Sport

Tuesday 25 July 2017

ATHLETICS

ATHLETICS

IAAF World Championships

Beijing, Men's Marathon: 1 G Ghebreslassie (Eri) 2:12:28., 2 YTsegay (Eth) 2:13:08, 3 M Mutia (Uga) 2:13:30, 4 R Pertile (Ita) 2:14:23, 5 C Dechase (Eth) 2:14:36, 6 S Kiprotich (Uga) 2:14:43, 7 L Desisa (Eth) 2:14:54, 8 D Meucci (Ita) 2:14:54, 9 A Mesel (Eri) 2:15:07, 10 J Kiprop (Uga) 2:15:16

100m Qualifiers Heat 1: 1 A Powell (Jam) 9.95 Q, 2 B Su (Chn) 10.03 Q, 3 A Simbine (Rsa) 10.09 Q

Heat 2: 1 T Gay (USA) 10.11 Q, 2 N Ashmeade (Jam) 10.190 Q, 3 C Lemaitre (Fra) 10.240 Q

Heat 3: 1 F Ogunode (Qat) 9.99 Q, 2 R Gittens (Bar) 10.02 Q, 3 B Youssef Meite (Civ) 10.050 Q, 4 R KIlty (Gbr) 10.120 q.

Heat 4: 1 T Bromell (USA) 9.91 Q, 2 C Ujah (Gbr) 10.05 Q, 3 J Reus (Ger) 10.14 Q

Heat 5: 1 J Vicaut (Fra) 9.92 Q, 2 A De Grasse (Can) 9.990 Q, 3 J Ali Harvey (Tur) 10.040 Q

Heat 6: 1 J Gatlin (USA) 9.83 Q, 2 A Brown (Can) 10.030 Q, 3 H Bruintjies (Rsa) 10.070 Q, 4 H Taftian (Irn) 10.10 q

Heat 7: 1 U Bolt (Jam) 9.96 Q, 2 M Rodgers (USA) 9.97 Q, 3 C Martina (Aho) 10.060 Q, 4 L Cadogan (Bar) 10.120 q.

800m Qualifiers - Heat 1: 1 N Amos (Bot) 1:47.230 Q, 2 A Gakeme (Bdi) 1:47.470 Q, 3 A Al-Deraan (Ksa) 1:47.65 Q

Heat 2: 1 M Aman (Eth) 1:47.870 Q, 2 PA Bosse (Fra) 1:47.890 Q, 3 C Murphy (USA) 1:48.080 Q,

Heat 3: 1 A Tuka (Bsh) 1:46.120 Q, 2 N Belhanbel (Mor) 1:46.230 Q, 3 R Rodriguez (Col) 1:46.390 Q, 4 E Sowinski (USA) 1:46.630 Q, 5 Mark English (Irl) 1:46.690 Q,

Heat 4: 1 F Cheruiyot Rotich (Ken) 1:45.830 Q, 2 A El Manaoui (Mor) 1:45.860 Q, 3 K Lopez (Spa) 1:46.060 Q, 4 K Tolokonnikov (Rus) 1:46.070 q, 5 M Lewandowski (Pol) 1:46.250 q, 6 T Kupers (Ned) 1:46.700 Q

Heat 5: 1 A Kszczot (Pol) 1:46.620 Q, 2 A Kipketer (Ken) 1:46.670 Q, 3 J Riseley (Aus) 1:46.790 Q, 4 J Umar (Eth) 1:47.030 q

Heat 6: 1 D Lekuta Rudisha (Ken) 1:48.310 Q, 2 A Rotich (Ken) 1:48.420 Q, 3 M Abdulrahman Balla (Qat) 1:48.590 Q.

400m Hurdles - Heat 1: 1 N Bett (Ken) 48.37 Q, 2 T Chalyy (Rus) 49.050 Q, 3 J Gibson (Bah) 49.090 Q, 4 K Couto (Moz)49.150 Q, 5 A Lahoulou (Alg)49.330 q.

Heat 2: 1 B Mucheru Tumuti (Ken) 48.79 Q, 2 M Tinsley (USA) 48.91 Q, 3 J Culson (Pue) 49.020 Q, 4 LJ Van Zyl (Rsa) 49.120 Q, 5 L Green (Jam) 49.330 q,

Heat 3: 1 K Clement (USA) 48.75 Q, 2 N Flannery (Gbr) 48.900 Q, 3 K Hussein (Swi) 49.080 Q, 4 A Whyte (Jam) 49.1 Q.

Heat 4: 1 Y Copello (Tur) 48.89 Q, 2 R Magi (Est) 49.180 Q, 3 Thomas Barr (Irl) 49.200 Q, 4 W Cheng (Chn) 49.560 Q,

Heat 5: 1 D Kudryavtsev (Rus) 48.51 Q, 2 P Dobek (Pol) 48.940 Q, 3 J Dutch (USA) 48.970 Q, 4 Y Matsushita (Jpn) 49.340 Q, 5 H Koech (Ken) 49.380 q, 6 M Bultheel (Bel) 49.380 q.

3000m Steeplechase - Heat 1: 1 C Kipruto (Ken) 8:41.410 Q, 2 E Jager (USA) 8:41.510 Q, 3 M Hughes (Can) 8:41.520 Q

Heat 2: 1 J Kipchoge Birech (Ken) 8:25.77 Q, 2 B Tabti (Alg) 8:26.99 Q, 3 D Cabral (USA) 8:27.330 Q, 4 T Nurgi (Eth) 8:27.65 Q, 5 H Ezzine (Mar) 8:29.26 q.

Heat 3: 1 E Kemboi (Ken) 8:24.750 Q, 2 B Taleb (Mor) 8:24.840 Q, 3 B Kiprop Kipruto (Ken) 8:24.950 Q, 4 K Zalewski (Pol) 8:25.100 q, 5 D Huling (USA) 8:25.340 q, 6 H Amare (Eth) 8:25.360 q, 7 H Bouchicha (Alg) 8:30.070 q.

Women's 1500m Qualifiers - Heat 1: 1 B Sado (Eth) 4:05.390 Q, 2 L Muir (Gbr) 4:05.530 Q, 3 N Chepkwemoi (Ken) 4:05.65 Q, 4 S Rowbury (USA) 4:05.66 Q, 5 B Desalegn (UAE) 4:05.730 Q, 6 A Shchagina (Rus) 4:05.780 Q, 7 L Johnson

(USA) 4:05.790 q, 8 M Akkaoui (Mar) 4:05.850 q, 9 R Plis (Pol) 4:05.89 q, 10 M Coneo (Col) 4:08.310 q

Heat 2: 1 S Hassan (Ned) 4:09.52 Q, 2 D Seyaum (Eth) 4:09.64 Q, 3 A Aregawi (Eth) 4:10.770 Q, 4 T Tomashova (Rus) 4:10.790 Q, 5 J Simpson (USA) 4:10.91 Q, 6 A Cichocka (Pol) 4:11.080 Q,

Heat 3: 1 G Dibaba (Eth) 4:02.59 Q, 2 F Chepngetich Kipyegon (Ken) 4:02.77 Q, 3 R Arafi (Mar) 4:04.170 Q, 4 M Koster (Ned) 4:05.55 Q, 5 A Terzic (Ser) 4:06.070 Q, 6 L Weightman (Gbr) 4:06.130 Q, 7 K Gallagher (USA) 4:06.340 q, 8 S Ennaoui (Pol) 4:06.940 q.

TOM FITZPATRICK MEMORIAL 10k

Liscarroll, Co Cork: 1 M Harty (East Cork) 31:12; 2 K Rodgers (St John's) 31:41; 3 E Sugrue (unatt, M40) 34:42; 4 G Egan (An Bru, M40) 35:21; 5 G O'Sullivan (Riocht, M40) 36:01; 6 M Cunningham (Mooreabbey, M50) 36:33; 7 JJ Cremin (An Bru) 37:55; 8 R Murphy (Riocht, M45) 38:30; 9 S Madigan (unatt, M45) 38:39; 10 A Buckley (Mallow, M40) 38:44. M45: 3 A O'Sullivan (unatt) 40:40.M50: 2 JJ Grady (North Cork) 43:35; 3 R Haugh (unatt) 46:36. M55: 1 T McMahon (Kilmallock) 39:16; 2 J O'Donovan (Grange-Fermoy) 42:42; 3 M Reynolds (Kilmallock) 47:38. M60: 1 N Holland (Mallow) 44:00; 2 P Roche (Klmallock) 48:26; 3 J Byrne (Mallow) 49:13..

Women: 1 D O'Leary (North Cork, F35) 45:28; 2 I Kirwan (Eagle, F45) 45:33; 3 O Nolan (unatt, F40) 46:43; 4 J O'Toole (North Cork) 47:15; 5 L Twomey (North Cork, F35) 47:25; 6 M McKenna (unatt, F35) 48:24. F40: 2 G Walley (unatt) 49:31; 3 D Morton (unatt) 51:20..

CRICKET

FIFTH TEST MATCH

The Oval, London, England v Australia, Day 3 England. Overnight: Australia 481 (Smith 143, Warner 85, Voges 76, Starc 58) England 107-8 (Cook 22, Ali 8 no, Wood 8 no; Marsh 3-18)

England First Innings (ctd)

M Ali c Nevill b Johnson 30

M Wood c Starc b Johnson 24

S Finn not out 0

Extras (b-1 lb-7 nb-1) 9

Total (all out, 48.4 overs) 149

Fall: 1-30, 2-46, 3-60, 4-64, 5-83, 6-84, 7-92, 8-92, 9-149, 10-149

Bowling: Starc 8-3-18-0, Johnson 8.4-4 21-3, Lyon 10-2-40-2, Siddle 13-5-32-2, Marsh 9-2-30-3

England 2nd innings

A Lyth c Clarke b Siddle 10

A Cook c Voges b Smith 85

I Bell c Clarke b M Marsh 13

J Root c Starc b Johnson 11

J Bairstow c Voges b Lyon 26

B Stokes c Clarke b Lyon 0

J Buttler not out 33

M Wood not out 0

Extras (b-5 lb-14 nb-1 w-5) 25

Total (for 6 wkts, 79 overs) 203

Fall: 1-19, 2-62, 3-99, 4-140, 5-140, 6-199,

To bat: Ali, Broad, Finn

Bowling: Johnson 13-2-51-1, Starc 14-4-32-0, Lyon 25-5-52-2, Siddle 16-10-14-1, Marsh 10-4-28-1, Smith 1-0-7-1.

WOMEN'S INTERNATIONAL T20 Claremont Rd: Australia 186-1 (20 overs) (E Villani 80, E Perry 55 no , G Harris 39 no, E Tice 1-24) Ireland 87-7 (20 overs) (Kim Garth 30 no, Lucy O'Reilly 14, J Jonassen 2-7, G Harris 1-13)

Australia Women beat Ireland Women by 99 runs

LEINSTER LEAGUE

Division 1

Castle Avenue: YMCA 165 (48.1 overs)(S Singh 48, H Tector 38 no, A Van der Merwe 21; A Cusack 4-28, J Morrissey 3-33 ) Clontarf 166- 1 (41.2 overs)(B Coghlan 85, M Collier 63 no) Clontarf (25 pts) beat YMCA (0 pts) by 9 wkts.

Anglesea Road: Cork County 158 (46 overs)(R Durity 30, S Grobler 23; D Rhoda 3-23, N Sharma 2-29, J Anderson 2-37) Merrion 162- 3 (26.1 overs)(R Smith 55, R Allwright 42, L Bester 29) Merrion (24 pts) beat Cork County ( 1 pt) by 7 wkts.

Balrothery: Railway Union 146 (44.5 overs)(D Singh 44, A Hafeez 23; E Richardson 3-20, C Sheil 2-22) North County 147- 5 (27.1 overs)(C Armstrong 55, B Parchment 33; R Gaur 3-42) North County ( 23 pts) beat Railway Union ( 2 pts) by 5 wkts.

Sydney Parade: Pembroke 206- 8 (50 overs)( P Lawson 43 no, L Tucker 43, J Cook 25, D Hogan 25; C Riches 3-22, R Strydom 2-52) Malahide 204 ( 49.2 overs)(F Mc Allister 46, R Strydom 33, A Morris 25, P Saville 17 no; J Balbirnie 3-15, J Little 2-35) Pembroke (20 pts) beat Malahide ( 5 pts ) by 2 runs.

Division 2

Phoenix Park: Phoenix 300- 7 (50 overs)(R Anders 88 no, A Chester 53, M Ahmed 43, B White 37 no; F Conaty 2 39, C O' Gorman 2- 52 Leinster 121 (35.1 overs)(J Carroll 41; T Anders 2-6, B White 2-12, S Anderson 2-23) Phoenix ( 25 pts) beat Leinster ( 0 pts) by 179 runs.

Balbriggan: The Hills 82 (36.4 overs)( M Baumgart 23; M Farrukh 4-11, K Bilal 3-23, J Mooney 2-15) Balbriggan 83-8 (18.5 overs)( A Harper 23; D Carolus 4-9) Balbriggan (21 pts) beat The Hills ( 4 pts) by 2 wkts.

GAELIC GAMES

ALL-IRELAND U21 HC

Semi-finals Wexford 1-20 Antrim 1-8

Limerick 1-20 Galway 0-17

ALL-IRELAND U21 HC 'B'

Semi-finals

Trim: Meath 4-12 (G McGowan 1-3, F Flattery 1-2, J Andrews, S Doyle 1-1 each, J Regan 0-3f, L Martyn, S Quigley 0-1 each) Mayo 1-11 (S Regan 1-2 (0-2f), F Boland 0-4 (2f), C Scahill, A O Suilleabhean 0-2 each, J Gallagher 0-1)

Athleague: Wicklow 1-14 (G Weir 0-7 (4fs), C O'Byrne 1-2, C Doran 0-3, P Doyle, J Cranley 0-1 each) Roscommon 0-11 (C Dolan 0-4 (all fs), D Glynn 0-2 (fs), W Boyle, C Duignan, G Egan (f), Micheál Beirne 0-1, G Downey 0-1 each)

LADIES FOOTBALL TG4 All-Ireland SFC, Quarter-finals: Clones: Armagh 2-13 (A Lennon 1-3, K Mallon 0-3 (0-2f), A Mackin 0-4, C O'Hanlon 1-2 (0-2f), C McCambrige, F McKenna 0-1 each) Donegal 2-11 (Y McMonagle 2-3, G McMcLaughlin 0-4 (0-1f), N McLaughlin, A McDonnell, K Herron, N Hegarty 0-1 each)

Clones: Dublin 1-13 (C Rowe 1-2, L Davey 0-3, A Connolly 0-3 (0-1f), N Owens, N McEvoy, H Noonan, N Healy, N Collins 0-1 each) Monaghan 0-13 (C McConnell 0-8 (0-3f), E McCarron, C Courtney 0-2 each, F Lafferty 0-1.

CAMOGIE

Liberty Insurance Intermediate Championship Semi-finals

Waterford 3-10 (T Jackman 0-5 (3fs); B Carton, S Curran 1-1 each; A Power 1-0; L Bray, J Simpson, N Rockett 0-1 each) Meath 3-9 (J Dolan 2-5(0-2fs); A Minogue 0-3(2fs, 1 45); M Thynne 1-0; S Hackett 0-1)

Kildare 1-12 (E Reilly 1-2, S O'Carroll 0-5, S Hurley 0-3, M Lyons 0-2) Cork 0-11 (A O'Regan 0-8, L Collins, K Hickey, C.Sigerdon 0-1 each)

Today

Electric Ireland MFC, Semi-final: Kerry v Derry, Croke Park 1.30; All-Ireland SFC, Semi-final: Kerry v Tyrone, Croke Park 3.30.

Camogie

Liberty Insurance Premier Junior Camogie Championship Semi-finals: Laois v Westmeath, St Brendan's Park, Birr 1.30; Dublin v Roscommon, St Brendan's Park, Birr 3.15. Liberty Insurance Junior A Championship Final: Carlow v Kerry, Moyne Templtuoghy, Tipperary 2.30.

GOLF

EUROPEAN TOUR

Danish Open (Par 71) Farso

-15 D Horsey 63 67 68 -14 T Pilkadaris (Aus) 66 68 65 -11 J Parry 66 67 69, C Paisley 68 68 66 -10 R Green (Aus) 68 65 70 -9 B Dredge 66 68 70 -8 M Sogaard (Den) 68 68 69, Peter Lawrie (Ire) 66 69 70, P Lawrie 65 72 68, S Kjeldsen (Den) 66 71 68 -7 R Karlberg (Swe) 69 68 69 -6 F Fritsch (Ger) 68 70 69, D Gaunt (Aus) 69 67 71, R Dinwiddie 70 70 67, O Fisher 70 69 68, D Woltman (US) 68 72 67, J Guerrier (Fra) 71 70 66, T Lewis 68 70 69, Darren Clarke 69 70 68, P Peterson (US) 71 67 69 -5 D Lipsky (US) 71 71 66, T Bjorn (Den) 69 69 70, M Madsen (Den) 68 71 69, Magnus Carlsson (Swe) 70 68 70, B Hebert (Fra) 69 72 67, A Pavan (Ita) 73 69 66, O Farr 64 71 73, Richard Bland 70 72 66, D Brooks 72 70 66, R Karlsson (Swe) 69 70 69, E De La Riva (Spain) 68 68 72, M Bremner (SA) 71 71 66, M Jonzon (Swe) 70 68 70, Also -4 Kevin Phelan (Ireland) 71 69 70

AIG Irish Close Championship

Tramore GC, Semi-finals: T McLarnon (Massereene) bt E Smith (Ardee) 1 Hole; A Gleeson (Castle) bt R Dawson (Faithlegg) 19th Final: McLarnon bt Gleeson 2&1

GREYHOUND RACING

SHELBOURNE PARK

575 - Colorado April (Scolari Me Daddy-Sarah Said So) (4) 6/4, Swift Painter (6) 2/1, Laughil Iris (3) 5/1, Tagalong Roy (2) 10/1, Sparta Marvel (5) 4/1, Coonough Choice (1) 10/1. sh 31.41 (F Black). T €2.30 €2.80 €4.40 F €6.60 T €40.30.

525 - Time To Share (Godsend-Highview Share) (3) 7/2, Airport Turbo (6) 4/1, Jackies Flyer (5) 3/1, Lasting Merry (1) 7/2, Killoe Patsy (2) 4/1, Hanoi (4) 5/2. nk 28.98 . T €6.30 €6.50 €2.70 F €100.70 T €143.80.

525 - Tungsten Shaw (Black Shaw-Monleek Style) (2) 3/1, Coolavanny Pandy (4) EVS, Saint Anthony (6) 4/1, Highview Ranger (5) 5/1, Swords One (3) 4/1, Kilfrush Bound (1) 8/1. 2L 28.49 . T €6.70 €2.70 €1.50 F €17.10 T €41.10.

550 - Tyrur Van Gaal (Makeshift-Tyrur Isabel) (5) EVS, Affane Scolari (4) 5/1, Deanridge Pennys (3) 5/2, Highview Jayne (2) 4/1, Killuran Brae (1) 12/1, Tinnock Fantasy (6) 8/1. 9L 29.43 . T €2.10 €2.50 €1.70 F €14.90 T €43.80.

550 - Cable Bay (Foleys Folley-Toms Delight) (5) 7/1, Tyrur Tommy (1) 5/2, Jaytee Jet (6) 6/1, Barefoot Artist (2) 5/1, Droopys Bomber (4) 20/1, Laughil Duke (3) 6/4. 1.5L 29.59 (B Matthews). T €8.30 €2.90 €4.80 F €33.10 T €207.20.

550 - Paradise Maverik (Royal Impact-Paradise Alanna) (1) EVS, Whizzing Archie (2) 14/1, Dolcino Flyer (5) 8/1, Star Ace (4) 10/1, Material Man (6) 5/1, Sidarian Teejay (3) 5/2. 0.75L 29.79 (P Buckley). T €1.80 €1.70 €4.40 F €17.40 T €53.00.

550 - Ballybough Mike (Tyrur Big Mike-Lemon Soul) (6) 2/1, Blue Cafu (1) 5/2, Highview Apollo (5) 6/1, Slippery Fred (4) 7/4, Extra Spark (3) 20/1, Good News John (2) 12/1. sh 29.88 (M (murt) Leahy). T €3.30 €2.10 €1.60 F €7.60 T €58.80.

550 - Vulturi (Westmead Hawk-Ballymac Penske) (3) 5/1, Go Dex Go (4) 20/1, Ravenswood Emily (5) 20/1, Coolavanny Jap (2) 6/4, Alien Ticker (6) 10/1, Urban Gossip (1) EVS. 2L 29.75 (L Dowling). T €4.40 €1.90 €1.80 F €42.80 T €216.10.

550 - Rockybay Yank (Gold Slipalong-Slanan Miss) (1) 6/1, Triangle Jamie (3) 33/1, Burgess Four (2) 6/1, Slippery Snowy (5) 4/5, Tyrur Hagler (6) 4/1, Ballymac Ricky (4) 6/1. 3L 30.08 (K Lynch). T €9.40 €3.50 €4.80 F €172.20 T €254.40.

550 - Heathlawn Tiger (Kinloch Brae-Heathlawn Flame) (1) 4/1, Cabra Miller (2) 5/2, Hovex Prince (4) 3/1, Budgie Bypass (6) 3/1, Wee Barneys Son (5) 16/1, Morning Music (3) 4/1. 3.5L 29.63 (M J O'donovan). T €9.20 €2.00 €2.10 F €30.80 T €66.90.

550 - Amazing Dude (Royal Patrol-Broadacres Hazel) (3) EVS, Offshore Bound (2) 2/1, Lemon Miley (1) 10/1, Ballyana Foxtrot (6) 10/1, Dromscarra Ruby (4) 8/1, Black Tom (5) 8/1. hd 29.70 (G Holland). T €1.80 €1.50 €1.50 F €4.70 T €21.90.

550 - Ballymac Matt (Tyrur Big Mike-Ballymac Scarlet) (1) 2/7, Ballyhooly Henry (2) 10/1, Uncle Paul (4) 20/1, Scooby The Star (5) 8/1, Overcharge (3) 8/1, Skywalker Farloe (6) 8/1. 2L 29.48 (L Dowling). T €1.30 €1.20 €1.50 F €5.60 T €29.40.

CURRAHEEN PARK

Key Largo Jetski 2/1jf 28.88; My Right Ear 5/2 17.92; Satin Lulu 9/4jf 28.38; Whiteys Scarface 2/1jf 28.70; Freds Choice 9/4jf 28.73; Minor Bound 5/4f 30.00; Rappa Jazzer 3/1 29.78; Glenanore Ace 5/2 28.39; Burgess Rumble 5/2 28.30; Witches Belle 2/1f 31.12; Bold Five 5/2 31.36.

DUNDALK

Carrow Nipper EVS 22.05; Annes Pio 3/1 22.19; Jumeirah Jade EVS 21.66; Gone Country 2/1 29.16; Wear Back 3/1 29.18; Wee Barneys Lad 7/2 28.99; Whiteys Gold EVS 29.46; Killeavy Flash 5/2 29.29; Steely Warrior 6/4 21.61; Going My Way 3/1 29.05.

MULLINGAR

Lishenry Blondy 4/1 22.32; Puckane Crash 1/1 30.00; Boundtobefreddie 3/1 22.13; Glentara Scooby 2/1 30.17; Avaune Panther 3/1 29.71; Afro Jack 6/4 31.00; Springwell Katie 3/1 31.00; Hold It Connor 3/1 21.87; Creevy Captain 5/4 30.02; Clonsast Lee 3/1 29.67; Intense Tango 29.74.

THURLES PARK

Tarsna Tango 29.09; Slaneyside Trixi 4/1 29.44; Serene Ruso 2/1 31.81; Fancy That Trap 5/2 32.03; Great Samurai 2/1 29.01; Student Princess 7/4 17.89; Seanachie Boy 2/1 29.39; Tyra Baby 29.38; Physical Power 29.27; Whizzing Home 31.64.

WATERFORD

Cill Dubh Misty 6/4 28.90; Stripe Rory 3/1 29.72; Manners Legend 5/4f 18.14; Mattys Pine 3/1 28.84; Good Approach 1/2f 40.98; Novel Approach 4/5f 30.13; Jumbos Mccaw 5/2 31.54; Minglers Suarez 3/1 28.38; Mandeville Best 6/4f 28.45.

HOCKEY

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

Olympic Park, London

Men: Pool B: Ireland 4 (Good, Caruth, Bruton, O'Donoghue) France 3 (Kieffer, Baumgarten, Martin-Brisac)

Germany 4 Belgium 0.

MOTORSPORT

FORMULA 1 Belgian GP, Starting Grid: 1 L Hamilton (Britain) Mercedes 2 N Rosberg (Germany) Mercedes 3 V Bottas (Finland) Williams-Mercedes 4 S Perez (Mexico) Force India - Mercedes 5 Dl Ricciardo (Australia) RedBull - Renault 6 F Massa (Brazil) Williams-Mercedes 7 P Maldonado (Venezuela) Lotus - Mercedes 8. S Vettel (Germany) Ferrari 9 R Grosjean (France) Lotus - Mercedes 10 C Sainz Jr (Spain) Toro Rosso - Renault 11 N Huelkenberg (Germany) Force India - Mercedes 12. D Kvyat (Russia) RedBull - Renault 13 M Ericsson (Sweden) Sauber - Ferrari 14 K Raikkonen (Finland) Ferrari 15 F Nasr (Brazil) Sauber - Ferrari 16 W Stevens (Britain) Marussia - Ferrari 17 R Merhi (Spain) Marussia - Ferrari 18 M Verstappen (Netherlands) T Rosso - Renault 19 Jenson Button (Britain) McLaren 20 Fernando Alonso (Spain) McLaren

PITCH & PUTT

National U-16 Strokeplay Championships

Tipperary Hills - Boys: R Towler (St Annes) 100, S Courtney (Deerpark) 101 (B9), I Aherne (Ballinlough) 101, 10-13 Girls: A Mahon (Lucan) 123, S Shelley (Lakeside) 134, L Aherne (Ballinlough) 159.

RUGBY

INTERNATIONALS

Turin: Italy 12 (9)(T Allan 3 pens, G Garcia pen) Scotland 16 (9)(H Pyrgos try; D Weir 3 pens, con)

Paris: France 25 (15)(Huget try; Michalak 5 pens, con, Spedding pen) England 20 (6)(Cipriani, Joseph try each; Ford 2 pens, 2 cons)

CONNACHT SENIOR LEAGUE

Buccaneers 73 (C McKeon 2 tries, 10 cons, 1 dpgl), A Gaughan 3 tries, R O'Connor 2 tries, K Kiripati, H Hughes, S Flanagan try each) Galwegians 17 (P Finn, D McHugh, D Symes try each; A Moynihan con)

WOMEN'S INTERPROVINCIAL

Portadown: Ulster 0 Leinster 38 (P Fitzpatrick, A Cotter, A Egan, E O'Beirne-White, S Spence try each, N Stapleton try, 4 cons)

TENNIS

WILLIAM FRY JUNIOR CHAMPIONSHIP FINALS

Boys U18: V Budic (7)(David Lloyd Riverview) bt S O'Callaghan (3)(Sunday's Well) 6-4 6-3 U16: (4) T Brennan (David Lloyd Riverview) bt (3) S McCullagh (Clontarf) 6-0 6-4;

Girls U18: (1) G Drummy (Donnybrook) bt (3) J Byrne (Monkstown) 6-3 6-2; U16: (5) C Moloney (Naas) bt (4) M Perla Biansumba (Dundalk) 6-2 6-4

Sunday Indo Sport

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport