Sport Gaelic Football

Wednesday 18 January 2017

Munster, Ulster to crown new club champions

Published 07/10/2010 | 05:00

AT LEAST three of last year's AIB provincial club senior champions won't be defending their crowns this season, having failed to retain their county titles.

  • Go To

New champions will be crowned in Munster, where 2009 hurling winners Newtownshandrum and football champions Kilmurry-Ibrickane were beaten in the Cork and Clare championships respectively.

Dunloy, the 2009 Ulster hurling champions, were beaten in the Antrim championship, where the title went to Loughgiel Shamrocks for the first time since 1989.

Reigning All-Ireland football champions St Gall's retained the Antrim title and will begin the defence of the Ulster title against the Armagh champions -- Crossmaglen Rangers or Dromintee -- on October 31.

Hurling champions Ballyhale Shamrocks and runners-up Portumna have reached the Kilkenny and Galway semi-finals respectively.

Portlaoise, the 2009 Leinster football champions, are in the Laois semi-final while Connacht winners Corofin have reached the Galway final.

Garrycastle, Leinster runners-up last year, retained the Westmeath title while others who successfully defended their football crowns are Mattock Rangers (Louth), Glencar-Manorhamilton (Leitrim) and Rathnew (Wicklow).

Derry have first-time champions in Eoghan Rua, Coleraine who beat Ballinderry in the final. Coleraine will begin their Ulster campaign against the Down champions on October 31. The Down semi-finals will be decided this weekend.



AIB Provincial club fixtures

Senior Football

Connacht

October 17 -- First round: Eastern Harps (Sligo) v St.Brigid's (Roscommon).

November 7 -- Semi-finals: Corofin or Killererin (Galway) v Castlebar Mitchels or Ballintubber (Mayo); Glencar-Manorhamilton (Leitrim) v Eastern Harps or St.Brigid's.

November 21 -- Final

Leinster

October 24 -- First round: Sarsfields or Moorefield (Kildare) v Arles Kilcruise/Portlaoise/Stradbally (Laois); Garrycastle (Westmeath) v Longford Slashers (Longford); Skryne (Meath) v Rathnew (Wicklow). Quarter-finals: Old Leighlin or Rathvilly (Carlow) v Clara or Rhode (Offaly).

November 7 -- Quarter-finals: St Brigid's/Oliver Plunkett's/ Kilmacud Crokes/Ballyboden St Enda's/St Vincent's (Dublin) v Kildare/Laois; Garrycastle or Longford Slashers v Mattock Rangers (Louth); Skryne or Rathnew v Castletown (Wexford).

November 21 -- Semi-finals

December 5 -- Final

Munster

November 7 -- Quarter-finals: Ballinacourty/Stradbally (Waterford) v Liscannor or Doonbeg (Clare); Austin Stacks/Dr Crokes (Kerry) v Adare/Monaleen (Limerick).

November 21 -- Semi-finals: Nemo Rangers/Clonakilty/Douglas/Carbery Rangers/St Finbarr's (Cork) v Waterford/Clare; Tipperary v Kerry/Limerick.

December 5 -- Final

Ulster

October 17 -- First round: Kingscourt (Cavan) v Naomh Conaill (Donegal).

October 31 -- Quarter-finals: Crossmaglen Rangers or Dromintee (Armagh) v St Gall's (Antrim); Burren/Mayobridge/Kilcoo/Bryansford (Down) v Eoghan Rua, Coleraine (Derry); Omagh/Carrickmore/Coalisland (Tyrone) v Roslea (Fermanagh); Magheracloone or Clontibret (Monaghan) v Kingscourt or Naomh Conaill.

November 14 -- Semi-finals

November 28 -- Final

Senior Hurling

Leinster

October 31 -- First round: Camross/Rathdowney Errill (Laois) v Ballyhale/Carrickshock/O'Loughlin Gaels/ Erin's Own (Kilkenny); Clonkill/Raharney (Westmeath) v Coolderry/ Tullamore (Offaly).

November 14 -- Semi-finals: Laois/Kilkenny v Ballyboden St Enda's/Kilmacud Crokes/St Vincent's/O'Toole's (Dublin); Westmeath/Offaly v Oulart-the-Ballagh/St Martin's (Wexford).

November 28 -- Final

Munster

October 31 -- Quarter-final: Crusheen/Clonlara/Cratloe (Clare) v Kilmallock (Limerick).

November 14 -- Semi-finals: Toomevara/ Clonoulty Rossmore/Kildangan/Thurles Sarsfields (Tipperary) v Clare/Limerick; Glen Rovers/Sarsfields (Cork) v Ballygunner/Lismore/Passage/De La Salle (Waterford).

November 28 -- Final

Ulster

Next Sunday -- Semi-finals: Loughgiel Shamrocks (Antrim) v Ballygalget (Down); Keady (Armagh) v Erin's Own, Lavey (Derry).

October 24 -- Final

Connacht

Galway champions represent Connacht in the All-Ireland series.

October 10 -- Galway semi-finals: Portumna (holders) v Loughrea; Clarinbridge v Tynagh/Abbey Duniry.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport