Sunday 11 December 2016

for the record - results & fixtures

Published 18/10/2015 | 02:30

BASKETBALL

  • Go To

Men's Premier LEAGUE

Pyrobel Killester 83 (41)(P Sullivan 20, J Turner 15, C Gordon 9, J Martinez 9) DCU Saints 59 (30)(M Provizors 25, E Darling12, A Marakenko 9)

UL Eagles 71 (40)(N Campbell 15, R Lynch 14, S Battle 11, E Quigley 11) Belfast Star 82 (44)(S Vanzant 28, P McGahern 17, K Cairns 16)

Templeogue 81 (51)(M Bonaparte 21, C Grace 18, L Murphy 11) Swords Thunders 80 (41)(M Goj 14, A Dolento 13, I Westbooks 10)

Templeogue 3 3 0 9

UCD Marian 2 2 0 6

UL Eagles 3 2 1 6

Pyrobel Killester 32 1 6

C&S UCC Demons 2 1 1 3

GCD Swords Thunder 3 1 2 3

Eanna 2 1 1 3

Belfast Star 31 2 3

SSE Airtricity Moycullen 2 0 2 0

DCU Saints 3 0 3 0

WOMEN'S PREMIER LEAGUE

Pyrobel Killester 88 (45) (R Contrares 19, M Clarke 16, A Sullvan 14) Portlaoise Panthers 78 (33)(N Arnone 23, C Melia 21, T Turner 16)

Maxol WIT Wildcats 76 (34) (J Boone 17, K Fox 10, H Ronan 25) Liffey Celtics 69 (32) (S Maguire 15, M Hoffman 22, E Bracken 13)

Meteors 77 (47) (M McGuinness 22, J Daly 15, E Leer, K Meany 12) UL Huskies 58 (23) (S Benedetti 22, O Woods, A Danagher 7, C O'Halloran 7)

BOXING

NATIONAL INTERMEDIATE CHAMPIONSHIPS

Prelims and Q/finals

60kg C Berry (Bray) bt B Teeling (Bracken) 2-1

69kg M McCole (Dungloe) bt E Lawrence (H Family D) 3-0

L Reeves (Southside) bt P Darby (Twin Towns) 3-0; S Hunt (Palmerstown) bt F Nkodia (St Michaels D) 2-1; K McMahon (Ballybough) bt J Dowling (Paulstown) 3-0; D Timlin (Geesala) W/O; M Stokes (Holy Family D) W/O; M Fitzpatrick (Riverstown) W/O; G Byrne (St Margaret's) bt G Forde (St Teresa's) 3-0

75kg S Egan (Bracken) bt N Tierney (Cookstwon) 3-0; E Byrne (Na Fianna) bt D Mates (St Margaret's) 3-0; A Nodari (Bray) bt D Tennyson (Dungloe) 3-0; D Burke (St Michael's Dub) bt J Byrne (St Margaret's) 3-0; C Kearns (Ballybough) W/O; J Lawrence (Eagle) bt D Duhig (St Francis') TKO2; C Wallace (St Monica's) bt N Sommers (Palmerstown) 3-0; J Daly (St Annes) bt M O'Reilly (Tramore) KO1.

81kg D Darker (St Margarets) bt P Boranski (Bray) 2-1; C Skuvie (Crumlin) bt D Clarke (Westside) 3-0; S Conroy (Ballyhaunis) bt B Harkin (Cootehill) 2-1; A Moraru (Drimnagh) bt G Joyce (Dealgan) 2-1; A Kondrotas (Portloaise) bt R Burke (Glasnevin) 3-0.

91kg T Conroy (Celtic Eagles) bt E Tighe (Ballinacarrow) 2-1; C Griffin (Celtic Eagles) bt M Cummings (Carrickmore) 3-0; M Gallagher (Finn Valley) bt C O'Shaunnessy (Rathkeale) TKOI2; J Hughes (Ryson) bt P Reilly (Drimnagh) 3-0.

CRICKET

First Test Match

Galle: Sri Lanka 484 Karunaratne 186, Chandimal 151, Bishoo 4-143) v West Indies 251 (Bravo 50, Herath 6-68) & 227 (J Blackwood 92, Herath 4-79)

Sri Lanka won by an innings and 6 runs

Abu Dhabi: Pakistan 523-8 dec (Malik 245, Asad Shafiq 107, Hafeez 98, Stokes 4-57) & 173 (Misbah-ul-Haq 51, Rashid 5-64) v England 598-9 dec (Cook 263, Root 85, Bell 63, Stokes 57) & 74-4

Pakistan drew with England

TOUR MATCH

Harare: Zimbabwe 352-6 (90 overs)(M Waller 119 no, R Chakabva 104, PJ Moor 52, H Mazakadza 28, J Mooney 2-60, C Young 2-81). Game continues today.

GAELIC GAMES

DUBLIN

SFC, Quarter-finals: Clontarf 1-19 (C Johnson 0-7 (2f, 1 '45'), J McCaffrey, M MacDonncha, A O'Neill 0-2 each, I O'Dwyer, A Foley, M Dufficy, M Hughes, P Synon, C Finan 0-1 each) St Anne's 0-7 (C McKeown 0-4 (0-2f), S Fulham 0-3 (0-2f).

Ballyboden St Enda's 1-12 (C Basquel 1-1, A Kerin 0-3 (1f), R Basquel 0-2 (2f), D O'Reilly, B Dwan, D Nelson, C Keaney, S Molony, D O'Callaghan 0-1 each) St Oliver Plunkett's/ER 1-11 (B Brogan 1-4 (0-3f), G Smith, N Walsh 0-2 each, R McConnell, A Brogan, P Lee 0-1 each)

LIMERICK

County Premier IH Semi-final: Bruree 1-12 Monaleen 1-11, Premier MH Final: Doon 0-18 Na Piarsaigh 0-14. County senior football (relegation) final, Rathkeale 0-12 Adare 0-8.

ROSCOMMON

SHC Final Replay: Four Roads 0-17 (D Dolan (3f) 0-6, J Lawlor 0-4, M Kelly (2f, 1 '65) 0-3, S Curley, C Dolan, A Lawlor, E Mulry 0-1 each) Padraig Pearses 1-11 (A Finnerty 1-1, D Glynn, T Seale (3f) 0-3 each, T Sweeney (2f) 0-2, S Naughton, JP Dolan 0-1 each)

WEXFORD

SFC Final: St. James' Ramsgrange 0-11 (K O'Grady 0-5 (4 fs), B Molloy 0-2, G Molloy, M O'Hanlon (f), D Keating, A Parle 0-1 each) St Martin's 1-6 (C Lyng 1-4 (1-0 pen, 1 f), C Redmond, R Murphy 0-1 each)

Today

Ulster club SFC preliminary round: Owenbeg: Slaughtneil v Derrygonnelly, 3.30

Antrim SFC final: Ahoghill: Cargin v Lamh Dhearg, TBC

Clare SFC final: Cusack Pk: Cooraclare v Miltown Malbay, 3.0

Cork SFC final: Pairc Ui Rinn: Castlehaven v Nemo Rangers, 4.0

Donegal SFC final: MacCumhaill Park: Naomh Conaill v St Eunan's, TBC

Kildare SFC final: Newbridge: Athy v Sarsfields, 2.0

Laois SFC final: O'Moore Park: Portlaoise v Emo, 5.15

Limerick SFC final: Kilmallock: Dromcollogher-Broadford v Newcastlewest, 3.0

Monaghan SFC final: Monaghan Harps v Scotstown, Clones, 3.30

Roscommon SFC final: Clann na nGael v Padraig Pearses, Dr Hyde Park, 4.30

Carlow SHC final: Netwatch Cullen Park: Mount Leinster Rangers v St Mullin's, 4.0

Offaly SHC final: O'Connor Park: Coolderry v St Rynagh's, 4.0

Waterford SHC final: Walsh Park: Tallow v Ballygunner/Fourmilewater, 4.0

Westmeath SHC final: Cusack Park: Clonkill v Raharney, 3.

GOLF

European Tour

Portugal Masters, Vilamoura: (Gbr & Irl unless stated, par 71): 195 A Sullivan 64 64 67 200 E De La Riva (Spa) 65 67 68 202 C Wood 68 69 65, J Campillo (Spa) 66 69 67 203 N Colsaerts (Bel) 64 71 68, T Pieters (Bel) 65 66 72 204 H Otto (Rsa) 70 65 69, T Bjorn (Den) 67 67 70, B Wiesberger (Aut) 68 64 72, T Fisher Jnr (Rsa) 66 68 70 205 A Wall 69 64 72, D Drysdale 65 71 69, T Fleetwood 69 64 72 206 E Espana (Fra) 70 67 69, G Mulroy (Rsa) 69 67 70, S Gallacher 67 71 68, A Quiros (Spa) 67 68 71 Also: 210 Padraig Harrington 70 70 70 212 Damien McGrane 67 72 73 217 Kevin Phelan 70 71 76

GREYHOUND RACING

SHELBOURNE PARK

575 - Offshore Head (Head Bound-Sparta Beauty) (6) 5/4, Long Distance (3) 2/1, Daytime Dazzler (4) 6/1, Novel Approach (5) 6/1, Shady Ash (1) 4/1, Two Bens (2) 3/1. nk 31.39 (O Mckenna). T €2.10 €1.70 €2.10 F €8.00 T €64.10.

525 - Speedy Joe (Ace Hi Rumble-O Garney Pearl) (1) 6/4, Nushkas Sean Og (5) 5/4, Ksara Sara (4) 3/1, Oneco Lee (3) 4/1. 3.5L 28.47. T €2.80 €1.10 €1.10 F €7.40 T €14.90.

525 - Time To Share (Godsend-Highview Share) (6) 4/1, True Wisdom (3) 4/1, Hovex Princess (4) 5/4, Tinnock Fantasy (2) 7/4, Bolton Ramone (5) 8/1, Getgoin Jack (1) 7/4. 7L 28.41 . T €9.90 €1.80 €3.20 F €70.30 T €106.10.

550 - Athboy Bound (Head Bound-Martinstown Mist) (5) 4/1, Footfield Flash (2) 4/1, Mind The Gap (6) 3/1, Allen Orchestra (3) 2/1, Abbeyville Olly (1) 6/1, Pepsi Sarah (4) 6/1. 1.5L 30.15 . T €4.10 €2.00 €2.10 F €15.10 T €66.60.

525 - Madabout Dan (Archaton Pine-Ardavagga Dazl) (5) 6/1, Kildallon Bruno (2) EVS, Cyprus Avenue (3) 4/1, Group Thunder (4) 5/1, Innfield Sparky (1) 5/2, Pennylane Vicky (6) 8/1. 2L 28.60 (S Devlin). T €5.10 €1.50 €2.10 F €9.50 T €281.20.

525 - High St Flash (Scolari Me Daddy-High St Miley) (1) 5/2, Deerpark Ped (5) 5/1, Young Romance (6) 6/1, Moynevilla West (2) 5/2, Eleanors Moment (4) 5/1, Farloe Joey (3) 6/4. hd 28.66 (M (murt) Leahy). T €4.40 €2.60 €4.60 F €36.00 T €80.20.

525 - Highview Ranger (Premier Fantasy-Highview Horizon) (3) 5/1, Faypoint Shane (6) 5/1, Razldazl Al (4) 6/1, Aoifes Prinskie (1) 2/1, Killglen Chief (2) 6/1, Coonough Master (5) 2/1. 2.5L 28.59 (G Merriman). T €9.60 €3.90 €2.20 F €30.80 T €218.70.

525 - Jackies Flyer (Iso Octane-Highview Bally) (1) 3/1, Swords Wizard (6) 4/1, Farloe Cody (3) 6/4, Tarsna Danceaway (5) 5/1, Budgie Power (2) 3/1, Catunda Yvonne (4) 5/1. 1.5L 28.67 (G Merriman). T €4.20 €1.50 €1.70 F €15.00 T €61.60.

525 - Sidarian Nell (Leeview Jet-Rising Pearl) (2) 5/4, Mynewbestfriend (1) 5/4, Cragghill Hero (5) 5/1, Lodgefield Todd (4) 5/1, Master Moroney (6) 5/1, Maggies Chips (3) 5/1. 2.5L 28.40 (G Holland). T €2.80 €1.30 €1.70 F €5.00 T €24.60.

525 - Toolmaker Scot (Boherna On Air-Savings Book) (3) 3/1, Swords One (4) 4/1, Base Camp (6) 6/1, Ardrahan Zindi (1) 3/1, Overcharge (2) 3/1, Coolykereen Fire (5) 5/2. 4.5L 28.35 (R G. Gleeson). T €3.90 €2.70 €3.00 F €34.10 T €107.20.

525 - Budgie Bypass (Hello Deejay-Westpoint Lass) (6) 4/1, Swords Ace (4) 7/2, Long Term (1) 9/4, Ballybough Lee (3) 7/1, Coran Sky (5) 4/1, Bellmore Neymar (2) 5/2. 1L 28.64 (P Hennessy). T €4.20 €3.10 €2.20 F €40.60 T €84.40.

550 - Samiya (Brett Lee-Kildallon Maid) (3) 4/7, Airport Turbo (1) 5/1, Calzaghe Clampet (4) 7/2, Hannibal Rising (6) 8/1, Allen Wizard (5) 3/1. 4.5L 29.58 (R G. Gleeson). T €1.70 €1.10 €1.10 F €6.00 T €13.00.

DUNDALK

Gravedigger 6/1 22.20; Ballybun Bill EVS 21.71; Wee Dinger EVS 29.65; Mystic Aussie 5/2 29.30; Regards To Ned 3/1 21.73; Witch Two 5/1 29.47; Dingle Daley 3/1 29.05; Sad Bean 2/1 33.44; Kahuna Bruce 2/1 21.63; Colarhouse Coco 5/2 28.76; Colarhouse Pat 29.04.

LIMERICK

Sporry Jack 3/1 29.55; Mind Da Dog 3/1 29.41; Samisla 5/2 29.26; Fionntra Chris 3/1 28.71; Fast Fit Alex 2/1 29.88; Balistic Nina 3/1 30.09; Up The Dines 5/2 28.79; Country Legend 10/1 29.72; Save The Don 5/4 29.41; Offshore Bound 6/4 29.53; Skywalker Rory 2/1 29.69; Gulleen Hero .

MULLINGAR

Forelacka 4/6 22.36; Active Neptune 2/1 30.05; Cathals Moskova 6/4 21.92; Coolaske 6/4 30.24; Try Again Carla 2/1 30.17; Budders Reward 2/1 30.02; Diggers Ozz 1/1 22.01; Creevy Charm 5/2 29.76; Catunda Ramona 3/1 22.05; Home Shona 6/4 29.80.

WATERFORD

Material Man 3/1 28.54; Moteenanon 3/1 29.27; Cosy Scolari 4/1 28.88; An Ocean Bar 5/2 28.97; Mikeys Gold 2/1jf 28.81; Coyote Sea 4/1 30.12; Sunfire Cosmic 3/1 30.11; Sunset King 1/2f 28.74; Ballyhi Blue 4/1 29.17.

HOCKEY

Men's international

Serpentine Avenue: Ireland 2 (T Cockram, K Good) Argentina 2 (L Vila, G Peillat)

Ireland: D Fitzgerald, J Jackson, S Cole, J McKee, T Cockram, N Glassey, M Bell, M Robson, K Good, P Gleghorne, S Loughrey. Subs: L Cole, L Chadwick, S Murray, O Magee, D Carlisle, J Bruton, J Carr.

LEINSTER LEAGUE

Division 1: Weston 0 Rathgar 3; Fingal 0 YMCA 4; Corinthians 2 UCD 2; Clontarf 4 Dublin University 1.

YMCA 3 3 0 0 14 0 9

Clontarf 3 3 0 0 15 3 9

Corinthians 3 2 1 0 12 4 7

UCD 3 1 2 0 6 4 5

Rathgar 3 1 1 1 3 2 4

Avoca2 1 0 1 3 3 3

Kilkenny 2 1 0 1 6 9 3

Fingal 3 0 0 3 5 120

Dublin University 3 0 0 3 2 10 0

Weston 3 0 0 3 1 20 0

Div 2: Monkstown II 3 Railway Union II 2; Corinthians II 4 YMCA II 2; Three Rock Rovers II Rathgar 0

Div 3: Monkstown III 7 UCD II 2; Bray 5 Mullingar 1; Railway Union III 4 Naas 0; Three Rock Rovers III 6 Corinthians III 1; Dublin University II 0 YMCA III 11

RUGBY

WORLD CUP

Quarter-finals

Twickenham: South Africa 23 (12)(du Preez try; Pollard 6 pens) Wales 19 (13)(Davies try; Biggar 3 pens, con, Dp Gl)

Millennium Stadium: New Zealand 62 (29)(Savea 3 tries, Kerr-Barlow 2 tries, Retallick, Milner-Skudder, Kaino, Read try each; Carter pen, 7 cons) France 13 (13)(Picamoles try; Parra pen, con, Spedding pen)

GUINNESS PRO 12 LEAGUE

Irish Independent Park: Munster 35 (14)(Sherry 2 tries, Keatley try, 5 cons, Coghlan, Conway try each) Cardiff Blues 27 (17)(Knoyle, R Smith, Isaacs try each; Patchell 2 pens, 3 cons)

Treviso: Benetton Treviso 22 (8)(Ambrosini 2 tries, Bigi try, Hayward pen, 2 cons) Ospreys 25 (12)(Davies try, 2 pens, 2 cons, D Evans, John try each)

Munster 440096791 17

Scarlets 4 4 0 0 83 44 0 16

Edinburgh 44 0 0 79 520 16

Connacht 4 30 1 131 102 4 16

Ulster 4 2 0 2 98 51 3 11

Glasgow 4 20 2 93 86 3 11

Leinster 42028369210

Cardiff Blues 4 1 0 3 134 107 3 7

Newport Gwent D'gons 41 0 3 64 95 1 5

Ospreys 4 1 0 3 5890 1 5

Benetton Treviso 4 0 0 4 66 118 3 3

Zebre 4 0 0 4 36 128 0 0

ULSTER BANK LEAGUE

Division 1A

Dooradoyle: Garryowen 18 (J Hrstch, S Buckley try each, N Cronin 2 pens con) Galwegians 9 (A Moynihan 2 pens, C Gaffney pen).

Ballymacarn Park: Ballynahinch 29 (3)(R Harte, C Trenier, Z McCall try each, Penalty try; C Quinn pen, 3 cons) Young Munster 34 (22)(G Slattery, S Duggan, D Goggin, A Kennedy, D McCarthy try each; P Downes pen, 3 cons) Castle Avenue: Clontarf 14 (0)(M D'Arcy, M Noone try each; J Carbery con) Cork Constitution 15 (6)(T Quinlan 5 pens)

Dooradoyle: Garryowen 18 (9)(S Buckley, J Hrstich try each; N Cronin 2 pens, con) Galwegians 9 (6)(A Moynihan 2 pens, C Gaffney pen)

Played Friday

Old Belvedere 19 Lansdowne 0

UCD 18 Terenure College 20

Old Belvedere 5 4 0 111864218

Clontarf 531112389216

Garryowen 53119377216

UCD 5212156 98313

Terenure College 5302931121 13

Lansdowne 5212 95 98 1 11

Cork Constitution 5 122 8690210
Galwegians 5 20395105 1 9

Young Munster 5 1221051571 9

Ballynahinch 5 0 0 5 9316733

DIVISION 1B:

Eaton Park: Ballymena 43 (Connor Smyth 2 tries, A McBurney, M Harkness, M Irwin, C Patterson try each; Re McMaster pen, 3 cons) Blackrock College 13 (3)(M Carroll try; A Hughes 2 pens, con)

Deramore Park: Belfast Harlequins 11 (6)(M Glover try; M Best 2 pens) Dolphin 24 (14)(C Rowe, D O'Mahony, C Bohane try each; B Keeshan pen, 3 cons)

Dubarry Park: Buccaneers 20 (17)(E O'Reilly, R O'Connor try each; A Gaughan 2 pens, 2 cons) St. Mary's College 24 (17)(K Sheahan, R Glynn, B McGovern try each; S Kearns pen, 3 cons)

Donnybrook: Old Wesley 10 (3)(B Henshaw try; R Stynes con, B McLaughlin pen) Dublin University 13 (10)(C Kearns, M McFarland try each; J McDermott pen)

Played Friday

UL Bohemian 12 Shannon 14

Ballymena 550016489323

Old Wesley 5 401 14283420

St Mary's College 5 40115281319

Buccaneers 530 2147125416

Dublin University 5 30210691 315

Blackrock College 5203 92122311

Dolphin 520391 1312 10

Shannon 5 1 0 4 72121 2 6

UL Bohemian 5 1 0 4 71 132 1 5

Belfast Harlequins 5 005 80142 2 2

Division 2A

Malone 31 (A Liddell, R Campbell, G Crawford, R Todd, A Bryans try each, M O'Connor 3 cons) Thomond 27 (G O'Donoghue 2 tries, K O'Malley try, F McGibney 2 pens, 3 cons)

Naas 33 Queens University 21; Nenagh Ormond 12 Corinthians 20; Skerries 32 Banbridge 30; UCC 14 Cashel 15

Cashel 4 4 0 0 94 80 117

Banbridge 53021341004 16

Naas 5302128108315

Malone 5302132 131 3 15

Skerries 5 2031121294 12

UCC 520 3 951103 11

Queens University 520 3100110210

Nenagh Ormond 4 2 0 2 81 60 1 9

Corinthians 5203 84107 1 9

Thomond 5 1 0 4 79104 3 7

Division 2B

Armagh 29 (J Hanna, M Hooks, J Morton, A Willis try each, J Pollock pen, 3 cons) Rainey 5 (N Dillon try)

Dungannon 25 (S Sinnamon 3 tries, P Armstrong 2 pens, 2 cons) City of Derry 37 (A Beckett, N Brown, S Logue, D Graham, D Funston one try each, N Burns two pens, three cons

Dungannon 25 C of Derry 37; Greystones 11 Highfield 18

City of Derry 5 5 0 0 167 97 4 24

Highfield 5 4 0 1 134 79 2 18

Greystones 5 3 0 2 86 82 2 14

Bective Rangers 5 3 0 2 105 123 2 14

Division 2C

Boyne 12 Bruff 23; Dundalk 21 Navan 40; Kanturk 21 Tullamore 44; Midleton 16 Old Crescent 25; Wanderers 23 Sligo 17

Old Crescent 5 5 0 0107 65121

Wanderers 5 4 0 1 131 88 4 20

Bruff 5 4 0 1 120 89 2 18

Tullamore 5 3 0 2 134 71 4 16

SOCCER

Today

SSE Airtricity U19 League Section 1: Bray Wanderers v Waterford Utd, Carlisle Grounds, 2.00. Limerick v Cobh R, Hogan Park, 2.00. Section 2: Shelbourne v Bohemians, Tolka Park, 1.00. Section 3: Drogheda Utd v Sligo Rovers, United Park, 2.00

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters

Shanghai, Semi-finals: (16) JW Tsonga (Fra) bt (8) R Nadal (Spa) 6-4 0-6; (1) N Djokovic (Ser) bt (3) A Murray (Gbr) 6-1 6-3.

ITF MEN'S FUTURES

Saint-Dizier, France, Semi-final: (1) N Desein (Bel) bt (7) Sam Barry (Irl) 6-7 (4/7) 6-0 6-4.

Heraklion, Crete, Doubles final: (2) L Glasspool (Gbr)/J Ward-Hibbert (Gbr) bt (3) Peter Bothwell (Irl)/T Martin (Gbr) 6-3 7-5.

ITF WOMEN'S CIRCUIT

Sharm El Sheikh, Egypt, Doubles final: K-P Bejenaru (Rom)/F Christie (Gbr) bt (3) Jenny Claffey (Irl)/A Morgina (Rus) 6-3 6-2.

Sunday Indo Sport

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport