Monday 5 December 2016

Gaelic Games Fixtures

Published 24/02/2010 | 05:00

SATURDAY

  • Go To

NHL -- Round 2

Division 1

Gaelic Grounds: Limerick v Cork, 7.30, J McGrath (Westmeath), *Setanta Ireland.

All-Ireland SF Club semi-final

Parnell Park: Corofin (Galway) v St Gall's (Antrim), 7.30, C Reilly (Meath), *TG4.

SUNDAY

NHL -- Round 2

(2.30 unless stated)

Division 1

Nowlan Park: Kilkenny v Offaly, J Ryan (Tipperary). Pearse Stadium: Galway v Waterford, B Gavin (Offaly), * TG4. Parnell Park: Dublin v Tipperary, J Owens (Wexford). * TG4 (deferred).

Division 2

Wexford Park: Wexford v Down, 1.30, J O'Mahoney (Limerick). Newbridge: Kildare v Antrim, S Whelan (Wexford). Portlaoise: Laois v Clare, D Richardson (Limerick). Dr Cullen Park: Carlow v Westmeath, T Ryan (Tipperary).

Division 3A

Pairc Tailteann: Meath v Armagh, C Groome (Offaly). Ruislip: London v Derry, D Copps (Cork). Castlebar: Mayo v Kerry, P Green (Galway).

Division 3B

Athleague: Roscommon v Tyrone, A Kelly (Galway). Letterkenny: Donegal v Louth, E Hassen (Derry). Markievicz Park: Sligo v Fingal, J O'Rourke (Monaghan).

Division 4

Enniskillen: Fermanagh v Leitrim, G Duffy (Antrim). Michael Fay Park: Longford v Cavan, D Magee (Down). Ballela: South Down v Monaghan, R Mathews (Antrim).

O'Byrne Shield SF Final

Tinryland: Carlow v Wexford, 1.30, P Kneel (Louth).

LADIES FOOTBALL

SUNDAY

NFL Div 1 -- Cork IT: Cork v Kerry, 3.0, R O'Connor (Tipperary).

NFL Div 2 -- Kevinsfort, Sligo Town: Sligo v Down, 2.0, K McShea (Donegal).

CAMOGIE

SATURDAY

NL Division 2: Wexford v Down, TBA.

SUNDAY

NL Division 1 -- Monamolin: Wexford v Dublin, 2.0, J Morrissey (Tipperary). Athenry: Galway v Clare, 1.0, C Egan (Cork). The Ragg: Tipperary v Kilkenny, time and ref TBA.

Division 2 -- Athenry: Galway v Waterford, 2.30, A Monaghan (Clare). Tipperary v Kilkenny, Cork v Antrim; Derry v Offaly, TBA.

Division 3 -- Cullyhanna: Armagh v Dublin, 2.0, ref TBA. Ballyforan: Roscommon v Meath, 1.0, K Kelly (Galway). Laois v Kildare, TBA.

Division 4 -- Dungannon: Tyrone v Carlow, 2.0, C Cunning (Antrim). London v Westmeath, TBA.

UNIVERSITIES

TOMORROW

Higher Ed (2.0 unless stated)

Fergal Maher Cup quarter-final -- Darver: Dundalk IT v IT Blanchardstown, 7.30.

Freshers 'B' FC semi-final -- Cork IT: Cork IT v UCC, 3.0, C Lane (Cork).

Freshers HC Div 1 semi-final -- Mallow: UCC v UL, D Copps (Cork).

Freshers HC Div 2 semi-finals -- Portlaoise: IT Tralee v QUB; Venue TBA: UUJ/MICL v Athlone IT.

FRIDAY

Higher Ed (2.0 unless stated)

Sigerson Cup SF semi-finals (extra-time if necessary) -- NUI Maynooth: UCC v Athlone IT, 12.0, G McCormack; NUI Maynooth v DCU, 3.0, P Fox (Westmeath).

Trench Cup SF semi-finals (extra-time if necessary) -- Carton House, Maynooth: Waterford IT v IT Tralee, 11.0, P Finnegan (Louth); Napier University v Trinity College, 2.0, D Brazil (Offaly).

Further Education FC final (extra-time if necessary) -- Maynooth: Colaiste Ide v Southern Regional College, 2.0.

SATURDAY

Sigerson Cup SF final (extra-time if necessary) -- Leixlip GAA Club: 2.30, Marty Duffy (Sligo).* Live TG4.

Trench Cup final (extra-time if necessary) -- Leixlip: 12.30, P Kneel (Louth).

Corn na Mac Leinn (Extra-time if necessary) -- NUI Maynooth: IT Blanchardstown v GMIT Letterfrack, 11.30, B O'Shea (Dublin).

COLLEGES

SATURDAY

All-Ireland VS F final -- Dr Cullen Park: Cork v Monaghan, 2.0.

SUNDAY

Dr Harty Cup final-- MacDonagh Park, Nenagh: Thurles CBS v Ard Scoil Ris (Nenagh), 3.0.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport