Sport Gaelic Football

Friday 22 August 2014

GAA Results

Published 04/11/2013 | 01:00

  • Share

SECOND TEST

  • Share
  • Go To

SECOND TEST

Ireland 1-15 Scotland 0-14

INTER-CLUB

LEINSTER SFC FIRST ROUND

Longford Slashers (Longford) 3-13 Rathnew (Wicklow) 0-10

MUNSTER SFC QUARTER-FINALS

Ballinacourty (Waterford) 2-7 Dromcollogher-Broadford (Limerick) 0-11

Dr Crokes (Kerry) 1-11 Castlehaven (Cork) 0-8

ULSTER SFC QUARTER-FINALS

Ballinderry (Derry) 1-8 Scotstown (Monaghan) 0-10

Glenswilly (Donegal) 1-10 St Gall's (Antrim) 0-10

Roslea (Fermanagh) 1-12 Ballinagh (Cavan) 0-11

Kilcoo (Down) 2-9 Crossmaglen (Armagh) 1-12

(after extra-time)

CONNACHT IFC SEMI-FINALS

Boyne (Roscommon) 4-22 Eslin (Leitrim) 1-5

Kiltane (Mayo) 2-12 Drumcliffe Rosses Point (Sligo) 4-5

LEINSTER IFC

St Fintan's (Wexford) 0-13 Muckalee (Kilkenny) 1-7

Ballyroan Abbey (Laois) 2-11 Gael Colmcille (Meath) 0-13

MUNSTER IFC QUARTER-FINALS

De La Salle (Waterford) 4-6 Ballyporeen (Tipperary) 2-12

St Joseph's Milltown Malbay (Clare) 3-11 Sean Finns (Limerick) 0-7

ULSTER IFC QUARTER-FINALS

Killeshandra (Cavan) 0-14 St Teresa's (Antrim) 1-7

Eskra (Tyrone) 0-19 Enniskillen (Fermanagh) 1-3

Truagh (Monaghan) 2-10 Drumgath (Down) 0-10

Foreglen (Derry) 2-11 Naomh Muire (Donegal) 1-11

CONNACHT JFC SEMI-FINAL

Headford (Galway) 1-11 Cill Chomain (Mayo) 1-7

LEINSTER JFC

Fenagh (Carlow) 0-16 Kilmore (Wexford) 0-12

Two Mile House (Kildare) 2-10 Emmet Drumbarragh (Meath) 0-6

Birr (Offaly) 3-9 St Paul's (Westmeath) 1-9

Hunterstown Rovers (Louth) 0-14 Carrickedmond (Longford) 1-3

ULSTER JFC QUARTER-FINALS

Annaghmore (Armagh) 1-9 Kill (Cavan) 0-9

Emyvale (Monaghan) 2-23 Ardmore (Derry) 2-8

Kileeshil St Mary's (Tyrone) 0-11 Teconnaught (Down) 0-9

Milford (Donegal) 0-22 Michael Davitts (Antrim) 2-13

LEINSTER SHC QUARTER-FINALS

Mt Leinster Rangers (Carlow) 1-15 Castletown Geoghegan (Westmeath) 1-13

Kilcormac-Killoughey (Offaly) 1-18 Camross (Laois) 1-10

Oulart-The Ballagh (Wexford) 0-20 Clara (Kilkenny) 2-11

MUNSTER IHC SEMI-FINALS

Whitegate-Feacle (Clare) 0-18 Youghal (Cork) 0-18

(after extra-time)

Ballina (Tipperary) 3-19 St Brendan's (Kerry) 0-15

LEINSTER JHC

Carlow Town (Carlow) 3-15 Setanta (Dublin) 0-10

Lisdowney (Kilkenny) 3-26 Shanahoe (Laois) 0-14

Ballinamere (Offaly) 0-22 Sarsfields (Kildare) 0-5

Eire Og (Wicklow) 0-17 Pearse Og (Louth) 0-4

LEINSTER SPECIAL JHC

Castleknock (Dublin) 1-14 Palatine (Carlow) 1-7

Mountmellick (Laois) 1-16 Wolfe Tones (Longford) 1-11

COUNTY SFC FINALS

DUBLIN SFC

Ballymun Kickhams 0-20 St Vincent's 1-17

(after extra-time)

TIPPERARY SFC

Loughmore-Castleiney 3-10 Aherlow Gaels 0-9

COUNTY SHC FINALS

CORK ShC

Midleton 2-15 Sarsfields 2-13

LONDON ShC

St Gabriel's 3-16 Brothers Pearse 2-5

LADIES

All-Ireland Club SFC quarter-final: Mountmellick, Sarsfield's (Laois) 5-14 Parnell's (London) 1-3.

All-Ireland Club JFC quarter-final: Dunedin Connolly's (Edinburgh) 7-16 Shane O'Neill's (Armagh) 8-8

ANTRIM

MFL1: Naomh Eanna 2-12 O'Donovan Rossa GAC 2-10. U21AF: Lamh Dhearg 1-5 St Johns GAC 0-6.

CARLOW

U-21 FCA: Eire Og 4-11 OHanrahans/O Hanrachain 0-4. U-21 HC: Naomh Eoin -Myshall 3-12 Naomh Moling 1-7. MHL Sem: Mt Leinster Rangers 2-10 Ballinkillen 1-10.

cavan

IFC Relegation final: Mountnugent 0-9 Ballymachugh 1-3 ACFL Div 1B semi-finals: Drumgoon 1-6 Redhills 1-8, Ballyhaise 0-11 Gowna 1-7 ACFL Div 3: Shercock 1-8 Arva 2-8 Reserve League Div 1A: Ramor United W/O Castlerahan Conceded Minor B Championship final: Laragh Utd 0-4 O'Raghallaigh Gaels 1-9.

clare

SHC semi-finals: Sixmilebridge 1-11 Clonlara 0-11; Newmarket 0-15 Ballyea 1-7. SH relegation play-off: Clarecastle 0-14 St. Josephs 0-10. SHC 'B' relegation play off: Scariff 0-15 Smith O'Briens 0-15. IHC final: Whitegate 1-13 Feakle 1-10. IHC relegation play off replay: Killanena 3-13 Ennistymon 1-13. Clare Champion cup semi-final: Inagh-Kilnamona 2-13 O'C. Mills 0-16. Fr O'Keeffe Cup: Banner 2-10 St.Senans 1-8. SFC semi-finals: Cratloe 2-8 Eire Og 0-9. SFC quarter finals: Doonbeg 1-8 Cooraclare 0-4. JFC 'B' final: Moy 0-11 Killimer 0-7.

CORK

SHC: Midleton 2-15 Sarsfields 2-13. IHC: Kanturk 2-22 Eire Og 1-12. JAHC: Kilbrin 0-16 Castlemartyr 0-15. U21 AHC: Blackrock 3-16 Newcestown 2-9. JAFC: (Semi-Final) Mitchelstown 0-11 Glenbower Rovers 0-8. RedFM SHL Knock-Out : Courcey Rovers 1-14 Ballymartle 2-6. Co JAHL: (Quarter-Final) Freemount 2-13 Ballinascarthy 1-8; Brian Dillons 1-17 Ballymartle 0-5. Div 1 FL Finals: Nemo Rangers 3-12 Carbery Rangers 1-13. JAFL: (Quarter-Final) Ballinhassig 1-10 St Finbarrs 1-7. JBFL: (Semi-Final) Kiskeam 3-11 Fr O Neills 4-6.

CORK – AVONDHU

N C: Buttevant 0-13 Shanballymore 1-9.

CORK – CARBERY

Bkley Financial JBFC: Kilmeen 2-12 Goleen 2-7. Bkley Financial JCFC: Kilmacabea 1-11 St James 1-6. Bkley Financial JDFC: Ilen Rovers 1-4 Bantry Blues 0-7. Carbery JAHL: Ballinascarthy 2-9 Dohenys 0-12. Ml Holland Cup: Kilbrittain 4-11 Bandon 0-16.

CORK – EAST CORK

EC JBHC: (Semi Final) Sarsfields 1-14 Aghada 0-10.

CORK – MUSKERRY

Junior C F Champ: Inniscarra '2' 2-15 Beal Athan Ghaorthaidh 0-5. JFL Div 3: Cill Na Martra 1-11 Ballincollig '2' 0-6.

CORK – SEANDUN

JF(1) Cup: Brian Dillons 3-15 Delanys 1-3. JBHL: (Semi-Final) Mayfield 2-16 Brian Dillons 0-7. U21 A H: Douglas 0-15 Na Piarsaigh 0-11; Na Piarsaigh 0-13 Bishopstown 1-7.

CORK COISTE CENTRAL

U18 P1 HL Play-off: Glen Rovers 1-16 St Finbarrs 2-11. U18 P1 FL Play-Off: St Finbarrs 2-18 Valley Rovers 0-7. U18 P2 FL Play-Off: Bothar Bui 3-6 Newcestown 0-6. U16 P2 HL Play-Off: Shandrum 3-12 Valley Rovers 3-4. U16 CoCham FC: Kilbree/Kilmeen 2-13 St Colmans 3-7; Castlehaven 4-15 Ballinora 0-0. U16 Premier1 FC: Bantry Blues 4-13 Passage West 1-4; Mallow 3-7 Clonakilty 1-10. U16 Central 3 FC: St Michaels 6-7 St Finbarrs 2-7. U16 C3 HC: U18 CoFC: Castletownbere 1-10 Tadhg MacCartaigh 1-6; Western Gaels 4-8 Glenville 3-6. U18 Central HC 3: Blackrock 1-15 Valley Rovers 3-7. U18 Central 3 FC: Douglas 1-13 Nemo Rangers 2-8; St Finbarrs 0-11 Inniscarra 0-6.

CORK COISTE EAST

U16BFL Play Off: Kilmurry 5-4 Aghinagh 2-6. U16BHL Play Off: St Catherines 3-7 Donoughmore 1-6.

CORK COISTE NORTH

MAFL: Fermoy 1-8 Pobal Ui Chaoimh 0-8. MBHL: Ml MacCarthaighs 3-12 Croke Rovers 1-4.

DERRY

U21 F: Slaughtneil 2-13 Glen 2-6. U21 F: Claudy 3-19 Drumsurn 1-5. U21H:

DONEGAL

Div 1: St Eunans 2-14 Killybegs 0-3. Div 1 Res: Gaoth Dobhair 5-10 Naomh Conaill 3-9; Naomh Conaill 4-15 Kilcar 0-8. SF Div2: Termon 3-9 Gleann Fhinne 1-15. Div 4: Burt 2-8 Naomh Ultan 0-6. U21: Kilcar 3-16 Four Masters 4-6.

DONEGAL NORTH

U16 Div 2 Champ: Carndonagh 2-17 Naomh Colmcille Newtown 2-2.

DONEGAL SOUTH

U16 C D1: Dungloe 1-18 Naomh Conaill 0-8; Dungloe 2-11 CLG Naomh Muire 0-3. U16 C D2: Kilcar 4-15 Bundoran 3-5.

DOWN

ACHL Div 2: U-20A: Rostrevor 1-13 St Brigids 1-13. U-20B: Cumann Pheadair Naofa 0-17 Clonduff 0-6. U-20C: Carryduff 3-12 Castlewellan 0-9. U-20D: Burren 2-15 Bryansford 2-6; Atticall 0-5 Newry Shamrocks 0-0. MHL: StPatricks, Portaferry 2-21 Liatroim 1-11.

DUBLIN

SFC: Ballymun Kickhams 0-20 St Vincents 1-17; St Vincents 4-12 Ballyboden St Endas 0-15; Ballymun Kickhams 0-15 St Judes 0-9. AFL 1: O Tooles 1-14 St Judes 2-10; St Sylvesters 1-12 Lucan Sarsfields 0-7. AFL 4: Raheny 1-10 Round Towers C 0-10. AFL 8: Round Towers C 2-9 Starlights 0-4. AHL 2: Naomh Fionnbarra 1-17 Whitehall Colmcilles 0-10; Naomh Mearnog 0-15 Erins Isle 1-8; Ballinteer St Johns 3-20 Ballyboden St Endas 0-14. AHL 3: St Peregrines 2-14 Commercials 1-9; St Vincents 3-10 Round Towers C 1-14; Parnells 1-10 Naomh Barrog 2-6. AHL 4: AHL 5: Naomh Fionnbarra 0-13 Clontarf 0-10; Raheny 4-7 St Maurs 0-10. AHL 6: St Brendans 4-13 Liffey Gaels 3-11; AHL 8: MFC A Group 3: Cuala 1-8 Ballyboden St Endas 0-9. MFC B Group 3: (Quarter Final) Trinity Gaels 3-15 Scoil Ui Chonaill 2-5. MFC C Group 2: Raheny 4-14 Ballyboden St Endas 0-7.

DUBLIN LADIES

ac1ko: Na Fianna 1-12 Fingallians 1-8. u16d1ko: Kilmacud Crokes A 5-9 Ballyboden St Endas A 2-10. u16sko: Templeogue Synge Street 5-10 Na Fianna A 2-12. i6sk2: Ballinteer St Johns B 4-9 Ballyboden St Endas B 2-3. u163: Whitehall Colmcille 4-7 Robert Emmets 2-6. u16d3s: Clontarf A 7-2 Naomh Barrog 3-10. tu14d6ko: St Monicas 4-17 Na Dubhgall 4-5. u16skod4: Skerries Harps 5-2 St Peregrines 1-5. u16d5: Naomh Mearnog 11-11 Liffey Gaels 4-8.

DUBLIN CAMOGIE

Min C Ch: Whitehall Colmcille 0-11 St Oliver Plunketts/Eoghan Ruadh 0-2; Lucan Sarsfields 4-6 Cuala 3-5.

DUBLIN CCC2

U16FLD1: Ballymun Kickhams 3-17 Ballyboden St Enda A 1-8; Kilmacud Crokes A 3-6 Na Fianna A 1-11. U16FLD2: Castleknock A 4-11 Naomh OP/ER 1-2; Skerries Harps A 2-10 St Vincents 1-8; Naomh Barrog 2-11 Lucan Sarsfields A 2-10. U16FLD3: Craobh Chiarain 2-6 St Judes 1-6; Naomh Fionnbarra 1-10 St Brigids 1-8. U16FLD4: Cu Chulainn (Lusk/Man O War) 2-12 Erins Isle 2-5; Parnells 5-7 Whitehall Colmcille 3-5. U16FLD5: St Peters-CM/Bboughal 3-8 O Tooles 1-1; Round Towers (C) 6-4 Ballyboden St Enda B 0-6. U16FLD6: St Patricks (D) 8-14 St Finians (S) 1-6; Clanna Gael Fontenoy 2-6 St Maurs 2-3. U16FLD7: St Damians 4-8 St Vincents B 1-1; Lucan Sarsfields B 3-8 St Patricks (P) 2-6. U16 HL D3 Btm 4: U16 HL Div4: Na Fianna B 3-5 Bray Emmets 2-7.

GALWAY

Div 1A: Tuam Stars 0-12 Naomh Anna 1-5. Div 1B: Cortoon Shamrocks 1-13 Salthill-Knocknacarra 2-9. Div 2A: An Spideal 2-14 Athenry 0-5; Baile Clar na Gaillimhe 0-14 Cuman Peil Maigh Cuilinn 0-6; Div 2B: Oileain Arainn 0-7 Williamstown 0-4. 3BFL NTH: Kilkerrin-Clonberne 1-8 Kilconly 0-7. 4BFL NTH: Annaghdown 2-8 Ballinasloe 1-8. U21AFC NTH: Corofin 1-15 Baile Clar na Gaillimhe 1-13. U21AFC WEST: Salthill-Knocknacarra 0-13 St Michaels GAA Club 1-7. MFL WEST: Salthill-Knocknacarra 2-10 Cuman Peil Maigh Cuilinn 0-13. SHC: Portumna 3-12 Loughrea 0-14. IHS: Oranmore-Maree 3-16 Rahoon-Newcastle 1-8. JAHC: Annaghdown 1-5 Castlegar 0-6. JBHC: Tynagh/Abbey-Duniry 0-15 Clarinbridge 1-6. JBS: Cumann Iomanaiocht Maigh Cuilinn 2-17 Mountbellew/Moylough 1-6. IHL: Kilnadeema-Leitrim 1-27 Meelick-Eyrecourt 1-11. J1HC: Ballygar 1-14 Bearna-Na Forbacha 0-7. MAHC: Liam Mellows 2-12 Turloughmore 1-15. MBHC: Rahoon-Salthill 1-15 Kilconieron 1-11; Killimor 0-10 Oranmore-Maree 0-6.

KERRY

J/I Shield: Kenmare Shamrocks 2-13 Spa Killarney 0-6; J/L Cup: Gneeveguilla 2-7 Tarbert 0-6. U21ClubCup: Kerins O`Rahillys 0-11 Templenoe 1-7.

KERRY – NORTH KERRY

Snr Cship 2013: St Senans 1-8 Knocknagoshel 0-11. U21 CShip: Duagh/Finuge 1-5 Moyvane/Tarbert/Clounmacon 0-7; Ballylongford/Asdee/Beale 1-14 Ballydonoghue 2-4. Minor CShip Div 1: Listowel Emmets 3-9 Ballydonoghue 2-6. U16 Div 2 CShip: (Semi Final) Asdee/Ballylongford 5-12 Brosna/Knocknagoshel 1-7.

KERRY LADIES

Snr Lge Div 4: Southern Gaels B 4-14 Dromid 1-4.

KILDARE

U21AFCQF: Athy 1-7 Maynooth 2-5; Round Towers 0-1 Celbridge 2-14; Castledermot 0-9 Balyna 0-10; Naas 1-8 Sarsfields 0-14; U21BFCQF: Raheens 0-10 Confey 0-8; U21BFCS: Ballykelly 1-2 Suncroft 7-4; Carbury 2-10 Robertstown 3-10; Kilcullen 1-12 Rathangan 1-7; U21CFC: Ellistown 3-4 Caragh 4-10; MHC - Coill Dubh 3-8 St.Columba 5-12; Eire Og/Corrachoill 2-18 Celbridge 1-11; Clane 2-16 Maynooth 1-12

LAOIS

U-21 FC: Portlaoise 1-8 St Josephs-Barrowhouse 0-7; Crettyard/Killeshin 5-9 Graiguecullen GAA 2-12; Graiguecullen GAA 2-11 Ballyroan Abbey Gaels 0-3; Portlaoise 2-12 Stradbally Parish Gaels 1-4. U-21 B FC: Clonaslee St Manmans/Cluain na Sli Naomh Meanmain 1-17 Rosenallis 2-6. MHL: Borris in Ossory Kilcotton 0-16 Rathdowney Errill 0-10

LEITRIM

ACL D1: Glencar-Manorhamilton 2-11 Mohill 3-8; ACL D2: Aughnasheelin 1-7 Drumkeerin 0-7

LIMERICK

CJBFC: Fedamore 3-13 Naomh Seanan/St Senans 3-9; Feenagh Kilmeedy 2-7 Camogue Rovers 1-9. CJAFC: Feohanagh Castlemahon 1-8 Glin 1-7. CJBFL: Feenagh Kilmeedy 4-12 Mungret St Pauls 1-5. U 21 FC: Galbally 1-7 Castletown Ballyagran 1-3. CPU21FCG1: Bruff 2-9 Ahane 1-4. CPU21FCG2: Feale Rangers 1-8 Oola 0-6; Newcastle West 2-8 Fr Caseys / An tAthair O Cathasaigh 0-12; St Kierans 3-13 Na Piarsaigh 1-4. CMAHC: Murroe Boher 0-18 Newcastle West 2-9; Pallasgreen 5-11 Bruff 0-13. CMBHC: Tournafulla 1-14 Kilpeacon 2-7. CMH13ASC: Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-15 Granagh/Ballingarry 3-9. CMH13ASC: CEMHC: Cappamore GAA Culb 1-13 Kilpeacon 1-13. C21FC: St Patricks 5-9 Loch na Garra Gaels 3-5. Sth MHC: Sean Og O hAnlaI 2-12 Killacolla Gaels 0-5.

LONDON

SHC: St Gabriels 3-16 Brothers Pearse 2-5. RFC: Tir Chonaill Gaels 1-16 Parnells 2-8. Tipp Cup: Tir Chonaill Gaels 2-11 Fulham Irish 1-10.

Longford

U-21 FC 'B' semi-final: Clonguish 2-8 Abbeylara 0-11

LOUTH

COD Cup: St Patricks 1-17 Cooley Kickhams 2-5. U18D1BKO: Sean O Mahonys 3-10 Oilibhear Pluincead 2-4. U16D3: St Mochtas/Glyde Rangers/Westerns/Sean McDermotts 1-22 Clan na nGael 3-11.

MAYO

SFC: Aghamore 2-14 Tuar Mhic Eadaigh 0-7. IFC: Bonniconlon 1-12 Achill 1-6. SFL 1A: Castlebar Mitchels 1-16 Ballina Stephenites 0-9; Breaffy 0-13 Claremorris 2-5; Crossmolina Deel Rovers 1-10 Ballinrobe 1-9. SFL 1B: Burrishoole 2-15 Ballyhaunis 0-8; Hollymount-Carramore 3-10 Kilmaine 1-8; Kiltimagh 1-14 Shrule/Glencorrib 1-4. U21 A QF: Boholla Moy Davitts 2-9 Castlebar Mitchels 1-8. MAC: Breaffy 0-12 Claremorris 0-3. MSF4: Hollymount-Carramore 3-6 The Neale 2-6. U15D3: Hollymount-Carramore 3-8 Kilmovee Shamrocks 3-6.

MEATH

Feis Quarter Final: Na Fianna 6-12 Wolfe Tones 1-16. U-21 FC: Donaghmore/Ashbourne 0-12 Seneschalstown 0-8; Ratoath 1-16 Simonstown 0-11. U-21 A: St Michaels 2-13 Moynalvey 1-6. U-21 B: Inny Gaels 2-10 Longwood 0-15; Nobber 3-18 Clann na nGael 3-12. U-21 C FC: Syddan 4-16 Boardsmill 1-6; Drumconrath 2-11 Meath Hill 2-10; Curraha 5-13 Moynalty 0-5. U-21 Pre: Winner of Round 1 2-13 Kildalkey 1-13; Killyon 4-21 Kilmessan 0-8. U-21 HC: Ratoath 7-12 Rathmolyon 1-11; Dunderry 7-6 Clann na nGael 3-3; Moylagh/Kilskyre 4-11 OMahonys 1-7. MFC-D1: St Peters, Dunboyne 2-8 Dunshaughlin 0-5; Donaghmore/Ashbourne 1-15 OMahonys 2-8. MFC-D4: Clann na nGael 3-5 Oldcastle GFC 0-2. MFC-D5: Dunderry 3-10 Boardsmill 3-5.

MONAGHAN

SFL: Doohamlet W/O Clontibret; Monaghan Harps 1-11 Magheracloone 0-18; IFL: Clones - Corduff W/O; Donaghmoyne W/O Tyholland JFL: Oram 1-11 Sean Mc Dermotts 2-16

OFFALY

D 4 F L: Pairc de Gras/Gracefield 1-8 Doon 1-3. D 1 H L: Belmont GAA 2-12 Tullamore/An Tulach Mhor 1-14. D 3 HL : Brosna Gales 2-15 Na Seamroga 1-13. U21 F C: Clara 1-12 St Patricks 2-9. U16 HB KO: Tullamore/An Tulach Mhor 2-10 Na Seamroga 1-7. U16 HLF: Cill Chormaic/Cill Aicti 2-15 St Rynaghs (Hurling) 1-11.

Roscommon

U21 'A FC quarter-finals: Strokestown 1-7 Pádraig Pearses 0-3, Roscommon Gaels 0-13 St Croan's 0-9 U21 'A' FC play-off: Michael Glaveys W/O St Aidans

U21 'B' FC semi-finals: Elphin 2-13 Oran 3-9, Tulsk Lord Edwards 0-22 Shannon Gaels 2-5, U21 'C' FC semi-finals: Kilglass Gaels 0-7 St Michael's 0-3, Kilbride 2-17 Ballinameen 0-13

TIPPERARY

SFC: Loughmore Castleiney 3-10 Aherlow 0-9. JFC: Drom-Inch 5-10 Shannon Rovers 0-5. JHC: Moycarkey Borris 2-15 Knockavilla Kickhams 2-13.

ULSTER LADIES

U20 A Grp 1: Our Ladys Castleblaney 5-5 Assumption GS Ballinahinch 0-10. U20 C Grp 4: Aquinas Belfast 3-15 St Genevieves Belfast 0-4. U20 C Grp 6: St Marys Limavady 4-10 St Pius X Magherafelt 4-10

WATERFORD

U21 A H: St Carthages 3-14 Comeragh Gaels 1-8. WU21 B H: Rodaithe na Brice 2-10 Fourmilewater 1-12. CU16FD1: Ballinacourty 5-13 Ardmore 0-5; Tramore 4-5 Gaultier 1-3; Tramore 3-15 St Saviours 1-12. CU16FD2: Kilmacthomas 0-12 St Olivers 0-6; Kilmacthomas 3-12 Clashmore Kinsalebeg 1-5. CU16FD2: The Nire 8-7 St Carthages 4-7; Kilmacthomas 4-10 Naomh Brid 0-4.

WESTMEATH

Feis Cup: (Semi Final) Garrycastle 5-11 Mullingar Shamrocks 1-11. Feis Cup H: (Semi Final) Lough Lene Gales 1-17 Clonkill 0-13. Intermediate Cup: (Semi Final) Coralstown-Kinnegad 2-21 St Marys Rochfortbridge 0-10. Div 3 Cup: Mullingar Shamrocks 1-11 Ballymore 1-7. ACFL Div 2: Caulry 2-12 The Downs 0-10.

WEXFORD

JBHUR CH: Naomh anna 2-9 St Martin's 4-16; JHCGRPA: Our Lady's Island 1-11 Rapparees(Hurling) 0-13; Davistown Courtnacuddy 0-12 Our Lady's Island 2-12

WICKLOW

IFC Replay: Coolkenno 3-12 Ballymanus 2-5. Division 1 F/L: Div 2: Cnoc an Eanaigh 2-9 Coolboy 1-8. MBFC SF: Derry Gaels 3-12 St Kevins 1-12. MAHC S/F: Emmet Carn An Bhua 4-21 Eire Og Greystones 0-4. U16 F SF: U16 H SF: Emmet Carn An Bhua 1-13 Glenealy 1-8; Michael Dwyers 4-3 St Patricks GAA Club Wicklow 3-5. U16H BC SF: Abhainn Dala 2-10 Kilcoole 1-10; Bray Emmets 9-6 Arklow Rock Parnell 2-11.

Irish Independent

Read More

Editor's Choice

Also in Sport