Friday 24 March 2017

Gaelic Games Fixtures

TODAY

Ulster U-21 FC final

Brewster Park: Donegal v Cavan, 8.0, G Corrigan (Down).

Leinster Schools Juv H 'A'

Group Stage

St Loman's, Mullingar: Westmeath Schools v North Offaly. 12.30.

friday

All-Ireland Cols SFC 'B' final

O'Connor Park: HS Clonmel v St Attracta's, 3.0, S Carroll (Westmeath). (Extra-time if necessary).

saturday

NHL

DivISION 3A final

Padraig Pearses, Woodmount, Roscommon: Kerry v Derry, 2.30, S Whelan.

DivISION 4 final

Kingspan Breffni Park: Longford v Monaghan, 2.30, E Hassen (Derry).

Leinster MHC Rd 1

Newbridge: Kildare v Wicklow, 3.0, S Cleere (Kilkenny).

Mullingar: Westmeath v Meath, 3.0, T Anderson (Offaly).

All-Ireland VS SF 'A' Final

Croke Park: St Malachy's, Castlewellan v Clonakilty CC, 12.45. E Kinsella (Laois). Live on TG4

All-Ireland Cols SFC 'A' final

Croke Park : St Brendan's, Killarney v St Colman's, Newry, 2.30, P Fox (Westmeath). Live on TG4

sunday

NFL

Div ISION 1

Killarney: Kerry v Monaghan, 2.30, M Condon.

Pairc Ui Chaoimh: Cork v Mayo, 2.30, G O Conamha (Galway).

Omagh: Tyrone v Dublin, 2.30, D Fahy.

Pearse Stadium: Galway v Derry, 2.30, M Deegan.

Division 2

Newry: Down v Laois, 2.30, J White.

Navan: Meath v Kildare, 2.30, E Kinsella.

Letterkenny: Donegal v Armagh, 2.30, J McQuillan.

Semple Stadium: Tipperary v Westmeath, S Doyle (Wexford).

Division 3

Wexford Park: Wexford v Antrim, 2.30, M Collins.

Tullamore: Offaly v Louth, 2.30, R Moloney.

Breffni Park: Cavan v Fermanagh, 2.30, S McNamee.

Markievicz Park: Sligo v Roscommon, 2.30, G McCarron.

Div ISION4

Fraher Field: Waterford v Clare, 2.30, P Sheehy.

Gaelic Grounds: Limerick v Leitrim, 2.30, M McGann.

Aughrim: Wicklow v Kilkenny, 2.30, G McCormack.

Pearse Park: Longford v London, 2.30, E O'Grady.

camogie

saturday

NATIONAL LEAGUE DIVISION 1 SEMI-FINALS

At Tullamore: Galway v Kilkenny, 1.30, É Mac Suibhne (Dublin).

At Tullamore: Cork v Wexford, 3.15, A Lagrue (Kildare).

ALL- IRELAND U-16 'A' CHAMPIONSHIP

At Cork venue : Cork v Clare, TBA.

At Wexford venue : Wexford v Galway, TBA.

At Kilkenny venue: Kilkenny v Dublin, TBA.

ALL- IRELAND U-16 'B' CHAMPIONSHIP

At Antrim venue: Antrim v Down, M McToal (Derry).

At Armagh venue: Armagh v Derry, C Coulter (Down).

At Laois venue: Laois v Offaly.

At Ballyagran: Limerick v Waterford, 2.0.

sunday

NATIONAL LEAGUE DIVISION 3 FINAL

Donaghmore Ashbourne: Laois v Meath, 3.0, O Elliott (Antrim).

NATIONAL LEAGUE DIVISION 4 FINAL

At Healy Park, Omagh: Tyrone v Westmeath, 12.45, C Ó'Céadaigh (Wicklow).

Ladies football

Sunday

(2.0 unless stated)

DivISION 1

Tyrone: Tyrone v Kerry, E O'Hare (Down); Emyvale: Monaghan v Galway, S McIntyre (Tyrone); Laois: Laois v Dublin, K Delahunty (Tipperary); Ballinrobe: Mayo v Cork, 3.0.

DivISION 2

Dromintee: Armagh v Tipperary, T McSorely (Tyrone); Sligo: Sligo v Clare, M Kenny (Mayo); Confey: Kildare v Donegal, J Murray (Dublin); Meath: Meath v Down, T Lennon (Dublin).

DivISION 3

Wexford: Wexford v Fermanagh, 1.0, G McMahon (Dublin); Waterford: Waterford v Cavan, R O'Connor (Tippearay); Hollywood: Wicklow v Longford, P Kehoe (Carlow); Roscommon: Roscommon v Westmeath, Y Duffy (Cavan).

DivISION 4

Offaly: Offaly v Louth, D McKittrick (Dublin); Leitrim: Leitrim v Limerick, M Moran (Mayo).

HANDBALL

saturday

ALL-IRELAND 40X20 CHAMPIONSHIPS

Kingscourt(4.0) -- MS Final: Limerick (Padraig O'Carroll) v Galway (Martin Mulkerrins).

Ladies SD Final: Kerry (M Daly & A Prenderville) v Roscommon (M Rushe & H Rushe).

Men's SS Final: Cavan (P Brady) v Armagh (C Shanks).

Irish Independent

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport