Tuesday 25 April 2017

Gaelic Games Fixtures

Saturday

NFL Division Four

(2.30 unless stated)

Ruislip: London v Wicklow, 1.30, S McNamee (Tyrone); Pearse Park: Longford v Luimneach, S Carroll (Westmeath); Dr Cullen Park: Carlow v Waterford, B O'Shea (Dublin); Carrick-on-Shannon: Leitrim v Kilkenny, G McCarron (Monaghan). Clare bye.

NHL Division One

Thurles: Tipperary v Kilkenny, 7.30, B Kelly (Westmeath), B Kelly (Westmeath) *Setanta Ireland .

Leinster Under-21 FC

(extra time if necessary)

Dowdallshill: Louth v Wexford, D Brazil (Offaly); Mullingar: Westmeath v Kildare, P Finnegan (Louth)

Sunday

(2.30 unless stated)

NHL Division One

Kilmallock: Limerick v Galway, C McAllister (Cork);

Páirc Ui Chaoimh: Cork v Offaly, M Wadding (Waterford); Walsh Park: Waterford v Dublin, D Kirwan (Cork) *TG4 (deferred).

NHL Division Two

Portlaoise: Laois v Kildare, D O'Driscoll (Limerick); Cusack Park: Clare v Down, 1.30, M Haverty (Galway); Cusack Park: Westmeath v Wexford, T Carroll (Offaly); Casement Park: Antrim v Carlow, E Hassen (Derry).

NHL Division 3A

Ruislip: London v Meath, 1.0, A Kelly (Gaillimh); Celtic Park: Derry v Kerry, G Devlin (Armagh); Crossmaglen: Armagh v Mayo, O Elliott (Antrim).

NHL Division 3B

Clan na Gael: Louth v Sligo, R Mathews (Antrim);

Omagh: Tyrone v Donegal, J O'Rourke (Monaghan); Swords: Fingal v Wicklow, D Connolly (Cill Chainnigh). Roscommon bye.

NHL Division Four

Inniskeen: Monaghan v Fermanagh, D Magee (Down); Kingspan Breffni Park: Cavan v Leitrim, C Groome (Offaly); Pearse Park: Longford v South Down, T Ryan (Tiobraid Árann).

All Ireland club SFC semi-finals

(extra time if necessary)

Parnell Park: Corofin (Galway) v St Galls (Antrim), C Reilly (Meath) *live TG4; Gaelic Grounds: Portlaoise (Laois) v Kilmurry-Ibrickane (Clare), Michael Duffy (Sligo) *TG4 (deferred).

FBD League final

(extra time if necessary)

Castlebar: Mayo v Galway, Marty Duffy (Sligo).

O'Byrne Cup final

(extra time if necessary)

Gaelic Grounds, Drogheda: Louth v DCU, J Curley (Meath).

Leinster Under-21 FC

(extra time if necessary)

Aughrim: Wicklow v Longford, B Hickey (Kildare).

COLLEGES

Today

Sigerson Cup quarter-finals (extra time if necessary) (2.0) -- UUJ v NUI Maynooth, Jordanstown, Padraig Mullen (Antrim); DCU v Cork IT, DCU Sportsground, Paul Finnegan (Louth); Athlone IT v IT Sligo, Athlone, Derek Fahy (Longford); UCC v GMIT, Mardyke, tbc.

Trench Cup quarter-finals (extra time if necessary) (2.0) -- St Patricks TC v The Law School/TCD, Drumcondra, Timmy McCarthy (Dublin); Waterford IT v UU Coleraine, Rochfortbridge, Pat Fox (Westmeath); Letterkenny IT v IT Tralee, Kiltoom, Sean Carroll (Westmeath).

Ryan Cup rd 3 (2.0) -- MICL v DCU, Limerick, Eamonn Phelan (Limerick); QUB v Carlow IT, The Dub, Ray Matthews (Antrim).

Irish Independent

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport