Sport

Thursday 29 September 2016

CRICKET

Published 12/07/2015 | 02:30

CRICKET

  • Go To

FIRST TEST MATCH

Cardiff: England 430 (Root 134, Moeen 77) & 289 (Root 60, Bell 60) Australia 308 (Rogers 95)

Australia Second Innings

C Rogers c Bell b Broad 10

D Warner lbw b M Ali 52

S Smith c Bell b Broad 33

M Clarke c Stokes b Broad 4

A Voges c Buttler b Wood 1

S Watson lbw b Wood 19

B Haddin c Cook b M Ali 7

M Johnson not out 26

M Starc c Lyth b Root 17

J Hazlewood c Root b Ali 14

N Lyon not out 0

Extras (b-4 lb-3 nb-1) 8

Total all out (70.3 overs) 242

Bowling Anderson 12-3-33-0 Broad 14-3-39-3 M Ali 16.3-4-59-3 Stokes 8-2-23 -0 Wood 14-4-53-2 Root 6-1-28-2

England won by 169 runs

WORLD T20 QUALIFIERS

Group A

Bready: Hong Kong 153-6 (A Rath 43)Jersey 154-1 (P Gough 81 no) Jersey won by 9 wkts

Stormont: Nepal v Namabia - Rain affected.

P W L Pts

Jersey 1 1 0 2

Ireland 1 1 0 2

Nepal 1 1 0 2

PNG 0 0 0 0

USA 1 0 1 0

Namabia 1 0 1 0

Hong Kong 1 0 1 0

Group B

Watsons, Edinburgh: Kenya 143-7 (C Obuya 50) Oman 136-7 (J Singh 31, A Ali 30) Kenya won by 7 runs.

Grange, Edinburgh: Scotland 159 ao (W Barresi 75)Netherlands 191-6 (P Mossen 68 no)

Netherlands won by 32 runs.

P W L Pts

Afghanistan 2 2 0 4

Kenya 2 2 0 4

Scotland 2 1 1 2

Netherlands 2 1 1 2

Oman 1 0 1 0

Canada 1 0 1 0

UAE 2 0 0 0

LEINSTER LEAGUE

Division 1

Anglesea Road: Merrion 353-4 (50 overs)(J Blakeney 129, D Rhoda 92, R Smith 84; K Carroll 2-37) Railway Union 143 (36.4 overs)(K Kapur 35; D Joyce 3-32, D Langford-Smith 3-33). Merrion (25 pts) beat Railway Union ( 0 pts) by 210 runs.

Balrothery: North County 234 (44.1 overs)(A Coughlan 78, B Parchment 46, T Richardson 38; S Moreton 3-56) Clontarf 181 (42.3 overs)(A D'Arcy 43, M Collier 33; T Richardson 3-23, E Richardson 2-15). North County ( 22 pts) beat Clontarf (3 pts) by 53 runs.

Claremont Road: YMCA 213-6 (50 overs)(T Fisher 116, S Murphy 30; J Newland 3-47) Malahide 215-9 ( 50 overs)(J Govan 64 no; W Azmat 26; Y Ali 4-58, S Singh 2-22). Malahide (20 pts) beat YMCA (5 pts) by 1 wkt.

Mardyke: Pembroke 86-4 (23 overs) v Cork County (Rain) No Result

Division 2:

Kenure Park: Phoenix 321-8 (50 overs)(S Anderson 120, M Scott 72, T Anders 29; S Iqbal 3-46) Rush 205 (40.2 overs)(S Iqbal 64, P Sheridan 35, E Conway 23; M Ahmed 3-15, M Scott 2-37, T Anders 2-39). Phoenix (25 pts) beat Rush (0pts) by 116 runs.

Terenure: Terenure 190 (45 overs )( B Speake 81; S Ramnathpur 38; T Murphy 5-54, L Clinton 2-25) The Hills 195-7 (49 overs)(T Murphy 34 no, M Donegan 32, N Shoukat 29; S Singh 3-37, S Ramnathpur 2-31). The Hills (22 pts) beat Terenure ( 3 pts) by 3 wkts.

Today (11.0)

Leinster Senior Cup semi-final: Cork County v Clontarf, Mardyke

Tomorrow

World T20 Qualifier: Ireland v Nepal, Storemont 2.15.

CYCLING

Tour de France

Stage 8, Rennes - Mur-de-Bretagne, 181.5 km: 1 A Vuillermoz (Fra / AG2R) 4:20:55" 2 Daniel Martin (Ire / Cannondale) +5" 3 A Valverde (Spa / Movistar) +10" 4 P Sagan (Slov / Tinkoff - Saxo). 5 T Gallopin (Fra / Lotto) 6 G Van Avermaet (Bel / BMC Racing) 7 A Yates (Gbr / Orica) 8 C Froome (Gbr / Team Sky) 9 B Mollema (Neth / Trek) 10 T van Garderen (US / BMC Racing) 139 Nicolas Roche (Team Sky) +7.58' 158 Sam Bennett +7.58.'

General Classification: 1 C Froome (Gbr / Team Sky) 31:01:56" 2 P Sagan (Slov / Tinkoff - Saxo) +11" 3 T van Garderen (US / BMC Racing) +13" 4 T Gallopin (Fra / Lotto) +26" 5 G Van Avermaet (Bel / BMC Racing) +28" 6 R Uran (Colombia / Etixx - Quick-Step) +34" 7 A Contador (Spa / Tinkoff - Saxo) +36" 8 W Barguil (Fra / Giant) +1:07" 9 Z Stybar (Cz Rep / Etixx - Quick-Step) +1:15" 10 B Mollema (Neth / Trek) +1:32".

Other Irish: 31 Daniel Martin (Ire) +7' 53'' 85 Nicolas Roche + 25' 25''

175 Sam Bennett + 56' 28''

GAELIC GAMES

ALL-IRELAND SFC QUALIFIERS

Round 2B

Derry: Derry 1-16 Wexford 0-10

Omagh: Tyrone 1-10 Meath 0-11

Thurles: Tipperary 3-21 Louth 0-7

Round 3A

Mullingar: Kildare 2-24 Longford 0-11

ALL-IRELAND SHC QUALIFIERS

Thurles: Dublin 1-17 Limerick 1-16

Thurles: Cork 0-20 Clare 0-17

CAMOGIE

Liberty Insurance Senior Championship Group 1: Cork 0-13 Offaly 0-6; Galway 1-11 Wexford 0-6.

Group 2: Clare 1-8 Dublin 1-8; Kilkenny 8-15 Tipperary 0-4

Today

Munster SHC final: Tipperary v Waterford, Semple Stadium, Thurles 4.0, J Owens (Wexford)

Ulster SHC final: Antrim v Down, Owenbeg, Derry 3.30

Leinster SFC final: Dublin v Westmeath, Croke Park 2.0, J McQuillan (Cavan)

All-Ireland SFC Qualifiers

Round 2B: Armagh v Galway, Athletic Grounds 3.0.

Round 3A: Fermanagh v Roscommon, Brewster Park, Enniskillen 3.30

Camogie

Today

Premier Junior Championship:

Dublin v Roscommon, O'Toole Park, Crumlin 3.45, P Kehoe; Laois v Westmeath, Camross 2.30, L Dempsey; Armagh v Limerick, P McDonald

Junior A Championship: Meath v Carlow Drumree, Meath 3.45, L Smith

All-Ireland U16A Championship Group 1: Cork v Galway, Cork Camogie Grounds 3.0, A O'Brien; Clare v Kilkenny, Scariff 3.45, J McDonagh. Group 2: Tipperary v Limerick, The Ragg 1.30, P Dowd; Wexford v Dublin, Ferns, St Aidans 2.30

GOLF

European Tour

Scottish Open, Gullane (Par 70): -12 D Brooks 64 65 69 -11 R Jacquelin (Fra) 68 67 64 -10 J Luiten (Neth) 71 63 66, T Fleetwood 67 66 67, R Fowler (US) 66 68 66 -9 M Kuchar (US) 66 68 67, R Knox 67 68 66, E Pepperell 70 66 65 -8 M A Jimenez (Spa) 69 65 68, R Palmer (US) 67 65 70 -7 R Fisher 70 65 68, F Zanotti (Par) 69 67 67, P Lawrie 67 67 69, P Oriol (Spa) 67 69 67, B Martin (US) 69 66 68, B Grace (SA) 69 66 68, G Havret (Fra) 66 68 69 -6 V Dubuisson (Fra) 70 66 68, Graeme McDowell (NIre) 66 66 72, R Paratore (Ita) 70 68 66, Shane Lowry (Ire) 66 66 72, J Rose 66 66 72, E Grillo (Arg) 66 67 71, S Kapur (Ind) 68 70 66, F Aguilar (Chi) 73 64 67, B Koepka (US) 70 68 66, J Carlsson (Swe) 65 67 72, M Kieffer (Ger) 69 65 70, D Howell 68 70 66

GREYHOUND RACING

SHELBOURNE PARK

525 - Young Romance (Head Bound-Black Eyed Boss) (5) 5/2, Starshineapache (3) 5/1, Corrin Ruby (1) 3/1, Money For Cash (6) 3/1, Shady Ash (2) 5/2, Oulartleighgenie (4) 6/1. 5L 29.03 . T €3.20 €2.30 €2.80 F €16.10 T €83.40.

525 - Berkey (Kinloch Brae-Sheer Classic) (6) 4/1, She My Girl (4) 4/1, Triggers Master (3) 2/1, Lodgefield Todd (2) 3/1, Blackwater Spark (1) 5/1, Lisdhu Blue (5) 3/1. 1L 29.24 (M (murt) Leahy). T €5.60 €2.10 €1.60 F €11.90 T €42.40.

525 - Corrin Mario (Kinloch Brae-Sterling Bale) (6) 4/1, Rabbini (1) 2/1, Slippery Brett (3) 6/4, Highview Replay (2) 4/1, Riverside Bolt (4) 4/1, Go Anywhere (5) 4/1. 3.5L 29.21 . T €4.90 €2.80 €2.30 F €25.20 T €140.60.

525 - Voodoo Rebel (Droopys Scolari-Like Hot Cakes) (3) 5/2, Jackies Flyer (2) 5/2, Faypoint Shane (5) 3/1, Godisgood (1) 3/1, Vandiva (6) 3/1, Getgoin Jack (4) 4/1. 1.5L 28.99 (G Holland). T €4.40 €3.00 €2.20 F €10.10 T €48.90.

525 - Tyrur Van Persie (Tyrur Big Mike-Tyrur Lisa) (6) 9/4, Allen Wizard (4) 3/1, Glenanore Ace (5) 4/1, Warrior Gwen (2) 7/4, Native Custom (1) 6/1, Meadowview Dove (3) 5/1. 3L 28.73 . T €3.00 €2.50 €3.70 F €26.20 T €121.60.

550 - Morning Music (Premier Fantasy-Morningfavourite) (1) 6/4, Coach Chaperal (5) 5/1, Assasin Og (4) 3/1, Daytime Dazzler (6) 4/1, Rockmount Joyce (2) 5/1, Creamery Robin (3) 5/1. 3.5L 30.01 (J Griffin). T €3.80 €1.90 €1.30 F €20.10 T €44.40.

525 - Blastoff Mccaw (Kinloch Brae-Blastoff Sally) (2) 4/6, Highview Event (3) 4/1, Home Peadar (4) 6/1, Cabra Mufasa (6) 3/1, Faheran Lady (1) 12/1, Allblade (5) 12/1. 2L 28.83 . T €2.20 €1.70 €2.00 F €10.50 T €40.60.

525 - Charming King (Cabra Cool-Express Dancer) (1) 6/4, True Wisdom (2) 5/1, Sword Fern (3) 3/1, Material Man (6) 3/1, Ballybough Lee (4) 5/1, Starshinenovena (5) 8/1. 2.5L 28.94 (G Holland). T €2.50 €2.70 €1.70 F €20.90 T €50.60.

525 - Sidarian Vega (Westmead Hawk-Manic Fantasy) (4) 5/4, Coolykereen Fire (5) 5/1, Highview Jayne (2) 6/1, Tungsten Shaw (6) 10/1, Belles Direction (1) 4/1, Swords Ace (3) 2/1. 5.5L 28.61 (G Holland). T €2.80 €2.80 €3.20 F €26.70 T €93.80.

550 - Rural Hawaii (Head Bound-Duck Fat) (5) 2/1, Skip Glory (6) 9/2, Hovex Prince (2) 6/1, Skywalker Rory (4) 7/2, Balline Bolt (1) 6/1, Ballybough Mike (3) 5/1. 0.75L 30.09 (G Holland). T €2.30 €2.30 €1.90 F €8.20 T €58.00.

550 - Tyrur Tommy (Forest Master-Dees Princess) (3) 7/4, Offshore Bound (1) 9/4, Gaytime Hawk (5) 4/1, Slippery Snowy (6) 9/2, Black Hawkeye (2) 6/1, Highview Premier (4) 7/1. 2.5L 29.74 . T €2.20 €1.40 €1.40 F €4.80 T €34.40.

575 - Tyrur Dicky (Tyrur Sugar Ray-Tyrur Isabel) (3) 5/1, Creamery Bale (6) 20/1, Greenwell Hulk (1) 4/7, Killglen Chief (4) 50/1, Calzaghe Clampet (2) 5/1, Go Honda Ted (5) 8/1. 5.5L 31.29 . T €4.70 €3.30 €2.30 F €77.40 T €104.80.

DUNDALK

Ballymac Johnros 2/1 21.95; Killeavy Flash 6/1 21.71; Aintree Mac 3/1 21.91; Bay City Jacob 5/2 29.09; Clerihan Buster 3/1 28.96; Ringtown Snapper 2/1 21.65; Tyrur Twink 7/4 28.73; Fridays Peaches 2/1 29.04; Killoe Amigo 4/1 21.52; Beretta Blue 2/1 29.00.

MULLINGAR

Silver Rainbow 6/4 30.64; Bellair Silver 30.07; Sunshine Sky 30.11; Pagestown Oak 3/1 29.57; Beehive Sam 3/1 21.92; Jaxxon Fire 5/4 29.89; Gizmo Truant 2/1 31.14; Castlehill Tim 6/4 29.97; Kildallon Jessie 4/1 29.51; Highview Thady 2/1 30.91.

WATERFORD

Samba Smile 2/1cf 29.26; Manners Legend 5/4f 17.99; Ballyvadd Bronko 2/1cf 29.26; Maglass Diva 3/1 29.10; Danesrath Beauty 3/1 28.68; Lasting Merry 3/1 29.00; Droopys Oxford 4/1 29.30; Mikey Lad 7/2 30.18; Sunset King 1/1f 29.96; Sparta Marvel 7/2 28.87

HOCKEY

U18 GIRLS EUROPEAN CHAMPIONSHIPS II

Mori, Italy: Final: Ireland 7 (Z Malseen 2, S Campbell, E Curran, T Hastings, L Tice, Z Wilson) Poland 0

SOCCER

AIRTRICITY LEAGE OF IRELAND

Premier Division

Bray Wanderers 1 (Hanlon) Derry City 0

Sligo Rovers (Cawley, Ward, Corcoran) Longford Town 2 (Salmon pen, Kelly)

Limerick FC 2 (Faherty, Turner pen)Galway United 4 (J Keegan 3, G Shanahan)

P W D L F A Pts

Dundalk 19 16 2 1 48 1350

Cork City 18 12 5 1 32 9 41

Shamrock Rvs 18 10 7 1 301237

St Patrick's A18 10 4 4 31 1534

Bohemian 19 9 4 6 24 20 31

Longford T18 6 4 8 18 2322

Galway Utd 20 7 1 12 29 38 22 Drogheda Utd 19 6 3 10 20 2921

Bray W19 6 2 1114 3120

Derry City 19 3 6 10 12 25 15

Sligo Rvrs 18 2 7 9 17 31 13

Limerick 19 0 5 14 16 455

First Division

Cobh Ramblers 0 Wexford Youths 3 (Cahillane, Furlong, Whittle)

P W D L F A Pts

Wexford Yths 17 12 0 5 41 1836

Finn Harps 17 10 4 3 27 16 34

UCD 16 7 6 3 30 1427

Shelbourne 17 8 3 6 21 2227

Athlone T16 6 3 7 19 2021

Cobh Rblers 17 5 5 7 17 27 20

Cabinteely 17 3 3 11 13 33 12

Waterford U17 2 4 11 12 30 10

World University Games

Gwangju, South Korea, Men's Play-off places 5-8: Ireland 1 (A O'Sullivan 88) France 1(K Bacle 72). Ireland won 7-6 on pens; South Africa 2 Uruguay 1.

Semi-finals: Japan 0 Italy 0, Italy won 3-1 on pens; Brazil 0 South Korea 2.

Today

Club Friendly: Trim Celtic v Bohemians U19, MDL Navan, 11.0.

TENNIS

ALL-ENGLAND CHAMPIONSHIPS

Women's Singles Final: (1) S Williams (US) bt (20) G Muguruza Blanco (Spain) 6-4 6-4

Women's Doubles Final: (1) M Hingis & S Mirza (Swi / Ind) bt (2) E Makarova & E Vesnina (Rus) 5-7 7-6(4) 7-5

Men's Doubles Final: (4) JJn Rojer & H Tecau (Neth / Rom) bt (13) J Murray & J Peers (Gbr / Aus) 7-6(5) 6-4 6-4.

CO DUBLIN CHAMPIONSHIPS

Carrickmines LTC, Dublin: Men's Semi-finals: (5) M Lohan bt C Taylor 6-4 7-5; (1) E Seator bt (4) D Gardiner 6-2 6-3.

Final: (1) E Seator bt (5) M Lohan 6-3 3-6 6-3.

Women's Semi-final: (2) A Bowtell bt (4) E Maher 6-1 6-2. Final: (1) S Lohan bt (2) A Bowtell 6-2 6-2.

Women's Doubles final: (1) S Kennedy/H Morrissey bt (2) D O'Keeffe/S O'Keeffe 6-0 6-0..

Sunday Indo Sport

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport