Tuesday 27 September 2016

for the record - results & fixtures

Published 13/09/2015 | 02:30

ATHLETICS

  • Go To

TOM BYRNE MEMORIAL 5-Mile Road Race

Lucan: 1 K Maunsell (Clonmel) 25:16; 2 J Miley (Celbridge) 26:51; 3 N O'Rourke (Civil Service) 27:04; 4 B Furey (Rathfarnham-WSAF) 27:20; 5 I McManus (Celbridge) 27:36; 6 B Duggan (Civil Service) 27:42; 7 D Gorman (Raheny) 28:08; 8 J Hughes (Rathfarnham-WSAF) 28:20; 9 W Byrne (Lucan, M40) 28:32; 10 B Geraghty (RTE, M40) 28:34. M40: 3 J Murphy (Civil Service) 30:16. M45: 1 J O'Regan (Le Cheile) 30:42; 2 N Fraser (unatt) 33:55; 3 D Lyons (Raheny) 35:35. M50: 1 J Wallace (North Belfast) 29:35; 2 F McDonald (Celbridge) 30:08; 3 L Kelly (St Cocas) 30:35. M55: 1 S Doyle (Rathfarnham-WSAF) 31:19; 2 P Gissane (unatt) 34:32; 3 E Cuggy (unatt) 42:06. M60: 1 V O'Neill (Civil Service) 33:49; 2 R Kavanagh (Sli Cualann) 33:56; 3 P Collins (Liffey Valley) 34:02. Team: 1 Celbridge 84:04; 2 Civil Service 85:02; 3 Rathfarnham-WSAF 86:59.

Women: 1 C McCourt (North Belfast, F40) 31:28; 2 A Curley (Donore, F40) 31:34; 3 A Sadowska (Civil Service) 32:48; 4 M O'Shaughnessy (Civil Service) 35:42; 5 P Wallace (North Belfast, F45) 36:17; 6 B Smyth (Lucan, F40) 36:19. F45: 2 M Norris (Civil Service) 37:43; 3 P Ryan (unatt) 43:10. F50: 1 A Higgins (Sportsworld) 37:44; 2 C Fallon (Civil Service) 41:11; 3 L Ward (unatt) 52:51. F55: 1 K McLoughlin (Raheny) 39:52; 2 P Barlow (unatt) 42:34; 3 G Duignan (unatt) 52:59. F60: 1 M Butler (Blackrock) 40:00. Team: 1 Civil Service 1:46:13; 2 Lucan 1:55:05; 3 Raheny 2:01:13.

CRICKET

Leinster League

Division 1 - last round of games

Anglesea Road: Merrion 160 (39.3 overs)(P Blakeney 56, D Langford - Smith 27, D Rhoda 20; M Granger 3-54, J Morrissey 2-21, S Moreton 2-25, A Cusack 2-35) Clontarf 162- 2 (34.4 overs)(B Coghlan 49, E Delany 44 no, A Poynter 33 no) Clontarf (24 pts) beat Merrion (1 pt) by 8 wkts and are Division 1 champions

Balrothery: North County 221 (46.4 overs)(T Sheil 63 no, B Parchment 44, C Armstrong 22; D Murphy 3-37, J Little 2-27, P Lawson 2-39, J Cook 2-51) Pembroke (target 221 in 48 overs) 221-5 (44.2 overs)(D Hogan 72, J Cook 69, L Tucker 33 no) Pembroke ( 23 pts) beat North County (2 pts) by 5 wkts D/L.

Park Avenue: Railway Union v YMCA Ground unplayable.

Mardyke: Cork County v Malahide Ground unplayable.

LV County Championship

Division One: Taunton: Hampshire 240 (J Vince 60, M Carberry 59, J Overton 4-37) & 411-4 dec (J Adams 136, J Vince 77, M Carberry 56) v Somerset 630-9 dec (M Trescothick 153, T Abell 131, T Cooper 118, L Dawson 5-139) Somerset (13pts) drew with Hampshire (7pts)

TODAY

Leinster League Div 2: Rush v Leinster, Kenure Park 12.0

CYCLING

Vuelta a Espana

Stage 20 (San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla, 175.8 km): 1 R Plaza (Spa / Lampre) 4:37:05" 2 J Goncalves (Port / Caja Rural) +1:07" 3 A De Marchi (Ita / BMC Racing) +1:08" 4 R Sicard (Fra / Europcar) +1:29" 5 A Moinard (France / BMC Racing) +1:30"

General Classification: 1 F Aru (Ita / Astana) 83:01:40" 2 J Rodriguez (Spa / Katusha) +1:17" 3 R Majka (Pol / Tinkoff - Saxo) +1:29" 4 N Quintana (Col / Movistar) +2:02" 5 E Chaves (Col / Orica) +3:30" 6 T Dumoulin (Neth / Giant) +3:46" 7 A Valverde (Spa / Movistar) +7:10" 8 M Nieve (Spa / Team Sky) +7:26" 9 D Moreno (Spa / Katusha) +7:32" 10 L Meintjes (SA / Team MTN) +10:46" 26 Nicolas Roche (Ire / Team Sky) + 52' 44''

Points: 1 J Rodriguez (Spa / Katusha) 116, 2 A Valverde (Spa / Movistar) 114 3 E Chaves (Col / Orica) 108 4 T Dumoulin (Neth / Giant) 105 5 Nicolas Roche (Ireland / Team Sky) 97

GAELIC GAMES

ALL-IRELAND U21 HURLING

Final, Thurles: Limerick 0-26 (B Nash 0-5, R Lynch 0-5(fs), T Morrissey 0-5 (1f), P Ryan, P Casey & C Lynch 0-3 each, D Byrnes 0-2 (1f) Wexford 1-7 (C McDonald 1-4 (3f, 1s/c), A Kenny, P Foley 0-1f, C Dunbar 0-1 each)

ALL-IRELAND U21 'B' HURLING

Final, Thurles: Wicklow 2-17 (G Weir 1-4 (1-0 pen, 0-2f, 0-1 65), A Byrne 0-4, P Doyle 1-0, Lennon 0-3, D Masterson 0-2, D Staunton, J Byrne, C O'Byrne & J Cranley 0-1 each) Meath 2-15 (J Regan 2-7 (1-0 pen, 0-2f), L Martyn 0-4, G McGowan 0-2, J Fagan & S Quigley 0-1 each)

DONEGAL SHC FINAL

Burt 2-07 Sean MacCumhaills 0-12

CAMOGIE

TODAY

Liberty Insurance Senior Championship final: Cork v Galway, Croke Park 4.0, R Kelly

Intermediate Championship final: Kildare v Waterford, Croke Park 2.0, J Byrne

Junior Championship final: Laois v Roscommon, Croke Park 12.0, G Coulter

GREYHOUND RACING

LAST NIGHT'S RESULTS

SHELBOURNE PARK

575 - Blenhiem Cracker (Christmas Box-Blenhiem Diva) (6) 5/2, Mineola Radical (2) 7/1, Sidarian Lisa (5) 3/1, Quinton Abu (1) 3/1, Native Hut (4) 5/2, Excess Reserves (3) 4/1. 1L 31.52. T €3.50 €7.70 €4.70 F €27.80 T €162.50.

525 - Star Orchard (Kinloch Brae-Sadie Vieri) (5) 8/1, Dooncaha Gavin (6) 3/1, Lauren Champ (1) 5/4, Swords Wizard (2) 4/1, Getgoin Jack (3) 3/1, Where Is Mike (4) 5/1. hd 28.65 . T €8.30 €3.70 €3.80 F €66.50 T €196.70.

575 - Coonough Master (Forest Master-Forest Bell) (2) 4/7, Time To Share (1) 5/1, Black Mia (3) 5/1, Starshinenovena (5) 6/1, Novel Approach (4) 4/1, Good Approach (6) 10/1. 0.5L 31.53 (G Holland). T €1.80 €2.70 €1.70 F €11.10 T €41.10.

350 - Kilmore Drifter (Hondo Black-Dalcash Dvinsky) (6) 5/2, Kilgraney Forty (2) 5/1, Coolykereen Fire (5) 5/2, Ardilaun Ali (4) 12/1, Santas Electric (3) 6/4, Maytown Flavour (1) 8/1. 1L 18.79 (P Curtin). T €2.30 €2.70 €2.00 F €29.40 T €104.30.

525 - Drumsna Castle (Boherbradda Mac-Lazy Mary Kate) (1) 2/1, Kilgraney Tomson (3) 7/4, Faypoint Rush (6) 4/1, Leahs Warrior (5) 12/1, Whizzing Archie (4) 5/1, Knocktoo Garry (2) 6/1. 2L 28.44 . T €3.10 €2.10 €1.80 F €6.20 T €40.10.

525 - Local Dancer (Cabra Cool-Express Dancer) (6) 6/1, Smurfing Convoy (4) 5/1, Maytown Rules (2) 10/1, Sidarian Nell (3) 3/1, Good News John (1) 6/4, Razldazl Fionn (5) 3/1. 1L 28.75 (P Hennessy). T €5.50 €4.40 €2.30 F €47.20 T €221.10.

525 - Rural Hawaii (Head Bound-Duck Fat) (6) EVS, Curious Boy (4) 6/1, Leamaneigh Mags (5) 7/2, Tungsten Shaw (2) 8/1, Burgess Tadhg (3) 6/1, Bellmore Neymar (1) 7/2. 5L 28.31 (G Holland). T €1.80 €1.70 €1.30 F €8.40 T €38.90.

550 - Gaytime Hawk (Westmead Hawk-Gaytime Grettie) (1) 6/4, Farloe Rumble (2) 7/1, Cable Bay (5) 4/1, Tyrur Tommy (4) 7/2, Jaytee Jet (6) 5/1, Blue Cafu (3) 7/1. 2.5L 29.41 (G Holland). T €1.90 €1.80 €2.50 F €14.80 T €45.50.

550 - Farloe Blitz (Premier Fantasy-Final Oyster) (2) EVS, Ballymac Matt (1) 2/1, Peregrine Falcon (6) 6/1, Save The Don (3) 8/1, Shutthe Backdoor (5) 33/1, Highview Apollo (4) 16/1. 0.75L 29.54 (O Mckenna). T €2.10 €1.70 €1.50 F €5.10 T €16.20.

550 - Laughil Duke (Premier Fantasy-Laughil Lass) (2) 2/5, Tynwald Rodney (5) 8/1, Gyp Rosetti (4) 2/1, Glanmire Prince (1) 20/1. 2L 29.77 (P Guilfoyle). T €1.40 €1.10 €1.50 F €11.10 T €11.80.

550 - Allen Wizard (Ace Hi Rumble-Wisdom) (5) 7/1, Slippery Snowy (6) 5/2, Highview Premier (1) 6/1, Barefoot Artist (2) 5/4, Glenbuck Bill (4) 7/1, Jaytee Valencia (3) 9/2. 0.5L 29.65 . T €15.00 €4.40 €2.10 F €76.70 T €214.40.

CURRAHEEN PARK

Laurens Jay 5/2 28.86; Rebel Hope 6/4f 17.81; Dowtcha Doggie 6/4f 29.26; Civility Counts 2/1jf 28.60; Toomuchtoogive 5/4f 42.58; Boherash Messiah 6/1 28.55; Carrowkeal Spike 4/6f 28.39; Wideawakejohn 4/1 28.57; Whiteys Scarface 7/4f 28.62.

DUNDALK

Ballyhobble Olly 3/1 29.75; Corriga Strawman 6/4 19.12; Valeries Master 5/2 29.11; Bartons Prince 4/1 29.44; Whoop Whoop EVS 19.16; Conors Clara 2/1 29.09; Endova Salom 3/1 29.29; Kelseys Queen 6/4 21.75; Quintessential 3/1 29.00; Hitachi Adam 5/1 29.13.

GOLF

European Tour

KLM Open, Kennemer, The Netherlands (Gbr & Irl unless stated, par 70): 194 R Cabrera-Bello (Spa) 65 66 63, L Slattery 66 65 63 195 P Lawrie 61 71 63 196 T Pieters (Bel) 68 66 62 197 M Ilonen (Fin) 64 71 62, W Ormsby (Aus) 61 68 68, M Orum Madsen (Den) 64 67 66 198 M Kieffer (Ger) 67 67 64 199 S Kjeldsen (Den) 64 64 71, A Johnston 66 68 65, J Barnes 67 64 68, R Green (Aus) 67 64 68, E De La Riva (Spa) 66 66 67, T Lewis 69 65 65 Also 210 Simon Thornton 67 68 66 203 Padraig Harrington 71 65 67 208 Peter Lawrie 68 69 71

European Challenge Tour

Kazakhstan Open, Almaty, (Gbr & Irl unless stated, Par 72) 205 M Sogaard (Den) 64 72 69, S Gros (Fra) 68 67 70, S Kim (USA) 64 69 72 206 C Sordet (Fra) 69 71 66 208 G Murray 72 69 67, W Harrold 67 73 68, C Shinkwin 69 69 70 Also 214 Ruaidhri McGee 70 72 7

WALKER CUP

Morning fouresomes: (Gbr & Ire names first): A Chesters / J Mullen bt M McNealy / H Stewart 3&2; P Dunne / G Hurley lost to B Hossler / D McCarthy 3&1; C Sharvin / J McDonald bt J Niebrugge / R Shelton 5&4; J Hume / G Moynihan bt Lee McCoy / Mike McCoy 3&2

Afternoon Singles: A Chesters halved with B DeChambeau; P Dunne lost to H Stewart 2 up; G Forrest lost to S Harvey 2&1; J Mullen bt D McCarthy 2 up; E Ferguson bt M McNealy 1 up; G Hurley halved with R Shelton; J Hume lost to B Hossler 1 up; G Moynihan bt J Niebrugge 4&2

Overnight: Great Britain & Ireland 7 USA 5

HOCKEY

LEINSTER JUNIOR

Neville Davin Cup: North Kildare 0 Bray 2.

MOTORSPORT

TODAY

Wexford MC: Stages Rally, Riverbank House Hotel, 8.15

RUGBY

GUINNESS PRO 12 LEAGUE

Parc y Scarlets: Scarlets 22 (Parkes try; Jones conversion, 4 penalties; Thomas 1 pen; Ulster 12 (Scholes try; penalty try; McCloskey con)

RDS: Leinster 23 (J Conan try; pen try; I Nacewa 3 pens, 2 cons) Carfiff 15 (R Patchell 5 pens)

Std. Monigo: Benetton Treviso 24 (Pratichetti, Naude try each; Hayward 4 pens, con) Edinburgh 27 (Burleigh, Hoyland, Beard try each; Tonks 2 pens, 3 cons).

P W D L F A Pts

Scarlets 2 2 0 0 38 22 8

Edinburgh 2 2 0 0 43 338

Ulster 2 1 0 1 40 286

Glasgow 2 1 0 1 43 486

Cardiff Blues 2 1 0 1 76 365

NG Dragons 2 1 0 1 36 29 5

Connacht 2 1 0 1 61 56 5

Munster 1 1 0 0 18 13 4

Leinster 2 1 0 1 32 31 4

Benetton Treviso 2 0 0 2 37 45 2

Ospreys 1 0 0 1 6 280

Zebre 2 0 0 2 13 74 0

ULSTER BANK LEAGUE

Division 1A

Crowley Park: Galwegians 12 (C Brennan, E O'Keeffe try each; A Moynihan con) Cork Constitution 11 (R Jermyn try; T Quinlan 2 pens)

Dooradoyle: Garryowen 14 (S Buckley try; J Frawley 3 pens) Ballynahinch 10 (J Grattan try; C Quinn pen, con)

Aviva Stadium: Lansdowne 29 (T Farrell, R Deacon T Daly try each, Penalty try; S Deasy pen, 3 cons) Young Munster 6 (P Downes pen, dp gl)

Division 1B

Eaton Park: Ballymena 27 (M Irwin, C Patterson, D Whann try each; R McMaster 2 pesn,3 cons) Belfast Harlequins 23 (David McMaster 2 tries, B Monaghan try; M Best 2 pens, con)

Dubarry Park: Buccaneers 21 (A Gaughan, R O'Connor try each; C McKeon 3 pens, 2 cons) Shannon 11 (S Mullaney try; R McKenna 2 pens)

Templeville Road: St Mary's College 46 (D Fanning 3 tries, M O'Driscoll, M Fallon, R Crotty, D Fanagan try each; S Kearns pen, 4 cons) Dolphin 10 (J Madigan try; C McGovern pen, con)

Annacotty: UL Bohemian 5 (D Moroney try) Old Wesley 33 (B McLaughlin try, 3 pens, 2 cons; C Telford, I Cassidy, J Hinde try each)

Division 2A

Corinthian Park: Corinthians 18 (S Connolly, C O'Sullivan try each, J Proctor 2 pens, con) Queens University 30 (J Milliken, D Hall S Finlay, C Mc Kee try each, A Wright 2 pens, 2 cons)

Gibson Park: Malone 20 (A Liddell, M Barker try each, M O'Connor try, pen, con) Banbridge 23 (A Morrison, S Scott, J Gribben try each, L Steenson 2 pens, con)

Fitzgerald Park: Thomond 15 (J McGarry, A Slijepevic try each, J Lillis pen, con) Cashel 16 (D Lambe try, E Connolly 3 pens, con).

Division 2B

Irish Independent Park: Sunday's Well 15 (G Higgins, M Chandler tries, E Geary con, pen) Greystones 20 (B Clancy, P Geoghegan tries, B Lynn 2 cons, 2 pens)

Armagh: Armagh 21 (W Martin, A Willis try each, H Boyd try, pen, M Steenson pen) Dungannon 20 (P Armstrong try, 2 pens, 2 cons, J McMahon try)

Bective Rangers 28 Highfield 27

MU Barnhall 20 City of Derry 32

Seapoint 18 Rainey Old Boys 21

Division 2C

Knocknacolan: Kanturk 27 (M Cronin try, pen try, M Healy 5 pens, con) Wanderers 32 (O Dennehy 2 trys, P Broughan try, 2 cons, pen, G Mullin, P Mullin trys).

Boyne 31 Midleton 29

Dundalk 16 Bruff 35

Navan 54 Sligo 10

Tullamore 12 Old Crescent 13

U18 CLUBS INTER-PROVINCIAL.

Ulster 29 Leinster 31; Munster 29 Connacht 3

U18 SCHOOLS INTERPROVINCIAL

Deramore Park Ulster 9 Leinster 12

SOCCER

TODAY

Continental Tyres Women's National League Shield Group A Kilkenny United v Wexford Youths, Buckley Park, 2.00.

UCD Waves v Cork City, Jackson Park, 2.00.

SSE Airtricity U19 League Section 1: Bray Wanderers v Limerick, Carlisle Grounds 2.00. Section 2: Shelbourne v St Patrick's Athletic, Tolka Park, 12:00. Section 3: Letterkenny Rovers v Dundalk, Leckview Park, 2.00.

SSE Airtricity U17 League Cobh Ramblers v UCD, St Colman's Park, 2.00; Limerick v Bray Wanderers, Hogan Park, 2.00. Longford Town v Shamrock Rovers, City Calling Stadium, 2.00; St Patrick's Athletic v Mervue Utd, Richmond Park, 2.00 Shelbourne v Drogheda Utd, AUL Complex, 12:00.

TENNIS

US Open

Women's Singles Final: (26) F Pennetta (Ita) bt R Vinci (Ita) 7-6 (7-4) 6-2 Mens Doubles Final: (12) PH Herbert (Fra) & N Mahut (Fra) bt (8) J Murray (Gbr) & J Peers (Aus) 6-4 6-4

ITF U-18 CIRCUIT GRADE 4

Larnaca, Cyprus - Girls' Doubles final: (1) M Bjorklund (Swe)/E Omirou (Cyp) bt (3) Georgia Drummy (Irl)/Jennifer Timotin (Irl) 6-2 7-5.

Sunday Indo Sport

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport