Friday 19 December 2014

GAA fixtures 19/3

Published 19/03/2014 | 02:30

TODAY

Munster U-21FC semi-finals (7.30)

Páirc Uí Rinn: Cork v Limerick, R Hickey (Clare)

Milltown Malbay: Clare v Tipperary, R Maloney (Limerick)

Ulster U-21FC quarter-finals (8.0)

Ballybofey: Donegal v Fermanagh, D Connolly (Monaghan)

Athletic Grounds: Armagh v Antrim, C O'Hagan (Tyrone)

Inniskeen: Monaghan v Down, N Cullen (Fermanagh)

Kingspan Breffni Park: Cavan v Tyrone, S McLaughlin (Donegal)

Leinster U-21FC semi-finals (7.30)

Parnell Park: Offaly v Meath, A Nolan (Wicklow)

Portlaoise: Longford v Dublin, N Ward (Westmeath)

Saturday

Allianz NFL Division 4

Ruislip: London v Carlow, 2.0, B Rice (Down)

Allianz NHL Division 3B

Ballinamore: Leitrim v Warwickshire, 4.30, J Clarke (Down)

Connacht U-21FC semi-finals (4.30)

Pairc Sean Mac Diarmada: Leitrim v Galway, L Devenney (Mayo)

Markievicz Park: Sligo v Roscommon, J Molloy (Galway)

ALL-IRELAND COLLEGES

(Extra-time if necessary)

BR Edmund Rice Cup SF 'D' final

Markievicz Park: St Joseph's High School Crossmaglen (Armagh) v Our Lady's Secondary School Belmullet (Mayo), 2.0, D Maher

Paul McGirr Cup JF semi-finals

Inniskeen: PCC Falcarragh (Donegal) v Good Counsel College (Wexford), 1.30

Gurteen: Rice College Westport (Mayo) v winner of St Brendan's College Killarney (Kerry) v St Francis College Rochestown (Cork), 2.0

Croke Cup SH 'A' semi-finals

Templemore: Ard Scoil Rís (Limerick) v St Kieran's College (Kilkenny), 12.0

Templemore: Kilkenny CBS v Scoil na Trinóide Naofa, Doon (Limerick), 1.45

Paddy Buggy Cup SH 'B' semi-finals

Whitegate GAA: Coláiste Phobal Ros Cré (Roscrea) v St Mary's College (Galway), 2.0

Inniskeen: St Fergal's College, Rathdowney (Laois) v Cross and Passion College Ballycastle (Antrim), E Hassan (Derry), 3.15

Michael Cusack Cup SH 'C' final

Venue TBC: Wexford CBS (Wexford) v Salesian College, Pallaskenry (Limerick), time TBC.

Sunday

(2.0 unless stated)

Allianz NHL Division 1A

Nowlan Park: Kilkenny v Waterford, J Owens (Wexford)

Thurles: Tipperary v Dublin, B Gavin (Offaly)

Cusack Park: Clare v Galway, D Kirwan (Cork)

Division 1B

O'Moore Park: Laois v Limerick, A Kelly (Galway)

Páirc Uí Rinn: Cork v Wexford, B Kelly (Westmeath)

O'Connor Park: Offaly v Antrim, J Ryan (Tipperary)

Division 2A

Dr Cullen Park: Carlow v Westmeath, S Cleere (Kilkenny)

Ruislip: London v Kerry, D Hughes (Carlow)

Newbridge: Kildare v Derry, J Keenan (Wicklow)

Division 2B

Ballycran: Down v Meath, G Duffy (Antrim)

Arklow: Wicklow v Fingal, J Heffernan (Wexford)

Athletic Grounds: Armagh v Mayo, C Cunning (Antrim)

Division 3A

Athleague: Roscommon v Longford, T Carroll (Offaly)

Castleblayney: Monaghan v Fermanagh, L McAuley (Antrim)

Darver: Louth v Donegal, G McGrath (Dublin)

Division 3B

Markievicz Park: Sligo v Tyrone, B Sweeney (Donegal)

Irish Independent

Promoted articles

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport