Saturday 25 June 2016

EURO 2016 LATEST Visit Euro 2016 Hub

Fri 10th June

Sat 11th June

Sun 12th June

Mon 13th June

Tue 14th June

Wed 15th June

Thu 16th June

Fri 17th June

Sat 18th June

Sun 19th June

Mon 20th June

Today's Fixtures

Switzerland SUI

Poland POL

14:00

Wales WAL

Northern Ireland NIR

17:00

Croatia CRO

Portugal POR

20:00

Sun 26th June

France FRA

Rep of Ireland IRL

14:00

Germany GER

Slovakia SVK

17:00

Hungary HUN

Belgium BEL

20:00

Mon 27th June

Italy ITA

Spain ESP

17:00

England ENG

Iceland ISL

20:00


ATHLETICS

Published 17/08/2014 | 02:30

ATHLETICS

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

Zurich

Men's

4x100m Relay Qualification

Heat 1: 1 Great Britain & Nothern Ireland 38.26secs Q, 2 Switzerland 38.54 Q, 3 Netherlands 38.90 Q, 4 Ukraine 39.03, 5 Sweden 39.27, 6 Finland 39.47, 7 Estonia

39.52, 8 Turkey 39.83

Heat 2: 1 Germany 38.15secs Q, 2 France 38.55 Q, 3 Italy 38.71 Q, 4 Poland

38.75 q, 5 Portugal 38.79 q, 6 Romania 39.67, 7 Lithuania 40.15, 8 Spain DNF

4x400m Relay Qualification:

Heat 1: 1 Great Britain & Northern Ireland 3:00.65secs Q, 2 France 3:00.80

Q, 3 Germany 3:02.41 Q, 4 Czech Republic 3:04.07 q, 5 Netherlands 3:04.72, 6 Italy 3:04.74, 7 Ukraine 3:05.47, 8 Denmark 3:08.12

Heat 2: 1 Russia 3mins 03.19secs Q, 2 Poland 3:03.52 Q, 3 Ireland 3:03.57 Q, 4

Belgium 3:03.83 q, 5 Spain 3:04.68, 6 Turkey 3:07.68, 7 Switzerland 3:08.63, 8

Croatia 3:12.73

Hammer Final: 1 K Pars (Hun) 82.69, 2 P Fajdek (Pol) 82.05, 3 S Litvinov (Rus) 79.35, 4 P Kryvitski (Blr) 78.50, 5 S Ziolkowski (Pol) 78.41, 6 P Kozmus (Slo) 77.46, 7 M Lomnicky (Svk) 76.89, 8 D Soderbeg (Fin) 76.55, 9 S Marghiev (Mol) 75.18, 10 P Bareisha (Blr) 74.73, 11 N Vizzoni (Ita) 73.94, 12 T Seppanen (Fin) 73.70.

Pole Vault Final: 1 R Lavillenie (Fra) 5.90m, 2 P Wojciechowski (Pol) 5.70, 3 J Kudlicka (Cze) 5.70, 3= Kevin Menaldo (Fra) 5.70

Women's

400mH Final: 1 E Child (Gbr) 54.48, 2 A Titimets (Ukr) 54.56, 3 I Davydova (Rus) 54.60, 4 D Rosolova (Cze) 54.70, 5 Y Pedroso (Cub) 55.90, 6 V Rudakova (Rus) 56.22, 7 A Dauwens (Bel) 56.29, 8 J Linkiewicz (Pol) 56.59

800m Final: 1 M Arzamasova (Blr) 1:58.15, 2 L Sharp (Gbr) 1:58.800, 3 J Jozwik (Pol) 1:59.630, 4 Y Poistogova (Rus) 1:59.690, 5 S Rogozina (Rus) 2:00.760, 6 V Stambolova (Bul) 2:00.910, 7 J Judd (Gbr) 2:01.650, 8 M Lavric (Rom) 2:09.250.

5000m Final: 1 M Bahta (Swe) 15:31.39, 2 S Hassan (Ned) 15:31.79, 3 S Kuijken (Ned) 15:32.82, 4 Y Korobkina (Rus) 15:32.89, 5 N Fernandez (Spa) 15:35.59

Marathon: 1 C Daunay (Fra) 2:25.14, 2 V Straneo (Ita) 2:25:27, 3 J Augusto (Por) 2:25:41, 4 L C Nemec (Cro) 2:28:36, 5 E Abeylegesse (Tur) 2:29:46, 10 Fionnuala Britton (Irl) 2:31:46

4x100m Relay Qualification:

Heat 1: 1 France 42.290 Q, 2 Netherlands 42.770 Q, 3 Switzerland 42.980 Q, 4 Italy 43.290 q, 5 Sweden 43.800 q, 6 Greece 43.810, 7 Finland 44.220, 8 Spain 44.680

Heat 2: 1 Great Britain& Northern Ireland 42.620secs, 2 Ukraine 43.370, 3 Russia 43.470, 4 Ireland 43.840, 5 Norway 44.290, 6 Bulgaria 44.530, 7 Croatia 45.470, 8 Germany DNF

4x400m Relay Qualification

Heat 1: 1 Ukraine 3:28.180 Q, 2 France 3:28.58 Q, 3 Italy 3:31.31 Q, 4 Belgium 3:32.22 q, 5 Romania 3mins 33.84, 6 Portugal 3:35.41, 7 Finland 3:36.47

Heat 2: 1 Russia 3:28.42 Q, 2 Great Britain & Northern Ireland 3:28.44 Q, 3 Poland 3:29.79 Q, 4 Germany 3:30.39 q, 5 Lithuania 3:36.25, 6 Norway 3:36.57, 7 Slovakia 3:39.55, 8 Croatia 3:42.96

Discus Final: 1 S Perkovic (Cro) 71.08m, 2 M Robert-Michon (Ukr) 65.33, 3 S Craft (Ger) 64.33, 4 A Ruh (Ger) 62.46, 5 J Fischer (Ger) 61.20.

BOXING

Eu ELITE CHampionshipS

Finals - Irish results

60kg: David Oliver Joyce (Ire) bt O Eranosyan (Georgia) 3-0

75kg: Michael O'Reilly (Irel) lost to C Ossomo (France) 1-2

81kg: Darren O'Neill (Irel) lost to V Manfredonia (Italy) 1-2

COMMUNITY GAMES

Swimming - Girls: U16 Butterfly: S McGahan (Monaghan); Freestyle: S Blewitt (Limerick); Backstroke: N Heneghan (Mayo) U14 Backstroke: N McBride (Kildare); Breastdtroke: M McSharry (Sligo); Butterfly: K Farnon (Roscommon); Freestyle: M Carey (Limerick)

CRICKET

ICC EUROPE WOMEN'S T20 CHAMPIONSHIPS

Rugby, England: Netherlands 86-4 (20 overs)(M Veringmeier 52, L O'Reilly 2-14, L McCarthy 1-15, E Tice 1-21) Ireland 87-1 (11.4 overs)(C Joyce 39 no, C Shillington 31)

Ireland won by 9 wkts

First Women's Test Match

Wormsley: England 92 (N Niranjana 4-19) & 202 (J Gunn 62 no, J Goswami 4-48) v India Women 114 (J L Gunn 5-19) & 183-4 (S

Mandhana 51, M Raj 50 no)

India Women beat England Women by 6 wkts

Second Test Match

Colombo: Sri Lanka 320 (W Tharanga 92, Junaid Khan 5-87) & 177-2 (K C

Sangakkara 54 no) v Pakistan 332 (S Ahmed 103, A Shehzad 58, H Herath 9-127)

FIFTH TEST MATCH

The Oval England v India Overnight India 148 (Dhoni 82; Woakes 3-30, Jordan 3-32) England 62-0

England First Innings

A Cook c Vijay b Aaron 79

S Robson b Aaron 37

G Ballance c Pujara b Ashwin 64

I Bell c Dhoni b I Sharma 7

J Root not out 92

M Ali b Ashwin 14

J Buttler c Ashwin b Sharma 45

C Woakes c Dhoni b Kumar 0

C Jordan not out 19

Extras (b14 lb3 w1 nb10) 28

Total 7 wkts (105 overs) 385

Fall: 1-66 2-191 3-201 4-204 5-229309 7-318

To Bat: Broad, Anderson.

Bowling: Kumar 24-3-86-1, Sharma 24-8-58-2, Aaron 1-0-111-2, Binny 12-0-58-0, Ashwin 20-2-55-2.

NEWSTALK INTER-PROVINCIAL CUP

Strabane: Leinster Lightning 158-5 (28 overs)(A Balbirnie 88, S Poynter 30, F McAllister 24, C Young 2-22) North West Warriors 160 all out (23.1 overs)(G McClintock 46, D Rankin 44, S Thompson 30, A van der Merwe 3-30. E Richardson 2-24, A Balbirnie 2-27) Leinster Lightning won by 54 runs DL.

INTERMEDIATE CUP FINAL

Phoenix Park: YMCA IV 150 (34.5 overs)( N. Johns 50, B. Siggins 29 no; S.John 3-28) Greystones II 116 (34.3 overs)( S. Rice 46; D. O' Connor 3-11) YMCA IV won by 34 runs.

Today (12.30)

RSA Irish Senior Cup semi-finals: Pembroke v Clontarf, Sydney Parade; North Down v The Hills, Comber.

RSA Irish National Cup semi-finals: Dundrum v Carrickfergus, Wesley College; Killyclooney v Woodvale.

Leinster League Div 1: Merrion v YMCA, Anglesea Road; Terenure v Railway Union, Terenure; The Hills v North County, Milverton. Div 2: Cork County v Malahide, Mardyke; Leinster v Pembroke 2, Rathmines; Phoenix v Balbriggan, Phoenix Park; Rush v Merrion 2, Kenure

CYCLING

National Time Trial Championships for Juniors and Veterans

Blarney: Juniors: 1 M Downey (Nicholas Roche/Standard Life) 53.24; 2 M O'Loughlin (Nicholas Roche/Standard Life) +14secs; 3 E Dunbar (O'Leary Stone/Kanturk CC) +32;

Veterans: 1 G. Swinand (UCD) 54.45;

2 J. Madden (Dig Deep) 2mins.2secs;

3 J. Heveran (Clann Eireann) 2.24.

GAELIC GAMES

ALL-IRELAND MHC 'B'

Semi-final: Kerry 2-22 (B Barrett 1-5, J Buckley and J Brick 0-4 each, F Mackessy 1-0, F O Sullivan 0-3, J G M Lynch, Joe Diggins, Jason Diggins, J Conway 0-1 each) Roscommon 0-5 (D Glynn 0-2, B Fallon, J Walker and J Brennan 0-1 each)

Today

All-Ireland SHC semi-final: Cork v Tipperary, Croke Park 3.30, J Owens (Wexford)

All-Ireland MHC semi-final: Galway v Limerick, Croke Park 1.30, C Lyons (Cork)

GOLF

EUROPEAN TOUR

Made in Denmark, Himmerland, Denmark (Gbr & Irl unless, par 71):

207 M Warren 71 70 66, B Dredge 66 68 73 210 Gareth Maybin 75 67 68, S Wakefield 71 67 72 211 T Olesen (Den) 69 70 72, P Archer 70 70 71, S Manley 73 69 69 212 M Lundberg (Swe) 72 69 71, T Bjorn (Den) 66 73 73, E Pepperell 73 68 71, S Shankar Prasad Chowrasia (Ind) 70 71 71, O Fisher 75 65 72 Also 218 Peter Lawrie 70 75 73 221 Simon Thornton 76 70 75

GREYHOUND RACING

SHELBOURNE PARK

575 - Native Hut (Makeshift-Dear Prudence) (3) 2/1, Coran Sky (5) 1/1, Strides Cougar (6) 8/1, Scholar Philpot (1) 5/1, Swithins Way (4) 7/2. 2L 31.29 (L Mason). T €3.10 €2.60 €1.80 F €6.90 T €42.80.

525 - Knocktoo Garry (Kinloch Brae-Razldazl Alice) (5) 3/1, De Dixie Chick (2) 2/1, Triangle Archie (3) 5/2, Skywalker Star (6) 5/4, Starshinespartan (1) 4/1. 0.5L 28.96 (N O'connell). T €5.50 €1.80 €3.80 F €30.60 T €54.80.

550 - Whizzing Archie (Droopys Scolari-Express Spirit) (2) 8/1, Mind The Net (6) 4/9, Droopys Ward (1) 11/2, Barnhill Turbo (4) 7/1, Blenhiem Cracker (5) 16/1, Ardfert Thunder (3) 10/1. 0.75L 29.82 . T €7.50 €1.90 €1.30 F €32.60 T €129.40.

550 - Ghost Town (Ace Hi Rumble-Classic Jenny) (1) 8/1, Borneo (2) 3/1, Droopys Nidge (5) 4/6, Razldazl Al (3) 4/1, Nans Top Boy (4) 20/1, Change Of Gear (6) 33/1. 2L 29.84 (J A. Linehan). T €7.80 €2.40 €2.50 F €55.00 T €87.80.

550 - Droopys Norris (Droopys Scolari-Droopys Lotto) (5) 3/1, Killinan Baby (3) 9/2, Tyrur Sugar Ray (4) 5/2, Droopys Daylewis (1) 3/1, Millies Tavern (2) 5/1, Bayside Sparky (6) 14/1. 2.5L 29.70 (D Childs(gb)). T €4.30 €2.60 €1.90 F €31.20 T €63.10.

550 - Green Prince (Droopys Scolari-Polar Floss) (2) 5/2, Ecclestone (5) 7/1, Barefoot Agent (4) 10/1, Clares Wonder (6) 5/2, Band Major (3) 14/1, Kereight King (1) 5/4. 3L 29.88 (L Dowling). T €2.90 €1.60 €1.80 F €18.80 T €59.20.

550 - Quick Blaze (Broadacres Turbo-Expert Flash) (1) 9/4, Lenson Sanchez (3) 5/2, Surley Bassi (2) 4/1, Afro Jack (5) 8/1, Adrigole Trudie (4) 12/1, Barnish Panther (6) 7/2. hd 29.99 (G Holland). T €3.00 €1.60 €2.10 F €15.30 T €35.70.

550 - Thornvalley (College Causeway-Abbey Lane) (2) 6/1, Budgie Bypass (6) 6/1, Swords One (1) 5/1, Fiery Splendour (5) 4/5, Skyview Blue (4) 16/1, Farloe Nutter (3) 3/1. 2.5L 29.86 (J Melia). T €10.90 €2.40 €2.10 F €133.40 T €234.60.

550 - European Queen (College Causeway-Spending Spree) (6) 5/2, Highview Premier (1) 7/1, Shopping Basket (2) 1/1, Baliff Turbo (4) 5/1, Meadowview Dove (5) 16/1, Skywalker Legend (3) 6/1. 1L 29.56 (G Holian). T €3.00 €3.00 €1.70 F €30.60 T €66.80.

550 - Ballymac Vic (Kinloch Brae-Ballymac Vicky) (1) 6/4, Tyrur Supermac (4) 3/1, Indigojack (3) 3/1, Torpeys Ace (5) 14/1, Honour And Glory (2) 8/1, Blenhiem Tricks (6) 8/1. 4.5L 29.65 . T €1.90 €1.90 €1.90 F €5.00 T €12.50.

525 - Knight Bite (Blackstone Gene-Moyvane Lace) (1) 5/2, Kenwood Impack (2) 6/1, Ballymac Niall (3) 5/2, Tungsten Shaw (4) 3/1, Mickey Cee Mayo (5) 4/1, Scooby The Joker (6) 4/1. 7.5L 28.60 (M Murphy). T €3.90 €2.00 €3.60 F €29.80 T €39.60.

525 - Jaytee Valencia (Farley Blitz-Bling Bling Bolt) (3) , Revilo Blue (6) , Hooverville (1) , Lemon Miley (5) , Lughill Edward (2) , Underground Paul (4) .99.99 (P Hennessy). T €4.00 €2.00 €2.10 F €18.40 T €59.30.

DUNDALK

Bernish Twilight 2/1 22.07; Manilla Knight 2/1 21.68; Massimo Maverick 2/1 21.63; Drumnabey Lena 2/1 29.46; Manilla Blue 5/2 29.26; Maytown Flavour 2/1 21.82; Pats Baby 5/1 29.00; Darver King 5/2 28.99; Peads Tango 1/1 21.54; Gainstown Beaver 2/1 28.79.

NEWBRIDGE

Maggies Gone 4/7 30.28; Lodgefield Todd 1/1 29.19; Goodbye Jonnydee 2/1 18.03; Lulus Jackyblue 4/5 29.56; Lowtown Lord 5/2 17.95; Micklem Royal 5/2 29.74; Rockview Swallow 2/1 29.53; Bisto Will 6/4 29.60.

WATERFORD

Wajas Dot 3/1 28.87; Catsrock Katie 5/2 28.97; Move Over Joseph 2/1 28.91; Lemon Lucy 1/1f 28.97; Anyoldtin 3/1 28.85; Coris Share 7/4f 17.72; Ketch Up Jumper 5/2 17.67; Nans Bolt 5/2 28.78; Crucial Keisha 4/1 29.15.

HOCKEY

WOMEN's Three NATIONS series

Belfield: Spain 3 (C Petchame, M Garcia, B Lopez) France 0. Fri: Spain 2 Ireland 1

RUGBY

THE RUGBY CHAMPIONSHIP

Sydney: Australia 12 (3)(Beale 4 pens) New Zealand 12 (9)(Cruden 4 pens)

Pretoria: South Africa 13 (10)(Pienaar try; Pollard pen, con, Steyn pen) Argentina 6 (3)(Sanchez 2 pens)

TENNIS

TRETORN CO WICKLOW OPEN

Bray: Men's Singles semi-finals: (4) D O'Hare bt (1) L Kukhalashvili 6-3 7-5; (3) E Seator bt (2) B Dempsey 7-6 6-4.

Men's Singles final: (4) D O'Hare bt (3) E Seator 1-6 7-6 (8/6) 6-1.

Women's Singles semi-finals: (1) R Dillon bt (4) R Copas 6-4 6-2; (3) J Claffey bt (1) M Levova 6-1 6-3.

Women's Singles final: (2) R Dillon bt (3) J Claffey 7-6 (7/5) 6-1

ATP CHALLENGER TOUR

Meerbusch, Germany, Doubles semi-final: M-X Gong (Chn)/H-Y Ping (Tpe) bt James Cluskey (Irl)/M-A Reyes-Varella (Mex) 4-6 7-5 11/9.

Sunday Indo Sport

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport