Friday 30 September 2016

for the record - results & fixtures

Published 27/09/2015 | 02:30

ATHLETICS

  • Go To

KILLARNEY 10 Mile Road Race

1 D O'Callaghan (Riocht) 55:32; 2 T Harty (Riocht) 56:10; 3 S O'Sullivan (Riocht) 56:23; 4 D Smith (Ballynonty) 57:25; 5 S Mangan (Gneeveguilla) 59:11; 6 D Watkins (unatt, M40) 61:16; 7 M Crowley (unatt) 62:13.

Women: 1 AM Holland (Youghal, F40) 62:44; 2 C Barry (Farranfore-MV, F40) 67:04; 3 S Daly (Gneeveguilla) 68:44; 4 H Gilroy (Midleton, F45) 69:25; 5 A Kirwan (Star of the Laune) 69:51; 6 L Brennan (Sligo, F50) 70:05.

COURSING

Killflynn

Oaks Trial Stake (64) 16 Survivors, Top Half: Boomtown Tatiana, Shimmer & Shine, Not Really, Blastoff Betty, Rathfort Island, Satriani, Kilbreedy Belle, Kilty Sadie, Bottom Half: Coffee in Sunset, Ballymac Blue, Julia Estremoz, Our Mary Ann, Quaint Girl, Downton Minnie, Barrack Ann, Gold Jackie.

Lystoll Lodge Nursing Home Stake (32) 8 Survivors: Top Half: All the Music, Jimmy said No, Cloudy Dawn, Blackpool Kyle. Bottom Half: Dark Lord, We will be There, Shines City, Abbeyglen Amour

Liscannor

Derby Trial Stake (32) 2nd Rd survivors: Greenistle Titan, Missouri Master, Pumpkin Return, Key Dynamo, Pumpkin Adios, Trmora House, Shining Gee Mac, Ancestry.

Oaks Trial Stake (32) 2nd Rd survivors Danaghers Decoy, Barnora Mary, What Ails You, Ishenamedyet, Late Mini, Absolute Magic, Oilean Dilgent, Tromora Melody.

McDonagh Memorial Cup All Age Dog Stake (16) 1st rd survivors: Avenue Ranger, Bower King, My Man, Shyan Jonboy, Speakeasy Foley, Wood Dynamo, Advantage, Whiskey Galore,

GAELIC GAMES

ALL-IRELAND MHC 'C' FINAL

Replay: Tyrone 2-12 (B Molloy 1-5 (0-4f) J Campbell 1-0, P Daly 0-3, P McErlean 0-2, D O Donnghaile, C McNulty 0-1 each) Mayo 1-10 (S Forde 1-0, B Peoples 0-4, S Kenny 0-5 (2f, 1 '65), P Lambert 0-1)

CARLOW

SFC Semi-final: Palatine 3-9 (J Kenny 1-2, C Moran, J Reid 1-1 each, L Gordon 0-2f, B Kelly 0-2, S O'Neill 0-1f) Éire Óg 2-9 (B Kavanagh, S Rea 1-0 each, N Quinlan 0-2, 0-1f, E Ruth, J Lowry, M Furey, E McCormack, M Ware, C Mullins, C Blake 0-1 each)

IFC semi-final: O'Hanrahans 1-19 Fenagh 0-6; JFC A semi-final: St Patrick's, Tullow 2-13 Éire Óg 2-8.

TODAY

Croke Park, TG4 All-Ireland SFC Final, Cork v Dublin 4.00

IFC Final, Kildare v Waterford 1.45 JFC Final: Louth v Scotland 11.45.

GOLF

European Tour

Porsche European Open, Resort Bad Griesbach, Bad Griesbach, Germany (Gbr & Irl unless stated, par 71):

200 T Jaidee (Tha) 68 68 64 201 R Fisher 67 65 69, P Edberg (Swe) 67 71 63, G Storm 65 67 69 202 M Ilonen (Fin) 69 66 67, M A Carlsson (Swe) 67 68 67, J Donaldson 67 68 67 203 S Kjeldsen (Den) 66 70 67, P Uihlein (USA) 68 68 67 204 L Bjerregaard (Den) 68 68 68, P Hanson (Swe) 68 70 66, A Tadini (Ita) 68 69 67, D Fichardt (Rsa) 65 69 70, B Hebert (Fra) 64 72 68, Also 208 Graeme McDowell 68 70 7 209 Damien McGrane 71 67 71

TOUR CHAMPIONSHIP East Lake, Atlanta (USA unless stated, Par 70): 202 J Spieth 68 66 68 203 H Stenson (Swe) 63 68 72 206 P Casey (Eng) 65 70 71, R Fowler 69 70 67 207 Rory McIlroy (Nirl) 66 71 70, Z Johnson 66 70 71 208 JB Holmes 68 72 68

2015 AIG Ladies Cups and Shields

Knightsbrook Hotel,

Junior Foursomes Final: Bearna 2 Powerscourt 1 (T Cunningham (16) & B McNamara (19) bt J Casey (17) & C O'Neill (18) 1 up; A McDermott (15) & M Farrell (21) bt S Tierney (16) & S Sherry (20) 4&2; C Codyre (17) & B O'Keefe (19) lost to N Whelan (17) & T Howe (19) 2&1.)

Junior Cup Final: Limerick 1.5 Enniscorthy 3.5 (E Guinane (9) lost to C Doyle (8) 19th; M Conlon (10) lost to M Mooney (9) 6&5; M Kelly (10) bt E McGrath (10) 5&3;

A O'Mahony (11) halved with C Hogan (10) called in; H Fitzgerald (13) lost to S Sinnott (11) 2&1)

Challenge Cup Final: Mount Juliet 1.5 East Cork 3.5 (K Murphy (28) lost to R Sheehan (28) 3&2; P McEnery (30) halved with P Codd (30) called in; A Hoyne (31) bt N Roche (30) 7&5; N Strudwick (32) lost to S Hickey (31) 4&3 A Murphy (32) lost to R Rea (31) 8&7)

GREYHOUND RACING

LAST NIGHT'S RESULTS

SHELBOURNE PARK

525 - Lello (Razldazl Jayfkay-Grace Lighting) (4) 3/1, Othello (6) 3/1, Highview Kitty (5) 5/2, Catunda Yvonne (2) 5/2, Bandicoot Alice (1) 3/1, Father Ned (3) 3/1. 3L 28.56 . T €4.40 €2.40 €3.30 F €51.50 T €113.20.

525 - Long Distance (Ace Hi Rumble-Across The Miles) (5) 4/1, Time To Share (4) 3/1, Young Romance (6) 4/1, Ballymac Tara (1) 4/1, Tarsna Tango (2) 3/1, Innfield Sparky (3) 3/1. 2L 29.01 . T €7.70 €2.40 €4.40 F €40.30 T €179.60.

525 - Leamaneigh Frank (Timor Blue-Leamaneigh Beag) (3) 5/1, Jackies Flyer (4) 3/1, Sound Investment (5) 2/1, Listen Bruno (2) 5/1, Paradise Simona (6) 5/1, Where Is Mike (1) 4/1. 1.5L 28.49 . T €5.00 €2.40 €2.40 F €28.80 T €77.60.

525 - Droopys Latina (Shaneboy Lee-Droopys June) (1) 4/7, Coolykereen Fire (6) 3/1, Dingo Will (2) 10/1, Tarsna Havana (3) 10/1, Meadowview Dove (4) 8/1, Trade Eoin (5) 3/1. 5L 28.05 (R G. Gleeson). T €1.60 €1.50 €2.00 F €7.40 T €36.70.

525 - Ballymac Belle (Ninja Jamie-Smell A Rat) (3) 6/1, Going To Work (6) 6/1, Belesker Rosie (2) 5/1, Meadowvale Thril (4) 7/2, Quietly (5) Evs, Highview Ranger (1) 3/1. 1L 28.52 (L Dowling). T €6.30 €5.20 €3.80 F €60.40 T €223.30.

525 - Doonanes Miner (Razldazl George-Doonanes Dior) (2) 4/1, Dog Marley (4) 4/1, All About Pete (1) 7/4, Dandy Jackie (6) 5/1, Cyprus Avenue (3) 2/1, Oneco Lee (5) 8/1. 3L 28.58 . T €4.60 €2.00 €2.70 F €32.50 T €93.70.

525 - Jaytee Valencia (Farley Blitz-Bling Bling Bolt) (1) 5/2, Allen Wizard (3) 4/1, Fordeflag (2) 6/1, Bellmore Neymar (4) 3/1, Swords Ace (6) 3/1, Tynwald Bish (5) 3/1. 5L 28.21 (P Hennessy). T €3.30 €2.40 €2.30 F €15.90 T €62.30.

525 - She My Girl (Ace Hi Rumble-Meadowview Girl) (3) 4/1, Faypoint Shane (4) 4/1, Long Term (5) 2/1, Lodgefield Todd (6) 4/1, Past Memory (2) 3/1, Bolton Ramone (1) 10/1. sh 28.72 . T €2.20 €1.50 €2.90 F €20.20 T €50.10.

600 - Highview Apollo (Premier Fantasy-Highview Horizon) (4) 4/1, Vulturi (1) 4/5, Blenhiem Cracker (3) 5/1, Grangeview Kin (6) 8/1, Ardrahan Zindi (5) 4/1, Tain Jack (2) 10/1. 5.5L 32.15 (G Merriman). T €4.50 €1.50 €2.00 F €8.30 T €45.80.

600 - Laughil Duke (Premier Fantasy-Laughil Lass) (3) 6/4, Ballydoyle Honey (6) Evs, Slippery Snowy (5) 6/1, Milldean Cougar (4) 12/1, Calzaghe Clampet (2) 6/1, Martinstown Diva (1) 16/1. hd 31.91 (P Guilfoyle). T €2.50 €1.20 €1.20 F €4.00 T €12.40.

600 - Samiya (Brett Lee-Kildallon Maid) (2) 4/6, Ballyhooly Henry (4) 9/4, Budgie Bypass (6) 8/1, Amanita Chic (1) 14/1, Two Bens (3) 20/1, Jaytee Sahara (5) 8/1. 0.5L 32.19 (R G. Gleeson). T €2.00 €1.40 €1.30 F €5.10 T €13.10.

DUNDALK

Drusilla 5/2 29.47; Well Captain 2/1 22.02; Conlig Belle 4/6 29.14; Fridays Bertie 6/4 28.99; Steely Minx 2/1 28.98; Great Mal 2/1 21.82; Wear Back 4/1 29.17; Blackhall Hero 2/1 21.63; Colarhouse Coco 3/1 28.83; Droopys Navas 28.93.

MULLINGAR

Home Seanieboy 1/2 29.87; Soft Margin 2/1 22.05; Jaxx Tec Tiger 2/1 22.27; Lakeview Rocket 6/4 22.04; Slade Paddy 1/2 21.23; Kilgraney Kidd 1/1 21.79; Springwell Cop 3/1 21.78; Home Cassie 6/4 30.19; Surprising Sea 6/4 22.19.

WATERFORD

Bawndaw Daisy 6/4jf 29.35; Cosy Scolari 3/1 29.02; Sparta Fantasy 4/6f 40.72; Minglers Houdini 2/1jf 30.28; Courtwood Tess 4/1 28.88; Rathbally Tank 5/2 29.36; Vintage Maestro 4/5f 28.93; Mays Spirit 2/1 28.85; Whitefort Ralph 3/1 28.73.

TODAY

CLONMEL (7.30)

525 - Boozed Melody, Blackstone Nero, Graiguenoe Brae, Satin Theo, Liscahane Ted, The Other Super. 550 - Skywalker Turbo, Rockin Paudie, My Way, Ballyhone Sworde, Rag Bush, Liscahane Royal. 790 - Gerpats Delta, No Logic, Ascot Harry, Gaelic Rebel, Sister Of Souls, Bound North. 525 - Shaneboy Sol, Springwood Nash, Sister No Mercy, Forgotten Turbo, Carrigoon Ali, Miss Hooch. 525 - Humble Hughie, Seanachie Boy, Moderntechnology, Jampot Jim, Free Machine, North Bay Junior. 525 - Graiguenoe Loch, Springwood Tresa, Linden Avenue, Skywalker Malard, Allamane, Sporty Pearse. 525 - Adams Holly, Absolutely Ace, Belvedere Beauty, Tipp The Deise, Tyra Baby, Freedom Shadow. 525 - Tarmac Lady, Woodford Girl, Coolbeggan Eve, Earthwindandfire, Willmount Jewell, Bolt Along. 525 - Metamorphosis, Five Alley Pop, Springwood Messi, Custom Cut, The Other Ace, Crunchie Tyler.

ENNISCORTHY (5.00)

525 - Bluestormrising, Nadia, Hi Trend Minnie, Sleedagh Holly, Mulrankin Sea, Kacys Jacqui. 550 - Bloomhill, Great Fintano, Metric Ceasar, Kingsmill Disco, Karlow Head, Razldazl Jumbo. 525 - Moonveen Scolari, Stripe Rory, Tory Jimmy Ray, Gimme Moll, Lisnakill Piper, Ballinclare King. 525 - None So Hardy, Bisto Bom, Dysert Ranger, Rathbally Titan, Critical Casie, Kilree. 525 - Edermine Speck, Anmima Madam, Lord Ruso, Kingsmill Thrill, Bing David, Randy Farmer. 525 - Metric Sandy, Skyview Blue, Terrific Terri, Dysert Oisin, Mattys Pine, Paradise Matilda. 550 - Coyote Sea, Daytime Dazzler, Aoifes Prinskie, Sunfire Cosmic, Kiltrea Rachel, Vimmer Bull. 525 - Dromana Scampi, Ballinabola Ace, Vaz Te, Lifes A Beauty, Toker Lark, Monalee Celt. 830 - Tomahurra Sue, Old Gold Bars, Native Rumour, Kearneys Lila, Lingstown Rocket, Kiltrea Socks. 575 - Kiltrea Maura, Kingsmill Haven, Babbie Helen, Hatfield Poppy, College Sunrise, Mulrankin Sam.

MULLINGAR (3.18)

525 - Fayes Champion, Down Royal, Bunatern Ross, Bective Minx, Creevy Ted, Cillies Choice. 525 - Clydal Fred, Kilcooney Ace, Castlehill Tim, Home Bertie, Dorcha Knight, Gears Of War. 525 - Cohiba Diva, Devine Madness, Knockmant Dragon, Ropewalk Tina, Bellair Silver, Cill Dubh Paul. 525 - Ardilaun Emma, Home Andrew, Shantalla Liz, Fork Lightning, Ashmount Scolar, Gizmo Truant. 525 - Dixies Touch, Biddy Mac, Killourney Spy, Creevy Charm, Lake Journey, Fahy Rioga. 525 - Home Shona, Boynepark Conair, Springwell Katie, Gizmo Queenie, Cromwellian Kid, Kilahagan Impact. 525 - Bective Starlet, Home Fionn, Goulane Dazzler, Glenasmal Hawk, Hanstown Brae, Maketime. 525 - Duracell Jerry, Boherna Bel Air, Clearway Ruth, Sunshine Sky, Home Fluffy, Saipan Rant. 525 - Opera Collage, Moynevilla East, Ballymac Aliya, Home Brian, Killahara George, Pagestown Oak. 525 - Dunbell Lad, Forest Marnie, Roving Peggy, Vinegarhill Hare, Kilcooney Gem, Bective Dapper.

HOCKEY

MEN'S LEINSTER LEAGUE

Div 1: Weston 0 YMCA 8; Corinthians 4 Dublin University 0; Fingal 3 Kilkenny 4; Avoca 1 Clontarf 2; Rathgar 0 UCD 0.

Div 2: Clontarf II 4 Glenanne II 1; Three Rock Rovers II 7 YMCA II 1.

WOMEN'S LEINSTER LEAGUE

Div 1: Loreto 2 Old Alexandra 1; Avoca 1 Muckross 2; Corinthians 1 Trinity College 3; Genesis 2 Rathgar 1; Glenanne 1, North Kildare 1

Div 2: Loreto II 1 Old Alexandra II 2; Our Ladys 0 Railway Union II 2; Clontarf 5 Hermes II 1; UCD II 3 YMCA 0; Three Rock Rovers 3 Pembroke Wanderers II 1.

Div 3: Bray 2 Corinthians II 0; Muckross II 1 Monkstown 3; Newbridge 0 Naas 5; Railway Union III 0 Pembroke Wanderers III 0; Suttonians 1 Trinity College II 0

Div 4: Genesis II 7 Glenanne II 0; Old Alexandra III 0 Pembroke Wanderers IV 4; Weston 1 UCD III 4; Malahide Fingal 0 Loreto III 0; Swords 2 Tullamore 1

Div 5: Avoca II 3 Botanic 2; Rathgar II 2 Pembroke Wanderers V 0; St Brendans Phoenix Park 0 Skerries 3.

MOTORSPORT

FORMULA 1

Japanese Grand Prix, Starting Grid: 1 N Rosberg (Ger) Mercedes; 2 L Hamilton (Gbr) Mercedes; 3 V Bottas (Fin) Williams-Mercedes; 4 S Vettel (Ger) Ferrari; 5 F Massa (Bra) Williams-Mercedes; 6 K Raikkonen (Fin) Ferrari; 7 D Ricciardo (Aus) RedBull - Renault; 8 R Grosjean (Fra) Lotus - Mercedes; 9 S Perez (Mex) Force India - Mercedes; 10 D Kvyat (Rus) RedBull - Renault; 11 C Sainz Jr (Spa) Toro Rosso - Renault; 12 P Maldonado (Ven) Lotus - Mercedes; 13 F Alonso (Spa) McLaren; 14 N Huelkenberg (Ger) Force India - Mercedes; 15 J Button (Gbr) McLaren; 16 M Ericsson (Swe) Sauber - Ferrari; 17 F Nasr (Bral) Sauber - Ferrari; 18 M Verstappen (Neth) Toro Rosso - Renault; 19 W Stevens (Gbr) Marussia - Ferrari; 20 A Rossi (USA)Marussia - Ferrari.

PITCH & PUTT

National Ladies O55 Championships

Old County, Dublin, Senior: G Holland (RGSC) 109, M Hogan (Tullamore) 112, G Edwards (Fairview CY) 113.

Intermediate: A Redmond (Old County) 119, P O'Donovan (Collins) 120 (B18) M Forde (Riverdale) 120

Junior: C Fox (Glenville) 128, T O'Keeffe (Ryston) 130 (B18), J Caffery (Rathfeigh) 130

RUGBY

World Cup

Pool A

Twickenham: England 25 (16)(May try; Farrell 5 pens, dp gl, con) Wales 28 (9)(G Davies try; Biggar 7 pens, con).

Pool B

Villa Park: South Africa 46 (17)(Pietersen 3 tries, Burger, Brits, Habana try each; Pollard 4 pens, con, Lambie con) Samoa 6 (6)(Stanley 2 pens) Att 39,526

Pool D

Elland Road: Italy 23 (13)(Rizzo, Garcia try each; Allan 3 pens, 2 cons) Canada 18 (10)(van der Merwe, Evans try each; Hirayama 2 pens, con) Att: 33,120

ULSTER BANK ALL-IRELAND LEAGUE

Division 1A

Played Fri: Lansdowne 24 (B Moylett 2 tries S Deasy 3 pens, T Daly pen, con) Terenure College 10 (J O'Neill, N Lalor try each)

Dooradoyle: Garryowen 23 (S McMahon 2 tries, A Wooten, N Cronin try each, J Frawley pen) Cork Constitution 19 (J Murphy try, T Quinlan 4 pens, con).

Castle Avenue: Clontarf 38 (M McGrath 3 tries, R McGrath, M Brown try each; J Carbery pen, 5 cons) Ballynahinch 17 (W Stewart, C Joyce try each; R Reaney pen, 2 cons)

Anglesea Road: Old Belvedere 24 (S Crosbie try, 2 pens, con, J Kennedy try; S McDonald 2 pens) Galwegians 12 (E O'Keeffe, G Tynan try each; A Moynihan con)

Belfield: UCD 56 (B Dardis 3 tries, B Cawley, M McGroarty, A Byrne, J Tracy, J Loughman, J Glynn try each; B Dardis 2 cons, B Holland pen, con, L Bourke con) Young Munster 21 (D O'Neill, S Duggan, D Begley try each; P Downes pen, 2 cons)

P W D L F A B Pt

Clontarf 3300 82 47113

Lansdowne 3 21075381 11

Garryowen 321053451 11

UCD 320 1119 592 10

Old Belvedere 3 201654019

Terenure College 3 102 50 721 5

Cork Constitution 3 0 1252572 4

Galwegians 3 10245 67 0 4

Young Munster 3 012441010 2

Ballynahinch 3 0 03409911

Division 1B

Thomond Park: UL Bohemian 13 (Pen try, R Burke 2 pens, con) Dolphin 28 (2 penalty tries, W Hanley, R Reardon, try each, B Keesham 4 cons)).

Eaton Park: Ballymena 35 (C Patterson, J Andrews, C Smyth, J Beattie, R McBurney try each, R McMaster 2 pens, 2 cons) Dublin University 24 (A Lloyd, P Lavelle, T Maupin try each, C Kearns try, con, T Whittle con)

Dubarry Park: Buccaneers 30 (M Staunton, D Qualter, E O'Reilly try each; C McKeon 3 pens, 3 cons) Blackrock College 28 (M Carroll, C Duffy try each, D Scott-Lennon 2 tries; J O'Carroll 2 pens, con)

Templeville Rd: St. Mary's College 45 (D Fanning, M Sexton, S Bradshaw, R O'Loughlin, M Fallon try each, Pen try; S Kearns pen, 6 cons) Shannon 12 (J Shine, S Fitzgerald try each; S Airey con)

Donnybrook: Old Wesley 33 (D O'Leary, A Large, I McGann, S Boyle try each; B McLaughlin 3 pens, 2 cons) Belfast Harlequins 8 (F Taggart try; M Best pen)

P W D L F A B Pt

Ballymena 3 3 009957 2 14

St Mary's College 220091222 10

Old Wesley 22007543210

Buccaneers 3 2 018981210

Blackrock College 3 2 016056210

Dolphin 3102489615

UL Bohemian 3102387904

Belfast Harlequins 2 002414722

Dublin University 2002344622

Shannon 3003398711

Division 2A

Fitzgerald Park: Thomond 22 (J McGarry, E O'Carroll, W Mullaney try each, F O'Loughlin dp gl, J Lillis 2 cons), Banbridge 21 (J Little, J Crombie try each, L Steenson 3 pens, con).

Gibson Park: Malone 20 (Pen try, G Crawford try, M O'Connor 2 pens, 2 cons) Galway Corinthians 14 (D McDermott try, J Proctor 3 pens)

Naas 34 UCC 27

Nenagh Ormond 36 Queens University 13

Skerries 40 Cashel 43

Thomond 22 Banbridge 21

P W D L F A B Pt

Banbridge 32017755210

Naas 3 2018467210

Malone 32018071210

Cashel 2200595519

Queens University 3201605719

Nenagh Ormond 1100361315

UCC 2101485415

Thomond 310240541 5

Skerries 3 003608033

Corinthians 3 003458311

Division 2B

Armagh 15 (J Morton, M Hooks try each, J Pollock pen, con) Highfield 29 (J Daly, M Murphy try each, P O'Toole 5 pens, 2 cons)

Dungannon 20 (J McMahon try, P Armstrong 5 pens) Greystones 17 (K Marmion try, pen, 2 cons, B Clancy try)

Bective Rangers 27 Rainey Old Boys 22

Seapoint 28 MU Barnhall 30

Sunday's Well 18 City of Derry 23

P W D L F A B Pt

City of Derry 33009555214

Highfield 3 201805419

Dungannon 3201715319

Rainey Old Boys 3201706619

Greystones 320154541 9

Bective Rangers 3201728919

Armagh 3102526615

MU Barnhall 3102718715

Seapoint 30036179 22

Sunday's Well 3003 446722

Division 2C

Boyne 32 Sligo 13

Dundalk 7 Tullamore 39

Kanturk 11 Old Crescent 18

Midleton 21 Wanderers 15

Navan 15 Bruff 17

P W D L F A B Pt

Bruff 33007446113

Old Crescent 33005133012

Midleton 3 2019346311

Wanderers 32017861311

Boyne 3201767319

Tullamore 310266423 7

Kanturk 3102836537

Navan 3102794726

Sligo 30033813100

Dundalk 3003 2311700

SOCCER

UEFA U17 Championship Qualifying

Group 3: Malta 0 Republic of Ireland 6

Today

All 2.00pm unless stated

Continental Tyres FAI Women's Senior Cup Quarter-Finals

Peamount United v Galway WFC, Greenogue; Shelbourne U18 v Castlebar Celtic, Parnell's Complex (All Weather); UCD Waves v Wexford Youths Jackson Park.

FAI Women's Intermediate Shield Final: Boyne Rovers v Manulla, Mullingar Athletic.

SSE Airtricity U19 League Section 1: Limerick v UCD, Hogan Park. Section 2: Longford Town v Bohemians, City Calling Stadium; St Patrick's Athletic v Galway United, Richmond Park 3.00. Section 3: Drogheda United v Derry City, United Park; Sligo Rovers v Letterkenny Rovers, SSE Airtricity U17 League Section 1: Bray Wanderers v Wexford Youths, Carlisle Grounds; Cobh Ramblers v Cabinteely, StColman's Park; UCD v Limerick, AUL Complex

TENNIS

Metz International

Men's Semi-finals (3) J-W Tsonga (Fra) bt (5) P Kohlschreiber (Ger) 6-3 6-4 (2) G Simon (Fra) bt (6) M Klizan (Slo) 6-4 6-4

Sunday Indo Sport

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport