Wednesday 18 January 2017

Today's Sport

Published 06/01/2016 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Chelmsford 12.30, Huntingdon 12.40, Wolverhampton 12.50, Kempton 4.10.

cricket

2nd test

DAY 4 - South Africa v England

England 629-6 dec (BA Stokes 258, JM Bairstow 150 no, AD Hales 60, JE Root 50) & 16-0 v South Africa 627-7 dec (HM Amla 201, T Bavuma 102 no, AB de Villiers 88, F du Plessis 86, CH Morris 69).

DARTS

BDO World Professional C'ships

Lakeside Country Club, Frimley Green, Surrey

Men's 1st rd: M Phillips (Eng) bt T Hankey (Eng) 3-0, Jeff Smith (Can) bt M Adams (Eng) 3-0, M McGeeney (Eng) bt P Sajwani (Swe) 3-0, M Razma (Lat) bt G Robson (Eng) 3-1, G de Vos (Bel) bt K Pantelidis (Gre) 3-1, W Harms (Ned) bt S Asada (Jpn) 3-2.

Women's 1st rd: D Hedman (Eng) bt C Hammond (Aus) 2-0, Z Jones (Eng) bt T Osborne (Nzl) 2-1.

GREYHOUND RACING

MONDAY'S RESULTS

YOUGHAL

Curragh Bound 4/1 29.79; Fairhill Timmy 7/4 29.73; Spitfire Jazz 3/1 29.93; Whittymadmohally 5/4 31.00; Unknown Vision 9/4 29.83; Saoiste 3/1 17.89; Elsinore Breeze 4/1 29.75; Seaview Clodie 7/4 29.73; Luachmhar 5/1 31.08; Villiers Legacy 5/2 29.22.

LAST NIGHT'S RESULTS

HAROLD'S CROSS

525 - Avas Friend (Melodys Royal-Moneyhill Magic) (6) 2/1, Bimbos Rover (5) 5/2, Hillside Jack (4) 5/2, Skidrow Lady (2) 7/2, Bay Dazl (3) 7/4, Pickofthelot (1) 3/1. 2L 29.92. T€7.00 €1.20 €1.40 F €19.80 T €104.20.

525 - Heir I Go (Ballymac Eske-Lady Long Heir) (1) 6/4, Final Touch (6) 4/1, Caith Pride (4) 5/2, Savvy Jasper (2) 2/1, Allnew Gold Bars (5) 5/2, Chip Wood (3) 7/2. 5L 29.82 (D Kehoe). T€3.10 €1.90 €1.90 F €6.80 T €56.80.

525 - Barrowmountmiley (Vans Escalade-Solo Singer) (6) 4/6, Finnery Walk (2) 5/2, A Briar (4) 5/2, Calzaghe Clare (1) 4/1, Rathangan Lady (5) 3/1, Bers Girl (3) 3/1. hd 30.09 (M English). T€2.10 €1.80 €2.00 F €10.20 T €19.60.

525 - Tortoise (Droopys Scolari-Fail To Prepare) (5) 4/1 dh with Fane Emyor (1) 2/1, Springwell Holly (6) 5/1, Thats My Mate (3) 4/1, Slaneyside Kojak (2) 4/1, Boney Belle (4) 1/1. sh 29.73 (L Mason). T€1.70 €2.10 €1.60 F €1.80 T €5.30 €5.70 €22.50 €31.50.

525 - Slaneyside Asher (Holdem Spy-Sandyhill Jenny) (3) 5/2, Boolamore (2) 5/2, Glown Clara (6) 3/1, Ravenswood Riley (5) 2/1, Boogiewoogie Bob (1) 2/1, Kiln Anabel (4) 3/1. 3L 29.25 (D Kehoe). T€5.80 €5.90 €2.00 F €124.00 T €100.00.

525 - Mutual Dilemma (Hondo Black-Tyrur Holly) (4) 4/5, Danciabri (1) 4/1, Abbeyville Ace (6) 4/1, Slaneyside Power (3) 4/1, Confey Mags (2) 3/1, Cyprus Avenue (5) 5/2. 0.75L 29.39 (I Reilly). T€2.70 €1.80 €1.30 F €23.90 T €43.20.

525 - Shugabear Barber (Ashford Castle-Forest Maggie) (3), Glown Loot (4), Parnell Bowwow (6), Lapari Girl (5), Brae Blackie (1), Beechview Girl (2). 9L 28.91. T€2.80 €1.90 €3.90 F €14.60 T €29.90.

TRALEE

An Cul Baire 4/1 18.15; Birthday Present 6/4 29.51; Silver Bullet 2/1 18.08; Brackers Five 4/1 29.66; Rathmore Destiny 7/2 29.86; Parish Hero 6/4 31.68; Omega Kin 7/4 28.91; Teevee Sky 4/1 31.39.

MOTORSPORT

FIXTURES

SATURDAY

Motor Enthusiasts' Club - Sporting Trial, Corballis, Rathdrum, Co Wicklow, 11.30.

SATURDAY/SUNDAY

Co Monaghan MC - Navigation Trial, Ballinode Community Centre, Ballinode, Co Monaghan, 9.0pm.

SUNDAY

Midland MC - Autotest (H), Mastertech Business Pk, Athlone Road, Longford, 11.0.

RUGBY

FIXTURES

Friday - Guinness Pro12

Ospreys v Leinster, Liberty Stadium, 7.45, SKY.

Saturday

European Champions Cup

Pool 4: Stade Francais v Munster, Stade Jean Bouin, 4.45, SKY.

Ulster Bank League (2.30 unless stated)

Division 1A - Ballynahinch v Galwegians, Ballymacarn Pk; Clontarf v Lansdowne, Castle Avenue; Cork Constitution v Old Belvedere, Temple Hill; UCD v Garryowen, Belfield Bowl; Young Munster v Terenure College, Tom Clifford Pk.

Division 1B - Belfast Harlequins v Blackrock College RFC, Deramore Pk; Dolphin v Shannon, Irish Independent Pk; Dublin University v Buccaneers, College Pk; Old Wesley v St Mary's College, Donnybrook; UL Bohemians v Ballymena, Thomond Pk.

Division 2A - Cashel RFC v Banbridge, Spafield; Naas v Thomond, Forenaughts; Queens University v Malone, Dub Lane; Skerries v Nenagh Ormond, Holmpatrick; UCC v Galway Corinthians RFC, Mardyke.

Division 2B - Armagh v Sunday's Well, Palace Grounds; City of Derry v Seapoint, Judge's Road; Dungannon v Bective Rangers, Stevenson Pk; Greystones v MU Barnhall, Dr Hickey Pk; Highfield v Rainey OB, Woodleigh Pk.

Division 2C - Boyne v Kanturk, Shamrock Lodge; Midleton v Navan RFC, Towns Pk; Old Crescent v Dundalk RFC, Rosbrien; Sligo v Bruff, Hamilton Pk; Wanderers v Tullamore, Aviva Stadium.

Sunday

European Champions Cup

Pool 1: Oyonnax v Ulster, Stade Charles Mathon, 1.0.

Guinness Pro12

Scarlets v Connacht, Parc y Scarlets, 2.30, TG4.

SNOOKER

Championship League

Crondon Pk GC, Stock, Essex

Day 2 - Round-Robin: R O'Sullivan (Eng) bt R Day (Wal) 3-2, M Williams (Wal) bt R Milkins (Eng) 3-1, B Hawkins (Eng) bt R Walden (Eng) 3-1, J Higgins (Sco) bt R Day (Wal) 3-0;

R O'Sullivan bt R Milkins 3-1, M Williams bt R Walden 3-1, J Higgins bt R Milkins 3-2;

M Williams bt R Day 3-1, R O'Sullivan bt B Hawkins 3-1.

Play-Offs: R O'Sullivan bt R Walden 3-0; R Milkins bt M Williams 3-1.

Play-Offs Final: R O'Sullivan bt R Milkins 3-0.

TENNIS

ATP/WTA Brisbane International

Brisbane, Australia

Men's 1st rd: V Troicki (Ser) bt S Johnson (USA) 7-6 (7-3) 6-1, (6) D Goffin (Bel) bt T Bellucci (Bra) 6-4 6-4, (8) D Thiem (Aut) bt J Duckworth (Aus) 3-6 6-4 6-3, R Stepanek (Cze) bt D Lajovic (Ser) 6-0 6-3, I Dodig (Cro) bt O Anderson (Aus) 6-3 6-2, L Pouille (Fra) bt Y Nishioka (Jpn) 4-6 6-3 7-5, M Kukushkin (Kaz) bt D Istomin (Uzb) 6-2 7-5, (7) B Tomic (Aus) bt N Mahut (Fra) 6-4 6-3.

Women's 1st rd: E Makarova (Rus) bt M Gasparyan (Rus) 6-4 2-6 6-3.

Women's 2nd rd: (8) R Vinci (Ita) bt D Cibulkova (Svk) 6-1 6-1, A Pavlyuchenkova (Rus) bt A Cornet (Fra) 6-2 1-6 6-4, (6) C Suarez Navarro (Spa) bt S Stosur (Aus) 6-1 6-7 (3-7) 6-4.

ATP Qatar Open

Doha, Qatar - 1st rd: (3) T Berdych (Cze) bt S Stakhovsky (Ukr) 7-5 6-4, (8) L Mayer (Arg) bt B Becker (Ger) 6-1 6-2, P-H Mathieu (Fra) bt A Ramos-Vinolas (Spa) 6-3 4-6 7-6 (9-7), I Marchenko (Ukr) bt (4) D Ferrer (Spa) 6-7 (8-10) 6-3 6-2, R Berankis (Lit) bt (6) A Seppi (Ita) 3-6 6-1 6-4, (2) R Nadal (Spa) bt P Carreno-Busta (Spa) 6-7 (5-7) 6-3 6-1.

ATP Chennai Open

Chennai, India - 1st rd: (5) G Garcia-Lopez (Spa) bt T Daniel (Jpn) 4-6 7-5 6-2, R Ramanathan (Ind) bt D Gimeno-Traver (Spa) 6-2 6-0, L Rosol (Cze) bt S Giraldo (Col) 6-3 6-4, L Vanni (Ita) bt J-L Struff (Ger) 6-4 7-6 (7-5), (6) G Muller (Lux) bt K Khachanov (Rus) 6-7 (3-7) 7-6 (7-4) 6-2, T Fabbiano (Ita) bt J Kovalik (Svk) 1-6 6-3 6-4, A Bedene (Gbr) bt (7) V Pospisil (Can) 7-5 7-6 (8-6).

Hopman Cup

Perth Arena, Perth, Australia

Group A: Czech Republic v Ukraine

Men's Singles: A Dolgopolov (Ukr) bt J Vesely (Cze) 7-5 7-6 (7-3).

Women's Singles: E Svitolina (Ukr) bt K Pliskova (Cze) 7-5 6-2.

Mixed Doubles: J Vesely (Cze) & K Pliskova (Cze) bt A Dolgopolov (Ukr) & E Svitolina (Ukr) 6-3 6-1.

Ukraine win 2-1.

Group A: Australia Gold v USA

Men's Singles: L Hewitt (Aus) bt J Sock (USA) 7-5 6-4.

Women's Singles: J Wolfe (Aus) bt S Williams (USA) 7-5 2-1 ret.

Mixed Doubles: L Hewitt (Aus) & J Wolfe (Aus) bt J Sock (USA) & V Duval (USA) 7-6 (7-4) 6-1.

Australia Gold win 3-0.

ATP CHALLENGER TOUR

Noumea, New Caledonia - Doubles Rd 1: J McGee (Irl)/B Rola (Slo) bt (2) F Gaio (Ita)/A Giannessi 6-4 7-5.

WTA Shenzhen Open

Shenzhen, China - 1st rd: N Gibbs (USA) bt T Smitkova (Cze) 6-0 6-2, Q Wang (Chn) bt (5) J Konta (Gbr) 6-3 3-6 6-3, (1) A Radwanska (Pol) bt A Krunic (Ser) 6-4 6-3, (6) E Bouchard (Can) bt D Vekic (Cro) 6-4 1-6 7-5, S Zheng (Chn) bt (2) P Kvitova (Cze) 6-2 0-0 ret.

WTA Tour ASB Classic

Auckland, New Zealand

1st rd: (7) B Zahlavova Strycova (Cze) bt K Bertens (Ned) 6-2 6-4, (3) C Wozniacki (Den) bt D Kovinic (Mne) 6-4 6-4, K Flipkens (Bel) bt B Mattek-Sands (USA) 3-6 6-4 6-3, D Kasatkina (Rus) bt (1) V Williams (USA) 6-7 (4-7) 6-3 6-3, N Broady (Gbr) bt (2) A Ivanovic (Ser) 7-5 6-4.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport