Connolly (12) 31.

BORRIS – S Foley (9) & M Hanrahan (16) 42, R O hEochaidh (17) & S Canning (16) 41.

C

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: N Drohan (9) 20. Cl 2: A Fitzpatrick (16) 20.

CASTLE – Rumble 1st 9: T Lenehan (13) T Woulfe (18) D Tansey (20) & B Jordan (25) 47, G Byrne (17) N Hughes (18) H Monaghan (19) & P Sheridan (22) 46, A Neill (11) P McGuire (16) M Monney (22) & D McDonald (23) 45. 2nd 9: J J Byrne (10) C Mangan (12) E O’Kennedy (12) & T Kelleher (16) 47, N Lynch (7) J Connor (11) N Kelly (12) & P Lysaght (16) 46, R Kenny (12) N Campion (17) P Nihill (21) & M Campion (24) 46. Turkey: B Nevin P Mandal S Murray G Walsh & J Kavanagh.

CASTLE BARNA – K Bracken (15) 42, C Merrigan (16) 40, J Duffy (10) 40.

CASTLEGREGORY – Sun: M Spillane (16) & P Mulcahy (13) 44. Mixed: T Conroy (18) 20, A Rowan (12) 20, N Keogan (27) 17. Seniors: T Conroy 65, S O’Connor (Tralee) 64, A Smith 57, G Fitzgerald 56, J Tansley 50. Ladies Hampers to Seniors: A Bulman (16) 17, S Lyons (19) 14, S Spillane (17) 12. Declan O’Donoghue Memorial Cup: S Spillane.

CASTLEMARTYR – Scramble: M Ryan K Coffey & J Boyle 65, J Burke L O’Callaghan & D McEvoy 66. Bottle Sun: B Harrington (19) 40, G Barry (12) 40, S Kelly (11) 37, D Maher (7) 36, T Horgan (21) 35), C Murphy (9) 35, P Griffin (11) 35, T Harris (18) 34, T Galvin (7) 34, J P Twomey (13) 33.

CASTLEWARDEN – Sun Cl 1: N Herterich (8) 21, J Hughes (10) 21, C Dunne (10) 17, D Birmingham & O O’Kelly 17. Cl 2: E O’Malley (13) 22, T Clarke (15) 20, K Macklin (15) 20, T Young (15) 19. Cl 3: J McShane (19) 19, B Leydon (19) 19, P O’Brien (19) 19, P Charles (16) 18. Cl 4: N Neilan (21) 18, T MacHale (20) 18, T Creely (22) 17, D Thompson (24) 17. Sat Cl 1: N Brennan (12) 20, D Butler (8) 19, L Carroll (11) 18, C Dunne (9) 18. Cl 2: D Thompson (13) 19, N Davy (14) 19, N Brady (14) 19, K Macklin (15) 18. Cl 3: O Lawlor (16) 19, R Marks (18) 18, D Kinsella (18) 18, C Kevlihan (18) 18. Cl 4: B Tighe (24) 21, D Fox (26) 21, R Campbell (21) 20, T Fitzpatrick (25) 20. Wed: B Tighe (24) 35, M Cohen (18) 34, A Quinn (18) 33.

CEANN SIBEAL – T Sayers (10) 37, K Murphy (16) 35, P Duffy (12) 33.

CHARLESLAND – 9h 1st 9: R Wolfe (28) 21, R Vaughan (10) 19, G Corbett (16) 19, P Cronin (15) 18, M Madden (12) 18, D Hamilton (22) 18, E Ryan (7) 17, K Kavanagh (13) M Whelan (22) 17, P Barry (16) 17. 2nd 9: P Crowe (16) 16, P Robinson (25) 15, M O’Sullivan (11) 15, D O’Sullivan (19) 15, M O’Reilly (16) 15, A Conlan (21) 15, G Mullins (13) 14, S McCann (15) 14, G Smyth (21) 14, G Stewart (22) 13. 18h: A Maher (8) 36, T Hegarty (19) 36, A Byrne (26) 34.

CLANE – 9h: M Kelleher (23) 20, B Conlon (18) 19. Singles Turkey: S Byrne 37, P McNamee 24 & J Moran 24. Team: G Nevin M Kelleher T Bryan & T Moran 257, S Carew A Dunne P McNamee & J O’Donnell 256, S Duffy S Byrne M Byrne & J Duffy 253.

CLONMEL – B Lambe 25. Sat & Sun: J Quinn 27.

CLONTARF – M Corcoran (16) 28, K Murray (20) 27, F Swan (19) 27, D Byrne (9) 26, P Bergin (9) 26.

CONNEMARA – J Fitzpatrick (23) 66, J Loftus (20) 66, P Gannon (25) 67, J Cosgrove (15) 70, D Nee (16) 70, K Aspell (100 72. Wed: J Gilligan (12) 35, M Carey (21) 34, M Hughes (15) 32. Gross: P Flattery 19.

CORBALLIS LINKS – A Curry (6) 37, P O’Hara (12) 36, A McAllorum (19) 35.

CORK – Wed: P Whyte (15) & D Clohosey (17) 40, P J Murphy (3) & D Prendergast (11) 40, G O’Flaherty (1) & B O’Tuama (9) 39, E Murphy (3) & F O’Leary (14) 39. Sat: R Turnbull (8) 34, V Twohig (11) 30, B Coleman (7) 29.

CO. LOUTH – Turkeys 1st 9: M Kavanagh (16) 20. 2nd 9: F Byrne (12) 18. Winter League No 11 Cl 1: C Murphy (10) 70, A Dignam (4) 72. Gross: F King 77. Cl 2: H Collier (13) 70, J Bayly (13) 70. Gross: J Byrne 83. Team: M Walsh (22) O Cummins (22) K Walsh (14) & J McLoughlin (13) 59. Sat Turkey Cl 1: J Bayly (13) 30. Mid Week Turkey Cl 1: J McAuley 31.5. League Senior Cl 1: M Doolan (21) 19. Cl 2: B Kierans (23) 20.

D

DELGANY – Seniors Cl 1: J O’Brien (12) 29, A Vaughan (22) 26. Cl 2: P Hautz (7) 27, J Codyre (14) 23. 9h: E Fox (15) 18. 12h: K Johnston (9) 27, G Lambe (20) 27, P Daly (13) 27, J Mullane (12) 27, D Tucker (19) 26, E Brandon (13) 26.

DONABATE – M Michael (22) & J Galackas (28) 32, C Gray (14) & V Teeling (16) 32, A Keenan (12) & M Smithers (12) 31. Sat Cl 1: A Thompson (4) 26, M Chmielewski (10) 25. Cl 2: M King (13) 26, D Bradfield (12) 23. Cl 3: G Cooney (17) 27, M Fearon (18) 25. Cl 4: A Baker (23) 24, P English (20) 22.

DOOKS – Hamper: P Fleming (9) 31, P Riordan (12) 30, P Griffin (8) 30, M J O’Sullivan (11) 29, J J O’Connor (15) 29. Gross: S Curran 27. Over 65s: R Brett (16) 28.

DROMOLAND – 9h: C Spicer 19, H O’Neill 19, A O’Mahony 18.

E

EDMONDSTOWN – Final Hamper, 1st 9: G Connolly 22. Best 5 Day: B Coll 20. Cl 1: N Walsh 21. Cl 2: W Devoy 20. Cl 3: C Fallon 19. Cl 4: E Downey 18. Seniors: T Dowling 19. 2nd 9: R Leonard 22. Full Member: L O’Toole 21. Cl 1: L Kearney 20. Cl 2: K Ellis 21. Cl 3: A Murphy 19. Cl 4: B Nally 20. Seniors: J McKenzie 19. Vis: D McMenamin (Old Conna) 21. 9h: A Lowther (15) & T Murphy (10) 22, W Goode (23) & B O’Sullivan (10) 22, B O’Tuama (9) & J de Burgh Whyte (13) 22, P Hanratty (26) & M White (9) 22.

ELM PARK – 9h: D Cronin (21) 22, R O’Neill (19) 20, P Glennon (18) 20, B Matthews (21) 20, A Reid (18) 19, F Kelly (13) 19. Gross: M Brennan 15.

ENNISCRONE – D Kennedy (15) 39.

EUROPEAN CLUB – G Devitt (13) 34. Open: N Steedman (1 Balcarrick) 36 . Seniors, resumes January 4th. Open Day, all Christmas week to Jan 3rd. Irish Fourball Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

F

FORREST LITTLE – Sat: C Costello (16) & T O’Reilly (20) 37, A Smith (6) & A Walsh (13) 32. Sun, 12h: C Duffy (13) 28, J McDonagh (13) 27, A Daly (10) 27, J O’Rourke (16) 27.

G

GOLD COAST – W Flavin (16) 37. 10h No 9: I Pericho. Hamper: D Power, J Burns, W Reynolds.

GRANGE – Inner: D McGuinness (12) 26, E Crowley (11) 26, J Burns (18) 25, N Keating (19) 24, R Jones (14) 24, P O’Loghlen (7) 23, D Murphy (11) 23, D Fanning (24) 23, N Brehony (20) 23, M Hooper (25) 22, J Moriarty(11) 22, B Harman (20) 22, Dave McCarthy (16) 22. Outer: D Farrell (16) 28, J Taylor (27) 27, M Corcoran (19) 26, B O’Donovan (23 )25, D Lawlor (12) 25, G McKenna (15) 24, F Flannery (13) 24, M Evans (12) 24, R Cox (17) 24, J F Nolan (6) 24, J Winters (18) 24, P Freyne (12) 24, D Connaughton (14) 23. Previous Winners: S Glennon (15) 27, M Pierse (4) 26, E Russell (21) 26, M Berkery GRANGE CASTLE – Wed: G Moloney (25) 43, J Gray (20) 40. 18h: D Whelan (11) 37. Cl 1: B Murphy (7) 37. Cl 2: G Hull (14) 36. Cl 3: M Palmer (21) 36. 11h: J Cleary (9) 19.

(19) 25, P Kennedy (10) 25, J Brennan (14) 24.

H

HEADFORT – Sun, 1st 9: T Cunning (18) 20, E Corrin (9) 20, G Gough (5) 19, B Carney (16) 19. 2nd 9: A McLean (21) 23. 9h, Old: D Corcoran (15) 22, J Gillespie (14) 21.

HEATH – T Fitzpatrick (19) 21, G Fennell (11) 21, E O’Reilly (10) 21. Turkey: G Kavanagh (11) 22, D Carolan (10) 21, C Hannigan (14) 21.

HERMITAGE – D Quilligan (9) & J McCormack (12) 21, B Lanigan (8) & T G McMahon (19) 21. Wed: E Dempsey (11) & B McKenna (5) 22, B Murphy (8) & F Crowe (15) 21, M Candon (32) & J N Murphy (18) 21. 9h: G O’Grady (14) 23, V Sweeney (14) 22, L Harris (12) 22, E O’Connell (13) 20, H Cullen (12) 20. 2nd 9: P Ennis (15) 21, P Gray (10) 20. Sun: E O’Connell (13) & K Gallagher (20) 23, B O’Hara (9) & G McKeon (18) 22.

HOLLYWOOD LAKES – Sun: W Kane (11) 30. Cl 1: T Collins (8) 28. Cl 2: T Sheridan (17) 26. Cl 3: B Geoghegan (20) 26. Sat: M Tuck (18) 28, F Kelly (13) 28. Cl 1: M Morris (6) 27. Cl 2: P McEvoy (16) 27. Cl 3: B Daly (20) 27.

K

KENMARE – J Maye (12) 35, P Kelleher (19) 35.

KILLEEN CASTLE – J O’Neill (3) 31, G Temple (3) 30, M Keating (12) 30.

KILMASHOGUE – Cl 1: C Glynn (18) 19, G Brooks (17) 19. Cl 2: V Dempsey (19) 20, M Lambert (21) 20.

KINSALE – Wed: G Waldron (11) 32, J O’Donovan (7) 31. Fri: P Flannery (15) 29, M Kilcoune (17) 27. Sat, Front Course: N Costigan & I Hickey 43, D O’Keeffe & T O’Neill (2) 47. Back Course: A Murphy & C Cleary 41, M Hurley & D Hurley Snr 42.

L

LAHINCH – Sun: D Byrnes (15) & J Collins (10) 46. Seniors Hamper: D Creedon 34, B Frazer 34, F Considine 34, T Saunders 32. Medal: P O’Dea (15) 72.

LIMERICK – D Gallagher & J Reilly 30, P Byrnes & D Byrnes 28, M Minogue & W Dennehy 27, M Kemmy & R Ryder 27.

LISHEEN SPRINGS – Mixed Cl 1: D Micks (7) 22, P Byrne (8) 21. Cl 2: P Farrelly (12) 22, B Johnston (10) 20. Cl 3: M Moran (13) 25, J Gallagher (14) 21, G Malone (19) 21. Seniors 13h: K Hanamy (16) 25. B Duggan (8 Forrest Little) 27, A McGrane (7) 24. Mixed 13h Cl 1: M Dunne (1) 29, J Cervenka (7 Powerscourt) 28, L Heeran (7) 28. Cl 2: M Tracey (19) 28, G Cowzer (13) 27, C O’Loughlin (13) 27. Mixed 13h Cl 1: G Maughan (11) 27, G Clancy (9) 26. Cl 2: F McGrory (14) 27, M Mahon (13) 24.

LISMORE – 12h: N McNamara (15) 27, M O’Driscoll (14) 26, E Aherne (18) 26. Sun: T O’Leary (8) 28, M Keane (16) 27, S Buckley (9) 26.

M

MALAHIDE – 12h Blue/Red: L Purdy (9) 27, D Watchorne (20) 25, S Farrell (22) 24, E Donnelly (17) 24. Yellow/Red: M Danaher (14) 29, M O’Farrell (20) 26. Scramble & Team, Blue Scr: V Brereton (7) A J McCabe (2) T Kelly (11) & R Henderson (6) 27. Red Team: R Ingle (24) J McNeill (20) P Murray (18) & G Smith (12) 43. Blue Scr: E Finn (12) D O’Connor (24) J Tolan (25) & A Clark (20) 28. Red Team: P Tomsett (8) D Kelly (23) J Love (27) & N McKeever (20) 44. Yellow Scr: D Shirran (21) E Gleeson (16) B O’Sullivan (21) & J Dempsey (27) 29.

MILLICENT – M Quaid (11) 23, A Carton (8) 23, P Reddy (10) 20. Cl 1: M Dixon (2) 19. Cl 2: D Fox (6) 20. Cl 3: M Healy (10) 20.

MILLTOWN – Hamper: J Nolan (10) & R Nolan (13) 32, C Duffy (16) & M Cole (6) 32.

MOATE – 13h Cl 1: E Coughlan (6) 30. Cl 2: M O’Brien (13) 32. Cl 3: M Sheridan (18) 31. Cl 4: K Murphy (19) 29.

MONKSTOWN – 15h: S Cuffe (4) 35, D Deasy (12) 33, R Burke (12) 32, P Cooney (13) 32, D Harrington (13) 32, L O’Dwyer (11) 32, D Keane (11) 32, J O’Mahony (12) 32, M Daly (3) 31. Fri: P Cooney (13) 38, D Keane (11) 36, J Doyle (18) 36, T Maye (9) 34. Sat: C O’Sullivan D Dunlea & A Murnaghan 55, J Cantillon D Murphy & C Sharkey 55, B Webster V Griffin & J O’Mahony 55. Sun: D McCarthy (9) 28, E O’Sullivan (11) 28, M Clifford (9) 28, R Dunlea (5) 28, I O’Leary (10) 27, T Morrissey (5) 27, P Morrison (8) 27, K Treacy (4) 26, J O’Sullivan (11) 26.

MOUNTRATH – Winter Series Week 7: J J Farrell (17) 34. Cl 1: P Dunne (7) 31. Cl 2: D Holohan (18) 32. Cl 3: S Delaney (20) 32. The above all qualify play Tom Jones (Cat 3). Open: W Palokkaran (18) 31.

MULLINGAR – Seniors: B Smyth (20) 43, M Delaney (13) 42, M Darley (27) 42, E Keegan (14) 23, P Smyth (17) 41.

N

NENAGH – 14h: B Gaffney (25) 36, K Horan (10) 31, R Deering (8) 29, P Moloney (11) 28, J Bourke (25) 28, G Clifford (11) 28, E O’Brien (13) 27, M Barry (15) 27, D Bayly (19) 27.

NEW ROSS – Seniors: E Keher (10) J Roche (17) J Watson (18) & D Cody (21) 95, J Furlong (12) M Lee (16) W Naddy (19) & J Murphy (23) 94, T Redmond (16) P Farrell (17) J Murray (20) & C Casey (21) 94.

NEWBRIDGE – P Ward (9) 28. Cl 1: J Goulding (5) 23. Cl 2: T Bergin (9) 27. Cl 3: P Murphy (13) 26.

NEWLANDS – 1st 9: D Kerin (15) 20, G Reynolds (26) 20. 2nd 9: B Jones (10) 18. 9h 1st 9: D Usher (5) 19. 2nd 9: B Finn (6) 19.

P

POWERSCOURT – West Course: C Bonner 29, B O’Regan 28, K Croly 27, G Fenelon 27, D Garvey 27, C Tate 26, D Kelly 26, M McDermott 26, G Huet 26, J Murphy 26, L Donovan 26, M Sweeney 26, F Gallagher 26, T Concannon 25, A O’Hogan 25. East Course: D Lyng 32, C Bonner 28, S Kestell 28, K Carmody 28. Fowl Day: C Tate 29, C Bonner 29, B O’Regan 28, K Croly 27, G Fenelon 27, D Garvey 27, D Kelly 26, M McDermot 26, G Huet 26, J Murphy 26, L Donovan 26, M Sweeney 26, F Gallagher 26, T Concannon 25, A O’Hogan 25.

R

RATHFARNHAM – V Livingston (18) & J Kelly (20) 28, M Ryan (13) & S Galvin (22) 26, R Hopkins (10) & G BEirne (19) 25. Hole in one: B Conlon at 5th.

ROSAPENNA – Mulroy Links, Gross: S Clinton 35, J McBride 33, C Connolly 32, P Boyce 31. Nett: B Haughey (12) 40, E Davis (12) 40, M Martin (22) 38, J Lynch (16) 37. Sandy Hills Links: P McBride Snr (16) 30, E McGroddy (11) 29, K McCrystal (13) 29.

ROSCREA – Winter League Rd 5: D Dooley (3) 35. Cl 1: G Delaney (4) 34. Cl 2: T Dynan (12) 33. Cl 3: J McDonnell (16) 33. Cl 4: D Dooley (18) 36.

ROYAL DUBLIN – Turkey Finals: J Enright (12) 27, J O’Donovan (27) 26, C Byrne (7) 26. Singles Inner: K McKiernan (13) 28, G O’Dwyer (9) 26, V Nordell (9) 25. Outer: T Halligan (20) 26, K Nagle (17) 26, N Garry (13) 26, T Dorman (14) 26, J Phelan (6) 25, E McDermott (16) 25.

ROYAL TARA – Wed Blue 9: F Murray (11) & T Boland (16) 31, B Turley (14) & P Hyland (15) 27. Red 9: M J Moran (9) J Kirwan (10) 26, T Kennedy (6) & K Geraghty (12) 26. Sat: T Kennedy (15) & A Kennedy (17) 53, G McGovern (11) & T Duffy (13) 51.

S

SKERRIES – Fourball: J Carroll (13) & R Forsyth (28) 21, B Dunne (12) & J Jenkinson (12) 21. Team: B Sherwin (5) Brian Sherwin (16) T Carroll (19) & G Griffin (22) 51. Wed: A Molloy (15) 22, J Kenny (9) 21, P McCarthy (12) 21, S Shanley (13) 21, R Kettle (18) 21, R Riordan (27) 20.

SLADE VALLEY – 13h Cl 1: D Ellis (9) 24. Cl 2: P Fox (13) 30. Cl 3: V Feeney (17) 26. Cl 4: R Murphy (23) 27. Sat Cl 1: W Keenan (8) 25. Cl 2: M Davy (13) 26. Cl 3: P Byrne (19) 27. Cl 4: B Murphy (22) 27. Sun Cl 1: M Loftus (9) 19. Cl 2: L French (13) 23. Cl 3: L Cassidy (18) 21. Cl 4: D McGovern (26) 21.

STACKSTOWN – 1st 9: T Hartin (16) 23, B Tuckey (18) 22, B Woods (17) 22, D McMahon (19) 22. 2nd 9: J Manley (20) 19, V Rafter (20) 19.

SUTTON – Turkey Chase Winners: B Stenson, B Quinn, V Gibbons, J Spollen, G Griffin, N Garland. Hampers: J Cassidy (8) B Teeling (15) S Campbell (17) & N Garland (20) 74, C Heather (6) T McGreevy (10) P Lyons (17) & N Duffy (27) 71, B Fitzsimons (8) L Mullaney (17) M Walsh (19) & D Jennings (21) 70.

SWINFORD – R Howko 19, M McNeela 19. Hamper Draw: M McNeela, M Haran, H O’Connor, P Callaghan.

T

TRALEE – Captains Waltz: K O’Connor (13) M O’Connor (16) & D O’Connor (9) 52, J O’Dowd (2) P O’Donoghue (9) & D O’Brien (11) 51, M Leahy (8) D Leen (7) & J O’Halloran (7) 50. Senior: T Egan (18) 23, P Conneely (16) 20, M Cunnane (24) 20, M Williams (24) 18, B Morrissey (15) 18.

TULLAMORE – J Butler (18) 36, J Kelly (20) 35, D lawlor (17) 35. Cl 1: J Lynch (8) 29, P Galvin (7) 28. Cl 2: D Hughes (10) 32, J Hogan (14) 31. Cl 3: N Corcoran (20) 33, B Dowling (19) 31.

W

WATERVILLE – 18h: A Cooke (12) 36, C Maher (10) 35, G Galvin (8) 35, P Devane (21) 35. 1st 9: J O’Neill (3) 19. 2nd 9: G O’Neill (3) 17.

WEST WATERFORD – Club Comp: M Ferncombe (8) 35. Killeagh GAA Society: G Ahern H Collins & A Galvin 56, G Fitzgibbon E Fitzgibbon & B Galvin 57, C Deane T McCarthy & R McSweeney 57.

WESTMANSTOWN – P Curran (9) W Hughes (13) T Malone (14) & P Hunt (16) 49, P O’Meara (24) F O’Neill (14) T Foley (15) & V Eiffe (19 Rathcore) 48, C Curtis (11) J Merrigan (19) J Muldoon (18) & J A Doyle (16) 47. Sun Cl 1: J W O’Neill (8) 21. Cl 2: F O’Hanlon (13) 19. Cl 3: L Egan (19) 19. Cl 4: J Ennis (22) 19.

WOODBROOK – E Kearney (17) 27, J Whyte (18) 26. Desperation Turkeys: D O’Connor (15) 26, J McKeon (21) 25. Club Singles Front 12: C Peters (15) 28, P O’Toole (17) 26, J Tyrell (12) 26, T Noonan (13) 25, J Murphy (12) 25. Desperation: B Fuller (18) 24, L Kavanagh (20) 24, C Byrne (5) 24, N Murphy (9) 24, R Allen (8) 24. Wed: A Cooke (25) B Kelly (14) J O’Brien (24) & M Walsh (21) 48, J Mahon (17) B Kelly (24) & D Mahon (11) 47.

SOCIETIES –  D

DUBLIN JOURNALISTS – Rush: P Quinn, T O’Mahony, R Quigley 31.25, K Kenealy D Doherty & T Rowley 31.5, S Smith J Kenny & C O’Clery 31.55. Jan 18, AGM at Sutton 4.30. Golf at 9.45. Membership for 2016 is now open. Please contact john.brennan@sundayworld.com.

N

NORTH WESTERN ALLIANCE – Sandy Hills, Rosapenna: O McGettigan (26 Strabane) 36, B McCarroll (5 North West) 30, D Forbes (7 Faughan Valley) 29, K Hunter (10 Faughan Valley) 29, E McHugh (17 Strabane) 28, T McFarland (11 Newtownstewart) 28. Gross: B McElhinney (North West) 67, M McGeady (North West) 68, S Martin (Foyle) 74, J Kelly (City of Derry) 74, P McGuigan (Foyle) 77, C Davison (Portsalon) 79. GOY Leaderboard, Nett: B McElhinney 21, C Davison 21, E McHugh 20, O McGettigan 18. Gross: M McGeady 46, B McElhinney 34, P McGuigan 25, J Lindsey 24.

P

PRESS RADIO & TELEVISION – McKenna Trophy: P Rea (8) 30, C Doran (11) 30, M Daly (17) 29, B Kelly (21) 28, B O’Farrell (6) 28, R Maguire (32) 27. Vis: D Lamont, J Keogh. Matchplay: P Courtney (1up), M Dunphy. Golfer of the year: D Long.

W

WINTER SERIES – Portmarnock: O Mehaffey (+3 Royal Dublin) 71. Gross: D O’Neill (Carton House) 72.

LADIES –  A

ARDEE – 13h: R Black 29, N Caffrey 26.

ASHBOURNE – League 9h: H Caulfield (12) 18. 9h: H Caulfield (12) 16.

ATHLONE – M Geoghegan (24) 23.

B

BEAVERSTOWN – 12h: K O’Hare (16) 18. Sun 12h: J Kelly (16) 21.

BEECH PARK – 12h Cl 1: M Holt (19) 22, R Brady (15) 21. Cl 2: T Prendergast (27) 20, K Russell (29) 19. Cl 3: A O’Brien (32) 17, G Russell (33) 13.

BORRIS – 9h: M Sheill (19) 36, H Jordan (16) 38, K Mitchell (14) 39, E Kelly (11) 39, B Byrne (9) 39, S Walsh (26) 40, S Connolly (23) 40, F Long (17) 40, B Nolan (20) 41, E O’Brien (27) 41.

BRAY – 15h: C Dempsey (20) & N Gordon (17) 34. 9h: F Richardson (18) & A Parle (36) 24, R McAlinden (17) & J Daly (21) 23, L Baker (18) & M Conway (27) 22. Sun: A Basquille (14) 20.

C

CARTON HOUSE – League, O’Meara: S Taaffe (18) 24, P McKiernan (23) 21, N Dowley (28) 21.

CASTLE – 9h Sweep Cl 1: C Gleeson (17) 17. Cl 2: A Mellotte (21) 19. Cl 3: L Brady (30) 17. Cl 4: A Barnes (36) 16.

CASTLEGREGORY – 9h Scramble: P Goodwin (36) H Besseling (23) & A Rowan (12) 30, M Spillane (32) K Hennessy (20) & M Bourke (27) 31. Build A Hamper: H Besseling 61, K Hennessy 43, M Kennedy 41.

CASTLETROY – Turkey Rd 2: G Ryan 20, N McNamara 20. 12h: C Brennan 20. 6h: M Fogarty.

CASTLEWARDEN – 9h: M Creely (36) 19, A Geraghty (16) 17. 9h: L McHugh (28) 17, H McDevitt (21) 17.

CHARLESLAND – 9h Turkey, 1st 9: M Wolfe (16) 17, A Flynn (19) 15, M Worrall (10) 15. 2nd 9: S O’Reilly (16) 15, M Dempsey (11) 15.

CILL DARA – Cl 1: D O’Shea 19, M O’Loughlin 19. Cl 2: M Commins 19, A Ryan 17.

CONNEMARA – K Burke (13) 73.

CORK – J Lynch M Purcell & C MacKenzie 36, M Hickey K O’Kelly Lynch & A Murphy 33, H Lynch E Kirby & G O’Grady 33, C Coughlan Ryan R Thompson & V O’Mahony 32.

CO. LOUTH – 9h Sweep: R Kelly (18) 24, M Reddan (24) 22.

CO. SLIGO – V Booker (27) 18. Sat: M McGarraghy (20) 19. Western Alliance Cl 1: M McGarraghy (20) 25, M Conefrey (15) 24, A Meagher (18) 23, A Hughes (18) 21. Gross: R McGoldrick 17. Cl 2: V Foley (21) 23, C Roche (24) 23, M Sherlock (23) 23, P Nolan (21) 22. Members Christmas Alliance: E Canning (30) 16, C O’Rourke (27) 16, A Sheridan (34) 15, A Daly (30) 14, M O’Sullivan (3) 13, C Frazer (28) 12, M Kennedy (31) 12, V Booker (27) 11, M Conlon (36) 11. 5h: E Mullen (34) 11, C McManus (36) 10, C Frazer (28) 10, H Clarke (15) 9.

D

DELGANY – Sweep Cl 1: M McDarby (20) 16, E Broderick (17) 14. Cl 2: K Murphy (21) 18, S O’Loughlin (22) 18. Cl 3: K McGee (33) 15, A Kirker (30) 15. Sun: A Dunne (24) & P Kenny (31) 27. Fourball: J Dowling (19) & M McDarby (20) 20.

DONABATE – L Costello (16) 14.

E

EDMONDSTOWN – 9h: P Burns (31) 16, F McCullagh (29) 16. Cl 1: C Devilly (33) 15. Cl 2: J Kerrigan (35) 16. Tues: C Shatter (10) 20, E Hartigan (20) 19. Cl 1: A Hanratty (20) 18. Cl 2: L Peacock (22) 18. Cl 3: C McCarron (30) 18. Cl 4: S Schmidt (32) 14.

ELM PARK - 9h: A Toole (17) 18, R McDonnell (5) 18.

F

FORREST LITTLE – S Garvey (15) 24. A Timmons (18) 20, N Collis (32) 19. Sun: F Daly (22) 17.

G

GRANGE – Inner Course: M Winters (25) A Connolly (26) & A Donovan (27) 36, from J Langbroek (15) M Quinn (21) & B Sheehan (21). Outer: G Gunning (25) S Cooke (21) & B Molloy (22) 55.

GRANGE CASTLE – 14h: S Oglesby (21) 26. Cl 1: G Walshe (14) 26. Cl 2: M Fitzpatrick (20) 25. Cl 3: A Connaughton (33) 18. Sun: A Dunne (17) 23. Cl 1: S Bishop (17) 20. Cl 2: C Sinnott (20) 23. Cl 3: M Mooney (36) 19.

I

ISLAND – 9h: S Geraghty 23, A Dwyer 20. Cl 1: C Kroll 18. Cl 2: M Cahill 18. Cl 3: D Flynn 18.

K

KENMARE – M Kissane 28, N Crowley 27.

KILCOOLE – T Byrne (28) 17. 9h: S Rowe (15) 18.

KILLINEY – Silver: C Towlson (15) 26, M McCullagh (18) 27. Bronze: M McNamara (23) 28, M O’Donnell (21) 29.

KILMASHOGUE – K Reidy (21) 18, A Hackett (26) 17.

M

MALAHIDE – 9h: M Rock (13) 18, A McInerney (25) 18, C Hennessy (26) 18.

MILLTOWN – 9h Cl 1: I Doran (16) 18, E Bolger (16) 17. Cl 2: L Elliott (24) 17, A Monaghan (20) 16. Cl 3: J Burke (35) 17, M Ryan (33) 13.

MULLINGAR – Scramble: R Shaw M Forde & K McKeon 35, J Bennett M McCormack A McHugh 35, S O’Donnell Murphy K Browne & P Dunne 36, C Talbot R Healy & J Magan 36, C Reidy K Whelan & C Whitelaw 37, D O’Keeffe A M Fagan & A Kellaghan 37.

N

NAAS – 9h: Y Frayne (16) 21, M Jones (16) 20.

O

OLD CONNA – Tues: B Finn (27) 18, M Sweeney (21) 17. 9h: M Purcell (18) 19.

P

PORTARLINGTON – Wk 5: M McEvoy 38, H McAlorum 38, A Turley 42. Wk 6: A Turley 34, J Bennett 39, S Gorman 40. Winter League Winners: Team D (M Moran A Turley I Smith N Savage A Delaney K Booth R Sheedy S Gorman & M Phelan). Birdie Comp: S Culliton. Ring Comp Cl 1: C Fitzpatrick 61, S Culliton 61.5, M Kehoe 62. CL 2: A Turley 60, A Delaney 60.5, M Watchorne 61.5. Elsie O’Donnell Cup: M Kehoe. Bachelor Cup: H McAloum. Challenge Cup: M Byron. Bronze Medal: M Cannon. Silver Medal: M Kehoe. Golfer of the Year: M Whelehan.

R

ROSSLARE – D McGovern (12) 22, S Doyle (21) 22.

ROYAL CURRAGH – 12h: M Walshe (24) 29. Cl 1: C Condon (11) 23. Cl 2: M O’Dwyer (27) 24. Cl 3: C Maxwell (34) 25.

S

ST. ANNES – 12h: J Nolan (21) 21. 9h: E Keegan (24) 16, T Conway (22) 16. 14h Senior: F McKeon (16) 22. Winter Series: O Keogh (9) 31. Sun: Y Keaveney (14) 20.

SKERRIES – J Grimes (20) 15. Team: C Boylan (15) N McGrath (21) J O’Brien (25) & G Carron (31) 33.

STACKSTOWN – 9h: J Moore (25) 20, R Rush (15) 18.

SUTTON – Sweep: M Clarke (26) 19, L O’Byrne (20) 18. Mini Hamper Cl 1: S Salveta (19) 16. Cl 2: L Balbirnie (21) 16. Cl 3: N Walsh (34) 17. Non Turkey Winners Cl 1: L O’Byrne (20) 15. Cl 2: L Balbirnie (21) 16. Cl 3: N Walsh (34) 17.

SWINFORD – C Timoney 15, M Horkan 15, E Munnelly 13, D O’Donnell 13.

W

WATERVILLE – Golfer of the Year: J Hardy. Christmas Hamper: M Creedon (12) 36, J Hardy (16) 32, B O’Brien (24) 32, J Sutton (21) 31. 13h: B O’Brien (24) 25, E Fitzpatrick (20) 23, S O’Sullivan (17) 23, B Kelly (24) 21.

WESTMANSTOWN – 9h: E Arthur (17) 19. Cl 1: E Doyle (12) 19. Cl 2: J Gilleran (25) 18. 9h: B McTague (19) 18, B Hughes (26) 17.

Online Editors

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport