Sunday 25 September 2016

ATHLETICS

Published 30/08/2015 | 02:30

ATHLETICS

  • Go To

IAAF World Championships

Beijing, China

Men's 5000m: Final: 1 M Farah (Gbr) 13:50.38, 2 C Mwangangi Ndiku (Ken) 13:51.75, 3 H Gebrhiwet (Eth) 13:51.86, 4 Y Kejelcha (Eth) 13:52.43

50km Race Walk Final: 1 M Toth (Svk) 3hrs 40mins 32secs, 2 J Tallent (Aus) 3:42:17, 3 T Tanii (Jpn) 3:42:55, 4 H Arai (Jpn) 3:43:44, 5 Robert Heffernan (Irl) 3:44:17, 6 L Zhang (Chn) 3:44:39, 7 W Yu (Chn) 3:45:21, 8 A Chocho (Ecu) 3:46:00, 9 J Garcia (Spa) 3:46:43, 10 Q Rew (Nzl) 3:48:48

Discus Throw Final: 1 P Malachowski (Pol) 67.40m, 2 P Milanov (Bel) 66.90, 3 R Urbanek (Pol) 65.18

Decathlon, Final Standings: 1 A Eaton (USA) 9045pts, 2 D Warner (Can) 8695, 3 R Freimuth (Ger) 8561, 4 I Shkurenev (Rus) 8538, 5 L Bourrada (Alg) 8461, 6 K Kazmirek (Ger) 8448, 7 M Schrader (Ger) 8418, 8 K Felix (Gue) 8302, 9 O Kasyanov (Ukr) 8262, 10 M Uibo (Est) 8245

4x100m Relay Final: 1 Jamaica 37.36secs, 2 China 38.01, 3 Canada 38.13, 4 Germany 38.15, 5 France 38.23, 6 Antigua & Barbuda 38.61, 7 United States DQ, 8 GB & N Ire DNF

Women's 800m Final: 1 M Arzamasava (Blr) 1:58.03, 2 M Bishop (Can) 1:58.12, 3 E Jepkoech Sum (Ken) 1:58.18, 4 R Arafi (Mor) 1:58.90

High Jump Final: 1 M Kuchina (Rus) 2.01m, 2 B Vlasic (Cro) 2.01, 3 A Chicherova (Rus) 2.01

4x100m Relay Final: 1 Jamaica 41.07secs, 2 United States 41.68, 3 Trinidad and Tobago 42.03, 4 GB & N Ire 42.10, 5 Netherlands 42.33, 6 Germany 42.64, 7 Canada 43.05, 8 Russia DNF

CRICKET

TEST MATCH

Colombo, India 292-8 (C Pujara 135 no, A Mishra 59, K Prasad 4-83) v Sri Lanka (rain affected)

LEINSTER LEAGUE

Division 1

Balrothery: North County 183 (38.5 overs)(N McGovern 51, C Armstrong 23, J Andrews 23; D Rhoda 4-28, J Anderson 4-44) Merrion (target 191 in 40 overs) 193-9 (36.2 overs)(R Smith 59, M Lewis 44; A Coghlan 3-26, A Sheridan 2-40) Merrion ( 20 pts) beat North County ( 5 pts) by 1 wkt D/L.

Claremont Road: YMCA 211-9 (50 overs)(T Fisher 44, A Van der Merwe 42; J Cook 3-36, R Hopkins 2-22) Pembroke (target 142 in 25 overs) 144-8 (25 overs)(T Lawson 44, J Cook 29; Y Ali 2-28, R Jones 2-38) Pembroke ( 21 pts) beat YMCA ( 4 pts) by 2 wkts.

Park Avenue: Railway Union 193-9 ( 50 overs)( K Carroll 69, R Gaur 46; J Newland 4-25) v Malahide. Abandoned because of rain.

Mardyke: Cork County v Clontarf. No play due to waterlogged ground.

Division 2

Balbriggan: Rush 158 (42.1 overs)(A Butterly 84, S Gull 36; K Bilal 5-28, A Moore 4-23) Balbriggan 83-2 ( 24 overs)(J Mooney 33, D Harper 23) Balbriggan ( 23 pts) beat Rush ( 2pts) by 20 runs D/L.

Terenure: Phoenix 223 (47.2 overs)(A Chester 70, M Ahmed 49; S Singh 3-35, S Ramnathpur 2-30) Terenure (target 200 in 39 overs) 120 ( 32.2 overs)(K McDonald 43, B Speake 31; R Lawrence 2-7, M Scott 2-18, S Anderson 2-27) Phoenix ( 25 pts) beat Terenure ( 0 pts) by 80 runs D/L

Milverton: YMCA II 64 (27.2 overs)(M Sorensen 6-17, N Shoukat 3-12) The Hills ( target 44 in 21 overs) 44 -1 (4.1 overs)(M Baumgart 21 no, N Pretorius 18 no)

The Hills (25 pts) beat YMCA II ( 0 pts) by 9 wkts on D/L

NatWest t20 Blast

Semi Finals Edgbaston

Hampshire 115 (J Vince 69) v Lancashire 119-4 Lancashire won by 6 wkts

Warwickshire 131-6 (Ateeq Javid 51 no) Northamptonshire 135-5 (R Levi 63 no) Northamptonshire won by 5 wkts

Final: Lancashire 166-7 v Northamptonshire 153-6 Lancashire won by 13 runs

CYCLING

Vuelta a Espana

Puebla de Don Fadrique - Murcia, 182.5 km: 1 J Stuyven (Belgium / Trek) 4:06:05secs 2 P Bilbao (Spain / Caja Rural) ST 3 K Reza (France / FDJ) 4 G Visconti (Italy / Movistar) 5 K Sbaragli (Italy / Team MTN) 6 T Van der Sande (Belgium / Lotto) 7 J Simon (France / Cofidis) 8 P Serry (Belgium / Etixx - Quick-Step) 9 J Joaquin Rojas (Spain / Movistar) 10 Nicolas Roche (Ireland / Team Sky)

General Classification: 1 E Chaves (Colombia / Orica) 31:12:18" 2 T Dumoulin (Netherlands / Giant) +10" 3 Nicolas Roche (Ireland / Team Sky) +36" 4 A Valverde (Spain / Movistar) +49" 5 J Rodriguez (Spain / Katusha) +56" 6 N Quintana (Colombia / Movistar) +57" 7 F Aru (Italy / Astana) 8 D Moreno (Spain / Katusha) +1:18" 9 D Pozzovivo (Italy / AG2R) +1:19"

Points Classification: 1 E Chaves (Colombia / Orica) 70 2 A Valverde (Spain / Movistar) 61 3 P Sagan (Slovakia / Tinkoff - Saxo) 61 4 Nicolas Roche (Ireland / Team Sky) 48 5. Tom Dumoulin (Netherlands / Giant) 42.

Team Classification: 1 Team Sky (Britain) 93:49:38" 2 Movistar (Spain) +3:59" 3 Astana (Kazakhstan) +4:04" 5 Katusha (Russia) +11:30" 5 Caja Rural (Spain) +13:23"

GAELIC GAMES

TG4 LADIES ALL-IRELAND SFC

Semi-final

Gaelic Grounds: Cork 4-14 (V Mulcahy 2-2 (0-1f), E Scally 1-2 (0-1f), A O'Sullivan 1-1, D O'Sullivan (1f) & A Hutchings 0-2 each, B Stack, R Buckley, C O'Sullivan, A Walsh & O Finn 0-1 each) Kerry 0-13 (S Houlihan 0-4 (1f), L Scanlon 0-3, L Ní Mhuircheartaigh & P Dennehy 0-2 each, M O'Connell & L Galvin 0-1 each)

TG4 LADIES ALL-IRELAND IFC

Gaelic Grounds: Waterford 2-16 (M Delahunty 0-6 (2f, 1 45), A Wall 1-2, S Ryan 0-5 (2f), M Ryan 1-1, E Power & G Kenneally 0-1 each) Leitrim 0-6 (Á Tighe 2-4 (0-2f), M Heslin & S Tighe 0-1 each)

ALL-IRELAND U16 CAMOGIE 'C' FINAL

Westmeath 7-11 (H Core 0-3, N McCarthy 3-1, S McGrath 0-2, A Balfe 1-1, J McKeogh 3-1, M Scally, C O'Looney, J Nangle 0-1 each) Antrim 1-2 (K Agar 1-1, S Darragh 0-1)

Today

All-Ireland SFC semi-final: Dublin v Mayo, Croke Park 3.30, J McQuillan (Cavan)

All-Ireland MFC semi-final: Kildare v Tipperary, Croke Park 1.30, N Mooney (Cavan)

CAMOGIE

TODAY

All-Ireland U16A Championship final: Cork v Galway, MacDonagh Park, Nenagh 3.30, L Dempsey

U16B final: Dublin v Waterford, MacDonagh Park, Nenagh 1.45, J Heffernan

GOLF

European Tour

D+D Real Czech Masters, Prague, (Gbr & Irl unless stated, par 72): 199 T Pieters (Bel) 66 68 65 200 P Edberg (Swe) 66 67 67 203 T Olesen (Den) 67 69 67 204 R Dinwiddie 69 67 68, M Fitzpatrick 66 67 71 207 S Hutsby 66 70 71, M Lundberg (Swe) 72 71 64, R Kakko (Fin) 67 72 68, P Uihlein (USA) 70 71 66 208 C Lee 68 71 69, D Lipsky (USA) 71 69 68, E Pepperell 69 68 71, Michael Hoey 67 70 71, R Paratore (Ita) 65 73 70, F Fritsch (Ger) 69 70 69, Also 210 Damien McGrane 69 70 71 212 Kevin Phelan 70 71 71

SCOTTISH SENIOR OPEN

North Berwick (Gbr & Ire unless stated, par 72): 209 P Broadhurst 72 69 68, G Manson 71 70 68 (Broadhurst won on 2nd hole playoff) 212 P Mouland 71 73 68 213 C Monasterio (Arg) 73 72 68, T Thelen 71 73 69, L Zhang 74 72 67 214 C Mason 71 72 71 216 B Lane 77 69 70, P Linhart (Esp) 71 72 73, B Longmuir 72 70 74 Also 221 Des Smyth 72 77 72 222 Ronan Rafferty 78 72 72 223 Denis O'Sullivan 78 72 73, Philip Walton 74 73 76

GREYHOUND RACING

SHELBOURNE PARK

550 - Colorado April (Scolari Me Daddy-Sarah Said So) (1) 5/4, True Wisdom (5) 4/1, Time To Share (2) 5/1, Swift Painter (6) 2/1, Racecourse Field (3) 16/1, Play For Keeps (4) 6/1. sh 30.03 (F Black). T €2.40 €1.60 €1.70 F €8.90 T €29.90.

525 - Toolmaker Scot (Boherna On Air-Savings Book) (2) 5/1, Balinakill Boots (3) 5/2, Tommys Smurf (1) 4/1, Remington (4) 5/1, Philiblue (6) 8/1, Trade Eoin (5) 5/4. 0.75L 28.81 (R G. Gleeson). T €9.00 €5.10 €2.50 F €39.00 T €114.60.

525 - Time For Work (Razldazl George-Spioraid Cath) (2) 5/1, Graigues Loch (1) 3/1, Trade Freddie (4) 4/6, Shanelarue (5) 6/1, Shugabear Barber (3) 10/1, Philidora (6) 3/1. 1L 29.03 (S Fahy). T €4.10 €2.40 €2.40 F €36.40 T €40.00.

525 - Burgess Tadhg (Ace Hi Rumble-Dower Twilight) (1) 6/4, House Doctor (6) 3/1, Skilful Legend (4) 9/2, Saleen Vic (5) 5/1, Tungsten Shaw (3) 5/1, Lodgefield Todd (2) 8/1. nk 28.49 . T €2.30 €1.50 €1.50 F €8.80 T €29.70.

550 - Secreto (Scolari Me Daddy-Noelles Swiftco) (2) 7/2, Rural Hawaii (6) 5/2, Jaytee Jet (5) 4/1, Ballyhooly Henry (1) 5/2, Vulturi (4) 7/1, Ardrahan Zindi (3) 10/1. 0.5L 29.58 (M O'connor). T €4.50 €2.20 €2.10 F €28.80 T €55.70.

550 - Save The Don (Droopys Scolari-Kranky Rosaleen) (2) 3/1, Fair Taxes (6) EVS, Paradise Maverik (5) 6/1, Cabra Miller (4) 6/1, Triangle Jamie (3) 33/1, Rockybay Yank (1) 8/1. 6L 29.57 (F Black). T €3.60 €1.50 €1.30 F €6.90 T €24.70.

550 - Tyrur Tommy (Forest Master-Dees Princess) (2) 5/2, Offshore Bound (4) 5/1, Sidarian Vega (3) 3/1, Ballydoyle Honey (5) 6/4, Faypoint Rush (6) 12/1, Ravenswood Emily (1) 33/1. 2.5L 29.79 . T €3.30 €1.60 €1.90 F €17.70 T €49.70.

550 - Ballymac Matt (Tyrur Big Mike-Ballymac Scarlet) (1) 2/7, Highview Apollo (2) 12/1, Farloe Rumble (5) 6/1, Uncle Paul (6) 25/1, Hovex Prince (4) 12/1, Boherna Pedro (3) 25/1. 3L 29.44 (L Dowling). T €1.40 €1.70 €2.40 F €3.60 T €10.00.

550 - Gaytime Hawk (Westmead Hawk-Gaytime Grettie) (1) 9/2, Cable Bay (2) 3/1, Farloe Blitz (6) 4/5, Mimis Ace (5) 12/1, Calzaghe Clampet (3) 10/1, Dark Intentions (4) 16/1. 0.5L 29.67 (G Holland). T €4.30 €1.90 €2.10 F €14.50 T €18.20.

550 - Peregrine Falcon (Ace Hi Rumble-Minefield) (1) 7/4, Ivy Hill Bart (6) 3/1, Jo Jo Fantasy (3) 14/1, Whizzing Archie (2) 6/1, Heathlawn Tiger (5) 4/1, Creamery Bale (4) 4/1. 3.5L 29.50 . T €2.10 €1.90 €2.60 F €11.10 T €108.10.

550 - Lemon Miley (Droopys Scolari-Lemon Belle) (1) 3/1, Shutthe Backdoor (2) 3/1, Blue Cafu (3) 7/4, Go Dex Go (4) 12/1, Burgess Four (5) 7/1, Tyrur Mairead (6) 8/1. nk 29.94 (M (murt) Leahy). T €2.70 €1.70 €1.70 F €8.00 T €14.60.

550 - Samiya (Brett Lee-Kildallon Maid) (3) , Priceless Lassie (1) , Dolcino Flyer (5) , Ballybough Mike (6) , Fordeflag (2) , Amazing Dude (4) . 6L 29.46 (R G. Gleeson). T €6.70 €1.90 €2.70 F €17.30 T €128.10.

DUNDALK

Deerpark Jim 5/2 22.07; Santro Rossi 5/4 21.61; Playground Bolt 5/2 29.13; Climb The Walls 4/1 29.21; Sin Away 3/1 29.20; Hip Hop Harry 5/2 29.00; Tantallons Rita 3/1 30.30; Paradise Dakota 3/1 29.10; Fridays Wilton 5/2 21.64; Fluff The Que 28.86.

HOCKEY

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

Lee Valley, London: 3rd/4th Play-off: Ireland 4 (S O'Donoghue 2, A Sothern, E Magee) England 2 (H Martin, A Dixon)

Ireland: Harte (C), Jackson, Gormley, Magee, Shimmins, O'Donoghue, Darling, Good, Burton, Gleghorne, Harte Bench: Cargo, Sothern, Caruth, Robson, Watt, Bell, Fitzgerald

Final: Netherlands 6 (M van der Weerden 2, B Bakker, J Hertzberger, R Hofman, M Pruijser) Germany 1

Top goal scorer Tom Boon (Bel) 10 goals Goalkeeper of the Tournament David Harte (Irl) Player of the Tournament Florian Fuchs (Ger)

RUGBY

INTERNATIONAL TESTS

Aviva Stadium: Ireland 10 (10)(I Henderson try; J Sexton pen, con) Wales 16 (10)(J Tipuric try; L Halfpenny 3 pens, con)

Murrayfield: Scotland 48 (23)(Lamont, Visser 2 tries each, Barclay, Bennett try each Laidlaw 4 pens, 2 cons, Russell con) Italy 7 (7)(Campagnaro try; Allan con)

ULSTER CHALLENGE LEAGUE

Ballymena 31 Ballynahinch 26

Malone 27 Armagh 39

Rainey 0 Dungannon 21

Queen's University 21 Banbridge 45

SOCCER

Today

SSE Airtricity U19 National League Section 1: Limerick v Wexford Youths, Hogan Park, 2.0.

SSE Airtricity U17 National League Section 1: Cobh Ramblers v Waterford United, St Colman's Park, 2.0; UCD v Cabinteely, AUL Complex, 2.0; Wexford Youths v Limerick, Ferrycarrig Park, 2.0. Section 2: Longford Town v St Patrick's Athletic, City Calling Stadium, 2.0.

TENNIS

ITF MEN'S FUTURES

Rotterdam, Netherlands - Semi-final: A Vatutin (Rus) bt (8) Sam Barry (Irl) 4-6 6-1 6-3.

Sunday Indo Sport

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport