Tuesday 27 September 2016

Golf Notes

Published 25/08/2015 | 08:39

MEN

  • Go To

A

ADARE MANOR – Medal: N Whelan 44, R Cody 41, G Cosgrave 38. Senior Scratch Cup: D Carroll (3) 72, D Murphy (+1) 72, O O’Brien (0) 74, J Ryan (1) 75. Nett: B O’Toole (3) 72. Hole in one: D O’Driscoll

(Ballybunion) on the 4th.

ASHBOURNE – Cl 1: J McCarthy (8) 40, A Corcoran (9) 39. Cl 2: N McDermott (13) 40, J Caffrey (14) 38. Cl 3: K Ludlow (19) 40, P Atkinson

(15) 37. Cl 4: T Hunt (21) 40, M Hussey (22) 39.

ATHENRY – J Coyne (12) 40, M Shiel (2) 40, J O’Connor (10) 40.

Gross: D Joyce 32. Presidents Prize: M Shaughnessy (16) 62, B Courtney

(10) 63, S M Glynn (15) 65, G Glynn (11) 66, D Keane (8) 67, C Coughlan

(10) 67, J McGrath (22) 67, B Byrnes (12) 68, J Whelan (12) 68, A Furey

(15) 68. Gross: J Duffy 72, C Waters 73. Past President: G Doherty.

Committee: B Reilly. Student: T Reaney (6) 67, P O’Beirn (4) 70. 

ATHLONE – AWGS: M Tallon 33. Cl 1: E Kelly 26. Cl 2: D O’Donoghue 23. Cl 3: M O’Faolain 31. Veteran: B Nott 22. Wed: R Smith (11) 43, J McDermott (14) 40. Gross: S Kelly (Ballinasloe) 32. Plumbers: T Mulhern

(23) 30, B Mahon (26) 26, K Daly (23) 26.

 

B

 

BALBRIGGAN – P Roban (12) 42, M Brown (13) 42. Gross: T Doran 37. Cl

1: B Rooney (11) 39. Cl 2: H O’Brien (13) 38. Cl 3: O Murray (21) 39.

 

BALLINASLOE – B Flanagan 68, M O’Neill 68, W Burke 70. Gross: S Divilly 76. Seniors Captains (Joe Moore) Prize: T Devine (18) 43, F Leonard (16) 43, J Burke (18) 42, P Quinn (19) 41, T Walsh (19) 41, E Lohan (23) 40. Gross: T Kelly 29.

 

BALLYLIFFIN – Sun: D Kemmy (6) 40, P Farren (15) 39, W Moore (21) 39, S McGonigle (10) 38. Gross: C Doherty 31. Lady Captains (Ruth McGartoll)

Day: M McLaughlin (24) 41, A McEleney (16) 38, J Farren (8) 37. Gross: R Doherty 37. 1st 9: J Doherty (16) 35. 2nd 9: L Cregan (13) 34. Scramble:

J Farren D McKeague P Logue & M Harkin 24, K Lake R Toland K Marston & E Sweeney 27, B Grant B Harkin D Rooney & N Carlin 27.

 

BANDON – Open: B O’Connell (4) 40, D J O’Donoghue (2) 40, B Concannon (11) 39, D McLaughlin (6) 38. Presidents (Michael Tobin)

Prize: D A O’Sullivan 62, D Fitzgerald 59, T O’Donoghue 58, J Burke 57. Sun: D Coomey (17) 42, G Cantillon (16) 41, P Cleary (11) 40, F Higgins (7) 38. Juniors, Mon: D Barr (17) 25. Boys: R Sweetnam 59.

 

BEARNA – J Darby T Tarpey & P Ward 80. Captains (Gerry Walsh) Prize: A Hoare (17) 60, P O’Rabhartaigh (15) 58, P Scanlon (12) 57, P Crampton

(20) 57, S O’Grady (15) 56, A McNamara (8) 56, P Griffin (13) 56, J Ward (13) 56, K McNamara (6) 55, M Heffernan (16) 54. Gross: S Daly 46.

1st 9: T Flaherty (13) 22. 2nd 9: N Brennan (16) 20.

 

BEAVERSTOWN – H Kearney (19 Corrstown) 23, F McCann (13) 23, D Molphy

(12) 22, T Conway (14 Balcarrick) 21, D Calitz (12) 21. Wed: P Shields

(9) F McCann (13) G Donohoe (13) & D McNally (17) 102, A Costello (12) D Costello (7) J Kendellen (12) & J Ward (15) 95. Mon, Over 60s: L Nolan

(13) 40, P Ryan (9) 37, T Canavan (21) 37, O Donnellan (23) 36. Under

60s: C O’Donnell (28) 40, C Bernie (15 Lucan) 39, T Flood (21) 39, D McCann (26 Grange) 38.

 

BLACK BUSH – Senior: B O’Donovan (16) 43, D Roxburgh (15) 42, J Fagan (7) 41, B Rochford (18) 40. Wed: R Glennon (13) 42, J Hayden (13) 38. Swinging Sixties: H Doyle (20) 23, J Sheehy (20) 21, D Feeley (18) 21. Bunnies: P Scurry (24) 23, A Fahy (21) 21, J Renehan (22) 21.

Thomastown Cup: C Melling (25) 45, D Murray (21) 44, K McDonnell (15) 42. Mon Cl 1: G Mahoney 19. Cl 2: B Toole 21. Classic: J Quin (5 Dun

Laoire) T Fogarty (7) T Murray (15) & P Connolly (16) 92, T Duffy (19) J Bacon (22) D Yearsley (28) & G Moorehead (20) 91, B Nally (20) C Gleeson

(17) M T Fitzpatrick (16) & C Mooney (24) (Castle) 91, D Mooney (6) S Morrison (16) D Kickham (18) & E Maxwell (22) 91, S Falvey (20) K Keenan

(13) B Duggan (12 Forrest Little) & R Henry (29 Newlands) 90, P Flynn

(21) M Dixon (23 Carton Hse) A Corry (13 Athy) & G Morgan (11 Co. Louth) 89, M Mooney (12) S O’Muiri (8) C Mooney (2) & M Cusack (29

Westmanstown) 86, M Connellan (28) L Quinn (17) S Griffin (19) & J Ryan

(28) 86, R Irwin (15) A Shannon (17) P Keohoe (11) & B Simpson (17) 86, M Donnelly (16) P A Donnelly (16 Corrstown) C Maher (25) & A King (19) 86. 1st 9: N Foran (23) M Daly (22) S Nugent (23) & G Geraghty (22) 44.

2nd 9: E Collins (22) D Murray (12) Y Murray (36) & C Melling (22) 47.

Presidents Prize to Juveniles: S Doyle (5) 40, E Kennedy (5) 40, A Fraher (14) 39.

 

BUNDORAN – D Webb 42, K Slowey 42, R Shaw 40, J Gavigan 40.

 

C

 

CARRICK ON SUIR – 9h Cl 1: S McGrath (11) 24. Open Qualifier: J Flynn

(13) 38, J Smith (15) 37, D Smith (15) 36. Grarravonne qualifier: J J Walsh (9) 66. Top 72 plus 3 students qualify. Qualifying score, some 77 & better. League Rd 17: R Lonergan (17) 22, M O’Donoghue (17) 21, S McGrath (11) 21, A Byrne (13) 21. Gross: N O’Brien 15. Mixed: D & D Fitzpatrick 31, K Hickey & C Power 32, T O’Shea & J McNamara 34.

 

CASTLETROY – Brown Cup: S Mulhall (17) 7up, P O’Halloran (10) 7up, G Haugh (11) 6up. Gross: A McCormack 1up. Wed: M Campbell 42, I Dowling

(10) 42, J Browne (16) 42. Gross: F Costelloe 34.

 

CASTLEWARDEN – T Murray (18) 42, B Roe (15) 41, J O’Neill (9) 39.

Gross: C Brennan 33. Sun, Captains Qualifier: N Herterich (11) 68.

 

CEANN SIBEAL – T O’Mahony (17) 42, A O’Suilleabhain (28) 41, M Lenihan (15) 39. 1st 9: E Brazil (21) 20. 2nd 9: D Carey (12) 22.

 

CLANE – M Cuddihy (11) 42, D F Coonan (14) 39. Gross: N Bryan 71. The Friday 18: L Blanchfield (18) 39.

 

CLONTARF – Seniors: J Higgins (14) 42. Red: C Murphy (14) 37, D Ryan

(23) 36. Green: J Kelly (12) 38, G Gallagher (17) 38. Yellow: P O’Reilly (14) 41, D O’Brien (23) 40.

 

CORK – Wed: P McCarthy (14) & J Cusack (15) 37, L Walley (11) & M O’Connor (24) 37, T Quirke (11) & M Dowling (17 Fermoy) 37. Juniors: J Taylor (14) 44, C Shine (18) 38. Fri: R Williams (4) 37. Crosbie Cup: P Nash (12) 41, D Desmond (7) 40, P Cowley (4) 39, D P Horgan (14) 39, R Williams (4) 39, R Reardon (9) 38, P Dunphy (3) 38, D Russell (9) 38.

Sun: P O’Flynn (11) 42, D Wallace (17) 40, J Shalloe (13) 39, J Roche

(17) 39, S Buckley (11) 387, P Cowley (4) 38, P Burke (12) 38, M Hayes

(10) 38. Gross: J Hickey 36. Killarney Fourabll: A Buckley (10) & M Hartnett (12) 47, N Tobin (6) & E Lehane (11) 46, B Savage (13) & F McNamara (13) 45. Captains Prize to Juniors: J Taylor . Lady Captains Prize to Men, Hole in one: M O’Mahony at 13th.

 

CORRSTOWN – Sat: S Grogan (19) 43, D Travers (15) 40, G Costigan (5) 38. Sun: J Gace (7) & T Barrett (10) 45, J Kearney (14) & K Neilson (24) 44. Charioteers: T Russell (13) 41, P Kavanagh (19) 41, E Glynn (20) 41.

 

COURTOWN – J Bolger (2) & M Carty (16) 41, N Murray (13) & D Kennedy

(15) 41, C Noonan (20) & P Noonan (20) 38.

 

D

 

DONABATE – P Bradshaw (10) C Maxwell (7) P O’Driscoll (12) & R McGuire (22) 97, T Flood (9) M McHale (11) N Dawson (13) & J Butterly

(15) 91. Mon, Cl 1: S Broe (2 Forrest Little) 41, G Arbuthnot (19) 39.

Cl 2: P Brennan (23) 41, J Farrell (26 Grange Castle) 37, E McAree (13

Donabate) 37. Presidents (Pat McNeill) Prize: D Cashin (14) 43, C Gray

(15) 39, P Flood (11) 39. Gross: P Byrne 33. Cl 1: M Makey (8) 39, N Cosgrave (8) 37. Cl 2: P O’Reilly (12) 38, D Bradfield (12) 38. Cl 3:

P Tuck (16) 39, E Dooley (19) 38. Cl 4: D O’Keefe (22) 39, J O’Callaghan (20) 38. Veterans: N Kenny (14) 37. Sponsors: B Cooney

(13) 37.

 

DRUIDS GLEN – Top 5, Golfer of the Year: G Dunne 17, J Donoghue 16, A Cunningham 15, T Lynch & P Duffy 12, H McKeon & B Fogarty 11. Sat: C Mulcahy (10) H Mulcahy (21) & A Simmons (6) 89, A Donohue (12) J O’Brien (17) & P Brien (8) 88.

 

DUN LAOGHAIRE – Medal 5: F O’Shea (21) 65. Gross: R Berkeley 70. Cl

1: P G Craig (7) 66, A Flynn (9) 68, A McLoughlin (9) 69, N Kavanagh (5) 69. Cl 2: P Tobin (13) 68, K Buckley (13) 69, S Hodkinson (13) 69, J O’Reilly (12) 70. Cl 3: T Daly (16) 69, R Stafford (17) 71, P Furlong

(17) 72, M J Brady (17) 72. Cl 4: S McArdle (25) 73, F Long (19) 73, S Allen (19) 73, J Killian (22) 76. Comp 2: M O’Shaughnessy (21) 42, E Mahon (21) 41, D Leycock (10) 40, N McGowan (15) 38. Comp 3: M Whelan

(22) 22, M Hickey (18) 22, G Keating (15) 20, D Gill (19) 18.

 

DUNGARVAN – A Thomas (+1) 39, D Lennon (17) 38, L Murphy (23 Cahir

Park) 37, P Lehane (13) 36. Thurs: G Walsh (15) 42, D O’Neill (6) 36, B Morrissey Jnr 35, J Heffernan (Faithlegg) 34. Sat: P Cunningham (9) 42, M Drummy (8) 41, E Slater (10) 41, D Barry (15) 40. Gross: A Thomas.

E A Ryan Cup: T Quinlan (8) 70, A Lyons (14) 71, L Fitzgerald (10) 71.

Gross: A Thomas 72.

 

E

 

EAST CORK – Race to the Stables: P Murphy (14) & J Bagnall (10) 45, E Collins (5) & C Whyte (10) 45, P Dowley (12) &  S Cuddigan (22) 44, D Leahy (11) & S Piggott (18) 44, J Gleeson (23) & K T O’Sullivan (11) 44.

 

EDENDERRY – Peter McNally Scratch & Nett Cups: A Maher 77, J Goulding 77. Nett: S McGlynn 70, R Dalton 71. Cl 1: G Brady 72. Cl 2: N Duigenan 71. Cl 3: N Burchell 71.

 

ELMGREEN – D Nangle (14) 39, M Cassin (26) 38, S Murtagh (12) 38, S Finnerty (14) 37, D O’Brien (8) 37, B O’Shea (12) 36.

 

EUROPEAN CLUB – Captains (Eddie Fallon) Prize: E McDonald (13) 35, E Boylan (9) 32, D Downes (17) 31, D Crowley (16) 31, M O’Donoghue (11) 31, T Topham (16) 31. Junior: A Meehan (25) 35. 1st 9: C Duffy (22) 18.

2nd 9: J Ruddy (25) 18. Open: C O’Driscoll (3 Cahir Park) 33. Open, Thurs & Sunday. GUI Cardholders. Next Seniors, August 31st. Timesheet at

0404 47415.

 

F

 

FORREST LITTLE – Sat: C McMahon (6) 44, A Smith (9) 43, A Reilly (7) 40, C Whelan (15) 40. Gross: C Kennedy 35.

 

G

 

GOLD COAST – Seniors: P Byrne (22 Williamstown) 43, D Coughlan (11) 41. Wed: T Sheehan, J O’Dwyer, E Goss. Fri: M Fitzgerald (12 Youghal) 35. Sun: T Long (11) 36.

 

GRANGE CASTLE – J Culligan (15) 39, D Valentine (25) 39. Wed: C Smith

(16) 41, D Purtill (14) 39. Sat: T O’Reilly (12) 6up. Cl 1: B Finlay

(10) 4up. Cl 2: P Carpender (15) 5up. Cl 3: T Finn (23) 3up.

 

H

 

HEADFORT – Seniors: J McDonnell (19 Townley Hall) 42. Cl 1: P Dunne

(24) 42. Cl 2: J Grennan (18) 38. Cl 3: J McNevin (11 Beech Park) 37.

Sat: P Ryan (9) 40, M Moran (9) 39. Junior: S Meegan (7) 39. Sun: A McClean (21) & T McLean (13) 45. Team: D Noone (7) P Fanning (18) J Slater (13) & C Slater (5) 96, F Moore (15) D Mitchell (8) A Blaney (10) & T Murphy (9) 91.

 

HERMITAGE – T Rooney (16) 33, J Hughes (19) 33, A O’Hanlon (20) 31.

9h: B Massey 21. Juniors Day, Captains Prize: L Harris 46. Presidents

Prize: J Konchanski 36, B Quilligan 34. Boys: S Casey 41, L Hemeryck 41, A Harris 41, S Pardy 41, S Windsor 40, M O’Donovan 40, S Jordan 39, S O’Brien 38, M Cole 37, C Buckley 38. Golfer of the Year/Jimmy Delaney

Trophy: Sean Windsor.

 

HOLLYWOOD LAKES – M Ingle (20 Castlerea) 39, E Mateer (13) 39. Cl 1: D Fitzgerald (8) 38. Cl 2: M Scully (15) 38. Cl 3: C Walsh (21) 38. Over

50s: D Fitzgerald (8) 40, T Doyle (14 Skerries) 40, J Breen (26) 37.

 

HOWTH – Captains Corporate Charity: L Phelan (29) J Cassidy (24) A Duignan (33) & A Kelly (33) 92, R Mooney (18) M Lee (24) S McCormack (23

Rathcore) & M Oakes (20 Carrickmines) 91, H O’Neill (15) D Nangle (22) G Romeri (14) & P Cody (24 St. Helens Bay) 91, S O’Mahony (17) N O’Mahony (32) C Walsh (20) & J Walsh (18 Dungarvan) 88, A Swan (13) M Swan (8 Portmarnock) B Swan (29) & C Brennan (26) 88, N Paul (28) J Clune (25) D Will (20) & D Duff (17) 87.

 

I

 

ISLAND – Hayes Cup: E Knight (11) 73. Gross: A Courtney 80. Cl 1: G Ryan (9) 77. Cl 2: A Hynes (21) 74. Cl 3: O Keyes (29) 81.

 

K

 

KILKEE – M Mullane (10) M McGivern (19) & P O’Sullivan (31) 48, K Argue (13) A Leyden (22) & A McCarthy (36) 46, P Cronin (16) I Barry

(23) & A Healy (36) 42. Singles: A O’Flynn (17) 41, D Garvey (16) 40, J Spillane (16) 39.

 

KILLARNEY – F O’Rourke (28) B Fitzgerald (13) K Grieve (11) & L Healy (13) 106, S Goulding (11) J McCarthy (12) G Lenihan (17) & P Griffin (18) 106, D Cronin (10) L O’Keeffe (10) K O’Callaghan (10) & B Duggan (16) 103.

 

KILLINEY – Neil Harvey & Brian Homan Prize: K McCullagh (18) 37.

Gross: D McCarthy 34. Cl 1: G Ryan (8) 37. Cl 2: D Sullivan (16) 36. Cl

3: D Tipping (18) 37.

 

KINSALE – J Keating (10) & T O’Donovan (14) 44. Wed: B O’Connor

(22) 39, J Storey (14) 39, D Hickey (15) 38, B Moore (21) 38. Thurs: A Desmond J O’Neill & B O’Neill 61, M Harrington D McCarthy & K O’Sullivan 61. Fri: T Broderick (3) 40, J R Murphy (1) 38. Sat: A O’Shea (15) 6up, D O’Flynn (15) 6up, K McGinty (12) 5up, D Coleman

(17) 4up, K O’Shea (5) 4up, B Lynch (9) 4up, C O’Hare (7) 3up, T Broderick (2) 3up, P McSweeney (5) 3up. Mixed: M O’Hare & D P Griffin 32, B Hickey & G Crean 31, M Crowley & K Crowley 30, L Donnelly & G McCarthy 29, E Guirey & G Cantwell 28, C Kenny & G Ringsted 28.

 

L

 

LIMERICK – Corboy Cup: N Nash (8) 67, M Rea (13) 68, D Leahy (19) 68, M Parkes (18) 68, P Clifford (5) 68. Gross: M Reddan 70.

 

LUCAN – Presidents (Eamonn Hudsons) Prize: S Whittingham (15) 43, S Cullen (23) 42, J Somers (18) 42. Gross: E Ryan 35. Cl 1: D Gray (5) 40.

Cl 2: P Callanan (13) 41. Cl 3: D Weldon (19) 42. Cl 4: G Mulcahy (26) 41. Past Presidents: W Hill (21) 39. Committee: S Quigley (10) 38.

 

M

 

MALAHIDE – Wed, Blue/Red: P Walsh (18) R Doyle (15 Lucan) D Hughes

(19) & L Walshe (16 Headfort) 91, D Morris (13) R J Byrne (15) L Egan

(13) & D Lawlor (28) 87, A Keating (5) D Smith (3) M P Power (5) & M Wright (4) 86. Best 2nd 9: E Sullivan (21) G McCann (23) D McDonagh (25) & T Corcoran (25) 46. 9h: L Purdy (9) 19, P Burns (13) 18, T Molloy (14) 18. Sat: D Delaney (20) 47. Cl 1: C Gregan (11) 40, B Farrell (9) 37, N Dunne (12) 34. Cl 2: J Kennedy (13) 40, G Carey (16) 38, J Rock (13) 36.

Cl 3: B McGeough (25) 44, C Kennedy (19) 41, J Mullins (21) 41.

 

MILLTOWN – Captains (John Gleeson) Prize: C Nagle (16) 42, P Nagle

(15) 41, R Butler (19) 41, B Taite (4) 40, F McGrath (14) 40, D O’Grady (13) 39, P Sherry (18) 38, J Bouchier Hayes (14) 38. Gross: J Fanagan 37. Past Captains: J Fanagan (+1) 36. 1st 9: G Greene 23. 2nd 9:

C Fagan 21.

 

MOUNTAIN VIEW – Medal: T J Dowling (17 59, S Nolan (18) 67. J Sinnott

(13) 68 T J Dowling (17) 59, J Earle (19) 68. GOY: T J Dowling 12, S Nolan 9, J Sinnott 6, J Earle 4, M Waugh 2. Open: E Lawless (15 Bray) 43, P Murphy (12) 33.

 

MUSKERRY – Presidents (Seamus O’Brien) Prize: J O’Sullivan (9) 42, S Sadler (7) 41, M O’Mahony (14) 41, P Linehan (7) 40, P McCarthy (9) 40, B O’Keeffe (16) 40, D Barrett (11) 39, E Browne (8) 39, J Coleman

(14) 39, F Murphy (10) 39. Gross: D O’Donovan 37, J Corcoran 36. Cl 1:

F Cronin (8) 38, H O’Neill (9) 38. Cl 2: P Lucey (11) 38, B Mullins

(10) 38. Cl 3: L McCarthy (18) 37, B Crowley (16) 36. Super Senior: E Carey (16) 36. Senior: M Lyons (15) 37. Past Capt/Pres: J Lane (14) 38.

1st 9: S Wallace (16) 22. 2nd 9: P Twomeyb (17) 22. Student/Junior: D Hallissey (1) 40.

 

N

 

NAAS – Seniors: D McNulty (20) 41, J Crowley (7 Athy) 40, H Hannigan

(17) 40. Gross: P Solon 34. Cl 1: E McBride (15) 39. Cl 2: M Keane (12) 38. Cl 3: J Sreenan (21) 39.

 

NEW FOREST – Presidents (John Cunningham) Prize: C Healy (6) 107, K McGurran 110, N Egan (10) 110. Cl 1: S Donaghy (7) 111. Cl 2: M McCabe

(12) 112. Cl 3: P Deegan (20) 117. Open 13h: M Kelly 28, M Lynch 27, S Markey 27. Fri: J Jones (21) 37, C Slevin (3) 36, G Flanagan (4

Mullingar) 36.

 

NEWBRIDGE – Millenium Cup: M Brogan (20) 40. Cl 1: E Price (6) 40. Cl

2: M McDonnell (12) 38. Cl 3: J Lonergan (6) 38. Cl 4: A McDonnell (21) 40. Gross: C McGrogan 39.

 

O

 

OLD CONNA -  Vice Captains Prize: M Perren (21) 67, A Moroney (9) 67, A O’Boyle (25) 69. Gross: D McDonald 71. Cl 1: G Keogh (9) 69. Cl 2: C Berkeley (13) 70. Cl 3: G J Byrne (18) 70. Senior: S P Murphy (8) 70.

 

P

 

PORTMARNOCK – E Connolly (6) 39, J O’Malley (12) 38. J B Carr

Foursomes: E Kelly (13) & D Lynch (14) 38, M O’Kelly (12) & C O’Kelly (12) 37.

 

POWERSCOURT – East Course: P Durkan (17) 44, T Wyley (11) 40, D McManus (20) 39, N Kilgallon (6) 39, P Huban (18) 39, M Twomey (12) 38.

 

R

 

RATHDOWNEY – Captains Prize: J Gill (19) 135, P J Duggan (17) 136, J Gray (14) 136, P O’Reilly (16) 138, M Gleeson (9) 138, M Barnaville

(10) 138, K McEvoy (17) 139, D Treacy (17) 139. Gross: P Ruane 149. Past

Captain: P Maher (19) 139. Rd 1: M O’Dea (20) 65. Rd 2: D O’Reilly

(15) 64. Junior: J Finnegan (15) 66.

 

RATHFARNHAM – M Moyles (17) 7up, A Christie (20) 5up, K McNamara (19) 4up, S Lynch (20) 4up, G Beirne (19) 4up, R Williams (20) 4up.

 

RING OF KERRY – J Harrington (20) B Van Oyen (26) & G Mahony (19) 58, E O’Driscoll (4) S Stauch (12) & H Bons (5) 53, T MacGearailt (8) N Riney (20) & J Taylor (22) 52.

 

ROSAPENNA – Open, Wed: C Boyce (21) 40, M Treanor (18) 39, D McGranaghan (15) 39. Gross: S Connor 31. 1st 9: R Gallagher (18) 20. 2nd

9: M Bradley (19) 23. Vis: J Nicelli (14) 37. Mixed: H Russell (17) & R Geddes (11) 64, B McMenamin (25) & E McMenamin (6) 64. Gross: G Hughes & P Hughes 74. 1st 9: S Breen (12) & L Breen (12) 32. 2nd 9: T Dunne (28) & C Dunne (15) 32. Vis: D Duncan (16) & D Duncan (16) 68. Fri: S Boyce

(7) 67, J Connor (19) 68, P Travers (14) 68. Gross: C McMenamin 75. 1st

9: F Boyce (7) 33. 2nd 9: C Boyce (19) 30. Vis: D Forbes (7) 70. Sat: S Boyce (6) & P Boyce (9) 44, N Black (12) & L Comer (9) 44. Gross: D O’Kane & M Carr 34. 1st 9: R Gallagher (17) & C Boyce (18) 23. 2nd 9:

H McClafferty (13) & H McClafferty (14) 23. Vis: D McClafferty (14) & R McClafferty (12) 41. Sun: B Curris (21) 40, K Brogan (14) 39, S McBride

(15) 39. Gross: S Connor 32. 1st 9: D Harkin (13) 21. 2nd 9: T Ferguson

(12) 22. Vis: D Bogues (13) 36.

 

ROYAL DUBLIN – C D’Arcy (12) & N McNamara (18 Howth) 47, T Ryan (12) & T Oliver (16) 46, P O’Grady (6) & P Nagle (15 Milltown) 43. Fielding

Cup: T Moloney (21) 40, T O’Meara (17) 39. Veterans: J Connolly (23) 36. Special Comp: C Lavin (11) 42, D Beatty (12) 41, H Foley (3) 41.

 

ROYAL TARA – B Hussey (12) 38, T Kennedy (11) 38, P Callan (15) 38.

Wed: R Kelly (19) & G Dunphy (17 Summerhill) 60,  Shiels (12) & M Mullolly (16) 60, B Hanrahan (17 Ballina) & A Gallagher (26) 60. Sat: D Kelleher (10) & D Foley (17) 48, D O’Brien (5) & C O’Rourke (5) 47.

Medal: D Gibney (17) 67. Cl 1: G Toher (6) 70, P Kinsella (8) 71, N Gallagher (10) 71. Cl 2: P Keogh (13) 70, T Birch (15) 71, O Shanley

(14) 71. Cl 3: K Macken (20) 69, E Govern (18) 73, S Clerkin (17) 73.

 

S

 

SKERRIES – J Beggs (5) J Browne (28) R Hopkins (20) & J McAuley (28) 99, J Coleman (10) J McInerney (11) M Goss (15) & J Carroll (15) 99.

Singles: J McInerney (11) 20. Mon: B Grey (15) 39, V Conlon (8 Dundalk) 39, J Garvey (5 Seapoint) 39, A Geoghegan (12 Co. Meath) 38, L Walsh (16

Headfort) 37, T Lacey (18) 37, J Kearney (14 Co. Meath) 37, P Connolly

(16 Black Bush) 37.

 

SLADE VALLEY – Wed: C Leonard (18) 39, M Dignam (3) 38.

 

STACKSTOWN – O Marron (18) 45, P O’Brien (28) 41, B Maxwell (20) 41, P Byrne (20) 41, F Mairtin (12) 40. Sun: J Corrigan (17) 41, J McAuliffe

(7) 41, D M O’Brien (20) 39, H Loughlin (20) 39, N O’Brien (14) 39, A Dowling (23) 39.

 

SUTTON – J B Carr Trophy: B Cole (20) 39, T Shanahan (11) 39, M O’Neill (14) 39. Gross: A Darbey 34. 2nd 9: P Fogarty (8) 21. Midweek:

D Fogarty (17) 23, A Toomey (10) 22, B Stenson (27) 22, R Hannon (3) 22.

 

SWINFORD – S McNulty 39, K Feeney 39, P Garrahy 36. Scramble: G Ronayne C Redding & P Murray 24.

 

W

 

WATERVILLE – T O’Sullivan (18) 37, K O’Sullivan (9) 37, G McSweeney (14) 36, G Galvin (9) 35. 1st 9: M Flaherty (23) 19. 2nd 9: D Brosnan (16) 19.

 

WESTMANSTOWN – B Leggett (10) C Morris (11 Ash) A O’Sullivan (15

Corballis) & A McGovern (17 Castleknock) 94, E Kelly (8) J Kinsella (19) P Fitzpatrick (22) & P Holmes (17) 94, G Moran (9) K Moran (12) B Moran

(12) & D Shaughnessy (14 Knockanally) 93.

 

WOODSTOCK – J Keane (12) 43, D Nagle (5) 40.

 

SOCIETIES –

 

B

 

BOHEMIANS – Royal Dublin, Presidents Prize: B Hogan, E McDermott, F O’Brien. Vis: P Hallahan. Stackstown, September 4th.

 

D

 

DONEGAL SENIORS ALLIANCE – North West: J McCloskey (20 L’kenny) 40, S McGeady (19 Cloughaneely) 39, J Flanagan (13 North West) 39, L Doherty

(16 B & S) 37, J Fleming (20 B & S) 37, J Bradley (16 B & S) 37, P Bonner (16 Portsalon) 36, D McBride (20 Rosapenna) 35, D Gallagher (17

Rosapenna) 35, J Keenan (21 Dunfanaghy) 34. Cl 1: A Henderson (16 B & S) 33, C Stevenson (11 Ballyliffin) 30. Cl 2: J Birney (24 Portsalon) 34, T Farrell (17 B & S) 34. Cl 3: P McNulty (14 B & S) 34, P J Hallinan (21

Buncrana) 32. Cl 4: J Strain (19 Portsalon) 33, G Coyle (15 North West) 32. Portsalon, September 3rd.

 

E

 

ENGINEERS IRELAND – Roadstone Cup, Castleknock, September 10.

Timesheet dblair@indigo.ie.

 

L

 

LEGENDS – Rathfarnham, Captains (G Fanning) Prize: D Hanly (22) 35, R Kavanagh (16) 35, P Mulholland (18) 34, L Murray (19) 32. Past Captains:

E Healy (19) 33. Vis: P McDonnell (15) 40, T Maxwell (12) 39. Hole in

one: N Carpenter at 16th.

 

Y

 

YELLOW HOUSE – Woodbrook: M Dunne 38. Cl 1: S Keenan 36, N Brennan 34.

Cl 2: E O’Shea 37, P Kelly 35. 9s: J Byrne 19, V Campbell 19. Vis: F Byrne. Captains Prize, Grange, September 11th.

 

LADIES -

 

A

 

ATHENRY – Presidents (Anne Duffy) Prize: A McCarthy (22) 69, K Greaney

(19) 70, N Doherty (31) 72, D Cantwell (31) 72, A Coffey (25) 73, J Canney (30) 73, S McDermott (16) 73, M A Murphy (18) 74, M Tarmey (19) 75, M Glynn (18) 75. Gross: M McNamara 84. Past Pres: M Lavelle (12) 75.

Committee: C Madden (23) 76. Cl 1: G Gilligan. Cl 2: M Donnellan. Cl 3:

M O’Sullivan. Get into Golf: S Lawlor R Finlay & M Casserly, T Donnellan S Lawless & A O’Connell.

 

ATHLONE – B Watson (28) 37, K Shaw (36) 35, M Holmes (14) 35, N St.

John (25) 35, A O’Connor (16) 34.

 

ATHY – A Moore 40, G Kelly 40, B Ryan 38.

 

B

 

BALLINASCORNEY – K Leen (32) 39, B McDonald (36) 37, M Fahey (36) 36.

 

BALLYLIFFIN – C McGeoghegan 41, T McLaughlin 37, N Gordon 37. Gross: M Doherty 23. 1st 9: K Cassidy 20. 2nd 9: L O’Doherty 20. Past Captain:

S Grant 33. Committee: G Monagle 32. Best 36: F Fagan 27. Student: C Glover 39. Non qualifier: B Wilson 24. Novice: S Finnigan. Visiting Lady

Captain: M McAteer 13. Lady Visitor: M Whooley 20.

 

BANDON – Agnes O’Driscoll Trophy: M Scriven (18) 36. Cl 1: A Kelly

(18) 36, A Leonard (11) 36, N Deasy O’Keeffe (19) 36, A Johnson (20) 36. Cl 2: S O’Leary (22) 37, M Hernon (22) 37, A Keane (29) 35, S Foley (32) 34. Sun: C Lingwood (16) 29.

 

BEARNA – T Cunningham M Cunningham & A McDermott 78.

 

BEAVERSTOWN – D Wilson (16 Slade Valley) 89, J Donnelly (18 Kilcoole) & T Meade (32) 89, U Donnolly (23 Balbriggan) M Berrigan (29 Donabate) & A Neville (27) 87. Sat: M McCann (27) 44.

 

BLACK BUSH – Sen Open: T Kilcline (26) 33. Club Hamper: M Scanlon (19) 68, N Boland (27) 71, P Duffy (10) 72. Gross: R Collins 80. Cl 1: S Cartuir (9) 73, M Murray (7) 74. Cl 2: D Flanagan (28) 73, G O’Hea

(27) 73. Cl 3: P Walsh (30) 73, N Perry (36) 75. Club Hamper 9h: J Bradley (30) 22, E Hughes (31) 21. Sat: E McDermott (22) 42, S Twomey

(33) 37, C Grimes (30) 36.

 

BLAINROE – Presidents Prize to Ladies: N Meehan (21) 40, M Keaveney

(30) 39, A Sullivan (20) 38. Gross: T Meehan 28. Cl 1: M Redmond (17) 37, A Heffernan (16) 37. Cl 2: E Morkan (25) 38, M Kavanagh (25) 37. Cl

3: B Fox Mills (31) 37, P Billington (30) 36. 2nd 9: M O’Neill (36) 19, M Timon (36) 18.

 

BRAY – Lady Vice Captains (Bernie O’Sullivan) Prize: M Kennedy O’Brien (21) 40. Cl 1: E O’Brien (9) 39, C Dempsey (20) 38. Cl 2: G Benville (29) 38, M Vance (21) 37. Cl 3: M Salmon (34) 37, M Roche (32) 37. 9h: U Hearne (36) 20, R Staunton (26) 20. Sun: L Baker (19) & D Gaskin (26) 48.

 

C

 

CASTLE – S Jordan (26) & Y Church (27) 42, R Gilbourne (25) & V Donohoe (28) 42, M Barnes (31) & A Barnes (36) 40. 9h: G Moran (29) 19, N O’Callaghan (29) 18.

 

CASTLETROY – Medal: C Kenny (21) 69, M Jackman (35) 69, C Brennan (18) 71, S O’Brien (24) 71. Gross: S Real 81. 9h: D Murphy (36) 17.

 

CASTLEWARDEN – Open: A McCormack (27 Stackstown) 40, M Lynch (27) 40, M Dolan (32) 39, M Kenny (19 Lucan) 38, M O’Sullivan (22 Edmondstown) 38. Gross: M Fetherston (Ballinascorney) 23. Cl 1: W Neary (15

Edmondstown) 34. Cl 2: M Kenna (27) 37. Cl 3: C Burton (36) 37. 1st 9: S Merrity (Newlands) 20. 2nd 9: D Sheehy 23.

 

CEANN SIBEAL – Cl 1: E Willis (16) 39, B Carroll (15) 38, M Ui Chiobhain (6) 37. Cl 2: A O’Donovan (34) 39, H O’Doherty (34) 36, K O’Connor (27) 36.

 

CILL DARA – P Murphy 71, A Doyle 72, A Somers 73, M Gill 74. Gross: R Conlan 88.

 

CLONTARF – Seniors, Pink: T O’Leary (14) 34, R Maguire (7) 34. Blue:

K Bambrick (29) 41, D Fogarty (36) 36. Mon, Cl 1: A Fitzpatrick (15) 31, M McLoughlin (17) 31. Cl 2: M O’Flynn (24) 35, V Beatty (26) 33. Cl 3:

E O’Brien (33) 41, M Sampson (32) 36. Cl 4: K Fitzsimons (36) 25, M Brennan (36) 22. 9h: N Clancy (21) 22, B Ui Dhonnchu (35) 21.

 

CORK – Matt Sands Prize: M Hickey (14) 73. Gross: C Coughlan Ryan 80.

Silver: O Barry (15) 74, H Lynch (14) 74. Bronze: F Tobin (23) 74, S McKiernan (30) 77, C McCarthy (26) 77, L Kirby (23) 78, A Turnbull (22) 80. Sun: H Lynch (14) & P O’Leary (13) 48, M Hickey (13) & E Aberbnethy (13) 47. Captains Prize to Juniors: N Deasy (29) 39, A Murphy

(30) 25.

 

CO. LOUTH – Cl 1: J Kelly (15) 38, D Gray (17) 37. Cl 2: P Clarke (20) 42, M Duffy (19) 41. Cl 3: S Bowers (30) 42, G McLaughlin (36) 39. 9h: I Murphy. Seniors: M Hayes.

 

CRADDOCKSTOWN – Sat Cl 1: R O’Connor (16) 36. Cl 2: M McAffee (25) 38. Cl 3: J Brosnan (35) 42. Captains Prize to Ladies: M Kenny (28) 42, M Brown (33) 39, M Carmody (23) 36. Gross: S Flynn 22. Cl 1: R O’Connor (16) 36. Cl 2: A O’Neill (23) 36. Cl 3: E Flynn (29) 33.

 

D

 

DEER PARK – Medal: B Bradshaw (33) 71. Cl 1: G Kiely (19) 72. Cl 2: C O’Rourke (30) 71.

 

DELGANY – Rumble: N Noonan (23) & N Fitzgerald (26) 53, R Raymond (14) & F Farrer (26 Powerscourt) 52, S Brennan (17) & A Clancy (29 Elm Park) 50.

 

DONABATE – Cl 1: D Moorhead (22) 34. Cl 2: P Brennan (27) 37, P Leheny

(30) 37. Cl 3: M Breen (33) 34, A Holland (32) 33.

 

DUNGARVAN – Mon: C Maguire (20 Tramore) 33, A Kelleher (22 Tramore) 31. Tues: M Moynihan (31) 44, M Fahey (24) 39, M Harty (30) 39, J James

(21) 39. David Hayes PGA: M Ryan (24) 68, M Fahey (23) 69, J James (20) 69.

 

E

 

EAST CORK – Captains (John Roche) Prize to Ladies: F O’Brien (33) 66, C Coughlan (20) 67, J Ryan (23) 67. Gross: D O’Mahony 77. Cl 1: M O’Brien (13) 68, M Power (17) 70. Cl 2: C Goldspring (28) 70, P Murray

(26) 72. Cl 3: M Salter (29) 68, S Hickey (31) 71.

 

ENNISCORTHY – Presidents Prize to Ladies: M Breen (33) 69, A Delaney

(27) 70, J McCarthy (16) 71, J Dunbar (22) 72, C Hogan (10) 72. Gross: C Sharkey 78. Senior: B Webster (20) 72. 36 H’cap: J Dunne (36) 74. 1st

9: S Sinnott (11) 31. 2nd 9:V Swan (34) 35. 9h: M O’Connor 17.

Seniors: M McCauley (21) 39, T Bailey (16) 38. Cl 1: H Daly (27) 37. Cl

2: K Ryan (33) 37. Cl 3: M Murphy (35) 34. Vis: H Cawley (18) 34.

 

F

 

FORREST LITTLE – S Cullen (26) 41.

 

G

 

GALWAY BAY – Connacht Past Lady Captains Day: S Reilly (16) 36, M Harkin (15) 36, F Caulfield (13) 35, M O’Neill (21 Oughterard) 34, J Donnellan (18 Connemara) 34, M Kelly (24) 34, P Dolly (17 Galway) 33, N Fitzgerald (27 Ballyhaunis) 33, M Kelly (12) 33, J McGuire (29

Ballyhaunis) 33. Gross; M Ni Mhaille (Oughterard0 23. 1st 9: L O’Sullivan (14 Athlone) 20. 2nd 9: K Keating (14 Loughrea) 19.

 

GLEN OF THE DOWNS – T Trundle (28), J Mohan (22), M Fleming (28), G Pidgeon (25). Gross: A O’Briain.

 

GOLD COAST – Seniors: M Clancy (14) 37.

 

GOWRAN PARK – G Latchford (25) 42, M Logue (23) 37.

 

GRANGE CASTLE – C Quinn (24) 38. Cl 1: B McGuinness (15) 36. Cl 2: M Doyle (28) 35. Cl 3: P Green (30) 32. Sun: C Sinnott (20) 36. Cl 1: A Hannigan (18) 35. Cl 2: T Walsh (26) 36.

 

H

 

HEADFORT – M Garry (27) 69, V Kealy (27) 70, A Leavy (33) 70. Gross: M O’Reilly 77. Cl 1: M McQuillan (15) 72,. M Moran (18) 73. Cl 2: M Bird

(25) 71, J McCormick (22) 72. Cl 3: M Kealy (30) 72, M Davis (33) 72.

9h: M T Lacy (34) 14, P Connachy (36) 14. Beginners: D Kerrigan (36) 10.

 

HERMITAGE – G Linton Prize: E Hanlon (22) 40. E Mullen (16) 39, M Barry (20) 37, C Casey (1) 37. G Fitzgerald (23) 39, R Prenderville (25) 36, M McDermott (24) 36. A McMahon (29) 36, A Ward (34) 35, M Cronin

(32) 35. 9h qualifier: A O’Hagan (29) 23, L Dixon (25) 20. August Super Senior: H Stairs. Sat: P Pardy (31) L McHenry (32) & A Ward (34) 76. 18h: M Walshe (28) 39. Juniors Day, Lady Captains Prize: C Casey 37.

Girls: K Lanigan 32, E Larkin 27, O Beagan 25.

 

I

 

ISLAND – S Henning (17) 14. Sat & Sun: C Welsh (31) 44.

 

K

 

KILCOCK – Presidents Prize to Ladies: A McGee (21) 66, A Cronin (18) 66, C Moody (28) 67. Gross: G Bell 91. 1st 9: H O’Connor (21) 32. 2nd

9: C Kenny (21) 32.

 

KILKEE – Captains (Michael Morrissey) Prize to Ladies: N Ceannt (29) 66, A O’Halloran (29) 68, E Daly (22) 70.

 

KINSALE – S Murray (12 Lee Valley) B Hickey (23) & D Hickey (24) 57, J Whyte (17 West Waterford) J Conway (20 West Waterford) & F Butler (23

Newlands) 55, L Donnelly (15) C Deeney (17) & B O’Driscoll (20

Monkstown) 55, M O’Hare (16) E Doyle (22 Parknasilla) & E Spillane

(32) 55.

 

L

 

LIMERICK – C Woodland (21) E Donegan (25) & K Jordan (23) 82, R Murphy

(9) M Keyes (11) & M Riordan (12) 81, G O’Carroll (16) B Moloney (17) & B Mawhinney (25) 80, A McMahon (36) H McMahon (35) & C McMahon (28) 77.

 

LISHEEN SPRINGS – N Phillips (23) 48, B McKenna (30) 35, M Toomey (27) 35.

 

LUTTRELLSTOWN CASTLE – M Black (21) 36. Cl 1: P Desmond (15) 34. Cl 2:

P O’Sullivan (32) 30. Sat: M Flood (32) 39. Cl 1: V Naughton (21) 38.

Cl 2: P Strong (36) 34.

 

M

 

MALAHIDE – M Gaughran (24) 41. Cl 1: I Magee (17) 39, M Griffin (13) 39. Cl 2: Y Murray (20) 40, E Hanrahan (20) 38. Cl 3: R Clarke (28) 40, J Brophy (25) 39, C Hennessy (27) 39. Cl 4: M O’Hanlon (32) 39, D O’Hanlon (34) 39, G Lee (36) 35, F Sullivan (36) 35. 9h: C Rooney (33) 18, G Case (30) 18, K Daniel (29) 17, M Hughes (28) 17, C Murphy (36) 16. Sat: A Ryan (18) 42, L Lillis (36) 42. Gross: L Owens 32. Cl 1: N Farrell (13) 39, S O’Connor (12) 38, A Hayes (18) 37. Cl 2: E McCann

(24) 42, R Cassin (19) 41, Y Murray (19) 40. Cl 3: E Caulfield (26) 36, A Kelly (28) 35, B Bourke (30) 35. Cl 4: J Morris (33) 40,  P Costello

(32) 35, A Denver (31) 34. Junior: R Mulcahy (32) 17. Seniors, 65+: S MacGiolla Ri (22) 36. Committee: N Flaherty (30) 35.

 

MILLTOWN – P Deasy (36) H Bates (14 St. Annes) & S Ryan (28 Elm Park) 121, E Hedigan (26) G Forde (33 Headfort) & C Monaghan (24 Abbeyleix) 106, U O’Reilly (8) A Moore (27 Elm Pk) & M Bergin (11 Monkstown,

Cork) 97, S Blessing (35) G Parker (31 Castlewarden) & M Whitla (34 Delvin Castle) 96.

 

MOUNTAIN VIEW – Lady Presidents (Mary Holden) Prize: C Fennelly, A Costello, J Holden. 1st 9: A Foskin. 2nd 9: J O’Gorman.

 

N

 

NAAS – Captains (Gerry Berrigan) Prize to Ladies: P Sloane (34) 42, E Kavanagh (19) 39, A Higgins (22) 39. Gross: V Garry 22. Cl 1: B Kilgallon (17) 37. Cl 2: M O’Rourke (24) 37. Cl 3: C Brogan (27) 38.

Cl 4: C Armsgtrong (34) 39. 1st 9: M Harris (33) 20. 2nd 9: E O’Dwyer

(21) 20. 9h: A O’Reilly (32) 20.

 

NEWLANDS – B O’Hanlon (25) 42. Cl 1: A Hughes (10) 40, P O’Leary

(17) 40, A Croft (17) 39. Cl 2: R Duffy (19) 39, M O’Mahoney (23) 38, A McGarry (23) 38. Cl 3: L Faughnan (29) 39, I McCabe (25) 38, G Simpson

(26) 38. Cl 3: E Tolan (34) 38, R Tierney (33) 37, F Thomas (34) 34.

 

P

 

PORTARLINGTON – E Donegan 40, A Galvin 39, G Foran 36. Gross: M Malone 25. Irish Cancer Society: S Culliton 409, A Turley 39, C Fitzpatrick 38, M Cannon 35.

 

R

 

RATHCORE – Medal: C Kennedy 69, A Cleary 70. Gross: R Merriman 90.

 

RATHDOWNEY – 13h: T Norton (23) 32, K Maher (12) 31, D Campion (28) 31.

 

RATHFARNHAM – Presidents (Rionach Donlon) Prize: R Warren (33) 44, M Cassidy (22) 41, N Sadlier (20) 41, S Lyall (27) 40, C Richardson (13) 40. Gross: C Loftus 29. Cl 1: M Doyle (13) 39, D Louth (15) 35. Cl 2: G Coe (21) 39, C Whelan (22) 37. Cl 3: D Brennan (31) 39, K White (26) 36.

Cl 4: E Ballagh (36) 38, M Walsh (36) 35. Hole in one: G Redmond on 16th. 9h: L Worrell (29) 11.

 

RING OF KERRY – Lady Vice Captains Scramble: E Connor Scarteen M Hanley & K O’Shea, T Hanley T Walsh & M Burns, M Murphy V Shaw & B Murray.

 

ROSSLARE – Lady Captains Charity Day: D Wickham (6) A Murphy (9) F Wickham (20) & E Callaghan (23) 97, S Lynch (20) T Conway (21) J Conway

(21) & T Lynch (33) 91, T Foley (14) J Murphy (15) J Gilroy (29) & A Brennan (36) 90, M Browne (7) V O’Reilly (14) G Menton (16) & S Browne

(17) 88, V Mernagh (14) M Fortune (15) G Mahon (19) & C Quinlivan (20) 87.

 

ROYAL TARA – Medal: L Greely (10) 64. Gross: M Cleary 77. Cl 1: T Brennan (18) 66, A Finnegan (20) 71. Cl 2: A Donnelly (26) 71, A Collier

(21) 72. Cl 3: F Owens (31) 69, F Darcy (27) 69. Seniors: E Callan (25) 50.

 

RUSH – B Fitzpatrick (23) 37, P O’Neill (20) 36. Cl 1: F O’Loughlin (15) 35. Cl2: A Harford (21) 33. Cl 3: E McGuinness (29) 32.

 

S

 

ST. ANNES – Charity Pink Day: M Dempsey (20 Corrstown) C Fitzgerald

(23) & S Dempsey (36 Forrest Little) 87, B Murphy (14) J Dodd (33

Clontarf) & C Hayes (36) 86, B O’Halloran (13) B O’Reilly (18) & E Garvey (24 Baltray) 85. 9h: C O’Flanagan (26) N O’Flanagan (28) & K Greene (30) 46, I Sweeney (6) M Scully (12) G Headon (21 Royal Dublin) & A Headon (17) 45. Medal Strokeplay: A Hutchinson (4) 68.

 

SKERRIES – C Coleman (21) 41, K O’Kelly (30) 38. Tues: D O’Neill

(23) J Kehoe (32) & M Hanlon (33) 92, M Dowling (21) M Keogh (32) & C Smartt (36) 85. Singles: B Rogan (29) 23.

 

SLADE VALLEY – C Dunne (16) C Jacob (26)  & B Chubb (28) 77. Mr. B Fitzsimons Prize to Ladies: D Wilson (17) 39, M Murran (17) 39, G Mullaney (15) 37.

 

SUTTON – Presidents (Nora Bowens) Prize: E Digan (11) 36, M Clarke

(28) 35. Gross: L Doherty 25. Cl 1: K Keogh (19) 35. Cl 2: L Carroll

(23) 32. Cl 3: C Logan (30) 31. Seniors: E Clandillon. 9h qualifying: K Harbison.

 

SWINFORD – C Redding 31, D O’Donnell 26, A King 25.

 

W

 

WESTMANSTOWN – Medal: R Butterly (18) 64. Gross: C Parkes 82. Cl 1: H mcCole (16) 69, S O’Connor (19) 72. Cl 2: A Davey (23) 66, L Scannell

(25) 68. Cl 3: J Mullin (31) 70, A Andrews (26) 73. Cl 4: B Gallagher

(36) 67, M Curtis (33) 70. Sun: A White (19) 36.

 

WEXFORD – U Robinson (22) 41, R O’Connor (10) 37, M Roche (20) 36.

Gross: R Kennedy 28. Senior: C Murphy (8) 33.

 

WOODBROOK – Lady Vice Captains (Elva Murphy) Prize: A Blair (19) 72, L Kelly (30) 72, S Cleary (6) 73. Gross: N Coffey 77. Cl 1: A Whelan (17) 73, C Bourke (14) 74, M Collins (18) 75. Cl 2: M Byrne (24) 73, M Priestman (25) 73, M Hughes (19) 75. Cl 3: F Kavanagh (30) 74, D Mee

(35) 74, N Cahill (33) 75. 1st 9: A McCambridge (16) 35. 2nd 9: L Beatty

(17) 35. 5 day: J Gilligan (18) 74. 9h: M Blinden (36) 18. Junior/Inter:

E Hamilton (23) 36.

Online Editors

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport