Sport Gaelic Football

Wednesday 17 September 2014

GAELIC GAMES SCOREBOARD

Published 18/11/2002 | 00:11

  • Share

ANTRIM SFL Div 1: Rossa 5-9; Portglenone 1-13. St Pauls 0-0; Cargan 0-2. SHL Div 1: Portaferry 2-23; Ballycastle 0-6. Div 2: Loughgiel 2-9; Dunloy 1-5. Div 3: Davitts 0-5; St Endas 0-3. Div 4: Creggan 2-10; Rasharkin 1-9. McCartan Shield Tournament: St Pauls 3-7; Gort-na-

  • Share
  • Go To

AIB CONNACHT SHC FINAL

Athenry 1-19; Four Roads 0-9

LEINSTER SHC SEMI-FINAL

Gowran 3-11; Rathnure 0-11

Birr 4-21; St Mullin's 0-8

LEINSTER SFC QUARTER-FINAL

Dunshaughlin 1-11; Rathvilly 0-2

MUNSTER SHC SEMI-FINALS

Mount Sion 2-12; Mullinahone 0-15

Sixmilebridge 2-13; Blackrock 1-15

CONNACHT SFC SEMI-FINAL

Strokestown 0-8; Eastern Harps 0-7

ULSTER SFC Q-FINAL 2ND REPLAY

Errigal C 1-13; Crossmaglen 1-10

DUBLIN SFC FINAL

UCD 0-16; St Vincent's 1-6

LEINSTER JH CHAMPIONSHIP

Kilcotton 4-10; Confrey 1-8

L'ford Slashers 0-21; Ringtown 0-9

Kevins 3-23; Knockbridge 0-5

St Martin's 1-11; Carnew 2-1

LEINSTER JF CHAMPIONSHIP

Kilbride 1-16; O'Loughlin G 1-4

Nobber 0-15; Na Piarsaigh 0-4

Caulry 1-14; Kilcormac 1-6

ANTRIM SFL Div 1: Rossa 5-9; Portglenone 1-13. St Pauls 0-0; Cargan 0-2. SHL Div 1: Portaferry 2-23; Ballycastle 0-6. Div 2: Loughgiel 2-9; Dunloy 1-5. Div 3: Davitts 0-5; St Endas 0-3. Div 4: Creggan 2-10; Rasharkin 1-9. McCartan Shield Tournament: St Pauls 3-7; Gort-na-Mona 3-5. St Johns 2-1; Davitts 2-0. St Theresas 2-1; St Johns B 1-1. Ulster MH Tournament semi-final: Keady Armagh 2-11; Ballycrann Down 2-5. Ulster Colls McRory Cup: St Michaels Enniskillen 1-8; Omagh CBS 1-8. St Marys Magherafelt 2-8; Carrickmacross High School 0-4.

CARLOW SFL Div 2 final replay: Leighlinbridge 1-10 Old Leighlin 0-8. MHL A final: Naomh Eoin 3-5 Carlow Town 1-9.

CAVAN JFC final: Butlersbridge 1-6, Kildallan 0-6. ACFL Div 1 semi-finals: Kingscourt 1-7, Cavan Gaels 0-6. Gowna 0-14, Crosserlough 0-12. Div 2 semi-final: Ballyhaise 1-11, Castlerahan 0-12. Reserve FL Div 2 final: Drumalee 2-11, Denn 1-6. MFC final: Cavan Gaels 0-10, Cormore Gaels 1-4.

CLARE U21 FC A final: Miltown-Liscannor 3-6, Kilmurry-Ibricane 0-9. JFC A final: Cratloe 1-12, Doonbeg 1-10. Cusack Cup final (replay): Kilrush 0-6, Lissycasey 0-5. U16 FC: Kilmurry-Ibricane 3-11, Eire Og 2-6. Lissycasey 2-6, St Breckans 0-4. JHL final (replay): Eire Og 1-9, Newmarket-on-Fergus 0-8.

CORK JHC A Final: Ballinhassig 2-12; Fr O'Neills 3-7. U21 A HC semi-finals: Na Piarsaigh 2-8; Ballyhea 2-3. Erins Own 3-16; O'Mathunas 0-12. MFC B: Kilworth 1-10; Whitescross 0-7. City JFL 1 Final: Nemo Rangers 1-7; Bishopstown 0-7. JFL 3 Final: Nemo Rangers 1-10; Douglas 2-3. U19 FC semi-final: Douglas 4-22; St Finbars 0-5. MFL A play-off: Valley Rovers 2-13; Douglas 1-2. MFL B semi-final: Coursey Rovers 2-6; Bishopstown 1-4. Shandoon Cup semi-final: Mayfield 2-8; Whitescross 0-2. East JFC B: Aghada 1-10; Carrigtwohill 2-3. MFL B: Youghal 1-10; Killea/Itas 0-9. Mid JFC B Final: Gleann Na Laoi 1-8; Canovee 2-5. MHL A Final: Ballincollig 2-14; Inniscarra 0-6. MFL C Final: Clondrohid 5-7; Kilnamartyra 3-11. JHC B: Ballinora 5-5; Iveleary 2-8. Muskerry Cup: Donoughmore 1-6; Aghabullig 0-3. South East U21 A FC semi-final: Carrigaline 1-6; Valley Rovers 0-8. JFC B: Coursey Rovers 2-6; Ballygarvan 0-7.

DUBLIN SFC final: UCD 0-16, St Vincent's 1-6.

GALWAY JHC A final: Turloughmore 2-4 Annaghdown 1-7. JHC B final: Killimor 2-7 Craughwell 1-9. U21 A HC: Portumna 1-7 Athenry 0-5. JHC C quarter-final: Annaghadown 2-10 Menlo Emmet's 2-9. City League final: St Thomas' 3-9 Clarenbridge 0-12. MFC A final: Salthill-Knocknacara 0-12 Caltra 1-5. SFL B final: Milltown 1-14 Killanin 1-13. IFL: Cortoon 1-10 St Grellan's 1-9. U21 FC: Corofin 2-16 Monivea Abbey 0-1. JFL B final: Lettermore 0-8 St Michael's 1-3. JFL C final: Oughterard 1-9 Carraroe 0-10. JFL semi-final: Kilconly 1-9 Williamstown 0-8.

KERRY SFL Div 5 Promotion play-off: Listry 2-7 Ardfert 0-10. West SFC semi-final: An Gaeltacht 1-18 Annascaul 0-8. Losers Round: Dingle 3-12 Lispole 1-7. St Brendan's Board U16 FC final: Churchill 1-13 Ardfert 0-10. O'Callaghan Memorial SFC quarter-finals replay: Duagh 0-9; Ballylongford 0-6. Desmonds 0-9; Finuge 0-7. Emmets 1-6; St Senans 1-5. JFC Rd 1: Clounmacon 2-8; Ballydonoghue 1-7. IFC quarter-final replay: Asdee 0-10; Moyvane 1-4. East O'Donoghue Cup quarter-final: Rathmore 2-9, Kilcummin 1-7.

KILDARE MFC B final replay: Ballymore 0-13 Rathangan 0-3. U20 FC B: Nurney-Athgarvan 2-14 Twomilehouse 2-7; Cilleide 2-9 Ballykelly 1-11. JFL Div 3 Nth final: Clane 1-8 Moorefield 0-7. JFL Div 2 Nth semi-final: Confey 3-9 Clogherinkoe 3-1. SFL Div 3: Eadestown 1-9 Ballykelly 0-9.

KILKENNY U21 Southern HC A final: Mullinavat 2-11 Shamrocks 0-12. U21 B final: Mooncoin 0-12 Tullogher Rosbercon 0-11. MHL Div 1 semi-final: Carrickshock 4-15 O'Loughlin Gaels 4-6. Northern JFC final: Clara 2-8 Muckalee 1-7. U21 Northern B FC final: Conahy Shamrocks 6-6 Beaufort 2-3. Kevin Fennelly Memorial Cup final: Mount Leinster Rangers 3-21 Erin's Own 1-1.

LAOIS MH B final replay: Ballinakill 2-4, Clonad 0-7. ACFL Div 4 final: Timahoe 0-7, Courtwood 0-7. U21 B FC semi-final: Portarlington 1-9, The Rock 1-9. ACFL Div 1 play-off: Arles Kilcruise 2-7, Emo 2-5. Div 5 final: cancelled. Div 3: Portlaoise 1-10, Graigcullen 0-6. Leinster JHC: Kilcotton 4-10, Confrey (Kildare) 1-8. U16 FL final: Portlaoise 1-10, Stradbally Parish Gaels 0-10.

LIMERICK JFC A final: Sth Liberties 1-7 Ahane 0-10. SF relegation final: Mungret 2-10 Oola 1-7. U21 HC B final: Dromin-Athlacca 1-8 Feohanagh 0-6. U21 A semi-finals: Adare 1-9 Murroe Boher 1-7; Kilmallock 5-9 Patrickswell 0-10. U21 FC A semi-final 2nd replay: St Colman's 0-10 Monaleen 0-7.

LONGFORD U21 FC: Carrickedmond-Legan 0-9 Ballymore-St Columba's 1-7. Leader Cup semi-finals: Clonguish 1-10 Fr Manning Gaels 0-8; Ballymahon 1-4 Colmcille 2-9. Div 4: Abbeylara 0-12 St Mary's 1-8.

LOUTH Div 1A FL: Mattock Rangers 0-11; Newtown Blues 1-6. Div 2A FL: Kilkerley Emmets 2-16; Oliver Plunketts 2-16. O'Connells 0-12; Dreadnots 1-7. Naomh Malachy 2-11; St Kevins 0-11. Div 4 A FL semi-final: Cooley Kickhams 3-9; St Marys 0-8.

MAYO West Centenary SF Cup Rd 1: Kilmeena 1-8, Burrishoole 2-10. East Canon Henry Cup SF final: Aughamore 1-12, Ballaghaderreen 0-11. SFL Div 1 play-off: Shrule/Glencorrib 0-6, Kiltane 0-7. U17 B FC final: Davitts 4-9, Garrymore 1-8. U18 FL Div 3 final: Ballyhaunis 1-6, Swinford 0-6.

MEATH U21 FC: Seneschalstown 0-12, Trim 0-10. U21 FC A: Ballivor 1-8, Skryne 1-7. U21 FC B: Dunsany 2-18, Rathkenny 2-7; Moynalvey 2-7, Ratoath 2-6. U21 FC C: St Marys 5-10, Dunderry B 1-4. ACFL B Div 3: Oldcastle 0-17, Donaghmore/Ashbourne 0-11. U21 HC 2001 final: Navan O Mahonys 0-15, St Peters Dunboyne 0-13.

MONAGHAN Reserve HL final: Clontibret 1-8 Latton 3-7. Reserve FL Div 4: Inniskeen 0-11 Sean McDermotts 2-7. IFL: Sean McDermotts 3-13 Rockcorry 1-10. IF Club tournament: Drumgoon 3-7 Newbridge 1-5. Ulster JF Club: Corduff 0-13 Lisnaskea 0-8.

OFFALY Div 1 FL final: Clara 0-10 Gracefield 0-10; Div 4 HL final: Ballyskenagh 1-8 Killavilla 1-6; Div 3 HL quarter-final: Shamrocks 2-12 Drumcullen 3-6. NHC B final: Clara 2-6 CRC Gaels 1-5. U16 FL semi-final: Birr 2-8 Tubber/Ballycumber 2-2.

ROSCOMMON U21 FC: Pearse's 1-9 Elfin 0-9; St Croan's 4-12 St Barry's 1-6; Tulsk 2-9 Kilbride 1-11; Eire Og 2-9 St Michael's 1-6. O'Gara Cup: St Joseph's 0-14 Oran 1-7; St Fhaille's 2-6 St Dominic's 1-7. JFL: St Dominic's 3-13 Clan na Gael 1-8. O'Rourke Cup: Michael Glavey's 2-8 St Ronan's 1-7; Castlere-St Kevin's 0-12 Western Gaels 0-8; Kilmore 0-13 Roscommon Gaels 1-7. U16F: Shannon Gaels 6-10 St Ronan's 4-9. U16 H final: Four Roads 1-10 St Fhaille's 3-3. Colls SF: Marist, Athlone 5-12 Moate CS 1-7.

SLIGO U21 BC: Cloonacool 0-7; St Farnans 0-7. Ballymote 5-8; Mullinabreena 3-3. Drumcliffe 1-12; Tubbercurry 0-9. Bunninadden 2-10; Grange/Cliffoney 1-7.

TIPPERARY West JFC B final: Galtee Rovers 2-8; Cappawhite 2-7. County SF Relegation: Carrick Swans 3-16; Arrovale Rovers 1-7. U21 HC A semi-final: Sarsfields 3-10; Killenaule 0-6. MFC A semi-final: Loughmore 0-12; Commercials 1-6. FL Div 3 final: Rosegreen 0-13; Ballylooby 0-7. IFC quarter-finals: Kickhams 1-11; Fr Sheehys 0-11. Moyle Rovers 2-9; JK Brackens 0-15 IHC semi-finals: Killadangan 2-13; Cahir 2-3. Newport 2-14; Gortnahoe 3-11. JHC A semi-finals: - Ballinahinch 3-15; Emly 0-5. Clonakenny 1-13; Newcastle 0-10. MHC A semi-final: Burgess 2-12; Kickhams 0-0.

WATERFORD IHC final: Ardmore 2-5; Clonea 0-10. JHC final: Geraldines 2-9; Fenor 1-9 (aet). West U21 A HC semi-final: Fourmilewater 1-11; Abbeyside 0-5. West U21 B HC: An Gaeltacht 2-6; Stradbally 0-6. West JHC B: Kilrossanty 3-8; Modeligo 1-3. Abbeyside B 1-9; Kilgobnet B 0-10.

WESTMEATH JFC B semi-final: Killucan 1-10, Ballymore 1-5. ACFL Div 2 final: Coralstown-Kinnegad 0-10, St Malachys 1-5. Div 2 relegation play-off: Maryland 3-13, Kilbeggan Shamrocks 2-9. Div 3: St Lomans 1-17, Milltown 2-1. The Downs 3-7, Mullingar Shamrocks 1-11. Div 5: Garrycastle 2-10,St Lomans 2-8. U16 FC: Kilbeggan Shamrocks-St Josephs 2-9, Milltownpass 1-11. Coralstown-Kinnegad 2-17, Cauly 3-5. U14 F final: The Downs 3-5, Maryland-Tang 2-7.

WEXFORD JHC B semi-finals: Naomh Eanna 3-3, Monageer 1-7 (abandoned after 34 mins) Harriers 2-8, Clongeen 1-8. ACFL Div 1A final: Clonard 0-16, St Fintans 4-4 (aet). Div 2B final: Adamstown 2-8, Ladys Island 0-7. Gorey Dist U21 HC final: Buffers Alley 0-9, Ballygarret 0-5. New Ross Dist U21 FC final: Taghmon/Camross 1-15, Cushinstown 1-2. U16 HC Roinn 3 final: Cloughbawn 2-8, Cranford 3-4. Enniscorthy Dist U21 HC final: Cloughbawn 3-15, Shamrocks 0-3. U14 FC final: Taghmon-Camross 1-8, Volunteers 1-6. Premier SFL B final: Starlights 0-12, Cranford 0-7. Div 1A HL final: Ballygarret 1-12, Geraldine O'Hanrahans 0-11. Jim Byrne Cup MFL: Adamstown 1-10, Bannow-Ballymitty 1-8. Glynn-Barntown 2-11, St Martins 1-5. Bunclody 5-7, Naomh Eanna 3-4. Doyle Cup SF semi-finals: Ferns 0-4, Bunclody 0-3. Kilanerin 4-3, Monageer 2-3. Redmond Cup JFL final: St Annes 2-5, St Martins 0-2. Shield final: St Marys Wexford 2-4, Ladys Island 2-1. Ted White Cup JFL final Div 1: Bannow-Ballymitty 1-6, Gusserane 1-2. Div 2 final: Ramsgrange 1-3, Fethard 1-2. Senior Camogie League final: Oulart The Ballagh 3-5, St Ibars 2-3. MHC semi-final: Ferns 4-13, Clongeen 2-1. FL Div 2C: St Patricks 1-10, Clonee 0-3.

WICKLOW JFC C final: Newcastle 0-7 Coolkenno 0-6; FL Div 1A: St Patricks 2-9 Tinahely 1-5; David Cullen Cup final: An Tochar 0-12 Laragh 0-10. Veha Cup: Baltinglass 0-11 Kiltegan 1-4; FL Div 4: Hollywood w/o Dunlavin scr.

LEINSTER CLUB JFC

Nobber (Meath) 0-15 (B Farrell 0-5, J Maguire 0-3 (2f), D Farrelly, M Reilly 0-2 each, T McCormack, A Hayes, B Lambe 0-1 each), Na Piarsaigh (Louth) 0-4 (M McKeon 0-3 (3f), J Molloy 0-1).

Kilbride (Carlow) 1-16 (T Nolan 1-3, S Grey 0-5 (2f), B Butler 0-3, Jim Fitzpatrick, John Fitzpatrick, J Foley, M Browne jnr, J Dooley 0-1 each), O'Loughlin Gaels (Kilkenny) 1-4 (N Bergin 1-1, B Hogan, J Comerford, C Furlong 0-1 each).

Caulry 1-14 (L Faller 0-7 (4f), A Carroll 0-5 (3f), A Rigney 1-0, P Smith 0-2), Kilcormac/Kiloughly 1-6 (M O'Brien 1-3 (3f), S Spain 0-2, J Quinn 0-1).

LEINSTER CLUB JHC

ST MARTIN'S of Wexford bounced back from their shock defeat by Carlow's Naoimh Eoin last week to trounce Carnew in the Leinster junior hurling competition at Carnew yesterday. Former Kilkenny and Dublin great Mick Morrissey scored the first goal for St Martin's who led by 1-4 to 1-0 at the break.

Elsewhere, two goals in the opening five minutes from Ray Drennan and Richard Power paved the way for Kilcotton on overcome Confey at Knockaroo. Vincent Batman, Tommy Cunningham and Martin Burke led the scoring spree as Ringtown of Westmeath overpowered Longford Slashers at Michael Fay Park in Longford.

Dublin side Kevins over-ran Knockbridge in a one-sided clash at Dolphin Park, Crumlin, with Aidan Flynn and Andy Doyle leading the rout.

St Martin's (Wexford) 2-11 (C Quigley 0-7 (5f), M Morrissey 1-1, C Byrne 0-2, J Stafford 0-1. Carnew: M Murphy 1-0, W Brennan 1-0, T Darcy 0-1 (f).

Kilcotton (Laois) 4-10 (R Drennan 2-2, J Fitzpatrick 1-1, N Daly 0-4, R Power 1-0, N Jones 0-3); Confrey (Kildare) 1-8 (D Nolan 1-1, M Bermingham 0-3, M Divilly, C Divilly 0-2 each).

Ringtown (Westmeath) 0-21 (V Batman 0-7 (4f), T Cunningham 0-5, M Burke 0-5, M Cunningham 0-2, G Goldrick, S McDonnell 0-1). Longford Slashers 1-9 (G Ghee 0-6 (6f), S Ward 1-0, J Newman 0-2, N Ward 0-1.

Kevins (Dublin) 3-23 (A Flynn 1-6 (2f), A Doyle 1-4, D O'Mahoney 1-2, C Bracken 0-4, P Synnott 0-4, C O'Shea 0-2, D Tutty 0-1 (f). Knockbridge (Louth) 0-5 (R Kelly 0-2, B Corbett (f), R Byrne, N Byrne 0-1)

ULSTER IFC QUARTERFINAL

DRUMGOON qualified for the Ulster Intermediate semi-final when second-half goals from Edward Jackson and Keith Fannin helped them overcome Sean O'Leary's from Newbridge in yesterday's replay in Clontibret.

Drumgoon (Cavan) 3-7 (I O'Reilly 0-4, K Fannin 1-1, E Jackson 1-0, B Bates 1-0, P McCabe, P Hand 0-1. Sean O'Leary's (Down) 1-5 (D Dougan 0-4, J Murphy 1-0, P Rocks 0-1)

ULSTER JFC QUARTERFINAL

CORDUFF of Monaghan scored three late points from Pat Kelly, Mark Gilsenan and Shane Malone to overcome Lisnaskea in an entertaining Ulster junior FC quarter-final at Cremartin.

Corduff (Monaghan) 0-13 (M Gilsenan 0-6, S Malone 0-2, R Byrne 0-2, S McConnon, P Kelly, M Mills 0-1. Lisnaskea (Fermanagh) 0-10 (T Martin 0-7, D Kiely, B McCrystal, S Keague 0-1.

Read More

Editor's Choice

Also in Sport